Geen subsidie voor bejaardenalarm „Best achtcafé's N g VERVOLG VAN PAG.1 Texel? Texels kampioen bij zaalvoetbaljunioren In Memoriam de heer H. Bruin Sprintduels op de wielerbaan Paasviering in het Kamphuis irIJDAG 17 APRIL 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 i op de discipline van de taxibe en, „In het belang van de orde en ik van de eigen bedrijfsvoering", «ter vond ook dat een eind moet imen aan de groei van het aantal ca- 's op Texel, dus een horecastop zo- s die ook op de andere waddeneilan- in geldt. Henk Beumkes herinnerde eraan dat dit strijdig is met opvat- igen inzake vrij ondernemerschap, jar Poster legde uit dat het anders t als bedrijven elkaar kapot beginnen maken. Naar aanleiding daarvan erd door de burgemeester opgemerkt it beperking van het aantal horeca- ■drijven mogelijk is door bepalingen het bestemmingsplan. De verplaatsing van het Slag bij fuis wordt niet door alle Kogers legejuicht, vertelde Jan van As- jlt, Mensen die de nieuwe toe- ang vlakbij de deur krijgen, vre- m overlast. Van Asselt had de in ruk dat teveel aan het belang van in bedrijf is gedacht. Schipper i uit dat alle vrees ongegrond -is want het tracee van het slag rordt weliswaar gelegd, maar de snluiting op de Ruijslaan blijft op e oude plaats. ijk ar et is de bedoeling dat de bewaking in het parkeerterrein Nikadel straks armanent zal zijn, dus ook 's nachts, nders heeft het geen zin, aldus de jrgemeester. De Texels Belang-fractie had in de adsvergadering willen voorstellen 'er te gaan tot een algemeen slui- Ingsuur van 02.00 uur zonder nacht- idrijven, maar kwam daarop terug. Na een schorsing voor intern beraad t Van Asselt weten de college- lorstellen te ondersteunen en met irtrouwen de komende proefperiode zullen afwachten. De vraag of alle ichtcafé's op den duur moeten ver wijnen, zal in commissieverband ter scussie worden gesteld. Dat laatste erd met name door Riet Huitema «gejuicht, hoewel de burgemeester op had gewezen dat men sterke ar- gmenten moet hebben om aan te to rn dat de nachtcafé's in alle gevallen et langer aanvaardbaar zijn in het be ng van de openbare orde. Achterhaald e TVO-brief die was bedoeld om de meenteraad er alsnog toe over te alen een aantal parkeerplaatsen in of de Wezentuin aan te leggen, was in vergeefse poging, ondanks kenne- :e steun van Gerbrand Poster. Van iselt noemde de brief achterhaald, ans Roeper verklaarde nadrukkelijk at hij het hele gebied achter het ladhuis als Wezentuin beschouwd en aaide daarmee het TVO-argument on eruit dat de gewenst parkeerplaatsen genlijk niet in het „echte" park zou- en komen. En de burgemeester zei at er voor het college geen enkele anleiding is om met gewijzigde voor ellen inzake de parkinrichting te ko rten. „Raad en college zijn het eens, e kous is af". Voorbarig let voordeel „voorbarig" velde Jan an Asselt over de brief van de Werk- roep Landschapszorg die zich tegen- tander van de golfbaan bij De Krim ad getoond omdat deze het natuur- istorisch belangwekkende overgangs- ebied tussen duin en polderland zou antasten. De procedure moet immers og beginnen en iedereen heeft dan elegenheid om bezwaar in te dienen, lans Roeper informeerde ongerust óf et wel de bedoeling is een normale lanprocedure te volgen ten behoeve an de golfbaan. Burgemeester Schip- er legde uit dat het college momen- ael slechts uit is op een principe- itspraak van Gedeputeerde Staten, l/ant als bij voorbaat al vast staat dat ran die kant geen medewerking is te erwachten, is het wellicht zinloos om en procedure te starten. Dat de golf- aan er alleen via een procedure kan omen, staat overigens vast. Het landpunt van de provincie wordt 'erigens elk moment verwacht, ecl art bij ergi :n en ar* on Bontfarms 'e Stichting