rfcouting-onderscheiding Overbrengen thema kost SAAI moeite oc o COUTING Ml LI EU-JAAR OP TEXEL GEOPEND Blunders De Koog: JVC profiteert Onvoldaan naar huis na thema-theater Twintig deelnemers aan Krokusrit lab terechte winnaar .Parkstraat'-'toernooi 'AART MSDAG 31 MAART 1987 TEXELSE COURANTPAGINA 9 rijden Staatsbosbeheer arriveert met een lading volle vuilniszakken bij de Slufteruitgang. Maris Stella Normaal had dat veldje vol met tenten gestaan, maar de zuidwesterstorm had daar een stokje voor gestoken 's Mor gens had de Scouting-leiding overleg gevoerd met de gemeente over het ge bruik van de grote bouwdorptenten. Het opzetten hiervan werd te gevaarlijk gevonden, 's Middags probeerden een paar verkennerpatrouilles kleinere ten ten op te zetten, maar ook dit karwei bleek onmogelijk uitvoerbaar. Met de gemeente was inmiddels overeengeko men dat voor deze speciale gebeurte nis kon worden beschikt over de leegstaande Maris Stella-kleuterschool aan de Beatrixlaan. Alle voorts en te- gens afwegende werd rond half drie 's middags tot definitieve doorgang van het milieuweekend besloten. Het Scouting-gebouw zelf is voor het laten slapen van 150 jeugdleden ontoe reikend. Het avondeten en de soep maaltijd kon wèl daarheen worden ver plaatst. De jaarlijkse boerenkoolfuif, waar 120 kinderen tegelijk aan tafel zit ten, had bewezen dat dit geen proble men zou hoeven opleveren. Een beetje improviseren geblazen dus, maar dat is de Souting-leiding wel toe vertrouwd. De leiding kon opgelucht zijn dat geen der deelnemende Scouting-groepen zich wegens weers omstandigheden had teruggetrokken. Met de boot van acht uur kwam ook de laatste groep op het eiland aan. Veel kinderen waren teleurgesteld dat er met in tentjes zou worden gekam peerd; de leiders daarentegen waren opgelucht. Ook telefonerende ouders konden worden gerustgesteld. Het zat vele vaders en moeders niet lekker dat zoon- of dochterlief in een tentje zou moeten slapen, terwijl tegelijkertijd vrachtauto's kantelden, de dakpannen van de daken vlogen en bomen wer den ontworteld. Eigenlijk was ook de oversteek met zo'n veerboot al een heel risico... Uiteindelijk ontbrak echter niemand. Het milieuweekend verliep verder naar wens. Alleen de vaartocht met de boot van Hutjes op de Waddenzee moest wegens het weer worden afge last, In plaats daarvan werd een be zoek gebracht aan het Natuurrecreatie- centrum waar -Slijderink trakteerde in verband met zijn onderscheiding.... In een vooral na rust saaie wedstrijd had JVC geen moeite met De Koog. Hoewel het voor De Koog gunstig was als JVC zou winnen (in verband met periode kampioenschap voor De Koog), wou De Koog de wedstrijd toch niet zomaar gewonnen geven. Drie grote fouten werden door de Julia- nadorpers terecht afgestraft. Na de wel erg lang uitgelopen win terstop trad De Koog aan tegen koplo per JVC. Uit werd het een 8—0 over winning voor de Julianadorpers. Na de gelijkopgaande strijd in de eerste tien minuten en in die zelfde tijd nog geen enkele goed opgezette kans voor beide teams, was het een fout bij een Koger speler, die na een tegenstander gepas seerd te hebben nog een tegenstander wou passeren. Dit lukte hem met en door het verlies kon Piet Oele gemak kelijk 0—1 scoren. Verder gebeurde er weinig spannends in de eerste helft. Charles Ipenburg moest eenmaal goed in actie komen: een inzet van JVC moest met de vuisten corner worden getikt en Ipenburg redde De Koog van een vroegtijdige grotere achterstand. De eerste helft hielden beide ploegen echter goed in evenwicht. Vlak na het beginsignaal van de twee de helft werd door een Koger speler weer onnodig