Cjrocn ^wartsjexehin het t< olklorestichting gaat iibileumseizoen in Wolkers schonk tien schilderijen aan Tesselhuus 1 5 I, uuFkdash IGERUSTHE/D OVER VERSNIPPERING ACTIVITEITEN bigheidje bij 1 Vertekening Sluftergeul omgelegd Alweer granaat Wadloop volbracht André Sharon See you all at the Light Video Show!! APR, ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.176 VRIJDAG 1 MEI 1987 advertenties, abonnementen, etc.: veld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, on (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. werktijd deze week tot en met dinsdag a s Tessa de Graaff, ,,'t Wou- Rozendijk 38, Den Burg, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A19.20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr 67.34 60.398. URG itichting Folklore Texel bestaat deze zomer 25 jaar. Het >ren jubileum zal worden gevierd op 5 augustus met een a uitgebreide aflevering van het woensdagse programma en Burg. tja ipwo jDrdt dan een rijtoer van 25 len gehouden met alle inzit- en in klederdracht, er is een i van oud-bestuursleden, een bmaaltijd in de openlucht op jroeneplaats, een doorlopende voorstelling met films die in op der jaren van de folklore- |teiten zijn gemaakt. r zullen in kramen foto's worden bngesteld en zijn een teken- Irijd voor de jeugd en een verlo- Jepland. De viering wordt beslo- let een feestavond in De Linde- met medewerking van de js. Is vorig jaar zal het folklorepro- na 1987 bestaan uit zg. themada- |e beginnen op woensdag 8 juli ,,Dag van de oud tractoren", iogramma omvat een défilé van len, demonstratie met de lachine en ringsteken vanaf trac- Op 15 juli is de ,,Dag van het waarbij een schapenmarkt hgeveer 800 dieren zal worden Jiniseerd. Er is verder schapen en en in kramen zullen allerlei produkten worden enteerd. Dag van de zee euws is de ,,Dag van de zee" Ijuli. Vanuit de kramen op de pplaats zal dan informatie wor- bgeven over allerlei maritieme za- paarbij medewerking wordt ver- i van onder meer het NIOZ, het jje reddingmaatschappij, de vis- i de stichting Texels Museum. Jeen vijver worden gemaakt i demonstraties worden gegeven Sdio-bestuurde modelboten. traatje zal aan het program- I87 de ..Concorde Ski-show" n toegevoegd, niet op een dag maar op maandag 27 ju- |t folklore heeft het weinig te maar het belooft wel een (kstrekker te worden, waar- or de folklorestichting geen zijn verbonden. De sigaret- rikant Peter Stuyvesant zet k op de Groeneplaats een op ware grootte van het su- nische straalverkeersvliegtuig >rde. De neus van het toestel 'orden geopend en er ont- dan een soort springschans >p ski-kampioenen tussen JFen 23.00 uur een demonstra- llen geven, voorzien van de e licht- en geluidseffecten. ook weer een „Dag van het worden gehouden, deze keer op De olifanten die vorig jaar veel k trokken komen weer naar Texel omt een show van koeien, gei- rkens, kleinvee, paarden en in. Meegewerkt wordt onder gemeenteraad op 12 mei besluit tschaf van IBM automatiserings- <tuur en de daarbij behorende \mmatuur /software) van L en T dar voor de gemeente een on- ■ht aardigheidje op. Het toeval "ie/ijk dat de gemeente Texel 150e contractspartner is van L waf voor deze firma aanleiding is n de ondertekening van het con- 'P 29 mei extra feestgedruis te den. Na de plechtigheid in de eal zal een diner worden aange- in een nog aan te wijzen rant. De officiële redevoeringen gelegenheid van het gedenk- ige feit zullen worden afgestoken worden afgedrukt in de pub/ici- panen van L en T en iee verwachte organisaties, wat Imotie van het eiland mooi is nomen. Verder zal door L en T ddbedrag worden verstrekt, toe [nen aan een nog aan te wijzen pig of instituut op Texel. meer door kleindierensportvereniging Kotex. Op 5 augustus volgt de reeds beschre ven jubileumviering en op woensdag 12 augustus is de „Dag van kleding, dans en muziek" met een kledingshow door een Texelse groep, optreden van een dansgroep uit Schagen, de dans groep Oude Dansen en de dansgroep van ouderen. Verder is een „Nikkelen Nelis" muziekshow gepland, de dixie- landband Monkeys Revival