Vonnis muzieknis snel voltrokken >0 PSP: gemeente moet kunst blijven aanmoedigen egrafenisonderneming osterend overgenomen >p%leende Duwvergunningen ave bruinvis dood ngespoeld bij dijk 1 Mishandeling SVT zoek mèèr reünie-gangers Verkeerscontrole Geslaagd Personeelsleden „Molenkoog" benoemd Voordracht in het NRC Aantal zeehonden blijft toenemen Waddenadviesraad bestaat vijf jaar „Proefkonijnen" serveren voor RSG Victorie voor mini-team nlJDAG 1 MEI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ondernemers-aktiviteiten Oosterender begrafenis- en cre- stieonderneming van J.J. van der rg wordt per 1 mei overgenomen or Biem Vlaming van de Schor- nweg. Deze was al als drager rkzaam bij de begrafenisonder- ming en was bij vakantie en kte invaller. Vlaming is van plan n werkterrein uit te breiden tot it hele eiland en zoekt zijn klan- inkring in alle (kerkelijke) uindten. begrafenisonderneming is met deze emame weer terug in vertrouwde nden Tot 1934 hield een oudoom i Vlaming, Piet Bakker, zich in isterend en omstreken met deze ik bezig, waarna diens zoon Piet bedrijf voortzette en dit tot 1974 Ihield. In dat jaar nam Van der Berg van hem over. Deze is nu de ze- ntig gepasseerd en wil een stapje te- jdoen Biem Vlaming: ,,Vier jaar ge len stopte ik als veehouder en werd iger bij Van der Berg. Het bleek dat nog niet over een opvolger beschik- lk had wel interesse zei ik. Het leek ■n vooral voor de Oosterender ge- ienschap een goede ontwikkeling I een dorpsgenoot het bedrijf zou srtzetten." Vorig jaar behaalde Vla- ig na een zware cursus de benodig- diploma's en kan dan nu voor zich- faan de slag. Hij wil zich niet be- rken tot de regio Oosterend, maar heel Texel werkzaam zijn. Hierdoor begrafenisondernemer Maat dus it langer de enige zijn bij wie alle ;elaars terechtkunnen. Voorts heeft ming de beschikking over een eigen lenopslagplaats, in tegenstelling tot |ns voorganger die de kisten via lat betrok. Volgens Vlaming liggen in de uitbreiding niet slechts zakelijke ]tieven ten grondslag, maar ook Ie: „Ik zie het als mijn taak om nsen bij te staan in dergelijke droe- omstandigheden; geestelijke hulp lening dus." Over de aantasting van at's monopoliepositie: „Het is nu an] ir de mensen niet langer een ver- hting om Maat te nemen." De con- rentie zal zich ook in de prijs van kisten uiten, die volgens Vlaming 5,- beneden de op Texel gebruike- j prijs zal liggen. jjemeester en wethouders hebben de volgende personen en instan- bouwvergunning verleend: )rijver, Oranjestraat 20, Oosterend het veranderen van een woonhuis Muyweg 50 te De Cocksdorp; N. Bedrijf Texel, Schilderend 70, 5( i Burg, vo r het plaatsen van een )-station aan de Rozendijk nabij nr. e Den Burg; N. van Heerwaarden, jerweg 149, Den Burg voor het ge- jtelijk veranderen van een woon- Fa. F. Zegel, Heemskerckstraat [Oudeschild voor het plaatsen van dubbel woonhuis aan Heems- jkstraat 27/29 te Oudeschild; A. S. m de Snepscheut, Beatrixlaan 97, Burg, voor het plaatsen van een ling; A.A. Balk, Schilpbanck 19, Burg, voor het plaatsen van een urtje; Th. van der Laan, te Leek het plaatsen van een snack-kiosk iet parkeerterrein bij de vuurtoren aal 31; Natuurrecreatiecentrum, ilaan 92, De Koog voor het vergro- •an een zeehondenopvang; A. de Ier, Hogereind 45, De Waal, voor gedeeltelijk veranderen van een nhuis. len-belanghebbenden kunnen te- deze beschikkingen ingevolge de Administratieve Rechtspraak Over- sbeschikkingen een bezwaarschrift ïnen. Nadere informatie hierover is Brkrijgen bij de gemeentesecretarie, ling