balverlies geleden. Dit balverlies werd wederom door JVC af gestraft. Piet Oele, in samenwerking met Willem Oele, scoorde gemakkelijk 0 2. Dat het bij de Kogers niet lekker draaide, bleek na vijftien min. in de tweede helft. Weer een fout bij een Koger speler werd door Henk Kok van JVC verzilverd tot een doelpunt, nadat hij alleen richting goalie Charles Ipen burg ging en deze passeerde: 0—3. Na vijfendertig minuten werd het uit eindelijk nog 0 4 door Piet Oele, die nu een doelpunt zonder de hulp van Koger zijde kon scoren. Een verdiende overwinning van een sterk spelend JVC tegen een tegenvallend De Koog dat veel beter kan dan deze middag. Peter Brons van De Koog kreeg deze wedstrijd nog een boeking. Doordat Dirkshorn-St. Boys niet gespeeld werd, omdat de scheidsrech ter daar niet kwam opdagen, moest JVC het kampioenschapsfeest nog even uitstellen. De overwinning van vandaag was genoeg voor JVC als St. Boys niet verder kwam dan een ge lijkspel tegen Dirkshorn. de scène aan bod, terwijl zij als eerste het toneel opkwam en de schijnwerper op haar werd gericht. Zij beeldde de geheel in het zwart gestoken rouwen de weduwe uit. Het waren echter drie doodgravers (Van Zeijlen, Visser en Combé) die stemmig de liederen zon gen en met (en zonder) attributen over het toneel bewogen. Een grappig ele ment was een mini-doodskist, die plechtstatig werd afgevoerd. Ook een gemimed te grave dragen was aardig gedaan. Maar ook voor deze choreo grafie geldt te weinig spanning. Het leuke einde, waarbij de rouwkleden worden afgeworpen en de acteurs zich gezellig om de piano scharen, had veel meer effect gehad als het voorafgaan de zwaarder beladen had geweest. Bijschaven De scène leek in elk geval niet af en heeft bijschaving nodig. Als dit inder daad hetgeen is wat SAAI voor ogen stond, dan ontbreekt het de leden aan zelfkritiek. Hoe hard er ook aan de scène gewerkt zal zijn, er zat meer in dan er uit kwam. Dit onvoldane gevoel werd nog versterkt doordat erop pauze volgde, en niet de volgende kijk op het thema, zoals eenieder verwachtte. Er was toen een half uur verstreken. Een groot deel van de toeschouwers bleef zitten en ook het personeel van De Vergulde Kikkert bleek verrast, 'want de koffie stond nog te pruttelen. Na de pauze dan Broers". Aris van Zeijlen en Sjoerd Jan Visser leverden hierin op zichzelf een buitengewone prestatie, door een gigantische dialoog uit het hoofd te hebben geleerd en zonder haperingen op de planken te zetten. Maar hoe spijtig het ook is, na alle verrichte arbeid, de emoties bleven teveel onderhuids en daardoor pakte" het stuk niet. Broers" speelt zich af in een restaurant. Twee broers, die el kaar sinds hun studietijd slechts ont moeten tijdens verjaardagen en plech tigheden, komen zojuist van de crema tie van hun vader. Zij willen nog een hapje eten alvorens de oudste broer met het vliegtuig naar Italië vertrekt. Deze broer (Van Zeijlen) belijdt de link se idealen van vroeger nog slechts met de mond, maar handelt tegen overgesteld. Zijn arrogantie staat te genover het meer innemelijke karakter van zijn jongere broer (Visser). Ook die is niet meer de bevlogen activist van ek Slijderink sr. uit Den Burg werd zaterdag geëerd met et .Gouden waarderingsteken" de hoogste onderscheiding Scouting Nederland kent. Hij dankte het ereblijk aan zijn et voor de plaatselijke scoutingorganisatie gedurende der jaar en in het bijzonder aan de organisatorische inspan- ngen bij de Texelse milieu-weekenden die op zijn initiatief erden gehouden en inmiddels jaarlijkse traditie zijn. vroeger, maar heeft een bewuste kijk op de wereld behouden. „Realisti