rteren op kwaliteit bomvolle schuur Nieuwe manege logisch bij ontwikkeling Krimbos Bioscoop/theater ontving f3300— door zomerzegels Bibliotheken willen Texel-film uitlenen Durper markt weer elke donderdag Schrijven voor gevangenen imeltjesmarkt al 18 jaar 'n begrip jw spuit-model voor gewassen MAB-club houdt 2-uurscross (G 26 JUNI 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 6 CEBECO Het sorteren van de rommeltjes is een nauwkeurig en omvangrijk karwei. vens verkoop van versgebakken vis. De eigenlijke Rommeltjesmarkt begint om 13.00 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur. Tussen de vele kraampjes zijn attracties voor kinderen, een rad van avontuur en optredens van de rommeltjesmarktkapel. Nog een markt Los van de Rommeltjesmarkt organisatie wordt tijdens de zomer nog een markt gehouden in Oosterend. Viermaal vindt op vrijdagavond een „zomeravondmarkt" plaats, georgani seerd door de middenstand. In 30 tot 35 kraampjes laten de Oosterender winkeliers zien welke waren zij in huis hebben. De kraampjes staan opgesteld in de Peperstraat, Kerkstraat en Vliestraat. Er zijn demonstraties netten boeten, draaiorgelmuziek, optredens van het marktorkest van muziekvereni ging Excelsior en volksdansen. De markten duren van 17.00 tot 21.00 uur en worden gehouden op 3, 17 en 31 juli en op 14 augustus. ondernemers-aktiviteiten In het 75 hectare grote, nog onge repte jonge Krimbos, zijn kilome ters ruiter- en karrepad aangelegd. Paardenenthousiasten Willem en Annemarie van der Linde uit De Cocksdorp zijn hierop ingespron gen en trachten sinds kort een bestaan op te bouwen met een po nymanege annex kinderboerderij, op het terrein van vakantieoord De Krim, grenzend aan het Krimbos. Eigenaar Exploitatie Maatschappij De Krim (EMK) heeft een dergelijke opzet al enige jaren, bij de planontwikkeling van het Krim-gebied, in het achter hoofd gehad, en nu werd de familie Van der Linde bereid gevonden om de plannen te realiseren. Willem van der Linde is al jaren bezig als reizend hoefsmid en echtgenote Annemarie kan bogen op een ruime ervaring als instructrice. In september zal zij star ten met het geven van rijlessen aan Texelaars, zowel voor beginners als ge vorderden. De ponymanege is van start gegaan met elf rijdieren: pony's, paarden en een ezel. Deze laatste vier voeter is een bijzonder mak dier, waar mee het ook mogelijk is om een ron drit door het bos te maken. De dieren zijn gedurende het voorjaar in den lan de gekocht. Bij de ritten door het bos zal desgewenst leiding aanwezig zijn. Met Pinksteren is de manege echt van start gegaan; ook zijn al rijlessen ver zorgd (voor gasten en ook Texelaars). Er zijn verschillende routes door het bos mogelijk. Speciaal voor de kleinsten en beginners is er een korte route, die niet door de andere ruiters mag worden gevolgd. Aan de grote vraag naar strandritten kan ook wor den voldaan. Op de bekende tijdstip pen Cs ochtends voor negen uur en 's avonds na zevenen) kan gebruik wor den gemaakt van de langste routes die deels over het strand voeren. In het noorden van het eiland en in De Stichting Nederlandse Biblio theken Dienst heeft zestig exem plaren van de eerste Texel-film van Videolux besteld. Dat betekent dat een kopie van deze videoproduktie binnenkort door evenzovele biblio theken in den lande gaat worden uitgeleend. De Stichting VVV Texel Promotie neemt de kosten van de transactie voor haar rekening. De bibliotheken zitten krap bij kas, maar willen de film toch graag in het uitleenpakket heb ben. De promotiestichting beschouwt de aanwezigheid van de Texelfilm daar als een mooie reclamemogelijkheid. De uitleen van de Texel-film zal hoogst waarschijnlijk gratis zijn, omdat deze tot de educatieve materialen wordt ge rekend. Het uitlenen van videofilms is een betrekkelijk nieuwe activiteit, die nog niet in alle bibliotheken