-t Snellius-tentoonstelling in Maritiem Museum ,/t Jachthuis" onderging omvangrijke uitbreiding Weekend aanbieding Opening in Indonesische sfeer eetcafé R.K. jongeren leggen contact met musical Balletvereniging brengt sprookje van Grimm Zitting Diëtiste i°®; Texels Vrouwenkoor trad op in Assen Uitvoering van Kinder Johannes Passion Schrijfavond van Amnesty International „Blijde Rijders" vervolgt instructie éP Vleeskroket van 1,50 voor ƒ1,25 Even een kroketje halen in parkstraat.boulevard PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 APRIL Zaterdagavond wordt in dorpshuis 't Skiltje de jeugdmusical .Spoken op Grieselstyn" opgevoerd. Het in het begin van het lopende school jaar opgerichte R.K. Jongerenkon- takt verzorgt deze voorstelling, die om zeven uur 's avonds begint. De toegang is gratis, maar er wordt wel een bijdrage gevraagd voor de Vastenactie, die dit jaar voedsel- projecten in de Derde Wereld steunt. Een deel van de musical was al te zien tijdens de Dubbele Von Sion-avond op 30 januari in De Lindeboom. De musical gaat over een schoolklas die in een geheimzinnig oud kasteel belandt en daar allerlei avonturen be leeft. Alle rollen worden gespeeld door een deel van de bij het R.K. Jongeren- kontakt aangesloten jongeren. De de cors en een deel van de kostuums zijn zelf vervaardigd en ook de bediening van licht en geluid gebeurt eigenhan dig. Souffleuse is mevrouw Ank Dijker en de regie is van Marijke Bakker. De musical is een van de activiteiten die de contactgroep sinds de start in oktober heeft ontplooid. De groep bestaat uit louter brugklassers, maar niet iedereen is rooms-katholiek. Ook voor andere jongeren staat de groep open. In oktober zijn al degenen die vorig voorjaar hadden deelgenomen aan de zgn. „driedaagse" voor de Jo zefschool en R.K. leerlingen van de andere basisscholen, voor de eerste bijeenkomst uitgenodigd, op initiatief van een aantal ouders. In totaal meld den zich 41 jongeren. Op de laatste zaterdag van elke maand komen zij in De Witte Burcht bijeen, waar een ge zellig programma wordt afgewerkt. Volgend schooljaar zal zeker worden doorgegaan en is ook de volgende groep ex-zesde-klassers welkom. Balletvereniging Texel komt zater dag 11 april in de Burgemeester De Koning-hal met een veelbelovende uitvoering. Het is een sprookje van Grimm, genaamd ,,De stukge- danste schoentjes". Het idee om van het oorspronkelijke verhaal door Jolien Scholte zelf een balletbewerking te laten maken is af komstig van tv-medewerker Paul Rooy- ackers en heeft als voordeel dat geen Buma-rechten verschuldigd zijn. De bijna vier jaar bestaande balletvere niging bracht twee jaar geleden voor het eerst een uitvoering op de plan ken. Toen waren het allerlei dansen uit diverse landen, zonder een bepaald verhaal. Deze keer is het een „echt" ballet. Het wordt een vrij massale aan gelegenheid, want alle 96 leden doen mee, plus enkele gastmedewerkers waaronder Jac. van Wolferen uit Den Hoorn die, zittend op een stoel, het verhaal zal voordragen waarna dat wat wordt verteld dansend wordt uitge beeld, ondersteund met de meest uit eenlopende soorten muziek: Vivaldi, George Winston, Marcus Ellen, Tsjai- kowsky en David Bowie. „We trachten er iets heel goeds van te maken", aldus voorzitster Wil de Leeuw. „Er zijn veel kosten in gaan zitten, onder andere voor de costu mes. We hebben tweehonderd costu mes eigenhandig gemaakt. Vanaf okto ber zijn we al bezig". De entreeprijs is f5— ht| _beui een c.Vrruimte aangebracht. Het ou ge[ deel beschikt over een aparte c.v.-ki ,-jjg. De gang en overloop boven zijn do !n dakkoepels voorzien van veel licht buitenaf. De drie nieuwe kamers be den zijn nog iets luxer dan die op bovenverdieping. Dat wordt veroor zaakt door het terrasje dat zich ach de glazen schuifpui bevindt. Richard en Lida hebben bijzonder v zelfwerkzaamheid verricht bij de vei bouwing. In totaal heeft Richard 5( uur aannemer J.H. Geus en zonen holpen en heeft zelf de riolering, ce trale verwarming en waterleiding aa gz|c gelegd. Uit hoofde van zijn oude bi roep (c.v.