„Seat" adviseert bij werken met behoud uitkering Opslag van 500 kuub mest in kunststof zak Primeur voor Nederland Wethouder installeerde commissie Jas gestolen Muzieknis nog nif gekocht Cocksdorp met 5—0 ten onder Voorwerpen van veerbootramp Tweede leeuw ook vernield Goede vangst bij o viswedstrijd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 31 MAART „Mtn Werken met behoud van uitkering neemt de laatste jaren een ;steeds grotere vlucht. Omdat moet worden voorkomen dat hierdoor reguliere arbeidsplaatsen worden verdrongen en om dat concurrentievervalsing moet worden voorkomen, dient tel kens heel zorgvuldig worden bekeken welke soorten arbeid op deze manier kunnen worden vervuld. Een belangrijke advise rende stem bij het aanwijzen van projekten heeft de plaatselijke Sociaal Economische Advies- en Toetsingscommissie (,,SEAT"1 •die vrijdagochtend in dorpshuis d'Ouwe ULO officieel werd gïnstalleerd door wethouder Piet Zegers. In de nacht van zaterdag op zond een jas gestolen van een 21-jarigjl vrouw uit Utrecht. Zij had de spijJ ter waarde van 7160 over een J gelegd in een horecazaak in De Er is aangifte gedaan bij de politici De muzieknis in de Wezentuin, 20! te lezen in het verslag van boomfj dag in de vorige krant, is door del meente van het Fanfare gekochte! worden gesloopt. Het fanfarebestuj maakte ons er op attent dat het z.v,«.1JI nog niet is. De onderhandelingen!* be wel begonnen. Tï Daarnaast spant deze commissie zich c in meer algemene zin in ter bevorde- ring van de werkgelegenheid. ,,SEAT" is de opvolger van de in april 1982 op gerichte „Werkgroep bestrijding (jeugd)werkloosheid" maar heeft een bredere taak, wat ook blijkt uit de mensen die in de commissie zitten: J. Ramaker van de Sociale Dienst, A. Maasdam van het Arbeidsbureau, C. van Poelje van de FNV, H. de Ridder van het CNV, J. Drijver van het Texels Verbond van Ondernemers, E. J. van der Laan van het Consulentschap van de sociale zekerheid van het ministerie van sociale zaken en D. van der Wel namens de gemeente Texel. Voorzitter is jeugdwerker Jan Kramer en het se cretariaat berust bij Van der Wel Eeuwige strijd De gemeente Texel geeft hoge priori teit aan bestrijding van werkloosheid op het eiland en juicht de inspannin gen van SEAT dan ook van harte toe, aldus bleek uit de installatietoespraak van Zegers. Het zou overigens al mooi zijn als het zou lukken het huidige aantal arbeidsplaatsen op Texel te be houden. Weliswaar is de werkloosheid de laatste tijd afgenomen, maar de vooruitzichten zijn allerminst hoopge vend. De afslanking bij Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer en vergelijkbare over heidsdiensten, heeft ook op Texel ge volgen en hetzelfde geldt voor de ver dwijning van de zuivelfabriek en de waterfabriek. Ook de bouwnijverheid (een van de belangrijkste bronnen van direkte en indirekte werkgelegenheid) biedt blijkens de magere woningcon tingenten, die Texel heeft gekregen, onvoldoende soulaas. Arbeidsplaatsen verdwijnen sneller dan er nieuwe vóór in de plaats komen", aldus Zegers, die erop wees dat het gemeentebestuur steeds „alert" reageert als ergens ar beidsplaatsen dreigen te verdwijnen. Maar het is helaas een feit dat de mo gelijkheden voor nieuwe bronnen van werkgelegenheid voor Texel beperkt zijn wegens de excentrische ligging. Alleen het toerisme biedt mogelijkhe den. Streven naar en behoud van ar beidsplaatsen zal een soort permanent gevecht moeten blijven. „We zullen nooit kunnen zeggen: we hebben de zaak onder controle. Daarom moeten we iedere gelegenheid en mogelijkheid aangrijpen om de kansen op de ar beidsmarkt te verbeteren". In een winderige wedstrijd speelde Cocksdorp uit tegen