Adjudant Moeskops koos „heel bewust" voor Texel ,Oud speelgoed" door UDI geloofwaardig vertolkt Handwerktentoonstelling door Plattelandsvrouwen SVC sponsoractie voor springplank Texelse meisjes op solistenconcours Publiek geboeid door Biesheuvel towtime kaar inzet ftRT] DINSDAG 31 MAART 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Rosalie beleeft in haar roes opnieuw de tijd dat zij a/s gevierd actrice volle zalen trok. Rederijkerskamer UDI heeft zaterdag met succes het stuk ,,Oud Speelgoed" van Chiem van Houweninge uitgevoerd in de schouwburgzaal van De Lindeboom. Het succes bestond daaruit dat het verhaal, waarin tragedie en komedie door el kaar lopen, geloofwaardig werd gebracht met opvallend veel inzet van de drie hoofdrolspelers, waarop het stuk volledig dreef. UDI had daarbij aanzienlijk risico gelo pen want van de drie hoofdrollen wer den er twee gespeeld door leden die nog maar weinig ervaring hebben en deze vrij zware opdracht maar nèt aan konden. De manier waarop Jitze de Ridder en zijn tegenspeelster Marja de Ligt de uitdaging hebben verwerkt was echter hartverwarmend en veelbelo vend. Alleen al de rolkennis was uit stekend. Dat moest ook wel, want op het toneel was geen souffleuse van waaruit de spelers verstaanbaar aan hun tekst konden worden herinneerd. Souffleuse Annie Anker opereerde vanachter de coulissen en omdat de hier gefluisterde woorden in de zaal haast even goed verstaanbaar zijn, als op het toneel moest dat tot een enkel geheugensteuntje beperkt blijven. Van ^spelen op de souffleur" waarin som mige luie acteurs bedreven zijn, kon in elk geval geen sprake zijn. Dat een to neelamateur zijn rol kent, zou overi gens vanzelfsprekend moeten zijn, maar is het helaas niet. Met name de laatste tijd hebben we in de Texelse toneelwereld enkele voorbeelden van dit gebrek aan inzet meegemaakt. Belangstelling Onder de toeschouwers zal weinig twijfel zijn dat de beste toneelprestatie zaterdagavond werd geleverd door Jo an Keesom, een volwassen en gerouti- neerd talent, dat weinig moeite leek te hebben met de rol van de drankzuchti ge ex-actrice, die in de roes van de al- i cohol nog hevig bezig is met haar theaterverleden. j Over gebrek aan belangstelling had UDI zaterdag niet te klagen. Zo'n tweehonderd mensen waren naar De Lindeboom gekomen, een volle bak dus. Dat was voor voorzitter Wim Tin- holt blijkbaar een meevaller. In zijn welkomstwoord zei hij: Fijn dat u vanavond hier bent. Er is tegenwoor- De provinciale handwerkcommissie van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen houdt jaarlijks een aantal handwerkcursussen voor haar voor- werksters. Deze voorwerksters geven het door hen geleerde door in onge veer tachtig verschillende afdelingen, onder andere Texel. Om een goed overzicht te krijgen van alles dat mo menteel op handwerkgebied aan de orde is kan een tentoonstelling in Alk- Wnaar bezocht worden. Deze wordt ge houden van woensdag 8 april tot en met vrijdag 10 april in cultureel cen trum De Vest te Alkmaar. Verwacht wordt dat ongeveer 900 werkstukken fiwuit heel Noordholland zullen worden tentoongesteld, ook afkomstig van Texel. Kijken naar andermans hand werk inspireert en stimuleert. Interes sant zijn de demonstratie in de Cuna [techniek en kantklossen. Deze de monstraties worden overdag tijdens de [tentoonstelling gegeven. De ope ningstijden van deze handwerkten toonstelling zijn: woensdags van 8.30-17.30 en van 19.00-22.00 uur; donderdags van 9.30-17.30 uur en van 19.00-20.00 uur en vrijdags van 9 30-17.00 uur. De entreeprijs bedraagt M,50 voor niet-leden en ƒ3,50 voor le- [den op vertoon van I lidmaatschapskaart dig zóveel te doen op Texel...". Dat sloeg kennelijk op het kwalijke feit, dat de destijds met ongenoegen van UDI afgescheiden theatergroep ,,SAAI" op hetzelfde moment een stuk opvoerde in De Vergulde Kikkert. Verhaal ,,Oud speelgoed" gaat over ex-actrice Rosalie, die