„Droom van een eiland" beter dan voorganger „Prikaktie" in De Schak Vierde verlies op rij voor ongemotiveerd SVT Nieuwe Texelfilm drie jaar „geldig" „WAT IK ZEGGEN WOU.." Meierblis.... terug naar de kleinschaligheid Meer efficiency bij visafhaalcentrum Koffieconcert gitaristen Jaap Dros 8 Mark Fonds Toneelgroep Oosterend brengt thriller Paaswake in Hervormde kerk Speciale suggesties voor uw paasdiner inl HAVENRESTAURANT TE| HAVENRESTAURANT TE» HAVENRESTAURANT TE) Speciale weekend-aanbieding voor de Paasdagen. eetcafé PAGINA 2 TEXELSE COURANTVRIJDAG 17 APRn JQA De nieuwe videofilm over Texel is klaar. Videolux Productions is er in geslaagd er een beter en evenwichtiger geheel van te maken dan de eerste film, die nogal sterk werd beheerst door horecarecla- me en ook in andere opzichten minder goed was dan hij had kun nen zijn. De nieuwe 47 minuten en 13 seconden durende rolprent getuigt van toenemende ervaring en vakmanschap, al zijn verbete ringen mogelijk op meerdere punten. Grootste verdienste van de film is dat op zeer overtuigende wijze een beeld wordt gegeven van de veelzijdigheid van Texel als vakantiegebied, zodat elke „soort" recreant er wel wat van zijn gading kan vinden. Texel is een allemansvriend, die het iedereen naar de zin wil maken", zegt Meta de Vries, die voor het professio neel gesproken commentaar heeft ge zorgd. Althans in de Nederlandse ver sie Er is ook een Duitse die van toe lichting is voorzien door Marjon Duin- ker uit Nieuweschild. De vorige film was bedoeld om slechts een jaar te koop te zijn en is dus in middels uit de handel genomen nadat er zo'n 3000 van zijn verkocht. De nieuwe film, die de titel Texel, droom van een eiland" heeft gekregen moet drie jaar meegaan en bestaat voor ne gentig procent uit nieuwe opnamen. De veronderstelling dat het hier gaat om een aangepaste versie van de oude is dus onjuist. In tegenstelling tot de vorige keer is de distributie van de film geheel overgelaten aan Nauta Die ver koopt de films als enige, eventueel via subdealers (als die tenminste een be hoorlijk kwantum kunnen afnemen) en in elk geval via de zes adverteerders die een reclamespotje hebben aan het eind van de film. Adverteerders De produktiekosten van de film zijn ook deze keer voor een belangrijk deel gedekt door degenen die de genoem de spotjes hebben laten maken en door andere bedrijven die een bijdrage betaalden en als tegenprestatie even in beeld zijn gekomen. Dat is zodanig ge beurd dat de kwaliteit van de film er niet onder heeft geleden. De reclame is aangepast aan de film en niet omgekeerd. Dat Texel een ,,droomeiland" is wordt in het begin van de film op originele wijze duidelijk gemaakt, door droom- scènes waarin de exclusiviteit van het gebied wordt benadrukt met het drin gende advies naar Texel te komen, ÖAtVTN VAN LEZERS- BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID VLN DE REDAXTC Uit ,,De Speelwagen" van 1949: ,,Op Texel werden dit jaar niet minder dan 24 meierblissen ontstoken, de al daar traditionele lentevuren. Ze zijn er niet alleen tot voldoening van de jeugd; in goede banen gehouden kun nen dergelijke oude feestgebruiken grote waarde hebben als brengers van een eenvoudige, spontane jool in een tijd, die belast is met veel zorg, inge wikkelde problemen en vreugdeloos sleurwerk". Eigenlijk is het hier vermelde nog on verminderd waar. Het bedroeft het bestuur van de historische vereniging dan ook dat de Meierblis in toenemen de mate onder druk komt te staan en gezien wordt als een evenement dat alleen maar overlast en ongerief be zorgt en in de moderne tijd niet meer