Warm eeuwfeest van School met de Bijbel 15.000 m3 goedkope grond voor afdekken stortplaats jT LAND f BOUW Duur jack gesloten Lezing over Koos Koster ,,Compass"schroot strijdig met bestemmingsplan Tijdens luilak dauwzwemmen Onder invloed Geslaagd Afvalhopen van aardappelen afdekken Bietevlieg |h bijdrage voor Jtauratie R.K. kerk ïstuur Waddenzee ter gecoördineerd publieksprijs voor >media de la Nioz andweer houdt fening Zeeslag" jU|SdAG 2 JUNI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De gemeente zal op goedkope wij ze de huidige vuilstortplaats aan het Molwerk afdekken door ge bruik te maken van de grond die beschikbaar komt bij het graven van de jachthaven. De gemeente raad is daarom voorgesteld over te gaan tot aankoop van 15.000 m' grond voor f6r- per m\ inclusief transport- en andere bijkomende kosten. De huidige marktprijzen voor leveren en verwerken van zand liggen tussen de f 10— en /16,— zodat het aantrekkelijk is om van deze mogelijkheid gebruik te maken. Met het afdekken van de stortplaats moet in de loop van 1988 worden be gonnen. Totaal zal 25.000 m' nodig zijn. Van provinciewege is destijds ver langd dat de grond waarmee de huidi ge stortplaats aan het gezicht moet worden onttrokken en in het duinland schap opgenomen, „arm" moet zijn, dus zoveel mogelijk in overeenstem- Een 18-jarige jongen uit Den Burg deed bij de politie aangifte van diefstal van een bruin leren jack met een waarde van maar liefst f700,—. Hij had het kledingstuk in de nacht van woensdag op donderdag aan de kapstok gehangen van een disco in Den Burg en miste het toen hij naar huis wilde gaan. Pas zaterdag deed hij aangifte. Het jack, dat aan de binnen kant is voorzien van een plaatje met het opschrift „Roby's" was speciaal voor hem gemaakt; waarmee de hoge waarde is verklaard. Op initiatief van de Interkerlijke Vrou- wenkontaktgroep Texel wordt vrijdag middag a.s. in „De Schakel" een le zing gehouden over persoon en werk van Koos Koster, de journalist die met de andere leden van het IKON camera- team waarvan hij deel uitmaakte, in Midden-Amerika werd vermoord. De lezing wordt gehouden door Maarten de Vries, secretaris van de stichting „De wilde ganzen" die veel kontakt met Koster heeft gehad. De lezing geldt als voorbereiding voor de tentoonstelling die de komende zo mer in de Hervormde kerk in Den Burg zal worden gehouden en die zal worden verzorgd door de genoemde vrouwengroep in samenwerking met Amnesty International, de Kontakt- groep Zuid-Afrika en het Leerhuis. Het ontwikkelingsprojekt waarop deze keer de aandacht wordt gevestigd is de drinkwatervoorziening van het Indone sische dorp Tapian Nauli. Mensen in Oudeschild ergeren zich aan de opslag van oud ijzer op het in dustrieterrein aldaar. Het ijzer is af komstig van de gestrande coaster „Compass". Het ligt hier tijdelijk om dat de aanvankelijk aantrekkelijke oud ijzerprijs is ingestort. De opslag is strij dig met het bestemmingsplan maar er is geen hinderwetvergunning voor no dig, aldus kreeg Ate Rienstra vorige week desgevraagd te horen in de FET- vergadering. Het college, aldus wethouder Baren- dregt, is bereid maatregelen te overwe gen om de ijzeropslag weg te krijgen. Dirk Terpstra herinnerde eraan dat op de plaats van de stranding nog stuk ken van de kustvaarder in de grond zitten. De uitstekende delen kunnen gevaar opleveren voor baders en boten. Kappen Het Compass-schroot kwam ter sprake in de rondvraag van de FET- vergadering. Dirk Terpstra maakte van die rondvraag gebruik om het kapbe- leid van de gemeente ter discussie te stellen. Volgens de kapverordening is het over het algemeen verboden om bomen zonder vergunning te kappen, maar blijkbaar