pêM Meyert Boon-steiger is onzinkbaar en onderhoudsvrij Toneelgroep Oosterend verdient groot publiek è>m>h htïsi/lk ,95 ieknis wordt oopt Thriller in thriller had dubbele spanning deugdelijke auto verkeer 95(nc'enclub Texel Udt examens Lezing over Ds. Huizinga Historie herhaalde zich bijna Laatste lezing Leerhuisseizoen Jeugdclub houdt bonte avond )AG 28 A ^3 28 APRIL 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Systeembouw Meyert Boon uit De Cocksdorp heeft een drijvende stei ger ontwikkeld die onzinkbaar is, geen enkel onderhoud vraagt en zeer lang meegaat. De steigers, die in het bijzonder geschikt zijn voor jachthavens, zijn bovendien aan zienlijk goedkoper dan de reeds in de handel zijnde steigers van ver gelijkbare kwaliteit. Met deze troe ven in handen gaat de bekende Texelse betonbouwer nu de markt op in de hoop er een redelijk aan tal te kunnen verkopen waardoor zijn bedrijf een nog wat hechtere basis krijgt. Meyert Boon maakt zijn steigers van hoogwaardig gewapend beton, waar van hij elementen giet van twee meter breed, zes meter lang en 60 centime ter dik. Zo'n element heeft de vorm van een omgekeerde bak, met wanden van tien centimeter en weegt 3'/2 ton. Deze ,,doos" is gevuld met polysty reenschuim dat een de open onder kant in kontakt komt met het zeewa ter, maar omdat polystyreenschuim praktisch geen water opneemt, is dat geen probleem. De steiger heeft vol doende drijfvermogen om een gewicht van meerdere mensen te kunnen dra gen. Dat het beton zelf zwaar is heeft als voordeel dat de steigers slechts tra ge bewegingen vertonen als er over gelopen wordt. Steigers van lichtere constructie, (hout, kunstof, alumuni- um) wiebelen veel meer. Voor plezier- vaders met zeebenen hindert dat niet, maar anderen vinden dat meestal niet aangenaam. Watersporter Meyert Boon is niet alleen aannemer maar ook watersporter. Beide hoeda nigheden worden aardig geillustreerd door het feit dat hij ook eigenaar is van een zelfgebouwd betonnen jacht met de naam ,,Van Steen". Het is overigens al lang bekend dat beton zich in het water uitstekend houdt als het tenminste kwaliteitsbeton is met een bepaalde dichtheid. Het beton dat Boon gebruikt voor zijn drijvende stei gers bevat hoogovencement als bind middel. Dat heeft een grotere dicht heid dan portlandcement. Het beton voldoet ook in andere opzichten aan rde officiële eisen, die worden gesteld aan beton dat voor waterbouwkundige mag de grootste verdienste van spelers en begeleiding worden genoemd. Een thriller zonder spanning is geen thriller. Verdachtdoende types, met in tweeër lei opzicht in de hoofdrol Aris Bremer, vlot spel, een uitgebalanceerd script en licht- en geluidseffecten op de juiste momenten, deden de aandacht geen moment verslappen. Dat was maar goed ook, want vooral in het tweede bedrijf dienden de verwikkelin gen op de voet te worden gevolgd om niet verstrikt te raken in het door de schrijver gespannen web. Een netwerk, dat een thriller in een thriller is, een raamvertelling dus. De hoofdpersoon is Sidney Bruhl, een toneelschrijver die zijn succesjaren al lang achter de rug heeft en nog wei nig puf heeft om geïnspireerd achter zijn typemachine te zitten. Zijn laatste produkten werden flops. Op zekere dag krijgt hij een toneelstuk te lezen, dat door een oud-leerling van hem is geschreven. Het is briljant en zou een wereldsucces kunnen worden. De titel van het stuk, een thriller: „Moordkuil". Ziehier de aanleiding voor een thriller in een thriller. Op geraffineerde wijze wordt het publiek met zichzelf en het spel dat wordt gespeeld, geconfron teerd. Tal