past. Het is de opvatting van het bestuur dat de Meierblis wel is ont aard, doodat het geen kinderfestijn meer bleef. We willen er dan ook voor pleiten de Meierblis als „kleinschalig project" weer meer ruimte te geven; dat moet dan inhouden dat het inder daad kinderwerk blijft en dat het uit den boze is dat ouderen er afval ko men dumpen, waarvan een groot deel vaak nog niet eens brandbaar blijkt of zelfs gevaren oplevert. Ze doet een beroep op boeren Meier blissen weer toe te staan op hun land, mits voldaan wordt aan de volgende voorwaarden: a. de Meierblis moet door kinderen worden opgebouwd en kleinschalig blijven. b. ouderen behoren er geen afval te dumpen; c. oude kranten, autobanden, verlopen olie, e.d. horen op de Meierblis niet thuis; evenmin onbrandbare spullen; d. een oudergroep moet zich garant stellen voor een ordelijk verloop van de Meierblis en liet opruimen van de restanten. Voorop moet staan de bedoeling de kinderen een plezierige Meierblis te la ten beleven. Het bestuur doet een beroep op alle Texelaars in deze zin aan een voort bestaan van de Meierblis mee te werken. Het bestuur van de historische vereniging Texel teizo*n«n vol natuur on onloponnirvg. Boe*ond« bo'everviMn »n g«Mfligh«Hj Rutt. rum to. zon on ïoo. maar er vooral niet met vrienden of kennissen over te praten. Want dan zouden die ook allemaal komen en zou er van al die rust en ruimte niet veel meer overblijven.... Een film over Texel maken waarin alle dorpen voorkomen, alle jaargetijden en waarbij ongeveer alle natuur- en ande re recreatiemogelijkheden worden be licht in slechts drie kwartier, is een praktisch onmogelijke £>pgaaf. Het wordt bijna per definitie springen van de hak op de tak. Dat John Smit (ca mera) en Peter Dral (script) er in geslaagd zijn iets te maken dat heel onderhoudend is, strekt hen tot eer. Het maken van een bedrijfsfilm, huwe lijksreportage of andere productie over één afgebakend onderwerp (wat Vide olux ook doet) is veel eenvoudiger. Gesorteerd Om een rustig beeld te kunnen geven van ,,het eiland met zijn gespleten persoonlijkheid" zijn de onderwerpen zoveel mogelijk gesorteerd naar soort, dus niet per plaats of jaargetij. Dat de film begint met de ontstaansgeschie denis van Texel is haast onvermijdelijk en eenmaal op de historische toer wordt de camera vervolgens gericht op de oudheidskamer en op de folkloreac- tiviteiten op de Groeneplaats. Van alle dorpen worden wat kenmerkende bij zonderheden verteld, waarbij Den Burg wordt gepresenteerd als het koopcen trum waar men niet omheen kan. Het commentaar in de film is niet al tijd even gelukkig; soms overbodig omdat de betreffende beelden al vol doende spreken en een enkele keer foutief of bevreemdend zoals de op merking dat de geboorte- van een zee hond in het NRC ,,een unieke gebeur tenis is die zich meerdere malen per jaar voltrekt". En van de reddingboot wordt vermeld dat deze bestemd is „voor het redden van drenkelingen". De totaalindruk lijdt daar echter niet onder. Het geluid is over het algemeen veel beter dan in de vorige film. De muziek is passender hoewel bij veel beelden wat te „barok" van karakter. Nogmaals: de veelzijdigheid van het ei land komt prima uit de verf. Dat Texel een vier seizoenenvakantie-eiland is, wordt zelfs onderstreept met mooie winterse beelden van arresleden en schaatsenrijders op ijs temidden van natuurgebied. Mensen.... Een van de aardigste onderdelen van de film is de scène waarin men een aantal „echte" Texelaars waaronder Gelein Jansen en Nan Tuinder aan een tafeltje in een café een sterk verhaal hoort vertellen. Het leuke is