Manege „Akenburg" feestelijk ingeluid Paardenclubs zetten beste beentje voor Catamaran dreef|n PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 APRhBSD/ AkivMiur Manege ..Akenburg" in volle glorie. TAXI TOON SMIDT 02220 -2323 v*%Df«pRAc»rr overbodige luxe", maar een zinnige voorziening die een Daalder waard is". Hij hoopte dat bij het multifunctioneel gebruik ook de gehandicapten zouden worden betrokken. Namens het ge meentebestuur overhandigde de burge meester een envelop met inhoud. Henk Heetveld, voorzitter van De Kleppertjes en Waddenruiters bracht de gedenkwaardige jaarvergadering in Dennenoord in herinnering en de daar opvolgende gebeurtenissen. ,,Maar wij bleven ons kritisch opstellen. Het mocht niet zo zijn dat als de manege eenmaal zou staan wij zouden worden geconfronteerd met een contributiever hoging. Onze vertegenwoordiger in het bestuur. Kees Timmer, zat daarom vaak tussen twee vuren", vertelde Heetveld. Hij concludeerde dat de har de opstelling tot een goed resultaat had geleid. Als cadeau werd een door enkele leden (Anjo Kikkert, Marit de Leeuw, Jacqueline Jimmink, Hanita de Wit en Wil Beers, m.m.v. Jan Pelgrim) zelf vervaardigde gebatikde doek aan genomen kan worden bleek toen een slagwerker zó enthousiast sloeg dat een heel stuk van een houten lat brak, tot grote hilariteit van het publiek. Op toepasselijke en leuke muziek van Paul Simon sprongen leden van gym vereniging Texel streksprongen, hurksprongen en salto's. Zelfs de aller kleinste deelnemertjes voerden de moeilijke sprongen goed uit, wat een compliment mag betenenen voor GVT. Tijdens het weer razendsnel opruimen van de matten werd een demonstratie gegeven met de op Texel gestationeer de tuigpaardhengst Rentheer, aan de hand. Rentheer was duidelijk gecharmeerd van al die aandacht en liep uiterst vro lijk naast Willem van der Linde, die er een hele kluif aan had de prachtige ruime draf bij te benen. Het carrouselrijden gebeurde door ne gen dames en een heer op vijf paar den en vijf pony's, met bloemslingers behangen. Dat er onder leiding van in- structrice Peggy Kamperman veel ge traind was, was duidelijk te zien. Op Texel blijkt genoeg animo én kwaliteit te zijn om zoiets te realiseren. Eén kleine kanttekening: niet alle ruiters waren toe aan het rijden van zijgan gen, maar het geheel heeft hier niet onder geleden. Annemarie van der Linde was ondertussen op de dek hengst Rentheer geklommen en liet zien dat ook onder het zadel de draf uitstekend uitkomt. Pakwerk De hele dag werd van deskundig com mentaar voorzien door de bekende speaker Loek van Bronkhorst. Na de carrousel gaf hij de microfoon over aan Bart Bos, die de hondendressuur van Hondenclub Texel woordelijk bege leidde. De leden van HCT waren voor deze gelegenheid gestoken in keurige blauwe joggingpakken. Geen overbodi ge luxe want er moest flink gelopen en gerend worden naast de honden. Alle honden bleven keurig naast hun baas. Bart Bos verklaarde dat je voor deze africhting heel consequent en ge duldig moet zijn. Het tweede onder deel, appél, werd door een herders- Zaterdag rond 13.00 uur signalee kustwacht een catamaran met t, broken mast. De boot dreef met) ebstroom mee naar buiten. De carrouselproefrijders brengen een groet aan het publiek. geboden met het manege-embleem er in verwerkt. Het kunstwerk kreeg di rect een plaatsje in de foyer. Autorijdersclub Mr. W.R. van der Sluis van de ANWB was blij dat de autorijdersclub" nu ook eens het andere gezicht kon to nen. De aanvraag om financiële steun