van verwikkelingen in het uit drie scenes bestaande eerste bedrijf leiden tot een schijnmoord en een ken nelijk echte moord, en het spel lijkt gespeeld. In deel twee wordt echter weer van voren af aan begonnen, als de oude en de jonge schrijver met el kaar verder gaan na de in deel één be gane misdaad (nl. het op zeer door trapte wijze vermoorden van Sidney's vrouw). De oudste ontdekt dat de an der in de moordpartij een schitterende basis ziet voor een thriller zonder weerga en bezig is om er een stuk van te maken. Dat wordt niet in dank af genomen en na tal van situatiewisse lingen leggen beide het loodje. Ironie Naast spanning speelde ook het ele ment ironie een belangrijke rol. Na de (naar later blijkt) zogenaamde moord op de jongste auteur, wist de schrijver het zweet eens van zijn voorhoofd, wrijft in zijn handen en zegt tot zijn verbouwereerde vrouw en het adem loos toekijkende publiek: „Wat een ge luk dat ie precies op dat kleedje ligt zeg". Het stuk zat vol met dergelijke ontspannende momenten, de toe schouwers lachten en inspireerden de acteurs daarmee tot steeds beter spel. Uitblinker was zonder de anderen te kort te doen Aris Bremer. Op zichzelf was het al een huzarenstuk om de enorme lap tekst die aan zijn rol zat verbonden, uit het hoofd te leren. Op ondernemers-aktiviteiten doeleinden wordt gebruikt. De ijzeren wapening in het beton is voor het zee water absoluut onbereikbaar en zal dus niet roesten. De steigers worden onderling verbonden met roestvrijsta len platen en de bouten waarmee de houten railing op de elementen wordt gemaakt zijn ook roestvrij, zodat de garantie kan worden gegeven dat geen enkel onderhoud nodig is. Het beton is aan de bovenkant vrij ruw gehouden. De mensen die over de vaak natte steiger lopen zullen dan niet uitglijden. Houten steigers kunnen zeer glibberig worden. Ondanks het hoge gewicht zijn de steigers vrij makkelijk te trans porteren door ze in het water te leg gen en met een boot voort te slepen. Showroom Hoe simpel dat is werd donderdag be wezen bij de jachthaven in Oudeschild, waar Meyert Boon een stukje „show room" heeft ingericht. Zes houten stei gers van de watersportvereniging heeft hij daar vervangen door zijn nieuwe betonnen steigers om aldus te bewij zen hoe goed ze zijn in de praktijk. De watersportvereniging (waar Meyert Boon zelf voorzitter van is) werkte graag mee, want het kostte niets. De zes houten steigers zijn uit het water gehaald en zo lang opgeslagen op het terrein van Rab. Overigens hebben die oude houten steigers die een jaar of vijftien geleden door Drijver zijn gemaakt, Meyert Boon geïnspireerd bij zijn uitvinding. Want ook die houten steigers waren voorzien van drijvers van tempex, dus hetzelfde principe. ,,lk heb eigenlijk al leen het hout door beton vervangen", aldus Boon, die nu naar middelen zoekt om zijn produkt in de publiciteit te brengen zodat instanties met jacht havenplannen worden geattendeerd op het bestaan van de onderhoudsvrije onzinkbare steiger. Boon verwacht overigens geen miljoenen omzet. Zo veel plannen voor nieuwe jachthavens zijn er nu ook weer niet hoewel in een gemiddelde jachthaven al gauw een ki lometer steiger nodig is. Boon zal wel kontakt opnemen met Terschelling waar binnenkort een nieuwe sportha- ven wordt aangelegd zodat dit Waddeneiland mogelijk de eerste afne mer wordt van het Texelse produkt. Bremer rustte derhalve een grote ver antwoording. Zou hij zijn tekst matig beheersen, dan was de kracht van het hele stuk aanzienlijk aangetast. Geluk kig voor alle aanwezigen was het te gendeel het geval. Bremer