I Koninginnedag in de buitendorpen minginnedag Den Burg oend JS —oo WAT IK ZEGGEN WOU.." pen geslaagde >ninginnedag? r,Olaf'-kluis in maritiem museum De Koog Voorlichting PTT over hulpapperatuur Doorgereden Oudeschild Oosterend Bruiloft tijdens koninginnedag in Den Hoorn Den Hoorn Doorgereden Bouwmaterialen op parkeerterreinen? Collectrices voor astmafonds gezocht Informatiedag over kanker Toiletteren fjordenpaarden Lenterit voor paardenliefhebbers Tevoko meisjes kampioen pril Asdag 28 april 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Tuin, irhanJ evenl duurll je eeJ 7. iramma: uur: muziek van de toren van de Hervormde kerk door leden van het Ko- lijk Texels Fanfarekorps. uur: aubade voor het raadhuis door kinderen van de lagere scholen van Burg, af te nemen door loco-burgemeester Daan Schilling. lf 10.00 uur: start 5- en 7-dorpentocht op de fiets, georganiseerd door Toer- Taxi 2000. Deelname staat open voor iedereen. Er kan in alle dorpen wor- lestart vanaf 10.00 uur. De sluitingstijd van de tocht is om 16.00 uur. In- sld is f5,— (inclusief herinnering), jeugd tot en met 16 jaar f2,50, leden Ie NRTU ƒ1,75, leden van de toerclub ƒ2,50. Verdere informatie wordt ge- In in de kraam van de feestmarkt van 10.00 tot 12.00 uur. Daar kan ook ten deelgenomen aan een wedstrijd in het verrijden van de meeste meters in «paalde tijd. Prijzen zijn uitgeloofd voor de beste jongen, meisje, dame en f plaatsen waar voor de dorpentocht kan worden ingeschreven en jmpeld: ocksdorp, dorpshuis 't Eierlandsche Huis; Oosterend, Café Strends-End; De pension Rebecca; De Koog, Tweewielercentrum Kikkert, Badweg 1; Den n, Fietsenverhuur H. Bakker, Diek 3; Oudeschild, hotel-café-restaurant Ha- icht op de haven en Den Burg van 10.00 tot 12.00 uur Groeneplaats/hoek mstraat, 's middags bij garage Taxi 2000, Warmoesstraat tot 16.00 uur. 13.15 uur: koninginnemarkt op de Groeneplaats met allerlei kramen van tigingen. 1-12.00 uur: Kinderspelen voor kinderen tot en met 10 jaar in de Parkstraat de Burgwal. Voor alle deelnemende kinderen is er na afloop een sinaasap- m een ijsje. uur: Versierde optocht. Opstellen in Schoonoordsingel vanaf de Ko- raat. De route is: Witte Kruislaan, Waalderstraat, Bernhardlaan, Thijsselaan, rstraat, Wilhelminalaan, Schilderend, Weverstraat, Binnenburg, Groene- :s. Hier is de bekendmaking van de prijzen. Diegenen, die niet gevraagd mee te doen in de optocht zijn niet bewust gepasseerdl Buurtgenoten on- ,g bedenken sneller een versierd voorstelling(kje) dan iemand van „10 stra- Jierder". Een kinderfiets is snel versierd. lutomobilisten wordt het dringende beroep gedaan hun wagens niet langs ute te parkeren. De auto's zijn hinderlijk voor het publiek en de vaak brede, ikende wagens. Bovendien is er kans op schade. 16.00 uur: Jeugdspelen 11 t/m 16 jaar o.l.v. J. Kramer. Er zijn spelletjes op iroeneplaats en er is een fietspuzzeltocht door Den Burg. uur: Stratenloop, georganiseerd door de sportraad en de Atletiekvereni- ig. Inschrijven vanaf 15.30 uur in De Lindeboom tot een kwartier voor de rt. Inschrijfgeld jeugd t/m 14 jaar ƒ2,50; ouderen ƒ5,—. Route: Groeneplaats, Istraat, Weverstraat, Julianastraat, Wilhelminalaan, Waalderstraat, Witte laan, Schoonoordsingel, Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, :erstraat, Kogerstraat, Stenenplaats, Hogerstraat, Gravenstraat, Zwaanstraat, ineplaats (2,3 km). Dames lopen drie ronden; heren lopen vijf ronden; vete- (40 jaar en ouder) lopen vijf ronden; jongens tot en met 14 jaar en de re ten lopen ook twee ronden. Voor iedere categorie is er een eerste, tweede lerde prijs (uitgezonderd de recreanten), en iedereen krijgt een vaantje en de igenlijst opgestuurd. Er zijn dit jaar ook diverse surprise-prijzen te winnen, itreiking is direct na afloop