dat je ze letterlijk hoort praten, wat praktisch nergens anders in de film voorkomt. Je hoort voortdurend muziek, vogelge luiden maar geen mensen. Dat heeft technische, organisatorische en finan ciële redenen. Bovendien is veel letter lijke tekst een bezwaar omdat Duitsers die niet zouden verstaan, zodat het nodig zou zijn de Duitse versie van de film van ondertitels te voorzien, wat nogal omslachtig is. Er is in de film haast niets vergeten De camera werd gericht op zeilen en surfen, parachutespringen, sportvisse- rij, jachthaven, Teso, de horeca, land bouw, NRC, de kotters, de dekbed- denfabricage en gelukkig ook nog de natuur. Kwantitatief is zelfs een be hoorlijk deel van de tijd hiervoor inge ruimd, maar de kwaliteit van deze beelden is nogal matig. Dat het niet is gelukt om van nabij perfecte opnamen te maken van nestelende of fourage- rende vogels is begrijpelijk, want dat vraagt veel kennis en tijd, maar de herfstbeelden van paddestoelen en bessen hadden veel beter kunnen zijn. Het zou een goede zaak zijn voortaan dergelijke beelden van andere ci neasten te kopen en zo wat meer recht te doen aan Texel als nog altijd uniek vogeleiland. Het aantal mensen dat met name in dit aspect is geïnte resseerd is groeiende en hoort al lang niet meer tot de categorie sokkendra gers waaraan toch niets is te verdie nen. In deze film zitten overigens wel beelden die door anderen zijn vervaar digd. De opname van de geboorte van een zeehondje komt uit het archief van het NRC. Zakelijk In meer algemene zin zou over de film kunnen worden opgemerkt dat hij nogal zakelijk is, hier en daar zelfs een beetje saai. De makers hebben dat ge vaar blijkbaar onderkend, want er zit ten een paar grapjes in, echter te wei nig. Boeiender zou het ook geworden zijn met wat meer romantiek. Het ei land als plaats waar je alleen kunt zijn, maar ook anderen kunt ontmoeten zou daardoor meer uit de verf zijn geko men. Nergens een verliefd paartje, een sfeervolle nacht- of avondscène of veel 4X. ondernemers -akti viteiten Visafhaalcentrum Albert Blom aan de Schilderweg te Oudeschild, vlakbij de haven, is ingrijpend ver anderd. De opstelling van de toon banken en snijtafels is nu zodanig dat de werknemers alles bij de hand hebben. Het visafhaalcen trum levert verse gerookte en diep gevroren vis, behalve aan toeristen en Texelaars, ook aan hotels en restaurants. Een nieuwe ontwikke ling is de verkoop van gebakken vis. De vis die afhaalcentrum Albert Blom verhandelt, wordt gehaald bij de afslag of de Texelse vloot. De garnalen, zon der conserveermiddelen, komen van de vangst van het eigen schip. De vis wordt zelf gerookt en verwerkt. Ook kan men hier de door Texvis gekweek te aal krijgen en zalmforel. „We doen nooit een hele grote hoeveelheid in eens, want we moeten gewoon zorgen dat het altijd vers is", aldus mevrouw Everdina Blom. „Het nadeel is dat we dus zeker drie keer in de week naar Den Helder moeten, maar dat moeten we dan maar incalculeren, want een goede kwaliteit van ons product staat voorop". Twee jaar geleden in mei is het visaf haalcentrum begonnen. „Het liep erg goed, maar als er een klant kwam en die wou bijv. een stuk of tien schol len,dan liepen we naar achteren om ze klaar te maken en als we terugkwa men zeiden ze dat ze er eigenlijk nóg wel eentje bijwilden, dan moest je wéér heen en weer. Dat hoeft dus nu niet meer, het is nu allemaal veel effi ciënter ingericht", aldus mevrouw Blom. Het visafhaalcentrum is geopend van half april tot half oktober van 8.30 tot 18.00 uur, zondags gesloten. De vernieuwde en verbeterde inrichting van