al drie jaar niets meer heeft vernomen van haar schilderende vriend, waarme zij samenleefde en die, na bonje, het huis heeft verlaten en naar Parijs is gegaan. Rosalie blijft denken aan hem, maar ook aan haar glorieuze carrière van weleer, daartoe gestimuleerd door schilderijen, speel goed en andere spullen die op de zol derverdieping liggen. Voor het laatst wordt zij met deze zaken geconfron teerd als zc ten lange leste besluit de zolder als woonruimte te verhuren aan de student Frank Boreel en zijn jonge werkende vrouw Kiki. Dat gebeurt voor een vriendeprijsje, maar daar staat wel wat ongerief tegenover. De veelal dronken Rosalie gunt het jonge paar niet al te veel privacy, speelt mid den in de nacht op haar trombone en in het huis woont ook nog Janus Brink, die zijn radio luid heeft aan staan en zijn medebewoners 's nachts komt vragen om een pak slaag. En er is ook nog een papegaai die rare din gen schreeuwt. Het jonge paar neemt voor weinig geld de niet zo erg waar devol lijkende inboedel over. Ruzie ont staat tussen de twee als Frank de spullen op het Waterlooplein verkoopt omdat hij het geld hard nodig heeft. Maar onder de schilderijen van de ver dwenen vriend van Rosalie bevindt zich ook een impressionistisch werk van een bekende Franse schilder met een waarde van driekwart miljoen en aanvankelijk ziet het ernaar uit dat ook dit schilderij voor een paar gulden op het Waterlooplein te gelde is gemaakt. Kiki heeft dat echter niet willen weg brengen, omdat het haar bijzonder ontroerde en heeft het verstopt. Ze zijn dus plotseling rijk. De zakelijke Frank wil het alsnog verkopen, maar Kiki wil het in huis houden, gewoon omdat ze het mooi vindt en niet uit is op geld. En ook omdat ze het cadeau heeft ge had van Rosalie, waarmee inmiddels een bijzondere band is gegroeid. Tij dens de verwikkelingen wordt ook dui delijk dat de ex-vriend van Rosalie kort na aankomst in Parijs bij een auto ongeluk om het leven is gekomen en dus geen contact met Rosalie meer heeft kunnen hebben, waardoor voor haar eindelijk een hoofdstuk wordt afgesloten. Glansrol Zoals gezegd, de rol van Rosalie was in nagenoeg perfekte handen bij Joan Keesom. Ze speelde met veel nuance ring, waardoor de wisselende stem mingen uitstekend tot hun recht kwa men. De tipsy" gebaartjes als ze licht dronken is en het slepen met haar voeten als gevolg van de rugkwaal die haar carrière heeft gebroken, waren meesterlijk en consequent, maar ook de sierlijke vastberadenheid die ze uit straalt als ze in gedachten teruggaat in het verleden en zingt voor zalen met bewonderaars. Vooral door die geslaagde wisselingen kwamen de flash backs in het stuk, die anders op een toneel nogal krampachtig en ge kunsteld overkomen, tot hun recht. Met name de play back in het zangstukje was prima. In die herinneringsscènes" trad Joan overigens niet alleen op, maar ook een afvaardiging van de jazzdansgroep Texel onder leiding van Ina Platte- Boon, al werd hier de grens bereikt van wat nog nèt kon. Dat dansen was uiteraard amateurwerk en hoe verdienstelijk ook niet perfekt ge noeg om de bedoelde sfeer van show en glitter uit het verleden te verster ken. Met alleen geluidseffekten zou waarschijnlijk een overtuigender effekt zijn bereikt. Jitze de Ridder, begonnen als lid van de bescheiden toneelclub van Zuid- Eierland, trad in dit UDI-stuk voor het eerst op in een grote, tamelijk moeilijke rol. Hij had zich die goed ingeleefd en was daardoor zeer geloofwaardig als de nogal nuchtere student met een gevoelsleven dat minder is ontwikkeld dan van zijn vrouw. De rolkennis was dus uitstekend. Waar het nog aan mankeerde was timing en nuancering. Niet steeds werden de juiste accenten gelegd. Toon en tempo hadden wat afwisseling en onderbreking moeten hebben. De hoge toon die paste bij de teksten die te maken hadden met emotie, blijdschap en enthousiasme werd te weinig verlaten als de stem