(groen Zwarte- lOOJaarvan narij gerond Waterschap in il voor onderkomen Texelaars kwamen als eersten over de brug... ttige gedachtenwisseling VdA over Texelse kwesties RE NÉ SHUMAN Bejaarde vrouw breekt been Geen vergunning voor kanoverhuur Gehandicapten houden tandemtocht op Texel EINDEXAMENFEEST Shaking Legend THE WALKERS 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.183 WOENSDAG Tl MEI 1987 rtenties, abonnementen, etc.: De Rooy B.V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ^kJJÏO^O) 2741, na 18 00 uur 4881. 'fit ctie; Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 I 10 Kftvihtij^ deze week tot en met dinsdag i Koog, telefoon 02228 - 266. Harry de Graaf, Pelikaan- Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A19,20 per kwartaal, los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Ijl voor de overdracht van een strook grond aan de ge- [te voor de uitbreiding van de passantenjachthaven in schild, zal het Waterschap Texel in de nabije toekomst een 'redelijke prijs' grond bij Den Burg kunnen aanko- sm daar een geheel nieuw onderkomen op te realiseren. j)!an is om alle Waterschap-afdelingen daar te centralise- Velke consequenties dit voor het gebruik van het Pol- Uis heeft, is nog niet bekend. Vooralsnog is dit statige aan de Vismarkt niet te koop. itste benadrukte dijkgraaf ijt tijdens de vergadering van llege van hoofdingelanden, ftvond in datzelfde Polderhuis, ■huizing van administratie, (lische dienst en archief daar (ft steeds krapper. Onderhande- a'n met de gemeente over de •acht van grond bij Oude resulteerden in afspraken ien toekomstige voordelige irving van bouwgrond voor de >e Waterschap-accommodatie, hiervoor werd overeengekomen orno ik het stuk grond bij Oudeschild trook van dertig meter langs de eedijk) voor een schappelijke an de gemeente zou worden daan. Het perceel, met een op- cte van ongeveer 0,88 hectare, de gemeente worden verkocht en prijs van f 4, - per m2. Het schap acht het in eigendom hou- in de grond „niet interessant", •ordt uit oogpunt van een verant- dijkbeheer niet noodzakelijk ge- i. Tegen eveneens „een redelijke zal de gemeente in of nabij Den vervangende grond van ten- dezelfde oppervlakte te koop den. Hier zal in de toekomst de j van materialen etc. plaatsvin- jeprobeerd wordt om een stuk te zoeken grenzend aan een ter- •aarop kantoor- en bedrijfsgebou- lunnen worden gerealiseerd. Dijk- Dijt zei een stuk grond op het e hebben, maar hierover nog [mededelingen te kunnen doen. itale terrein waarop nieuwbouw Jag zullen plaatsvinden, zal een lakte van ca. 15.000 m2 moeten n. Indien het Waterschap mocht liten om niet te bouwen, zal in naar een definitieve plaats voor ipslagterrein worden gezocht. Ge- de de periode dat nog geen ge- jte lokatie is gevonden, kan het Waterschap terecht op een terrein aan de Laagwaalderweg, nabij palingkwe kerij Texvis. Daar kunnen materialen, grond en puin zolang worden be waard. Het terrein wordt door de ge meente om niet aan het Waterschap ter beschikking gesteld. Zolang zich geen andere geïnteresseerden voor het terrein melden, kan het Waterschap van deze lokatie gebruik maken. Als er wel kopers op de kust zijn, kan op kosten van de gemeente worden uitge weken naar een vervangend terrein. Dijkgraaf Dijt constateerde dat de on derhandelingen tot tevredenheid van beide partijen hebben plaatsgehad, op basis van een wederzijds vertrouwen. Hoofdingeland Jan Duin vond het on derhandelingsresultaat echter „weinig fraai". „Zijn dit harde afspraken of is het een intentieverklaring?" zo vroeg hij. Volgens Duin biedt het ter tafel lig gende contract weinig houvast. Klaas Barendregt stelde dat wel degelijk van een zakelijke overeenkomst sprake is, omdat het Waterschap onbeperkt over de opslaggrond bij Texvis (en eventu eel elders) mag beschikken. De dijk graaf schaarde zich achter deze uitleg. Hoofdwatering De vergadering reageerde positief op het verzoek van Piet Schuyl, eigenaar van hotel-pension Tatenhove bij De Koog, om een bocht in de hoofdwate ring langs zijn terrein te verleggen. Na aanpassing van zijn hotel zou de sloot- bocht op te geringe afstand komen te liggen, en bestaat het gevaar van on derspoeling. „Wij vinden dat we zo'n aanpassing vlak voor het seizoen niet mochten tegenhouden. Als we hele maal formeel zouden handelen, had de procedure nog een jaar geduurd", lichtte Dijt toe. Kees Boot waarschuw de dat honorering van het (late) ver zoek wel een uitzondering moet blij ven. Hij had vernomen dat andere wa- klokken gelijk zetten". Aldus elt de voorman van de Texelse Mractie, Dirk Terpstra, het van het werkbezoek dat een ardiging van het gewest rdholland-noord van de PvdA irdag en zondag aan Texel iht. Behalve leden van het ge- t bevonden zich ook politieke stukken als Aad Kosto en Willie Idens van de Tweede Kamer tie zich in het gezelschap. [er streken ook gedeputeerde Mar- de Boer, statenleden Barbera van ia, Enno Neef en Jan van Ark, [estkrant-redactrice Sandra de en Jos Feytel, burgemeester van smblik en PvdA-lid, in het ont- Itingspunt herberg Panorama neer. hestuursdelegatie van het gewest 'r aanvoering van voorzitter Marij- sngendijk (wethouder Medemblik) pnd uit tien personen. Van gast- PvdA, afdeling Texel, waren 'ur, fractie en leden van de steun- fp present. betrekking tot tal van Texelse on verpen waarover de hogere overhe bt in de melk hebben te brokke- werd getracht „de klok gelijk te ■n Uitwisselen van meningen en ps was het belangrijkste doel van [tweedaags bezoek. Op deze wijze |pt de Texelse raadsfractie straks -r de consequenties van bepaalde Men of standpunten te kunnen in- Lrt' ^.n anclersom: de politieke pders bij de provincie en in de Ka- I weten beter waarover zij praten I" exelaan de orde komt. P er belangrijkste punten op de (an ^as de si,ua,ie rond de Oude- I er haven. Over de eventuele tame van de rijkshaven door de eente, kon burgemeester Feytel in lichtingen verstrekken. Een soortgelijke kwestie speelt momenteel in Medem blik, waar net als op Texel wordt gesproken over overname en plannen worden gemaakt voor uitbreiding van de passanten-jachthaven. Ook werd gediscussieerd over de plannen voor de kadeverlenging. Een ander onderwerp dat aan de orde kwam was de subsidiëring van het na- tuurrecreatiecentrum. Volgend jaar ver vallen de subsidies van gemeente en rijk waardoor ƒ120.000,— „ergens van daan" moet worden opgehoest. Als Texel de status nationaal park zou hebben, zou de financiële situatie an ders zijn. Op grond van de verkregen informatie zal de PvdA-fractie zeker nog een poging in de raad onderne men om de nationaal park-discussie opnieuw aan te zwengelen, zo kondig de Terpstra aan. Andere gesprekspun ten in Panorama waren: de golfbaan bij De Krim (dat bij de provincie op moeilijkeden stuit), de vestiging van een onderwater-archeologisch depot bij het Maritiem Museum, de vuilver werking, het toeristisch actieplan, fietspad Den Hoorn en de lokale om