HAVEN 'THORNTJE IN HET ZILVER ndje Texel RVOLG VAN PAG. 6 idingboten naar geslagen amaran *:ht vastgelopen Veel schade bij aanrijding Overschrijding sluitingstijd Gemeente gaat leerlingenvervoer regelen Leerlingen musiceren in Oosterend De Engelse boot van ft. White gaet over de finish. Of «I zuidei koudi is 4i/| e wii nd en| heb nijn i| boot 'derbi met 'OOt Texel eens 'ekei tjestut 'leine 'se kei teil vu de vuurtoren gezien: de grote Roberts 27 van Nico Cortlever, die els eerste aankwam, maar werd gediskwalificeerd luis met een A-cat, Van der net Hurricane, Hoekstra met een 19, de winnaar van vorig jaar >rg met een A-cat, de Duitser s met een Tornado en Gerard ok met een Tornado. Protest ïalf drie kwam Cortlever in het n hij finishte als eerste. Als ge- ijk werd de eerste binnenkomer Iers h ligd, hoewel pas na berekening JU arden gezegd wie de werkelijke ijkbn it is. Maar de vreugde van Cort- Ata) ras van korte duur, want hij 'eel m een protest aan zijn broek van •n vas dstrijdcommissie, omdat hij een besti orloofde spinaker voerde. Later lit protest afgewezen, maar rer kon nog niet op zijn lauwe- se zei >ten, want hij werd gediskwalifi- rvanti wegens het niet aan boord heb- in de vereiste veiligheidsmidde ls vuurpijlen. De organisatie it een compliment voor het loorvoeren van de gestelde re- jnder aanzien des persoons. Alle iroleerde boten die niet aan de jk tevoren bekende eisen volde rerden zonder pardon gediskwa- rd. „Het was nu windkracht drie en dus niet erg gevaarlijk, e weet het hier nooit en als het zes of zeven wordt en er ge- 'at, dan zijn wij de gebeten Nee, we stellen deze eisen niet iets en we houden er aan vast. kunnen we niet instaan voor igheid van de deelnemers", al- in der organisatoren. De hele dag waren flitsen over het wedstrijdverloop te horen bij Tros Ra dio 1, 's avonds was een reportage bij Studio Sport en een kort overzicht in het NOS-journaal. Het registreren en verwerken van de boten die finishten gaf vorig jaar de nodige problemen, waar door de deelnemers tot diep in de nacht op de uitslagen moesten wachten, wat niet meeviel na de lange vermoeiende dag. Om dat te voorkomen maakte de organisatie dit jaar gebruik van twee Genisys computers. Commissielid Edwin Lodder had het programma ge schreven dat, na maanden van testen, perfect bleek te werken. In plaats van het direct inbrengen in de computer vanuit de finishcon- tainer op het strand, werden nu de tijden met de hand geschreven en later in de computer gevoerd, waar de handicapberekening mee werd uitgevoerd. Als tientallen boten te gelijk binnenkomen, valt het niet mee de zeilnummers juist te note ren en door deze nieuwe verwer kingsmethode is de kans op foutie ve invoering in de computer ver minderd. Voor de computer was een apparaat geplaats dat tien mi nuten de stroom zou vasthouden voor het geval dat het aggregaat zou uitvallen. De programma's konden zo zonder verlies van be langrijke gegeven nog worden afgesloten. Prijsuitreiking Om 20.00 uur zou de feestelijke prijs uitreiking beginnen in de grote tent op het strand. Het werd een uurtje later, maar dat mocht de pret niet drukken want het was in elk geval heel wat sneller dan vorig jaar. Het wachten werd bovendien veraangenaamd door pittige live muziek en er was ook ge noeg ander vermaak in de tent. Jam mer was het dat alle prijzen om 21.00 uur niet direct allemaal achter elkaar werden bekend gemaakt en uitgereikt. Telkens was er een muzikaal intermez zo, blijkbaar om de spanning en het publiek vast te houden. Pas om mid dernacht werd de overall-winnaar ge huldigd, wat rijkelijk laat was voor de deelnemers die na de vermoeiende dag eerder hadden weggewild en