Groen £warG- lOOJaar jong van etere waterkwaliteit door uivering in „moeras" fe Deze zomer nachtcafé's geen in De Koog Bacterie ,,eet" fosfaat Inbraken opgehelderd Muzieknis OOGHEEMRAADSCHAP BESLIST SPOEDIG OVER PROEF indeboom krijgt irnieuwd uitzicht ï- Mh-'X Tbssen dijk en duinenrij Vernielingen Nog foto's voor reünie gezocht Week later Geen krant na Pasen iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 10.171 VRIJDAG 10 APRIL 1987 advertenties, abonnementen, etc .veld De Rooy BV. Postbus 11, 1790 AA Oen Burg on 1022201 2741 na 18 00 uur 4881 ctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741 werktijd deze week tot en met dinsdag as Tessa de Graaff erstraat 48, Den Burg, telefoon 02220 - 4392 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs f19.20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99 17.636 Rabobank nr 36 25 01 742; NMB nr 67 34.60 398 Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen neemt nog :e zomer een beslissing inzake een proef met biologische uivering van het water dat door de rioolzuiveringsinstalla- Everstekoog in de sloten van Texel wordt geloosd. is nodig om wat aan het ge- de water te doen, want het be- omenteel te weinig zuurstof, rdoor de kwaliteit van een t deel van het Texelse opper- ;tewater te wensen overlaat en eigenlijk niet verantwoord is in natuurgebieden binnen te n. r Michiel Schrijer die als hydrobio- is verbonden aan Uitwaterende :en is een plan ontwikkeld om het r van zuurstof te voorzien door )p te vangen in een soort moeras ongeveer twee hectare. Dit moeras worden aangelegd op een stuk bij de rioolzuivering dat Uitwate- e Sluizen al in eigendom heeft en momenteel wordt gepacht door Uitgeest. Omdat het gezuiverde ri- /ater nog vrij veel voedingsstoffen t, zullen riet, biezen en andere rasplanten welig groeien in het ras. Daardoor zal het water niet al- zuurstof opnemen, maar er zal fosfaat aan worden onttrokken, zeer welkom neveneffect. Schreijer pt dat de fosfaatopname door de ten zodanig zal zijn dat de kunst- ge defosfatering die in de rioolzui- ig plaatsvindt met behulp van ij- outen, straks achterwege kan blij- een belangrijke kostenbesparing, iet allemaal doorgaat is een tstie van centen. Er moet nog blij ken of het moeras goedkoper is dan technische methoden om fosfaat uit het water te halen en er zuurstof in te brengen. Het water zou bijv. ook zuurstofrijker kunnen worden gemaakt door het maken van een cascade, een soort waterval waarbij het gezuiverde water omhoog wordt gepompt en over een betonnen trap naar beneden kla tert. Als de vergelijkende rekensom metjes die de komende maanden op papier worden gezet, uitvallen ten gunste van de moerasmethode, zou volgend jaar al begonnen kunnen wor den met de aanleg van een klein proefmoeras waarin een deel van het door de zuivering geproduceerde water (het zg. effluent") wordt opgevangen. Een natuurlijk moeras als middel om de kwaliteit van gezuiverd water te verhogen is overigens niet nieuw. In Nederland en vooral in Duitsland en Amerika is er ervaring mee opgedaan die hoopt geeft dat de methode ook op Texel naar wens zal werken. Geen vloeiweide Het moeras waaraan Schreijer denkt, moet niet worden verward met een vloeiweide zoals die vroeger bij De Koog werd gebruikt om afvalwater te zuiveren". Dat was een stinktroep, want het rioolwater dat geen enkele voorbewerking had ondergaan werd zomaar op het land gepompt waar het n der lindebomen die bij dorps- s 'd Ouwe ULO stonden, kan brtaan van het uitzicht bij een der cultuurcentrum genieten, isdagmiddag werd de boom per anwagen getransporteerd naar plein voor theater-bioscoop De ■guide Kikkert. twee rode esdoorns, die op dit n stonden zijn door de komst van i forsere collega op hun beurt ver- sd naar De Mars. De groenbeplan- ting van die wuonwijk