visafhaalcentrum Albert Blom (Foto Arend Nijkamp) De trouwe CNV-ers poseerden na afloop van de huldiging andere beelden die ontroering, verte dering of verrassing oproepen. Terwijl de aanduiding „droom van een eiland" toch wel die verwachting wekt. De mensen in de film gedragen zich nogal stuurs en gehaast, nergens een close up van iemand die hartelijk lacht, springt of rent. Waar het de producen ten aan mankeert, is iemand die der gelijke toestanden bedenkt en in scène zet, dus een regisseur. Je kunt niet al les zelf, Dat neemt niet weg dat de nieuwe videofilm een aanwinst voor het eiland is, die niet alleen is te ge bruiken als souvenir voor de toeristen die er al zijn, maar ook voor wervings activiteiten kan worden benut. Dat zouden logiesverstrekkende bedrijven kunnen doen en de mogelijkheid bestaat dat Videolux dan een reporta ge maakt over zo'n bedrijf en die in de film onderbrengt, waarbij voor weinig geld een soort bedrijfsdocumentaire ontstaat. De nieuwe videofilm over Texel is te koop voor nog geen dertig gulden. Hij zal ongetwijfeld bij duizenden over de toonbank gaan want hij is veel méér waard. Verandering Bij Videolux heeft zich 1 maart een vrij ingrijpende verandering voltrokken. Fir mant Peter Dral is uitgetreden en John Smit is nu enig eigenaar van het be drijf. Dral is bezig met het zoeken van ander werk op het vasteland, ook in de audiovisuele sector. Tevens heeft het bedrijf zich teruggetrokken uit het groothandelsgebouw in Oudeschild en is nu ondergebracht in de woning van Smit: Pater Witte-plein 16 in Den Burg. Het werk dat Dral deed (vooral tekstproduktie) wordt overgenomen door Frits Oostvogel, die incidenteel wordt ingehuurd. De Texelfilm is de laatste produktie geweest van Videolux in de oude hoedanigheid. John Smit heeft thans nog bedrijfsfilms in de maak voor het PEN en voor installatie bedrijf Holec. In „De Schakel" werd vrijdagavond door het CNV een prikaktie gehou den, maar dan wel een van een wel heel vreedzaam soort. Diverse Texelse CNV'ers kregen daar name lijk het edelmetalen speldje we gens langdurig trouw lidmaatschap en er was een speciale huldiging voor de heer W. van der Slikke, die er maar liefst 66 jaar heeft opzitten als lid van de industrie- en voe dingsbond van het CNV. De „prikaktie" was een onderbreking van de jaarvergadering van het CNV Texel. Maar liefst drie districtsbestuur ders waren ervoor naar Texel geko- De muziek van de gitaristen Jaap Dros en Mark Fonds komt bij optredens met een luisterend publiek, zoals tijdens een koffieconcert, ongetwijfeld het best tot haar recht. Het duo treedt maandagmorgen, tweede paasdag, om 11.00 uur op in „De Vergulde Kikkert". De entree bedraagt ƒ3,50 (incl. koffie). Dros en Fonds spelen al ruim drie jaar samen en treden nu en dan op op het eiland. Zelf zijn de muzikant van mening dat in de veelal rumoerige uit- gaansruimten hun akoestische muziek niet erg genuanceerd gebracht kan worden. Dros en Fonds willen daarom van dit koffieconcert een subtiele mu zikale performance maken en hopen daarbij op een flinke belangstelling. De hoofdmoot van het ongeveer één uur durende optreden zal bestaan uit com posities van Dros en Fonds zelf, maar tevens zijn nummers van Leonard Co- hen, Bob Dylan en enkele „tradi tionals" te verwachten. Texel 1 schijnt het na de nederlaag tegen koploper Kolping Boys voor de rest van het seizoen wel te ge loven. De voetballers verloren voor de vierde opeenvolgende keer. De uitwedstrijd tegen Wieringerwaard werd in de eerste helft reeds in het voordeel van de thuisclub beslist. De tweede helft wilde Texel nog wel iets