Lfv/R )peningsstunt van ddingsexpositie Geen bezwaren meer tegen bestemmingsplan Wadden In De Toekomst is dj nu net 'n astronaut eleidsplan Molenkoog >ngeschonden door raad aprh K.l. VER. 'NIEUW LEVEN' DE FOKKERIJ VAN ECHTE KOEIEN L Atlètiektraining Schooljeugd genoot in Vergulde Kikkert Diefstal uit tas „Huisorkest" concerteert in „Nieuwe Aanleg" Spoedige optredens Texelse bands Wij zoeken een bezorger m/v jDAG 17 APRIL 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 9 I maker n 14 Je Al iesteld eeft P grond r de ve zage itoorufj iaar. in wijj dat ge '0 uur, r cafeta t knetterende motor kwam sdagavond rubberboot „De urneus" van reddingploeg De iksdorp de haven van Oude- ild binnengescheurd met aan ird twee jongetjes. In de z.g. iperbroek werden zij één voor over de weg gehesen naar het ritiem- en Juttersmuseum, een nt waarmee twee nieuwe ten- nstellingen werden geopend. ornoen ester :1i' IDA. TiTTi Bakker en Albert den Braven, de liertjes in de dop, waren uitgedost oliepak en zwemvest voor hun ;taculaire entree. Met de wipper- ik van reddingploeg De Koog ikten zij de overtocht over de weg, irna beneden vóór het museum het achterkleinkind van Theunis ;s, indertijd dè stuwende kracht bij reddingwezen op Texel, symbolisch igaals vuur werd aangestoken. De nevrouw Mets uit Haarlem was de enige aanwezige nazaat van Texelse redder. Ook vele oud- ienden gaven acte de présence. De gemeester en de gemeenteraad Esten verstek laten gaan wegens de jsvergadering. Juttertje maritiem- en juttersmuseum was ia te klein om alle belangstellenden jevatten. Staande op de trap hield >eumdirecteur Jan Kuiper een korte spraak. „Aan het totstandkomen deze tentoonstelling hebben zeker 50 mensen meegewerkt, maar ik ze niet allemaal persoonlijk gaan lanken", aldus Kuiper. „Toch wil ik een paar mensen een uitzonde maken. Als eerste Nellie van Sik- ras, die een prachtige pop heeft naakt, Siem Hemelrijk voor z'n ilderij, Ria Witte die de teksten ver gde, Ria Buisman-Boon en Karin de s die een redder namaakten, Truus m die de woeste zee schilderde, in van Leersum, die de maquette h Texel maakte. Klaas Uitgeest die archief ter beschikking stelde, de iperploeg De Koog en de redding- ieg van De Cocksdorp die deze ope- igsstunt mogelijk maakten en als tste, en dat had ie niet verwacht, te Bert Koning, die al een hele tijd rop heeft zitten broeden en er veel peloze nachten van heeft gehad". Ideze mensen kregen van Jan Kui- een fles „Juttertje" om de titel n de expositie („van jutter tot red- eer aan te doen. Het eerste dat men van de ten toonstelling ziet bovenaan de trap is een schilderij van een woeste zee. Bo venaan de trap gekomen is het even schrikken, want links in de hoek staat een levensgrote pop die een jutter voorstelt Texelse volksverhaaltjes han gen aan de wand boven een vitrine met voorbeelden van wat er zoal gejut werd. Daar ligt ook een (nagemaakte) vinger tussen, afgesneden van een verdronken persoon om de gouden ring te bemachtigen.... Foto's en au thentieke verslagen van reddingsopera ties verleggen het accent van het jut ten naar het redden. Een hoek is helemaal gewijd aan de stranding van de „Compass" met fo to's, kranteverslagen en reddings boeien. Het naambord „Joan Hodshonstraat" hangt aan een wand vol foto's met begeleidende teksten en vitrines met voorbeeldmateriaal zoals een model op schaal van de redding boot Ida Mary. Naast het vele materi aal met begeleidende teksten is een permanente videoshow te bezichtigen. Archeologie Naast de reddingstentoonstelling werd de expositie „Duiken van verleden en heden" geopend. Deze maakt deel uit van een in aanbouw zijnde grote ten- toonsteling over onderwaterarcheolo- gie, onder andere met stukken van en uit wrakken rondom Texel. De duikten- toonstelling is opgezet en ingericht door de duikclub Texel. Kuiper gaf als dank een fles „Juttertje" aan Fup Boon, Hij vreesde dat het flesje wel wat klein zou zijn voor alle duikcluble den... Beide nieuwe tentoonstellingen in het maritiem- en juttersmuseum zijn gedurende het hele seizoen te bezichtigen. alternatieve voorstellen