Groen £wart>- tOOjaar jong van Hart> h/oensdag sluiting an De Eendracht Straks één grote evenementenorganisatie in Den Burg? Eindelijk meer profijt van de bruine vloot estemming fabriek nog onbekend «KERS IJZERHANDEL I Topdrukte in haven van Oudeschi/d GEKGGS CENTERFOLD gelwandeling de dennen Verkeersborden Honden gevonden Barbecues Gecombineerde krant Fancy fair op IJskaschool Opening seizoen brandingsurfen 191 RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.182 VRIJDAG 22 MEI 1987 Ivertenties, abonnementen, etc. eld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 ,j Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Ongeren Burg, telefoon 02220 - 5472 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /19.20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398 slechts enkele dagen resteren de Texelse kaasfabriek De dracht. Woensdag is als officiële sluitingsdatum vast- teld. Dan zullen in het fabrieksgebouw aan de Schilder voor de laatste maal melk worden verwerkt en kazen 'roduceerd. Niemand van de in vaste dienst zijnde perso- Isleden zal zonder werk komen te zitten; de meeste heb- gekozen voor een betrekking bij één der andere Noord- andse fabrieken van de Melkunie. Het is nog onbekend ke bestemming de fabriek zal krijgen. Onderhandelingen gegadigden voor overname zijn nog gaande. van de vaste medewerkers gaan werken in de unie-fabriek te Opmeer. Naar vestiging vloeit ook voortaan rootste deel van de door de se veehouderij aangeleverde briek in Opmeer is voorzien van „bactofuge", hetgeen betekent aar de specialiteit van De Een- it, de ruwmelkse kaas Texelaar" rorden geproduceerd. Dat zal ook gebeuren, met Texelse melk en se kaasmakers dus. Vier man terecht in Lutjewinkel, waar eve- lag 24 mei houdt de Vogelwerk- 0 een excursie in de Dennen. De- sndeling is voor ieder kosteloos te maken. De excursie sluit aan e cursus ,,vogeltaal" van de Vo- ischerming, zoals die te zien was t KRO-programma Zeker Weten" senteerd door Nico de Haan. De- igelwandeling is de laatste van eeks van 4 excursies, erde wandeling gehouden op 10 vas een succes. Meer dan 60 per liepen er toen mee. Op die och- lieten vooral de nachtegalen zich Kerend horen en zien. Omdat veel Is vooral rond zonsopgang aktief legint de excursie op zondag 24 al om 6.00 uur. De excursie staat r leiding van deskundige leden de Vogelwerkgroep. Gestart wordt tover de Catherinahoeve aan de ndijk. Omdat het de laatste wan- g is worden de deelnemers uitge- jd om na afloop in de Catherina- e gezamelijk een kopje koffie te en. Voor inlichtingen over deze rsie en de Vogelwerkgroep kan terecht bij Dick Schermer, tele- (02220) 4239. neens een grote zuivelfabriek is ge vestigd. Geen der Texelaars zal voor deze wijziging van werkplaats naar de vaste wal verhuizen. Degenen die in Opmeer gaan werken, krijgen de be schikking over een door de Melkunie aangeschaft personenbusje. Het dage lijks vervoer heen en weer Lutjewinkel geschiedt per personenauto, op kosten van de Melkunie. Twee werknemers hebben een om scholingscursus gevolgd en kunnen in dienst treden bij Texelse bedrijven. Eén kaasmaker is nu schilder en aan ander wordt momenteel opgeleid tot chauf feur. De overige in vaste dienst zijnde medewerkers kunnen gebruik maken van de VUT-regeling. Bedrijfsleider D. Boorsma blijft in dienst van de Melk unie; vermoedelijk is er een functie voor hem in het Noordhollandse Ur- sem. Over alle aspecten van deze soci ale regelingen kan in september nog uitgebreid van gedachten worden ge- Langs de Postweg in Zuid- en Midden- Eierland zullen enkele verkeersborden worden geplaatst door gemeentewer ken met de adviessnelheid 50 km. per uur. wisseld tijdens een evaluatie waarvoor alle Texelse Melkuniewerknemers zijn uitgenodigd. De Texelaars zullen