Zeevogels, die vanwege de nederlaag van vorige week tegen de durpers op revan che uit waren. Ondanks een veldo- verwicht en de betere kansen van Zeevogels zagen de Egmonders in de vijfentwintigste minuut pas kans de score te openen. Dit werd hen niet moeilijk gemaakt door de achterhoede van Cocksdorp, die verzuimde in te grijpen. De rechts buiten van Zeevogels scoorde 1—0. Door het ontbreken van de geblesseer de Bep Vonk was de nodige rust op het middenveld ver te zoeken en kon Cocksdorp de bal slecht binnen de ploeg houden. Echte gevaarlijke mo menten deden zich in de eerste helft niet voor, zodat de ruststand 1—0 bleef. Kort na de rust kwam Zeevogels op 2—0, toen de achterhoede van Cocks dorp wederom niet op tijd optrad. Na deze treffer brak een periode aan waarin Cocksdorp het initiatief naar zich toe trok. Dit leidde ertoe dat bij een schot van Theo van Maanen de bal uit het doel van Zeevogels werd geslagen door de laatste verdediger, zodat de bal op de stip ging. Niet de vaste strafschoppenspecialist Maarten Boon nam de bal maar Roberto. De doelman van Zeevogels stopte de te zacht ingeschoten bal. Enkele minuten later waren het de Zeevogels die te- genscoorden. Dit doelpunt betekende voor Cocksdorp de nekslag. Roberto ging geblesseerd naar de kant en J. P. Stolk kwam hem vervangen. Dat Zee vogels in de eindfase nog tweemaal scoorde, was gezien de wedstrijd niet onverdiend maar wel geflatteerd. Terugblikkend in de recente geschiede nis vertelde Zegers over de Werkgroep bestrijding (jeugd)werkloosheid, die destijds is opgericht op initiatief van de toenmalige sectie jeugd- en jonge renwerk van de Welzijnsstichting en het MZW-projekt. De werkgroep was initiatiefnemer van het aanvankelijk re delijk succesvolle bos- en duinproject waarbij werklozen met behoud van uit kering werk in natuurgebieden moch ten doen. De werkgroep werd uitge breid met vertegenwoordigers van het consulentschap van de sociale zeker heid van het ministerie en van werkgevers- en werknemersorganisa ties, waardoor de „denkkracht" werd vergroot en meer voeling ontstond met de diverse sectoren in de samenleving die te maken hebben met de werkgele- genheidsproblematiek. Een belangrijke rol speelde de groep bij de totstandko ming van het succesvolle administra tieve leer- en werkproject dat nu al voor het tweede jaar plaatsvindt. „Witten" Tot de taken hoort nu de advisering over werkplekken die met behoud van uitkering door uitkeringsgerechtigden De Sociaal Economische Advies- en Toetsingscommissie Texel (..SEATrond de tafel in dorpshuis d'Ouwe ULO tijdens de installatie door wethouder Piet Zegers. ras O ok ient of in door kunnen worden bezet. Weliswaar neemt de uitkerende instantie hierover de definitieve beslissing (op verzoek van de uitkeringsgerechtigde'), mar dat is slechts een formaliteit nadat SEAT hierover advies heeft uitgebracht. Mo menteel bestaan op Texel bij 11 instel lingen en instanties goedgekeurde („gewitte") arbeidsplaatsen, het gaat om zo'n 15 functies. De toestemming is een half jaar geldig en kan dan met eenzelfde termijn worden verlengd. De betreffende instelling moet dan zelf een werker zien te vinden voor het projekt Door de samenstelling van de commis sie en het locale karakter is een juiste en verantwoorde afweging mogelijk bij het „witten" van arbeidsplaatsen. De provincie ziet liever geen plaatselijke commissie maar wil dat Texel zich aan sluit bij de toetsingscommissie op het vasteland, maar het ligt voor de hand dat het Texelse gemeentebestuur dit van de hand wijst. „De toetsingscom missie van Texel verdient door zijn bre de samenstelling en zijn grote lokale kennis alle vertrouwen bij het toetsen van