scher", zegt hijzelf, en zijn beroep als journalist brengt dat met zich mee. Overtuigend Sjoerd Jan Visser wist deze rol zeer overtuigend te vertolken. Een prachti ge tekst als ,,Dat is juist het boeiende: dat mensen tot de meest onvoorstel bare schoftenstreken in staat zijn en tegelijkertijd tot indrukwekkende en ontroerende daden...", klonk uit zijn mond oprecht. Aris van Zeijlen zette zijn rol minder krachtig neer. Een na deel voor hem was dat zijn personage qua tekst minder scherp tot uiting kwam. Siem Hemelrijk speelde de ober, die het niet erg begrepen heeft op de oudste broer, puffend over het toneel waggelt en zich quasi verdiept in de krant aan de bar. Hemelrijk pro beerde zeker een bepaalde draai aan de rol te geven, maar in zijn totaliteit bleef de typering wat vaag. Bijvoor beeld een gevat antwoord op een op merking van de oudste broer kwam niet vinnig genoeg over. Niet in beeld, maar wel zorgend voor beelden, was Thijs Steffens. Hij pro jecteerde dia's die het tafelgesprek on dersteunden en zorgde ook tijdens de rest van de voorstelling voor licht en geluid. De grime was van Karin Parle- vliet, de regie van Aris van Zeijlen en decors en kleding werden door de spe lers zelf verzorgd. Het uitwerken van dit thema is voor SAAI een hele bevalling en een nieu we ervaring geweest, maar hopelijk le ren de groepsleden ook van de erva ring dat bij het publiek een onvoldaan gevoel resteert. Zondag werd de eerste puzzelrit van het nieuwe seizoen gehouden. De rou te voerde vanuit Den Burg, via De Waal, terug naar Den Burg, richting Den Hoorn en via De Koog naar Eier- land, waar de finish bij het motor crossterrein van de MAB-club plaats vond. In de onlangs gereedgekomen kantine aldaar kon de volgende uitslag bekend gemaakt worden. 1. Bert Keijser (door loting 1e) 0 str.pnt. 20 kamp.pnt.; 2. Paul van Heerwaarden 0 str. 20 kamp.pnt; 3. Wim Mets 1 str., 16 kamp.pnt.; 4. P. Hin 2 str. 14 kamp.pnt; 5. Peter Daal der 5 str 12 kamp.pnt; 6. Bert Bar- horst 14 str. 10 kamp.pnt; 7. J. W. Hin (geen lid - geen kampioenspunten) 30 str.; 8. Cees Ran 30 str. 8 kamp.pnt.; 9. Thijs Haarsma 33 str. 4 kamp.pnt; 10. P. Stiggelbout 67 str. 2 kamp.pnt. De stand in het kampioenschap is ge lijk aan deze uitslag met uitzondering van de als zevende geëindigde J. W. Hin. De volgende rit is de „Tulpenrit" op 26 april. SAAI dook af en toe de zaal in, maar kon toch niet echt contact maken ek Slijderink bekijkt de. gouden onderscheiding die hij zojuist heeft ontvangen van Ype uke Jansen (links). dvinders zijn ingesteld op het avon tuurlijke buitenleven waarbij ze zich graag onder moeilijke omstandigheden helpen. Het was dus niet zo vreemd |at de uitreiking van het Gouden Waarderingsteken niet plaatsvond in |en behagelijk zaaltje met officiële ge- lodigden, maar in de barre regenkou Ban de Slufter, na afloop van de schoonmaakactie die daar zaterdag ge houden werd. De plaatselijke en over- kantse scouting jongens en meisjes Stroomden samen op het terrein bij de betonnen trap en vormden een dichte haag rond Niek Slijderink die op dat tfioment nog van niets wist. Namens het landelijk scoutingbestuur schetste Ype Bauke Jansen uit Epe de ver diensten van Slijderink en hing hem de 'Onderscheiding om. De samen gestroomde scoutingleden betuigden hun instemming met luid getrommel op potten en ketels.... Landelijk Het Texelse milieuweekend had dit jaar landelijke betekenis want deze jaarlijkse gebeurtenis was tevens de officiële start van het milieujaar, waarin scou ting bijzondere aandacht zal geven aan milievraagstukken. ,,Dat past helemaal in de doelstellingen van scouting', al dus