ming keerde, wat typerend is voor spe lers die graag maximale inzet tonen, maar die hun zelfvertrouwen nog moe ten ontwikkelen, dat hun acteerpresta- Zaterdag hebben vierentwintig jeugdleden van de gymnastiekafde- ling van S.V. De Cocksdorp een sponsoractie gehouden. Dergelijke acties zijn er tegenwoordig erg veel. Het principe is vrij simpel: een sporter vraagt een luttel spon sorbedrag voor een sportprestatie. Hoe meer sponsors, hoe hoger het bedrag. Bij SVC was een trimparcours met tien onderdelen. De deelnemers konden maximaal 200 punten scoren en er werd behoorlijk gezwoegd en geploe terd. Niemand haalde die grens van 200, maar iedereen kwam wel ruim bo ven de 100 punten. Niet alle jeugdleden konden zaterdag middag aanwezig zijn. Een aantal van hen mag de komende week het par cours alsnog afleggen. Tot nu toe zijn de geleverde prestaties goed voor zo'n ƒ1.750,—. Dat bedrag kan nog wat hoger uitvin»" n^r>r af ronding (verhoging) van toegezegde tie minder krampachtig maakt. Nog enthousiaster dan De Ridder speelde Marja de Ligt als de dietiste Kiki Boreel. Zij ging helemaal in haar rol op, zeer gedreven en best accepta bel al had hier en daar een adempauze en een toonverschil niet misstaan. Het had iets minder springerig gekund, want blijkens het stuk was zij geen tie ner die het leven zojuist heeft ontdekt, maar een iets rijper en tamelijk wijs ty pe. Dat is echter een kwestie van in terpretatie waarover de meningen kun nen verschillen. Voor zowel Marja de Ligt als Jitze de Ridder geldt in elk ge val dat zij voldoende talent in huis hebben om er nog wat meer te kun nen uithalen in de toekomst, een kwestie van regie en van kritisch staan tegenover de eigen prestatie. Kleinere rollen waren weggelegd voor Björn Ezerman, die zich als de merk waardige medebewoner Janus Bronk prima manifesteerde, met name in de scène waarin hij aan het dansen slaat. Kort maar heel goed was de acteer prestatie van Nettie Molenaar als de galeriehoudster, die Jacqueline van Tuyl komt vertellen dat het schilderij van de Franse impressionist een enor me waarde vertegenwoordigt. De grime werd verzorgd door Aafke Geense, het toneel (de sfeer van een tot woonruimte gemaakte zolder was goed getroffen) was een produkt van Willem Cupido en Thijs Molenaar en de regie was in handen van Hans Wendrich. Jassen aan Misschien uniek in de Texelse toneel geschiedenis was dat de bezoekers bij de ingang het advies kregen de warme jas aan te houden, omdat de centrale verwarming was uitgevallen! Het was inderdaad nogal kil in de zaal. Nie mand is zaterdagavond echter ver kleumd, want halverwege het stuk luk te het om de installatie te herstellen en vulde de zaal zich weldra met war me lucht, zodat de gezelligheid tijdens het bal na afloop niet te lijden had. bedragen. In ieder geval ruimschoots voldoende voor de zogenaamde dub bele springplank. Penningmeester Jan Boon toonde zich uiterst tevreden met deze welkome aanvulling van de club kas. De springplank is al besteld en zal binnen enkele weken in gebruik wor den genomen. De zusjes Annemieke en Jacqueline Kooiman hebben zondag als enige Texelaars deelgenomen aan een so listenconcours voor majorettes in Den Helder. De meisjes, beiden lid van Ex celsior, traden als duo op en kwamen uit in de jeugddivisie, sectie C (13 tot 15 jaar). Voor een eerste keer behaalde het duo een redelijk goede score: vier maal een IVi en tweemaal een 8 Met de aanmerkingen die in het juryrapport waren vermeld en de nu opgedane er varing kunnen de Texelse majorettes een volgende keer wellicht nog beter uit de bus komen. Het concours werd georganiseerd door de Christelijke Bond voor Show- en Drumband en werd gehouden in sporthal De Draaikolk. Een grote schare belangstellenden heeft vrijdagavond in de RSG-au/a genoten van de vertelkunst van schrijver Maarten Biesheuvel. De bekende auteur bracht absurde verhalen als Nachtelijk gesprek", ,,Het