(jroen jwarti-100jaar jong van fiarij Doop" onderwaterfrees Itartsein zinkeraanleg Nieuwe telefoonnummers ingaand 1 december '88 Texelse vissers bijna Nederlands sterksten De Go/lards is klaar veertig dagen heen en terug SS lanleg nieuwe llasvezelkabel september Collecte voor Rode Kruis MèHERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.181 DINSDAG 19 MEI 1987 1 fedvertenties, abonnementen, etc iveld De Rooy B V. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, hn (02220) 2741, rvi 18 00 uur 4881 |tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 I werktijd deze week tot en met dinsdag a s.: Frans Hopman, Ongeren t Burg, telefoon 02220 - 5472 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f 19,20 per kwartaal, los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99 17 636 Rabobank nr 36.25.01.742, NMB nr 67 34.60.398 veelbesproken aanleg van de dubbele drinkwaterleiding r het Marsdiep is gistermiddag officieel van start gegaan, boord van het kolossale werkponton ,,Baas Kobus III" voor de Helderse kust, „doopte" PWN-directeur C. ■ey de speciale kettingfrees, waarmee het graafwerk op zeebodem zal worden uitgevoerd. Er zal en sleuf van drie vijf meter diep worden gegraven van Den Helder naar el en terug. nkeraanleg zal medio juli ge- zijn; voor het karwei staan g werkdagen gepland. Naar achting kan de Texelse bevol- eind september van het eerste water van de vaste wal wor- roorzien. De „bottleneck" zit het leidinggedeelte dat de dijk aan de zuidzijde van het ïeterrein in Den Helder moet en. De dijk aldaar wordt aan- t en Rijkswaterstaat zal het ste stuk vervroegd dienen op eren. Pas aan het eind van dit al het nieuwe drinkwater- em op Texel volledig ioneren. is de „doop", die zonder toespra- aanwezigheid van tal van be lenen werd verricht, wejd bena dat er sprake is van een uniek ct. Uniek in die zin dat nog nooit r een drinkwaterleiding volgens steem met een onderwaterfrees egd. Andere leidingen leggen in ebodem met zo'n frees is al veel- vertoond; het Duitse bedrijf )au Nord GmbH Et Co. K.G. uit burg, dat de zinkeraanleg uit was eerder al belast met o.m. inleg van aardgasbuizen. De on- iterfrees hoefde voor het hante- n drinkwaterbuizen niet eens te n aangepast. Zoals bekend wa de Duitsers de Hollandse concur- met de toepassing van deze me te slim af; met een verschil van ^nen guldens kon de order mak- worden binnengesleept. Rohrbau rca veertien man personeel in, ploegendiensten werken en n tegenstelling tot de in febru- gepresenteerde plannen rdt de nieuwe glasvezel- lefoonkabel van de PTT niet [lijktijdig met de PWN- nkwaterleiding door het rsdiep gelegd. De leverantie in de benodigde zeven acht Weter glasvezelkabel was let tijdig rond te krijgen. De nleg is daardoor uitgesteld 1 september en zo lang kon it PWN niet wachten. De PTT I de nieuwe kabel aanleggen ngs het tracée waar de huidi- draaggolfkabels liggen. it is op het kortste stuk tussen n Helder en Texel, van de Hel- tse paal 76 tot de Texelse paal 6 'e Hors), door het zgn. „verbo- n ankergebied". Voor de PTT lakt deze oplossing financieel en verschil, aldus woordvoerder Boeve van het Directoraat Ka- I en Radio Verbindingen IDKRV) Amersfoort. Het staatsbedrijf eft het materieel om de aanleg leigen beheer te kunnen uitvoe- "i en de route door zee is een ik stuk korter dan bij de zinker geval is. Het grote voordeel gelijktijdige aanleg met de zin- was dat de glasvezelkabel on- het zand verdwijnt en daarmee Jnder kwetsbaar is. Nu zal de ka als vanouds vrij op de zeebo- !m worden gelegd. Er worden ee kabels gelegd met een on- Irlinge afstand van vijfhonderd •ter. De huidige draaggolfkabels irden niet verwijderd. Het afzeg- van partner PTT scheelt het 'N ettelijke tonnen, zijnde het 'rag waarmee de PTT in de _sten van de graafwerkzaamhe den zou bijdragen. daarmee werkdagen van twaalf uur draaien, ook 's weekends. Met dit werktempo kan op papier 800 meter leiding per dag worden gelegd, maar in praktijk zal dit neerkomen op 4 500 meter, rekening houdend met al lerlei obstakels en omstandigheden die voor stagnatie kunnen zorgen. 