jroen £war&-100jaar jong van dart) |,Texel doet zijn best oor schoner milieu" Amerikaanse oorlogsvlieger ontmoet zijn Texelse redders V. WILLING TIJDENS NEPTUNUS-AVOND: )mngin augustus aar Texel Plaquette en studiefonds als dank een ;r u de iwe een uw t u En )ën eds de fier aai de eld bij ird iok alle ma Ngend jaar weer posterend Present" Boot gestolen? 12 J kpGERlCHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.187 DINSDAG 16 JUNI 1987 ■advertenties, abonnementen, etc.: Veld De Rooy B.V, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Un (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 JiWerktijd deze week tot en met dinsdag a.s Harry de Graaf, Pelikaan- R5, De Koog, telefoon 02228 - 266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr 67.34.60 398. et zal vast nog wel beter kunnen, maar we doen ons best I het gaat om bescherming van het milieu. We gooien fn ongezuiverd afvalwater in zee, we zijn van start gegaan een milieu-afdeling, we hebben allerlei beschermende \alingen opgenomen in bestemmingsplannen en we vra- I samen met de andere waddeneilanden om krachtige atregeien om een eind te maken aan de vervuiling van de brdzee". iarisk" i „De igde stieke oderne :he/t( rras r volle rde. izei milieuwethouder Daan Schil- listeravond in het Natuurrecreatie- um tegen de zeegod Neptunus luidelijk te maken dat ook de ge ile Texel zijn steentje bijdraagt fcniliebescherming. Schilling was |der sprekers op een informatie- id over Noordzeevervuiling die was isniseerd door de Landelijke Ver ing tot Behoud van de Wadden- Er werd meegewerkt door mensen Ie Waddenvereniging, de werk- Noordzee, Rijkswaterstaat, werk- Landschapszorg, Staatsbosbe- NRC en NIOZ en een als Neptu- 'erklede medewerker van de Wad- ireniging fungeerde daarbij als lu- presentator. Het was een interes avond die ondanks de ernst van nderwerp een lichtvoetig en ont- Inend karakter had. Dat was vooral inken aan het optreden van de muziekgroep die onder de naam Inannan" folkmuziek ten gehore it en daar zelf even veel plezier releefde als het publiek. Reactie (ling reageerde in zijn praatje op len van Adriaan Dijksen van de iroep Landschapzorg die heel wat ir lovend waren over het ge- itelijke milieubeleid. Hij zei dat in imeentelijke bestemmingsplannen iwaar staat dat het milieu be- rmd moet worden, maar dat het praktijk vaak andera uitpakt. Als jeeld noemde hij het bestem- splan voor de Waddenzee dat fei- geen ruimte biedt voor booreilan- maar ze komen er toch. Dijksen nde die booreilanden een bron van ngln Beatrix brengt dinsdag 25 istus een bezoek aan Texel, wordt een zg. streek bezoek 'ond tien uur in de ochtend be- als de koningin per helicopter lerboot op het eiland arriveert, it raadhuis in Den Burg wordt srwelkomd door het gemeente uur en vervolgens zullen enke- itellingen op het eiland wor- bezocht, waarbij wordt ge it aan het Tesselhuus, het Na- ecreatiecentrum en het nieu- ollards verzorgingshuis. Nadat inch is gebruikt, verlaat de ko- in per helicopter het eiland or een soortgelijk bezoek aan Ichelling. lira het programma definitief is Ion nadere bijzonderheden over {koninklijk bezoek worden be- gemaakt. lend jaar wordt in Oosterend l' het 5-jaarlijkse feest „Ooster- Present" gehouden. Dat werd lagavond in dorpshuis De Bij- D,f" beslist waar de Oosteren- telf door het uitbrengen van stem aan de dorpscommissie baar konden maken of ze voor 'gen een Present-feest zijn. On- be negentig aanwezigen waren bts drie tegenstemmers. als de vorige keer wordt het weer manifestatie van drie dagen op "ader te bepalen data in het "Seizoen. De voorbereidingen ver- ongeveer een jaar en zullen dus dellijk van start gaan. De erend Present-feesten worden ge- Ien sinds 1959. (horizon) vervuiling en vond dat ze maar ergens anders moeten worden neergelegd. Schilling zei: ,,lk moet me genuan ceerder uitlaten dan een actiegroep, maar onze intenties gaan in dezelfde richting". Waarna hij uitlegde hoe het compromis inzake de booreilanden die niet