-installateur) beschikte Ricl Bakker daarvoor over de benodigde| kennis en ervaring. Ook het schilde' werk werd zelf gedaan. Als hij nog wat meer tijd had gehad zouden oo| de bedden nog zelf zijn vervaardigd^ net zoals dat in het oude deel het c.armi val was. De bedden en verdere inrigiachi ting zijn geleverd door de firma Mo^n s beek. Voorts waren loodgietersbedrijeerd J. Geus en de firma Bruining en Ac (electriciteit) bij de bouw betrokken Broer Kees Bakker uit Heerhugowai was de architect. Die heeft er op ti gezien dat ook de buitenzijde van gebouw in stijl werd doorgetrokken, sn. T Heel collegiaal werd het echtpaar vsiooit adviezen voorzien door Piet en Irenejanki Schuijl van hotel/pension Tatenhoves gel De bouw was direct na de herfstva-Nëas kantie in oktober 1986 van start gegaan. Het echtpaar Bakker hoopt op den duur volledig van het nieuwe „Jach' huis" te kunnen leven. Voorlopig bij Richard nog voor halve dagen werk zaam bij de Gamma-winkel in Oude- hg schild. Lida runt fulltime het hotel erwt ti voor het te verwachten extra werk is tfbrk een meisje aangenomen. Buiten het «gek seizoen zal het mogelijk zijn om de eetzaal te huren voor feestjes e.d., waarbij eventueel kan worden gezorc voor een eenvoudige maaltijd. in ,je ec b< Maandag 6 april 1987 houdt de die- rte tiste, mevr. S. L. Goote, zitting in he: Groene Kruis-gebouw van 13.30- 15.30 uur, alléén volgens afspraak vi3Bp9e tel. (02220) 3241. |8» een kort overzicht te zien van de voor geschiedenis van de Snellius II- expeditie. Door het indrukken van knoppen kan men de vaarroutes van het Nederlandse onderzoekschip de „Tyro" laten oplichten op één van de tentoonstellingspanelen. Sommige van de onderzoeksinstrumenten staan op gesteld, bijvoorbeeld de „bodemhap- per", waarmee bodemmonsters en zee bodembewoners naar de oppervlakte zijn gehaald De dagelijkse leefomge ving in het oostelijk deel van het Indo nesische gebied komt aan de orde in foto's en gebruiksvoorwerpen zoals een prauw en de bedjak, waarmee de openingsceremonie verricht werd. De bedjak is in de oorspronkelijke kleuren geschilderd door Antoon Goes. Gezamenlijk De tentoonstelling van de Snellius II- expeditie is een gezamenlijke productie van de rijksmusea van Geologie, Mine ralogie en Natuurlijke Historie, uitge voerd in samenwerking met de Neder landse raad voor zeeonderzoek en de instituten, die hebben deelgenomen aan de expeditie. Tot half augustus is de tentoonstelling te zien in het Maritiem- en Juttersmuseum te Oude- schild en zal daarna in z'n geheel ge transporteerd worden naar Indonesië. Op 14 april worden nog twee nieuwe exposities geopend in het museum, over Duiken in heden en verleden" en over het reddingwezen op Texel. Hotel ,/t Jachthuis" aan de Boodt- laan in De Koog werd tijdens de winter op forse wijze uitgebreid en biedt nu plaats aan 35 40 gasten. De aanbouw beslaat twee verdie pingen. Op de begane grond zijn een eetzaal annex bar en drie luxe slaapvertrekken gebouwd en boven zijn er zes tweepersoonskamers bijgekomen. Rondom het gebouw is een terras aangelegd. Na vijf seizoenen het krappe maar ge moedelijke „Jachthuis" te hebben geëxploiteerd, besloten Richard en Li da Bakker de zaak te verruimen en in een wat moderner jasje te steken. Hun bedrijf had succesvol gedraaid, maar was te klein om helemaal van rond te komen Bovendien maakten de gasten ook gebruik van privé-vertrekken van het echtpaar, en deze tijdens de druk ke tijd van het jaar benauwende situa tie moest ook maar eens worden ver anderd. Het meest sprekende voor beeld is in dit verband de verandering van de eetruimte. De