medaillon", ,,Vier mannen", Gered" en ,,De zenuwachtige boer". Voorafgaand speelde de meegekomen pianist Fred Jansen een stukje Haydn en tussendoor deed Biesheuvel met het publiek een raadselspelletje en zong hij het bekende lied over Ketelbinkie. Het had allemaal weinig met el kaar te maken maar dat was niet verhinderend voor het succes, in tegendeel het was typerend door de niet alledaagse persoonlijkheid die Biesheuvel is. Iedereen ver maakte zich dan ook best en het was jammer toen hij al om half tien opmerkte: ,,!k heb geen ver halen meer, dus is de avond afge lopen". Op de foto Maarten Bies heuvel, buigend het applaus in ontvangst nemend. Texel is voor adjudant Jan B. M. Moeskops (bijna 45) geen onbe kend terrein. De nieuwe politie- commandant die woensdag als zo danig zal worden geïnstalleerd, is er met vrouw en kinderen niet minder dan elf keer achter elkaar op vakantie geweest. Ze kampeer den dan op ,,Bloemwijk" en leer den het eiland waarderen om zijn veelzijdigheid en leefbaarheid, een gebied dat niet alleen aantrekkelijk is voor vakantie maar ook voor wonen en werken. Moeskops deed dan ook een heel be wuste keus toen hij naar de vacante post op Texel solliciteerde. Als hij al leen aan zijn carrière als politieman had gedacht, had hij beter in Lienden in de Betuwe kunnen blijven waar hij op 1 mei 1981 groepscommandant werd. De familie Moeskops woont inmiddels op het eiland. Ze zijn nog bezig met het inrichten van de gekochte fraaie bungalow Naalrand 46 in Den Hoorn, rustig gelegen aan een woonerf en met onbelemmerd uitzicht op zuidelijk Texel vanuit de woonkamer. Precies wat we zochten. We hebben graag contact met mensen maar we willen ons ook kunnen terugtrekken en ons vrij voelen", aldus adjudant Moeskops, die inmiddels wel baalt" van de ver- huisbeslommeringen. Het is de tiende keer in de loop der jaren dat de familie verkast, maar zoiets wordt nooit aan gename routine. Blijvertje? Het ziet ernaar uit dat het voorlopig de laatste keer is. Als alles naar wens verloopt zullen ze op Texel blijven. Me nige collega is jaloers want het eiland is een aantrekkelijke vestigingsplaats. Merkwaardig genoeg zijn het vaak de vrouwen van die collega's die het niet zien zitten. Die beschouwen Texel als afgelegen, klein en bekrompen. Me vrouw Moeskops wist uit eigen erva ring dat het tegendeel waar is en dat de leefmogelijkheden er niet onder doen voor de omgeving die zij zojuist hebben verlaten met een plaats als Tiel. Jan en Annie Moeskops hebben een dochter van 20 en een zoon van 17. De (werkende) dochter komt binnen kort ook naar Texel, waar ze al bijna zeker is van een baan in de horeca. De zoon zit op het atheneum, verblijft thans op een kostadres om zijn klas af te maken en komt dan ook naar het eiland. Daar zal hij ongetwijfeld spoe dig op een surfplank worden waarge nomen, want surfen is een van zijn hobby's. Mw. Moeskops is lid van Bond van Plattelandsvrouwen, tennist en maakt poppen. Adjudant Moeskops voelt ook voor sportieve recreatie. Hij heeft wel eens gezeild en aan paardrij den gedaan. En het lijkt hem lekker om af en toe met de twee boxers, die ook tot de familie behoren het strand op te gaan. Hij houdt van rust, ruimte en natuur. De nieuwe politiecommandant komt nuchter en eenvoudig over. Hij weet te relativeren. Hij houdt niet van dure woorden, dikdoenerij en zegt prijs te stellen op ,,een beetje eerlijkheid" in de contacten met mensen. Hij wil daar niet zoveel over zeggen. In de praktijk zal hij zich op Texel nog moeten waar maken. Het is geen eenvoudige func tie. Hij heeft echter voldoende ervaring (ook in situaties die met die van Texel vergelijkbaar zijn) om er met vertrou wen aan te kunnen beginnen. ue nieuwe groepscommandant Jan Moeskops met echtgenote Annie, nog maar nauwelijks Den Hoorn. .op stel'' in hun bungalow aan de Naalrand in

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5