Anti-Bont-comité uit eeuwarden heeft de gemeente ge raagd maatregelen te treffen om te sk oorkomen dat binnen de gemeente 1 ontfarms worden opgericht of uitge- ireid. Peter Bakker, Hans Roeper en liet Huitema drongen er op aan dit nderwerp in de raadscommissie voor uimtelijk en huisvestingsbeleid aan de 'de te stellen. Riet Huitema noemde lergelijke bedrijven en ook bio- ndustrie ongewenst op Texel en vroeg 41 »h verbodsregels in het la' «stemmingsplan. «rbrand Poster bleek geen supporter zijn van het Anti-Bont-comité. „Niet n loffelijk clubje, ze voeren actie 'oor bontmantels te besmeuren". 'oster meende verder te weten dat 'ossen in Noordholland „het hele ar- rt anaal" lepelaars opvreten, voor hem 3' aden om niet zo opgetogen te zijn iver bescherming van pelsdieren. Ie provinciale Vrouwenraad Noordhol- and biedt steun- en adviesmogelijkhe id en beschikt over een cursuspak- ®L Gerard van der Kooi (PvdA) stelde 'oor die informatie neer te leggen in °a openbare bibliotheek en wethouder S De gemeenteraad heeft dinsdag met acht tegen zes stemmen besloten geen geld uit te trekken ter subsidiëring van de door het beveiligingsbedrijf „Best" van Hans Zijm verstrekte draadloze alarmapparaten. Zoals bekend geeft de gemeente wel subsidie voor het alarmsysteem van de Stichting Sociaal Alarm, waardoor Hans Zijm in een ongunstige concur rentiepositie is komen te verkeren. Zijm had daarom gevraagd om dezelfde bij drage als wordt verstrekt aan de stich ting, zodat hij zijn alarmapparaten voor dezelfde prijs kan verhuren. Als de raad ook „Best" subsidie had gegeven, zou dat niet zoveel hebben gekost want het gaat daar om maxi maal 11 apparaten waarmee f856,— subsidiegeld gemoeid zou zijn. Dat was voor Gerard van der Kooi van de PvdA een van de redenen om voor te stellen om Zijm toch ter wille te zijn, waarmee een eind zou worden ge maakt aan wat Van der Kooi noemde een stukje rechtsongelijkheid voor de klanten van Best. Ook Gerbrand Poster brak een lans voor Hans Zijm, evenals Peter Bakker. Niet te overzien Wethouder Zegers waarschuwde ech ter voor niet overzienbare financiële gevolgen als de gemeente ook nog met een particulier in zee zou gaan naast de Stichting Sociaal Alarm. In een later stadium zouden er wellicht wél mogelijkheden zijn. Van der Kooi herhaalde dat hij toch graag de rechtsongelijkheid opgeheven wilde zien voor de zeven tot elf bejaar den waar het hier om gaat. Die men sen moeten nu f6,50 per maand méér betalen. Gerbrand Poster vond het maar een rare boel. „Linkse fracties willen een particulier initiatief steunen, terwijl dat toch eigenlijk de intentie van het colle ge zou moeten zijn". Zegers herinnerde eraan dat de mensen die hun alarm van Best hebben betrokken, dat op ei gen risico hebben gedaan. De ge meente is nu eenmaal in zee gegaan met de Stichting Sociaal Alarm en wil zijn financiële zorg daartoe beperken. Dat kan ook moeilijk anders want van provinciewege zijn de gelden beperkt toegewezen, gebaseerd op het percen tage bejaarden in de gemeente. De wethouder sprak in dit verband van een „quotum" dat je niet kunt over schrijden. Het leek hem ook niet zo juist dat een particulier bedrijf uit maakt welke bejaarden in aanmerking komen voor een draadloos alarm systeem. De Stichting Sociaal Alarm waaraan deskundigen (zoals een artsl zijn verbonden, is een meer geëigend orgaan. Dirk Terpstra bracht daar te genin dat je die deskundigen toch ook kunt inschakelen om te bepalen of de mensen die een alarm van Best willen dat werkelijk nodig hebben, maar de wethouder liet zich niet vermurwen Het voorstel van de PvdA-fractie om de subsidie ook voor de Best-klanten beschikbaar te stellen werd verworpen met als tegenstemmers de vier vrou welijke raadsleden alsmede Rienstra, Van