vorige jaren ge beurde dat op de plaats waar nu de hal is gesitueerd. Wie deze entree van 5 bij 5 meter bekijkt kan nauwelijks ge loven dat hier vorig jaar nog het ont bijt werd geserveerd. In de nieuwe hal is een al even nieuwe trap gemaakt, zodat de gasten nu een aparte opgang naar hun kamers hebben. Zo is het voortaan uitgesloten dat zij per onge luk midden in de nacht voor de ver keerde deur kiezen en de slaapkamer van hun gastheer en -vrouw binnen gaan, zoals wel eens voorviel. Het ou de „Jachthuis" bood plaats aan 15 tot 20 personen en die ruimte is nu dus verdubbeld. De nieuwe eetzaal is twaalf meter lang en zes meter breed, heeft een zithoek (met tv) en een bar (zonder tap). Sfeervolle verlichting en keurig metselwerk moeten ertoe bijdra gen dat de vertrouwde knusse sfeer niet teveel verloren gaat. Op de bo venverdieping is dezelfde stijl doorge trokken, maar zijn de voorzieningen uitgebreid. Alle nieuwe kamers hebben een ruime douche/toilet-ruimte. Voorts zijn ook de bedden en stoelen nieuw aangeschaft. In tegenstelling tot het oude gedeelte is het aangebouwde deel geheel geïsoleerd. Op de boven verdieping zijn verder een berghok en De uitbreiding van 't Jachthuis in beeld. Het gehele lage gedeelte is de afgelopen winter aangebouwd. Gestoken in Indonesische kledij ar riveerden technisch-admistratief di recteur van het NIOZ Edzar van Abs en directeur Jan Kuiper van het Texels Museum dinsdag per „bedjak" bij de ingang van het Maritiem- en Juttersmuseum in Oudeschild. Dat was de opening in stijl van de tentoonstelling over de „Snellius ll"expeditie naar Indone sië, waaraan veel Texelaars hebben meegedaan. De plechtigheid werd bijgewoond door een groep geno digden, waaronder het voltallige college van B en W. Nadat Jan Kuiper als betaling voor de openingsrit een briefje van 1000 Indo nesische rupia's had gekregen van Van Abs, sprak laatstgenoemde zijn woor den ter opening van de tentoonstel ling. „Texel heeft een centrum voor zeeonderzoek", aldus Van Abs. „Daar naast heeft Texel duidelijk historische banden met Indonesië, want het was immers de Texelse rede vanwaar de schepen naar de Oost vertrokken. De Snellius II", aldus Van Abs, „de groot ste naoorlogse oceanografische expe ditie, had niet alleen zuiver weten schappelijke doeleinden, maar ook de bedoeling na te gaan hoe Indonesië, dat voor tweederde uit water bestaat, zo voordelig mogelijk hiervan gebruik kan maken voor exploitatie. Zo'n ocea- nografisch onderzoek is duur, tè duur voor Indonesië. Maar op initiatief van de Indonesische regering werd enkele jaren geleden het plan opgevat een vervolg op een Nederlandse expeditie uit 1929 - 1930 met het marineschip Willebrord Snellius te maken, waarbij Indonesische onderzoekers mee zou den helpen als opleiding". Vijf thema's De omgebouwde vrachtvaarder „Tyro" werd voor dit grootscheepse oceano grafische onderzoek volgezet het con tainers die bij het NIOZ ingericht wa ren tot hypermoderne laboratoria en onderzoekingsruimten met negen mil joen gulden aan apparatuur. Door de Snellius Il-expeditie zijn de weten schappelijke banden tussen Indonesië en Nederland aanzienlijk verbeterd. Veel wetenschappelijke vragen zijn beantwoord en veel van de resultaten zijn toepasbaar om de economische en maatschappelijke problemen van Indo nesië te helpen oplossen. Het onder zoek ging uit van vijf thema's: geolo gie, diepzeeventilatie, pelagische syste men, koraalriffen en riviermondingen. De expeditie is zonder problemen ver lopen en in het najaar zal in Djakarta een symposium worden gehouden over de resultaten. Vaarroutes De vijf thema's worden in de ten toonstelling nader uitgelegd aan de hand van foto's, dia's, kaarten en gra fieken, die de werkzaamheden tijdens de expeditie laten zien en de gegevens die ermee werden verkregen. Ook is Het