R.O.V. kamer 205. )ob, Plevierstraat 11, De Koog voor plaatsen van een carport P. J. Hal- loogte van het gemaal van ^imanshuizen werd dinsdagoch- een dode, maar in nog volko- gave staat verkerende, bruin- aangetroffen. betreft een wijfje van waarschijn- evorderde leeftijd, gezien het in aten staat verkerende gebit. Uit lewicht (60,5 kg) valt af te leiden Ie dolfijnachtige vermoedelijk «ig is. Nader onderzoek zal dit en aantonen. Het dier is 1.50 me- 'ng. Op het oog is het helemaal en is niet duidelijk wat de doods lak is geweest. De ontdekking 'ond half tien gedaan door «flutter Cor Ellen, die langs de dijk buis naar het maritiem museum Ellen belde het NRC. Later Ie nog meer telefoontjes van ten die het zeezoogdier hadden n. Twee NRC-medewerkers 'en het dier met een jeep op. Er "^arschijnlijk een kunststof model expositiegebruik van worden ge- t- Na onderzoek zal het dier wor- Setransporteerd naar het Rijks urn voor Natuurlijke Historie in I sema, Watermunt 8, De Koog voor het veranderen van een voorgevel aan Dorpsstraat 22 te De Koog: mevrouw Plaatsman-Hoogerheide, Oosterender- weg 17, De Waal voor het vergroten van een zomerhuis aan Californiëweg 311 te De Koog; C. J. M. Lexmond, Noordwester 90, Den Burg voor het plaatsen van een tochtportaal; J. Vla ming, Boodtlaan 40, De Koog voor het plaatsen van een woonhuis aan Boodt laan 42c te De Koog; G. Pansier, Zee bries 17, Den Burg voor het plaatsen van een serre; Dir. Werkplaats De Bol der, Wezenland 1, Den Burg voor het gedeeltelijk veranderen van een werk plaats; T. Timmer, Noordwester 57, Den Burg voor het veranderen van een winkelpui aan Binnenburg 3 te Den Burg; P. M. Bakker Expl. Mij, We verstraat 7-13, Den Burg voor het ge deeltelijk veranderen van een winkel pand aan Weverstraat 13 te Den Burg; Jarino b.v., Postbus 6, Roden voor het bouwen van een kantoor/winkelruimte met drie bovenwoningen aan War moesstraat/ Elemert. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretaris, afdeling R.O.V., kamer 205. Zondagavond kreeg een 17-jarige jon gen uit Den Burg in discotheek Question een klap op zijn oog van een ongeveer 20-jarige Oudeschilder. De ruzie was begonnen om een omgeval len glas bier. De jongen uit Den Burg moest in het ziekenhuis in Den Helder worden behandeld. De muzieknis van het Koninklijk Texels Fanfarekorps bestaat niet meer. Woensdagochtend verander de aannemer Tatenhove met be hulp van een kraan het bouwwerk in een puinhoop. Het vonnis was in enkele minuten voltrokken. Met de kraan werden de zijgevels inge drukt waardoor het houten dak naar beneden stortte. Bij de overname van het gebouw door de gemeente was afgesproken dat twee gevelstenen gespaard moesten worden en eigendom moesten blijven van het fanfare. Door een communica tiestoornis (zoals dat heet) was dat bij na misgelopen want de gevelstenen zaten er nog in toen de nis al half in elkaar lag. Ambtenaren, geactiveerd door het lawaai van vallend puin snel den vanuit het raadhuis toe om de sloop stil te leggen, zodat er gelegen heid was om de stenen zorgvuldig los te hakken en in veiligheid te brengen. De steen op de voorgevel herinnert aan de eerste steenlegging door de dochter van burgemeester Reehorst in 1947 en de steen in de achterwand vermeldt het feit dat de nis door de burgerij en de gemeente aan het fanfa re werd aangeboden. Wat met de ste- Leden en oud-leden van SV Texel die nog geen uitnodiging in de bus hebben gekregen voor de reünie die op zaterdag 16 mei wordt ge houden. worden verzocht zichzelf in verbinding te stellen