Groen Zwarte- lOOjaar van hart» bstakels in zeebodem rtragen zinkeraanleg 1 Waterschap Texel wil nieuw gebouw 1 enige weken achter op schema NATUURMONUMENTEN KOOPT SCHORREN efoonstoring De Cocksdorp Hond uit haven gered Geen later sluitingsuur tijdens „Pasar Malam" Rondgang Fanfare Politiebureaus langer open VRIJDAG 26 JUNI 1987 G 23 jJ lertenties, abonnementen, etc (ld De Rooy BV. Postbus 11. 1790 AA Den Burg, 1(02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. %rktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Ongeren ■urg, telefoon 02220 - 5472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99 17.636 Rabobank nr 36 25.01 742; NMB nr 67 34.60.398 ponton „Baas Kobus III" was nog geen honderd meter Helderse kust of het gevaarte kon al een week werk- )p die plaats worden verankerd. Een op geen enkele Bart geregistreerd zinkstuk uit de vorige eeuw was de joener. Het begin van een reeks tegenslagen die inmid- leeft geleid tot een vertraging van enige weken. De jg van de dubbele drinkwaterzinker door het Marsdiep ertig werkdagen voltooien is een veel te optimistische herstelling gebleken. De belangrijkste oorzaak: rommel zeebodem. mei werd vlak buiten de dijk et Helderse marineterrein het iin gegeven voor het bijzon- iroject. Nog niet eerder was rinkwaterleiding volgens het im met een „onderwater- leen speciale kettingfrees t graafwerk op de zeebodem irt) gelegd. De te overbrug- istand maakte het karwei ex- leressant en technisch zwaar. ;els op de zeebodem en nog on- fe omstandigheden op zee zou- ogelijk voor problemen kunnen Niettemin werd uitgegaan van erktempo van 4 500 meter per egin juni zou het aanlan- unt op Texel (honderd meter ten in van het gemaal van de Prins ffiikpolder) kunnen zijn bereikt, Ba vanaf Texel met de tweede lei- ou worden begonnen. Medio juli i de werknemers van het Duitse Rohrbau Nord weer op de Hei dijk aan wal kunnen stappen, ezer dagen echter aan het eind Amaliaweg de dijk op gaat, art in de verte, ergens halverwe- Maisdiep, de contouren van het onton. Niet op de terugweg naar leider, maar nog op de heenweg exel. s er volgens ing. J. P. Muller, distributie van het Provinciaal leiding Bedrijf te Bloemendaal en rvisor" van het zinkerproject, ■eden voor paniek. „Nee hoor, erktempo blijft ongewijzigd, met agen van twaalf uur. We hebben oldoende speling. Tot uiterlijk 15 nber hebben we van Rijkswa- it de tijd gekregen om met de jen door de di|ken te gaan. Er is enkele reden om eraan te twijfe lt we die datum niet zullen ha lldus Muller. rtraging wordt dus veroorzaakt Bobstakels en andere rommel in de idem. Deels waren die obstakels onvoorzien, zoals het oude zinkstuk vlak voor de Helderse kust. Muller: „We waren daar niet alert op, zodat er stortsteen tussen de ketting en gelei ding van de frees terecht kwam". Tan den van de frees gingen kapot en de ketting zelf vertoonde speling. Bijstel len en reparatie gaven direct al een week vertraging. Zuigbuis Verder op zee lag een ankerketting in de weg. Er moesten duikers aan te pas komen om die door te branden en al met al kostte dat een halve dag. Ook een oude zuigbuis van een zand zuiger (middellijn 40 centimeter) was een lastige hindernis. Het nam drie kwart dag in beslag om de buis uit het zand te trekken. Toen kwam men een scheepswrak tegen. Verwijderen daar van zou te lang duren, waardoor een kleine omlegging van het tracé nood zakelijk was. Tijdverlies: een halve dag. Ook raakte het nylon omhulsel van de polyetheenbuis eenmaal los, waardoor het werk moest worden stilgezet. Tus sen de nylon mat en het buisoppervlak wordt specie gespoten die onder water verhardt, ter verzwaring van de bui zen. Deze hebben namelijk een soorte lijk gewicht van ongeveer één en zou den kunnen gaan zweven. Omdat het van groot belang is dat de buizen goed in de sleuf in de zeebodem (va riërend van 3 tot 5'/2 meter diepl wor den gedrukt, is verzwaring noodzake lijk. De methode met beton is nog niet eerder toegepast, dus ook dat was af wachten geblazen. Voorts kwam wederom rommel (zoals oude trossen en kabels) uit de zeebo dem in de freesketting terecht, die er onder water moest worden uitgepeu- terd. Veel sneller dan verondersteld trad een dusdanige slijtage op aan de ketting dat die moest worden vervan gen. Hiertoe werd vorige week beslo ten. De vervanging gaf een oponthoud IK irkponton ..Baas Kobus III" in volle glorie bij de officiële start van de zinkeraanleg op i'een defect aan een kabel ont- dinsdag om 15.00 uur een te- •nstoring, waardoor De Cocks- niet meer telefonisch kon ,n bereikt en daarvandaan m88r kon worden gebeld. 