Groen ZwarG- lOOjaar jong van Hartj Jesselhuus" kwam tot ;tand door samenwerking 3 We serve better together Hemelrijken op zoek naar hun verleden OPEN DAG TESSELHUUS AMNESTY INTERNATIONAL DE NOODZAAK BLUFT Oud-mariniers op Texel gezocht Volgende week familiedag in Den Burg Peter Douglas See you all at the Light Video Show!! mei IGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.178 VRIJDAG 8 MEI 1987 ior advertenties, abonnementen, etc eveld De Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, leloon 102220) 2741. na 18.00 uur 4881. Idactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 liten werktijd deze week tot en met dinsdag a s Harry de Graaf, Pelikaan- ig 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs f\9,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17 636 Rabobank nr 36 25 01.742; NIVB nr 67 34 60.398. De achterzijde van het Tesselhuus met rechts de aangebouwde vleugel. ,ns de Leeuw Welke mensen op Texel dragen de naam Hemelrijk"? En wie heeft of had een vader of moeder met die naam? Zij worden verzocht zich bekend te maken en aanwezig te zijn op een bijeenkomst die zater dagmiddag van 13.30 tot 17.00 uur wordt gehouden in hotel De Linde boom in Den Burg. Daar wordt voor mensen, die geïnteresseerd zijn in de Hemelrijk-genealogie een soort „open huis" gehouden als onderdeel van een familiedag, die door overkantse leden van deze fa milie is georganiseerd. Op de familiedag zal de stamboom van de Hemelrijken ter inzage liggen, voor zover die thans gereed is. De be doeling is aanvullende gegevens te krijgen, nog onbekende afstammelin gen op te sporen en hun persoonlijke en beroepsgegevens vast te leggen. Het gaat in het bijzonder om de af stammelingen van Simon Johannes zoon Hemelrijk, die 13 juli 1809 in Ou- deschild werd geboren en van Neeltje Flens, geboren op 25 oktober 1812. Maar ook familiegegevens van vóór dat tijdstip zijn welkom. De tot dusver oudste gevonden naam is die van Jo hannes Hendriksz Hemelrijk (1783) die 5 december 1790 huwde met Jannetje Kok (geboren dec. 1770) De Hemelrijken beschouwen Texel voorlopig als hun stamland, wat reden was om de familiedag hier te houden en de op het eiland levende afstamme lingen op te sporen. De kikker Initiatiefnemers zijn de heren Dirk Knoop uit Amsterdam-noord en Nico Hemelrijk uit Den Haag. Dirk Knoop is de achterkleinzoon van de in 1879 in Oudeschild geboren Jan Simonsz. He melrijk die ,,de kikker" werd genoemd en via Den Helder met zijn gezin naar Amsterdam verhuisde. Hij was eerst getrouwd met Aafje Kaan die in 1882 overleed en vervolgens huwde hij met de weduwe Geertrui Buys. Hun eerste zoon Dirk (geboren 1887) trouwde in 1910 met Peternella Jacoba Sentis en overleed 15 mei 1932. Zijn weduwe Graag stellen wij de Texelaars in de gelegenheid om zaterdag a.s. een kijkje te komen nemen in het zojuist geopende Tessel huus. Ruijslaan 65 in De Koog. Er wordt open huis gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. Het Tesselhuus is klaar om zij'n gasten te ontvangen. En Texel is klaar om de gasten voor het Tesselhuus een onvergetelijke va kantie te bezorgen. Wat een voorrecht om dit als valide mensen dit moment met elkaar te mogen constateren", zei burgemeester A. Schipper dinsdagmiddag in De Lindeboom bij de Ificiële opening van het Tesselhuus. het vakantiehuis voor gehandicapten in De Koog. De openingshandeling bestond uit het overhandigen van een grote sleutel aan voorzitter Hans de Leeuw van de Stichting Texelvakantie %handicapten, die deze vervolgens doorgaf aan Hein de Wit, één van de ilstoelkinderen die momenteel in het Tesselhuus verblijft. ndat de openingsplechtigheid werd ■gewoond door meer dan 150 