Qroen £wart>- iOOjaar jong van narij Parkeerterrein naast Lou Witte? raalders willen snel eiliger wegkruising Paasvervoer Teso bijna 40% gestegen Razende Boi decor start milieu-actie (□■□■□■□■□■□■□■□■□■□I PROGRAMMA A.S. WEEKEND: uEKDriSTI >eristenbelasting >86 bracht minder p dan geraamd eel nieuwe spullen ^>p Lionsveiling Telefoonstoring in Oudeschild Weer kledinginzameling voor „Mensen in nood" „Wat ie ver haalt is lekker SASSY CALL Entree GRATIS. NIRVANA APRIL SERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.174 VRIJDAG 24 APRIL 1987 jrtenties, abonnementen, etc.: eveld De Roov P0511™5 11 AA Den Burg, i (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 ctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg. telefoon 022^0-2741 t werktijd deze week tot en met dinsdag a s Frans Hopman Onqeren i Burg, telefoon 02220 - 5472 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs H9,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99 17 636 Rabobank nr 36 25.01 742 NMB nr 67 34.60 398 i de gemeenteraad bereid is er het geld voor uit de trekken, zou binnen afzienbare tijd jtnen worden overgegaan tot reconstructie van de nu zeer gevaarlijke wegkruising imeltjesweg-Hogereind-Laagwaalderweg in De Waal. ie huidige situatie komt het Ho- leind uit op de Sommeltjesweg, naast de kruising met de Jgwaalderweg, wat een zeer ver- Erlijke en onoverzichtelijke situ- [oplevert, mede door het rij- jlpad dat ook nog deel uitmaakt j deze wir-war. Er zijn dan ook reerdere verkeersongelukken lieurd. woensdagavond aan de orde in de openbare vergadering van de raads commissie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid die in dorpshuis De Wielewaal werd gehouden en waar het bestemmingsplan voor De Waal het belangrijkste punt van discussie was. Volgens dat voorstel zal de aansluiting van het Hogereind worden verlegd naar de Laagwaalderweg. Het nieuwe bestemmingsplan laat een dergelijke verandering toe, maar het zou al gere- voorstel tot verbetering kwam nieuw aansluitpunt rijwielpad rijwielpad SOMMELTJESWEG orstel tot reconstructie ven de kruising Hogereind-Loagwaalderweg-Sommeltjesweg. De tsluiting van het Hogereind wordt verlegd naar de Laagwaalderweg. geld kunnen worden vóór de vaststel ling van dat plan door middel van een artikel 19-procedure. Investeringsplan Het benodigde geld zou een groter struikelblok kunnen zijn. Thans staat deze aanpassing niet in het investe ringsplan, maar de gemeenteraad zou daar onder druk van de Waalder be volking verandering in kunnen bren gen. De Waalders die naar de vergade ring waren gekomen kregen dan ook het advies om via de dorpscommissie een verzoek bij het gemeentebestuur in te dienen. ,,De gemeenteraad zal in elk geval luisteren, maar er zijn op Texel natuurlijk méér knelpunten die om een oplossing vragen", aldus bur gemeester Schipper. De Waalders kun nen hun mening over het voorstel tot reconstructie alvast vormen aan de hand van een schets en met eventuele aanvullende details of andere voorstel len komen. Parkeerplaats Een heet hangijzer werd gevormd door de parkeerruimte in De Waal, of liever het o itbreken ervan. Het ontwerp bestemmingsplan zoals nu ter tafel ligt, biedt onvoldoende parkeermoge- lijkheden, vooral in de buurt van het dorpshuis als daar een uitvoering is. De kennelijk helderziende ambtenaren van de afdeling ruimtelijke ordening hadden de kritiek hierop al verwacht, want ze trokken direct een schets te voorschijn, zijnde een plan voor 25 in- steekparkeerhavens tegenover het dorpshuis. Daarvoor zou een strookje land (horend tot het plan buitenge bied) geannexeerd moeten worden. Het was geen nieuw idee en het viel bij lang niet iedereen in goede aarde. Een protest kwam van Peter Smit, die niets voelde voor die parkeerplaatsen vlak voor zijn woning aan de Langwaal omdat hij er vooral 's nachts veel hin der van verwachtte, veroorzaakt door vertrekkende dorpshuisbezoekers. Hij vreesde echter aan het kortste eind te trekken, omdat hij als enige bewoner van dit straatje niet een hele buurt in Lees verder pagina 2 danks een stijging van het aantal ristische overnachtingen met 2 VS cent in 1986, heeft de gemeente ider aan toeristenbelasting ontvan- dan was geraamd. Uitgegaan was een bedrag van f 1.390.000,-. De kelijke opbrengst bedroeg f 83.526,40, een tekort van f 6473,60 Er werden vorig jaar 1.729.408 rrnachtingen geregistreerd. Het col- e van B en W zal naar aanleiding voornoemde resultaten de ge- entesecretaris vragen om in overleg t de afdeling financiën dit jaar een ichte controle te laten