AlTNIi Met wichelroedes op zoek naar beelden Onzalig Nieuwe agente H ^merleague bowling Ai,Ll >ertocht Tel by i e kstve rwe r ke rs ïslaagd Gemeenteavond in Oudeschild Muzikale avond in kerkje Den Hoorn Kustzeilvereniging houdt clubwedstrijd Fietstocht langs waddenzeekust Wielerwedstrijd op de Hogeberg K.l. VER. 'NIEUW LEVEN' DE FOKKERIJ VAN ECHTE KOEIEN Kringwedstrijd Westwoud Tweedaags toernooi veteranen bij SVT Tweede plaats Tevoko mini's J. Andriessen gelooft in Oera Linda-boek Bioscoop twee weken dicht Zitting Diëtiste A.V.OrCollecte Folklore verbaasd over verzet tegen „Concorde" Zeskamp op video |JDAG 15 MEI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het politiekorps op Texel is versterkt it de 21-jarige Saepke Dotinga uit kkum. In maart slaagde zij aan de litieschool te Harlingen en per 1 il is zij gestationeerd op Texel. De ;else hermandad beschikt nu weer r twee agentes. Saepke Dotinga PrÜ ft nog geen vaste woning op idelijtlE (een succesvol verlopen winter- npetitie is de zomerleague be nnen. Deze vijf weken durende jjd wordt gespeeld met doubles. n, rikaan tern 137 Aust I en issen waysi Vlacail st bijl 1941 vaar t ges 8 geb over, j )C-3t rdeni 1500« eerste week kwam het double Ie Combee en Yvonne Eelman uit de verf. Vooral Yvonne met bewees haar bowlingkunnen. John arjan van Schaik verloren dan met 1—3. Het duo Janny Mets en erdien Witte won met 3—1 van de meltjes. Rob van Heerwaarde en ine Plaatsman behaalden een 4—0 inning op Ria van Heerwaarde iem Verseput. Loes Zutphen ide met Piet Kok ook een sterk ible en zij wonnen ook met 4—0. [teriet Keijzer gooide een 193 game (met medespeelster Mieke Flens, die niet helemaal in vorm was, be lde zij toch een overwinning op I en Tine. Wendy Zutphen met milla Verseput haalden drie punten len. Dankzij een sterke Theo Zuid- td kon Peter Veldman de winst vei- fromi tellen tegen Aly en Gerry. Henk o6Dut ,sman. ouderwets in vorm, ver- the li 9 samen met Rob Beumkes, de o Oy/l lewaal met groot gemak. Marco !der Vis, echt een natuurtalent, ide een 203 game. Kees Keijzer en ja van der Vis konden hier niet inop. z "Ste Je damesleague hadden zich ook rchase: paar dames opgegeven. Zij speel- gelijk tegen elkaar. Tiny Kok en five Jdays h ided ir t airctf the Pt ight fro h over! ih Air >ing Bi it at \Her 2 it back iry of y 1981 this D m the [na Drijver bleken met hun ervaring :erk voor Guur Bakker en Martha :ederal ,merlC^sv/, ot intc 5t (SI id by y DDA rgotter 'ing in s corrj will be rhe DC oioure iS you i I won :he firs (UK) ry tog lub Taxi 2000 houdt a.s. zondag toertocht. De start en finish is in Uivr^larmoesstraat bij Taxi 2000. Er kan art worden van 10.00 tot 14.00 De afstanden bedragen 30 km en .m. Het inschrijfgeld bedraagt 75 herinnering en voor jaarprijsleden 0. kan tegen administratiekosten 15) gefietst worden. In dat geval t men geen herinnering. Jeugd tot iar 72,50. ies (Nl ierviw 3-141 ei e she i itiona! 