roflubman Ten Cate mijmert bij jubileum: a Halve eeuw 4e k/asser eusachtige prestatie 5 ^IHDAG 12 MEI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Itusl te lq| 3e, Ik vind tiet een reusachtige prestatie dat Texel zich zo lang heeft om /eten te handhaven in de vierde klasse. Een halve eeuw vrijwel sterMfgebroken op dat niveau is geweldig als je zo'n klein potentieel 3 gaalf om uit te kiezen." dooi gblikkend beschouwt G. J. ard) ten Cate dit feit wellicht |et meest memorabele van 75 SV Texel. Kampioenschappen, leidingen en jubilea ten spijt. 7-jarige oud-voorzitter spande :h|liever dag in dag uit in om de 1 draaiende te houden dan om izig te zijn met de organisatie eenmalige gebeurtenissen. in jubileumcommissies heb boit plaats genomen. Ik heb fjding en da's SV Texel. Als ik "goed wil doen. heb ik daar zat jn eerste stappen in het groen- :e tenue in 1926 heeft de club zijn 'eroverd en nooit meer losgela- inds Ten Cate zich in de oorlog ip het eiland vestigde, heeft hij ieenlopende functies bij de vere- vervuld, van voorzitter tot en 'erslaggeving van het wel en wee Texelse Courant. Gezegend met itstekend geheugen is ,,T.C." dan e aangewezen man om een te doen uit SVT's rijke historie, samenstelling van het jubileum- I bleek Ten Cate's inbreng bijvoor- tb nog eens onontbeerlijk, eerst in vogelvlucht de oprich- jaren. Op 14 mei 1912 werd in ho- ixel de oprichtingsvergadering be nder leiding van dokter Over. De itig aanwezigen kozen hem dan irompt als voorzitter. In dat eerste lur werden voorts o.a. gekozen: meester Gaarlandt (ere- jitter), de leden J. Room, D. Dros en P. Plaatsman. De Sportvereni- |Texel had niet uitsluitend voetbal jubileumboek is mede-samensteller ate ook zelf als voetballer te zien, zit- midden, op een elftalfoto uit ca. 1928. loei, maar .allerlei openluchtspe- De Texelse Courant meldde dat w bestaande korfbalclub zich had Mesloten en dat de bestaande voet- 'Iclub tot aansluiting zal worden aan- Bkht". Hoogstwaarschijnlijk werd ifceld op „Texalia" rond 1910 door ilaan Blankenauw opgericht en mee de eerste poging om tot een imsche" voetbalclub te komen, de toen nog jonge sport veel po- titeit genoot, bleek onder meer uit redstrijd Texalia-HFC, die door dan 2000 nieuwsgierigen werd geslagen. Toch was het moeilijk een elftal op de been te krijgen, anks dat SVT niet alleen ïstond voor sporters uit Den Burg, voor alle dorpen, kon er in de e jaren na de oprichting slechts team geformeerd worden. Zeevaartschool Je eerste jaren had de club veel j van de toendertijd op Texel rte Zeevaartschool, dat voor een lome aanvulling van de SVT- deren zorgde. Aanvankelijk werden 'n lokale wedstrijden gespeeld; pas - jaren twintig schreef Texel zich in la Noordhollandse voetbalbond om competitie tegen teams van de Dp lil 8 ^a' te mo9en uitkomen. Aan- n hu Wer(^ sevoetbald op een ter- aan de Lijnbaan (bij Huize Irenel .prot V°0r C'e somma van '90,— per jaar kan 9e^luurc' van R- Joh. Keijser. Ver- ens werd korte tijd uitgeweken tel 8en V6't' aan Schilderweg, vller het latere pension van de fami- orc* a3nen' In 1921 al werd beslag ge- v op de huidige stek aan de Slin gerweg, dat in de loop der jaren nog wel enige veranderingen zou onder gaan. In totaal is de ingang vier keer verplaatst. De eerste kantine en kleed lokalen bevonden zich aan de zijde van de tribune. Halverwege de jaren '20 was de komst van D. Dapper zeer be langrijk. Deze uit Hoorn afkomstige voetbalman in hart en nieren, zorgde ervoor dat SVT organisatorisch op een hoger peil belandde en onder meer startte