plaats vindt. De verspreiding zal daarom vooral in de grotere steden het geval zijn. De filmkopieën werden deze week vervaardigd en verstuurd. het bijzonder bij de vakantieoorden, was altijd al veel vraag naar mogelijk heden voor ponyrijden. Op camping De Krim waren wel al enkele pony's aanwezig, maar een professionele op zet ontbrak tot dusver. De manege en kinderboerderij bevin den zich in een nog niet benutte hoek van het terrein, niet ver verwijderd van de toegangsweg aan de Postweg. De kinderboerderij bevindt zich in een nog zeer pril stadium. Er is een ren ge maakt waarin nu geiten, schapen, kal koenen, eenden en als opvallendste at tractie een pauw rondlopen. Naast de ze bescheiden veestapel zijn enkele speelattributen opgesteld. Als dit on gedwongen plekje op het Krimterrein blijkt aan te slaan, kan het worden uit gebreid. In eventuele verdere fases wordt gedacht aan het exploiteren van een terras annex horecagelegenheid. Vooralsnog moet het een gemoedelijk hoekje op het Krimterrein zijn, waar kinderen vrij kunnen rondlopen en niets moet maar alles mag. Verder be vindt zich op het terrein, waar reeds een schuur en woonhuis zijn gesitu eerd, een buitenbak waar de paardrij lessen kunnen plaatsvinden. Seizoenverbreding EMK-directeur Martin Warnaar noemt de ontwikkeling van dit facet van be lang voor een verdere verbreding van het seizoen op de Krim. Hoe méér je de mensen kan bieden, des te langer kun je ze lokken, is zijn visie. Een po nymanege/kinderboerderij was een on derdeel dat nog in het voorzieningen pakket ontbrak. Warnaar is voorts zeer te spreken over de samenwerking met Staatsbosbeheer. Er is volgens hem zelfs sprake van een unieke overlegsi tuatie. De ontwikkeling van het Krim bos wordt niet eenzijdig bepaald door Staatsbosbeheer, maar belanghebben den zoals EMK, gemeente Texel en de dorpscommissie van De Cocksdorp, mogen hun zegje doen. Voor reizend hoefsmid Van der Linden is het opzetten van de manege een ongewisse stap, maar hij heeft meer ij zers in het vuur; in De Cocksdorp heeft hij een slijterij, met ook een vestiging in Den Burg. „Maar als je eenmaal met de paardebacil bent besmet, dan blijf je voor altijd paardengek". Vanaf donderdag a.s. wordt wekelijks weer de Durper markt gehouden in De Cocksdorp. De markten zijn op dezelf de leest geschoeid als in voorgaande zomers: zonder evenementen programma, maar wekelijks een ge moedelijke markt met veel kraampjes en vaste attracties. Volksdansen, boe- renkapel, „Vang de plons", het Rad van avontuur, handwerk-verkoop en hoefsmiddemonstraties zijn wekelijks 214 uur lang te zien en te beleven, van zeven tot half tien 's avonds. De laatste markt is op 27 augustus. Voor de eerstkomende markt zijn nog enkele standplaatsen onbezet. Wie interesse heeft en bij voorkeur iets kan bieden wat nog niet op de Durper markt aan wezig is, kan contact opnemen met Willem van der Linde, tel. (0272?) 509. Dinsdag houdt de plaatselijke afdeling van Amnesty International haar maan delijkse schrijfavond in de Openbare Bibliotheek aan de Drijverstraat en op het adres Trompstraat 15 te Oudeschild van 20.00 tot 21.00 uur. Voorbeeldbrieven zijn aanwezig ten be hoeve van Abdelkader Chaoui, een li terair criticus in Marokko die een ge vangenisstraf van 20 jaar uitzit en Er- vin Motl in Polen, een brandweerman die veroordeeld is tot 3 jaar gevange nisstraf wegens „ondermijnende activi teiten'. Aan de autoriteiten in de be treffende landen wordt om hun vrijla ting verzocht. Indien men niet kan ko men op dinsdag maar is men wel op een andere dag in de bibliotheek dan kan van de leestafel een „Wordt Ver volgd" met een voorbeeldbrief mee naar huis worden genomen. De maand augustus is er geen schrijf avond. De eerste dinsdag in de maand september wel weer. Begin september zal ook weer de jaar lijkse fietstocht ten bate van