krijgt daardoor direct al een .voller" aanblik. Bij De Vergulde Kikkert is het juist de bedoe ling dat de gevel van dit gerestaureer de historische pand zichtbaar wordt. Het gebouw wordt op het plein nu ge flankeerd door twee lindebomen, waar tussen een terras zal worden gemaakt dat nog voor de zomer in gebruik wordt genomen. Een en ander vormt een onderdeel van de herinrichting van de Hogerstraat. De overgeplante linde boom moest bij het dorpshuis verdwij nen in verband met de bouw van een ondergrondse oefenruimte voor pop groepen daar. Om deze reden zullen in totaal vijf bomen moeten plaatsmaken. inderdaad een vorm van natuurlijke zuivering onderging, echter lang niet voldoende om een behoorlijk eindpro- dukt te krijgen. Het onderzoek dat Schreijer instelde naar de kwaliteit van het oppervlakte water in Waalenburg en Het Noorden, dateert al van 1983. Het rapport kwam een jaar later uit. Daaruit kwam het teleurstellende feit naar voren dat de waterkwaliteit verre van ideaal is. Er zit nog teveel fosfaat in en het zuurstof gehalte is te laag. Het een zorgt met het ander voor buitensporige algen- groei. In de buurt van het punt waar Everstekoog zijn water loost, was spra ke van permanente zuurstofarmoede. Pas een paar kilometer van het lo- zingspunt werd het wat beter als ge volg van menging met water uit ande re sloten. Schreijer schreef in zijn rap port dat het laten voortbestaan van deze situatie de waarde van het reser vaat Waalenburgerdijk aantast. Gecompliceerd Zijn bevindingen bevestigen het feit dat waterzuivering op Texel een min der eenvoudige zaak is dan op het vasteland, waar de mogelijkheid bestaat om de sloten met grote hoe veelheden buitenwater door te spoe len. Het geïsoleerde Texel kan geen water putten uit grote kanalen of het IJsselmeer en heeft over het algemeen gebrek aan zoet water. Bovendien stel len de natuurgebieden extra hoge ei sen aan het water. In verband daar mee heeft Uitwaterende Sluizen op aandrang van het Waterschap Texel al in een vroeg stadium besloten tot ver gaande zuivering van het rioolwater, vooral blijkend uit het feit dat de grootste van de vijf rioolzuiveringen, Everstekoog, in 1980 is voorzien van een derde trap, waarmee het fosfaat uit het water wordt gehaald. Het is Gandachttrekkende transport door Den Burg is zojuist beëindigd; medewerkers van ge- wentewerken kunnen de linde op z'n nieuwe stek zetten. Losstaand van de nog prille plannen voor natuurlijke defos fatering en zuurstoftoevoeging waarover wordt gesproken in nevenstaand artikel, wordt op Texel al enige tijd geëxperimen teerd met een geheel andere biologische methode om fosfa ten uit het water te halen. Dat gebeurt in Oudeschild waar het zich als min of meer toevallig verschijnsel voordoet bij een gewijzigde behandeling van het rioolwater in de zuiverings installatie aldaar. Probleem van de Oudeschilder rioolzuivering is dat deze een veel te grote capaciteit heeft: 6000 inwoner equivalenten. De belasting door het duizend inwoners tel lende Oudeschild en de zuivel fabriek is slechts 2000 inwoner equivalenten. Daardoor wordt het water veel sterker belucht dan nodig is, waardoor in het eindprodukt teveel nitraat zit. Om daar verbetering in te brengen is één van de beluch- ters uitgeschakeld, maar om toch de noodzakelijke bewe ging in het afvalwater te hou den is in het circuit een mixer aangebracht. Die levert het be oogde resultaat met als inte ressant bijverschijnsel dat ook een deel van de fosfaten in het afvalwater verdwijnt. Dat is te danken aan een bac teriesoort („Acinetobacter") die de eigenschap heeft fosfa ten op te nemen en die zich onder de nu in de zuivering ge schapen chemisch-biologische omstandigheden handhaaft ter wijl andere bacteriën juist ten gronde gaan. Het experiment wordt gehouden onder auspi