met een aspirantenafdeling. Dit had in het daarop volgende decennium als gevolg dat Texel 1 afdelingskampi oen werd (1932) en promoveerde naar de 4e klasse KNVB. Vijf jaar later kon zelfs opnieuw een kampioenschap worden gevierd en bereikte de club de 3e klasse, waaruit het overigens direct weer degradeerde. In de jaren '30 werd bovendien een tribune gebouwd en werden de eerst echte trainers aange trokken: de in Den Helder wonende Brit mister" Leavy was de eerste, ge volg door Ballington. Voorts hield de sportvereniging zich toen fanatiek be zig met atletiek. Robur et Velocitas Het was in de tijd van de nieuwe im pulsen van Dapper, dat Ten Cate zich als lid aanmeldde. Dat was om precies te zijn in 1926, toen de in Apeldoorn geboren en getogen Ten Cate leerling was van de Texelse Zeevaartschool. In zijn geboorteplaats voetbalde hij al: bij Robus et Velocitas, één der oudste voetbalclubs van Nederland. In 1921 kwam Ten Cate zonder problemen door de ballotage en werd lid. Dat is hij nog altijd en daarmee het oudste lid van deze vereniging. Van 1933 tot 1943 speelde Ten Cate in het eerste team (in de oostelijke eerste klasse), richtte een jeugdafdeling op, maakte deel uit van de elftallencommissie en was secretaris. In 1947 werd hij hier voor beloond door de benoeming tot lid van verdienste. Terug naar de jaren twintig. Na even te hebben gevaren keerde Ten Cate te rug naar de school op Texel om zijn derde stuurmansrang en diploma voor marconist te halen. Vier jaar lang, van 1928 tot '32, was Ten Cate wederom aan SV Texel verbonden. Hoe herin nert hij zich het toenmalige SVT? Ten Cate: „Dapper was net gekomen en vanaf dat moment is Texel langza merhand opgeschoten. Vóór die tijd werd de dienst uitgemaakt door de Drossen en de Keijsers. Die regeerden Texel. Als zij gingen te jagen, dan stond de Stenenplaats vol met karre tjes. Je had toen bijvoorbeeld Reijer Pieter Keijser, „De Huider", die was wethouder maar nam persoonlijk de raadsbesluiten. Bij SV Texel had je Au gust Keijser en Ab Keijser, de directeur van de coöperatie. Gem Dros was ook één van de mannen, evenals Douwe Dros en Ab („Kanon") Dros. Die man nen regelden de boel, maar voetbalden bijvoorbeeld niet mee met uitwedstrij den. Toen Dapper kwam kon dat niet meer." G J. ten Cate: ..Toen Dapper kwam schoot SV Texel omhoog." „In het bestuur zaten verder dokter Boswijk, als adviseur en notaris Mul der. Mannen van aanzien dus, dat was vroeger zo. Langs de lijn stonden ook heel wat notabelen. Later raakte dat af, toen ze een auto hadden en naar Alkmaar en Ajax gingen te kijken. Toch was SV Texel geen eliteclub. Al leen als je bij de Drossen niet in de peiling lag, kwam je niet in het bestuur. Gem dros was trouwens een hardstikke goede voetballer. Op de za terdagmiddag werd op het voetbalveld geoefend en de oudere voetballers, zo als Dros, gaven dan aanwijzingen. Pas in 1936 kwam er een echte trainer: mister Leavy, trainer van HRC". Een andere herinnering: „Op 't Raaks- je, aan de Groeneplaats, had je de si garenzaak van Henk Bruin. De Zeevaartschool-leerlingen die toen meespeelden hadden vaak geen cen ten. Die gingen dan naar Henk Bruin en die schoot ze het reisgeld voor de uitwedstrijden voor." Zoals gezegd ging het onder Dapper snel beter georganiseerd aan toe. Die begon eind 1926 met een jeugdafde ling, al spoedig werd gesproken van „de aspirantjes van Dapper". Tot dienst eerste pupillen behoorden o.a. Herman en Piet Neijens, Henk Boon, Gommert Witvliet, Wim Langeveld, Dick en Arie Huizinga, Niek de Graaf, Joost