beschikte niet alleen over een nagenoeg perfecte rolkennis, ook had hij zich geweldig in zijn rol ingeleefd. Gaandeweg begon hij steeds meer op Harry Mulisch te lij ken, maar dan een Mulisch van het la biele soort, hetgeen de spanning verhoogde. Zijn grootste tegenspeler was Henk Janssen als Clifford Anderson, aanko mend toneelschrijver. Janssen's spel was overtuigend, maar had zijn perso nage best wat minder oppervlakkig gestalte kunnen geven. Een sinister trekje hier en daar zou de spanning hebben opgevoerd. Vertrouwenwek kend kwam ook hij echter niet over, en dat is in dit geval een gunstig be doelde opmerking. Traag Rie Koorn speelde Myra Bruhl, Sid ney's vrouw, die aan het eind van het eerste bedrijf om het leven wordt ge bracht. Hoewel haar tekstkennis goed was en zij ontegenzeggelijk haar best deed, maakte Koorn een wat onwaar achtige indruk, vooral in de beginfase. Zij zegde vaak wat te nadrukkelijk slechts haar tekst op en spéélde, in plaats van te acteren. Het trage ver loop van de eerste scene, een lange dialoog met Aris Bremer, was deels aan haar spel te wijten. Later kwam zij beter op dreef. Aanstekelijk was het optreden van Ina Schrama, als de Duitse helderziende Helga Dörfling, buurvrouw van de Bruhls. Dit personage is door de schrijver ongetwijfeld toegevoegd om verwarring te zaaien en enkele humo ristische wendingen aan te brengen. Wat dat betreft kan de Amerikaan zich gelukkig prijzen met de interpretatie van Ina Schrama. Met een conse quent, grappig klinkend Duits accent, zette zij een prachtig typisch typetje neer. Ook geheel naar de geest van de schrijver was de uitbeelding van zaken- adviseur/huisvriend Porter Milgrim door Rob Haak. Enorm toegetakeld door grimeuse Lenie Bremer, vertolkte Haak op kordate wijze de korte rol, die weinig ruimte voor nadere typering liet. Een speciale vermelding verdienen de bedieners van het licht en geluid, resp. Maarten van Arkel en Jacob Stoll. Een juiste, soms gelijktijdige, timing was van groot belang om het vereiste ef fect te bereiken. Daarin slaagde het duo met glans. De geluiden waren van professionele kwaliteit. Ook het decor olitie heeft donderdagmiddag een >usje met aanhangwagen van de gehaald wegens zeer slechte lische staat. De bestuurder, af- •tig uit Oosterend, werd bij een role op de Pontweg aangehouden, chnisch onderzoek bleek onder dat de stuurinrichting van het niet deugde en dat de banden waren. De kraan hijst een steiger van de auto, zodat de onderkant met de blokken polystyreen schuim is te zien. De steiger (die per stuk f6000.— kost f500,— per strekkende meterdrijvend in het water van de Oudeschilder haven. Met een kleine motorboot kan de steiger naar zijn plaats wor den gebracht. Een slechts voor de helft gevulde zaal kreeg zaterdagavond in De Bij enkorf waar voor de toegangsprijs. Toneelgroep Oosterend bevestigde de inmiddels opgebouwde reputa tie met een uitstekende vertolking van de thriller „Moordkuil". Dit fijntjes geschreven toneelstuk van de beroemde auteur Ira Levin bleek een gouden greep, die de toe schouwers tot aan het (late) einde van verrassing en spanning op de puntjes van de stoelen deed zitten. Een grotere belangstelling had dus ze ker op zijn plaats geweest. De toneel groep mag wat dat betreft enigszins de hand in eigen boezem steken. De uitvoering was gewoonweg te laat gepland; eind april behoort het Texelse toneelseizoen feitelijk al een maand ten einde te zijn. Hoewel elke vereni ging en het explosief gegroeide aantal theatergroepen alle over een eigen aanhang beschikken, treedt op een ge geven moment toch verzadiging op. Het