van de dA-fractie voor de exploitatie i zwembad Molenkoog, zijn or de meerderheid van de ge- ienteraad afgewezen. De uitvoe- ng van het beleidsplan dat het lege van B en W samen met t werkgroep had opgesteld, seg daardoor groen licht. Slechts één onderdeel kreeg de PvdA Idoende steun, namelijk om en- Ie warme douches niet op te Ifen, maar deze te voorzien van jntjesautomaten. Tine Krijnen- ijs (Texels Belang) moest erom hen: „Nu hebben we hier eigen- k met z'n allen over muntjes zit- n stemmen...." e PvdA-plannen stuitten op de stel- ngname van wethouder Zegers, die iets oelde voor welke wijziging dan ok. Zegeis: „Geef ons de kans met it beleidsplan. Wijzig niets, maar vacht het verslag van het college aan et einde van het seizoen af". De wet- ouder wenste tijdens dé raadsverga- ering niet al te diep op de oppositio- ele argumenten in te gaan; dat zou olgens hem alleen maar neerkomen p een herhaling van bekende stand- unten. PvdA-fractieleider Dirk érpstra bestreed deze zienswijze: „Wij zijn het gewoon categorisch met el kaar oneens". De PvdA kreeg ook kri tiek van WD, Texels Belang en CDA. Met deze laatste partij hadden de soci alisten in eerste instantie gedacht tot een gezamenlijk alternatief te kunnen komen. Daar kwam niets van terecht omdat het CDA meent dat de PvdA- ideeën haaks staan op die van het CDA. Terpstra zei dat dit volgens de PvdA wel meevalt. Nel Eelman-van 't Veer (CDA) weerlegde dat en zei voorts dat de PvdA-voorstellen naar de mening van de CDA-fractie te dicht bij de magische grens van f160.000,— ex ploitatietekort komen. Zeker als de in komsten te optimistisch zijn geraamd en de energiekosten tegenvallen. Wet houder Zegers vond dat de ramingen juist realistisch zijn. WD-raadslid Erna Eelman-van der Kooi noemde de PvdA-alternatieven „onzorgvuldig en onvolledig". De socialisten zouden on der meer geen rekening hebben ge houden met extra energiekosten (door een groter aantal openstellingsuren) en zij had een rekenfout ontdekt. Tegen over de inspanningen van de werk groep vond zij de PvdA-houding wei nig sympathiek. Tine Krijnen zei dat de alternatieve ideeën slechts ter ken nis moeten worden genomen en even tueel ter sprake kunnen worden ge- Het betere perspectief voor de Texelse Rundveefokkerij. 1. Geen verplichte proefstieren en dus ook geen boetes 2. Geen financiële verplichtingen 3. Gunstige inseminatietarieven f30— per 1ste inseminatie; 2e en 3e gratis. 4. De beste H.F. stieren steeds voor de gunstigste tarieven beschikbaar 5. Een eigen inseminatrice op Texel. U kunt haar rechtstreeks bellen. Haar adres is: Mej. Ina v.d. Horst, Schorrenweg 15, Oosterend, 02223-954. AARZEL NIET LANGER.... GRIJP DEZE KANS VOOR: DIE GARANT STAAN VOOR DE MEEST ECONOMISCHE PRODUKTIE Van Pelt en Kuipers BV Burg Meijerstraat 20, 5161 EP SPRANG CAPELLE Tel (04167)7 27 47 ol (05903) 13 69 J Schilder (02207) 1 03 70 bracht bij de evaluatie na het seizoen. Bij de stemming kregen de plannen om de openingstijden en de bezetting van de kassa uit te breiden geen steun en t.a.v. de handhaving van de tarie ven op het peil van 1986 schaarde slechts PSP'er Peter Bakker zich aan de zijde van de PvdA. De invoering van een muntjessysteem, dat als de tailpunt in stemming werd gebracht, kreeg echter de goedkeuring van PvdA, PSP, Nel Eelman en Riet Huite- ma (CDA) en Tine Krijnen (TB) en werd derhalve aangenomen. Met de beschikbaarstelling van een investe ringskrediet van ƒ20.000,— voor diver se voorzieningen in en rond het bad, had de raad geen moeite. Kustwacht De raad ging unaniem akkoord met een door CDA-fractieleider Ate Rienstra ingediende motie, waarin de raad er bij minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat op aandringt om de kustwacht Eierland in de huidige vorm te handhaven. De motie dient ter ondersteuning van de protesten die op Texel reeds zijn geuit. Op verzoek van Peter Bakker wordt in de motie de gevaarlijke situatie van de Eierlandse Gronden (vooral i.v.m. recreatiezeilers en surfers) benadrukt. In het tijdens de vergadering officieel bekrachtigde subsidie-adviesorgaan" (een