het was ook bijzonder vervelend voor de pers die in een vergelijkbare situatie verkeerde. Tiende keer Omdat het de tiende Ronde was, had den de organisatoren een speciale hul diging ingelast. Er werd een trofee uit gereikt aan de zeilers die alle rondjes tot een goed eind hebben gebracht. Dat waren er niet zoveel en volgens de mensen die het hadden uitgezocht was daar zelfs helemaal geen Texelaar bij. Dat leidde tot een protest uit de zaal van Texelaar Dirk Pool, die met stelligheid beweerde dat hij elk jaar met succes aan de ronde had meege daan. Hij bleek gelijk te hebben en werd naderhand alsnog van een trofee voorzien.... Grote vreugde was er onder de aanwe zige Texelaars toen werd bekendge maakt dat Hans Zuidema de open klasse had gewonnen, met op de tweede plaats Cor van Sijp, allebei met een Collcat 15. De computer- en videoruimte waarin dit jaar het reken- en controlewark vlot werd verricht. 16 JfcAG 16 JUNI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ogte van De Koog kwam rdagmiddag een catamaran leilijkheden. De boot kapseis de twee opvarenden slaag- r niet in hem weer overeind kken. Die kans was helemaal ken toen later de mast brak. Ireef men noordwaarts af. kant werd alarm geslagen p zowel de wipperploeg uit De met een rubberboot als de fried Egmundis" uit De Cocks- n actie kwamen. De rubberboot catamaran ter hoogte van paal mei bereikt. Snel arriveerde ook gfried, die in staat bleek de ge- sde catamaran naar het strandje lal 33 te slepen. Afgezien van de ;en mast viel de schade mee. Ie twee opvarenden (afkomstig ip. Haarlem en Beilenl hadden nadeel overgehouden van hun crrsi Jur. eerder kwam de Siegfried Eg- is ook in actie, nu voor het Duit- fit „Gerta" dat ten noorden van irlandse gronden in moeilijkheden lemaakt en via Scheveningen Ra il assistentie had gevraagd. Een fas was warmgelopen en er was 's met de zeilen. De reddingboot fe het jacht ongeveer gelijk met ii WePboot „Zeehond" van Doek- Jaatstgenoemd schip sleepte de naar West-Terschelling. even no 18.00 uur liep het *VjM"Searay" uit Enkhuizen vast op kte van Kerken. Oorzaak was andheid ter plaatse van de 'er- Ge opvarenden werden aan 9enomen van het bergingsvaar- Greg III" uit Den Helder. Vervol- fapten zij over op de rubberboot whipperploeg uit De Koog, die lp was geroepen. Ze werden bij teren Kaap aan wal gezet en ver- naar de veerboot gebracht, laarop werd het jacht vlotgetrok- er Kapoor de Dreg III, wat mogelijk was "Pt inmiddels gestegen water. welzijnsbeleid als een vorm van discri minatie werd gezien. Artikel 24 van de nieuwe verordening geeft de mogelijk heid dat B en W afwijken van de re gels en meerdere commissieleden drongen er op aan hiervan gebruik te maken door alle onderscheid te laten vervallen en in geen enkel geval een eigen bijdrage te vragen. Die eigen bij drage blijkt echter een wettelijk voor geschreven gegeven te zijn, waaraan de gemeente niet mag tornen. De gemeente kan wel van dit artikel gebruik maken door te bepalen dat het salaris van de begeleidster, die dage lijks meereist met het busje gehandi capte leerlingen naar scholen in Den Helder, wordt vergoed. Dat zal dan ook gebeuren, zodat in de bestaande situatie ook in dat opzicht geen veran dering komt. Veel materiële schade trad op bij een aanrijding in de S-bocht van de Cali- forniëweg op zaterdag. Een 31-jarige inwoonster van De Koog negeerde het, wegens de Ronde om Texel in gestelde eenrichtingverkeer en botste in de bocht tegen een camper Chevro let, bestuurd door een 33-jarige man uit Loosdrecht. De Volvo van de vrouw raakte total loss en zij en haar medepassagier liepen lichte verwondin gen op. De toedracht van het ongeval wordt nog