Straks meer tijd voor andere taken? Zonnige ouverture seizoen Molenkoog Automatisering bij gemeente: t nbekwaam et bewezen achter stuur geacht FAMILIEBERICHTEN Texelaars voor de balie reef »n Burg nieuwe >emenzaak rijk ïand lekgestoken Betere controle op toeristenbelasting Kaarten musical 3 APR, SDAG 28 APRIL 1987TEXELSE COURANTPAGINA 3 gnali mete sf mei rde al 'ging bbert, naar en 21-jarige Texelaar mag van ge- 3n 2ei4preken. Hoewel hij vorig jaar drank op achter het stuur was Jopen, een aanrijding veroor loof# te en vervolgens was doorge- 'st SW m, bleef zijn straf beperkt tot geldboete van f750—, een voor- rdelijke ontzegging van de rij- egdheid met een proeftijd van jaar. De officier van Justitie, P.M. Brilman, had donderdag et kantongerechtsgebouw in Helder op harde toon een veel lardere straf geëist. ifficier vond 71500,— (of dertig da- hechtenis), inbeslagname van het ijs voor een half jaar en twee voorwaardelijke gevangenisstraf, val op zijn plaats zou zijn. Mr. en achtte het bewezen dat de man niet tot het besturen van auto in staat was. Hij vond het ijk dat de Texelaar zich niet be- _l heeft gemaakt na de aanrijding Rijtu*c^ 00|( later niet bij het politiebu- howM heeft gemeld. „Bovendien is ge- r 0p*n dat hij de volgende dag alles in van «werk heeft gesteld om de sporen lijk vsFte wissen, onder meer door het re- t onïren van de koplamp". Een opmer- d enfig in het politierapport deed de offi- tot een weinig meelijdende hou- innemen. Gesteld was dat de Jaar bij de politie bekend stond als roekeloze hardrijder, ongeluk dat hij had veroorzaakt de rurde op 12 april vorig jaar in Ou- r onj hild. Bij het nemen van de bocht imes tmanstraat-Barendszstraat merkte ■I h6 ingeman een fietser niet op en hem aan. De fiets werd totaal ield. Het slachtoffer, een 47-jarige aschilder, had pijn aan pols en De veroorzaker reed door en de volgende middag door de po- Jaangehouden. Tijdens de rechtzit- KlapB ontkende de jongeman dat hij niet de ftaat was om te rijden: „Ik had wori was f nog ft ondernemers-aktiviteiten,, anmrr irdenl em 2| d heil et erf I voo genochtend om negen uur dt in de Weverstraat, tussen de et voj ia en Video Texel, een nieuwe ak, r menzaak geopend. De opening vel v oft op ludieke wijze te gebeu- Het winkeltje, Bloemerie Groe- oud, wordt gedreven door het neme itertjr noest den et ei ie ondernemersechtpaar Wim luzan Groenewoud, dat de s om op geheel eigen benen te ntjehn met beide handen heeft corflgepakt. ïidseT daa« mensen zullen Wim kennen van de bloemenhandel in het weekend in rijdrJJagmarkt waar hij meer dan een werkzaam is. Belangrijk is dat hij Del# de bloemenverkoop ook zelf naar Jr dr Jeiling ging om verse bossen in te n. Die ervaring zal bij de nu geno- sprong in het diepe goed van pas en. Overigens geeft hij niet de brui zijn handel in de Dagmarkt; die It normaal voortgezet. Het is dan de bedoeling de dagelijkse leiding de 8loemerie in handen is van Su- Ook zij heeft praktijkervaring op- an in een bloemenzaak en be- t voorts over specialistische diplo- Voor beiden gaan met de eigen een hartewens in vervulling: nu helemaal volgens eigen smaak en te werk worden gegaan. De Bloe- [ie wil zich van andere zaken in de le branche onderscheiden door net anders dan anders in het assorti- it te hebben. Maar iets aparts be nt niet iets onbetaalbaars, meent tweetal. Vaak zijn dergelijke plan- en vazen, hoewel niet tot de irsnee-voorraad van een bloemen- jkel behorend, voor heel redelijke :en te koop. Verder