geno- Tden werd de feestelijke plechtigheid et in het vakantiehuis zelf gehouden. Jaar na afloop maakten velen van de llegenheid gebruik om in kleine groe- i per bus naar De Koog te rijden i het gebouw, dat na de jongste uit- feiding en verbouwing zijn definitieve Irm heeft gekregen, te bezichtigen. or andere belangstellenden bestaat gelegenheid aanstaande zaterdag mnt het Tesselhuus, Ruijslaan 65, tudt dan open huis van 10.00 tot 100 uur. |et openingsfeest werd door vele lekers aangegrepen om uitvoerig jtk te brengen aan de mensen die i de afgelopen jaren belangeloos I>ben ingespannen om het vakantie- tot stand te brengen en aan de- hen, die een rol spelen bij de op en begeleiding van de gehandi- Iten die er verblijven. Verreweg de leste energie en tijd werd in het pro- It gestoken door Jan C. Stolk, die Jens de bijeenkomst te horen kreeg I hij was benoemd tot Paul Harris- Jlow, de hoogste onderscheiding van |tary International. Doorgaan Ikan nu echter niet op de lauweren Irden gerust. De sprekers lieten er En twijfel over bestaan dat blijvend (willige inzet nodig is om het huis pr wens te laten reilen en zeilen. Er I ook nog een bedrag van ongeveer |ee ton bijeen moeten komen om i lening te kunnen aflossen, waar- lor op de exploitatie geen rentelasten ^er drukken en het aanbieden van i gratis vakantie aan een flink aantal jhandicapte kinderen blijvend doenlijk Jorzitter Hans de Leeuw van de Jchting Texelvakantie bracht in herin- J hoe het initiatief door de Rota- llub Texel werd genomen in 1980, t internationale jaar voor de gehan- fcapten. Besloten werd vakantiemo- lijkheden te gaan bieden voor de gaarst gehandicapten: kinderen met lerdystrofie. Al snel werd duidelijk |l deze opgave voor de club alleen te par was, zodat in 1982 samenwer king werd gezocht met de Lionsclub. De Stichting Texelvakantie Gehandi capten kwam van de grond. In eerste instantie werd gebruik gemaakt van de aangepaste accommodatie van De Zwaluw in De Koog en de Bartimeus- hoeve in Oosterend. Dat was een groot succes, mede dankzij de uitste kende hulp van de eigenaars. Integratie Toch wilde men graag een eigen te huis vooral in het belang van integratie en privacy. Het streven was gericht op een kleinschalige voorziening, zoveel mogelijk een „gewoon" huis, gelegen op korte afstand van duin, bos en strand maar ook dichtbij winkels en openbare voorzieningen. Vanuit zo'n huis zouden gehandicapten vrij en zelfstandig kunnen opereren en on danks de beperkingen van hun rolstoel zoveel mogelijk hetzelfde kunnen doen als gewone vakantiegangers. De Leeuw vertelde dat een twintigtal loka- ties was onderzocht en dat de keus tenslotte viel op de bestaande tweede woning Ruijslaan 65, die aan het ideaalbeeld beantwoordde. Dit gebouw werd gekocht, voorlopig aangepast en in gebruik genomen. Thans heeft het zijn definitieve vorm gekregen door uit breiding met een vleugel aan de achterzijde. Bijdragen Het stichten van een dergelijk tehuis met voorzieningen voor zwaar gehan dicapten is buitengewoon kostbaar. Van meet af aan zijn dan ook akties gevoerd om de vele tonnen die nodig waren bijeen te krijgen. Veel van het geld kwam van de overkant. Rotary- gouverneur P. Colijn bracht het projekt in de aandacht bij de Rotaryclubs van zijn district, wat niet vergeefs was. Di verse clubs droegen bij op spectaculai re wijze, zoals de kleine Rotaryclub van Monnickendam. Ook uit allerlei kleinere giften, soms in natura, bleek dat het Tesselhuus tot de verbeelding sprak. De landelijke Lionsorganisatie gaf geld, dat was verdiend met de tweejaarlijkse carrousel-aktie en de plaatselijke Lionsclub Texel tastte ook zelf in de beurs. Verder werd met suc ces een beroep