Ype Bauke Jansen. „Jongens en j fneisjes van scouting willen avontuur lijk bezig zijn in de vrije natuur, met respect voor alles wat leeft en groeit. Nog meer dan voor anderen is een Schone natuurlijke omgeving voor ons een ideaal. Niek Slijderink deed pio- lierswerk door al jaren geleden met Éaalvoetbalvereniging Rab heeft voor de tweede opeenvolgende keer het Parkstraat"toernooi gewonnen. Dit was enigszins verrassend, omdat zowel Casino 1 als Alkema op volle sterkte aanwezig waren. Maar door een 3 0 winst op Alkema werd Rab poulewin- aaar, zodat Rab in de finale tegen Mantje 3 (de andere poulewinnaar) uit- cwam. Deze wedstrijd werd een nipte oerwinning (2-1) voor Rab. "let team van Alkema, dat vooral te- jen Rab vergat te verdedigen, won de strijd om de 3e en 4e plaats met 8 0 van NIOZ. De teams van de organise- ende vereniging Casino eindigden onderaan. Uitslagen: ?e/8e plaats Casino 2-Casino4 0 1 5e/6e plaats Casino 1-Casino 5 5—1 3e/4e plaats NIOZ-Alkema 0-8 1e/2e plaats Rab-Mantje 3 2—1 milieuweekends op Texel te beginnen. Daarom hebben we hem onderschei den en openen we het milieujaar op Texel". Indruk Slijderink was duidelijk onder de in druk van de onderscheiding. In zijn dankwoord wees hij erop dat hij zon der de hulp van vele anderen niets zou hebben gepresteerd, ook niet in dit mi lieuweekend. De andere leiders van Scouting Texel en veel leden werkten immers hard mee. Als hartewens sprak Slijderink uit dat de autoriteiten zou den toestaan dat de deelnemers aan het milieuweekend kamperen in tenten in de Slufter. Dat is veel praktischer en ook veel leuker voor de deelnemers. Weliswaar is kamperen in dit natuurge bied verboden, maar voor die ene keer - gezien het bijzondere doel - zou een uitzondering gemaakt moeten worden. Slijderink hoopt dat die wens in ver vuiling kan gaan als volgend jaar het milieujaar wordt afgesloten, ook met een schoonmaakactie in de Slufter. Het reinigen van Texels bekendste na tuurgebied verliep dit jaar ondanks het slechte weer naar wens. Weliswaar werd minder vuil verzameld, maar daarvoor was naar verhouding veel in spanning nodig want het was vooral klein vuil dat in de plastic zakken moest worden gestopt. Het grote vuil is bij acties van vorige jaren al opge ruimd. Staatsbosbeheer reed twee keer met een jeep met aanhangwagen heen en weer om de volle vuilniszak ken af te voeren. Opening Net als vorig jaar (toen het één van zijn eerste officiële daden op Texel was) opende burgemeester Schipper virjdagavond het milieuweekend 1987. „Vorig jaar kreeg ik bij de opening van dit weekend de „gouden bezem" over handigd, maar wat jullie doen is veel meer waard dan goud" De stormach tige openingshandeling werd besloten met het hijsen van de „milieuvlag" die even voordien via een spel in Den Burg was verkregen. Op twaalf verschillende adressen zaten twaalf „Jansens en Janssens", de be kende detectives uit de Kuifje stripalbums, die elk een deel van de milieuvlag in hun bezit hadden. De deelnemers van het weekend werden in evenzovele groepjes gesplitst en moesten aan de hand van een op dracht de desbetreffende „Janssens" opsporen. Het spel was bedacht voor Peter v.d. Voort en Niek Slijderink jr. Toen de laatste groep arriveerde was de vlag dus compleet en kon de ope ningsplechtigheid op het terrein tegen over het Scoutinggebouw aan de Bernhardlaan plaatsvinden. Geen bal na, maar wèl stof tot napraten. Dét bood „Broers", de jongste produktie van theatergroep SAAI, zaterdagavond in De Vergulde Kikkert. „Geen bal an" volgens een groot deel der bezoekers, een ander deel werd juist „gepakt". In elk geval was het theaterstuk