Buizen zinkerleiding op Texel al de grond in I 1 Over twee weken start in Marsdiep? Voor koninginnedag en het weekend 1 Folklore 0 0 0 0 0 0 0 VERVOLG VAN PAG.l Bloemen voor Casino-junioren Jeugdsurfen Geen extra geld voor Anne Frank-krant Zitting Diëtiste Vernieling van ruiten Hagelschoten 30 april t/m 3 mei 1987 ^Artsen -i Groene Kruis ^Tandartsen Apotheek '0 0 Gezinsverzorging A Alcohol en drugs w 0 Dierenartsen 0 Noodslachtingen 0 Kustwacht Eierland Kerkdiensten Rijkspolitie Brand/ambulance PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 1 MEI 198, moetkomende subsidie in aanmerking komt. Die subsidie zal echter in vijf jaar wor den „afgebouwd" zodat de folklore daarna alle gemeentelijke kosten moet betalen zonder tegemoetkoming. Ongenoegen Naar verhouding weinig mensen ge troosten zich telkens enorme onbetaal de inspanning om het ca. 750.000 kostende folkloreprogramma elk jaar te organiseren en uit te voeren. Voor hen is het telkens weer teleurstellend om te merken dat de belanghebbenden nauwelijks interesse en betrokkenheid tonen. Voor voorzitter Wies Hendriks is dat zelfs aanleiding geweest om te besluiten uit het bestuur te stappen, direct na afloop van het seizoen 1987. Het aantal aanwezigen op de voor jaarsvergadering was ook weer heel laag: slechts 15. Van de meer dan 100 andere genodigden hadden er slechts drie de moeite genomen om afbericht te doen. Ook mevrouw D van Sambeek- Schrama (Tante Door) en Gerrit Coe- vert houden het voor gezien. Er zijn dus nieuwe bestuursleden nodig. Wie zich geroepen voelt, wordt verzocht zich te melden bij vice-voorzitter Henk v.d. Belt. Andere aanpak? Voorzitter Hendriks vond verder dat er discussie moest komen over de toe komstige aanpak van evenementenor ganisatie in Den Burg. Moet de folklo re een bredere doelstelling krijgen en de zaken op meer commerciële basis aanpakken, gedwongen door de feite lijk te krappe geldmiddelen en de stij gende kosten? Er zou samenwerking gezocht kunnen worden met de winke liersvereniging. Het blijft een probleem dat de folklore als stichting geen leden heeft en volkomen afhankelijk is van vrijwilligheid wat de betaling van de bijdragen betreft. Dat belooft steeds moeilijker te wor den omdat in Den Burg ook andere organisaties in het leven worden ge roepen die evenementen willen organi seren en om geld aankloppen bij de middenstand er is geen twijfel aan de noodzaak van behoorlijke evenementen voor toeristen, ook in voor- en nasei zoen maar dat zal dan wel eendrachtig en efficient moeten gebeuren. Dit ge luid werd in de rondvraag ondersteund door Cor Kossen die niet zo blij is met de activiteiten die van bepaalde straten uitgaan. Hij doelde met name op de zojuist in het leven geroepen stichting Kantoorstraat die op 6 en 7 augustus in Kantoorstraat, op de Groeneplaats en op de Vismarkt een Pasar Malam (Indische markt) wil organiseren en al lerlei bedrijven om een financiële bij drage heeft gevraagd, ledereen organi seert maar van alles en allemaal ko men ze bij dezelfde winkeliers om steun. Het wordt te gek en het is hoog tijd dat er wat meer eenheid komt en dat in overleg wordt bepaald wat in Den Burg wel of juist niet moet gebeuren. De club Texelkoers speelt elke dins dagmiddag koersbal van 13.30 tot 15.30 uur voor mensen die al langer lid zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 15.30 tot 17.30 uur. Gespeeld wordt in De Buureton aan de Molenstraat in Den Burg. Het jeugdzaalvoetbalteam Casino 3 heeft het kampioenschap van de junio ren 2-klasse in de wacht gesleept. Concurrenten