met de or ganisatie. De reüniecommissie heeft 350 namen opgespoord en uitnodigingen verstuurd, maar van een aantal oud-leden ontbreekt het adres. Doordat de administratie uit de jaren '70 onvindbaar was, kon den niet alle gegevens worden achterhaald. Meer dan de helft van de aangeschre ven (oud-l en leden heeft inmiddels toegezegd te zullen komen. Wie nog geen bericht heeft ontvangen kan te recht bij de volgende personen: Henk Boon (tel. 02220-2479), Bertus Heer schap (02220-31731 en Kees Boot (02220-2590). Ook kan men zich opge ven via een briefje naar SV Texel, ant woordnummer 690 in Den Burg. Een postzegel plakken is daarvoor niet no dig; wèl moet de enveloppe worden opengelaten. Tevens kan dan opgave worden gedaan voor het gezamelijke diner op deze dag in hotel De Linde boom. Hiertoe bestaat nog tot en met 5 mei de gelegenheid. De kosten be dragen 730,— per persoon. Bij voornoemde personen kan ook het fotoboek dat ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan is vervaardigd worden besteld. Bij voorinschrijving kost dit boek 719,50 en na 9 mei is de prijs 724,50. Waarschijnlijk wordt het boek tijdens het reünieweekend gepresen teerd. De opzet is te vergelijken met het bekende „Texel te Kiek". Een groot deel van de foto's stamt uit het verre verleden, met bijvoorbeeld historische opnamen van het in beginjaren roem ruchte dames-handbalteam. DE PSP-afdeling Texel heeft de ge meenteraad voorgesteld het geld dat na 1 juli overblijft als gevolg van de opheffing van de Beeldende Kunst Regeling (BKR) voortaan ten goede te laten komen van Texelse kunstbeleving. De BKR houdt op te bestaan in het kader van de rijksbezuinigingen. De gemeente Texel heeft steeds 5%, dat is ongeveer 71600,— per jaar aan de regeling bijgedragen. Van de regeling werd door één Texelse kunstenares ge bruik gemaakt. De PSP vindt dat de 71600,— die straks overblijft niet ge ruisloos in de algemene middelen moet verdwijnen. In een brief aan de raad is de suggestie gedaan een prijs Woensdag werd door de politie van 06.00 uur een verkeerscontrole gehou den op verschillende plaatsen op Texel, in samenwerking met verkeers- groep Alkmaar. Meerdere processen verbaal werden opgemaakt, onder meer wegens gladde banden, uitlaten die niet deugden en verlopen kente kenbewijs deel 3. Ook werden een opgevoerde brommer en twee personenauto's voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. Voor de opleiding KMBO-detailhandel te Den Helder slaagden Bartina van der Knaap en Annette Pool. in te stellen, bijvoorbeeld een aanmoe digingsprijs voor een of meer veelbelo vende Texelse kunstenaars. Ook zou het bedrag gereserveerd kunnen wor den om ter gelegenheid van de viering van het 575-jarig stadsrecht van Texel in 1989 een groot kunstwerk aan te schaffen, bijv. een beeldhouwwerk. B en W hebben besloten O. Vos- Meijer, J. de Koning-Varewijck, R. Keijser-Buursma en T. Kleinveld-ten Brink als personeelsleden aan te stel len voor het gemeentelijk zwembad „Molenkoog", op arbeidscontract voor de periode 25 april tot en met 20 sep tember 1987. De heer N. Erwich is aangesteld voor de periode 1 april tot en met 30 september. In verband met het zevende Nationale Museumweekend worden zaterdag in het Natuurrecreatiecentrum enkele ex tra activiteiten op touw gezet. Er zul len films over het waddengebied wor den vertoond en om ongeveer 11.00 uur houdt N RC-medewerker Henk Brugge een voordracht met dia's over de zeehondenopvang. Het NRC-is za terdag geopend van 9.00 tot 17.00 uur. De gewone toegangsprijs moet