projekten, wat van een regionale toetsingscommissie op zijn minst mag worden betwijfeld", aldus de wethou der, die dan ook beloofde dat het ge meentebestuur zich zal inspannen om de „eigen" commissie te behouden. Hij waarschuwde dat het publiek geen overdreven verwachtingen moet koesteren van de commissie. „Als er maar een paar mensen werk door krij gen is het doel al bereikt." Voorzitter Jan Kramer vertelde tenslot te dat door plaatselijke activiteit op het gebied van werkervaringsplaatsen en werken met behoud van uitkering de kansen op blijvend vast werk worden vergroot In de landelijke situatie, zo is gebleken, leidt slechts 40% van de werkervaringsplaatsen tot vaste banen, wat niet hoger is bij alleen maar inge schreven zijn bij het arbeidsbureau. Op Texel is het gunstiger; daar verovert meer dan 60% van de mensen die iets hebben gedaan met behoud van uitke ring, uiteindelijk een baan. Op Texel spoelen nog steeds voorwer pen aan uit de gezonken veerboot bij Zeebrugge, de „Herald of Free Enter prise". De politie verzoekt de vinders de voorwerpen op het bureau af te ge ven zodat ze ter beschikking gesteld kunnen worden van de nabestaanden. Voor de tweede keer hebben (waar schijnlijk meerdere) krachtpatsers een stenen leeuw van Chinees restaurant Azië te Den Burg weggenomen en vernield. Het restant werd later terug gevonden bij de eendevijver aan de Elemert. Getuigen kunnen zich melden bij de politie, 02220 - 2644. Veel vissen werden gevangen^ De t dens de wedstrijd zondag is 0i> Van schild, ter hoogte van het Anke gent park. Alle aanwezige vissers vir angs gen wat, variërend van één tot schil acht exemplaren. Er werd van8: het tot 10.00 uur gevist onder uitste iJisc kende weersomstandigheden. per. not fled De uitslag: 1. Pierre de Kroon, 180 cm, acht vil sen; 2. Paul Verhagen, 178 cm, ze.' n8V vissen; 3. Ad Souer, 136 cm, vijf J ran sen. Totaal 1111 cm. en 47 vissenir,.,Lan afdeling senioren. Uitslag afdeling jeugd: 1. Jan Jacob Keijser, 97 cm, vier «HL sen; 2. Alexander Duinker, 77 cm,M~an vissen. Totaal 174 cm en zeven viss Gezamenlijke uitslag was 12 meter- gte| 85 cm en 54 vissen. ^j?ir Zaterdag is de selectiewedstrijd Neo jE!^ lands kampioenschap aan de Afslu^ Cx dijk, waar vijf Texelaars aan meedo» Verzamelen om 6.30 uur bij het farf, regebouw. Zondag wordt gevist in j serie voor het kampioenschap 1987, aanvang 8.00 uur bij De Kaap. Sedert vrijdag ligt op het erf van hoeve „Burst" in Eierland een omvang rijke kunststof zak. De inhoud: 500 kubieke meter varkensmest, per schip gestransporteerd vanuit Noord-Limburg. Het is voor het eerst dat een dergelijke „mestopslagzak" bij een „mestbehoeftig" bedrijf wordt gesta tioneerd. De mestzak is geplaatst in het kader van een project ter bestrij ding van de landelijke mestoverschotten, gecoördineerd door de Mest bank Nederland. De mestzak meet 17 V2 meter in het vierkant, steekt op het hoogste punt 1,25 meter boven de grond uit en is in het midden 1 V2 meter diep. Een brede aarden wal omringt de zak, die daarin tevens ligt verankerd. Aan de buitenzij de is het zeil met trekbanden en veren vastgezet De drijfmest doet de rest een gevulde mestzak ligt er als een bewegingloos reusachtig luchtkussen bij. Wat dat betreft was er direct al op de dag van de officiële ingebruikname sprake van een succesvolle vuurdoop. De door de kale polder jagende, tot windkracht 11 aanwakkerende zuid westerstorm kreeg totaal geen vat op de nieuwe constructie. De heer T. El- tink van Albers BV uit Wageningen, de fabrikant van de „Alligator" mest zak, spreekt dan ook van een „abosluut veilige" wijze van opslag. De mestzak is vervaardigd van een oersterk weefsel dat onder meer is