Asselt, Zegers en Barendregt. Scheepvaartmuseum De ondernemersvereniging van Den Hoorn ziet toch geen kans om het scheepvaartmuseum voor Den Hoorn te behouden door een andere vorm van beheer aan te bieden. Het was de bedoeling om met vrijwilligers en WAO-ers te gaan werken, maar dan zou het een vorm van particulier be heer worden die strijdig is met de af spraken die destijds zijn gemaakt. De gemeente of de stichting Texels Mu seum zou het beheer moeten voeren. Het dan benodigde salarisgeld kan de ondernemersvereniging niet opbrengen en het bestuur had het college dan ook geschreven te willen afzien van verdere initiatieven. Dat betekent dat alsnog het raads besluit moet worden uitgevoerd dat in zake de collectie is genomen: die col lectie moet naar het Maritiem Museum in Oudeschild en de gemeente zal een nieuwe publiektrekkende bestemming zoeken voor de Hoornder Vermaning. Peter Bakker wilde dat de zaak nog eens in commissieverband aan de orde wordt gesteld. „Ik heb bepaalde ideeën." Tine Krijnen begreep niet waarom de door de Hoornder onder nemers voorgestelde beheersvorm niet onder de „paraplu" van de stichting Texels Museum zou kunnen en ver wees naar de Oudheidskamer die nu wél door vrijwilligers wordt gerund on der verantwoordelijkheid van het Texels Museum. Mevrouw Eelman van het CDA wilde ook in commissieverband praten en wat Zegers betreft kon dat al in de eerstvolgende commissievergadering. Conflict Maarco Bouw uit Den Burg heeft van de gemeente opdracht gehad de Bruinvis-school in Oudeschild voor f39.000,— te verbouwen. De dorps krant van Oudeschild had gemeld dat die verbouwing nog niet had plaatsge had omdat de aannemer geen tijd had. Voorzitter Klaas Veenbaas van de ondernemersvereniging, tevens bouw ondernemer in Oudeschild ^phreef daarop een boze brief aan de raad waarin hij het aanbestedingsbeleid van de gemeente veroordeelde. Hij meldde ontdekt te hebben dat geen van de drie Oudeschilder aannemers door de gemeente voor het werk was benaderd en op het raadhuis had hij gehoord dat de gemeente dergelijke bouwop drachten volgens een roulatiesysteem •j Piet Zegers beloofde te zullen nagaan of dat kan. Het ziet er niet naar uit dat spoedig subsidie wordt verkregen voor de aan leg van het veelbesproken fietspad langs de Hoornderweg, zo kregen Erna Eelman en Jan van Asselt desgevraagd te horen van de burgemeester, die echter verzekerde dat het college er krachtig achteraan blijft zitten. Kantoorstraat B en W voelen weinig voor de veran dering van de naam Kantoorstraat in „Elleboogstraat" of iets dergelijks en er komen dan ook geen voorstelling in die richting. De burgemeester zei het niet wenselijk te vinden ingeburgerde benamingen te veranderen als daar geen zeer dringende redenen voor zijn. Gerbrand Poster voelde wèl voor naamsverandering en stelde voor: „Marktstraat". Er waren meer raadsle den die blijkbaar toch wel wilden den ken over een andere naam. Riet Huite ma vroeg om behandeling van de kwestie in de raadscommissie en wat de burgemeester betreft mocht dat. Belangrijker dan een andere naam vond Terpstra een fraaiere inrichting van het straatje. Het ziet er nu zeer onaantrekkelijk uit. „Texel" staat met grote letters op deze ansichtkaart, die onlangs in roulatie kwam. Het landschapje zal men echter vergeefs op ons eiland zoeken, want de plaat is ergens anders in Noordhol land gemaakt. De ingezette foto van de schapenscheerder is wel op Texel opgenomen. We hebben uitgever Dia na Cards, die zijn ansichtkaarten laat drukken in Engeland, op de fout geattendeerd. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan, Kogerstraat. Waal- derstaat. Burgerhoutstraat. Zaalvoetbalteam Nissan 1 heeft het kampioenschap behaald in de juni oren 1-klasse en mag zich daarmee feitelijk Texels kampioen bij de jeugd noemen. Door een nederlaag van concurrent Nissan 2 vorige week vrijdag, werd het team onbe reikbaar. Woensdag werd de eigen wedstrijd in forse winst omgezet, zodat geen twijfel over de titel kan bestaan. Nissan beëindigt de competitie met drie punten voorsprong op nummer twee. Het verloor-slechts één wedstrijd en speelde er van de twintig twee ge lijk. Komend seizoen stromen de spe lers van dit team door naar de seniorenafdeling en zullen aan de com petitie deelnemen onder de naam Nis san 2 of 3. Op de foto de kampioenen Pieter Dogger, Olivier de Koning, Jan Jacob Keijser, John Nieboer, Jan Wil lem Kraay, Gert Jan Bruin en Sjoerd Postma, geflankeerd door hun coach Willem Oosterhof. De spelers Arjan Kikkert, Maarten Roeper en Johan Gieles ontbreken. Bij het verscheiden van de heer H. Bruin die onlangs op 83-jarige leeftijd overleed wil ik het volgende memoreren. In het jaar 1947 kwam de heer Bruin, na zijn eigen bollen te hebben ver kocht, bij de Hobaho. Hij werd in het zelfde jaar voorzitter van Bloembollen cultuur, afdeling Texel, een functie die hij tot 1969 vervulde. Enkele jaren daarna toen de gele krokus een heel vlotte handel vertoonde, was hij zeer actief, evenals bij het Texelse produkt „Dubbele von Sion" en bij de bijna le gendarische Golden Harvest. De heer Bruin heeft als voorzitter van Bloembollencultuur, afd. Texel net als zijn voorgangers en bestuurders de bloembollenteelt op Texel sterk bevor derd. Hij gaf menige jonge kweker goede raad, waarvan menigeen zijn voordeel had. Hij werkte in stilte en was zeer actief. Hij was daarbij een vrolijk mens, altijd goed geluimd. Hij was ook zeer gezien bij de heren van de export, waarmee hij goede relaties onderhield, evenals met de meeste Texelse kwekers. In de tijden van de „speciaal Texelse" produkten, zoals gele krokus. Golden Harvest en Von Sion, heeft hij wel eens aan de top gestaan, van alle commissionairs van de Hobaho. Hij was een zeer gewaar deerd medewerker van de Hobaho. Bij de oudere kwekers op Texel zal hij nog heel lang in gedachten blijven. W. Dalmeyer De Koog P.S. Door een misverstand konden de directeur van Hobaho en bloembollen cultuur afdeling Texel niet eerder reactie geven. geeft, zodat diverse aannemers op Texel af en toe eens een gemeentelijke opdracht krijgen. Veenbaas schreef dat hij namens de ondernemersvereniging bij de ambtenaren om opheldering had gevraagd, maar daar was hem te ver staan gegeven dat zijn vragen waar schijnlijk door eigenbelang waren ingegeven. Familie Hij was daar boos over en sloeg terug door te suggereren dat het geven van de opdracht aan het nieuwe bedrijf in Den Burg iets te maken kon hebben met het feit dat „een bepaalde ambte naar" familierelatie is van een der eige naars van het bedrijf in Den Burg. Veenbaas schreef het dan ook hoog tijd te vinden dat het gemeentelijke aanbestedingsbeleid eens onder de loep genomen wordt. Er moet openba re aanbesteding plaatsvinden, zodat andere ondernemers ook de kans heb ben om iets voor de gemeente uit te voeren. Het college liet de raad naar aanleiding van de brief weten dat ook in dit geval de regels van het gemeentelijk aan bestedingsbeleid zijn gevolgd. Eén van die regels is namelijk dat het inwinnen van meerdere offertes niet nodig is als het om een klein werk gaat waarvan de voorbereidingskosten niet meer dan 20% van de aanneemsom bedragen. Dat was het geval in Oudeschild, zo dat voor dit werk één aannemer werd uitgenodigd op basis van open begro ting. Dergelijke kleine opdrachten wor den volgens een roulatiesysteem gege ven waarbij niet wordt gekeken uit welk dorp de aannemer komt. „Dat zou immers heel nadelig werken voor de drie aannemers in Oudeschild want