wor den betaald. In het najaar zal een spe ciale „gratis" dag voor Texelaars wor den gehouden. nen zal gebeuren is nog niet bekend. Overwogen wordt ze aan te brengen in de muren van de nieuwe oefenruimte die het fanfare nog eens hoopt te verwerven. Culturele historie De sloop van de muzieknis betekent een definitieve punt achter de Wezen- tuin als plaats van na-oorlogse culture le evenementen. Vooral de eerste tien jaar van zijn bestaan werd de muziek nis regelmatig gebruikt. Twee keer werd in de nis een muziekconcours ge houden, de eerste keer georganiseerd door het Texels Fanfare, de tweede keer door alle Texelse korpsen die wa ren aangesloten bij de Westfriese bond. Ouderen herinneren zich ook nog de spectaculaire evenementen die werden georganiseerd door de toen malige VW-directeur Oskamp, zoals een optreden van Vrij en Blij dat meer dan 3000 bezoekers kreeg, de Canade se Vancouver Boys Band, de Mari nierskapel en andere publiekstrekkers. Veranderende tijden en wensen degra deerden de muziektempel in een over bodig obstakel dat de laatste jaren nog slechts werd gebruikt voor het Texelpop-evenement en dat verder al leen maar object was van vernielzucht. De nis voldeed overigens aan zeer ho ge akoestische eisen, waarover menige muziekjury zijn lof heeft uitgesproken. Jubileumgeschenk De burgerij bracht in 1946 geld bij el kaar voor de nis als geschenk voor het In 1986 zijn in de Nederlandse Wad denzee 798 zeehonden geteld. De toename van de laatste jaren zet zich gestaag voort en is in over eenstemming met de toename van het gehele zeehondenbestand in de internationale Waddenzee. De licht stijging wordt verklaard door de toegenomen migratie van zeehon den uit Duitsland. Het geboorteper centage in de Nederlandse Waddenzee zelf is nog steeds veel te laag. Het RIN heeft een onderzoek afgerond naar de effecten van PCB's op de voortplanting van zeehonden. Het staat nu vast dat door het eten van Waddenzeevis het aantal geboorten sterk wordt afgeremd. De voorlopige Waddenadviesraad, die werd ingesteld om bewoners en gebruikers van het waddenzee gebied invloed te geven op het be heer van dit gebied, bestaat vijf jaar. Dit is aanleiding voor een aantal activi teiten, met als achtergrondgedachte, dat de waarde van de Waddenzee al leen kan worden behouden als de ge bruikers als vanzelfsprekend rekening houden met de specifieke kwaliteiten van het gebied. De leden van de voor lopige waddenadviesraad komen voort uit natuur- en milieubescherming, re creatie en bedrijfsleven. Eén van de geplande activiteiten is het realiseren van de film „De wadden boven wa ter". Deze film moet laten zien hoe ge bruikers van de Waddenzee het gebied ervaren en ermee omgaan. De mens staat dus centraal. Naast de bij ieder een aanwezige waardering voor het gebied zullen tegenstrijdigheden, con flicten en voor burgers onbegrijpelijke situaties ook aan de orde komen. Verder worden excursies gehouden waarbij de deelnemers kennis kunnen maken met verschillende vormen van gebruik van het waddengebied. In no vember zal een lustrumdag worden ge houden. Wie belangstelling heeft voor één van de activiteiten kan contact opnemen met het secretariaat van de voorlopige waddenadviesraad, Postbus 392, 8901 BD Leeuwarden, tel. 058-126015. fanfare ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan. Dat vijftigjarig jubileum viel in de oorlog (1941) en kon daarom niet worden gevierd, zodat het na de bevrijding gebeurde. Van het geld van de burgers en de gemeente kon de nis echter lang niet worden betaald. Zeker