worden toch telkens bo men verwijderd zonder toestemming, ook door de gemeente zelf. Uit de Ho- geretraat is een linde gekapt en bij de Gollards is een serie lijsterbessen verdwenen. Gerbrand Poster had de indruk dat de f4,— per m2 die de gemeente heeft betaald aan het Waterschap voor grond in het jachthavengebied een „vriendenprijs" is met als tegenpresta tie dat het waterschap gemeentelijk in dustrieterrein kan claimen. Hij was daar niet gelukkig mee en vond dat het beter is een zakelijke prijs te beta len en aldus de onafhankelijkheid te behouden. Volgens de wethouder was wel degelijk een zakelijke afspraak ge maakt zonder onverantwoorde consequenties. Poster vroeg ook nog eens aandacht voor de recente aanschaf van olietanks door de gemeente. Daar is f32.500,— mee gemoeid, maar volgens Poster had het ook voor f10.000,— gekund. ming met het bestaande duinzand zo dat terugkeer van duinvegetatie moge lijk is. Desgevraagd kreeg Terpstra te horen dat de grond die uit de haven komt in derdaad nogal onvruchtbaar is, hoewel het niet als „zand" kan worden aan gemerkt. Overigens is het de vraag of het in de praktijk veel uitmaakt. Feit is dat de enorme hoeveelheden vuilnis die onder de grond zitten een be mestend effect hebben waardoor het onmogelijk is dat het oude, schrale duinmilieu wordt hersteld. Op zaterdag tijdens luilak Is in zwembad Molenkoog dauwzwem men. Vorig Jaar was dit dauw- zwemmen een groot succes. Onge veer 150 deelnemers waren toen aanwezig In zwembad Molenkoog om deel te nemen aan dit evenement. ledereen die in het bezit is van een zwemdiploma kan meedoen aan het dauwzwemmen. De bedoeling is om 's morgens tussen 05.00 - 07.00 uur 250 meter te zwemmen. Heeft men de 10 baantjes afgelegd dan ontvangt iedere deelnemer een herinnering in de vorm van een dauwdruppel. Op vertoon van de deelnemerskaart kunnen de deelnemers in de garderobe zich te goed doen aan een ontbijt. Dat ontbijt bestaat uit 1 luilaksbol, 1 kren tenbol, warme chocolade of thee. De kosten van deze activiteit zijn f3,—. Opgave aan de kassa van het zwem bad Molenkoog tijdens de openingsu ren, tel. 3373. De politie hield zaterdag een 43-jarige Amsterdamse automobilist aan en constateerde aan de hand van de blaasproef dat hij teveel had gedron ken. Hij kreeg een rijverbod en moest zich bovendien aan de bloedproef onderwerpen. In de nacht van zaterdag op zondag signaleerde de politie op de Oor- sprongweg in Eierland een auto die zonder licht reed. Het bleek dat de uit Gouda afkomstige bestuurder had ge dronken. Hij kreeg een rijverbod en een proces verbaal wegens het niet in werking hebben van de koplampen. Martin Smidt is in Voorschoten geslaagd voor het diploma monteur personenauto's. Hij werkt bij de fa. Zijm en Blonk. De eerste sporen van de schimmel Phytopthora infestans, de veroorzakers van de aardappelziekte, komen meestal van de aardappelafvalhopen. Om de schimmel weinig tot geen kans van verspreiden te bieden is het van groot belang dat op de afvalhopen geen aardappelplanten gaan groeien. Half verrotte aardappelknollen die op de af valhoop terecht komen hebben de aardappelziekte-schimmel veelal bij zich. De schimmel kan met de kiemen van de aardappel meegroeien en zo zorgen voor verdere verspreiding. Wan neer de afvalhopen worden afgedekt met plastic dan komen de aardappelen niet op en verrotten de knollen verder. Eén afvalhoop met knollen, waarin de aardappelziekte voorkomt, kan zorgen dat een groot deel van de aardappel- percelen besmet wordt met de sporen van de aardappelziekte. Met alle nade lige gevolgen van dien. Wanneer op alle aardappelafvalhopen, hoe klein dan ook, geen aardappelplanten groei en, is de kans