ciën van de Stichting Toege past Onderzoek Reiniging Af valwater („Stora") en wordt uitgevoerd door technoloog Pe ter Knaaben, werkzaam bij het Hoogheemraadschap Uitwate rende Sluizen. De laatste fase van het zuiveringsproces in Everstekoog Uit de bezinktanks loopt het heldere en schone water In een forse stroom dag en nacht in de richting van Waalenburg, waar het ech ter problemen veroorzaakt omdat het te weinig zuurstof bevat. daarmee de enige installatie in Noord holland, die volledig defosfateert. Uit het onderzoek van Schreijer is ge bleken dat sinds 1978 een forse ver mindering van de fosfaatbelasting is bereikt, maar dat de grenswaarde van 0,2 milligram per liter niet is gehaald De buitensporige algengroei ging me de daardoor op sommige plaatsen on verminderd voort. Behandeling van het afvalwater in een moeras zou dit probleem kunnen hel pen oplossen, met als bijkomend voor deel dat zo'n moeras ook ziektekiemen uitfiltert. Ook in landschappelijk opzicht is het aantrekkelijk. Een moeras is mooier dan betonnen bouwwerken die er an ders zouden moeten komen om het water zuurstofrijker te maken; boven dien is daarvoor pomp-energie nodig. Het aangelegde moeras zal echter wel deskundig beheerd moeten worden. Schreijer denkt aan inschakeling van natuurbeschermingsorganisaties die over kennis en ervaring beschikken. Riet en biezen zullen moeten worden gemaaid en verkocht. Los van het probleem van de zuurstof armoede van het door Everstekoog ge loosde water staat het verlangen van het Waterschap om het lozingspunt Everstekoog te verleggen naar het zuidelijker en hoger gelegen gebied van het voormalige waterschap De Zaterdagmorgen is een man uit Den Burg aangehouden wegens inbraken in vakantiehuisjes en caravans op Texel en in Friesland. Vrijdagavond werd zijn auto gesignaleerd met spullen, die mo gelijk afkomstig waren van een in braak. De man wilde de volgende morgen met de eerste boot vertrekken, maar werd aangehouden en voor ver hoor meegenomen naar het bureau. Hij werd vier dagen vastgehouden en weigerde mee te werken, maar nadat duidelijk was geworden dat de spullen die hij bij zich had afkomstig waren van een inbraak in het Friese Terhorne, bekende hij. Woensdag is hij voorge leid voor de rechter-commissatis te Alkmaar die hem echter wegens cel lentekort voorlopig moest vrijlaten. Dertig Gemeenschappelijke Rolders. Daar is het watertekort ,'s zomers nij pender en is de behoefte aan gezui verd effluent dus groter. Door die ver plaatsing zou het water door de woon wijk De Mars stromen, wat verzet heeft opgeroepen. Het Waterschap ziet mogelijkheden voor een oplossing die voor alle partijen bevredigend is, namelijk door een deel van het efflu ent in westelijke richting af te voeren, dus niet door de Mars, Maar ook dan blijft defosfateren noodzakelijk, vooral als de afvoerroute wordt gekozen door het zuidwestelijke gebied van de Der tig Polders, waar schoon drangwater uit de duinen de ontwikkeling van rijke waterplantvegetaties mogelijk maakt. door Klaas Bonne De muzieknis in het park Gaat van 't toneel verdwijnen, Waarmee wij 't Texels kunstbezit Weer danig ondermijnen. Want de ontaarde spuitbusjeugd Wist daar iets te creëren. Waar Appel in zijn glorietijd Zich niet voor zou generen. Ooit speelde hier 't fanfarekorps het Wilhelmus van Nassaue En zongen wij uit volle borst ,,W/j willen Holland houwen". Maar die tijden zijn voorbij. Ons volk kén niet meer zingen, Want wij hebben het te druk Met onze beslommeringen. En onder het ontluikend groen Der eeuwenoude bomen, Loopt ouwe Janus met zijn hond Van het weleer te dromen. Hij stopt even bij de nis En onder luid geklater Loost hij aan de achtermuur Zijn overtollig water. En Janus' hondje kromt zijn rug, Terwi/le van zijn brouwsel. Misschien hun laatste eerbetoon Aan het ontluisterd