roep. Bovendien werden „in de wan delgangen" verschillende ideeën, ver langens en hangijzertjes aangekaart. Zaterdagochtend werd in een rondrit over het eiland enkele malen de situa tie in de praktijk bekeken, om de me ningsvorming een betere basis te geven. De „overkantse" partijgenoten beleef den op Texel niet alleen een informa tief weekend, maar waren er (door het overnachten) ook even „lekker" uit, zodat ook van een aangenaam wee kend kan worden gesproken. De PvdA vindt deze contacten (ook met de nieuwe bestuurders) van groot belang om de lokale belangen optimaal te kunnen behartigen. terschappen moeilijkheden hadden ge kregen in soortgelijke gevallen. Boot werd naar voren geschoven als eerste kandidaat voor de opvolging van heemraad P. List Jzn., die spoedig aftreedt. Boot accepteerde de voor dracht graag, maar voegde eraan toe slechts namens Natuurmonumenten van het college van hoofdingelanden deel uit te maken, en maakte derhalve een voorbehoud. Tweede keus is J.S. Keijser Szn. Edo Rutten maakte voor het eerst als hoofdingeland een Waterschap-vergadering mee. Zondag tegen 24.00 uur is een bejaar de vrouw in haar huis aan de Julia- nastraat gevallen, waarbij zij haar been brak. Ze wist zich naar de slaapkamer te slepen, maar was niet in staat alarm te slaan. Pas maandagmiddag kwam hulp, toen een buurvrouw die het niet vertrouwde aanbelde en uiteindelijk het keukenraam ingooide. Per ambulance is de vrouw naar het Gemini- ziekenhuis in Den Helder vervoerd. Mevrouw A. J. de Nijs uit Haarlem krijgt geen vergunning voor de ver huur van kano's en motorwater ski's op het Noordzeestrand ter hoogte van De Koog. Reden voor de weigering is het feit dat de vei ligheid voor zwemmers, baders en aspirant-kanovaarders niet is gewaarborgd. De gemeente heeft advies gevraagd aan de Nederlandse Kanobond en de politie. Beide instanties spraken zich negatief uit. Kanovaren vereist een speciale techniek die de gemiddelde recreant niet heeft aangeleerd. Me vrouw De Nijs was niet van plan les te gaan geven in kanovaren. In het weekend van 29, 30 en 31 mei houden ongeveer 45 gehandi capten (blinden en slechtzienden) met 45 voorrijders een tandem- tocht over Texel. Daartoe hebben zij enkele fietsroutes van het VVV omgezet in braille. De Stichting Tandem Activiteiten Ge handicapten (STAG) uit Leiden viert het lustrum van de „Keukenhof" tandemtocht met dit weekendje op Texel. Voor de Keukenhof-tocht wer den altijd tandems van Paul Kikkert uit De Koog gehuurd, die ze met een vrachtauto bracht en 's avonds weer meenam. Op Texel logeren de gehan dicapten en hun voorrijders in jeugd- hotel De Zilvermeeuw in De Koog. Op de tandems van Paul Kikkert gaan zij het eiland doorkruisen. Jaap Zuidewind en zijn bordercollies leidden het koppel schapen vaardig over de nieuwe brug. Texel heeft zich gistermiddag op originele wijze doen gelden bij de officiële ingebruikstelling van de ..Tesselse brug" in Alkmaar. De eersten die van de brug gebruik maakten waren zeven Texelse schapen van Jaap Zuidewind uit Oudeschild, bijeengehouden door de perfect afgerichte honden Jill en Fly. Na deze dierlijke Texelaars volgen vele tientallen menselijke Texelaars: al lemaal personen die op Texel zijn geboren maar in de gemeente Alkmaar woonachtig zijn. Alkmaarders, waaronder officiële geno digden van overheden, politie, rijkswa terstaat, de betrokken aannemer, etc. waren getuige van de stunt en uitten er in vele toonaarden hun waardering over. Dat