Gamma 2 en Oosterend 2 werden onlangs op een onoverbrug bare achterstand gezet. De resultaten van extra wedstrijden op zaterdag tij dens de winterstop hadden de doorslag gegeven. Coaches Kees Kooy en Theo Houterman hadden hiervoor wel een paar bosjes bloemen over. De jeugdige kampioenen zijn: Jordi van Heerwaarden en Albert Zandstra (staand), Twan Roeters, Richard Hou terman, Geert Jan Kuip en keeper Pa scal Spigt. Op de foto ontbreekt Peter Moerbeek. De aanleg van de drinkwaterzinker door het Marsdiep werpt zijn schaduwen vooruit. Half mei wordt met dit veelbespro ken karwei begonnen, maar aan wal zijn de buizen al ge legd. Op Texel vinden momenteel graafwerkzaamheden plaats voor het laatste deel van het traject, langs de Pont- weg tot aan het eindpunt van de zinker, het PWN- pompstation aan de Westerweg. Daar kwam vorige week ook de gerenoveerde reinwaterkelder gereed, waarop de zin ker wordt aangesloten. Als alles volgens schema verloopt, zal Texel binnen enkele maanden via de zinker zijn verbon den met het vasteland. Van voren af Benno Beuving, Rienk Mosk en voorman Carlo Witte bezig met het plaatsen van de buizen langs de Pontweg. De kraan wordt bediend door Piet Raa; Kees Zoetelief is intussen vooruit om plaggen te steken In de week voor Pasen startte een ploeg van Drijver Bouw B.V. uit Den Burg met het graafwerk en buizen leggen. Begonnen werd op een weiland aan de Pontweg, te genover de afslag Leemkuilsweg. Het lijkt merkwaardig om „zo maar" ergens midden in het land te beginnen, maar hiervoor zijn goede redenen aan te voeren. Langs de Leemkuilsweg ligt namelijk een deel van de nu in gebruik zijnde leiding die het gedestilleerde drinkwa ter van de waterfabriek in Oudeschild naar het pompstation vervoert. Een belangrijke „halte" onderweg is het waterreservoir in het Hogeberg-gebied, waaruit wordt geput om Cs zomers) pieken op te kunnen vangen. Deze lei ding zal niet verdwijnen als de nieuwe zinker in gebruik wordt genomen. Het traject Pontweg/Leemkuilsweg tot aan het pompstation zal dus uit twee lei dingen bestaan. De PVC-buizen zijn van dezelfde grootte: 315 mm doorsne de. Vanaf de afslag Leemkuilsweg tot aan de afslag Amaliaweg zal langs de Pontweg een enkele leiding worden gelegd met buizen van een grotere ca paciteit (400 mm) en zijn vervaardigd Tot eind mei is iedere vrijdagavond van 18.00 tot 21.00 uur jeugdsurfen bij Dijkmanshuizen. I van asbest. Langs de Amaliaweg tot aan het aanlandingspunt honderd me ter ten noorden van het gemaal aan de dijk van de PH-polder ligt vervol gens weer een dubbel buizenstelsel, die aansluit op de dubbele leiding in zee. Dit laatste deel van het traject wordt ook door Drijver Bouw BV uit gevoerd. De 400 mm-buizen worden gelegd door het bedrijf LBU (Leiding Bouw Uitgeest), een specialistische onderneming waarmee het Provinciaal Waterleiding Bedrijf vaker samenwerkt. Aanvangsdatum Zoals bekend is de aanleg van de zin ker gegund aan het Duitse bedrijf Tohrbau Nor A.G. uit Oldenburg. Een exacte aanvangsdatum is nog niet be kend, maar volgens de laatste informa tie van het PWN gebeurt het tussen 11 en 16 mei. Alle benodigde vergun ningen voor de aanleg zijn rond, inclu sief die van de gemeente Texel die toestemming voor aanleg in het Texel se deel van de Waddenzee moest ver strekken. De aanleg zou niet of nau welijks schade toebrengen aan het mi lieu, terwijl anderzijds het „maat schappelijk nut" bijzonder groot wordt geacht zodat de gemeente geen be zwaren zag in verlening van de ver gunning. Rijkswaterstaat verzekerde