treedt op en er is een demonstratie kantklossen. Op 19 augustus is de „Dag van de oude ambachten" waarbij ongeveer 15 verschillende ambachten worden gede monstreerd, zoals klompen maken, vlasbraken, koperslaan, glasblazen en bezembinden. Deze dag wordt 's avonds om 19.00 uur besloten met de finale van de Texelse ringsteekkampioenschappen. Het folkloreprogramma 1987 eindigt op 26 augustus met de „dag van de ver zamelingen en hobby's": tentoonstel ling en demonstratie van allerlei liefhebberijen. Naast de genoemde wisselende activi teiten zal op alle folklorewoensdagen een kleine schapenmarkt (50 dieren) worden gehouden en wordt opgetre den door theater „Okidoki" en de kin derdansgroep. De miniatuurkermis van Gerard Rijk kan weer worden bezich tigd, er zijn marktkramen met oude ambachten en de wolweegschaal en het schandblok staan er ook weer. Een verschil met vorig jaar is dat alle stal- lestjeactiviteit die door de folklore zelf worden georganiseerd en bekostigd op de Groeneplaats wordt geconcen treerd. Daarnaast wordt gehoopt dat veel winkeliers voor hun zaken in het centrum van Den Burg een stijlvol stal letje zullen inrichten. De folklore zal bij de gemeente geen kramen meer bestellen (en betalen) die achteraf blij ven leegstaan. Vorig jaar stonden tel kens zo'n tien kramen leeg, wat de fol klore totaal ca. 74000,— heeft gekost. Het blijft wel mogelijk dat winkeliers via de folklore de kramen bij De Bol der bestellen wat bij behoorlijke deel name voordelig kan zijn. Zorgen De folklore heeft het vorige seizoen af gesloten met een nadelig saldo van 713.500,—. Op de dinsdagavond in De Lindeboom gehouden voorjaarsverga dering zei voorzitter Wies Hendriks te hopen dat dit tekort zal worden ingelo pen maar dan moet wel elke cent wor den omgedraaid alvorens te worden uitgegeven. Er zijn enige financiële te genvallers te verwerken. De folklore grijpt dit jaar naast de Toer In-subsidie. De gewone subsidie die tot dusver werd verkregen van de provincie Noordholland vervalt waarschijnlijk ook. Een beroep op de winkeliers en andere begunstigers om dit jaar een wat hogere bijdrage te geven in ver band met het 25-jarig jubileum is ver geefs geweest. Haast iedereen houdt vast aan de oude bijdragen. Er wordt gelukkig wel vlotter betaald dan vorig- te jaren. Er zijn al veel bedragen bin nen; totaal is 744.000,— toegezegd, zo deelde penningmeester Gerard van der Kooi mee. Gemeente Het gemeentelijk dienstbetoon (plaat sen dranghekken, plaatsen podium, schoonmaken Groeneplaats e.d.) is niet meer gratis. Begin dit jaar kreeg de folklore een rekening van maar liefst 77335,—. Het bestuur is daarover gaan praten met de burgemeester en wethouder Zegers waarbij is afgespro ken dat de folklore dit bedrag wel moet betalen maar voor een tege- Lees verder pagina 2 Eén van de door Wolkers geschonken kunstwerken, in de huiskamer van het Tesselhuus Schrijver-beeldhouwer Jan Wolkers heeft tien van zijn kunst werken geschonken aan het Tesselhuus, het vakantiehuis voor zwaar gehandicapten aan de Ruijslaan in De Koog. Het zijn merendeels .reliëfschilderijen" die tussen 1965 en 1975 zijn gemaakt en op de tot dusver kale wanden van het Tes selhuus bijzonder goed tot hun recht komen. Omvang en kleur van de schilderij en harmoniëren verrassend goed met het interieur van de verschil lende vertrekken waar de schilde- Het uitgegraven zand wordt gestort bij de ,,oude" geut en zal worden gebruikt om deze te dichten. Goed is te zien hoever het duin al is uitgeslepen" door het water. Omdat de duinen aan de noordzijde worden „afgeslepen" door het water (het zg. meanderen) zijn medewerkers van de firma Daalder vorige week woensdag begonnen met het verleg gen van de sluftergeul naar de zuid kant. „Acht jaar geleden is de geul ook al eens verlegd naar het zuiden", aldus Bart Siemeling, medewerker van Rijkswaterstaat. „Maar in de loop der tijd is het water weer naar het noor den opgeschoven. Eind '86 hebben we met allerlei milieu-organisaties om de tafel gezeten voor overleg. De natuur mag niet teveel worden verstoord, maar nu de natuur