plaatsvinden, gelijk zullen dergelijke controles ook andere gemeentelijke belastingen rden uitgevoerd. Lionsveiling ten bate van het Tes- Ihuus en andere goede doelen be- oft dit jaar extra aantrekkelijk te wor- n omdat naar verhouding veel nieu- spullen zullen worden geveild. Al- s vernamen wij van Durk Boorsma, Cretan's van de Lionsclub Texel. Die ies er ook op dat tijdens de kijk- en opdagen catalogi aan de zaal (groot- ndelsgebouw Oudeschild) verkrijg- af zijn. De inname van goederen zal terdag a.s. waarschijnlijk ruim- noots vóór 16.00 uur moeten wor- o gestaakt omdat dan het maximum in 1000 nummers is bereikt. Het paasvervoer bij Teso is veel omvangrijker geweest dan vorig jaar. Van donderdag 16 april tot en met maandag 20 april werden in beide richtingen niet minder dan 11.291 personenauto's overgezet. In de vergelijkbare periode vorig jaar (27 t/m 31 maart) werden 8.110 au- to'd vervoerd. Een toename dus van 3181 auto's oftewel 39.22%. Het feit dat Pasen twee weken later viel en dat de weersomstandigheden zich gunstig lieten aanzien heeft uiter aard een belangrijke positieve rol gespeeld. Het vervoer van caravans steeg in ge noemde periode van 272 naar 526 (toename 93.38%) en van aanhangers van 128 naar 186 (toename 45.31%). De regen en kou die zich op tweede paasdag manifesteerden, veroorzaak ten dat naar verhouding meer toe risten dan vorig jaar al weer gauw huiswaarts keerden. De drukte op Texel was zaterdagavond het grootst toen zich volgens de Teso- computer 4531 auto's van niet- ingezetenen op het eiland bevonden tegen 3293 auto's op het vergelijkbare moment vorig jaar. Op de avond van tweede paasdag was dit aantal vreem de auto's gedaald tot 2794 (vorig jaar 2313). Toeristisch Texel kijkt met tevredenheid op de paasdagen terug. Er was van goede tot zeer goede bezetting sprake in alle sectoren van de verblijfsaccom- modatie. De hotels waren nagenoeg Neptunus en zijn charmante gevolg op de Razende Bol om de wereld tot actie te manen vol, de bungalows en appartementen waren uitstekend bezet en ook in de logies en ontbijt-sector zat het goed. Zoals gewoonlijk in deze tijd van het jaar stelde het tentkamperen nog niet zoveel voor, maar er waren wel veel mensen met caravans en vooral met campers naar het eiland gekomen. Die campers kwamen naar verhouding veel uit het buitenland, waaronder Italië, België en Zwitserland, wat mogelijk verklaart waarom ze veelal op illegale plaatsen werden neergezet, zomaar er gens op een parkeerterrein of langs de weg. De toeristische vooruitzichten zijn gunstig. Veel mensen hebben nog tot het eind van deze week vakantie en er is nu een periode aangebroken met di verse aanleidingen (zoals Koninginne dag en 1 mei) voor mensen om er een paar dagen of een korte vakantie op uit te trekken, hetgeen af te leiden is uit de VW-boekingen. Wachttijden Omdat de dubbeldeks veerboot in combinatie met een enkeldekker on gestoord functioneerde, bleven de wachttijden binnen de perken. Vrijdag moest in Den Helder tussen 10.00 en 16.00 uur voortdurend een half uur tot een uur worden gewacht en maandag was van eenzelfde situatie sprake op Texel tussen 10.30 en 16.30 uur. Bij Te so is uitgerekend dat de wachttijden vijf tot zes uur zouden hebben bedra gen als het bovendek van de Molengat niet zou zijn gebruikt. De lozingen van giftige afvalstof fen in de Noordzee moeten staps gewijs, maar met spoed worden stopgezet. Zeegod Neptunus stapte woensdagochtend persoonlijk op zandplaat De Razende Boi aan land om dit de wereld te verkondigen. De bebaarde heerser der wereld zeeën droeg zijn - niet zo toevallig aanwezige - vrienden en vriendin nen van de Stichting Werkgroep Noordzee en Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee op onder het motto ..Werk mee aan een levende zee" de komende zo mer actie te gaan voeren. Het verlaten, maar uitgestrekte stuk Texels grondgebied op de grens van Noord- en Waddenzee, vormde het de cor van het startsein van een reeks van activiteiten. Voorlopig einddoel is de internationale ministersconferentie over de bescherming van het Noord zeemilieu, die in het najaar in Londen wordt gehouden. De actievoerders pro beren de verantwoordelijke minister van de Noordzeestaten aan te sporen om daadwerkelijk maatregelen uit te vaardigen voor een schonere Noord zee. ,,De Noordzee moet geen grauwe, koude plas water zijn, maar een ge bied met een werkend, levend eco systeem. De lozingen in Europa moe ten in fases geheel worden stopgezet. Als levend bewijs moet dan in het jaar 2000 de bruinvis weer in onze