onderzocht. De beide wa gens zijn voor technische controle in beslag genomen. Tegen de vrouw is proces verbaal opgemaakt. Los hiervan is tegen de bestuurder van de camper proces verbaal opgemaakt; die bleek te hebben gedronken en wei gerde de bloedproef te ondergaan. Tegen de eigenaar van een horecagele genheid in Den Burg is in de nacht van donderdag op vrijdag proces ver baal opgemaakt omdat ver na het toe gestane openingsuur nog mensen in de zaak zaten. De gemeenteraad moet voor 1 au gustus een verordening vaststellen waarin het vervoer van leerlingen naar basisscholen wordt geregeld. Tot dusver gebeurde dat op grond van de rijkswet (artikel 13 van de lager onderwijswet! maar in het kader van de decentralisatie moet dat nu door de gemeente naar ei gen inzicht worden geregeld en uitgevoerd. Invloed van rijk en pro vincie wordt minder en de finan ciële verantwoordelijkheid ligt ook bij de gemeente. De bedoeling blijft gelijk: het bereik- baar maken van de scholen voor kin deren die op grote afstand wonen door vergoedings- en vervoersregelin- gen. Als de gemeenteraad akkoord gaat met de modelverordening zal er in de dagelijkse praktijk niet zoveel ver anderen. Vooral het speciaal onderwijs moet voor kinderen, die daarop zijn aangewezen, bereikbaar blijven. In sommige gevallen zullen de ouders wel een eigen bijdrage moeten gaan betalen: als het belastbaar inkomen hoger is dan A27.000,— In tegenstelling tot vroeger geldt dat nu ook voor ouders van leerlingen die naar LOM- en MLK-scholen gaan. Voor andere vormen van speciaal on derwijs (zoals ZMLK) hoeft echter geen eigen bijdrage te worden betaald, wat in de donderdag gehouden verga dering van de raadscommissie voor Woensdag (morgen) verzorgen leerlin gen van de Texelse Muziekschool van af 16.30 uur in het muziekcentrum te Oosterend (de voormalige doopsgezin de kerk) een voorspeeluur. Het pro gramma omvat optredens van kerkorgel-, spinet- en elektronische or gelleerlingen. De uitvoering is voor be langstellenden vrij toegankelijk. 8 juni 1962. Toso's v/aggeschip De Dageraad loopt voor het eerst de nieuwe veerhaven van 't Horntje binnen (Foto afkomstig uit het archief van Dirk Kuiter). Warnaar en Rienks eindigden met hun Supercat 20 in deze open klasse op een zesde plaats. In de Tornado-klasse behaalden Langeveld en Van Zon een derde plaats. Zij werden overall beste Texelaars. Overall-winnaar van vorig jaar Peter Saarberg werd gediskwalifi ceerd. De winnaar van het tiende dob berrondje Texel was P. Dwarshuis met een A-cat met op de tweede plaats de Hobie 18 van Onno van der Plaat en Tim Smits. Uitslagen: Nacra 5.8: 1 A. van der Plas en K. Eikel 6.08.29; 2. P en M. Heemskerk 6.21.33; 3. K. de Mooi en C. Remmelzwaai 6.21.50. Open klasse: 1 Hans Zuidema, Coolcat 15 7.11.26; 2. Cor van Sijp, Coolcat 15, 7.19.43; 3. A. Grieve en M. Solomon, Mystere (Engeland) 7.03.26. Prindle 18: 1. A. Rutten en R. van der Kroon 6.47.48, 2. R. van der Schuit en Y. Es 6.49.48; 3. J. Moret en H. Markowski 6.53.24. Tornado: 1. Gerard Loos en J. Groeneveld 5.50.05; 2 K. Gilhaus en D. Grabow (Duitsland) 5 55 25; 3. Arie Langeveld en Sidny van Zon 5.57.30. Stampede: 1. D. Leek en P. te Buch 6.28.33; 2 B. Smit en D. Berlips 6.39.52; 3. P.C. Chatfield en C. Holland (Engeland) 6.43.24. Prindle 19: 1. J. Visser en S. Schuurman 5.52.09; 2. P. Boog en R.F. Reimerink 6.29.46, 3 A., Dolley en W. Konw (Frank rijk) 6.33.08. Prindle 18.2: 1. J. Bulthuis en H. de Knegt 6.42.41; 2. S. Goezinne en R. Al 6.46.15; 3. Dirk en José Pool 6.47.12. P°rindle 15: 1. H. D. Schroeder (Duits land) 7,27.48 Prindle 16: 1 R en M. Grunwald 7.00.07, 2. R. Bossink en H van der Brink 7.09.29; 2. R. Sala en