onderzoekschip ..Tyro" waarmee de Snellius Il-expeditie werd gehouden Van Abs bedankt Kuiper voor de bedjakrit. Op de achtergrond onder de aanwezigen het college van B en W. Zaterdag en zondag was het Texels Vrouwenkoor te gast bij het Asser Mannenkoor. Gezamenlijk gaven zij met succes twee concerten, op za terdagavond in de Adventskerk te Assen en op zondagmorgen in de Ned. Herv. kerk te Vries. Het was bedoeld als tegenbezoek voor het concert, dat het Asser Mannenkoor op 27 oktober 1984 gaf op Texel. Hiermede werd een eerdere uitwisseling van koren tus sen Texel en Assen voortgezet. Het contact is voortgekomen uit het gedwongen verblijf van honderden Texelse mannen gedurende de oorlogs winter 1944/'45 in de Drentse hoofd stad, waar ze toentertijd op gezag van de Duitse bezetter voor het bouwen van bunkers en het graven van tank vallen en loopgraven werden ingezet. Zondag zal het Texelse kinderkoor „De Waddensingers" een uitvoering geven van hun Kinder Johannes Passion. De leiding is in handen van Wijkie van den Berg-Kooi, die ook zelf de tekst en de muziek heeft gemaakt. De uitvoering zal onderdeel uitmaken van de kerkdienst van de Baptisten Gemeente, Julianastraat 11, Den Burg Aanvang 10.30 uur. Vele Texelaars werden in die oorlogs winter in Asser huisgezinnen opgeno men. Als dank voor de gastvrijheid bood Texel na de oorlog de gemeente Assen een zitbank aan, die nog steeds op de Brink te zien is. In de Hervormde kerk van Vries be vindt zich een kroonluchter, eveneens destijds door de bevolking van Texel aangeboden als herinnering aan de ve le goede contacten die men met de Vriezer bevolking heeft overgehouden. Dinsdag 7 april kan weer worden ge schreven naar autoriteiten ten behoeve van gewetensgevangenen, van 20.00 tot 21.00 uur in de openbare biblio theek en op het adres Trompstraat 15 te Oudeschild. In de bibliotheek is te vens de mogelijkheid een voorbeeld brief en de krant „Wordt vervolgd" mee te nemen en thuis te schrijven. Er zijn brieven gemaakt ten behoeve van Andrés Jose Solares Teseiro, een inge nieur op Cuba die al acht jaar gevan gen zit op beschuldiging van vijandelij ke propaganda. In Somalië zit Yusuf Osman Samantar gevangen en in Tur kije Mehdi Zana, een Koerd die een gevangenisstraf uitzit van 31 jaar we gens lidmaatschap van een verboden partij. Voor alle gevangenen wordt om vrijlating verzocht. Wie meer informa tie wil over het schrijven voor gevan genen of over het werk van Amnesty International kan bellen met Jenneke Wassink, telefoon 02220 - 4109. Dn ies eppii ier, Vereniging „De Blijde Rijders" gaa spral het komende weekend verder met ap, instructie waarmee in februari is b- jectu* gonnen. Speciaal op verzoek van ponyclub De Kleppertjes geeft Piet Delden zaterdagmiddag om 13.00 i in de overdekte manege instructie gespannen rijden met pony's, zowi >fie theorie als in praktijk. Mensen diei lessen willen volgen kunnen desgei wenst hun eigen pony meebrengerfl Dezelfde middag wordt ook de insï tie voor „groene" paarden voortge| waarmee in februari is begonnen. Zaterdagavond wordt voor „grote" ft kun paardenliefhebbers theorie en „dro; e we praktijk gegeven met behulp van ee |and< mentoestel. De lessen worden zont lelijk middag voortgezet waarbij instrukti it 's i wordt gegeven in het rijden met du fclus'u belspan, klavertje drie, tandem en n uui vierspan. Wie deze lessen wil volgefe avi moet ook zaterdag hebben meegedaan. De lessen kunnen ook door niet-lec '0l worden gevolgd; zij betalen echter f5,—. De vereniging zorgt voor de s len. Die hoeven dus niet van huis 1 worden meegenomen. Wie het komend weekend deel wil men, dient zich tevoren aan te mei; bij Willem Goënga, telefoon (02226 252 na 19.00 uur (02226) 401, en di bij op te geven voor welk onderdee men interesse heeft.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2