hechten de eraan om uitsluitend met verse lukten te werken. Dat impliceert de Bloemerie op maandagochtend ineer het notabene markt is, zal gesloten omdat dan geen verse 'men van de veiling zijn te verkrij- Dinsdagmiddag daarentegen is de wel geopend, de inrichting van de winkelruimte, voormalige opslagplaats van de a die met een meter in de richting de videotheek werd vergroot, is 'luitend met driehoeksvormen ge kt. De pui, verzorgd door Peter ker van de Hema, heeft deze vorm de stellages binnen ook. De ver- 'wing is in eigen beheer uitgevoerd, kleuren zijn wit met gele banen. Bij opening wordt gewerkt met aanbie- igen en ontvangt elke klant bij koop zelfvervaardigd mini-boeketje. ten een 46-jarige inwoner van De log donderdag met zijn auto op weg ps naar zijn woonplaats, merkte hij Dverwege de Pontweg dat één van banden leegliep. De band bleek op |e plaatsen te zijn lekgestoken, wat ►gelijk gebeurd is toen de wagen op in parkeerplaats aan de War- pesstraat in Den Burg stond. De raadsman van de Texelaar, Mr. J.K. Feikema, ging in op het andere punt dat ten laste was gelegd: doorrijden na een ongeval. Feikema bracht ver zachtende omstandigheden naar vo ren: ,,Het is daar een donker kruispunt. In het donker heeft hij iets geraakt, maar is later toch terugge gaan. Er was echter niets meer te zien, alles leek met een sisser te zijn afgelopen. Er was daarom geen reden om zich bij de politie te melden en uit eraard is hij de volgende dag bezig ge weest om de kapotte koplamp te repa reren. Later heeft hij het schade deel dat de verzekering niet heeft vergoed, betaald aan de fietser. Verder wil ik er op wijzen dat mijn cliënt wat drank betreft een blanco strafblad heeft". ,,Het is de eerste keer dat ik hier sta, en ook de laatste keer. Het is stom wat ik gedaan heb", betuigde de Texe laar zijn spijt. Na alles op een rijtje te hebben gezet, concludeerde rechter Punt dat ,,er geen redengevende verklaringen waren" dat de verdachte onbekwaam was ge weest zijn auto te besturen". De rech ter werd in zijn mening gesterkt door dat de jongeman een passagier in zijn auto had: „Kennelijk vond die het niet te link". Op dit onderdeel besloot de rechter tot vrijspraak. Het andere on derdeel, doorrijden na een ongeluk met bovendien alcohol in het spel, werd wel bewezen geacht, met ge noemde straf als gevolg. Nog eventjes en het zwembadseizoen is van voorzitter Dik Haker zijn er blij mee. Het eerste seizoen onder gemeen telijke hoede is voor zwembad Mo lenkoog uitermate voorspoedig van start gegaan. Zowel voor de voor verkoop van abonnementen als voor de zonnige opening was de animo groot. Voorboden dat de doelstellingen in het beleidsplan voor de exploitatie van het bad zul len worden gehaald? Wethouder Piet Zegers verrichte zater dagmiddag om twee uur de opening. Zegers motiveerde dat het bad in goe de verstandhouding met de RST was overgenomen. Het beleidsplan dat ver volgens werd opgesteld werd niet zon der slag of stoot goedgekeurd, maar uiteindelijk toch in grote lijnen door de gemeenteraad aanvaard - tot grote vreugde van de werkgroep die het plan had helpen opstellen. De raadsleden hadden best wat meer aandacht aan de inspanningen van de werkgroep mogen schenken, aldus Zegers. Hij sprak zijn waardering uit voor de „des kundigheid en creativiteit" van de planmakers. Zijn felicitaties gingen ver der speciaal uit naar degenen die voortaan ook van andere recreatiemo gelijkheden op het zwembadterrein ge bruik kunnen maken. De openingshan