op gebouwd uit polyester en nylon. Zon der problemen kan het zeiloppervlak worden betreden; zelfs een koppel koeien veroorzaakt geen schade. De kunststof is bestand tegen de chemi sche werking van elk type mengmest, zo hebben testen uitgewezen Een lan ge levensduur moet daarmee zijn ge garandeerd. Door de zakvorm is zowel van onderafdichting als bovenafdich- ting sprake. Hiermee wordt voldaan aan de actuele eisen aangaande de af dichting van mestopslag. De stank blijft tot een minimum beperkt. Boven in bevindt zich een controle- en ont- luchtingsluik (spottend de „hoofdin gang" genoemd), maar er vindt geen luchtcirculatie plaats waardoor de gasproduktie minimaal is Milieu In milieu-opzicht dus een enorme vooruitgang vergeleken met de tot dusver in gebruik zijnde betonnen si lo's. Die zijn van de bovenzijde geheel open waardoor de wind vrij s|5el heeft. Van horizonvervuiling is evenmin spra ke. Wegens de mogelijkheid tot ver plaatsing is bovendien geen bouwver gunning noodzakelijk en kan de mest zak in elk landbouwgebied worden ge situeerd. Er is nog wel hinderwetver gunning nodig, maar dat belooft een formaliteit te worden, aldus de heer C. Sijpestein van de Silobank Nederland, gevestigd in Maasbracht. Hij spreekt van „een veredelde graskuil", waarbij het risico van breuk en lekkage klein is. De risico's worden nog verkleind doordat het mestreservoir zich voor het grootste gedeelte niet bovengronds bevindt en door de situering van een relatief kleine opslag. De mestzak wordt compleet met vulleidmg, afslui ters en desgewenst mix-apparatuur afgeleverd. Waarom is de mest afkomstig uit Limburg Het idee hiervoor is ontwikkeld door de Silobank Nederland. In het oosten en zuiden van ons land, waar vele mesterijen zijn gevestigd, wordt meer mest geproduceerd dan in dat gebied kan worden gebruikt. De overtollige mest wordt daarom al enkele jaren af gevoerd naar landbouwgebieden in Nederland, waar een tekort heerst. De ze afzet wordt gecoördineerd door de mestbanken van Gelderland, Brabant en Limburg. De Mestbank Limburg heeft, omwille van de concurrentie met beide andere mestbanken, afzet markten trachten te vinden in gebie den waarnaar de mest per schip kan worden getransporteerd. Texel is zo'n gebied, net als bijvoorbeeld Zeeland en Wieringermeer. Grootschalig scheepstransport heeft echter het na deel dat de aangevoerde hoeveelheid mest meteen verder moet worden ge transporteerd. Hetzij naar een centraal opslagpunt (bijvoorbeeld bij de haven, de mest kan dan direct vanuit het schip in de opslagsilo worden ge pompt), hetzij direct naar de behoefti ge landbouwbedrijven. Als de boer echter met over een eigen opslagmo gelijkheid beschikt, zal hij de mest di rect op het land moeten verspreiden. Door de weersomstandigheden is dat lang niet altijd mogelijk. Vorig jaar werd varkensmest uit Lim burg als proef op deze wijze naar Texel vervoerd. Opslag in Oudeschild werd niet als de meest geschikte oplossing beschouwd. De Silobank zag in de mestzak de ideale oplossing. De zak werd reeds bij een gering aantal mest- producerende bedrijven voor opslag gebruikt. Financiering De mestproducerende veehouderijen investeren in kleinschalige opslag in de gebieden waar de mestoverschotten worden afgezet. Samenwerking werd gezocht met de Mestbank, alsmede met Rohama Scheepstransport. De Stichting Mestbank Limburg heeft in het kader van de overschottenproble- matiek een miljoenenbudget ter be schikking gekregen van het ministerie van landbouw. Het nu ten uitvoer ge brachte plan heeft enkele belangrijke voordelen. Op de eerste plaats hoeft de overtollige mest niet gedurende lan ge tijd te worden opgeslagen in Noord-Limburg. De mest