(jroen £wart>- lOOjaar jong van nartj Spoeling te dun na „explosie" luxe bungalows? Stormschade beperkt pfe-iÉ'T wS Eerste kievitseieren ATLETIEKVEILING BRACHT f3500— OP 9! Wéér dakpannen gesneuveld aan Hollewal Diefstal van sneeuwklokken Voetbalteam durfde niet met boot mee r'y-.J •TB Zonnebloemboot vaart uit met 120 Texelaars \ARt)PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.168 ■HHB DINSDAG 31 MAART 1987 i advertenties, abonnementen, etc.: ftgeveld £t De Rooy BV.Postbus 11, 1790 AA Oen Burg, Ifoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 lactie. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 02220-2741 Built" werktijd deze week tot en met dinsdag a s Frans Hopman Onqeren 'en Burg, telefoon 02220 - 5472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99 17 636 Rabobank nr 36 25 01 742. NMB nr. 67.34 60 398 In enkele jaren stijgt het aantal vakantiebungalows en appar tementen op Texel aanzienlijk. In De Krim verrijzen 500 een- ^^heden; er is thans goedkeuring voor 144 eenheden in het ar- l^tikel 11-gebied in De Koog en er liggen nog enkele plannen die waarschijnlijk tot uitvoering zullen komen zodra door de provincie het zg. uitpondverbod wordt opgeheven. Eigenaars en exploitanten van bestaande logiesaccommodatie op Texel vragen zich thans ongerust af in hoeverre die lawine van nieuwe zeer luxe vakantieverblijven markt verstorend zal zijn. Met andere Iwoorden: ze zijn bang dat de spoe- 1 ling te dun wordt en dat hun ver- Ihuur zal teruglopen of noodge- Idwongen tegen bodemprijzen zal Imoeten geschieden, Het was een van de onderwerpen die Iter sprake kwam in de donderdag in Ihotel Tatenhove gehouden voorlich- [tingsbijeenkomst over het Toeristisch ktieplan voor de Vereniging van Lo- I giesverstrekkers. Kwaliteitsverbetering werd daar genoemd als middel om de concurrentieslag met de bungalowgi ganten aan te kunnen terwijl de ©staande verhuurders ook met hun (prijzen mogelijkheden hebben. Voor het hoogseizoen worden niet zoveel poblemen verwacht. Dor de bungalows van De Krim en van soortgelijke andere projekten moet dan meer dan duizend gulden per Veek worden betaald, maar in de stille tijd van het jaar kunnen deze luxe ac- pmmodaties voor veel minder dan de helft worden gehuurd en dan zitten ze op het niveau dat ook wordt gehan teerd door de bestaande oudere bungalowparken. Hulp Valter Brommersma pleitte donderdag [voor actief gemeentelijk beleid om de getaande accommodaties de mogelijk heid te geven hun kwaliteit op te trek ken bijv. door toe te staan dat zomer- 1 woningen worden vergroot tot 70 m2. Verder zouden subsidiemogelijkheden moeten worden gezocht om de daar- j «mee gepaard gaande investeringen haalbaar te maken, wat volgens Brom mersma bij collectieve aanpak mogelijk is. Hier ligt een taak voor de stuur groep die zich bezig houdt met de uit voering van het Toeristisch Aktieplan. Voordelen De kleinere bungalowverhuurders kun nen kwaliteiten bieden die in grote parken niet worden geboden: veel mensen zijn niet zo enthousiast voor zo n grootschalig vakantiedorp met al lemaal dezelfde huizen en stellen iets karakteristieks op prijs, alsmede het contact met de gastheer, als tenminste behoorlijke kwaliteit wordt geboden en de prijs gunstig is. De bestaande ver huurders zouden met meer beleid hun prijs moeten calculeren, nauwkeurig rekening houden met de sterk uiteen lopende vraag in de loop van het jaar. Volgens voorzitter Wim Mets van het Texels Verbond van Ondernemers zou men bereid moeten zijn om in de stilste tijd van het jaar tegen kostprijs te verhuren. Bij de langer bestaande kleine bedrijven, die vaak zonder werk nemers functioneren, kan die prijs zeer laag zijn. Weliswaar wordt er dan geen winst gemaakt, maar het is beter dan niet verhuren en op jaarbasis levert zo'n huisje met deze aanpak belangrijk méér op. TVL-voorzitter Harry Wuis vroeg de stuurgroep te onderzoeken welk effekt de schoksgewijze uitbreiding van het aantal bungalows op Texel heeft op de toeristische markt. Hij sprak van