was gehonoreerd omdat de manege een verrijking voor de toeristische voorzieningen op Texel kan betenenen. Anneke Eelman van de Vereniging voor Vrienden van het Paard meende dat er een prachtig gebouw was verre zen, maar wees erop dat de moeilijkste periode nu pas was aangebroken. Zij overhandigde een envelop met inhoud. Frans Bakker van de Blijde Rijders blik te vooruit. Hij hoopt dat in de toe komst één nieuwe vereniging voor het aangespannen paard zal ontstaan, die nog veel van de accommodatie ge bruik zal maken. De cursusdagen on der leiding van Piet van Delden uit Amsterdam hadden aangetoond dat het gezamenlijke peil nog veel verder omhoog kan. Van Delden had zijn opvallende mede werking verleend aan het ochtendpro gramma. Met diens vierspan leidde hij een enorme stoet vanaf de Groene- plaats met een korte rondit door Den Burg naar de manege. De parade, bestaande uit 70 pony's en paarden en 30 aanspanningen van alle Texelse clubs, werd voorafgegaan door de drumband KTF. Aangekomen bij de manege kreeg het in groten getale op gekomen publiek een demonstratie van ponyruiters onder leiding van Peggy Kamperman voorgeschoteld. De naamsonthulling geschiedde door bur gemeester Schipper; zijn echtgenote maakte de gelukkige inzender bekend. De 10-jarige Pieter Daalder, zoon van de voorzitter, bleek de winnaar van het etentje voor twee personen in 't Kompas. Middagprogramma Gelein Jansen kreeg aan het begin van de show het woord en vertelde in het Tessels dialect een soort sprookje over het ontstaan van quadrillerijden. Onder leiding van Rien Mast werd op de mu ziek een proef gereden door vier aan spanningen met allerlei figuren, waar onder ,,de wieken", waarbij als een soort molenwiek om een middelpunt wordt gedraaid. Na de laatste groet werd door medewerkers aan het ope- ningsgebeuren vliegensvlug een lange mat neergelegd, een trampoline en een turnpaard. Er was om veiligheids redenen afgezien om hiervoor een le vend paard te gebruiken. Tijdens het noodzakelijke wachten tot de manege klaar was voor de trampolinespringers, speelde het jeugdorkest weer dat de stukken eraf vlogen. Dat dit letterlijk hond uitgevoerd. Zonder moeite sprong hij over een houten schot en later over een nog hoger obstakel, om het blok terug te halen. Het spectacu laire pakwerk" werd door dezelfde hond gedaan. De man in een speciaal beschermingspak deed alsof hij wou aanvallen. De hond reageerde meteen en liet op commando van zijn baas weer los. Een leuke demonstratie van een club die niet vaak voor het voet licht treed. Gehandicapten Na de honden was het de beurt aan de pony's. De ene helft van de deelne mers aan de ponydressuur bestond uit valide ruitertjes, de andere waren ge handicapt. Onder leiding van Peggy Kamperman werd een proef gereden. Naast de gehandicapten liepen voor de zekerheid begeleiders te voet. Het plezier straalde van de gezichtjes. ,,De Eilandschutters" verzorgden een de monstratie handboogschieten. De jongste ruiters van De Kleppertjes, gesteund door enkele ervaren ruitertjes maakten hun opwachting met het pa- trouillespringen. Hiertoe waren enkele, niet al te hoge hindernissen in de bak opgesteld, zodat ook de allerkleinsten hun kunnen konden tonen. De ruiter tjes waren voor dit onderdeel verkleed als idianen, met grote verentooien. De vaardigheidsproef is het laatste on derdeel van een samengestelde men wedstrijd. Er moet tussen kegels met ballen erop worden gereden, zonder deze eraf te gooien J. Loerakker beet de spits af met een tweespan Friezen. Hij was niet foutloos, maar kreeg wel veel toejuichingen, vooral toen hij met de kreet ,,caramba" in galop de bak verliet. J. Kostelijk reed met twee kitti- Het betrof een Hobie 16 van zei'J de „Eilander" met aan boord zei schoolhouder Sidny van Zon en| co Kenbeek uit Haarlem. Doori constructiefout brak de mast spi taan De kustwacht reageerde; waarschuwde kustzeilvereniging j Cocksdorp, die met een rubberbi uitrukte en de pechvogels naari bracht. 