de meeste gemeentelijke gebouwen liggen buiten Oudeschild". Verder werd ontkend dat de bouw later begint om dat de aannemer in Den Burg nog geen tijd had (wat was vermeld in de Bij de B-jeugd was tijdens de wieler wedstrijden dinsdag een leuke strijd te zien tussen Jasper Braam en Robin Verduyn. Jasper wist Robin achter zich te houden. De senioren reden een puntenrit. Om de vijf ronden werd er gesprint en de eerste vijf renners kregen punten. Deze sprints gingen voornamelijk tussen Niels Jimmink, Hans van Osch, Evert Koopman en Dirk Vinke, waarvan Evert de meeste keren als eerste over de finish kwam. Uitslagen: A-jeugd: 1. Frans Witte. B-jeugd: 1. Richard Bousma; 2. Jasper Braam; 3. Robin Verduyn; 4. Jan Wer ner Prins. Senioren: 1. Evert Koopman; 2. Dirk Vinke; 3. Hans van Osch; 4. Niels Jimmink; 5. Jan Nico van der Ploeg; 6. Leen van Elk. Tweede paasdag is in het Kamphuis (Zuidhaffel 29) een feestelijke Paasvie ring met vanaf 10.00 uur koffiedrinken, om 10.30 uur zingen, een bijbelwoord met tussendoor bijdragen van klein en groot. Daarna een gezamenlijke maal tijd, waarvoor ieder iets mee kan ne men. De middag wordt voortgezet met een spel, een verhaal en onderling kontakt. De dag wordt afgesloten om 16 uur met lofprijzing en dankzeg ging. De dag is bedoeld voor ieder, die interesse heeft, groot en klein. dorpskrant) maar het zat 'm in de af-, deling bouwkunde van de gemeente en vooral in het feit dat de verbou wing na de winter moest plaatsvinden. Aan het gemeentelijk verweer was een uitvoerig overzicht toegevoegd waaruit blijkt dat de gemeente in de loop der jaren inderdaad allerlei aannemers over heel Texel voor gemeentelijke opdrach ten in aanmerking heeft laten komen. Voor het merendeel van de gemeente raad was dat overtuigend. Alleen Ger brand Poster had nog vragen en meende dat er toch aannemers zijn op Texel die nooit in aanmerking komen voor werk. Wethouder Barendregt ont kende dat niet. Hij sprak over een „bestand" van ondernemingen waar mee de gemeente zaken doet maar was bereid te overwegen of aan dat bestand wellicht nog meer bedrijven kunnen worden toegevoegd. De bur gemeester verwees verdere discussie naar de commissievergadering. R 914 Horizontaal: I. pias 5. vruchtennat 7. vreemde munt II. vorm 13. broeikas 15. zangstem 17. uitstalkast 19. steensoort 21. klepper 23. cilinder 24. handvat 26. slede 27. vuistslag 29. militair (afk) 30. titel 32. voorzetsel 33. laatst leden (afk) 34. sociaal-democraat (afk) 35. deel van een huis 37. herkauwer 39. zangnoot 40. paar 42. voorbeeld 43. bouwland 44. kledingstuk 46. kindergroet 47. naschrift (afk) 48. indische winkel 50. en anderen (afk) 51. onmeetbaar getal 53. landbouwwerktuig 54. bijwoord 55. gewicht (afk) 57. dronkenmansgeklets 61. dierengeluid 63. tiert 66. voorzetsel 67. telwoord 69. waterplantje 70. omwenteling 73. oosterse jongensnaam 74. meisjesnaam 76. geur 78. windrichting 79. onderricht 80. juiste gewicht Verticaal: 1. reptiel 2. plaats in Overijssel 3. persoonlijk voornaamwoord 4. meisjesnaam 5. begin 6. kerkelijk lied 7. slaapanker 8. stad der oudheid 9. dunne 10. precies 12. heilige (afk) 14. landbouwwerktuig 16. planeet 18. metaal 20. nederlands vliegveld 22. getij 25. ambtshalve (lat.afk) 27. weldra 28. soort lijm 31. soort dans 34. plaats op de Veluwe 35. onvruchtbaar 36. strafwerktuig 38 groente 39. europeaan 40. sportterm 41. jongensnaam 45. gebergte in Rusland 49. klein, kort persoon 52. muze 55. gewas 56. stoomschip (afk) 58. gebrek 59 halswervel 60. zangnoot 62. lust 64. opgeld 65. stap 67. edelgas 68 vorm van gaan 71. voegwoord 72. telegraaf restante (afk) 75. onder het nodige voorbehoud (lat.afk) 77. persoonlijk voornaamwoord

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5