deling was korter en minder spectacu lair dan gepland. De parachutesprong kon geen doorgang vinden in verband met de harde wind. Daarom kreeg de wethouder de „douchemunt" die door één der para's had moeten worden af geleverd, uit handen van zwemclub- voorzitter Dik Haker. De grote munt, met een portret van Zegers erop, moest in de namaak douche-automaat worden gedeponeerd. Binnenkort zul len deze automaten worden geïnstal leerd, als gevolg van de enige wijzin- ging die in de laatste gemeenteraads vergadering in het beleidsplan werd aangebracht. Toen de wethouder de munt met een klap op de bodem van de nep-automaat had doen belanden, werd de lamellen afdekdeken van het bad in werking gesteld. Spoedig kon den de vele tientallen langs de kant staande kinderen bezit nemen van het vertrouwde Molenkoog-water. Volgens Dik Haker en bedrijfsleider Gert Pan- \rt gegaan. Wethouder Zegers en zwemclub- sier was het drukker dan anders. Veel zwemclub-jeugd, maar ook veel ande ren waren door het zonnige weer van vorige week geïnspireerd om hun eerste baantjes te trekken. Pansier had bij de zestien openingen waarbij hij was betrokken, niet zulk mooi weer meegemaakt. Voorverkoop Ook de voorverkoop had veel zwem- liefhebbers naar de kassa van het bad gelokt. Exacte cijfers konden niet wor den gegeven, maar de indruk bestaat dat er minstens zoveel abonnementen de deur zijn uitgegaan als vorig jaar, toen er 1290 werden verkocht. De 1250 stuks die voor dit seizoen zijn be groot zullen zeker worden gehaald, zo luidt de verwachting. Het is tot en met Koninginnedag nog mogelijk om een seizoenkaart voor gereduceerd ta rief aan te schaffen, voor 736,—. Na dien kost dat 742,—. Tijdens de rondvraag van de don derdag gehouden commissieverga dering voor financieel, enonomisch en technisch beleid vroeg A. Rienstra van het CDA hoe het mo gelijk is dat de inkomsten uit de toeristenbelasting niet evenredig toenamen met de groei van het aantal toeristen in het afgelopen jaar. Er zou betere controle op moeten komen, vond hij. Wethouder Barendregt zei dat tegen over een toename van het aantal toe risten van 644% een toename van de inkomsten uit toeristenbelasting van 214% staat. Dat klopt niet en er is dus een strengere controle nodig op de afdracht. „Helaas is de sanctiemo gelijkheid beperkt tot een boete van 7250,— maximaal", aldus Barendregt. Hij stelde wel voor door „een gerich- tere steekproefsgewijze controle" de volle 100% binnen te halen. heel weinig gedronken. Een paar pils jes en de rest cola". Maar blijkens het politierapport had een mede-inzittende verklaard dat de verdachte wel zo'n tien tot vijftien glazen bier op had. Dat was volgens de jongeman overdreven. Bij het politieverhoor had hij eerst vijf pilsjes gezegd, later zelfs tien. „Ja tussen de vijf en de tien, dat weet je nooit precies", aldus de Texelaar. Poli tierechter Mr. L.A. Punt stelde vast dat de waarheid objectief kon worden aangetoond, omdat de verdachte na het ongeluk niet naar de politie was gereden zodat er geen bloedproef was genomen. Al geruime tijd is men bezig automatisering voor te bereiden bij de ge meente Texel. Tijdens de zonderdag gehouden vergadering werden de commissieleden geïnformeerd aan de hand van een min of meer defini tief „automatiseringsvoorstel". Door de automatisering zal de infor matievoorziening worden verbeterd. Gegevensbestanden kunnen efficiënter bijgehouden en actueel gehouden wor den en er kan contact worden gelegd met andere bestanden. Ook wordt