bouwsel. Donderdag constateerde een 27-jarige man uit Den Burg dat de antenne van zijn Opel was gestolen. De auto stond geparkeerd aan de Burgwal. De scha de bedraagt ongeveer ƒ60,—. In de Molenstraat is in de nacht van maandag op dindag een ruit vernield. De huiseigenaar meldde het bij de politie. Voor de reünie van de School met de Bijbel in Oosterend op 29 mei zijn nog foto's nodig uit de periode 1960 tot en met 1975. Wie hierover beschikt wordt verzocht vóór 1 mei contact op te ne men met Dirk Kuiter, Koetebuurt 24, Oosterend, telefoon (02223) 876. Vorige week plaatsten wij een bericht over het trainingsweekend van De Blij de Rijders. Alles was juist, behalve de data. De instructiebijeenkomsten wor den namelijk het komende weekend gehouden: zaterdag vanaf 13.00 uur en zondag vanaf 14.00 uur. Het ziet ernaar uit dat ,,Het Gal joen" en ,,De Beerekuil" in De Koog deze zomer niet meer als nachtcafé zullen worden geëxploi teerd, bij wijze van proef. Ze zullen openen en sluiten op dezelfde tijdstippen als andere horecabedrij ven. De nachtcafé's in de andere dorpen blijven als zodanig gewoon doordraaien. Dit is op te maken uit B en W- voorstellen, waarover de gemeenteraad dinsdag a.s. beslist. Zoals bekend was het eerst de bedoeling dat in alle dor pen de nachtexploitatie zou worden gestaakt, maar daartegen is verzet ge komen van de exploitanten van de nachtbedrijven en de plaatselijke Horeca-afdeling. Frits Langeveld, eige naar van de beide Koger nachtbedrij ven, bood toen aan dat alleen zijn be drijven gedurende vijf tot zes weken in de zomer niet meer 's nachts geëxploi teerd worden en de burgemeester heeft nu laten weten dit welwillend te zullen overwegen. Helemaal eens zijn Langeveld en de burgemeester het nog niet, want Langeveld had gevraagd het sluitingstijdstip van de nachtbedrijven te verplaatsen van 04.00 naar 5.00 uur, maar daar voelt de burgemeester niets voor. Hij ziet 04.00 uur als absolute grens. De raad wordt verder voorgesteld het sluitingstijdstip van café's te bepalen op 02.00 uur gedurende het hele jaar op alle dagen van de week. De proef, die daarmee de afgelopen zomer werd genomen wordt als geslaagd be schouwd: de afvoer van horecabezoe- kers had een regelmatiger en rustiger verloop. Verkoopgelegenheden voor patates, snacks etc. mogen een half uur langer open blijven, zodat de huis waarts kerende cafébezoekers daar nog rustig iets kunnen kopen. Blijkens het voorstel aan de raad gaan ook de meeste andere maatregelen door, die op verbetering van de nach telijke openbare orde en rust zijn ge richt. Het ,,slag bij Wuis" wordt ver legd, enkele telefooncellen van de Dorpsstraat worden verplaatst naar de Nikadel, waar ook een standplaats voor taxi's en bussen komt, het schoonhouden van de Dorpsstraat wordt verbeterd, er wordt wat gedaan aan brandpreventie in horecabedrijven, er komt een bewaakt parkeerterrein in De Koog en het is voortaan verboden om op de openbare weg alcoholhou dende drank te drinken. Uitdrukkelijk willen wij stellen dat met deze maatregelen niet alle overlast kan worden voorkomen. Er wordt ech ter een kader geschapen, waarbij de situatie voor alle partijen leefbaar wordt gemaakt. Wij doen daarnaast een ernstig beroep op alle inwoners en vakantiegangers rekening met elkaar te houden. Daarmee is een algemeen Texels belang gediend", aldus het college. Voor zover de maatregelen wijzigingen zijn van de algemene politieverorde ning treden ze direct na de vaststelling door de gemeenteraad en afkondiging in werking: op 20 april a.s. In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 20 april komt de Texelse Courant van dinsdag 21 april te vervallen. Abonnees en adverteerders worden verzocht hiermee reke ning te houden. De directeur.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1