terugdoen, maar daarvoor moesten risico's worden genomen, hetgeen Wieringerwaard uitbuitte door via uitvallen en het niet op tijd dicht vallen van de Texelse buitenspelval de voorsprong uit te bouwen naar 4 0. Er stond een straffe wind op het Wieringerwaard-complex waardoor de thuisclub met deze wind in de rug het overwicht door doelpunten van Ton Niet toneelvereniging Sint Jan was met het stuk „Ciao" de hekkensluiter van het Texelse toneelseizoen, ook To neelgroep Oosterend heeft nog een voorsteling in petto. Deze vindt plaats op zaterdag 25 april, om acht uur 's avonds in De Bijenkorf. De acteurs durven het aan om een thriller op de planken te brengen, en wel het stuk „Moordkuil" van de beroemde auteur Ira Levin. Kaarten zullen aan de zaal verkrijgbaar zijn en kosten, inclusief lotnummer voor de verloting, ƒ7,50. Na afloop is er geen bal, maar is de dorpskamer wel open om gezellig na te borrelen. Het stuk telt twee bedrij ven van elk drie scènes en wordt gere gisseerd door Els Whyte. men: Gert Mondriaan van de bond CNV, Arie Harlaar van d en bouwbond en Piet Swart nam de industrie- en voedingsbond. Het speldje voor 40-jarig lidmaats ging naar P. Druif, C. Schenk en Vlaming en het speldje voor 25 ja ging naar M. van Slooten, W. St J. van Hoek, J. Visser, H. B. del der en A. S. de Ligt. Aparte vern ding wegens hun langdurige bijzo inspanningen voor de bond krege; Sijtsma en H. de Ridder, de penn meesters van resp. de voedingsbo en de hout- en bouwbond. Gorton en Marco Doets in enkele mi nuten in een 2—0 voorsprong omzette. Texel had het in deze periode zwaar te verduren. Zelf kwam Texel niet verder dan enige spaarzame uitvallen. De tweede helft het verwachte tegenof fensief van Texel waarbij Wieringer waard met de rug tegen de muur werd gedrongen. Doelpunten bleven echter uit voor Texel. Wieringerwaardf scoor de wèl. De counters van de thuisclub waren niet van gevaar ontbloot, het geen resulteerde in doelpunten van Kennemren en Doets. Texel mocht nog eenmaal tegenscoren. Simon B<Bnd strafte een blunder van doelman De Haan simpel af. Een wedstrijd die voor Klaas Dirk Koorn de 400e was voor Texel 1 om snel te vergeten. Mert Pa sen een dubbel programma met twee thuiswedstrijden: zaterdag 18.00 uur Hollandia T en tweede paasdag 14.00 uur Schagen. Met weer eens een ou derwetse instelling en wellicht enige omzettingen binnen het elftal moeten er enige punten te verdienen zijn. Op eerste paasdag, 's morgens om zes uur wordt in de Hervormde kerk in Den Burg een Paaswake gehouden. De dienst is voorbereid door het Texels Theologen Convent, ledereen is welkom. Na de dienst is er in De Schakel, naast de kerk, koffie en thee. Men wordt verzocht zelf een broodje mee te nemen. Een korte wandeling besluit dit vroege gebeuren. Voor in het specialiteitenrestaurantl Wij hebben een volledig i| nieuwde menukaart waarin Tesselse produkten verwerkt z| Daarnaast bieden wij speciale paasmenu's prijsklasse van 35, 42,1 en ƒ49,50. Reserveert u tijdig een tafel. Mocht u de afstand een t zwaar vinden. Geen nood, ev een telefoontje en u wordt gi tis opgehaald en thuisgcbrac! 02226 - 310 Voor het eetcafé Wij hebben de winterschilder J had en alles in vriendelijke pas(| kleuren laten schilderen. Een kopje koffie met een flin| punt appeltaart en slagroom ƒ4, Reeds voor 9,75 serveren v een groot bord gebakken kabf jauw met friet, gemengde sal de en remouladesaus. 02226 - 310. HUZARENSALADE van 5,— voor f3,1 LOEMPIA SPECIAAL van 4,50 voor f3,1 gezellig, betaalbaar en altijd dichtbij. telefoon 02220 4890

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2