door Texel maar door Den Helder worden gewenst, tot stand was geko men. ,,U zegt: twee boortorens is te veel. Anderen zeggen: het is veel te weinig. Wij moeten proberen daar tus sendoor te schipperen". Schilling ver telde ook dat het gemeentebestuur uit economische overwegingen van harte voorstander is van een schone Noord zee waar de kans op bijvoorbeeld een olieramp zo klein mogelijk is. Het zou desastreus voor het toerisme zijn als Texel door zoiets zou worden getrof fen. Een gemeente als Texel beschikt niet over de middelen om milieube- schermende maatregelen internationaal af te dwingen, maar samen met ande ren laat men krachtige geluiden horen en op kleine schaal gebeurt van alles. „Texel komt er in dat opzicht zeker niet als de slechtste gemeente af en alle beetjes helpen". Bewijs Als bewijs van een goede milieuhou ding in woord en daad van de geza menlijke Waddeneilanden, overhandig de Schilling aan Neptunus een exem plaar van de plastic afvalzakken met milieutips die tegenwoordig ter be schikking worden gesteld van de ple- ziervaart op de waddenzee en voor de ministersconferentie bestemde resolu tie, die vorige maand door de Neder landse, Duitse en Deense Waddenei landen is aangenomen op de internati onale waddenconferentie op Borkum. Ministersconferentie De avond met Neptunus was de eerste van een serie, die de Waddenvereni- ging op de eilanden houdt in verband met de internationale ministersconfe rentie het komend najaar in Londen waar de vervuiling van de Noordzee gespreksonderwerp is. De volgende avond is op Vlieland. Wat door spre kers en vragenstellers op de avonden naar voren wordt gebracht zal worden doorgespeeld naar de verantwoordelij ke instanties, waaronder milieuminister Nijpels. NRC-directeur Jan Kuiper verzocht Neptunus in elk geval te willen door geven dat het opvangen en weer te rugzetten van zeehonden in de wad denzee om op die manier de stand op peil te houden, een lapmiddel is. De oorzaak van de misère (vervuiling door PCB's van het Waddenzeewater) moet worden opgeheven. NIOZ-medewerker G. van Moorsel ver telde over de effecten van afgewerkte stookolie op het wad. Die effecten zijn inmiddels bekend dank zij gezamenlijke experimenten door NIOZ, TNO en RIN met een „mini-Waddenzee" in het NIOZ. Onder meer is gebleken dat in de wadbodem die met olie bedekt is geweest, nog wel dieren blijven leven, maar dat sommige soorten totaal ver dwijnen en dat hun plaatsen door an dere soorten worden ingenomen. Dat betekent een ingrijpende verandering van het menu voor de vogels die van het wad afhankelijk zijn. Piet Postma van Staatsbosbeheer zei iets over het effect van olierampen op de vogelstand door verslag te doen van de (kleine) olieramp die in januari in de Waddenzee plaatshad. Daarbij gaf hij aan hoeveel tijd is besteed aan het redden van zoveel mogelijk vogels. Volgens Postma is een dergelijke inzet onmogelijk als de privatiseringsplannen bij Staatsbosbeheer worden doorgezet en Postma vond dat Neptunus dat ook maar moest vertellen aan de verant woordelijke minister. Han Revier van de Waddenvereniging vertoonde een diaserie over de vervui ling van de Noordzee. Hij vertelde daarbij onder meer dat veel gifstoffen via de lucht in het water komen. Der tig procent van het cadmium dat in het Noordzeewater zit, is daar via de lucht in terecht gekomen en met lood is dat nog sterker het geval. Hij wees verder op het risico van breuk van olietransportleidingen zoals de F3 olie/gasleiding, het probleem van het zwerfvuil waardoor ook dieren om het leven komen, de overbemesting waar door het Noordzeewater zuurstofloos kan worden, de vermin kingen die consumptievis vertoont als gevolg van vergiftiging maar tevens over zaken die weinig met Noordzee vervuiling hebben te maken zoals de militaire oefeningen in de Waddenzee. Ook een deel van de olie in de Noord zee komt daar terecht via de lucht. Dat zijn de onverbrande resten in de rookgassen van auto's, electrische cen trales e.d.: 20.000 ton per