een toename met rond duizend bungalows in drie jaar, wat volgens hem markt verstorend is omdat zelfs groeiende vraag deze plotselinge uitbreiding van het aanbod niet kan bijhouden. Een andere vragensteller wilde dat het ver schil in maatschappelijk rendement wordt berekend tussen de grote bun galowparken die door overkantse pro jectontwikkelaars uit de grond worden gestampt en de bestaande eventueel uit te breiden en te verbeteren Texelse bedrijven, waar plaatselijke onderne mingen meer belang bij zouden kun nen hebben. Volgens Bob Rienks zijn die grote parken niet zo bedreigend omdat ze met het prijsniveau dat ze hanteren op een heel andere markt mikken dan waarvan de bestaande be drijven het moeten hebben. De voorlichtingsbijeenkomst was geor ganiseerd door het Texels Verbond van Ondernemers als vervolg op de eerder gehouden informatieavond over het Toeristisch Aktieplan waarvoor de TVL-leden per ongeluk niet waren uitgenodigd. Samenwerken TVO-voorzitter Wim Mets legde er in zijn openingswoord de nadruk op dat TVO en TVL graag willen samenwer ken en de logiesverstrekkers niet de wet willen voorschrijven. Het aktieplan is op initiatief van TVO, VVV en ge meente tot stand gekomen. De TVO- bemoeienis lag voor de hand wegens de ruime subsidiemogelijkheden die daardoor konden worden geopend. Voorzitter Co Vinke vertelde dat de stuurgroep bezig is zich te oriënteren door veel weggebruikers genegeerd. Behalve de dakpannen die hier en daar sneuvelden, veroorzaakte de storm verder weinig grote schade. Opvallend was het omwaaien van twee van de onlangs overgeplante iepen bij de in reconstructie zijnde bocht van de Em- malaan. De bomen werden niet ont worteld maar kwamen wel in een uiterst scherpe hoek te hellen. In de Dennen bleven de bomen vrijwel ge heel gespaard; slechts een vijftal bo men aan de Plaggenweg begaf het vrijdagmiddag. Spectaculair was het binnenkomen van de kotters die dag. Daar was veel vakmanschap voor ver eist, maar om zes uur waren alle kot ters die hadden aangekondigd te zul len terugkeren, zonder brokken binnen gelopen. Bij de Joost Dourleinkazerne waaide een vuilcontainer tegen drie auto's, die hierdoor plaatschade opliepen. Een deel van de Hollewal in Den Burg moest vrijdagmiddag worden afgezet, nadat de zuidwesterstorm een twintigtal dakpannen van het pand nummer 45 had geblazen. Het was niet de eerste keer dat bij één van deze vorig jaar opgelever de nieuwbouwwoningen aan de Hollewal en Pater Witteplein dak pannen verloren gingen, als gevolg van stormachtig weer. De bewo ners vermoeden een bouwtechni sche fout en bekijken nu op welke wijze zij actie zullen ondernemen. Het was voor het eerst raak in de nacht van 18 op 19 december, toen een uiterst krachtige noordwester voor n200— schade veroorzaakte aan de daken van vier woningen. Eind decem ber, bij windkracht 8 9 ging weder om een serie dakpannen verloren. In hun val beschadigden de dakpannen bovendien de dakgoten. Direct na het laatste voorval, vrijdagmiddag rond één uur, besloten de bewoners geza menlijk iets aan de stormgevoelige si tuatie te doen. In overleg met de respectievelijke verzekeringsmaatschap pijen zal worden bekeken in hoeverre de architect en/of aannemer aanspra kelijk kunnen worden gesteld. „Niet alleen bij storm, maar ook bij wind van mindere kracht liggen de pannen te rammelen op het dak", aldus één der bewoners. Bij de „pannenregen" van vrijdag raakte een juist uit de Lijn baan komende personenauto licht be schadigd. De bewoners van nummer 45, de familie J. de Ridder, waar schuwden gemeentewerken en lichtten ook de Jozefschool aan de overzijde van de straat in. De aangebrachte ver keersmaatregelen werden overigens Kustafslag Ook de Noordzeekust werd weer door de storm getroffen, al ontstond de schade pas op zaterdag. Vrijdag was namelijk sprake van wind uit zuid westelijke richting en dat was gunstig. Zaterdag ruimde de wind naar noord west en dat veroorzaakte, ondanks dat de storm in kracht was afgenomen tot 10 Beaufort, langs de hele kust