16.00 uur was de kabel omge- •n het euvel provisorisch olpen. de toevallige aanwezigheid van elijke groep voor interlokale £serbind'n9en' W3S hU'P Sne' 19'oep, die valt onder het directo- I edel- en Radioverbindingen was met werkzaamheden aan de mo- centrale in Eierland. Normaal gesproken komen bij storing perso neelsleden van de PTT telecommuni catie, district Haarlem, in actie. Het kost enige tijd voordat die op Texel zijn. In eerste instantie werd dinsdag de ka bel omgeleid, zodat tenminste weer kon worden gebeld. Deze noodmaatre gel funktioneert goed, mits de lijn niet wordt overbelast. In dat geval zullen enkele bellers een in gesprek-toon te horen krijgen. Het opsporen van de oorzaak van de storing en het verhel pen ervan vergde meer tijd. Om 22.15 uur was dit karwei ook ach ter de rug. De storing bleek te zijn ontstaan toen medewerkers van een aannemersbedrijf bij het verwijderen van een oude kabel langs de Postweg per ongeluk ook een nieuwe interloka le kabel meetrokken. van ruim een week; deze week zijn de werkzaamheden hervat. Trottoir Op de vraag of al deze obstakels had den kunnen worden voorzien, ant woordt ing. Muller dat wrakken en dergelijke aan de hand van kaarten van Rijkswaterstaat en op basis van een ei gen verkenning wel bekend waren. Er was rekening houden met het maken van kleine omleggingen. „Gelukkig is de Waddenzee geen trottoir met een breedte van slechts 40 centimeter, waar we perse de kabel moeten leg gen. We kunnen gerust een metertje of vijftien uitwijken", aldus Muller. An dere obstakels kwamen echter pas op het laatste moment boven water, bij de laatste verkenning door Rohrbau, vlak voordat het werkponton ter plek ke arriveerde. Behalve de grotere hoeveelheid rom mel, spelen ook de nieuwe technische aspecten van het project een voor spoedige voortgang parten. „Je moet het ook een beetje als een proefproject beschouwen. Dit is in de waterleiding- wereld nog niet eerder gedaan. Welis waar is de methode eerst in het Duitse wad uitgetest, maar dat betrof slechts een proefstukje van 150 meter. De werkelijke moeilijkheden kom je pas in de praktijk tegen", verklaart Muller. Ter illustratie van de grote invloed van de omstandigheden die per deel van het traject sterk kunnen verschillen, noemt Muller de voortgang van het graafwerk op de maximale diepte van 554 meter. Eén dag schoot het werk totaal niet op, er werd slechts vijftig meter afgelegd. Een andere dag kwam men maar liefst 800 meter dichter bij de Texelse kust, de op papier maxi maal haalbare afstand per werkdag. Andere buizen Momenteel worden vanuit Harlingen per sleepboot kunststof leidingstukken Gasten van hotel Bosch en Duin keken verbaasd op toen hotelier Johan Hopster met drijfnatte kle ding het gebouw binnenkwam, gevolg door zijn al even drijfnatte hond. Toen Hopster aan boord was van een in de haven van Ou- deschild liggende kotter was zijn hond ontsnapt uit de op de kade staande auto. Het dier wilde zijn baas achterna maar viel daarbij in het water tussen wal en schip. Er verliep veel tijd en de hond, een Labrador, dreigde te verdrinken. Gealarmeerd door kreten van toestromende omstanders sprong Hopster in het water en wist de hond op het droge te brengen. Drijfnat begaven baas en hond zich huiswaarts Beeld van de onderwaterfrees, toen die nog op het werkponton stond. Het rupsvoertuig be weegt zich over de zeebodem voort, terwijl met de kettingfrees een sleuf van 3 tot 5Vi meter diepte wordt gegraven. Er kwam echter noga! was rommel tussen de ketting en de geleiding. aangevoerd en nabij het tewaterla- tingspunt in Den Helder afgemeerd aan de speciale steiger die daar is ge bouwd Het betreft buizen van circa honderd meter lengte, die per goe derentrein vanuit het Westduitse Ober- hausen naar Harlingen worden ge transporteerd. De veronderstelling dat de drinkwaterzinker nu met