dat het parkeren van booreilanden pri vaatrechtelijk is uitgesloten in het deel van het ankergebied waar de zinker wordt aangelegd. Helemaal zonder problemen is de zinkeraanleg echter niet. Momenteel kan in Den Helder nog niet worden begonnen met graaf werkzaamheden want tot dusver heeft de marine geen toestemming gegeven om op het marineterrein aan de slag te gaan. Het punt waar de zinker in zee verdwijnt is gelegen op grondge bied van de marine. De vertraging heeft te maken met een eventueel ge lijktijdig aan te leggen rioolleiding. A. A. Schaafsma, chef voorlichting van het PWN, kon niet bevestigen dat de marine een eigen aftakking van de zinker wil, zodat de marine niet alleen op de drinkwateraanvoer van Den Hel der hoeft te rekenen. Verder zei Schaafsma dat bij aanvang van de werkzaamheden aan Texelse en Hel- derse kant waarschuwingsborden in zee worden geplaatst, vooral bestemd voor pleziervaarders. Op de borden wordt in het kort uitgelegd wat gaat gebeuren en worden enkele wetens waardigeheden over het project opgesomd. Sleuvengraver Uitgerust met een tractor, kraantje, sleuvengraver en schoppen zijn de Texelaars Carlo Witte, Piet Raa, Rienk Mosk, Benno Beuving en Kees Zoete lief dezer dagen langs de Pontweg be zig met het in praktijk brengen van hetgeen op papier allemaal zo mooi is getekend. Deze praktijk is dat donder den, vijf meter lange PVC-buizen pre cies één meter diep moeten worden aangebracht. Eerst moet daarvoor met de sleuvengraver een 1.30 meter diepe sleuf worden gemaakt, nadat eerst de graszoden keurig zijn uitgestoken en de laag teeltaarde apart is verwijderd. Dit laatste is nodig omdat de rode aar de daaronder onvoldoende voedings waarde bezit, om het grasland er na de „operatie" weer snel fris groen te laten uitzien. Op de bodem van de sleuf wordt eerst een laag grond ge schept alvorens grondwerkers de bui zen kunnen laten zakken. Daarna wor den de buizen afgedekt met aarde, die in totaal viermaal wordt aangestampt met een motorstamper. Wanneer niets tegenzit, kan op één dag ca. 240 me ter leiding worden aangelegd en grof weg met aarde bedekt. In de wegberm kan het karwei nog sneller worden uit gevoerd, omdat dan geen rekening hoeft te worden gehouden met de ei sen van de landeigenaren en de teel taarde dientengevolge niet gescheiden hoeft te worden uitgegraven. Het is langs het betreffende deel van de Pontweg niet mogelijk om de leiding in de berm te leggen, omdat het daar al „stikt" van de kabels en buizen. Ook dat was een reden om ter hoogte van de Leemkuilsweg met het graaf werk te beginnen. Het is nu nog vrij vroeg in het seizoen, zodat de boeren nu zo weinig mogelijk hinder en scha de zullen ondervinden. Dit deel van het traject sluit aan op de „uitlopers" van het buizenstelsel bij het pompstation. Het bedrijf Velthuis, Bakker en Van der Klok (VBK) uit Hoorn, dat de reinwaterkelder ver nieuwde, zorgde ervoor dat van de Westerweg tot aan de Pontweg al bui zen in de grond liggen. Dat gebeurde mede zo vroegtijdig om de belangen van de mensen die een volkstuintje hebben op het complex tegenover het pompstation, zo weinig mogelijk te schaden. Reinwaterkelder De aanpassing van de reinwaterkelder staat in principe los van de zinkeraan leg; laatstgenoemde plannen werden pas in een later stadium definitief een feit. Over de modernisering van de kel der was al eerder beslist en vormt een onderdeel van een totale herinrichting van het pompstation-terrein. Het huidi ge pompstation zal in de nabije toe komst moeten wijken voor een geheel nieuw