121-j spn I drf irop kte en, [gal irde Deg ii« IP.fi liet Hi _larc ge Hackney's kleine maat, die knie-actie vertoonden en zeer vi temperament, foutloos. Nogmaal kwamen de twee Friese paarden no en Bouke van Loerakker in acj maar nu met Frans Bakker aan gels. Hij had nog nooit eerder ze paarden gereden, des te knai was het, dat hij slechts twee batfS^ het zand liet belanden. Rijtui Rond 16.00 uur begon de show authentieke rijtuigen. Dat er op zoveel moois op het gebied van rijtuigen is, is iets dat eigenlijk meer aandacht verdient. Het om houden hiervan kost veel tijd en en het is allemaal puur hobby, horst gaf de nodige achtergrondinformatie. Vlak hierna volgden de deelnemi aan het klavertje drie. De ruitertj- hadden zich uitgesloofd en de ci deden nauwelijks voor elkaar ondj De jury, bestaande uit de dames Maldegem en Schipper en H. Hi wezen de „bloemenmeisjes", Mi Beers, Irma Reuvers en Ingrid Di winnaars aan. Tweede werden de vertjes" en derde „boeren" die b; netjes bleken te zijn. Klap Een klapper van de dag kan de meerspannenshow genoemd wor Het enkelspan en tweespan was eerder in actie te zien, maar nog de tandem- en randemaanspannii Bij tandem worden twee paarden elkaar gespannen en bij randem r dat er drie. Spectaculair werd hel Frans Bakker binnenkwam met er klaver drie, waarbij één paard voo met twee daarachter. Even was e niek toen de streng tussen het vu ia paard en de twee erachter brak, met een touwtje werd dit euvel vfto pen. Het grote hoogtepunt moest ter nog komen: Piet van Delden i o Amsterdam, kwam binnen met e; |e domino-aanspanning, waarbij vijf den voor een wagen lopen. Twee paarden gaan voorop, dan eentje het midden met een speciale coir gi tie op zijn rug, waarover de leidse van de voorpaarden lopen en daar ter weer twee. Van Delden is de ilc in Nederland die hiermee kan rijd; De toeschouwers waren wild- D: ir v enthouasiast, vooral toen Van Del! het vijfspan in volle galop door del liet gaan. Last but not least een zevenklapi letterlijk en figuurlijk: een demon: van twee bereden politieagenten de groep Bergen (N.H.). Daartoe de bak volgezet met parasols, vlai en andere voor paarden afschrikv^nj kende objecten. Opperwachtmees; Meulenberg met een twaalfjarig en wachtmeester eerste klasse Bafhik van Doom met zijn vijfjarige, nog ta's opleiding zijnde paard, lieten zien dat hun paarden onverstoorbaar bft in .nierlei omstandigheden, zelfs al parasols of vlaggen over hun hooi! gelegd werden zodat ze niets mee<j gen. Rotjes en zevenklappers wen afgestoken, sirenes loeiden, rookl men werden afgestoken en de agi schoten met pistool en geweer var| de rug van hun paarden zonder di die erdoor in paniek raakten. Zelfs jonge dier bleef redelijk rustig. Als laatste werd benzine uitgegoten e«H( aangesloten, waar de paarden rustffi doorheenliepen! Een indrukwekkenfl demonstratie van vertrouwen tussen man en paard. Voorzitter Piet Daalfar bedankte de agenten en terwijl de kruitdampen en rookwolken langz; optrokken stelde hij voor dat de poen ruiters zich eerst maar bij de gewoial dressuur