niet meteen de dag na de sluiting al met z'n allen te werk worden gesteld in opmeer en Lutjewinkel. Pas in de week na Pinksteren gaat de eerste groep ei landers naar de overkant. In de weken erna volgt stapsgewijs de rest, op drie vier man na. Die gaan later deze zo mer, als alle afbouwende werkzaamhe den in De Eendracht achter de rug zijn en de vakantie is gevierd. Het is ook niet zo dat de Texelse fa briek na 27 mei een kaal en verlaten gebouw is. In elk geval zal het kaaspakhuis nog twee weken zijn ge vuld met de laatste serie kazen. De rest van de fabriek zal langzaam maar zeker worden „ontmanteld". Inmiddels is tweederde deel van de inventaris verkocht. Wat in andere Melkunie vestigingen kon worden gebruikt is daar naartoe gegaan; deels was sprake van vrije verkoop. De sluiting brengt geen consequenties voor de Texelse veehouders met zich mee. De melk- afhaalregelingen blijven hetzelfde. Het transport wordt met dezelfde vracht wagens en chauffeurs verricht. Wel is een 16 tons aanhanger aangeschaft, zodat voortaan om de dag 33 ton melk per vrachtwagen met aanhanger naar de vaste wal zal verdwijnen. Langs de Pontweg, even buiten De Koog is een hond van onduidelijk ras gevonden en bij het Natuurrecreatie- centrum is een Drentse patrijshond aan komen lopen. Beide dieren zijn ondergebracht bij dierenpension Ellen, waar ze door de eigenaren kunnen worden afgehaald. uiBber Weber barbecue is roestvrij en tbrandbaar. Hij is gemaakt van hit- 'lestendig staal en van binnen en In buiten geëmailleerd, jiaar garantie. Iterdag vanaf 10 uur de gehele dag pmonstratie, w02220 2346 WINKELVOL IDEEËN 1 Op korte termijn zullen stappen worden ondernomen om in Den Burg te komen tot één organisatie die zich bezig houdt met het organiseren van toeristische en andere publiekstrek kende evenementen en akties. In die organisatie zouden ten minste de Folklorestichting, de Winkeliersvereniging en de pas opgerichte stichting Groeneplaats moeten opgaan. verband met het als werkdag tvallen van donderdag 28 mei hemelvaartsdag) worden de Ixelse Couranten van 26 en 28 lei samengevoegd. 'eze gecombineerde krant zal erschijnen op woensdag 7 mei. .Ivertenties daarvoor kunnen tot iterlijk maandag 25 mei 10.00 ur worden ingeleverd. De directeur. Op deze wijze moet een eind komen aan de onduidelijkheid en versnippe ring die kenmerkend is voor de huidige situatie en die bedreigend is voor de kwaliteit van het gebodene. De nieuwe organisatie zou alle reeds bekende en nieuwe aktiviteiten tevoren in een evenwichtig plan moeten onderbren gen en de totale kosten daarvan oms laan over de belanghebbenden die dan dus voortaan per jaar nog maar één keer een contributiebedrag moeten overmaken, waarvan het hele program ma wordt betaald. Om in de hand te werken dat de be langen van de verschillende gedeelten van Den Burg eerlijk worden behar tigd, zou het bestuur van de nieuwe organisatie kunnen bestaan uit verte genwoordigers van de verschillende centrumstraten. De nieuwe organisatie grootschaliger en daardoor efficiënter werken. De mogelijkheden om bepaal de aktiviteiten geheel of gedeeltelijk door grote bedrijven te laten sponso ren zullen dan ook groter zijn. Door de betere opzet, zo mag worden ver wacht, zal het vertrouwen van de be langhebbenden veel groter zijn en kan ook beter worden onderhandeld met overheid e.d. De huidige winkeliersve reniging functioneert matig en staat daarom bloot aan nogal wat kritiek, terwijl de folkloreorganisatie door zijn stichtingsvorm geen leden kent en daardoor afhankelijk is van de welwil lendheid van begunstigers. In de dinsdagavond gehouden verga dering van de winkeliersvereniging liet Martin Karlas van de nieuwe stichting „Groeneplaats" weten dat zijn organi satie bereid is op te gaan in het nieu we