kustwa teren zijn teruggekeerd". Aldus Johan Vijfwinkel, voorlichter van de Werk groep Noordzee. De eisen moeeten met veel publiciteit kracht worden bijgezet. Wat dat be treft was woensdag de eerste klap me teen een dikke daalder waard. Radio, tv en schrijvende pers waren woensda gochtend om negen uur aan boord van de DREG III van Duik- en Ber gingsbedrijf ,,De Onderwaterspecialist" uit Den Helder gestapt. Tezelfdertijd werd in Den Haag een persconferentie gegeven, waarvoor eveneens veel be langstelling bestond. Het Vara- programma ,,De rode draad" liet van beide lokaties via Radio 1 rechtstreekse reportage horen. De op de ,,Bol" werkzame verslaggever begon in zijn eerste flits met eigen sfeer indrukken, terwijl op de achtergrond Neptunus en zijn twee trouwe waternimfen neuriënd en wiegend uit het koude zeewater verrezen. Van de grote landelijke och tendbladen waren verslaggevers en fo tografen van Trouw en Telegraaf aan wezig. Het NOS-journaal had een re portageteam met veislaggever Harmen Roelandt uitgezonden. Aan boord van de DREG III werd gezorgd dat het ge zelschap niets tekort kwam: vers ge bakken vis, stokbrood, sausjes, fris drank in overvloed. En uiteraard veel tijd voor tekst en uitleg en het schie ten van dé plaat. Alom opgetogenheid van de keuze voor de Razende Bol, die een allesomvattende weldadige rust en sfeer van tijdloosheid uitstraal de. De zonnende groep grijze zeehon den op de meest zuidelijke punt van de zandplaat dacht er het zijne van, liet zich even registeren door teleka- nonnen en snorrende tv-camera, maar gleed pijlsnel kopje onder toen de boot te dicht naderde. Lekker in het koude noordzeewater, het vervuilde noordzee- water waar het allemaal om te doen was. Om omstreeks elf uur kwam Neptunus met zijn dames langszij va ren om op de ,,Bol" zijn verhaal af te steken. Enige teleurstelling onder de opvarenden dat zich niet bekende Ne derlander (en Texelaar) Jan Wolkers (had het te druk met het promoten van de speelfilm Terug naar Oest- geest") in de Neptunuscreatie had ge huld, maar de geheel wat minder be roemde Hans Revier, actiecoördinator en woordvoerder van de Waddenvere niging Marja Holsink en Ankie Woudstra van dezelfde club waren de schoonheden die hem in de Zodiac vergezelden „Seas at risk" De Razende Bol was als lokatie uitge kozen omdat het Nederlandse aandeel van de Europeese actie ,,Seas at Risk" zich op Noord- en Waddenzee toespitst. Stoffen die in de Noordzee worden geloosd hechten zich aan slib- deeltjes die op hun beurt in de Wad denzee terecht komen. Eén van de ei sen van de gezamelijke milieu organisaties is dat wordt gestopt met de lozingen op de Rijn, die als een van de grootste vervuilers van het Noordzeegebied te boek staat. Ook is gebleken dat een Britse opwerkingsfa briek „schandalige hoeveelheden" nu- Bij graafwerkzaamheden in de Emma- laan te Den Burg werd verleden week een PTT-kabel geraakt, waardoor een telefoonstoring optrad in Oudeschild. Volgens de storingsdienst was het niet de eerste keer dat hier schade ont stond. PTT-kabelnetten, afdeling Noord uit Den Helder, herstelde de ka bel snel, zodat rond half twaalf iede reen weer kon bellen in Oudeschild. cleair afval loost in de Ierse zee. Hier door komt het schadelijke Cesna 137 via een omweg in de Nederlandse kustwateren terecht. De zwarte lijst van stoffen die schade aan het zee milieu toebrengen, vermeldt in totaal 129 stoffen. Door internationaal één vuist te maken wordt gehoopt dat de ministers het niet slechts bij het uit wisselen van gedachten en het maken van vage afspraken zullen laten. Ook dit jaar wordt op Texel weer afge dankte kleding ingezameld ten bate van de Stichting „Mensen in nood". Op 14 mei komen de vrachtwagens naar het eiland om de kleding in te la den. In de diverse dorpen zullen weer adressen worden aangewezen waar de spullen bezorgd kunnen worden; nade re informatie hierover volgt nog. Op het publiek wordt het beroep gedaan alvast te beginnen met het inspecteren van kapstok, kasten en zolder om na te gaan wat voor het goede doel kan worden afgestaan. Voor een goed stukje vlees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goënga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten U parkeert uw auto gewoon voor de deur. Ook specialist in BD levensmiddelen Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252. Vrijdagavond: de Texelse topformatie Zaterdagavond een spektakulair live-optreden van „ouaUoHhe The Dutch Prince Sheila E Michael Jackson Entree: 75,—

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1