deze bui zen wordt gelegd, in plaats van met de 400 meter lange buizen van Polva BV uit Enkhuizen, is onjuist. De Duitse buizen zullen worden gebruikt bij de aanleg van een dubbele leiding van 3% kilometer op het terrein van de marine in Den Helder, aansluitend op de zinker. Het Enkuizer bedrijf kon het daar benodigde type buis niet tijdig produceren, waarna een Duitse fabriek waarmee het PWN wel vaker zaken doet, werd ingeschakeld. Er is uit vei ligheidsoverwegingen gekozen voor buizen van hetzelfde materiaal als de buizen die in de zeebodem worden ge legd. Dit onderdeel van het project staat op het punt van uitvoering. B en W hebben besloten akkoord te gaan met de Pasar Malam die op 6 en 7 augustus op de Groeneplaats wordt gehouden. Er is ook geen bezwaar te gen het plaatsen van een caroussel met een terras, waar alcoholhoudende dranken worden verstrekt. Dat geldt ook voor de overkapping met tentdoek (25 x 12 meter) van een aantal kramen met kwetsbare goederen. Op beide avonden zal vanaf 23.00 uur in de Jelleboog, De Pilaar, De Linde boom en De Karseboom aangepaste oosterse muziek worden gespeeld. De ze bedrijven en de broodjeszaak Ploff- Inn hadden gevraagd om ontheffing van het sluitingsuur tot 04.00 uur, maar dat hebben B en W geweigerd. Drumband, majorettes en orkest van het Koninklijk Texels Fanfarekorps ma ken maandag een rondgang door een deel van Den Burg. De muzikanten vertrekken om half acht 's avonds van het fanfaregebouw aan de Witte Kruis- laan. De muzikale rondgang duurt on geveer drie kwartier en vindt plaats vanwege de jaarlijkse Anjercollecte. Het Waterschap Texel wil het Pol derhuis aan de Vismarkt en het magazijn in Oudeschild afstoten en één nieuw gebouw stichten in de directe omgeving van Den Burg. De hoofdingelanden gingen woens dag in principe akkoord met deze plannen, nadat zij de gewenste bouwplaats hadden bekeken tij dens de traditionele jaarlijkse rond rit na afloop van de vergadering in het Polderhuis. De huidige gebouwen bieden te weinig ruimte en de afstand is niet gunstig voor overzicht en efficiency. De nieuw- bouwplannen verkeren nog in een zeer pril stadium. Heemraad Klaas Baren- dregt vond echter dat men te hard van stapel loopt en wilde dat het water schapsbestuur zich eerst buigt over de uitgangspunten wat betreft de nieuwe behuizing alvorens over de lokatie te praten. Dijkgraaf Jacques S. Dijt kwam direct aan die wens tegemoet: er komt een speciale zitting over dit onderwerp. Eén uitgangspunt staat overigens al vast en dat is dat de nieuwbouw geen extra lasten mag opleveren voor de in gelanden, dus geen verhoging van polderlasten. Nog onlangs werd in de gemeente raadsvergadering meegedeeld dat het polderhuis niet te koop is zodat van dit gebouw geen gebruik kan worden gemaakt bij de noodzakelijke uitbrei ding van het raadhuis. Mede daarom werd besloten de uitbreiding te realise ren door verbouwing en uitbreiding van de bestaande bodewoning. Desge vraagd vertelde wethouder Barendregt ons niet te verwachten dat deze beslissing zal worden herzien nu het polderhuis straks toch te koop komt. De gemeente kan niet langer wachten en bovendien is het de vraag of het wel verstandig is om het polderhuis als raadhuisruimte in gebruik te nemen. Er is misschien een zeer ingrijpende ver bouwing nodig. Schorren De Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten probeert al jaren om van het waterschap Texel het buitendijkse gebied bij de Eendracht te kopen, be ter bekend als het natuurgebied De Schorren. Het ziet er naar uit dat het er nu van gaat komen. Dijkgraaf Dijt vertelde dat het waterschap nu een behoorlijke prijs kan ontvangen. Het bedrag is op dit moment overigens nog niet te noemen. Het gaat om het gebied van zowel natte, als droge schorren dat niet is te vergelijken met gewone gebruiksgronden en zich daar om niet makkelijk laat taxeren. Er zijn in Nederland echter wel meer buiten dijkse gronden verhandeld, onder an dere in het Dollardgebied en in Zee land. Nagegaan zal worden wat voor prijzen daar zijn betaald. Afstoten van De Schorren, die nu door Natuurmo numenten van het waterschap worden gepacht, levert voor het waterschap geen enkel nadeel op als het gaat om beheer en onderhoud van de