hielden Plet van Delden met zijn domino-aanspanning Startsein Met het planten van jonge boompjes werd een jaar geleden het startsein ge geven voor de realisering van het 4814 bij 26,26 meter metende gebouw. In juni stonden de spanten overeind (8 V4 meter hoogl en in het najaar was de hal dicht en kon met de afwerking worden begonnen. Onder leiding van bestuurslid Kees Dros werd tijdens de winterperiode de foyer door tal van vrijwilligers fraai betimmerd en inge richt. „Een mooi ontmoetingspunt voor de Texelse paardenvrienden", al dus voorzitter Piet Daalder van de Stichting Overdekte Manege Texel. De foyer biedt uitzicht op de één meter lager geplaatste binnenbank. Aan één zijde is ruimte om paarden tijdelijk te stallen. Tijdens de opening namen toe schouwers en het Westfries jeugdor kest o.l.v. mevrouw Ten Oever uit Ven huizen de plaatsen in beslag. Een be scheiden entreehal vormt de toegang tot beide ruimten. Voor het gebouw biedt een ruim terras uitzicht op twee buitenbakken en een veldje voor aan gespannen rijden. Hoofdaannemer fir ma Niek Dros en Zn. verzorgde het grond- en straatwerk en bracht de zelf vervaardigde spanten aan. Het metsel en timmerwerk was in handen van Jel- mer Miedema en de electriciteit werd aangelegd door Kees Duinker. Piet „Manege Akenburg". Met de onthulling van een bord met deze naam verklaarde burgemeester Ton Schipper de over dekte manege aan de Akenbuurt zaterdagochtend rond half twaalf officieel voor geopend. Schipper opende hiermee te vens een dag die bol zou staan van toespraken en festivitei ten. Bij alle activiteiten werd het gemeenschappelijk belang van de nieuwe accommodatie benadrukt, zowel voor de paardensportverenigingen als voor andere gebruikers. en terreineigenaar was gegeven bij de realisatie van de manege op de locatie Akenbuurt. De familie Brans had voor de openingsdag tevens een stuk land ter beschikking gesteld als parkeer plaats. De parkeergelegenheid op het één hectare grote manegeterrein moet nog worden aangelegd. Daalder sprak de hoop uit dat in de toekomst verdere uitbreidingen kunnen plaatsvinden. De voorzitter deed een beroep op de Texelse paardensportwe reld om in de manege activiteiten te ontplooien, vooral in de winter: ,,Hier ligt nog een terrein braak." Voorts dankte Daalder de heer H. Dijker, paardenconsulent bij het ministerie van landbouw en visserij voor diens aan wijzingen, oud-burgemeester Engel- vaart voor diens rol bij de start van het project en oud-bestuurslid Margot Bik voor haar creatieve inbreng bij de planontwikkeling. ,,We hebben nu een gebouw van en voor de Texelse ge meenschap, waarvan iedereen (ook toeristen) gebruik kan maken. We moeten het op de eerste plaats benut ten als hippisch centrum. De activitei ten van de afgelopen winter geven wat dat betreft het volste vertrouwen. Je krijgt meer terug dan je geeft", besloot Piet Daalder. Woordspelingen Burgemeester Schipper had in zijn toespraak veel woordspelingen ver werkt, maar wel met een serieuze on dertoon. ,,De tostandkoming van dit centrum kan een goede aanleiding zi vormen om als paardeminnend Texel weer eens op één paard te wedden, omdat binnen een gemeenschap met een schaal als de Texelse, het geschei den optrekken, terwijl het doel hetzelf de is, kan uitwerken als het paard ach ter de wagen spannen. Wellicht dat u onderling man en paard gaat noemen en bereid bent geen oude paarden van stal te halen, zal blijken dat er veel meer mogelijk is dan wordt verwacht." Schipper noemde de manege ,,geen Blij schudt