gebouw, dat elders op het ter rein zal worden gebouwd. Bedrijfslei der Gijs Jansen vermoedt dat begin 1988 met de nieuwbouw kan worden begonnen. Pas als het nieuwe station naar behoren functioneert, wordt het huidige 35 jaar oude gebouw afgebro ken. Het dieseltijdperk zal dan voorbij zijn; alles wordt electrisch en volauto matisch. De personele bezetting wordt wél gehandhaafd op acht man. Zij zul len dan minder handwerk moeten ver richten en zich meer bezighouden met specialistisch controlewerk. De renovatie van de reinwaterkelder werd vorig jaar oktober begonnen en kwam in de week voor Pasen, precies volgens schema, gereed. Van de voor malige 2000 kubieke meter bevattende kelder werden door het aanbrengen van een scheidingswand twee aparte kelders gemaakt. In elke ruimte mondt één pijp van de dubbele leiding uit. In beide vertrekken zijn muren aange bracht, die de watercirculatie in de kel ders moeten bevorderen, wat van be lang is voor de kwaliteit van het drink water. Nieuw zijn verder veiligheidsga ten op het „dak" van de kelder en een „waterslot" om ongedierte te weren. Buffer Na de komst van het drinkwater van de vaste wal, zal de andere kelder op het terrein (die van 800 m3 onder het pompstation) buiten werking worden gesteld. De totale buffer op Texel wordt hierdoor verkleind tot ca. 2800 m3. dat kan geen kwaad omdat sprake zal zijn van een grotere drink watertoevoer. Ook als de ramingen uit komen en er in 1995 zo'n 9000 kuub water per etmaal zal worden verbruikt (nu 6500 7000) zullen er geen pro blemen rijzen, omdat per 24 uur over 10.000 kuub kan worden beschikt. De nieuwe zinker voert 300 kuub per uur aan, tegen 125 kuub per uur van de waterfabriek nu. De gerenoveerde kel der werd voorts uitgerust met een be dieningsruimte, waarin straks ook nau welijks nog handwerk nodig is. Het terrein werd afgewerkt door de firma Van Tatenhove uit Oosterend. De pogingen van de werkgroep tegen discriminatie om het gemeentebestuur alsnog te bewegen geld uit te trekken voor het beschikbaar stellen van de Anne Frank-krant voor de basisscholen op Texel zullen wat B en W betreft geen resultaat hebben. Het college heeft namelijk het standpunt ingeno men dat de scholen dit materiaal moe ten aanschaffen door gebruik te ma ken van de gelden die voor leer- en De diëtiste, mevr. S. L. Goote, komt voortaan de eerste en derde maandag van de maand (dus 4 en 18 mei) in het Groene Kruis-gebouw van 13.30- 15.30 uur. Afspreken via tel. (02220) 3241. hulpmiddelen worden verstrekt. Het college zou dit overigens van harte toejuichen want met de werkgroep i men van mening dat het verstrekken van de krant, eventueel vergezeld van de video-opname, een bijdrage kan li vere aan beteugeling van discriminat» In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn twee thermopaneruiten vernield van het in aanbouw zijnde restaurant op camping Loodsmansduin. De si de bedraagt ongeveer 71000,—. Woensdag deed een 65-jarige man \m Harlingen aangifte van vernieling aan zijn caravan op camping Loodsmans duin. De caravan was aan drie zijden door hagelschoten beschadigd. 00 uur. den Bent, 0 Uitsluitend voor spoedgevallen 0 Van donderdagmorgen 8.00 tot zater- 0 dagmorgen 8.00 uur. W Dokter R. Coutinho, Schilderend 0 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. 0 Van zaterdagmorgen 8.00 uur tot 0 maandagmorgen 8.0 0 Dokter R. A. van 0 Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, 0 telefoon (02222) 234. Aanvragen 0 visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 0 uur. Zondag apotheek geopend en 0 spreekuur van 12.00 - 12.30 uur en 0 van 17.00 - 17.30 uur, zonder 0 afspraak. 