Ran en Piet Bruin. Na enkele ja ren gingen ook deze aspiranten aan de "bondscompetitie meedoen, zodat het spelpeil steeg. Veel spelers van deze lichting maakten later deel uit van het team dat in 1937 naar de derde klasse promoveerde. Oorlogsjaren Ten Cate keerde in 1943 terug naar Texel. Hij had een oproep gekregen om in Duitsland te gaan werken, maar zijn oude kameraad van de Zeevaart school Karei Stoepker haalde hem over om naar Texel uit te wijken. Ten Cate dook onder bij zijn schoonfamilie, het molenaarsgezin Kloosterman in de Prins Hendrikpolder. Als vanzelfspre kend raakte Ten Cate meteen weer bij de activiteiten van zijn tweede club betrokken. Tijdens de bezetting speel de Texel 1 gewoon voor de competitie in de 4e klasse. Texel 2 en de andere eilandelijke clubs kwamen uit in de Texelse noodcompetitie. Voor de uit wedstrijden hadden de Texel 1-spelers een pasje nodig, verzorgd door NSB- burgemeester Rijk de Vries. Ten Cate: „Het spijt me dat ik het zeggen moet, maar hij was de enige burgemeester die wat met voetbal op had. Als scheidsrechter floot hij wedstrijden in de eerste klasse KNVB". In de zomer van 1944 werd een com- ■xy.v Het eerste team uit 1912: achterste rij v.l.n.r. P Plaatsman, dr. Over. D Parlevliet. Hermans. Midden: G. Kikkert. Alb. Dros Dzn.. J Keijser Augzn., Joh. Schrama. Zittend: Köhle. Fhröhn, Gem Dros. Racwitz en Voogde. petitie opgezet voor teams van op Texel te werk gestelden en gedetineer den Ook twee gecombineerde teams van SV Texel namen deel. „Die men sen waren bezig met bunkerbouw en zaten in kampen in de Dennen, aan de Kogerstraat en in Oudeschild. Ze ver veelden zich hier rot. Wij kenden een paar van die mannen en samen met dominee Jan Knot van de Doopsgezin de kerk heb ik toen een competitie ge organiseerd. Dat gebeurde in overleg met de bond en ook de Duitsers ga ven toestemming. Alle wedstrijden werden op het Texel-veld afgewerkt, praktisch elke avond één. Er kwam erg veel volk te kijken en ik weet dat er onder mekaar flink werd gewed langs de lijn. In de aannemersteams speel den ook verscheidene voetballers van de andere Texelse clubs mee Aan het slot van de competitie werd een team samengesteld van de beste voetballers uit de kampen voor een wedstrijd te gen Texel 1. Ik heb nog nooit zoveel mensen rond een voetbalveld gezien, het zag zwart van het volk. Rondom waren platte wagens neergezet, om ie dereen goed uitzicht te geven. Texel won met 2—1". Na de zomer, na D-Day was het met voetballen gedaan. In het najaar wer den bovendien veel leden in Assen te werk gesteld. Ongeschonden kwam de club niet door de oorlog; enkele leden lieten het leven. Een gedenksteen bij de kleedkamers herinnert daaraan. Regeerperiode In 1945 werd weer in de 4e klasse be gonnen. De club telde drie senioren teams en twee jeugdteams, een situa tie die jaren onveranderd zou blijven. Ten Cate was inmiddels tot secretaris gekozen, een functie die hij tot 1963 vervulde. Toen volgde hij Dapper (die de hamer sinds ca. 1928 had gehan teerd) op als voorzitter. Tot en met het 60-jarig jubileum in 1972 bleef Ten Ca te de bestuursvergaderingen leiden maar vond het toen tijd om een stapje terug te doen. De leden eerden zijn verdiensten met de toekenning van het era-voorzitterschap. Ten Cate nam af scheid in een periode van onstuimige groei; de aanwas van jeugd was in de zeventiger jaren enorm. Gevraagd naar "Sr i Waalder rotsen in de branding: Bertus Heer schap en Harry du Porto. middenvoor in Texel 1), heel vroeger Henk Ran en van nu Klaas Dirk Koorn. Ronselen Goede