3 me in t, con 13,00 jrthy OPE' >e Lindeboom had de feestelijke oma-uitreiking plaats van de cursus ihe nJ [t'iktrainin9 tekstverwerken die door 2 wasö Scheidegger Instituut voor de te keer op Texel werd gegeven. De at of ti ilaagden: mevr. M. Zegers, mevr. fuidema, mevr. J. Kok, mej. A. Star, mej. P. Boon, mevr. K. Wit- tiej- K. van Empel, de heer H. neveld, mevr. M. van Maldegem frievr. G. Schrama. Vanavond (donderdag) wordt in de pastorie van Oudeschild de gemeen teavond gehouden voor alle leden van de Hervormde kerk in Oudeschild. De avond begint om 20.00 uur. Ter sprake komt o.m. het financieel verslag. Het thema is saamhorigheid". In de Nederlands Hervormde kerk van Den Hoorn wordt zaterdag een muzi kale avond gehouden, verzorgd door de Groninger studentenmuziekvereni ging ,,Pan". Er zijn optredens van koor, orkest, ensembles en solisten. Het programma is gevarieerd (klassiek, modern, jazz) en vooral gezellig. Dat hebben voorgaande jaren, toen de Groningers ook voor een weekend op Texel verbleven, reeds bewezen. Tradi tioneel zal in de pauze chocolademelk en Groninger koek worden gepresen teerd. De toegang van de avond, die om 20.15 uur begint, is gratis. Wel zal na afloop een collecte worden gehou den ten bate van het restauratiefonds voor het kerkje. Zondag houdt de Cocksdorper Kust zeilvereniging bij paal 33 haar tweede clubwedstrijd van dit seizoen. Eigenlijk is het de eerste wedstrijd, daar de vo rige vanwege slecht weer werd afge last. De briefing begint zondag om 10.00 uur in het clubgebouw van CKZ naast de zeilschool en de start is om 10.30 uur. Er zal een diehoeksbaan worden gezeild. De voorlopige Waddenadviesraad bestaat vijf jaar en dat is aanlei ding tot tal van activiteiten. Kennis van het gebied en van de activitei ten die er plaats vinden, is nodig om in overleg gezamenlijke oplos singen te kunnen vinden voor pro blemen en tegenstellingen. In dat kader zuilen Joop en Tiny Hooiring van 12 tot 26 mei per fiets langs de Waddenzee trekken. Op 18 en 19 mei doen zij Texel aan. Joop Hooiring is lid van de voorlopige Waddenadviesraad en vertegenwoor digt daarin de wadlooporganisaties. Het is de bedoeling dat hij tijdens zijn tocht contacten legt met personen en instanties. Op 12 mei start de tocht in Delfzijl. 18 mei komen Joop en Tiny Hooiring naar Texel, waar zij op 19 mei deelnemen aan de lustrumexcursie van de Waddenadviesraad. Op 20 mei ver trekken zij weer naar Den Helder. De fietstocht zal op 26 mei in Delfzijl ein digen. Tijdens de tocht zullen vele gesprekken worden gevoerd, o.a. met colleges van B en W, waterschappen en VVV's. Dinsdag reden de leden van de Wieler vereniging weer eens een ouderwetse heuvelklim. Bij deze wedstrijd gaat het erom wie het snelst de Hogeberg opfietst: Uitslag jeugd: 1. Frans Witte 0.56 min.; 2. Richard Bousma 1.01; 3. Jasper Braam 1.05; 4. Denhard v.d. Slikke 1.06; 4. Robin Verduyn 1.06; 6. Udo Visser 1.07; 7. Jan Werner Prins I.21. Senioren: 1. Bas Vaars 43.07 sec.; 2. Jaap Kuiper 44.52 sec.; 3. Henk Broekman 44.58; 4. Evert Koopman 44.76; 5. Willem Keijser 45.84; 6. Hans van Osch 46.91; 7. Douwe Dros 47.01; 8. Jan Nico v.d. Ploeg 52.84; 9. Wil lem Trap 53.20; 10. Jacco Vinke 53.70; II. Jos Huisman 54.64; 12; Jordi Vinke 58.32. iet betere perspectief voor de Texelse Rundveefokkerij. Geen verplichte proefstieren en dus ook geen boetes 4. Geen financiële verplichtingen 3- Gunstige inseminatietarieven f30,— per 1ste inseminatie; 2e en 3e gratis. De beste H.F. stieren steeds voor de gunstigste tarieven beschikbaar Een eigen inseminatrice op Texel. U kunt haar rechtstreeks bellen. Haar adres is: Mej. Ina v.d. Horst, Schorrenweg 15, Oosterend, 02223-954. AARZEL NIET LANGER GRIJP DEZE KANS VOOR: «I DIE GARANT STAAN VOOR DE MEEST ECONOMISCHE PRODUKTIE Van Pelt en Kuipers BV Burg Moi|orslraaI 20, 5161 EP SPRANG CAPELLE Tel (04167) 7 27 47ol (05903) 13 69. J