geheel. De overige aanwezigen reageerden positief op het streven, maar daarmee staat niet vast dat alle bedrijven in Den Burg er achter willen staan omdat zoals gewoonlijk slechts een handjevol winkeliers de vergade ring bezocht. Het bestuur van de win keliersvereniging zal het nu nog prille „fusieplan" nader bekijken op haal baarheid en de leden te zijner tijd met voorstellen benaderen. In de nieuwe organisatie zal niet worden uitgesloten dat bepaalde straten in Den Burg extra ativiteiten ontplooien om de aandacht op hun omgeving te vestigen, maar dat zal wel in veel beter overleg moe ten dan tot dusver is gebeurd. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat aller belang het beste is gediend met een centrale, degelijke aanpak zonder onderlinge concurrentie. Zaterdag houd de Redmer Ijskaschool in De Waal een feestelijke fancy fair in dorpshuis De Wielewaal, van 10.00 tot 14.00 uur. Er zal allerlei vermaak wor den geboden: boekenmarkt, rommel tjes markt, blikgooien, kleding beurs, grabbelton en computerspelletjes. Ook zijn er kinderspelen zoals kruiwagenra ce, sjoelen, ballon trappen, aardappel race, zandkastelen bouwen en schmincken. Voor wie honger heeft staat soep klaar en is er een barbecue, de opbrengst van de fancy fair is voor de schoolkas. Recorddrukte van bruine" charterschepen was dinsdag te beleven in de haven van Oudeschfld, waar bijna veertig schepen ligplaats ko zen. Het woud van masten was tot op grote afstand te zien. (Foto Dirk Kuiter) Er is één categorie toeristen waar het recreatie-eiland Texel tot dusver nauwelijks van profiteert. Dat zijn de opvarenden van de zg. bruine vloot. Dat zijn mensen meest scholieren die in groepsverband voormalige vrachtzeilschepen afhu ren om een avontuurlijke zeiltocht te maken over IJsselmeer, Waddenzee, Friese meren en andere Nederlandse wateren. Deze „bruine vloot" omvat in Neder land zo'n 260 schepen, allemaal voor zien van accommodatie voor 12 tot 29 personen. De meeste waddeneilanden vormen een geliefd reisdoel voor deze charterschepen, maar tot dusver was Texel nauwelijks in de gratie. Terwijl het op bijv. Terscheling heel gewoon is dat daar soms zo'n zestig schepen af gemeerd liggen, terwijl de honderden opvarenden op het eiland passagieren, wendt slecht een enkele schipper de steven naar Oudeschild op Texel. Er zijn meerdere oorzaken van deze af keer. Een ongunstige factor is dat de bruine schepen, die op de visserijha ven zijn aangewezen, daar van donder dag tot vrijdag niet welkom zijn omdat de ruimte hard nodig is voor de visse rsvloot. En dat het bezoek op de ove rige dagen ook niet indrukwekkend is, heeft te maken met het feit dat Oude schild als een ongezellige haven wordt beschouwd. In tegenstelling tot Ter schelling en Vlieland, waar men slechts de kade hoeft over te steken om in een bedrijvig dorp te zijn met veel horecavertier, moet op Texel een afstand van vijf tot tien kilometer wor den overbrugd om de uitgaanscentra Den Burg en De Koog te bereiken. Record Toch lijkt de belangstelling van de bruine vloot voor Texel nu toe te ne men. Tot veler verbazing werd donder dagmiddag zelfs een absoluut record bereikt, toen niet minder dan 38 brui ne zeilschepen in de haven van Oude schild afmeerden. Dat zat 'm deels in de windrichting, waardoor de schepen uit de richting Wieringen voordelig zeilend Texel kon den bereiken, maar de beslissing van veel schippers om de steven naar Texel te wenden, had ook te maken met een opmerkelijke promotiecampagne die vanuit De Koog op deze categorie toe risten wordt gericht en waarmee voor al Frits Langeveld en zijn medewerkers Gerard Schuiling en Rein Stam zich de afgelopen jaren hebben bezig gehou den. Langeveld: „We hebben het altijd onbevredigend gevonden dat er van al die schepen met