gedaan op tal van fondsen, die de zorg voor gehandicap ten tot hun taken rekenen, zoals de Algemene Loterij Nederland, AVO Ne derland, Stichting Madurodam, Stich ting Stijgbeugel, Nationaal Revalidatie- fonds, Kinderpostzegelsfonds, Witte Bedjes-aktie (het Parool), Stichting Hubert van Zaanen, Stichting Steun Rabobanken, Stichting Heil tot Ande ren, Stichting Van Reeken-Morselaar en Stichting J. Berg Versteeg. Een le ning van twee ton werd verkregen van de Dr. W. M. Phelpsstichting. President-directeur Vermeer van Ver meers Verenigde Bedrijven gaf een ton. Dit geld was bijeengebracht door de zakenrelaties die het advies hadden gekregen om ter gelegenheid van het afscheid en het jubileum van Vermeer geen geschenken te overhandigen Lees verder pagina 2 Simone Poortman vertelt over heer ervaringen els Tesselhuus-gest op Texel. overhandigt de sleutel aan Hein de Wit. bleef achter met vier dochters: Geer- truida (1911), Anna Margaretha (1912), Peternella Jacoba (1915) en Marijtje (1923). Die kwamen allemaal aan de man en de families kwamen regelmatig bijeen, onder andere op de verjaardag van Peternella Sentis die in 1975 ver huisde van Amsterdam naar een be jaardenhuis in Bergen en op 94-jarige leeftijd in 1982 overleed. De jaarlijkse ontmoetingen werden echter voortge zet in de vorm van familiedagen en de vijfde familiedag is dus op Texel. Steeds meer verre familieleden worden erbij betrokken. Korringa In 1984 kwam bij een van de neven Hemelrijk een soort familieonderzoek boven water dat in de oorlog was ver richt door de bekende visserij onderzoe ker prof. dr. Piet Korringa, kleinzoon van Jan Simonsz Hemelrijk en oudste zoon van Antje Hemelrijk en Harm Korringa. De ontdekker van dit stuk, Nico Hemelrijk uit Den Haag vatte het plan op om die gegevens verder uit te werken en samen met Dirk Knoop ging hij aan de slag. De resultaten van hun werk zijn dus op de familiedag te zien. Ze zijn gedeeltelijk ook vermeld in het blad ,,Het Hemelrijkje" dat on der de familieleden wordt verspreid en waarin van alles wordt vermeld over nieuw ontdekte en reeds bekende le den van de familie. Inwoners van Texel, die graag willen komen maar slecht ter been zijn, wor den desgevraagd met de auto van huis gehaald. Daarvoor en voor nadere in formatie of het alvast verstrekken van gegevens, kan kontakt worden opge nomen met Dirk Knoop, telefoon (020) 315099. Vanaf vrijdag Alle sterren levensgroot op het nieuwe videoscherm. A.s. zaterdag winnaar van de Soundmixshow, de Hollandse FRANK SINATRA Op maandag 11 mei zal om 20.00 uur een bijeenkomst worden ge houden voor alle Texelse oud- mariniers in het onderofficiersver- blijf van de Joost Dourleinkazerne. Er zal worden gesproken over de oprichting van Contact Oud Mari niers Texel IComtex). Door Comtex kunnen de contacten tussen de bemanning van de Joost Dourleinkazerne en de Texelse oud mariniers nauwer worden aangehaald. Oud-mariniers Nico Erwich, Ide Moer beek, Albert Winter en Aad Blom heb ben zich beschikbaar gesteld voor de bestuursfuncties in Comtex. Eventueel andere kandidaten kunnen zich tijdens de bijeenkomst opgeven. De taak van het bestuur zal het coördineren en or ganiseren van de oprichting van Com tex zijn en het organiseren van activi teiten. Na afloop van de bijeenkomst kan een drankje worden genuttigd. Bij de initiatiefnemers zijn de adressen van 25 oud-mariniers op Texel bekend, maar zij vermoeden dat er zeker nóg 15 20 moeten zijn. Oud-mariniers die geen brief over deze bijeenkomst heb ben ontvangen en toch belangstelling hiervoor hebben, kunnen contact op nemen met Aad Blom, (02220) 3456, of Nico Erwich, (02228) 970.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1