spelers werden niet altijd door SV Texel zelf opgeleid, maar kwamen ook van andere (Texelse) verenigingen. Dat zette wel eens kwaad bloed: Texel zou ronselpraktijken hanteren. Ten Ca te, zeer beslist: Flauwe kul. In mijn tijd is nooit een bestuurslid op een speler afgestapt om te vragen of hij bij ons wilde spelen. Het was natuurlijk wèl zo dat goede voetballers hogerop wilden en dan naar ons kwamen. Sommigen hadden misschien wel een zetje nodig, ja. Maar de overstap was vaak groot. Velen dachten in het eerste te komen en hebben het nooit gehaald." Ten Cate is nog altijd voorstander van fusie met Texelse Boys: ,,Dan heb je één grote club in Den Burg en kun je wat bereiken. Ik ben vaak genoeg op het Boys-bestuur afgestapt en heb ook wel eens een stuk in de krant gezet, maar vooral de ouderen voelden er niet voor. Een fusie met èlle clubs zie ik niet zo zitten". Namen van échte SV Texelaars, men- Op 23 mei 1937 promoveerde Texel 1 naar de 3e klasse KNVB. Voor: H.C. Ran, P. Kikkert, M. Vlaming. G. Witvliet, P. Neijens. Midden: H. Neijens. N. de Graaf, A. Huizinga. J Bruin. Achter: D. Dapper, G. Dros. A. Verseput, D. Zuidewind, J. Dukers. J. Ran V - -- -• - i" - Spelmoment uit 1968. Texel - Vios 2-1 Op de achtergrond de oude kleedaccommodatie en waterreservoir. Herkenbaar zijn de spelers H. Stiggelbout en Abe Keijser hoogtepunten uit zijn „regeerperiode" noemt Ten Cate in eerste instantie het kampioenschap in 1962 en de daarop volgende promotiewedstrijden. In An na Paulowna won BKC met 2—1 en op Texel kwam men niet verder dan een 1 1 gelijkspel, zodat promotie uit bleef. Een ander hoogtepunt was de viering van het 60-jarig jubileum. Een verschil met nu is dat de loten toen '25,— per stuk kostten. Goede voet ballers heeft SV Texel in voldoende mate voortgebracht. Veel indruk op Ten Cate maakte Piet Koorn, die aan het eind van de jaren twintig in het eerste speelde. „Rechtsbuiten, tech nisch één van de allerbesten. Hij drib belde zo langs vier, vijf spelers over de hele breedte van het veld", weet Ten Cate zich te herinneren. „Toen was het voetbal veel individueler, nu word je na een paar mannetjes te hebben gepasseerd gevloerd. In mijn ogen is er dan maar één mogelijkheid: eruit, maar dat doen de scheidsrechters niet. Toen werden er trouwens niet minder overtredingen begaan, wel minder gro ve". Andere namen: Herman Neijens (schoot penalties zowat door het net), Gommert Witvliet, Nico Veldstra, Ruud Bakker (stond op z'n 14de al sen die in de loop der tijden de club hebben „gemaakt", weet Ten Cate in overvloed. Hij draagt zelfs een hele waslijst aan We kunnen ze niet alle maal noemen, maar om personen als Willem van Zeijlen, Niek de Graaf, Dapper, diens kleinzoon Rob Dapper, Henk Boon, Jan Kiljan, Gert Pansier sr. en uiteraard Ten Cate zelf kunnen we niet heen. Toekomst Over de toekomst laat Ten Cate zich niet al te optimistisch uit. „Er is min der jeugd en het euvel is dat veel goe de junioren naar de overkant verdwij nen. En de kantine, dat is volgens mij de molensteen. Aan de overkant is het nog veel erger, hoeveel duppies zijn al niet naar de bliksem gegaan? Wat nog draait, draait op de kantine. De terug loop is ook te wijten aan het zaalvoet bal: da's een aanval op het veld tot en met". Ten Cate hoopt dat wat dat be treft de invloed van de Gamma-kern in het SVT bestuur niet negatief zal uit werken. „Besturen moet serieus ge beuren, ieder zijn taak. Het nieuwe bestuur is daar mee bezig, ik hoop dat ze het redden."

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 9