in De Lindeboom. Bij de dames en heren gei lde resultaten voor het Texels kampioenschap hardlopen (hiervoor zijn twee ilbekers) 21.00 uur: Wijk tegen wijk-spel. Voor iedereen vanaf 16 jaar. Den Burg is eld in zes wijken. Elke wijk heeft een wijkspelleider, die om 19.00 uur pre- de envelop met opdracht(en) afhaalt bij het gemeentehuis. Vanaf 19.55 uur ille deelnemers van de wijken in de nabijheid van de Groeneplaats waarop itvangen worden door de wijk-tegen-wijk regelaars op de Groeneplaats. Hier het spel dan verder. Belangrijk. Willen bewoners van Den Burg die niet doen, tóch hun medewerking verlenen aan de deelnemers tussen 19.00 0.00 uur. u toch nog meedoen en had u zich nog niet aangemeld, zorg dan dat u 18.45 uur bij de verzamelplaats in uw wijk bent. 1: Verzamelplaats parkeerplaats bij Bocksberg. Wijkvertegenwoordiger: A. 1, tel. 4204. Omvat: Thijsselaan, Drijverstraat, Wilhelminalaan, Binsber- itraat, Brouwerstraat, Burdetstraat, Achterom, Julianastraat, Weverstraat, iwal, Parkstraat, Stenenplaats, Waalderstraat. [2: Verzamelplaats bushalte Elemert. Wijkvertegenwoordiger: M. Smit, tel. Omvat: Keesomlaan, Elemert, Ada van Hollandstraat, Pieter van kstraat, Molenstraat, Beatrixlaan tot Gasthuisstraat, Warmoesstraat, Groe- aats, Zwaanstraat, Gravenstraat, Weststraat, Hollewal, Pater Witteplein, Lijn- Hogerstraat, Binnenburg, Gasthuisstraat, Molendwarsstraat, stukje Ko traat vanaf De Zes naar Stenenplaats. 3: Verzamelplaats binnenplaats bij Buytengors. Wijkvertegenwoordiger N. ijman, tel. 4169. Omvat: de gehele woonwijk De Mars, de Spinbaan, Ma- raat, stukje Waalderstraat. t 4: Verzamelplaats in de Krakeling. Wijkvertegenwoordiger R. Buitenweg, 4010. Omvat: de gehele woonwijk Noordwest, Beatrixlaan vanaf Kogerstraat Sasthuisstraat. t 5: Verzamelplaats bij het fanfaregebouw. Wijkvertegenwoordiger J. Kager, 2559. Omvat: Witte Kruislaan, Kogerstraat vanaf De Zes, Burgerhoutstraat, jemakerstraat, Bernhardlaan vanaf Waalderstraat richting Kogerstraat, oonoordsingel, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Jan straat, stukje Waalderstraat vanaf Wilhelminalaan tot kruising Bernhardlaan. k 6: Verzamelplaats veldje tussen Tjakkerstraat en Schilderend aan de Bern- llaan. Wijkvertegenwoordiger P. Bakker, tel. 4738. Omvat: Schilderend, Bern- llaan tot Buytengors, Wilsterstraat, Lieuwstraat, Tjakkerstraat, Haffelderweg, nalaan. Wezenland. "Vr LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJK HE 10 »N DC RECVWTK Burg gaat dit jaar weer eens een iinginnedag beleven die vol activi- is. Echter wat de buitendorpen wél iben en Den Burg niet, is een mei lis. Vandaar de aanhef boven deze 'iek. Ondanks de grote inspannin- van de commissie Koninginnedag hebben we vanachter de raad- deuren steeds een negatief bericht angen. Wilde men in het be- tadium meewerken om burgerlijke jehoorzaamheid te voorkomen (een ierblis opbouwen daar waar het ver- len is nu werkt men dit in de id door dit negatief advies. Als men boek ,,'t Lant van Tessel" er op na it, dan was er in 1816 een burge- ister Reinbach die dit stukje volks- laak ook wilde verhinderen. Door soort van volksopstand kwam er zijn verbod niets terecht. Niet dat Ut voorsta; maar als je de zwakke umentatie aanhoort dan begint het velen van ons toch te kriebelen. De atie, het voormalige Texelse Boys- d mag niet benut worden vanwege beschadiging van de grasmat. Nee, I voor de schapen of omgeving, ar voor de toerist. Die kan nl. over ie maanden z'n tentje daar niet etsen. Dus de toerist maakt weer dienst uit; daar gaan we zo kalmp- aan alles aan ophangen. Wie zei er x weer dat we Texel Texel moesten an? Nog even wat protesten op lui- morgen van de toerist en ook dat 'kje folklore wordt de jeugd ontno- 'n- Wellicht wat zwart-wit gesteld, Vanuit