zichzélf verstoort door de waterkerende duinen aan de noordkant te vernielen, moeten we wel ingrijpen. Daar was iedereen het wel over eens". Het werk zal ongeveer veertien dagen in beslag nemen. Mot oen kraan wordt aan niauwa geul gegraven. rijen inmiddels zijn opgehangen. Dat is geen toeval want Wolkers zocht de schilderijen zelf uit na eerst het Tesselhuus te hebben bekeken. Het bestuur van de Stichting Texelva- kantie Gehandicapten is nog een beetje beduusd van het geschenk, dat ongetwijfeld een zeer aanzienlijke waarde vertegenwoordigt. De enige voorwaarde die Wolkers heeft gesteld is dat hij af en toe eens een schilderij voor korte tijd mag terughalen of om ruilen voor een tentoonstelling. Enthousiast Mensen van de stichting hadden Wol kers benaderd met het verzoek om voor het Tesselhuus een beeld te ma ken dat ter gelegenheid van de officië le opening zou moeten worden ont huld. Toen Wolkers zich bij die gele genheid nader op de hoogte stelde van de doelstellingen van de stichting en het lot van de kinderen waarvoor het Tesselhuus is bedoeld, werd hij zeer enthousiast. „Ik kwam daar en ik zag hoe sfeervol dat huis ingericht was en ik dacht: ik kan beter meerdere schilderijen geven die ik al heb". Wol kers toonde zich niet kinderachtig en hing uiteindelijk tien werken op. Het is allemaal moderne kunst die aange naam oogt: composities van herkenba re voorwerpen, werken die bestaan uit textiel en veiligheidsspelden maar ook de inmiddels landelijk befaamde schil derijen waarin uitwerpselen van koeien en schapen zijn verwerkt. Gastechtpaar Voor het Tesselhuus, dat dinsdag 5 mei officieel wordt geopend, zijn enke le mensen nodig die groepen gehandi capten die met eigen begeleiders naar het Tesselhuus komen, met raad en daad terzijde staan. Het bestuur van de Stichting Texelvakantie hoopt een echtpaar te vinden dat deze taak op vrijwillige basis wil verrichten. Geble ken is namelijk dat de eigen begelei ders van deze groepen vaak onbekend zijn met de recreatiemogelijkheden die er voor gehandicapten op Texel zijn. Ook blijkt het noodzakelijk te zijn dat iemand af en toe een oogje houdt op de inventaris, lampen verwisselt, het filter in de afzuigkap vervangt, melding maakt van gebreken en defecten, klei ne onderhoudskarweitjes doet, etc. Het gastechtpaar moet als het ware de schakel zijn tussen de groepen gehan dicapten en het bestuur. Permanente aanwezigheid is niet nodig. Als er maar iemand is bij aankomst en ver trek van de groepen. Mensen die inte resse hebben kunnen contact opne men met secretaris A. R. Hengst in De Cocksdorp, telefoon 02222-250 of Jan C. Stolk van 't Horntje, telefoon 02226-310. Mede dank zij het enthousiasme van veel Texelaars is het mogelijk geweest het Tesselhuus van de grond te krijgen en de zwaar gehandicapte kinderen die er verblijven een ontspannende en boeiende vakantie te laten beleven, waarbij ze zoveel mogelijk zelfstandig kunnen functioneren. Het liefst had men dan ook alle Texelaars voor de of ficiële opening uitgenodigd, maar dat was natuurlijk onmogelijk. Wel zal vol gende week zaterdag open huis wor den gehouden, ledereen is dan wel kom om het Tesselhuus te bekijken. Er zijn dan in het huis geen gehandicapte gasten. Dat is ook de bedoeling want het is voor gehandicapten erg onaan genaam als zij als een soort beziens waardigheid moeien dienen. Om die reden is het open huis van zaterdag voorlopig de laatste gelegenheid om het huis te zien. Dinsdag is weer een granaat gevon den, deze keer op een stuk bouwland aan de Laagwaalderweg. De explosie venopruimingsdienst is gewaarschuwd. De 35-jarige Lammert Kwant volbracht verleden week een solo-wadlooptocht van Vlieland naar Texel over een af stand van 29 kilometer. Kwant, af komstig uit Ezinge, is gids bij de Gro ninger wadloopvereniging „Anenicola". De moeilijke oversteek van Vlieland naar Texel is al eerder gemaakt maar het was voor het eerst dat de tocht door een wadloper alleen werd volbracht. A.s. zaterdag de hollandse SHAKINSTEVENS Entree 75,—

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1