SCHOOL MET DE BIJBEL VIERT FEEST Een eeuw lang christelijk onderwijs in Oosterend Tesselse brug VERVOLG VAN PAG. 1 Nieuwe expositie herberg Panorama Vakantie speel-o-theek Eerste prijs voor Koninklijk Texels Fanfarecorps Granaat opgevist Zon, maan en hoog water Opgaveformulieren zwemprestatietocht Geen diefstal Geen subsidie nieuwe veerb~~s Aanrijding Strandpaal gestolen PAGINA 2 TEXELSE COURANT WOENSDAG 27ifeNSD/> loos is en naar een andere baan uit kijkt. Een opmerkelijk argument om in Alkmaar te wonen, tekenden we op uit zijn mond: .Omdat het niet ver van Texel is". De 78-jarige Marie A. Lindenbergh (vroeger mevrouw Van de Meeberg) is nog maar vijf jaar Alkmaarse. Ze ging er wonen omdat het makkelijk was om dicht in de buurt te zitten van de spe cialist die haar spataderen behandelt en dat argument geldt nog steeds. Ze komt echter regelmatig op Texel. Ze was gisteren echter toch een vreemde eend in de bijt omdat ze niet op het eiland is geboren en ,,dus" niet voor de ingebruikneming van de Tesselse brug was uitgenodigd. Maar evengoed was ze gekomen. Tessels Het Noordhollands Kanaal vormt een zeer hinderlijke barriere tussen de oude stad Alkmaar en de uitbreidingen ten noorden ervan waar zo'n 30.000 men sen wonen. Er zijn dan ook diverse bruggen, zoals de Friese brug, de Huiswaarderbrug en de ook voor fiets en voetgangersverkeer bruikbare spoorbrug die ook wel Tesselse brug werd genoemd. Verder zijn er nog de Leeghwaterbrug, de Kraspolderbrug en de Koedijker Vlotbrug. Ter hoogte van het stadscentrum was echter onvol doende brugcapaciteit, wat leidde tot het besluit om de nu in gebruik geno men brug te bouwen, waarmee een aanneemsom van bijna vijf miljoen gul den was gemoeid. De brugwachter van de Tesselse brug bedient op afstand tevens de verderop gelegen Huiswaarderbrug. Dit nieuwe bedieningssysteem werd gisteren ook officieel ten doop gehouden. Wat het eiland Texel met de Tesselse brug heeft te maken is overigens on duidelijk. De naam is weliswaar over genomen van een andere brug maar waarom die zo werd genoemd kon nie mand ons met zekerheid vertellen, al waren wel allerlei veronderstellingen te horen. Het meest aannemelijk is dat zich op dit punt van het Noordhollands kanaal een kade bevond, die als laad- en losplaats diende van vee- en andere schapen die van en naar Texel gingen. De naam voor de nieuwe brug is ge ruime tijd twistpunt geweest. De naam Tesselse brug werd pas gekozen nadat eerst was gedacht aan Oosterwezen- brug, Landbouwhuisbrug en Noordhollandbrug. Die namenstrijd werd nog even in her innering gebracht door op het moment dat de brug voor het eerst officieel werd neergelaten, de verschillende na men op een soort publicatiebord voor bij te laten rollen. Toen de brug door toedoen van de wethouder L. Worm en J. Douma op zijn plaats was ge draaid en de slagbomen omhoog gin gen, drentelden onder applaus van het publiek de schapen van Zuidewind naar de overkant, gevolgd door de oud-Texelaars, NZH-bussen, fietsers en voetgangers, waaronder scholieren die ballonnen oplieten. Vanaf zaterdag exponeert in her berg Panorama op de Hogeberg de 46-jarige Ton Kramer uit Leuven- heim. Zesentwintig werken, waar onder grote en kleine tekeningen en zeefdrukken zijn te zien en te koop. De kunst van Ton Kramer valt op door realiteit en humor. Ton Kramer geeft onderwerpen zo ge detailleerd mogelijk weer en laat tege lijkertijd bijkomstigheden weg, waar door alleen het essentiële overblijft. Ook speelt humor in zijn werk een dui delijke rol, zoals onder andere te zien is in de tekeningen Spoorbrug", „Ge maal", „Begin van een reis" en „Via duct', waarin allemaal visuele grapjes zitten verwerkt. Blote lichamen spelen een rol in zijn tekeningen. Kramer gebruikt zijn vrouw geregeld als model en maakt ook zelfportretten. Veel abstracter zijn de werken „Landschap", met gele en blauwe vlakken en „Betty Boop", dat een soort minicartoon lijkt. „Gek ta feltje" hangt boven het gastenboek en doet zijn naam eer aan. Eén van de indrukwekkende tekenin gen is „Jammer", dat alleen het li chaam van een vrouw laat zien, met in haar slap hangende hand een feesttoe- ter en op de grond een feestmuts. De ontgoocheling en eenzaamheid na af loop van een feestgedruis is er uit af te lezen. In augustus wordt deze expositie op gevolgd door de schilderijen van de Wadden, van Pieter Wiersma. In verband met pinkster- en zomerva kantie zijn de openingstijden van de speel-o-theek als volgt: woensdag 27 mei geopend voor uitleen: vrijdag 29 mei gesloten; woensdag 3 juni en vrij dag 5 juni wel geopend, maar niet meer voor de uitleen maar alleen voor het terugbrengen van speelgoed. Daar na houdt de speel-o-theek zomerva kantie tot woensdag 19 augustus. schoolgebouw. Vrijdag is het feest in Oosterend: de School met de Bijbel bestaat honderd jaar. Vandaag begint het met ouderwetse spelletjes voor de in klederdracht gestoken kinderen, vrijdag gevolgd door een reü nie voor oud-leerlingen, leraren en anderen die iets met deze school hadden te maken. In een eeuw gebeurt veel en de School met de Bijbel heeft dan ook een veelbewogen geschiedenis. Officiële opening van de School met de Bijbel aan de Kotterstraat op 26 oktober 1927. Personeel, bestuur en genodigden poseren voor het plaats met een tweede lokaal. De eeuwwisseling ging gepaard met een wisseling van schoolhoofd: meester Jansma vertrok naar Urk en werd op gevolgd door A. Schooneveld. In 1907 nam J. Pool deze functie over, in 1913 gevolgd door G. Lievaart, de vader van de bekende dichteres Inge Lievaart. In 1920 werd een wetsontwerp aange nomen waardoor de gelijkstelling met het openbaar onderwijs wordt gere geld. Eindelijk kon toen een beroep worden gedaan op overheidssteun. Het schoolgebouw was intussen weer te klein geworden door de toename van het aantal leerlingen, maar er was geen grond beschikbaar om een derde lokaal aan te bouwen. Bij B en W wordt een verzoek om geld voor een nieuw schoolgebouw aan de Kot terstraat ingediend en ingewilligd. Op 11 maart 1883 vergaderden 23 mannen over hun ideaal: christelijk onderwijs in Oosterend. In 1878 was echter een wetsvoorstel van minister Kappeyne van de Copello aangenomen waarin tal van onder wijsverbeteringen waren opgeno men, maar niet de betaling van de christelijke scholen. Toch werd een bestuur gekozen en een reglement vastgesteld. Alle kosten moesten uit eigen zak worden betaald. Ko ninklijke goedkeuring voor de vere niging werd op 16 juni 1883 ver leend door Koning Willem III. Het bestuur besloot op 14 juni 1885 tot de bouw van een éénlokalige school met onderwijzerswoning op de hoek Oranjestraat-Peperstraat, het te genwoordige jeugdgebouw. Ook van buiten Texel kwam geldelijke steun en op 1 april 1887 werd de school feeste lijk geopend. De eerste onderwijzer was R. Jansma uit Bunschoten. Zijn salaris bedroeg ƒ700,— per jaar. Het begon met 47 kinderen; zes klassen in één lokaal en meester Jansma. Omdat het aantal leerlingen gestaag groeide, werd in april 1889 een fonds voor de bekostiging van een tweede leerkracht geopend. Die komt er in 1890: meester C. Schuil. Het viel niet mee om met twee onder wijzers en 80 kinderen in één lokaal les te geven, dus vond in 1898 uitbreiding Hervormde kerk en