J. van der Velt 7.17.06. Nacra 5.7: 1. J. Wensveen en P. Kruger 7.00.38; 2. M. en R Bokkerink 7.02.022; 3. A. P. Smit en G. Devilee 7.04.41. Nacra 5.2: 1. W. en E. Nachtzaam 6.56.34; 2. B. Vliegenthart en A. van der Burg 7 09 33; 3 Herman A. Zaanen en J. de Groot 7.11.06. Hydra 18: 1. R. Bokma en M. van Schaik 6.06.05; 2. K. en D. Vrijer 6.14.33; 3. W. en K. F. Bokma 6.28.04, Nacra 5.0: 1. Luc Ancey en Sandre Rocca (Frankrijk) 7.17.26. Hobie 18: 1 Onno van der Plaat en Tim Smits 6.09.58; 2. W Bongers en H. Rijn 6.11.34; 3. A. van Daelen en Y. Al 6.20.06. Hobie 16: 1. Tony Laurent en L. Grondien (Australië) 6.41.26; 2 R. Heilbron en K. Spijker 7.02.06, 3. Jann Neergaard en Lo ne (Denemarken) 7.02.28. Hobie 14: 1 D. Wahl (Duitsland) 7.21,04. Coolcat 18: 1. G. Reimerink en J Reimerink-May 7.06.36. Hobie 17: 1. M. van der Harst 6.34.41; 2. Bruce Bechtold (Duitsland) 6.40.01; 3. E. Bleekveld 6 47.19, Dart: 1. Kees Jonker en Hester van der SLuis 6.56,43; 2. J. Bakker en R. Bonne- ma 7.02.00; 3 J. en A Keijser 7.06.58 A-klasse: 1. P. Dwarshuis 6.02.28; 2 J. Schimberg 6.15.10; 3. J Klok 6 15.20. Hurricane: 1. M. van der Haak en A. van der Meer 5.58.14; 2. C. en A. Booi 6.01.56; 3. K. Deinum en P. Hollemans 6.04.06. Corneel 18: 1. E. en J. Bruneel (Frankrijk) 6.35.42. Overall-uitslag: 1. P. Dwarshuis A- klasse 201.37 (gecorrigeerde tijd); 2. Onno van der Plaat en Tim Smits, Ho bie 18, 201.80: 3. W. Bongers en H. Rijn, Hobie 18, 202.67. Overall-uitslag Texelaars. 15. Arie Langeveld en Sidny van Zon, Tornado; 21. Hans Zuidema, Coolcat 15; 31. Cor van Sijp, Coolcat 15; 36. J. en A. Keijser, Dart; 105. Dirk en José Pool, Prindle 18.2; 130. Martin Warnaar en Wop Rienks, Supercat 20; 248. Gooitzen Kedde en Ben Oostra, Tornado. Herman Boks finishte wel, maar werd gediskwalificeerd. Vlagvertoon is er niet aan te pas geko men, maar toch was het 8 juni 25 jaar geleden dat de rijksveerhaven van 't Horntje officieel in gebruik werd gesteld. Het is een belangrijk feit in de historie van Texel, zoals later ook wel is gebleken. De boottocht naar Texel duurde ineens nog maar twintig minu ten, inplaats van de drie kwartier. De eerste jaren werd de dienst nog wel onderhouden met de gewone zijlading- schepen die ook op Oudeschild had den gevaren. In die eerste periode werd gebruik ge maakt van de aanlegstoepen aan de zuidelijke kant van de haven waar nu de onderhoudssteiger van Teso is. In juni 1964 waren de fuikhavens klaar en kon de kop-ladingboot Marsdiep" (die al veel eerder gereed was en een tijd werkloos in de marinehaven van Den Helder had gelegen) de dienst gaan onderhouden. Ter gelegenheid van de ingebruikne ming van de haven werd destijds een klein feestje gebouwd. Toen het toen malige vlaggeschip De Dageraad voor het eerst de haven binnenliep was de raad van commissarissen van Teso en directeur Sibinga Mulder aan boord met diverse genodigden waaronder topambtenaren van rijkswaterstaat. Ook B en W maakten hun opwachting en namens de bevolking (die zich overigens nauwelijks liet zien) overhan digde Sijp Langeveld bloemen aan di recteur Sibinga Mulder. De ingebruikneming van de haven en vervolgens het in de vaart brengen van kopladingschepen was het begin van een ongekende vervoersgroei. De jaar lijkse toename van het autovervoer liep soms in de tientallen procenten, een ontwikkeling die in de jaren zeventig allengs rustiger werd, tot stilstand kwam en in 1980 omsloeg in terug gang. Sinds vorig jaar zit de groei er weer in en dit jaar is tot dusver sprake van groeicijfers die herinneringen oproepen aan de zestiger jaren. Er lijkt niets nieuws onder de zon te zijn.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7