kan namelijk maar in bepaalde perioden op het land worden verspreid, alleen bij goed weer in het voor- en najaar. Dan ontstaat in korte tijd een hevige vraag naar de mest. Door ook in de afzetgebieden opslagplaatsen te creëeren, kan gedu rende een groter deel van het jaar mest worden aangevoerd en deze con tinuïteit drukt de transportkosten De mestprijs kan daardoor omlaag en daar zijn zowel de overschot- producerende bedrijven als de afne mers mee gebaat. Ten derde is het voor de akkerbouwer uiteraard een goede zaak dat bij goed weer direct een deel van de opgebouwde voorraad kan worden aangesproken en dat niet hoeft te worden gewacht op schip of tankauto. Afnamecontract De Aankoopcentrale Texel, die de in- en verkoop van de mest regelt, vervult en bemiddelende functie. De ACT heeft een afnamecontract voor vijf jaar afgesloten, waarmee Texel verplicht is tenminste 90 procent van de silo- inhoud af te nemen. Na afloop van de contractduur kan een mestzak desge wenst naar een andere lokatie worden verplaatst. Op Texel zullen in eerste instantie vier mestzakken worden geplaatst. In de loop van de zomer krijgen ook de fir ma Stark (Vuurtorenweg), C.M. Bak ker (Alexanderhoeve) en de firma Wit te (Julia) de beschikking over dit opslagsysteem. De varkensmest is niet uitsluitend bedoeld voor aanwending op het eigen land, maar is (juist) ook bestemd voor landbouwers uit de buurt. De opslag bij „Burst" zal in eerste instantie worden gebruikt door drie boerderijen. Naast „Burst" zijn dat „Sir Robert Peel" en „De Witte Blom" (vh. „Holland"), alle drie eigen dom van dezelfde firma Witte-Blom, In tweede instantie zullen ook naburige agrariërs de mest mogen gebruiken. De Stichting Mestbank Limburg heeft nog ruimte in het budget zodat uitbrei ding van het aantal opslagplaatsen mogelijk is, als onder de Texelse akker bouwers interesse bestaat. De boeren die uit de mestvoorraad putten hoeven vooraf mets te betalen, maar betalen pas nadat zij de mest hebben gebruikt: 711— per kuub, vj' spreid op het land. Herkoms| Hank Witte van de Aankoopcentral „Het was voor ons een voorwaarde| dat wij de herkomst van de mest ten. De mest die naar Texel komt wordt bij tien bij ons bekende boei in Noord-Limburg geproduceerd". ACT denkt zodoende het risico te w mijden dat slechte mest wordt aani voerd. Wanneer niet goed verteerdel aardappelschillen in de mest zouder zitten, kan aardappelmoeheid wordt overgebracht, al is nooit bewezen dit inderdaad door de varkensmest wordt veroorzaakt. Door de medei king aan het initiatief probeert de het gebruik van organische mest op Texel te stimuleren. Deze bemesting leidt tot grotere opbrengsten en hee; voedingsstof- en watervasthoudendf eigenschappen. Vooral op zandgron den is dit belangrijk. Bevreesd dat h* gebruik van de varkensmest tot teve: koper in de grond zal leiden, hoever de boeren volgens Hank Witte niett- zijn. Eén scheepslading was ruim vö- doende om de eerste mestzak op T& te vullen. Donderdag lag het schip „Rembrandt" na een reis vanuit Ro? mond in de Oudeschilder haven. Dit schip is inclusief duwbak 110 meter lang en heeft een inhoud van 800 rff Na twaalf keer heen en weer rijden had Henri van Maldegem met zijn 40-kuubs tankwagen voor de eerste maal de eerste mestzak gevuld. Gf sp '6; sl< W ni E< ve bi sf P' U g De mestzak bij ..Burst" hield met glans stand tijdens de zuidwesterstorm vrijdag De heren op V.I.n r. de heer Schoenmaker (Stichting Mestbank LimburgHank Witte (Aankoopcentrale). C. Nui! (Rohama Scheepstransporten T. Eltink (Albers B V.) de voorgrond zijn daar maar wat blij mee Sijpestijn (Silobank Maasbracht). L. van

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2