400 meter lang Een en ander betekent dat ruim één buis per dag wordt gelegd; er wordt namelijk gewerkt met buizen van 400 meter lengte. Uitzonderlijk lang, zo lijkt het, maar ing. A. Boers en de heer C. J. F. Scheiffers van fabrikant Polva Kunststofleidingen uit Enkhuizen zei den desgevraagd dat 400 meter een standaardmaat is. De leidingstukken, vervaardigd van het materiaal Hoge Dichtheid Polyetheen (HDPE), zijn dan ook niet speciaal voor het zinkerproject ontworpen. Het materiaal is erosievast en bijzonder flexibel, zo somde Scheif fers twee voordelen op. De minimale levensduur is gesteld op vijftig jaar, maar toch zal de zinker in 25 jaar wor den afgeschreven. Dat hangt samen De Brinkmannen werden in eigen huis verslagen, de „professionele" Oudorpers kregen evenmin kans, slechts de Urker visserlui trokken tweemaal aan het langste eind. De Texelse afvaardiging o.l.v. coach Kees Drijver beëindigde de strijd om het kampioenschap touwtrek ken voor vissers in Oudorp hier door op een tweede plaats. Het team kwam net een puntje te kort om Urk de baas te blijven. „Maar die ploeg had dan ook een paar niet-vissers, maar sportschooljon gens of zo opgesteld", zo hadden de Texelaars geconstateerd. Een zege met een luchtje of niet, dui delijk is dat de Texelaars de eer meer dan hoog hebben gehouden en niet bang hoeven te zijn om te worden uit gelachen. Coach Drijver: „Het is een heel best resultaat als je de andere ploegen in ogenschouw neemt. De ploeg uit Oudorp bijvoorbeeld zag er echt professioneel uit, maar daar won nen we mooi wel met 2—0 van. Al leen tegen Urk hebben we verloren, maar dat was kantjeboord. Die Urkers gingen zitten met hun dikke konten, onze ploeg trok zich lek. Urk kreeg paar keer een waarschuwing. Het ging toen nog om een halve meter, maar Texel had zijn besten krachten verspeeld" Het sterkste punt van de ploeg was volgens Drijver het aantal kilo's: „Onze mannen legden zeer veel gewicht in de schaal. Veel wedstrijden wonnen we puur op kracht, dan hadden die anderen geen schijn van kans". Het kampioenschap was door de vissers familie Brinkman uit Stellendam prima opgezet en werd gehouden op een speciaal trekveldje in het naburige Ou dorp. In totaal deden negen teams mee, die elk tweemaal tegen elkaar is het strijdperk traden. Voor elke over winning kreeg men één punt. Van de zestien partijtjes won Texel er veertien, één minder dan Urk. Oudorp werd derde, Stellendam (fam Brinkmanl vierde, Colijnsplaat vijfde, Moerdijk zesde, Den Helder zevende, Den Oever achtste en Scheveningen eindigde on deraan. Er heerste veel sfeer rondom het veldje (achter een restaurant); van Texel was een bus vol supporters (vrouwen en andere kottervissers) meegereisd. De Texelse ploeg bestond uit Fup, Jaap en Dirk Krijnen, Maarten en Marco Drijver, Jac Betsema, Arco van der Vis en Bert Uitgeest. Pieter Aris van der Vis was eerste reserve, Hans Boks tweede reserve. Er werden geen strafpunten uitgedeeld voor het verboden vloeken. Wél liep op een gegeven moment een touw- trekker van Urk in zijn blote gat, toen zijn broek in het heetst van de strijd langzaam maar zeker van de billen was gezakt. Kennelijk vond de jury dat niet zo erg, want strafpunten vielen er niet. Het ligt in de bedoeling om een revan che te houden; mogelijk is hiervoor tij dens de Oudeschilder Visserijdagen in augustus gelegenheid. met berekeningen van Rijkswaterstaat omtrent de veranderingen van de zee bodem in de komende kwart eeuw. Na 25 jaar bestaat het risico dat de water leiding vrij op de zeebodem komt te liggen. Nu zal de leiding met een laag van drie meter zand worden betükt, althans voor 2/3 deel van het traject. Het resterende deel tot de Texelse kust zal vijf meter onder het zand verdwij nen, dit wederom in verband met de zgn. „geomorfologische" veranderin gen. De waterdiepte boven de leiding varieert van vijf tot 22 meter. De buizen worden drijvend in het wa ter aangevoerd vanaf de fabriek in Enkhuizen. In die plaats worden ze over de dijk in het Krabbersgat gespo