op aardappelziekte in 1987 kleiner. Zoals eerder vermeld is er in de week voor pinksteren een gelegenheid om rommel van agrarische bedrijven gratis op de vuilnisbelt nabij 't Horntje te storten. Grijp deze kans en probeer om een erf te krijgen dat opgeruimd is, want opgeruimd staat netjes. Op meerdere percelen bieten is een ei- afzetting geconstateerd van de biete vlieg. Nu is het in de praktijk bekend dat de aantasting in het blad soms erg mee kan vallen wat de schade aan gaat. Maar wanneer er gekeken wordt na de schadedrempel dan is het advies het volgende: 6 of meer eieren op een bieteplant met 4 bladeren; 10 of meer eieren op een bieteplant met 6 blade ren; 18 of meer eieren op een biete plant met 8 bladeren een bespuiting uitvoeren. Controle van het bietegewas is noodzakelijk om later niet voor on aangename verrassingen te komen. gemeente zal toch bijdragen In «kosten van restauratie van de I, kerk in Den Burg. De meer heid van de raadscommissie ir financieel, economisch en inisch beleid is althans akkoord ,an met een uitkering van ;12,- uit het gemeentelijk Jnds „stadsverfraaling". irste instantie was voorgesteld de Curatie te steunen krachtens de re- Eg voor gemeentelijke monumen- füe werkzaamheden waren echter Jtgevoerd toen de kerk op de ge- Intelijke monumentenlijst werd ge lwat voor de raadscommissie aan- j was om een bijdrage te weige- bemeentebestuur heeft echter ge- hd dat hier toch wel van een bij tere situatie sprake is en kwam ,m met het voorstel om het geld jen andere pot te halen, echter on- voorwaarde dat enkele storende louwsels zouden worden verwij- Hierover is inmiddels met het «stuur overeenstemming bereikt, ^kolenhok en de rijwielstalling zul- orden gesloopt. Het resterende van het restauratiewerk aan de komt voor een uitkering uit het jumentenfonds in aanmerking om- Ie kerk thans wel op de lijst staat, oorstel om geld te geven uit het „stadsverfraaiing" kreeg kritiek irk Terpstra in de FET commis- irgadering van vorige week. Hij dat het gemeentebestuur nu „via chterdeurtje" in feite toch de ge- de monumentenbijdrage geeft, fond niet dat sprake is van een bij- lere situatie die deze stap zou wet- i, „Het is geen superieur |ument". Bakker IPSPI was ook niet en- liast maar stemde toch in. „Mijn rwerking geldt het gebouw, niet istituut." lister Nijpels van Volkshuis- |ing, Ruimtelijke Ordening en eubeheer heeft vorige week j intentieverklaring ondertekend tot doel heeft het beheer en I beleid in het Waddengebied be te coördineren. De intentiever ing, die mede ondertekend door vertegenwoordigers van Brie Waddenprovincies en de Idengemeenten, vormt de ndslag van bestuurlijke samen- king van rijk, provincies en teenten. brie bestuursniveaus zijn het er eens dat coördinatie van het be en het beheer voor een aaneen- bten natuurgebied als het Wad- jjebied noodzakelijk is. De intentie- Baring benadrukt de gemeentelijke jntwoordelijkheid voor het beleid en per van de drie bestuursniveaus, jineer de overheden van plan zijn wijken van afspraken die in het dinatiecollege gemaakt zijn, moe tij dit eerst voorleggen aan het co- Het Coördinatie College Wadden- jed is het overlegorgaan tussen Waddenprovincies en Waddenge- Inten. In de verklaring is overeen- Imen dat men elkaar informeert rj activiteiten en ontwikkelingen in Waddengebied. »ns het éénacterfestival van Scha- mede-georganiseerd door het Ne- inds Centrum Amateurtoneel, _t „Comedia de la Nioz" de pu- psprijs in de wacht gesleept. Dit ival vond plaats op Hemelvaarts- Er traden 7 verenigingen uit »rd-Holland op met stukken die va rden van drama tot klucht. Omedia" bracht de éénacter ,,De ferledene" van d'Obaldia. Dit stuk, 'er regie