0 Koninginnedag, 30 april 1987 0 Zr. M. Th. Groothuis-Zijlstra, 0. telefoon (02230) 23024. 0 Van vrijdagavond 18.00 uur tot 0 maandagmorgen 8.00 uur 0 Zr. H. J. Hilgers, telefoon 0 (02230) 23024. 0 Uitleen van verplegings- 0 artikelen en informatie: 0 Op de werkdagen van 16.30 - 0 17.30 uur. Spoedgevallen tel. 0 (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende 0 tandheelkundige hulp kan men op 0 Koninginnedag, zaterdag en 0 zondag om 18.00 uur terecht in 0 het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan, Den Burg. 0 Kunstgebitreparatie. 0 Spoedeisende gevallen ook in het 0 weekend na telefonisch overleg. 0 Tandtechniek Van Kralingen, tel. p (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) Yp 2112. Open van maandag t/m vy w vrijdag van 8.30-18.00 uur. Koninginnedag en zaterdag van 0 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 0 uur en zondag van 11.00-12.30 uur 0 en van 16.00-17.00 uur. Buiten die 0 tijd alleen voor spoedeisende 0 gevallen. 0 Spreekuur: elke werkdag van 0 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 0 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den 0 Burg, telefoon (02220) 4152. 0 In het weekend kan op zaterdag, 0 zondag en maandag tussen 17.00 0 en 19.00 uur gebeld worden met 0 mevr. B. Dijkstra, tel. (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. 0 Spreekuur volgens afspraak: 0 telefoon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen 0. telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op 0 werkdagen (02220) 2182 0 (slachtplaats); na werktijden en in 0 het weekend (02220) 3541 via 0 TEM-centrale. 0 Voor meldingen van schepen of 0 zwemmers in nood: Kustwacht 0. Eierland, tel. (02222) 270. Zondag, 3 mei 1987: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Knipscheer gezamenlijke dienst met de Doopsgezinden Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 11.00 uur ds. Verbeek m.m.v. ,,The Messengere" De Koog 9.30 uur br. A. Breet De Waal 9.30 uur ds. Verbeek Oosterend 9,30 uur ds. De Jong 4 mei 19.45-20.15 uur: Dodenher denking in de R.K. kerk te Ooster end voor alle gezindten. Oudeschild 11.00 uur ds. De Jong De Cocksdorp 11.00 uur br. A. Breet uit Hoorn GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Boiten, Andijk 19.30 uur ds. Boiten Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. J. Donker 19.00 uur dre. J. Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogeretr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipscheer Gezamenlijke dienst in de Ned. Herv. kerk. Uitzending via De Lichtboei. Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in Eben Haëzer, Julianastraat 11 Den Burg 10.30 uur Voorganger Joh. Tensen ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur, Herenkoor zondag: 10.45 uur, Dameskoor Tijdens de mis kindercrèche. Oosterend: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30-11.20 uur Openbare lezing: Zult u de „laatste dagen" over leven? 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: Hoe u goddelijke vrede vollediger kunt ervaren. bahAt Iedere maandag bestuderen van en lezen uit de Bahé'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Thema: „Gezin en opvoeding" Adres: Hollewal 13, Den Burg. Spri gerr De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Het bureau te De Koog is en donderdagmiddag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-?????. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2