ten en met twee sleepboten naar Den Helder vervoerd. Sluizen De grote lengte van de buizen kan een probleem vormen bij sluizen e.d.; bij Den Oever wordt daarom via de spuisluizen de Waddenzee bereikt. Het buizenvervoer voor bijvoorbeeld zinkers die in de grote waterwegen in Neder land worden aangelegd, verloopt op dezelfde wijze. Uiteindelijk worden de leidingstukken langs palen in de nabij heid van het werkponton afgemeerd; opslag langs een tijdelijke „steiger" dus. Hoewel er niet met het grootste for maat buizen wordt gewerkt, kan de omvang van het project wel tot de grootste uit de historie van Polva wor- I PWN-directeur C. Sprey (rechts) heeft de champagnefles tegen de rupsbanden ven de onderwaterfrees laten uiteenspatten De Duitse vertegen woordigers Van der Linde en Doyen staan klaar om met een emmer water dit voorbeeld te volgen den gerekend. Volgens Scheiffers was het voor het bedrijf dan ook een ere kwestie om de opdracht in het eigen Noordhollandse land te verwerven. De problemen met de marine over de exacte route die de waterleiding over haar terrein in Den Helder zou moeten volgen, zijn inmiddels opgelost. Alle toestemmingen voor uitvoering van het plan zijn daarmee nu rond. Ver wacht wordt dat met het geplande werktempo het aanlandingspunt op Texel (honderd meter ten noorden van het gemaal Prins Hendrikpolder) rond 1 juni zal zijn bereikt. Waarschijnlijk zal dan bij laag water de frees gedeeltelijk boven water te zien zijn, terwijl even goed kan worden doorgewerkt. Dan is dus goed zichtbaar volgens welke me thode de zinker in de zeebodem ver dwijnt. Een proefneming twee weken geleden voor de Duitse Waddenkust leverde althans een fraai beeld op. De onderwaterfrees is vandaag te water gelaten en is met het eerste graafwerk gestart. Van 25 mei tot 7 juni wordt een collec te gehouden voor het Rode Kruis. De ze organisatie verleent hulp aan men sen in nood, zowel in eigen land als in het buitenland. Dit kan alleen met vol doende geld en mensen. Behalve via de huis-aan-huis collecte kan geld worden gegeven per giro 6868 t.n.v. Rode Kruis. Het nieuwe gecombineerde verzor gingshuis van de stichting „Samen Een-Gollards" is klaar. Vrijdagmid dag werd het aan 81 ouderen huis vesting biedende complex keurig op tijd opgeleverd, wat betekent dat aannemer Drijver Bouw de scepter heeft overgedragen aan de stichting die nu eigenaresse is van het gebouw. Momenteel worden in en rond het complex nog wat afrondende werk zaamheden uitgevoerd, zoals het aan brengen van bestrating. De inrichting is in volle gang. De meubels van Arti- ma zijn gearriveerd en Moerbeek is druk doende met de vloerbedekking. De naam van het gebouw staat ook al op de gevel: ,,De Gollards". Deze naam werd het meest voor de hand liggend en makkelijk gevonden omdat op dezelfde plaats het ,,C.E. Gollards Rustoord" heeft gestaan dat in de wandeling altijd ,,De Gollard" werd genoemd. Om de herinneringen levend te houden aan het feit dat het verzor gingshuis Irene in het nieuwe complex is opgegaan zal de recreatiezaal ,,lre- nezaal" worden genoemd. De verhuizing van de bejaarden van Irene en het Molenend naar hun nieu we onderkomen zal in één dag gebeu ren, op 3 juni. Het wordt een omvang rijke, nauwkeurig geplande operatie die zal worden uitgevoerd door een gespe cialiseerd bedrijf, Hofsteenge uit Grootegast. Enkele weken geleden zijn bewoners en famileleden daarover al geïnformeerd en vandaag gebeurt dat nog eens, aan de hand van dia's, leder heeft een plattegrond gekregen waar op kon worden aangegeven waar de meubelen en andere spullen moeten staan. De avond voor de verhuizing helpen familieleden een handje met het inpakken van spullen, maar voor de rest wordt alles door Hofsteenge gedaan. Wat vloerbedekking en gordij nen betreft hebben de bewoners kun nen kiezen uit vijf soorten. De nieuwe Gollards biedt veel ruimte en comfort. De pensionprijzen die daarvoor moeten worden betaald zijn ongeveer duizend gulden per maand hoger dan het oude tarief. De nieuwe prijzen: ƒ3250,— voor een éénpersoons kamer en