jongelui maar zo wei nig Texel aandoen. Een paar jaar gele den hoorden we van de weinige schip pers die wél kwamen wat de bezwaren waren: gebrek aan uitgaansgelegen heid in de buurt van de haven. Die jongens en meisjes willen naar een disco en die is er niet in Oudeschild. Natuurlijk kunnen ze op een of andere manier wel in Den Burg of De Koog komen, maar dat vinden ze omslach- ting De leiding van zulke groepen vindt dat te gecompliceerd en is ook bang dat mensen zoekraken als ze op7 zo'n groot eiland aan het zwerven gaan. We zijn daarom begonnen deze mensen met bussen te halen en 's nachts weer naar de haven terug te brengen". Lobby Dat had uiteraard weinig zin als alle chartermaatschappijen en schippers daar niet van op de hoogte waren. Kosten noch moeite zijn daarom gespaard om bij de mensen van de bruine vloot te lobbyen. Meer dan eens zijn Langeveld, Stam en Schui ling in Enkhuizen, Harlingen, Kampen en andere „uitvalsbases" van de brui ne vloot geweest om hun diensten aan te bieden en om goede maatjes te worden met de soms nogal eigenzinni ge schippers. Die inspanningen lijken nu vruchten te gaan afwerpen. Dins dagavond liet Langeveld met de bus van Robert Aris van Boven wel zo'n 250 mensen halen en brengen voor 73,— per persoon. Al die inspanning is uiteraard in de eerste plaats in het be lang van de horecatak van het Langeveld-concern, die in De Koog Disco De Toekomst, bar De Beerekuil en bar Het Galjoen omvat. „Maar", zo verklaarde Langeveld met bewogen stemgeluid, „het is niet alleen in het belang van het Beere-imperium maar ook van Texel in het algemeen. Als de mensen bijvoorbeeld alleen maar koffie willen drinken in Den Burg of het Na- tuurrecreatiecentrum willen bezoeken, halen we ze óók. Het gaat erom dat ze het gevoel krijgen dat op Texel voor hen op een makkelijke manier veel is te beleven. Zodat ze tevreden aan boord terugkomen en bij de volgende gelegenheid weer naar Texel willen. Het vervoer van Oudeschild naar De Koog wordt niet alleen mogelijk ge maakt met bussen of taxibusjes. Des gewenst wordt er ook voor gezorgd dat tijdig fietsen klaar staan. En als mensen met de fiets willen komen en met de bus terugwillen, kan dat ook. Langeveld en zijn medewerkers hebben de afgelopen jaren adressen van alle chartermaatschappijen en schippers verzameld. Die hebben onder meer een persoonlijke, met de tekstverwer ker vervaardigde brief gehad waarin de transportservice op het eiland wordt aangeboden en ze hebben ook een exemplaar van „Texeltoerist" gekregen om een indruk te geven van de zeer grote verscheidenheid aan recreatie- en uitgaansmogelijkheden die Neerlands grootste waddeneiland heeft te bieden. Verder waren er de genoemde per soonlijke kontakten, niet alleen in de uitvalshaven maar ook op Texel zelf. Een tijdlang heeft het promotieteam van De Toekomst zelfs elk charterschip dat de haven aandeel, opgezocht om met de schipper te praten. En er werd voor gezorgd dat aan boord een poster kwam te hangen waarin op de Koger uitgaansmogelijheden werd gewezen. In twee talen, want ruim dertig pro cent van degenen, die met een char terschip een tocht over de waddenzee maken, bestaat uit Duitsers. De poster eindigt met de oproep om met Gerard of Rein te bellen voor een afspraak. „Wir freuen uns auf Ihren Anruf, Sie werden es nicht bedauernü!" Ter opening van het brandingsurfsei- zoen houdt de Kustzeilvereniging Westerslag een introductieweekend, waarbij instructie in het brandingsurfen wordt gegeven door Hans Bakker. Om 11.00 uur verzamelen op het slag. le dereen is welkom, eigen materiaal meenemen. De spullen kunnen bij de kustzeilvereniging op het strand blij ven. Eten en drinken wordt verzorgd. A.s. zaterdag Entree 710 .Se® gOt*

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1