Schilder (02207) 1 03 70 Donderdag 14 mei In Oudeschild wordt een Hervormde gemeenteavond gehouden; 20.00 uur. Om 19.45 uur begint in Eben Haëzer de training voor christelijke kinderwerkers. Vrijdag 15 mei De Joost Dourleinkazerne houdt open huis. Zie voor het programma de bijla ge bij deze krant. De vereniging voor Vrienden van het Paard heeft jaarvergadering in Rebecca in De Waal; 20.00 uur. Oud-Texelse Ingen Schena houdt om 20.00 uur een lezing over haar werk in Bolivia in het Gereformeerd kerkelijk centrum in Oosterend. Van 19.00 tot 21.00 uur haalt Scouting Texel huis aan huis afgedankt gereed schap op in De Koog en De Waal. SV Texel heeft in de kantine de laatste trekkingsavond en de receptie t.g.v. van het 75-jarig bestaan. Zaterdag 16 mei Op het vliegveld wordt de historische Fly-ln gehouden (zie verder de bijlage bij deze krant). In de Hervormde kerk van Den Hoorn is een muzikale avond met medewer king van de Groninger studentenmu ziekvereniging ,,Pan", aanvang 20.15 In de Hervormde kerk in Den Burg is een gezamenlijke uitvoering van het close-harmony de Seasight Singers uit Bergen en het Texels Vrouwenkoor. Aanvang 20.30 uur; toegang f5 Om 18.30 uur begint aan de dijk ach ter het PEN-bassin bij Oudeschild een wedstrijd van de sportvissersclub. Zondag 17 mei Het Koninklijk Texels Fanfare geeft een koffieconcert, samen met muziekvere niging Volharding uit Berkhout in De Lindeboom; aanvang 11.15 uur. Kaar ten A2,50 zijn verkrijgbaar bij Zegel Herenkleding in de Weverstraat. Tussen 10.00 en 14.00 uur kan deelge nomen worden aan de Toertocht Taxi 2000 (30 of 60 km). Start en finish bij de garage van Taxi 2000 in de Warmoesstraat. Maandag 18 mei In het raadhuis geven functionarissen van de PTT informatie over de op handen zijnde veranderingen bij de te lefoon op Texel; 15.00 uur. De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder meer over het verzoek tot ver andering van de naam van de Kan toorstraat, evt. uitbreiding van het raadhuis en de gemeentelijke basisadministratie. Zaterdag gingen 20 pony's en 2 paarden van ,,De Kloppertjes" en „De Waddenruiters" in twee vee wagens met de eerste boot naar de overkant, gevolgd door een tou ringcar van Robert Aris van Boven met de ruiters en belangstellenden. Zij deden mee met de eerste kring wedstrijd voor Noord-Holland- Noord in Westwoud. Deze wedstrijd was alleen voor B- combinaties. Er waren veel jonge rui ters bij, die voor het eerst met hun po ny aan een wedstrijd aan de overkant meededen. Voor velen op zich al een hele belevenis. Er werd zowel dressuur als springen verreden. Opvallend waren de presta ties van twee ruiters; bij de pony's reed Mariëlle 8eers met Noëll een goe de proef en werd vierde met 133 pun ten. Zij zijn nu L1 geworden. Kees Timmer, die met mister ook aan gespannen rijdt, werd bij de paarden vijfde met 119 punten. Een knappe prestatie van deze combinatie, want zowel paard als ruiter moesten het op nemen tegen veel jongere soortgenoten. Na een lange dag kwamen pony's en ruiters, moe maar voldaan, om 19.00 uur weer op Texel aan. Uitslagen: B-dressuur pony's: Mariëlle Beets - Noëll, 133 punten 2 winstpunten, nul, 4e prijs; Hanna Beekman - Red Chrystal, 122 pnt, 1 winstpunt, 5e prijs; Martina van Duijn Paradise, 120 pnt. 1 winstpnt; Mas- ja Roeper - Sandy, 120 pnt, 1 winstpnt, 6e prijs; Ariëtte Commijs - Dominant, 124 pnt., 1 winstpnt, 2e prijs. B-springen pony's Natalja Witte - Defrie, 1 fout, vol doende, 1 winstpunt; Hanna Beek man, Red Chrystal, 3'/: fout, voldoen de, 1 winstpnt. 