van Maarten van Arkel en peeld door Marcel Wernand en irten Mulder, werd door de jury niem beoordeeld als zeer goed. ne werd verzorgd door Juul irthoff. Texel wordt maandag 15 juni een ïnale brandweeroefening gehouden taan een elftal korpsen van de kant deelnemen. De oefening Jrt van 18.00 tot 20.00 uur en is bij NIOZ. Vooral het functioneren van brandbestrijdingscompagnie, taande uit 12 bluseenheden, ver- u in drie groepen van vier zal wor- getest. De regionale brandweer van Noordholland omvat 12 ge- [nten, inclusief Texel. Twee drie 'Per jaar worden oefeningen ge pen, steeds in een andere gemeen de organisatie van de oefening op is in handen van de Texelse idweer, het P en de regionale brandweer. Tij- de oefening mogen geen blauwe ailichten en tweetonige hoorns sa gebruikt. Na afloop is een reking voor deelnemers in de kan ven het NIOZ. woensdag herleefde op het plein van de Jubilerende school de sfeer van honderd Jaar geleden. De In keurige ouderwetse kledij gestoken kinde ren vermaakten zich met spelletjes als knikkeren, tlepelen, hoepelen, steltlopen e d „Het weer werkt mee". Met deze woorden begon schoolbestuur voorzitter Biem Vlaming de bijeen komst vrijdagmiddag, ter gelegen heid van het 100-jarige bestaan van de School met de Bijbel. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst waar zeker 900 belangstellenden waren, werden psalmen gezongen en ge beden. Wethouder Zegers sprak namens het gemeentebestuur en overhandigde een cheque. Twee meisjes gaven het schoolbestuur een groepsfoto van de huidige leer lingen in ouderwetse kleding. De grote opkomst en de zon die op het zeil scheen deed de tempera tuur in de feesttent flink oplopen, waardoor de herdenking een tro pisch karakter kreeg. „Ik zou willen vertellen over de ge schiedenis van de school, maar het heeft al uitgebreid in de krant gestaan", aldus Biem Vlaming. Toch wist hij nog enkele feiten op te noe men die niet eerder aan het licht wa ren geweest. Hij vertelde van de wet van 1810, die stelde dat op scholen al le boeken mochten worden gelezen, behalve de bijbel. Dit gaf aanleiding tot de schoolstrijd. Ouders die hun kinderen wilden opvoeden vanuit de bijbel kwamen in verzet. Ouders en le raren verenigden zich, maar omdat ze het zelf moesten betalen was het bijna niet te doen zelf een school te beginnen, Opgescheept De eerste christelijke school was op de Klokkeberg te Nijmegen, geopend op 6 mei 1844. Vlaming noemde het eerste bestuur op, dat in Oosterend bijeen kwam om een „school met den bijbel" op te richten. De eerste pen ningmeester G. Vlaming was de over grootvader van de huidige voorzitter. „Toen zaten ze al met Vlamingen op gescheept". Ze hadden in kas een be drag van 377,—. In 1920, met de komst van de nieuwe schoolwet, kwam de gelijkstelling, waardoor de school met de bijbel het financieel beter kreeg. Door het stij gend aantal leerlingen moesten steeds lokalen worden bijgebouwd. Omdat aan de Peperstraat niet genoeg ruimte was, werd een nieuwe school ge bouwd aan de Kotterstraat. De ge boortegolf na de oorlog dwong tot uit breiding tot zes lokalen. „Maar de ge boortegolf raakte op", aldus Vlaming. Toch kon de school met de bijbel zich handhaven; „Gelukkig staat de school in een vrij land, waar we voor onze principes uit mogen komen. Maar hij staat wel in een heel andere tijd dan honderd jaar geleden; maatschappelijk, geestelijk en vooral financieel anders. Maar ondanks dat is de opdracht nog hetzelfde: de blijde boodschap, het evangelie, de liefde van Jezus Christus voor deze wereld voor ons en ook voor onze kinderen door te geven. Dit zal altijd de identiteit van de school moeten zijn en daarom draagt hij de naam: School met de Bijbel." knipoog naar het eeuwige", aldus de wethouder. „Dat betekent dat de doelstellingen van de opvoeding op deze school reiken over de grenzen van dit leven heen". Zegers dook ook de geschiedenis in. Hij vertelde dat in de 17e eeuw lezen en schrijven de be langrijkste vakken waren. Heel vaak hadden de schoolmeesters een taak in de kerk, als koster, lezer of voorgan ger. Hij constateerde dat ook tegen woordig veel leraren uit het christelijk onderwijs actief zijn in het kerkleven. In de 18e eeuw was er nog geen leer plicht en bleven veel kinderen thuis in de oogsttijd. Met de invoering van die leerplicht kwam ook de controle op de naleving daarvan. „Ik heb het nage trokken", vertelde Zegers. „En van uw school is nog nooit een melding bin nengekomen van ongeoorloofd school verzuim. Op zich zegt dit natuurlijk niets...." Hilariteit alom. Zegers ging in op de instelling van het nieuwe basisonderwijssysteem, waarbij meer aandacht is voor die leerlingen die niet zo goed mee kunnen komen. Hij somde een hele lijst op van zaken waar schoolmeesters tegenwoordig mee te maken hebben. „En bij gebrek aan fut, dan maar in de VUT". Hij had nog een geschiedkundig feit ontdekt uit de beginjaren van de school. „Het was niet altijd koek en ei in het bestuur. In de gemeentearchie ven staat: een in de boezem van het bestuur gerezen conflict, was er oor zaak van dat een spoedige uitvoering van het besluit van de raad van 1927 betreffende de bouw van een derde lo kaal niet werd uitgevoerd." Later kwam het er toch van. De bouw van het vierde lokaal in 1954 ondervond tegen werking van de gemeenteraad, die vreesde dat daar niet genoeg leerlin gen voor zouden zijn. Maar ook deze hindernis werd met succes genomen door het schoolbestuur. Vrijheid In Nederland is altijd een felle strijd geweest voor de vrijheid en gelijkheid van onderwijs. Naast elkaar kunnen de verschillende stromingen bestaan. De wethouder riep iedereen op mee te werken aan een goede samenwerking in het onderwijs, vooral gebaseerd op principiële keuzen. Hij hechtte heel veel waarde aan het onderwijsoverleg- orgaan, waarin van beide scholen in Oosterend leerkrachten zitting hebben. Als cadeau van de gemeente overhan digde wethouder Zegers een cheque voor het project in Kenia. Het in ouderwetse kleding gestoken leerlingetje Tanja feliciteerde namens alle kinderen die nu op de school met de bijbel zitten, het bestuur. Samen met het nog jongere schoolgenootje Annemarie gaf zij voorzitter Vlaming een grote foto van alle kinderen in ou de kledij, als herinnering aan het feest dat ze deze week hadden gevierd. „En veel sterkte voor de volgende honderd jaar." Wethouder Zegers overhandigt schoolbestuurvoorzitter Biem Vlaming een cheque voor het project In Kenya. Project Van vele kanten werd gevraagd welk cadeau de honderjarige school moest worden aangeboden. Het ministerie heeft onlangs toegezegd dat het oude gedeelte van de school mag worden verbouwd. Veel te wensen voor zich zelf was er dus niet. Het bestuur heeft toen een project uitgezocht van de Unie School en Evangelie, opgezet door het Leger des Heils. Het geld dat in de „offeremmer" in de hal van de school is gedaan, zal ten goede ko men aan de bouw van twee nieuwe schoollokalen in Kenia. In de school was onder meer een ten toonstelling opgezet met oude schooi en klassenfoto's, die veel belangstelling trokken. Wethouder Zegers feliciteerde namens het gemeentebestuur alle be langhebbenden met de verjaardag van de school. „Een eeuwfeest met een Annemarie krijgt een zoen van de voorzitter, nadat ze de groepsfoto semen met Tanja heeft aangeboden.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5