gevolg: halfvolle zalen. Misschien wordt het langzamerhand tijd dat de toneelgezelschappen zich realiseren dat overdaad schaadt en het wellicht ver standiger is (ook uit kostenoogpunt) zich tot één voorstelling per seizoen te beperken. Bovendien zou dat de kwali teit van het gebodene aanmerkelijk ten goede kunnen komen. Op het acteerpeil van Toneelgroep Oosterend was zaterdagavond echter weinig aan te merken. Na een stroef verlopen eerste scene, ontwikkelde zich een thriller die op momenten wer kelijk zinderde van de spanning. Dat 2 zomerw der en bij goede dagavond werd in de com- rgadering voor financieel, lisch en technisch beleid si iming gegeven om vóór de eling in de raad al over te t aankoop en vervolgens an de muzieknis in de We- te Den Burg. Hiermee stagnatie bij de herinrichting park voorkomen. ieknis voldoet niet meer aan ie en toile ;tie en vormt alleen nog een oor vernieling en bekladden. iouw is eigendom van het Ko- Texels Fanfarekorps. KTF heeft d in te stemmen met eventuele is daarom bereid de muziek- gemeente Texel te verkopen l,-. De eventuele sloop- ijn geraamd op 75000,—. in het is door raadslid Peter Bakker gevraagd of het podium kan worden gehandhaafd. De r^-a^lir gaat echter toch uit naar to- B Hop omdat de muzieknis door al- ■Kiien het bekladden zeer - -nu is geworden en in de weg Bellij de herinrichting van de We- Bovendien kan in de praktijk ulp van een verrijdbaar podi- elk gewenste lokatie aan de be- aan een podium worden h. Kreng e e steek- Kleur water akker was het ermee eens dat g wordt gesloopt. „Ik wil zelf neehelpen om het kreng tegen ;te te slaan", aldus Bakker, die lerde hoe het gaat met de her- ng van de Wezentuin. Terpstra wilde weten of op de Groene- een „Franse" muziektent kan gebouwd. „Daar valt weinig ladden en het lijkt me een leu- deding voor het plein. Mis- kan zo'n muziektent 's zomers srpacht worden als terras". Di- A. Doppenberg van gemeente verklaarde dat de herinrichting oopt, maar men is afhankelijk /eranciers voor de toelevering anten en daarom is er af en toe actie in het park. Als de mu snel verdwijnt kan het laatste realiseerd worden. Hij verzeker de Wezentuin voor het seizoen bby- iker- de tweede maal in haar bestaan fHondenclub Texel (HCT) IPO- (ns organiseren. Dit betreft een I gebied van de africhting van onden internationaal erkend n kan worden gedaan op ver inde niveau's, namelijk IPO 1, 2 Hier komen alle niveau's aan de Het examen bestaat uit drie on- len, t.w. A-speuren, B-appél en werk. Dit alles zal plaatsvinden ndag 3 mei. Om acht uur zal aan lornderweg bij Halfweg, begon- i/orden met het speuren. Rond ur wordt met de rest van het iramma begonnen op het trainings- ran de club aan het einde van de idijk bij het huisje Riens Sans vanssen Irechtsheeft het heft (pistool! In henden genomen, terwijl Aris Bremer naerstig naar uitvluchten zoekt. Als het een beetje meeloopt zou met het vervaardigen van de steigers jaar lijks een half miljoen omzet gemoeid kunnen zijn. Het is niet de bedoeling om voor de Meyert Boon steiger oc trooi te verwervenBoon: „Dat is een omslachtig gedoe dat veel geld kost. Bovendien gaat er alleen een bescher mend effekt vanuit als je steeds zélf eventuele namaak opspoort en ervoor zorgt dat het bewijs wordt geleverd dat van namaak sprake is. Dat geeft zoveel rompslomp dat ik daar beter niet aan kan beginnen, temeer daar deze steiger nooit een echt massa arti kel kan worden omdat nu eenmaal niet iedereen een steigertje nodig heeft... Voor de hand liggende vraag is waar om Boon zijn voordelige steiger niet levert voor zijn „eigen" Texelse