5e prijs; Martina Jim- mink - Fury, 3 fout, voldoende, 1 winstpnt, 4e prijs; Marian v.d. Geest - Petty, 13% fout, voldoende. B-dressuur paarden: Kees Timmer - Mister, 119 punten, 5e prijs. In het kader van het 75-jarig jubileum wordt zaterdag en zondag op de vel den van S.V. Texel een toernooi voor veteranenteams gehouden. Zaterdag ochtend worden de op het eiland arri verende teams met speciale bussen naar de diverse overnachtingsadressen gebracht, waarna om ongeveer 11.00 uur gezamenlijk koffie met cake kan worden genuttigd. Om 12.00 uur gaat het toernooi van start. Op de eerste toernooidag eindigen de wedstrijden om 16.30 uur, waarna een feestmaal wordt aangericht en vanaf 20.00 uur een feestavond losbarst. Zondagoch tend wordt een „sportief" ontbijt ver zorgd; de wedstrijden beginnen rond 11.00 uur. Om ca. 16.30 uur is de prijsuitreiking. Het wedstrijdprogramma: Zaterdag: Veld A: 12.30 u. Birmingham-Boskoop 13.00 u. Dutch Hope-WVHEDW 13.30 u. VSV-IJmuiden 14.00 u. HRC-Texel Zondag 14.30 u. Dutch Hope-Veterians 15.00 u. VSV-HRC 15.30 u. Birmingham-Egmondia 16.00 u. Veterians-Texel Vet Veld B: 12.30 u. Helder-Egmondia 13.00 u. Van Dokboys-Texel Zondag 13.30 u. Stormvogels-Boskoop 14.00 u. Texel VetrHVC Amersfoort 14.30 u. Egmondia-Stormvogels 15.00 u. IJmuiden-Texel Zondag 15.30 u. Helder-Stormvogeis 16.00 u. WVHEDW-Amersfoort Zondag Veld A: 10.30 u. 11.00 u. 11.30 u. 12.00 u. 12,30 u. 13.00 u. 13.30 u. 14.00 u. 14.30 u. 15.00 u. 15.30 u. Veld B: 10.30 u. 11.00 u. 11.30 u. 12.00 u. 12.30 u. 13.00 u. 13.30 u. 14.00 u. 14.30 u. 15.00 u. VSV-Van Dokboys WVHEDW-Veterians Van Dokboys-IJmuiden Boskoop-Helder Van Dokboys-HRC Boskoop-Egmondia WVHEDW-Texel Veteranen nr. 14-nr. 13 nr. 10-nr. 9 nr. 6-nr. 5 Grote finale. IJmuiden-HRC Amersfoort-Dutch Hope Texel Zondag-VSV Stormvogels-Birmingham Dutch Hope-Texel Veteranen Birmingham-Helder Veterians-HVC Amersfoort nr. 12-nr. 11 nr. 8-nr. 7 nr. 4-nr. 3 Soms gebeurt het dat ik midden in de nacht wordt gewekt omdat er op het raam wordt geklopt. Dan blijkt er een groepje kinderen van een jaar of 12, 13 buiten te staan, die door de schoolleiding of zo is gedropt. Het liefst zo ver mogelijk weg.Riet Huitema- Vos vertelde het a/s een spannend ver haal, maar bedoelde het bloedse rieus. Het CDA-raadslid greep dinsdagavond de rondvraag van de raadsvergadering aan om haar klacht over zulk een handelswijze naar buiten te brengen. Gisteren gebeurde het weer. Na uren zoe ken staat daar zo'n zielig ver kleumd stel kinderen bij ons aan de deur. Mevrouw, we moeten naar Den Hoorn toe". Dan rijzen je de haren toch te berge, wat een onzalige toestand was dat. Ik heb ze toen maar zelf in de auto gezet en vlak bij de plaats van bestemming ook maar gedropt. Mijn vraag is: wat is hier aan te doen? Ik zou eigenlijk met weten aan welk adres ik me zou moeten richten. Burgemeester Schipper meent ook dat dit een kwalijke kwestie is en zegde toe er intern aandacht aan te besteden. Wellicht zou het sa menwerkingsverband van groeps- o vernach tingsaccommoda ties GroeT hierover kunnen worden benaderd. Bij de kampioenschappen voor de jeugd van het district Noord-Holland, die afgelopen zaterdag in Hoorn wer den gehouden, wisten de jongste vol- leybalsters van Tevoko beslag te leg gen op de tweede