da RP 19 wordt de kleine maar zware kluis op de kade getild Op de voorgrond links de legendarische fiets van strandjutter Cor El len. Foto Bert Koning). Het maritiem museum heeft weer een bezienswaardigheid aan zijn collectie kunnen toevoegen. Het is de kluis van de ,,Olaf", het met giftige vliegas gela den schip dat 7 juli vorig jaar ten westen van Den Helder verging. Het museumwas ai in het bezit van de hals van de champagnefles waarmee het schip in 1957 werd gedoopt en er was in de collectie ook al een monster van de lading vliegas, ontvangen door be middeling van Rijkswaterstaat. De kluis werd verkregen dankzij bemiddeling van de Rijkspolitie te water die vrijdag met de RP 19 in de Oudeschilder ha ven afmeerde om het ding te bezor gen. Als blijk van waardering kreeg de bemanning van de politieboot een ,,Hoornderring" en het officiële jutters- diploma van Neptunes, dat uitgereikt wordt aan ieder die iets bijdraagt aan de collectie. Aldus wordt gestimuleerd dat steeds meer mensen het van zelfsprekend vinden om opgeviste of aangespoelde interessante voorwerpen in het museum te bezorgen zodat een groot publiek ervan kan genieten. Brandende vraag bij velen is ongetwij feld of de kluis al open is geweest en wat er in zat. De medewerkers van het museum willen daarover echter niets loslaten.... maar laten we er toch maar voor wa ken. M.i. moeten we op termijn probe ren met verstandige koppen dit stukje volksvermaak wat al sinds mensenheu genis plaatsvindt, die plaats te geven waar het past. Want zoals men nu be zig is, is te lichtzinnig gedacht en gehandeld. Namens de commissie Koninginnedag 1987 Dik Haker. In dienstencentrum De Buureton aan de Molenstraat wordt vrijdagmiddag om twee uur informatie gegeven over speciale hulp apparaten die de PTT voor slechthorenden en -zienden heeft ontwikkeld. De voorlichtingsmiddag wordt verzorgd door mevrouw Meiland van de PTT Haarlem, die in het verle den ook op Texel werkzaam was. In een film zal op luchtge wijze een de monstratie worden gegeven van de di verse apparaten. Deze zullen ook in De Buureton aanwezig zijn om na afloop van de film in de praktijk te worden getest. Tevens bestaat de mogelijkheid tot vragen stellen. Alie geïnteresseer den zijn welkom, de toegang is gratis. In de nacht van zaterdag op zondag werd een in de Heemskerckstraat ge parkeerde auto door een tot dusver onbekende weggebruiker aangereden. Het rechter voorportier werd daarbij zwaar beschadigd. Uit sporen en ge gevens was af te leiden dat het ge beurd is door een blauw busje. Vanaf tien uur 's morgens kunnen de inwoners van De Koog meedoen aan een wedstrijd om de mooiste gevel- en tuinversiering. Een jury gaat het dorp rond om te kijken welke tuin en gevel het leukst zijn versierd in het teken van koninginnedag en/of het 50-jarige hu welijksfeest van prinses en prins. Met de wedstrijd kunnen prijzen worden verdiend. Omstreeks 13.15 uur start de allegorische optocht met versierde fiet sen vanaf de Brink bij de Luberti- school. Ondanks de problemen met de drumband Voortwaarts Mars zal de op tocht met muziek voorop door het dorp lopen. De optocht eindigt op het dorpsplein. Hier worden de prijswin naars van de versierde optocht bekend gemaakt. Vanaf het dorpsplein kunnen de jongeren vanaf ongeveer 8 jaar deelnemen aan een speurtocht met leuke opdrachten. Voor de kleineren is er om 14.30 uur een spelprogramma op het Kerckeland. Evenals vorig jaar is er voor ouderen een groot zes kampspel. Dit jaar zullen 22 teams te gen elkaar strijden om de wisselbeker. De teams stellen zich omstreeks 13.45 uur op bij het dorpsplein. In een lange optocht, met muziek voorop, vertrekt de optocht om twee uur via de Ka merstraat/8osrandweg en Schuma- kersweg naar het recreatieterrein 't Kerckeland. Met een