het routinematige, geestdodende werk be perkt en wordt rapportage aan bestuurders verbeterd. De kredietbewa king wordt effectiever en door de in voering van geautomatiseerde tekstver werking wordt voorkomen dat dezelfde teksten steeds opnieuw moeten wor den getypt. Naast een stuurgroep is er een „werk groep automatisering", bestaand uit de systeembeheerder, de systeemopera tors en de applicatiebeheerders. Deze laatsten zijn de vertegenwoordigers van de gemeentelijke afdelingen en zij zijn daar verantwoordelijk voor de in voering en het gebruik van de appara tuur. Over het algemeen zijn dit de ad ministrateurs en hoofden van de afde- lingsbureau's. De werkgroep moet, via de systeembeheerder, verantwoording afleggen aan de stuurgroep. In de werkgroep worden de problemen en activiteiten op de werkplek behandeld. Voor de keuze van de apparatuur zijn door de gemeentelijke afdelingen en diensten de eisen waaraan de appara tuur moet voldoen kenbaar gemaakt. Daarnaast is een opsomming gegeven van alle gegevens die in de computer moeten en de hoeveelheid is geïnven tariseerd. Zo is gezamenlijk de sa menstelling van de computer met randapparatuur bepaald. Uiteindelijk bleven drie geschikte typen over. Na afweging van wat het voordeligst zou zijn, werd gekozen voor het merk IBM. Systeembeheer Bij de invoering van de computers ont staan nieuwe taken die worden samen gevat onder de naam systeembeheer. Daaronder wordt verstaan het zorgen voor een doeltreffende en doelmatige verwerking van het geautomatiseerde informatiesysteem. Het systeem moet op de eisen van de organisatie, in dit geval de gemeente, zijn afgestemd en een betrouwbare, efficiënte gegevens verwerking moet worden gerealiseerd. Met de leverancier is afgesproken dat naast algehele begeleiding, elke afde ling individuele begeleiding zal krijgen om vertrouwd te raken met de compu ter. Om problemen van overbezetting van beeldschermen tijdens de invoe ringsfase op te vangen, worden drie extra beeldschermen die pas later zou den worden aangeschaft, nu al gekocht. Vijf jaar Vijf jaar zal kunnen worden gewerkt met de minicomputer, alvorens deze is „verouderd". Dat wil niet zeggen dat dit type computer door de leverancier niet eerder op de markt zal worden vervangen. De aansluitmogelijkheden voor beeldschermen, printers en overi ge randapparatuur kan worden uitge breid naar 72. In het automatiserings voorstel wordt gesproken over twintig beeldschermen en vijf printers. Voor de komende vijf jaar is uitbreiding van de interne- en externe geheugens ech ter niet nodig. Eventuele uitbreiding is mogelijk zonder dat de minicomputer hoeft te worden vervangen. Verwacht wordt dat over enkele jaren wordt aan gesloten op een landelijk datacommu nicatienetwerk. De kosten hiervoor zijn nog niet bekend. Hulp van buiten af is niet meer nodig, daar er onder het personeel inmiddels voldoende know-how is. Hoeveel de invoering van de computer gaat besparen aan arbeidsuren Is nog niet te zeggen. „In andere gemeenten is gebleken dat er niet minder personeel nodig is, want de taken nemen toe", verklaarde burgemeester Schipper in de commissievergadering. „Tot nu toe hebben wij dat altijd af moeten hou den wegens gebrek aan tijd. Misschien zou door de automatisering voldoende tijd vrijkomen om wat van die taken op ons te nemen". Wethouder Barendregt voegde eraan toe dat geld wordt bespaard door de invoering van de computer, omdat be paalde werkzaamheden niet meer uit besteed hoeven te worden. „Door be