in het oude schoolgebouw. Na de bevrijding werd het gewone schoolleven hervat. Het aantal leerlingen bleef stijgen, maar vanwege de economische schaarste kort na de oorlog, kon geen vierde lo kaal worden gebouwd, alsmede een bestuurskamer. Meester Bolt legde de eerste steen met het opschrift „Be vestig Gij het werk onder handen. Ps. 90:17B". In deze jaren werd achter de school een lap grond gekocht en de kolenka- chels maakten plaats voor centrale verwarming. Wegens ziekte moest Bolt in 1956 zijn werk staken. Veel ouders en hun kin deren zouden herinneringen blijven be waren aan meester Bolt. L. Brasser, die eerst tijdelijk en daarna vast werd benoemd, werd uiteindelijk hoofd van een school met zes klassen. Iedere klas beschikte over een leerkracht. Voor muziekles en gymnastiek werden herhaaldelijk vakleerkrachten aange trokken. In 1970 werd begonnen met zwemles in schoolverband. Ouders raakten ingeschakeld bij schoolactivi teiten als zwemmen, lezen, handwer ken en het doen van karweitjes. Als handenarbeidlokaal werd een deel van de schoolzolder in '69 in gebruik genomen. De schoolbanken waren een jaar eerder door een bezorgde school arts afgekeurd en daarvoor in de plaats kwamen tafeltjes en stoeltjes. Twee moderne lokalen kregen een feestelijke inwijding op 8 januari 1976. In juli '79 gaat hoofdmeester Brasser met pensioen, na 23 jaar aan de School met de Bijbel verbonden te zijn geweest. Het nieuwe hoofd wordt E. C. Hordijk uit Pernis, is ook nu nog in die functie aan de school verbon den. In de laatste jaren kwam de vor ming tot „basisschool" tot stand, waarbij lager en kleuteronderwijs geïn tegreerd werden. Het aantal leerlingen nam af en als gevolg daarvan moest men terug naar vijf leefkrachten, later zelfs naar vier. Nog steeds gaat de School met de met de veranderende tijden mee. Een eeuw oud, is (jeJ nog steeds springlevend.! niet in de laatste plaats tel aan het bestuur, dat zichj voor de school heeft inge^ het begin moesten bestuun gereformeerd zijn en vanh nelijke geslacht. Later wer andere kerkelijke richtingj vrouwen toegestaan. Heth| bestuur bestaat uit mensei kinderen op de School m«t| Bijbel. Jubileum Om de honderdste verjaardag! gemerkt voorbij te laten gaai schillende activiteiten op toi Maandag verschenen kindei krachten al gekleed in schoi een eeuw geleden op school, doen om het schoolgebouw tot 10.20 uur de schoolkind) groep 1 tot en met 4 spelletj 10.20 tot 10.50 uur is pauze, begeleid door de boerenkapel 10.50 tot 12.10 uur doen de kj van groep 5 tot en met 8 spel Het is de bedoeling dat de kif ouderwets gekleed gaan en d<| jes zijn daaraan aangepast: c« tiepelen, knikkerbord, blikje steltlopen, boompje verwissel Op het terras kunnen poffertji den gegeten en is drinken te ij Voor de ouderen begint het fe dag om 10.00 uur. De school geopend voor belangstellende met aan de reünie deelnemen. 13.30 uur worden de genodigd vangen in de hal van de scha herdenking van het 100-jarig h om 14.00 uur in de feesttent. Jf0 va In het )01 >ta ivoen aar. Ifling pBrd |ke in g< 17 b juidi torn igroe ging' I dat gnd op Rond 14.45 uur is er koffie en 18.00 uur een gezamenlijke bro tijd in de feesttent. Ondermen foto-expositie zijn opgesteld, ting is om 20.00 uur, waarna lijkheid bestaat gezellig verder tot ±23.30 uur, Voor de reünie worden zo'n 80{^r tv sen verwacht Ter gelegenheid jubileum steunt de School mei bel een project van de Unie St |eto Evangelie. Het gaat om een scl| reis Naisoya, Kenya, waar twee lowal, moeten worden bijgebouwd. Sim. He kingen voor het jubileum vanoLctac School met de Bijbel zouden cBt vt drage betekenen