plaats. De Tevoko mini's waren in de competi tie van het speelcentrum Den Helder op de eerste plaats geëindigd en dat gaf hen het recht om deel te nemen aan de districtskampioenschappen. De mini's, die uitkwamen in de poule voor gemengde teams, traden aan met alle acht basisspelers van het team, zodat er geen gebrek aan wissels was. Toch moesten ze al in de eerste wedstrijd hun meerdere erkennen in het team van Edam. De eerste set werd kans loos verloren door gespannen en ze nuwachtig spel. De tweede set ging lang gelijk op, maar ook die werd uit eindelijk door Edam gewonnen. Daarna was de druk wat van de ketel en in de volgende wedstrijden liep het Schuilt er toch waarheid in het door de wetenschap veroordeelde Oera Linda-boek? De 79-jarige heer J. H. Andriessen uit Kampen meent van wei. Hij komt zaterdag in gezelschap van enkele vrienden naar Texel in de hoop daar restanten te kunnen opsporen van de beschaving die in het Oera Linda-boek wordt beschreven. Voor wie het niet weet: het Oera Linda-boek is een oud Fries hand schrift dat melding maakt van een be schaafd en ondernemend volk dat 20.000 jaar geleden West Europa moet hebben bewoond. Door natuurrampen kwam aan die beschaving een eind. Het restant van het volk trok zich te rug op „Tekstland" (Texel) dat min of meer zelf werd aangelegd en van dij ken werd voorzien. Het waren de Frija's die onder leiding stonden van een vrouw die de rang ,,eremoeder" droeg en de taak had de zeden te be waren, daarin bijgestaan door burcht maagden die in verschillende verster kingen woonden. Eén van die verster kingen zou hebben gelegen op de Ho geberg; deze heuvel zou dan ook ge deeltelijk door mensenhanden zijn opgeworpen. Twistappel Het Oera Linda-boek werd in 1870 her drukt in een vertaling van Ottema. Lange tijd werd getwist over de vraag of het een vervalsing, grap of verzinsel was, of dat er wellicht toch kernen van historische waarheid inzitten. Tenslotte werd door vrijwel iedereen, zeker de gevestigde wetenschap, uit gesproken dat het Oera Linda-boek in geen enkel opzicht serieus kan worden genomen, mede omdat er niets in het Texelse landschap of in de Texelse grond is gevonden, waaruit is af te lei den dat de Frija's ooit hebben bestaan. De heer Andriessen denkt daar dus anders over. Hij zegt dat recent weten schappelijk onderzoek in Duitsland heeft uitgewezen dat de rampen die in het Oera Linda-boek worden beschre ven werkelijk hebben plaatsgehad. Ge bleken is dat stukken van Sleeswijk Holstein in zee zijn verdwenen en dat hier voorwerpen zijn opgehaald die blijkbaar afkomstig zijn van die oude beschaving, die ongeveer 300 jaar voor Christus is verdwenen. Beelden Volgens Andriessen moeten ook op Texel cultuurresten uit die tijd aanwe zig zijn. Er zal vooral worden gezocht naar levensgrote beelden die opzettelijk in de grond zijn gestopt toen de be schaving van weleer besefte dat het afgelopen was en ook moet op Texel nog het tracee gevonden kunnen wor den van een kanaal dat meer dan 4000 jaar geleden is gegraven. Andriessen acht de kans op het vinden van een en ander het grootst in het gebied dat ligt tussen Schilderweg en Kadijksweg. Hier wil hij zaterdag 16 mei een eerste oriënterend onderzoek doen. Hij en zijn metgezellen maken gebruik van wichelroedes en van grondboren, waarmee de bodem tot op enkele me ters diepte kan worden onderzocht. Daarbij ontstaat geen schade en An driessen hoopt