leuke aankle ding/uitvoering van de teams kunnen alvast punten worden verdiend voor de zeskamp. Om 14.30 uur wordt het startschot gegeven voor de zeskamp. De ploegen, bestaande uit zes perso nen met een coach, zullen tegen el kaar strijden op negen onderdelen. Bij deze onderdelen kan gerekend worden op veel spektakel bij: de zeepbaan op een helling, het balanceren over water, het ringsteken vanuit een kruiwagen, het limbodansen met een zak om de benen, enz. Omstreeks 17.00 uur wor den de winnaars van de afzonderlijke onderdelen in Calluna bekendgemaakt. De meierblis van De Koog is dit jaar weer aan de Bosrandweg tegenover De Turkse Tent. Omstreeks 20.30 uur zal de meierblis onder toezicht in vlammen opgaan. Aansluitend is er vanaf half tien gratis toegankelijk oranjebal in Capri. Tijdens het bal zal de totaaluitslag van de zeskamp worden bekendgemaakt en zullen de prijzen worden uitgereikt. Ook de uitslag van de wedstrijd ver bonden aan de gevel- en tuinversiering wordt tijdens het oranjebal meegedeeld. 11.00 uur Allegorische optocht, vooraf gegaan door Excelsior uit Oosterend. Start bij het schoolplein van De Bruin vis. Gewijzigde route: via Slager Blauw, de Ruyterstraat, 't Buurtje, Trompstraat, Loodssingel, school. Er wordt gejureerd voor enkelingen, paren en groepen. 14.30 uur Kinderspelen op het Anker park voor peuters, groep 1 t/m groep 5. 16.00 uur: vossenjacht voor groot en klein in heel Oudeschild, op haven en industrieterrein, Mieland en achter de dijk. Tussen 16.00 en 16.15 uur kan een deelnemersformulier worden ge haald bij Gré Zegens op het Ankerpark. 17.45 uur: prijsuitreiking in dorpshuis 't Skiltje voor alle onderdelen. Voor alle deelnemers is er een verrassing, 's Avonds zal de meierblis aangestoken worden, voor het eerst in de geschie denis aan de Redoute. De festiviteiten in Oosterend beginnen om half tien, met een muzikale rond gang van Excelsior door het dorp. De start is bij dorpshuis De Bijenkorf. Op het landje achter de School met de Bijbel wordt om tien uur gestart met de kinderspelen voor alle basisschool- jeugd. De kinderen uit de groepen 1 en 2 moeten hun fietsen meenemen om deze te (laten) versieren. Om twee uur start bij De Bijenkorf een puzzel- tocht, waaraan per brommer en auto kan worden deelgenomen. De deelna me is gratis, er zijn prijsjes beschikbaar. In Den Hoorn zal een echte onder- trouwplechtigheid onderdeel zijn van de viering van koninginnedag. Rond het middaguur zullen een jongen en een meisje in dorpshuis De Waldhoorn gaan „aantekenen" ten overstaan van een (echte) amb tenaar van de burgerlijke stand. Er wordt een „koninklijk" feest van gemaakt want de toekomstige ech telieden zullen in een gouden koets, voorzien van een schitteren de kroon en getrokken door een span van vier of zes paarden de tocht naar het dorpshuis maken, De gouden koets was oorspronkelijk een gewoon rijtuig dat de afgelopen vier weken door leden van de feest commissie in zijn huidige koninklijke gedaante is gebracht. De tocht met de gouden koets en wagens met genodig den gaat om 11.30 uur van start, waarbij een tocht door Den Hoorn wordt gemaakt. Na de plechtigheid in het dorpshuis is op het pleintje bij Goënga receptie waarbij iedereen wel kom is en waarbij oranjebitter zal wor den geschonken. Het programma voor koninginnedag in Den Hoorn ziet er verder als volgt uit: 9.00 uur muziek van de toren door muziekkorps DEK 9.30 uur rondgang DEK door het dorp 10.00 uur vrijmarkt voor kinderen op het versierde pleintje bij Goënga Kinderen kunnen hier allerlei waar te koop aanbieden. 13.15 uur uitslag en prijsuitreiking van de kleurwedstrijd die op school is ge houden, ook op het pleintje bij Goën ga. Alle inzendingen zijn op het plein tje uitgestald. 