jaar. Rechtstreeks 36.000 ton olie komt in het Noordzeewater door lozingen van af platforms, schepen e.d. Dit proces gaat sluipend door en krijgt minder aandacht dan een ramp met een spui tend boorplatform zoals enkele jaren geleden bij Noorwegen waarbij 28.000 ton olie tegelijk in zee kwam. De scheepvaart zorgt voor een olievervui ling van minstens 10.000 ton per jaar. Niet werkloos De Nederlandse overheid ziet niet werkloos toe. Dat bleek uit een praatje van Texelaar Cor Veld, voorzitter van de Commissie Uitvoering Beheersplan Verontreiniging door olie. Deze com missie ressorteert onder vier directies van Rijkswaterstaat. Er gebeurt al heel wat om olieverontreiniging te voorko men en te bestrijden. In tal van ha vens in het waddengebied zijn nu op- vanggelegenheden voor olie. Er komen verder in de havens „eerste hulpsets" waarmee lozingen die in de havens toch nog plaatsvinden binnen de per ken gehouden kunnen worden. Rijkspolitie en Rijkswaterstaat letten via luchtverkenning op eventuele olie- zondaars en men is volop bezig me', het beproeven van allerlei oprui mingstechnieken voor het geval er op open zee toch iets misgaat. De olie die bij een olieramp van het strand wordt gehaald, kan worden verwerkt tot gietasfalt of zandasfalt, produkten die bij waterbouwkundige werken ge bruikt kunnen worden. Afdoende oplossing van het probleem moet door preventie worden bereikt. Verdragen moeten worden geratificeerd en nage leefd, scheepvaartroutes en havenaan lopen moeten beter worden beveiligd en de mogelijkheden tot optreden die ontstaan door uitbreiding van de terri toriale kuststrook moeten beter wor den benut. Een vragensteller vond dat de Wad denvereniging zich geen zorgen hoeft te maken over de F 3 olie/gasleiding. De oliemaatschappijen hebben er zelf groot belang bij dat de leiding niet breekt en hebben hem dus sterk ge noeg gemaakt, zo meende hij. Daar was Hans Revier het niet mee eens. Volgens hem is uit een geheim rapport gebleken dat er wel degelijk breukkans is en dat de oliemaatschappij dit risico neemt uit winstoogmerk. De Wadden vereniging hoopt nog steeds dat de leiding die dwars door de Waddenzee is geprojecteerd, niet zal worden aan gelegd. Met de aanleg wordt geen haast gemaakt in verband met het hui dige lage prijsniveau van de olie. Een Cocksdorper verkocht verle den jaar zijn boot aan iemand van de overkant, maar de betaling bleef uit. Per brief dreigde hij al eens dat hij de boot terug zou ha len als niet gauw werd betaald, maar nog kwam er geen geld. Aan de vooravond van het rondje Texel zag hij z'n kans schoon: hij ging naar het strand, en ja, daar lag de catamaran. Hij laadde de zeilboot op een trailer en reed naar huis. De volgende dag kwam de wanbetaler, gespannen voor de race het strand op en kon „zijn" boot nergens ontdekken. Hij heeft de catamaran als gestolen opgegeven.... V.l.n.r. Willem Griek, Herold Kious en Cor Boekei, een ontroerend weerzien. Een ontroerend weerzien was het zondag op de haven van Oude- schild bij het Stoombootkoffiehuis. De 69-jarige Harold Kious uit Albu querque, New Mexico in de Ver enigde Staten schudde de handen van Cor Boekei en Willem Griek die hem in maart 1943. met de in middels overleden Kees Krijnen, uit het water van de Waddenzee visten, nadat de B 17 waarin hij vloog was neergeschoten. Als dank overhandigde de gefourtu- neerde Kious een plaquette met in scriptie aan zijn redders en onthul de hij plannen om een studiefonds in te stellen voor jonge Texelaars. In het vroege voorjaar van 1943 werd de B 17 bommenwerper neergeschoten vlakbij Oudeschild door vier Mes- serschmitts 110 jagers. Krijnen, Boekei en Griek waren aan boord van de toenmalige veerboot „Dokter Wage- maker" die op het punt stond de ha ven van Oudeschild binnen te lopen. Tegen de orders van de Duitsers in, streken zij een sloep om de gewonde Kious uit het ijskoude zeewater te red den. Met een handkar werd hij naar het Stoombootkoffiehuis vervoerd. Twee andere overlevenden, radioman Robert