tere informatievoorziening zullen we ook beter in staat zijn beslissingen te nemen en bovendien kan de produkti- viteit worden verbeterd, vooral bij de administratie." Inzet Dirk Terpstra (PvdAl kreeg van secre taris Piet Zoon de verzekering dat de inzet vanuit het personeel om de auto matisering tot stand te brengen groot is. Per 1 januari 1989 moet de bevol kingsadministratie van de gemeenten in Nederland zijn geautomatiseerd. Op Texel wil men in 1988 de zaak al ope rationeel hebben, zodat eerst ervaring kan worden opgedaan, voor het lande lijk wordt ingevoerd. De leverancier heeft gegarandeerd dat een eventuele storing binnen acht uur wordt verhol pen Daarnaast heeft IBM zich ver plicht bij totale vernieling, door bij voorbeeld brand, binnen bepaalde tijd alles te vernieuwen. Voor de uitvoering van de musicalvere niging zijn voor de beide zaterdagen (2 en 9 mei) nog maar enkele kaarten te verkrijgen Op de vrijdagen (1 en 8 mei) is nog voldoende plaats. Kaarten kunnen worden gekocht bij de beken de voorverkoopadressen. Tot ons groot verdriet is geheel onverwacht van ons heengegaan, mijn innig geliefde vrouw en mijn zorgzame moeder Tineke Smit, echtgenote van Jacob Hoogerheide, op de leeftijd van 36 jaar. J. Hoogerheide Ronald Texel, 27 april 1987 R. P. Keijserweg 5, 1791 AX Den Burg De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 1 mei om 14.15 uur op de Algemene begraafplaats te Den Burg, vanuit de vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk om 14.00 uur. Gelegenheid tot condoleren woensdag 29 april van 19.30 tot 20.30 uur in rusthuis „St. Jan" te Den Burg. Plotseling is van ons heengegaan onze lieve zuster, schoonzuster en tante Tineke Smit, echtgenote van J. Hoogerheide. Den Burg: G. J. Smit C. M. Smit P. J. van Heerwaarden Vlagtwedde: A. M. Ammersken-Smit H. Ammersken Den Burg: J. A. Smit M. C. Smit-Zoetelief Oudeschild: C. M. Kaan-Smit P. J. Kaan en kinderen Texel, 27 april 1987. We zullen je missen. Lieve Tineke Agda en Piet Ank en Douwe en kinderen afscheid van ons genomen. Plotseling heeft onze schoonzuster Tineke Rust nu maar uit, ie hebt j'e strijd gestreden. G. Hoogerheide J. Hoogerheide-Eelman Alles legt zich ter ruste neer, ook jij mijn lieve kind. Morgen zijn ze er alle weer de zon, de bomen en de wind. Tineke je blijft in onze gedachten. Piet, Gerrie Willeke, Petra, Jessica Sterven doe je met ineens maar af en toe een beetje 'en alle beetjes die je sterft 't is vreemd, maar die vergeet je het is je dikwijls ontgaan je zegt ik ben wat moe maar op een keer dan ben je aan je laatste beetje toe". Met droefheid geven wij u kennis dat na een lief devolle verpleging in het verpleeghuis „Texel", voorzien van het H. Sacrament der Zieken, van ons is heengegaan mijn lieve man, onze zorgza me vader en opa Frederik Huisman, echtgenoot van Hendrika Zoetelief, op de leeftijd van bijna 76 jaar. H. Huisman-Zoetelief Jany en Peter Dick en Harriet, Marco, Mariska Elrike Martin, Linda Kees en José Niels, Ewoud, Robert Truus en Gerard Ester, Carlo Nel en Geert Diane, Marieke Adrie en Marjan Jos en Conny Texel, 23 april 1987 Keesomlaan 36, 1791 DC Den Burg. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgehad op het R.K. kerkhof te Den Burg. Alle schoon dat de aard kan geven, Blijkt een pad dat tot u voert, En alleen is leven leven Als het tot den dood ontroert. P.C. Boutens Anneke de Wijn Familie Kikkert Kinderboerderij „De Mient" Den Hoorn

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 3