aan dit projec|ncip< evo Oosterenders die de school een| hart toedragen, kunnen vrijdag! uitsteken. De ..oude" eerste School met de Bijbel in Oosterend. Nieuw schoolgebouw Op 26 oktober 1927 vond de officiële opening plaats van de nieuwe school. Enkele maanden voor de opening ver trok hoofdmeester Lievaart naar Rid derkerk. Hij werd opgevolgd door H. P. Bolt, die dertig jaar schoolhoofd zou blijven. In 1933 kon Bolt met zijn gezin in de nieuwe onderwijzerswoning naast de school trekken. De viering van het vijftigjarig jubileum in mei 1937 werd een sobere plechtig heid omdat de alom gewaardeerde meester W. Bakker kort ervoor was overleden. Bakker had 34 jaar voor de klas gestaan. De oorlogsjaren braken aan en zouden niet voorbii qaan aan de School met de Bijbel. Met veel improvisatie lukte het om door te gaan met lesgeven. Als er alarm was, werd onder de ban ken geschuild. In 1942 werd de school gevorderd door de Duitsers. De lessen gingen echter door in de ongebruikte Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de School met de Bijbel werd in de de kerk te Oosterend deze foto genomen van het bestuur met het toenmalige personet schoolhoofden als gasten. Drumband en majoretten van het Koninklijk Texels Fanfarecorps heb ben zondag voor een unieke prestatie gezorgd. Voor het eerst in het bestaan van de drumband werd een eerste prijs behaald op een officieel landelijk concours. Werd dit resultaat jaren geleden enkele keren behaald op zgn. wilde concoursen (bijv. georganiseerd door een plaatselijke VVV), nu was dit het geval op het door de Alge mene Nederlandse Unie van Mu ziekverenigingen georganiseerde drumband- en majorette-concours in Krommenie. Voor de Texelse drumband, die met 37 leden in het strijdperk trad, was het tevens de eerste keer dat de majoret ten ook aan het concoursgedeelte deelnamen. KTF was één van de 17 deelnemende verenigingen, die eerst in een zonovergoten Krommenie deelna men aan een défilé door het dorp. Daarn begonnen de wedstrijden in het Agatha-park, waar KTF de spits afbeet met de staande mars Young Master" van M, Saxony, terwijl als lopend werk „Tromgenoegen" van B. van der Pluijm werd uitgevoerd. De jury, met daarin o.a. de in druma-kringen beken de Wim Laseroms, waardeerde de wer ken met resp. 146 en 142 punten, to taal 288 punten, goed voor een eerste prijs. Dit betekende, op Texel terugge komen, dat de drumband van KTF een oude traditie van stal kon halen. Op het parkeerterrein aan de Bernhardlaan werd uitgestapt en marcherend werd het laatste stuk naar het Fanfare gebouw aan de Witte Kruislaan afge legd, waar het gezelschap werd opge wacht door een grote groep luid ap- plaudiserende ouders. Daar werd het gezelschap nog even in het zonnetje gezet door secretaris Wil Huizinga, die zijn waardering uitte aan het adres van de beide instructeurs, Henk Beijert (tamboers) en Carla Veeger-Roeper (majoretten). De TX 30 heeft vorige week bij Vlie land een anti-tankgranaat opgevist. Via de havenmeester kwam het explosief in handen van de politie, die ervoor zal zorgen dat het wordt vernietigd. De zon komt 1 juni op om 5.25 uur en gaat onder om 21.50 uur. Maan: 27 mei N M.; 4 juni E.K. Springtij: 29 mei; doodtij: 7 juni. Hoog water ter rede van Oudeschild: Woensdag 27 mei 9.32 en 21.40 Donderdag 28 mei 9 58 en 22.10 Vrijdag 29 mei 10.24 en 22.36 Zaterdag 30 mei 10.55 en 23.02 Zondag 31 mei 11.29 en 23.31 Maandag 1 juni en 12.03 Dinsdag 2 juni 0.03 en 12.39 Woensdag 3 juni 0.41 en 13.19 Donderdag 4 juni 1,24 en 14.03 Vrijdag 5 juni 2.13 en 14.57 Zaterdag 6 juni 3.19 en 16.10 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Op 