enige afslag. De ernstigste schade viel ter hoogte van paal 8 te noteren: onge veer vier meter afslag op enkele plaat sen. Ook bij paal 19 en 20 (De Koog), alsmede ten noorden van De Slifter was zo'n drie meter afgeslagen. Langs het gesuppleerde gedeelte tussen De Koog en De Slufter bedroeg de afslag hier en daar één twee meter. De hoogst gemeten waterstand was 2.01 meter boven NAP. op het gebied van cursussen en trai ningen (ter verbetering van het mana gement van de verhuurders) en subsi diemogelijkheden. Wat betreft het kamperen bij de boer wordt bij de ge meente aangedrongen op het spoedig innemen van een standpunt. Het ak tieplan pleit voor verruiming van deze mogelijkheid in landschappelijk minder kwetsbare gebieden. Het ingenieursbureau Oranjewoud heeft vastgesteld dat de recrean- tenstroom naar Texel tot 1986 gestaag is afgenomen. Een der TVL-leden meende dat dit te algemeen is gesteld. In de kampeersector was er afname, maar volgens haar in de bungalow- en andere sectoren niet. Volgens een woordvoerder van Oranjewoud on derstreept dit de visie in het rapport dat de groei van de recreatieve bedrij vigheid vooral moet worden gezocht in de niet weergevoelige accommodatie- vormen, dus niet in kamperen. Daarbij wordt niet bedoeld dat de bestaande beddencapaciteit moet worden uitge breid maar dat de bestaande accom modatie beter wordt benut, afgezien van nieuwe logiesvormen zoals een sporthotel e.d. Harry Wuis vond dat de aantrekkelijk heid van Texel voor de uiteenlopende „soorten" toeristen moet worden ver hoogd door rustzoekers en de mensen die afkomen op horeca-gezelligheid uit elkaar te houden. De planologie moet verhinderen dat „café-horeca" en „slaap-horeca" vlak bij elkaar zitten. Er zouden elders op Texel vestigingsmo gelijkheden geboden moeten worden voor de van rust afhankelijke bedrijven. Frans Voskuil meende dat bestaande kleine bedrijven, die hun kwaliteit wil len verhogen, tevens gelegenheid moeten hebben om hun beddencapa citeit wat uit te breiden. Anders ko men de op kwaliteitsverbetering ge richte investeringen er niet uit. Om in voor- en naseizoen het dagtoe- risme te bevorderen moet de overtocht naar Texel goedkoper worden, zo meende Walter Brommersma. Auto bussen op de boot zouden hetzelfde metertarief moeten betalen als vracht wagens, zodat de passagiers in de bus dus niet betalen. Vinke zei dat de stuurgroep met TESO in gesprek gaat over reductieregelingen in de stille tijd. Aan het slot van de bijeenkomst stelde VVV-directeur Jaap Dekker een nieuwe medewerker voor. Het is de 26-jarige Robert van Hees, die het promotie- en wervingswerk van de Stichting VVV Texel-promotie zal behartigen en ook de zorg zal hebben over het drukwerk dat de VW uitgeeft. Van Hees heeft in mei 1986 zijn studie aan het Neder lands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme in Breda afgerond. Zondag ontdekte de beheerder van de eendekooi „Noorderkooi" bij Ooster end dat daar een omvangrijke partij sneeuwklokken was verdwenen. Hij deed aangifte van diefstal bij de politie. De voetbalwedstrijd Texelse Boys Al - F/evo A2 vond zondagmid dag geen doorgang omdat een aantal spelers van het team uit Middenmeer bang was om met de boot mee te gaan. Een combinatie van stevige storm en verse herin neringen aan de veerbootramp, ligt aan deze unieke afgelasting ten grondslag. Zaterdagochtend, toen het nog flink stormde, deed de trainer van de Flevo-junioren bij Boys-bestuurslid Hank Witte het verzoek om de wedstrijd uit te stellen Toevallig zijn beide teams aanstaande zondag vrij, zodat de wedstrijd dan opnieuw zou kun nen worden vastgesteld. Een ver raste Hank Witte schoot aanvan kelijk hard in de lach, maar ging daarna op het serieuze aanbod in. Volgens Flevo-trainer W. Eke/mans hadden de zaken anders gelegen a/s er in het competitie- programma geen ruimte meer was geweest. In dat geval had hij het team met B-junioren moeten aan vullen. Nu was uitstel het probe ren waard. Het vijftal angstige Flevo-junioren weigerde pertinent met