nieuwe commissie die B en W van advies dient), werden via schrifte lijke stemming de volgende personen gekozen: mevr. M. J. van der Werff (Stichting Texelse Sportraad), K. Veen baas (Stichting Dorps- en Dorpshuis werk), H. J. Snijders (Stichting Vormings- en Ontwikkelingswerk), C. C. van der Kooi (Stichting Kunst, Cul tuur, Hobby en Am. Kunstbeoefening), mevr. E. Postma (Stichting Texelse Muziekschool) en E. van der Spek (Stichting Jeugd- en Jongerenwerk). Laatstgenoemde stichting had J. Kra mer als eerste op de voordracht ge plaatst, maar volgens de regels kon het college hiermee niet akkoord gaan. Er kon hierdoor maar uit één kandidaat worden gekozen. Vier raadsleden stemden blanco. Nel Eelman stelde voor ook een vertegenwoordiger van de ouderen aan te stellen, maar vol gens wethouder Zegers is dat overbo dig. De bejaarden krijgen via een an dere weg beschikking over subsidies. De bezwaarschriften van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk en de Dansgroep Oude Dansen tegen onder delen van het sociaal-cultureel jaarpro gramma werden zonder verdere discus sie ongegrond verklaard. Het bestemmingsplan Waddenge bied, dat onlangs is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van de provincies Noord-Holland en Fries land, zal niet verder worden aange vochten bij de Kroon, door de Lan delijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee en de Werkgroep Landschapszorg Texel. Beide organisaties hadden eerder be zwaren geuit die nog niet zijn wegge nomen. De milieu-organisaties vrezen dat belangenafweging bij beslissingen over het geven van vergunningen voor activiteiten in het Waddengebied, in het nadeel van natuur- en landschaps- belangen zal uitvallen, ten opzichte van economische belangen. Toch heb ben de Waddenvereniging en de Werk groep besloten de totstandkoming van een gemeentelijke regeling in het Wad dengebied niet langer op te houden, want zij vinden de inwerkingtreding van het bestemmingsplan toch derma te belangrijk dat zij de gemeentebestu ren het voordeel van de twijfel willen geven. Wél zullen zij beroep instellen bij de Kroon tegen de mogelijkheid die het Texelse bestemmingsplan biedt om booreilanden te parkeren voor de kust. De werking van de rest van het plan hoeft hierdoor niet te worden opge houden. De bewaren tegen het statio neren van deze booreilanden zijn, dat ze landschapsontsierend zijn, geluidso verlast veroorzaken en dat er wordt gewerkt met stoffen die schadelijk zijn voor het milieu Bovendien betekent het maken van deze uitzondering voor de rede van Texel, dat het op andere plaatsen in het Waddengebied moeilijk zal zijn een soortgelijke activiteit tegen te houden. Zowel deze week (Goede vrijdag) als volgende week (paasvakantie) is er geen atletiektraining o.l.v. Peter de Hoogh. De veldtrainingen worden daarna weer gewoon voortgezet. Deze week vonden de laatste thea tervoorstellingen voor leerlingen van de Texelse basisscholen voor het lopende schooljaar plaats. Maandag, dinsdag en woensdag trad Amsterdammer Max Verstap pen van theater „Spotvogel" op met een poppentheater in De Ver gulde Kikkert, waar de groepen 5, 6 en 7 uit alle dorpen enorm genoten. Het uit vier scènes bestaande stuk hield het jeugdige publiek een uur lang aan de stoelen gekluisterd. Het pop penspel, ,,De dolkop" geheten, werd opgevoerd in een reusachtige poppen kast met grote decors en kan dus niet worden vergeleken met het „gewone" poppenkastspel. Het theater werd op initiatief van de commissie culturele evenementen basisscholen naar Texel gehaald, met behulp van Rob Valken burg van de theater/bioscoop. Pop penspeler Verstappen verzorgde op Texel zes try-outs en trekt hierna met zijn voorstelling het land in. Dinsdag deed een 51-jarige vrouw uit Den Burg aangifte van diefstal van eu rocheques en haar portemonnee met bank- en europas, bootkaart en ƒ150,— uit haar tas, tijdens een bezoek aan een winkel in Den Burg. Een paar van de cheques zijn inmiddels verzilverd. De politie stelt een onderzoek in. Eerste paasdag wordt in „De Nieu we Aanleg" in De Cocksdorp weer een concert