ƒ5200— voor een tweepersoons kamer. De Gollard geeft werk aan 34 perso neelsleden op ful time basis: dat is minder dan de werkgelegenheid die er was in de oorspronkelijke twee «tehui zen samen. Daarmee is uiteraard reke ning gehouden bij het personeelsbeleid in de afgelopen jaren, zodat er geen ontslagen vallen onder de mensen die in vaste dienst waren. Er vloeit wel een aantal losse krachten af. Het noodgebouw aan het eind van de Mo lenstraat moet binnen een half jaar zijn verdwenen. Het zal volgens afspraak worden teruggekocht door leverancier Van der Most uit Slagharen. Het is nu vrijwel zeker dat Texel rond 1 december 1988 één netnummer voor de telefoon krijgt: 02220. Tegelijk worden in alle dorpen nieuwe vijfcijferige abonneenummers van kracht. Coach Drijver vuurt zijn mannen aan: 1, 2 hupI ledereen kan aan de hand van zijn huidige nummer nu al bepalen hoe het nieuwe nummer straks zal lui den, zo werd gistermiddag door mensen van PTT telecommunicatie uitgelegd op een informatiebijeen komst in het raadhuis. Vóór de huidige abonneenummers van Den Burg, Oudeschild en De Waal komt een één. Dus: wie nu bv. num mer 2741 heeft, krijgt straks 12741 en wie nu 3041 heeft, krijgt straks 13041. Voor de huidige nummers in Den Hoorn komt een 19, voor de nummers van Eierland een 11, voor de num mers van De Koog een 17, voor de nummers van De Cocksdorp een 16 en voor de nummers van Oosterend een 18. Invoering van één netnummer voor Texel is in het verleden herhaaldelijk bepleit, met name door de gemeente. Door invoering van nieuwe technieken, kan die wens nu worden ingewilligd. Er komen zg. digitale telefooncentrales en glasvezelverbindingen, die allerlei voordelen hebben wat betreft kwaliteit en capaciteit. Die capaciteit is straks zo groot dat er ook bij zeer druk tele foonverkeer in het hoogseizoen geen problemen meer zijn. Omdat het nieu we systeen electronisch werkt, zonder mechanische schakelaars is de kans op storing veel kleiner. Alle eindcentrales (in de dorpen) en de knooppuntcentra le in Den Burg zullen via een ringnet van glasvezelkabel met elkaar worden verbonden. Mocht een kabel breken, dan blijft het telefoonverkeer via de andere richting in stand. Met het vasteland komen drie digitale verbin dingen, twee met glasvezelkabel en een met de straalzender van Den Burg via Den Helder naar de districts centrale in Alkmaar. Ingrijpend De omschakeling is een ingrijpend, kostbaar en gecompliceerd karwei, vooral omdat tijdens het werk het tele foonverkeer gewoon moet kunnen doorgaan. De voorbereidingen zijn in middels begonnen. Bij de centrales van de meeste dorpen zullen delen van de oude installatie tijdelijk in noodbehuizingen buiten de gebouwen worden ondergebracht, waarna de (veel meer compacte) nieuwe centrale installaties in de gebouwen worden geïnstalleerd. In twee gevallen (Eier land en Oosterend) is het nodig ge bruik te maken van mobiele centrales die de functie van de oude centrales tijdelijk overnemen. Overal zullen ge durende enkele maanden twee installa ties naast elkaar werken. Niet alleen de centrales zelf, maar ook de stroom voorziening ervan wordt veranderd: van 60 naar 48 volt. Het is de bedoeling dat de abonnees van dit alles zo weinig mogelijk mer ken, totdat eind 1988 de nieuwe num mers in gebruik komen. Maar het is uiteraard onvermijdelijk dat op een ge geven moment het ene systeem op het andere wordt overgezet, waardoor onderbrekingen in de telefoonverbin ding ontstaan. Dat is echter eerder een kwestie van minuten dan van uren en het gebeurt bovendien op tijdstip pen met zo weinig mogelijk telefoon verkeer, zo werd gistermiddag meegedeeld. Telefoneren gaat straks sneller. Als het hele systeem in werking is, gaat na het kiezen van een nummer aan de andere kant onmiddellijk de bel over, als gebruik wordt gemaakt van een druktoetsentoestel. De vernieuwing maakt ook de invoering van doorkies- installaties mogelijk en opent mogelijk heden voor geïntegreerd telex- en dataverkeer. Lees verder pagina 7

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1