14.00 uur vertrek naar het strand waar de meierblis zal worden opgebouwd. De Cocksdorp: zie vorige krant. Zondagmiddag werd ontdekt dat de Opel Manta van een bewoner van de Sommeltjesweg in De Waal aan de rechterzijde schade had aan bumper en spatbord, blijkbaar veroorzaakt door een andere weggebruiker die zich tot dusver niet bekend heeft gemaakt. Ter plaatse werden stukken van de kop lamp van een fiets aangetroffen, mo gelijk afkomstig van de onbekende doorrijder. „Is het tijdelijk dat er in Den Burg op verschillende parkeerplaatsen bouwmaterialen liggen opgesla gen"? Dat vroeg Erna Eelman van de VVD tijdens de rondvraag van de donderdag gehouden commissievergadering. „Bij de Emmalaan zijn de werkzaam heden en dus de opslag van tijdelijke aard", aldus Barendregt. „Naast gara ge Grisnigt ligt materiaal voor werk zaamheden die in het centrum plaats vinden. Daar is geen opslagruimte. We zullen proberen het te beperken". Van 11 tot en met 16 mei is de jaarlijk se collecte voor het astmafonds. Voor De Koog en omgeving zijn er nog niet voldoende collectrices. Wie medewer king aan de collecte voor het astma fonds wil verlenen, moet contact op nemen met Ann Roeper, telefoon 02220-3041, toestel 130. Een aantal informatiemiddagen voor (ex-I patiënten met kanker, hun familie en vrienden worden gehouden in het Geminiziekenhuis te Den Helder, in sa menwerking met het Intergraal Kanker centrum Amsterdam (IKA) De eerst volgende bijeenkomst gaat over bestra ling bij kanker en zal worden gehou den op vrijdag 8 mei, van 14.00 tot ongeveer 16.30 uur, in de Blauwe Zaal van het Geminiziekenhuis. Wie deze middag wil bijwonen kan zich telefo nisch aanmelden op werkdagen van 9.00 tot 15.00 uur, (02230) 11414, toestel 226. A. Wezeman uit Heemstede zal zater dag 9 mei uitleg geven over het toilet- teren van fjordenpaarden. Wezeman, die jarenlange ervaring heeft met dit paardenras, komt op uitnodiging van de „Vrienden van het Paard". Be langstellenden zijn welkom om 10.15 uur bij de familie Kikkert te Westergeest. Dinsdag 28 april De Stichting Folklore Texel heeft in De Lindeboom de voorjaarsvergadering; 20.00 uur. Woensdag 29 april Het Rode Kruis Texel heeft ledenverga dering in het Rode Kruis gebouw aan de Jonkerstraat; 20.00 uur. Voor leden van de Historische vereni ging en andere belangstellenden geeft Wout Meijert uit Bergen een lezing over domimee Huizinga, 20.00 uur. In dorpshuis d'Ouwe ULO wordt de eerste les gegeven van de Gordon- cursus („effectief omgaan met kinde ren"). Opgave is nog mogelijk via tele foon 02207-14347. De afdeling Den Burg van de Bond van Plattelandsvrouwen en het Katho liek Vrouwengilde hebben in De Ver gulde Kikkert een gezamenlijke bijeen komst met als spreker Piet Steltman van het bekende NCRV- televisieprogramma ,,Ja Natuurlijk"; aanvang 20.00 uur. In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk is de laatste lezing van het Leerhuis seizoen; 20.00 uur. Donderdag 30 april Koninginnedag. Zie voor het program ma elders in deze krant. Van 16 00 tot 22.00 uur bestaat gele genheid tot het bekijken van de artike len die zijn ingebracht voor de Lions- veiling; Groothandelsgebouw Oudeschild. Zondag wordt voor leden van de „Blij de Rijders" en de „Vrienden van het Paard" de lenterit gehouden. De besturen van beide verenigingen reke nen op een grote opkomst. Start om 11.00 uur bij garage Grisnigt in Den Burg. Iedere deelnemer wordt verzocht schrijfgerei mee te nemen. De meisjes adspiranten van volleybal vereniging Tevoko zijn kampioen ge worden. Op de foto het trotse team. Staand van links naar rechts: Ellis van der Vis, Inge Zegel, Esther Pansier, Anja Pansier (coachl. Kerstin de Haan. Hurkend: Sandra Sauer, Anke van Bruggen, Suzan Westerlaken en Mar leen Witte.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5