prijswinnaar Pieter Daalder mevrouw Schipper de hand, nadat is bekendge maakt dat hij de beste naam heeft verzonnen. Ceremoniemeester Loek van Bronkhorst luistert toe. Met de totstandkoming van de hal kwam een einde aan jarenlange discussies en voorbereidingen, die menigmaal met strubbelingen ge paard gingen. Zestien jaar geleden was voor de eerste maal gepro beerd een permanente accommo datie van de grond te krijgen. De plannen hiervoor waren opgesteld door Karting bv. die een groot recrea tieterrein wilde realiseren aan de Aken buurt met o.a. tennisbanen en een mi niatuurpretpark. De opzet bleek echter te groot en te kostbaar; wél had de gemeente de grond een recreatieve bestemming gegeven. Het duurde tot 1977 voordat weer over een overdekte accommodatie werd gesproken. Op in itiatief van de familie Kikkert van El zenhof ging een werkgroep aan de slag. De toenmalige burgemeester Jo Engelvaart stelde als voorwaarde dat de Texelse paardensportverenigingen en manegeverhuurbedrijven de krach ten zouden bundelen. De initiatieven ketsten op gebrek aan medewerking af. Pas vijf jaar later kwam er weer schot in de zaak. De werkgroep over dekte manege, de voorgangster van de huidige stichting, zag haar poging echter stranden omdat het te duur en dus niet haalbaar was. IN 1984 bleek uit een enquete onder de leden van ponyclub De Kleppertjes en rijvereni- ging de Wadenruiters onvoldoede ani mo. Na afloop van de betreffende jaar vergadering in de kantine van vakantie centrum Dennenoord werd aan de bar tóch de basis gelegd voor de plannen die hebben geleid tot de huidige over dekte hal. De plannenmakers slaagden er met hulp van onder andere wethou der Zegers en Sportraad-administrateur Praamstra in als eerste Texelse project, bovenaan een prioriteitenlijst voor pro vinciale subsidie te worden geplaatst. Regionale betekenis was hiervoor een voorwaarde. De manege voldeed aan deze norm, en dat leverde 785.000,— op. De gemeente verstrekte de gebrui kelijke investeringssubsidie van 25%. De uitgifte van schuldbekentenissen le verde 770.000,— op. De totale stich- tingskosten belopen zo'n 31/2 ton. Daalder over de bouw: ,,Er is een mooie, lichte constructie tot stand ge komen. Alleen: de manege zou met een maand of drie klaar zijn. Dat viel tegen, maar gauw en goed gaan nu eenmaal niet samen. We zijn uitge gaan van een armetierig, mager bestek, maar samen zijn we er altijd goed uitgekomen". Dros en Duinker brachten ook het vignet op de gevel aan. Overschreden In zijn openingsspeech bracht Daalder dank aan het gemeentebestuur, de af deling bouw- en woningtoezicht, ge meentewerken, de Rabobank (die de twee spiegels voor de binnenbak had geschonken), de ANWB (vanwege fi nanciële steun uit een bepaald fonds) en de heren Kruk en Steltenpool van de commissie sportzaken van de pro vincie Noordholland. De oorspronkelijk begrote 7175.000,— was ruim over schreden, maar dat hinderde niet, al dus Daalder. ,,Nu staat er een gebouw dat voldoet aan de eisen voor alle ge bruikers." Niettemin richtte Daalder aan de gemeente een verzoek om de manege voor een aanvullende investe ringssubsidie in aanmerking te laten komen. En de ANWB vroeg hij witte verwijsborden met zwarte letters bij het kruispunt Pontweg/Akenbuurt te plaatsen. De ANWB-afgevaardigde mr. W. R. van der Sluis zegde toe dit met het bondsbestuur en de gemeente Texel te zullen bespreken. Daalder zwaaide de familie Brans lof toe voor de medewerking die als buren

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2