Paul en zijschutter Griffin kwa men lopend over de droogte bij Oost aan wal en werden daar opgevangen. Kious had geen herinneringen meer aan de reddingsoperatie. Hij verkeerde in schocktoestand. Al meer dan tien jaar had amateur historicus Jaap Bakker uit Oudeschild geprobeerd in contact te komen met Kious, om te horen hoe het hem was vergaan. Met hulp van Willem Bakker (van „Spyk") lukte dat vorig jaar no vember. Kious bleek in goede gezond heid. Hij was erg opgewonden toen hij het hele verhaal van de reddingopera tie hoorde, want hij wist er niets meer van. Nadat hij wat was opgeknapt hadden de Duitsers Kious vervoerd naar Frankfurt am Main en na tien da gen werd hij naar een krijgsgevange nenkamp in Polen gebracht voor drie maanden. Daarna heeft hij nog ander half jaar in het beruchte Stalag Luft III kamp in Sagan gezeten en twee maanden in Neurenberg. Na de bevrijding ging Kious terug naar Amerika. Hij had door de oorlog geen kans gehad om te studeren en is dat alsnog gaan doen. Hij kreeg een baan als financieel ambtenaar in de stad Al- bequerque en na zeven jaar is hij in de effectenmakelaardij terecht gekomen, waarin hij een eigen zaak heeft opgebouwd. Zaterdag keerde Kious terug naar het eiland waar zijn leven eens was gered door dapper optreden van Boeken, Griek en Krijnen. De Amerikaan ge noot van de reis. „ledereen is hier zo aardig voor me en de Texelaars zijn zo gastvrij. We logeren in Hotel Opduin en gaan het eiland uitgebreid bekijken." Teso had voor een passende begroe ting gezorgd door op de boot de stars en stripes te hijsen en door de stoom fluit te laten loeien. Donderdag gaan Kious en zijn vrouw terug. Het enige dat hij nog weet van zijn gedwongen verblijf op Texel was dat hij wakker werd in een soort hok met een Duitse soldaat naast hem. Hij was toen 26 jaar. Met de twee andere overlevenden heeft hij na de oorlog geen contact meer gehad. „In Frank furt werden we van elkaar gescheiden en ik heb ze daarna nooit meer ont moet, ja nog héél even, kort na de be vrijding heb ik een paar woorden met ze kunnen wisselen, maar sindsdien niet meer." Willem Griek kan zich de reddingsope ratie nog goed voor de geest halen. „Er werden op de boot vrijwilligers ge vraagd om mee te gaan in de sloep. Ik werkte niet op de boot, maar ik ben meteen meegegaan. We waren buiten gaats, dus de Duitsers konden ons niets maken. Eer ging wel eentje naar de brug om te zeggen dat we de ha ven inmoesten, maar kapitein Piet Vlas zei „D'r uit!" en hij ging eruit." Voor het Stoombootkoffiehuis schud den de redders en de geredde eikaars hand. Van Jaap Bakker kreeg Kious een reddingboei aangeboden met daarop zijn naam en de data van red ding en het bezoek aan Texel. Van Bakker kreeg hij ook een onderdeel van de motor van de B 17 die tezamen met andere brokstukken van het vlieg tuig indertijd op het droge kwam in de netten van garnalenvisser Alfons Boom. Hans Eelman en zijn duikclub genoten haalden nog meer delen van deze B 17 boven water. In het Haven restaurant overhandigde Kious een pla quette met inscriptie aan Teso's president-commissaris Bob Bakker en de commissarissen Klaas Barendregt en Henk Postma. Omdat er een link bestaat tussen de redding en de Teso, krijgt de plaquette, waarop een dank betuiging is te lezen, een plaats in het Teso-hoofdkantoor. Studiefonds Tijdens de informele bijeenkomst in het Havenrestaurant onthulde Kious een groots plan: hij wil een studie fonds instellen dat jonge Texelaars die daarvoor in aanmerking komen finan cieel ondersteunt. De plannen moeten nog nader worden uitgewerkt maar er is zekerheid dat het door zal gaan. Het fonds zal de naam krijgen van de red ders Cor Boekei, Willem Griek en wij len Kees Krijnen. Vanavond zal Kious zijn redders een diner aanbieden en tot donderdag zal hij met zijn vrouw rustig vakantiehouden op Texel. Harold Kious toont aan klap uit da motor van zijn B 17 dia hij van Jaap Bakkar als harinna- ring kraag.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1