was nog eens wat anders dan het doorknippen van een lint of het indrukken van een knop.... Juttertje Ook tijdens de officiële receptie na af loop van de opening bleef Texel in de aandacht want een grote Texelaar-kaas werd aan blokjes gesneden en onder de genodigden verdeeld, de Texelse drank „Juttertje" werd geschonken en zelfs kregen diverse autoriteiten een fles van dit edele vocht als geschenk in handen gedrukt. Verder vonden WV-brochures over Texel gretig aftrek. VVV-directeur Jaap Dekker had die Texelse produkten 's morgens nog even gauw naar Alkmaar gebracht. De kaas (die werd gepresenteerd als de al lerlaatste kaas die in de sluitende zui velfabriek De Eendracht was gemaakt) had hij van de Melkunie cadeau gekregen. De gemeente Alkmaar had aanvanke lijk een andere openingsplechtigheid voor ogen, maar werd al maanden ge leden geconfronteerd met de heel spe ciale wensen van een groep in Alk maar wonende Texelaars. Die bleken een vrij grote macht te vertegenwoor digen want in Alkmaar zijn opvallend veel mensen woonachtig die oorspron kelijk van Texel komen. Velen komen elkaar regelmatig tegen, zowel in de kaasstad als op Texel zelfs, waar ze merendeels nog regelmatig terugkomen. ,,ln vijf minuten kon ik zó al twintig namen van Alkmaatse Texelaars op schrijven", aldus Kees van Heerwaar den die al jaren in Alkmaar woont en werkzaam is als chef in de vleesafde ling van Albert Heijn in Heemstede. Van Heerwaarden vormde samen met Klaas de Porto (al 20 jaar in Alkmaar werkzaam bij het kadaster) en de te genwoordig aan de rolstoel gekluister de Piet Logman een soort comité dat zich tot doel stelde de opening van de Tesselse brug tot een echt-Texelse ma nifestatie te maken. Reünie Dat was om hun geboorte-eiland wat positieve publiciteit te bezorgen, maar ook omdat ze het gewoon leuk von den om al die oud-eilanders bij een dergelijke gelegenheid op de been te brengen en er een genoegelijk feestje van herkenning en bijpraten van te maken. Mede dank zij het schitterende weer is dat prima gelukt. De publici- teitsmachine had goed gewerkt. De oud-Texelaars gaven bij tientallen acte de présence zodat zich daar midden in die Alkmaarse verkeersdrukte en ver volgens tijdens de receptie aan boord van de aan de Kroonkade afgemeerde rondvaartboot „De Friese Poort", een reünie-achtig sfeertje ontwikkelde. Ze waren er in alle soorten en leeftijden. Tot de oudste categorie hoorde Dirk Barhorst en zijn vrouw die 21 |aar ge leden in Alkmaar gingen wonen omdat Dirk werk kreeg bij de Hoogovens. De eerste jaren hadden ze heimwee, maar nu zouden ze toch niet meer naar het eiland terugwillen, hoewel ze er zich nog sterk mee verbonden voelen. Mede-organisator Piet Logman (zoon van de destijds aan de Hollewalsweg wonende Gijs Logman) zou - als er een aangepaste woning voor hem was, wel naar Texel terugwillen, maar zijn vrouw denkt daar anders over en bovendien is het voor de kinderen lastig als die op bezoek willen komen. De 33-jarige Rob Dijksen (van „Elzen hout") bevalt het prima in Alkmaar waar hij als docent was verbonden aan de HTS maar nu als gevolg van de afslanking bij het onderwijs, werk- Lees verder pagina 2 De Alkmaarse Texelaars trots poserend onder de groen zwarte banier op het fonkelnieuwe wegdek van de Tesselse brug. Woensdag: (RSG, LBO) m.m.v. Donderdag: Hemelvaartsdag 28 mei, Entree f7,50 Vrijdag en zaterdagavond Entree f5,— Avondvullende gouwe ouwe.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1