énders dan het ge woonlijke Texelse toneelavondje uit. Anders was ditmaal echter niet bé ter. Een nonchalante programma-opzet en het ontbreken van voelbare spanning zorgden ervoor dat menigeen met onvoldane gevoelens huis- of barwaarts keerde. Theater met een thema, en dan nog wel het thema „dood" Dit gegeven bleek voldoende aanleiding om zo'n 150 nieuwsgierigen te trekken. Nieuws gierig naar de nieuwste halte op de ontdekkingsreis door theaterland van het Texelse viertal Aris van Zeijlen, Ine ke Reitsma, Sjoerd Jan Visser en Thijs Steffens. Het team was voor deze ge legenheid versterkt met drie gastac- teurs: Pip Barnard, Klarina Combé en Siem Hemelrijk. De inbreng van twee eerstgenoemden was vooral voor het gedeelte vóór de pauze van belang. Het thema was namelijk ondergebracht in twee delen, waarbij het stuk „Broers" de basis vormt. Dit stuk is niet avondvullend en omdat SAAI graag eens thema-theater wilde bren gen, werd er het onderwerp „dood" uit gedestilleerd. „Niet alleen dood -van personen, maar ook van idealen en emoties. Hoeveel mensen zijn al tij dens hun leven geestelijk gestorven?" aldus de tekst in het programmaboek je. Middels twee symbolische scènes werd deze zijde van het thema gestalte gegeven. Ongrijpbaar Scène 1 is gebaseerd op een stuk van de Amerikaanse toneelauteur Samuel Beckett en is het meest ongrijpbaar. In een merkwaardig tafereel wordt het le ven, „de maatschappij", teruggebracht tot zijn allereenvoudigste proporties: de leider, de uitvoerende, de lijdende. Oftewel de macht, de ondergeschikte, het volk. Vormgegeven door regisseur, assistente en acteur. Aris van Zeijlen kon hier zijn geliefde krachtige, b' *te persoonlijkheid uitbeelden als de in een grote bontmantel gestoken regis seur. Ineke Reitsma toverde al haar ze nuwtrekjes tevoorschijn als de onder danige assistente en Sjoerd Jan Visser fungeerde als roerloos standbeeld. Alle grillen van de regisseur ondergaat hij gelaten, zoals een onder de duim ge houden volk dat weerloos de maatre gelen van bovenaf slikt. De dood van idealen door de overheersing van het systeem dus. Deze symboliek bleef echter voor het overgrote deel van het publiek een compleet raadsel. Ook voor wie het thema „dood" tot zich door had laten dringen, was het tasten in het duister. Degenen die hadden verzuimd om de summiere toelichting in het programmaboekje door te lezen, waren helemaal in verwarring gebracht en zochten wanhopig wie nu eigenlijk die broers waren. Wat was SAAI daar in 's hemelsnaam aan het doen op het toneel? Op zichzelf vormt het geen be zwaar dat de diepere betekenis slechts voor een klein deel der aanwezigen duidelijk is. Dat noodt tot fantasie ge bruiken, associaties maken, etc. Bo vendien was dat nog maar het begin van de voorstelling en zou er in het verloop van de avond mogelijk meer duidelijk worden. Scene 2 was een eigen intepretatie van het thema. De SAAI-leden hadden hiervoor na veel puzzelen een opzet bedacht, om dit met de specialistische medewerking van Pip Barnard (tekst en muziek) en Klarina Combé (choreo grafie) verder uit te bouwen. Als blijk van waardering was voor beide een rolletje weggelegd. Met name de in breng van Barnard zorgde voor een gevoelige sfeer, het gevoel dat tijdens de verdere voorstelling te vaak ont brak. Dat zowel piano als stemmen wel eens een verkeerde noot beroer den, was tijdens dit onderdeel van minder belang. Hoogtepunt vormde het door Barnard geschreven gedicht „Tien dagen", dat sterk werd voorge dragen door Ineke Reitsma. Verrassen derwijs kwam zij pas aan het eind van

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 9