dan ook dat de gron deigenaars geen bezwaar zullen heb ben tegen het onderzoek. Het is prak tisch onmogelijk om tevoren alle boe ren om vergunning te vragen. Dat ge beurt natuurlijk wel als na het eerste onderzoek besloten wordt op bepaalde plaatsen een opgraving te doen.... Ai. Zo zou Tekst/ander volgens het Oera Linda-boek en Andriessen lang voor de jaartelling hebben uitgezien een eiland nog zonder duinen maar ingesloten door zware dijken, voor zien van een burcht met torens 1vuurtorens (2i, sluizen (3), een breed kanaal 14).. ioswai (5) met magazijnen (heet nu nog Kadijksweg), de weg naar de havenplaats ..Het Schild" (6). havens (7 en 9) en de met een terp verhoogde Hogeberg (8). Met stippellijn zijn enkele van de huidige wegen aangegeven een stuk beter. Het Alkmaarse Kata pult bleek een gelijkwaardige tegen stander, maar deze keer trok Tevoko aan het langste eind. Nadat vervolgens ook Noordwester uit Heerhugowaard verslagen was, ging het tegen HCSC om de tweede en derde plaats. Tevoko moest deze wedstrijd winnen, omdat het setge- middelde van HCSC stukken beter was. Hielko Inia wisselde daarom vrijwillig zijn plaats in voor de sterkere Richard Hopman en met gedegen vol leybal bouwde Tevoko al spoedig een ruime voorsprong op. De weer terug- gewisselde Hielko mocht vervolgens het karwei afmaken en met enkele knappe opslagen haalde hij de winst en daarmee de verdiende tweede plaats, achter Edam, binnen. Bioscoop De Vergulde Kikkert is twee weken gesloten wegens aanpassings- en verbouwingswerkzaamheden. De diëtiste, mevr. S. L. Goote, komt voortaan de eerste en derde maandag van de maand (dus 18 mei) in het Groene Kruis-gebouw van 13.30- 15.30 uur. Afspreken via tel. (02220) 3241. Van 18 tot 24 mei wordt ook op Texel een collecte gehouden voor de AVO, een vereniging voor arbeid en welzijn voor mensen met een handicap. Niet in alle Texelse dorpen wordt gecollec teerd, maar een bijdrage kan ook wor den overgemaakt op giro 625000 t.n.v. AVO, Amersfoort. Het bestuur van de Folklorestich- ting is onaangenaam verbaasd over de weigering van het gemeente bestuur om toestemming te geven voor de „Concorde" skidemonstratie die men deze zo mer op de Groeneplaats wilde houden. Het gemeentebestuur liet weten de Groeneplaats een ongeschikte lokatie te vinden voor een attractie van een zodanige omvang (de Concorde is 30 meter hoog en tien meter breed) maar achtte ook de sponsoring van dit eve nement door een sigarettenfabrikant (Peter Stuyvesant) niet op zijn plaats uit het oogpunt van volksgezondheid. Het folklonebestuur zou aan het eerste bezwaar tegemoet kunnen komen door naar een ander terrein uit te kijken, maar inmiddels is gebleken dat er ook dan geen toestemming komt want het bezwaar van de betrokkenheid van de sigarettenfabrikant weegt ook zwaar Het folklorebestuur meent dat het ge meentebestuur niet consequent han delt omdat wel vaker steun wordt ge geven aan evenementen die financieel of op andere wijze door sigaretten- of drankfabrikanten worden gesteund. Toch zal verder geen aandrang worden uitgeoefend omdat het Stuyvesant- team in verband met spoedig te ma ken afspraken elders niet langer kan wachten. Zondag worden in discotheek de Toe komst op het grote videoscherm de opnamen vertoond, die zijn gemaakt tijdens de zeskamp op Koninginnedag, ledereen is welkom, aanvang 21.00 uur.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 13