gegeven, nu door het plaatselijke ensemble dat hier va ker optreedt en daarom als „huis orkest" wordt aangeduid. De uit voering begint om half drie 's mid dags en is gratis toegankelijk. Gerard Smeenk (viool) en Jan Beijert (gitaar) spelen twee stukken van Loca- telli gevolgd door een allegro van Schmelzer en een renaissance-dans. Gerard Smeenk en Phien Weidinger (piano) brengen een Sonatine van Schubert en een Trio van Telemann wordt vertolkt door Coja van Arkel, Gerard Smeenk en Phien Weidinger. Het programma vermeldt verder de Sonate van Giovannino door Kees de Jong (bas) en Phien Weidinger en een duo voor gitaar en viool van Caruli door Smeenk en Beijert. ondernemers-aktiviteiten Hans Strick, discjockey bij bar- dancing De Toekomst mag wel op passen dat geen plukjes grijs in zijn geblondeerde kapsel doorbre ken. De Toekomst heeft het aloude systeem van naald op de plaat zet ten en volumeknop omhoog al lang verlaten en bedient zich sinds vandaag van een hypermoderne draaitafel-installatie. Strick heeft onder meer te maken met een mengpaneel met liefst 214 knopjes (de vorige had er al het respecta bele aantal van 30). Belangrijkste voordelen: een „mensvriendelijker" geluid en grote mogelijkheden voor optredens van artiesten, on der wie zeer binnenkort Texelse bandjes. Na afloop van de Bandpromotie- avond, eind februari in De Lindeboom, heeft De Toekomst-exploitant Rein Stam contact gelegd met Gelein Jan sen over mogelijke optredens in De Toekomst. Het ligt nu in de bedoeling dat in de komende maand elke woens dagavond „de week wordt doorge zaagd" met eilandelijke popgroepen. De Toekomst-directie heeft voorgesteld dat de bands zelf hiervoor de promotie en entreeheffing regelen, de disco theek zorgt voor lokatie en apparatuur. Over dit plan wordt nog overleg ge pleegd. Mogelijk treedt komende woensdag al de eerste band op. De vuurdoop met de nieuwe apparatuur vindt zondag plaats met een optreden van de landelijke topformatie Mai Tai. De nadruk van de modernisering, die vele tienduizenden guldens heeft ge kost, ligt op een betere beheersing van het geluidsvolume. Rein Stam: „Zowel voor de mensen binnen als buiten de zaak wordt het aangenamer, minder agressief. Op de dansvloer en in de rest van de zaak kan het geluid nu zo danig worden geregeld, dat het overal klinkt zoals het móet klinken. Wanneer er op een bepaalde positie in het be drijf te veel herrie door de boxen klinkt, kan dat direct worden gecorri geerd door de discjockey. Naast het uitgebreide mengpaneel kan Strick 63 verschillende geluidseffecten toevoegen („met de galm van een bushokje tot een vliegtuighangar") en via een computergestuurde „analyzer" tot een zo optimaal mogelijk geluid ko men Voorts is plaats ingeruimd voor de benutting van compact disc en beeldplaat. Na Pasen wordt een elec- tronisch videoscherm bij de dansvloer aangebracht. De plaats van de discjoc- key wordt in discojargon „cockpit" ge noemd en qua uiterlijk en technische uitrusting is er nu sprake van een ruimteschip, waarin de discjockey de astronaut is. Het geluidsniveau kan nog beter worden beheerst door de in passing van een geluidsbegrenzer. De kwaliteitsverbetering zal geen invloed hebben op de hoogte van de entree prijzen. Rein Stam: „Sommigen zullen er misschien om lachen, maar de hoge kwaliteit van deze discotheek is een belangrijke bijdrage aan de verbetering van het produkt Texel. Deze disco is beter dan die de jongeren in hun eigen buurt hebben en dat is ongetwijfeld een goede promotie." Wij zoeken iemand die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de route Koger- weg, Pontweg, Pelikaanweg, Ruijslaan en Californiëweg. Hier wonen ongeveer 45 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont, b.v. een scholier. De kranten moeten dinsdag en donderdagmiddag even na 15.00 uur in onze drukkelijk in de Warmoesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat 10 Postbus 11, 1790 AA 1791 AC Den Burg - Tbxel telefoon 02220 - 2741 ..Astronaut" Hans Trick beproeft de nieuwe apparatuur

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 9