5 juli 1987 wordt een zwem prestatietocht gehouden van de Schans naar Dijkmanshuizen 51/a km). De start is om circa 13.00 uur. De tocht is voor deelnemers, die op 1 januari 1987 16 jaar of ou der waren. Zwemmen is voor eigen risico, de organisatie kan niet aan sprakelijk gesteld worden. Zwemmen gaat waarschijnlijk in groep jes van 8 10 personen. Het is zeker geen wedstrijdtocht; het gaat zuiver om de prestatie. Er is goedkeuring van diverse instan ties. De Rijkspolitie te water komt voor assistentie bij de ingang van de haven mond Oudeschild. Medische begelei ding is aanwezig, evenals voldoende volgboten. Deze tocht is ontstaan omdat de Marsdieptocht niet meer bestaat en is een nieuw initiatief van ZPC TX '71, Omdat het leek alsof een jongen don derdagavond bezig was de telefooncel voor Goënga's Supermarkt in Den Hoorn te vernielen en de geldbak eruit te halen, waarschuwde een omstander de politie. De jongen, die deel uit maakte van een groep die in een boer derij aan de Stolpweg logeert, werd aan de tand gevoeld en toen bleek al gauw dat de geldbak had open gestaan. De bak was kort ervoor door de PTT geleegd en kennelijk niet goed teruggeplaatst. m.m.v. de Surfclub. Er is contact ge weest met de heer T. van Breda, voor zitter van Noordkop (Den Helder), die alle medewerking heeft beloofd. Hij was mede-organisator van de Mars dieptocht. Aardig is dat supporters achter de dijk op de fiets kunnen mee fietsen. Deelnemers worden geadvi seerd in buitenwater te trainen o.a. i.v.m. watertemperatuur. Voor deze tocht kunnen ook deelne mers van de vastewal inschrijven. Op gaveformulieren kunnen aangevraagd worden bij Corry Witte, Schilderend 67, Den Burg, tel. (02220) 3027. Vrijdag vond op de haven van Oude schild een aanrijding plaats tussen een automobilist uit Abcoude en een 16-jarige bromfietser uit Oudeschild. De 39-jarige man uit Abcoude stond stil om kaart te lezen en reed weg zonder goed uit te kijken, waarna hij de bromfiets raakte. Zowel de brom fiets als de auto raakten licht beschadigd. Donderdag werd ontdekt dat een strandpaal tussen de Slufter en De Krim met een lengte van 5 meter en een gewicht van 200 kg was gestolen. De paal was door Rijkswaterstaat in verband met het verleggen van de Sluftergeul tijdelijk verwijderd. Even tuele getuigen van de diefstal kunnen zich melden bij de politie, tel. (02220) 2644. De regering heeft een verzoepP' de Waddenrederijen Doeksen! genborg en Teso, om de inverB"" ringspremieregeling voor zee SB 9< scheepvaart ook voor de bootp v diensten naar de Waddeneilaif van toepassing te laten zijn, i wezen. Als gevolg hiervan za'n3 1 rij Doeksen de bouw van i we veerboot hoogstwaarschijj uitbesteden in Duitsland, wai bouwprijs 30% lager ligt. De lidstaten van de EEG hebben vrijheid de scheepsbouw tot 28ï| subsidiëren. De meeste EEG-lai doen dit, maar Nederland vormt1 uitzondering. Daardoor nemen derlandse scheepswerven een gunstige concurrentiepositie in zichte van buitenlandse werven De Nederlandse regering beschi de Waddenzee als een binnenzd| dus de veerboten naar de eilani binnenschepen, waarvoor de int ringspremieregeling niet geldt. Dij werd nog eens bekrachtigd dooi uitspraak van de Raad van StattJ De Teso heeft nog niet direct te ken met de keuze van een evenl werf in het buitenland als goedl alternatief, omdat pas voor 1992 nieuwe veerboot staat gepland. Als rederij Doeksen inderdaad ki door de Duitse scheepswerf miljoeneninvestering aan de nei de Nederlandse scheepswerven bij, die dat geld goed hadden kin fli gebruiken.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2