de helft van de bouwkosten is door het fanfare zelf opgebracht Hoewel het gemeentebesluit tot overname en sloop om een fraaie inrichting van de Wezentuin mogelijk te maken, nauwe lijks omstreden was, hielden de direct betrokkenen er toch rekening mee dat mensen in een vlaag van nostalgie nog zouden proberen de sloop tegen te houden. Vandaar dat de kraan direct aan het werk werd gezet toen door de gemeente het groene licht was gege ven. Het hout van de gesloopte kap is afgevoerd naar iemand die er zijn ka chel mee stookt en het puin gaat naar het waterschap voor dijk- en wegenon- derhoud. Bijgaande foto's geven de executie weer in vier fasen. Het Lager Beroeps Onderwijs toon de zich deze week een goede buur van de Rijksscholengemeenschap. De eerste groep examenkandidaten van de LBO-afdeling consumptieve technieken (koken/serveren) be reidde en serveerde woensdaga vond een volledig diner voor perso neel van de RSG, dat een gezellig avondje in die school hield. Het di ner was als het ware een goedma- kertje voor het afzeggen van staatssecretaris mevr. Ginjaar- Maas, die op 8 mei in LBO- restaurant ,,'t Proefkonijn" zou ko men dineren. Het diner werd voorbereid in de keu ken van ,,'t Proefkonijn" onder leiding van docenten Marie José Koevoets en Dirk Breedveld Zij dienden te zorgen dat 24 vierdejaars en 20 derdejaars leerlingen drie gangen zouden berei den, plus een koud en warm buffet. Op het menu stonden twee soepen: de RSG'ers konden kiezen tussen kip- pebouillon en een koude kruidensoep. Voor het hoofdgerecht kon een keuze worden gemaakt tussen vlees en vis: varkenshaasje of diverse vissoorten, met garnituur. Tijdens deze gang kon tevens worden geproefd van de lekker nijen van de warm en koud buffet tafel, met onder meer gevulde eieren, paté's, salades en een plateau Franse kaas. Crêpes la Normande vormde het toetje. Aan het eind van de woensdagmiddag waren de voorberei dingen achter de rug, waarna om acht uur in de RSG het eten kon worden opgediend. Dat gebeurde tegen de achtergrond van een feestelijk versier de aula, ingericht door het RSG- personeel in Franse stijl, inclusief een orkestje. Een schrale, maar wel gezellige troost voor het wegblijven van de staatssecretaris. De staatssecretaris kon de belofte die zij bij de start van de LBO-afdeling drie jaar geleden had gedaan, wegens drukke werkomstandigheden niet gestand doen. Haar aanwezigheid, en de daaruit voortvloeiende publiciteit, had de afdeling best kunnen gebrui ken, want de belangstelling voor het nieuwe schooljaar valt tegen. Van de enorme animo in de eerste twee schoolseizoenen voor koken/serveren is weinig over Slechts vijf leerlingen hebben zich nu voor deze richting aangemeld. Hoewel was verwacht dat de interesse na de eerste hausse zou dalen, valt dit toch flink tegen. Verheugend daarentegen zijn de prestaties van de vierdejaars, de eerste groep eindexamenkandidaten van de nieuwe richting, bij het praktijkexa men. Vrijwel alle leerlingen wisten de ze proef met gunstig gevolg af te leg gen. De centraal schriftelijke examens zijn deze week gestart en duren twee weken. Voor het eerste deed Tevoko mee aan da competitie voor mini-teams, samen met ver enigingen uit Den Helder en Julianadorp Het werd een succes want het (gemengde) Texelse team werd kampioen. Het viertal speelt op 9 mei opnieuw op het vasteland en wel op het districtskampioenschap Noordholland-noord. Van links naai rechts Richard Hopman, Maria Witte, Remco Ran en Hielko Inia.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5