jacht haven. Daar worden binnenkort dege lijke maar zeer dure alluminiumsteigers geïnstalleerd. De verklaring is dat Boon te laat was met zijn uitvinding. Op het moment dat de steigers besteld moesten worden was Boon nog niet met zijn produkt op de markt. Mensen van de watersportvere niging hebben nog wel geprobeerd de zaak alsnog terug te draaien ten gunste van de Boon-steiger, maar dat bleek onmogelijk. Woensdag heeft de historische ver eniging een bijeenkomst, waar Wout Meijer uit Bergen een lezing zal geven over dominee Huizinga. Dominee Huzinga was predikant van de Doopsgezinde Gemeente van Texel van 1844 tot 1879. Tijdens deze lange periode hield hij een dagboek bij dat meer dan 1000 pagina's omvat. Het geeft een uitstekende indruk van het leven van alledag in die tijd op Texel. Zijn zoon, Dirk Huizinga was proffesor in de natuurkunde te Groningen en zijn kleinzoon is de bekende Leidse historicus proffesor J. Huizinga. Wout Meijer heeft van het dagboek een ko pie gemaakt omdat hij zelf ook Texelse grootouders had en omdat hij geïnte resseerd is in de geschiedenis van de Doopsgezinden. Tijdens de lezing zal hij ingaan op de betekenis van Ds Huizinga en zijn dagboek. De bijeen komst wordt gehouden in ,,De Witte Burcht" en begint om 20.00 uur. De onlangs opgerichte historische zang groep heeft toegezegd de avond te zullen opluisteren met enkele histori sche liederen. Ook niet-leden van de vereniging zijn welkom. Het scheelde weinig of de geschiede nis had zich herhaald voor Texelse Boys. op de laatste competitiedag ver loor de concurrent in de strijd om de tweede periodetitel. Sint Boys, onver wacht bij nummer laatst Dirkshorn met 1—0. Door dit resultaat eindigden de twee Boys-teams samen bovenaan in de stand van de tweede competitie helft. Zou daarom na de seizoenen '75/76 en '83/'84 opnieuw een beslis singsduel tussen Texelse Boys en Sint Boys gaan plaatsvinden? Nadere bestudering van de reglementen hielp de Texelaars echter snel uit de droom: het doelsaldo blijkt doorslaggevend, waardoor Sint Boys aan het langste eind trekt. Morgen wordt het vierde Leerhuissei zoen afgesloten met een lezing van Dr. K.A.D. Smelik publicist en docent aan de R.U. te Utrecht. De lezing die als titel ,,De Waarzegster van Endor" heeft, zal gaan over de waardering van kerkvaders en rabbijnen voor het ver schijnsel waarzeggerij in de bijbel. Klaas Smelik is de auteur van o.a. de boeken „Esther" en „Daniël". Hij is tevens eindredactewur van het verza melde werk van Etty Hillesum. Haar dagboeken uit de oorlog bleven in zijn ouderlijk huis bewaard. De lezing is toegankelijk voor iedere belangstellen de en begint om 20.00 uur, in het zaaltje bij de Doopsgezinde Kerk, Ko- gerstraat in Den Burg. De jeugdclub van Zuid-Eierland houdt vrijdag 1 mei de jaarlijkse bonte avond, ter afsluiting van het winterseizoen. Het programma vermeldt toneel, volks dansen, playback-show, verloting, etc. Na de pauze verzorgt de oudere jeugd (12-16 jaar) een éénakter. De organisa toren hopen op veel belangstelling. De entree bedraagt 72,50 voor kinderen in de basisschoolleeftijd en 73,50 voor ouderen, aanvang 20.00 uur. (door de groepsleden gezamenlijk ver vaardigd), aangebracht op stellingen en materialen van Wim de Kort, was prima verzorgd, met onder meer vele wapens en andere potentiële moordat- tributen. Souffleuse Mieke üegierse hoefde nauwelijks in actie te komen. Regisseuse Els Whyte heeft, blijkens het acteerpeil, vakwerk afgeleverd, al had er uit sommige rollen nog wat meer te halen geweest.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7