de boot mee te gaan. Texelse Boys zal de KNVB over de merk waardige afgelasting inlichten. r -- -y? a»eV'.' H&ry i j. V"; 'j«v Tamelijk laat maar wat wil je met zulk T/vë&F^~ïs het eerste Texelse kie vitsei gevonden. Zaterdagochtend om elf uur ontdekte Frits Witte van Hoeve Julia" het eerste eitje op een stuk grasland aan de Ottersaat bij Oudeschi/d. Dat gebeurde mm of meer toevallig, want Witte was gewoon op het land aan het werk en zocht met speciaal naar eieren. Uit het ge drag van de kieviten leidde hij wel af dat er iets aan de hand was, wat be vestigd werd toen zijn oog er even later op viel. Hij liet het eitje in het nest liggen en meldde zich bij de krant a/s de vinder. Het tweede ei volgde spoedig want 's middags werden we gebeld door de heer Arie Wonder uit De Waal die rond 13.00 uur op een stuk grasland aan de Langwaal een kievitsei had gevonden. Nummer drie volgde gisterochtend toen Willem van der Vis een kievitsei vond in Spang. De foto toont Frits Witte bij het nest met het eerste eitje. De zaterdag door de Atletiekvereni ging gehouden goederen- en dienstenveiling heeft netto onge veer f3500,— opgebracht. Met dit resultaat is penningmeester Piet Bakelaar tevreden, hoewel de meeste organisatoren op een wat hogere opbrengst hadden gehoopt. De belangstelling van de kopers viel een beetje tegen vooral omdat verwachtingen waren gewekt bij de daags tevoren gehouden rom- meltjesmarkt, waarbij een flink aantal koperskaarten van de hand ging. Het resultaat van die rommeltjesmarkt was sluitend. Er bleven nog wat spul len over die beschikbaar worden gesteld voor de rommeltjesmarkt van de zwemclub. De artikelen en diensten die zaterdag in veiling kwamen, raak ten nagenoeg uitverkocht. De organi satie van de veiling berustte bij Theo Legierese die veel steun kreeg van Jo van Beek, Gré Moojen en Herman Boekei, die gebruik konden maken van de ervaring die zij bij het organiseren van kerkeveilingen hadden opgedaan. Erkentelijk is men ook voor de mede werking van het notariaat en voor de veilingmeesters Gerard Zijm en Paul Kikkert. De veiling werd gehouden om wat meer reserve in kas te krijgen. De atle tiekvereniging heeft vooral geld nodig om nieuwe activiteiten te kunnen sti muleren, met name de niet- loopsporten en het met hoge kosten gepaard gaande bezoeken van atletiek- evenementen op het vasteland door de jeugd. Dat geld zou mogelijk ook op Texel komen als de contributie zou worden verhoogd, maar het bestuur voelt daar niet veel voor omdat het een drempel zou kunnen zijn voor nieuwe leden. De atlietiekvereniging telt momenteel 90 leden, de helft daarvan is jeugd. Het moet volgens het bestuur mogelijk zijn het ledental nog wat op te voeren en daardoor een hechtere financiële grondslag te krij gen. Landelijk bestaat voor atletiek groeiende belangstelling, vooral omdat het een vorm van individuele sportbe oefening is. De individuele instelling van de aanhangers is er echter ook de oorzaak van dat een echte clubgeest, waarbij ieder bereid is zich op allerlei manieren voor de vereniging in te zet ten, nog ontbreekt. Het organiseren van evenementen als de nu gehouden veiling is dan ook een aangelegenheid van een kleine groep mensen, waaron der zelfs niet-leden. Vrijdagochtend om negen uur begint vanuit Oudeschild de door de Texelse afdeling van De Zonnebloem georgani seerde boottocht voor bejaarden en gehandicapten. Totaal 120 Texelaars gaan mee, begeleid door vrijwillige krachten die ook van Texel komen. De vaartocht duurt de hele dag; waarheen de tocht precies gaat, is niet bekend. De opvarenden worden met een afwis selend programma bezig gehouden. Er wordt precies op tijd vertrokken. Op mensen, die op eigen gelegenheid naar de haven komen, wordt daarom het beroep gedaan uiterlijk kwart voor negen aan boord te zijn. Mocht aangenaam varen wegens zeer slecht weer onmogelijk zijn, dan wordt de tocht afgelast en wordt een alterna tief programma geboden in De Linde boom in Den Burg.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1