dijk want een brede strook langs de dijk blijft ei gendom van het waterschap. Hoofdingeland Lap uit Den Hoorn zei het verkopen van de droge Schorren prima te vinden, maar vreesde voor ongewenste consequenties als ook de natte schorren („Dat is een gewoon stuk Waddenzee en geen echt natuur gebied") worden afgestoten. Hij kreeg echter te horen dat er wat het beheer betreft in het hele gebied niets zal ver anderen. Dat werd bevestigd door hoofdingeland C. Boot die eraan herin nerde dat het hele gebied valt onder het regiem van de Natuurbescher mingswet wat inhoudt dat de moge lijkheden voor zowel waterschap als Natuurmonumenten gelijk zijn. De hoofdingelanden gingen ermee ak koord dat het dagelijks bestuur de zaak verder afhandelt maar de koop overeenkomst zal te zijner tijd uiteraard wel door hen moeten worden goedgekeurd. Nieuwe opzichter Het waterschap heeft de bijna 34-jarige P. Visée uit Den Haag be noemd tot opzichter voor de buiten dienst, als opvolger van de heer Grootelaar. Rond 1 oktober zal hij in dienst treden. Visée heeft een MTS weg- en waterbouwopleiding gehad, werkte eerst bij rijkswaterstaat en sinds 1980 bij de gemeente Den Haag als technisch opzichter voor waterbouw kundig onderhoud en is als zodanig onder meer actief in de havens van Scheveningen. Naar aanleiding van vragen van hoofdingeland Barendregt deelde de dijkgraaf mee dat de heer Grootelaar tegen zijn ontslag in beroep is geaan, maar dat het waterschap die procedure niet kan afwachten omdat een opzichter dringend nodig is. Een andere mededeling betrof het leg gen van de drinkwaterzinker door de dijk van de Prins Hendrikpolder. Hier voor is de benodigde ontheffing afge geven en uiteraard zijn er waarborgen dat de dijk als gevolg van deze ingreep geen gevaar loopt. Bocht De scherpe bocht in de Zaandammer- dijk waar in de loop der jaren al meni ge automobilist is uitgevlogen, zal te zijnder tijd enigszins worden verlegd. Nu reeds heeft men met grond die goedkoop beschikbaar kwam uit de passantenhaven het dijklichaam ver breed. De scherpte van de bocht is niet zozeer de oorzaak van het gevaar, maar meer nog het feit dat halverwege de bocht zich een verraderlijke extra „verscherping" voordoet zodat snel opnieuw moet worden bijgestuurd. Akkoord gingen de hoofdingelanden met de rekening over het begrotings jaar 1986. Er stond een batig saldo op de gewone dienst van f119.000,—. Ba rendregt merkte op dat daar tegenover staat dat het eigen vermogen is inge teerd met f104.000,— en had nog en kele kritische opmerkingen die echter tot algemene tevredenheid konden worden weerlegd. Akkoord ging men ook met de ver koop van een stukje grond van 9 m2 f10— per m2 aan het PEN voor de bouw van een transformatorhuisje bij het kruispunt Kogerweg-Burgerdijk en het vestigen van een recht van over pad van het huisje te kunnen bereiken. Op verzoek van 14 eigenaren of ge bruikers van gronden in de Prins Hen drikpolder zal het waterpeil in een aan tal sloten in deze omgeving worden verhoogd. Dit is met name van belang voor de bloembollenteelt. De hoofdin gelanden gingen akkoord met de in zo'n geval noodzakelijke wijziging van het peilbesluit dat ook nog door de provincie moet worden goedgekeurd. Van de gelegenheid om tegen de peil- verhoging bezwaar te maken, heeft niemand gebruik gemaakt. Van heemraad P. List Jzn. werd af scheid genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Tijdens de maaltijd die als onderbre king van de tocht over het eiland werd gehouden in het restaurant van De Krim, sprak dijkgraaf Dijt lovend over de wijze waarop List in het water- schapbestuur heeft gefunctioneerd. Hij overhandigde als afscheidsgeschenk een album met foto's van water schapsprojecten. De carrière van List begon in 1968 bij het toenmalige wa terschap De gemeenschappelijke Pol ders. Per 1 januari 1970 werd hij hoofdingeland van het nieuwe water schap Texel en bij koninklijk besluit van 10 december 1980 werd hij heemraad. Ingaand 1 juli geldt weer de zomer dienstregeling voor de politiebureaus. Het bureau in Den Burg is dan dage lijks (dus ook in de weekends) open van 9.00 tot 18.00 uur en het bureau van De Koog van 8.00 - 23.00 uur.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1