Amnesty worden gehouden, ditmaal door de kop van Noord-Holland. Voor meer informatie over schrijfavond en fietstocht kunt U terecht bij Jenne- ke Wassink, Vloedlijn 31, tel. 4109. Jagschuur op Zevenhuizen staat bomvol, de laatste lading ,lde spullen kon maar ternauwernood een plaatsje krijgen. in zijn druk bezig met sorteren. Want al zijn het dan „rom er wordt wèl een redelijke kwaliteit verlangd. Na alle voor- en van de laatste weken en maanden, breekt zaterdag ein- eerste dag van de waarheid aan. Rond de Nederlands ede kerk van Oosterend wordt dan de eerste van de vier iltjesmarkten die deze zomer plaatsvinden, gehouden. In bijzijn van vrijwilligers en bestuursleden overhandigt mevrouw A. ven der EIJk-Blerene de schenking aan Rob Valkenburg. wordt een uit 1969 daterende oortgezet. In dat jaar werden i bijeengebracht en verkocht van de restauratie van de Ne- Hervormde kerk. Die aller- (mmeltjesmarkt was een schot ja, al kon men toendertijd alle iog kwijt in een klein schuurt- 0h, C. Roeper. De markt werd md evenement in Ooste- groeide uit tot een begrip, enkele jaren het oorspronkelij- doel niet meer van toepas- nam de dorpscommissie de lie over. Deze nam een ver- esluit door de verenigingen dorp erbij te betrekken. Van dag vormen de Rommelt- sn voor de Oosterender clubs een belangrijke bron om de rakken. Elke Rommeltjesmarkt- steken zo'n vijftig leden in en raampjes de handen uit de aren van de spullen in de Zevenhuizen geschiedt door Kees Oosterhof, Klaas Bak- Duinker en Theo Medema. rommeltjes (die zijn overge- m vorig jaar) en de nieuw ■erde spullen passeren hun Al heet de markt dan Rom- arkt, échte rommel (rotzooi geren ze te verkopen, met een brisje er af, ver inder pardon in de container, sprake is van een zeldzaam natuurlijk. Dezelfde criteria aok gehanteerd bij het uitzoe de circa 4000 boeken die zich atting in de tientallen opgesta pelde dozen bevinden. Christelijke lec tuur en bijbels horen niet op een Rom meltjesmarkt thuis, sexboekjes even min Een uitzondering was de prachti ge Statenbijbel uit 1735, die vorig sei zoen op de Rommeltjesmarkt werd verkocht. Sommige spullen die met een beetje moeite nog wel te herstellen zijn, wor den in eigen beheer gerepareerd. Het meeste defecte spul verdwijnt echter naar de vuilnisbelt. Prijskaartje In de schuur worden de spullen ook gelijk van een prijskaartje voorzien, een veel inzicht vergend karweitje. Maar dat is de heren na zoveel jaren ervaring wel toevertrouwd. Nieuw aan geleverd zijn dit jaar stapels dozen met glas- en aardewerk, pannen, potten, ketels, honderden boeken en tal van uiteenlopende voorwerpen, niet alleen door Oosterenders ingebracht, maar van heel het eiland afkomstig. Enkele aardige rommeltjes die op de eerste markt zijn te verwachten: een collage- „schilderij" van sigarenbandjes, oude plaatjesboeken, oude klokken, een gashaard, wandborden, speelgoed rubberboot, piek up/radiomeubel, een koperen ketel en veel fauteuils. Maar de alleraardigste dingen liggen vaak in een klein hoekje. De Rommeltjesmarkten worden deze zomer gehouden op de zaterdagen 27 juni, 11 en 25 juli en 8 augustus. Deze dagen beginnen om tien uur met een kindervlooienmarkt in de Verlorenkost, die tot twaalf uur duurt. Er is dan te- dememers-aktiviteiten md vrerd de spuitwagen aan het loonbedrijf overgedragen in bijzijn van (v.l.n.r.l rtsco Texel), W.J. Grisnigt. J Grisnlgt, A. Koopman en ing. D. Blauw lontwerper Itndelsraadl. de ook op tijd bespaard. Het bijvullen gaat snel met twee pompen die elk 210 liter per minuut verwerken. Een normale landbouwspuit heeft een in houd van 750 1000 liter. De wielen zijn smal en hoog; de gewichtverdeling is op elk wiel gelijk. Traploos kan tot een rijsnelheid van 0 tot 40 km per uur worden opgetrokken, waarbij een com puter ervoor zorgt dat de vloeistof evengoed gelijkmatig over het gewas wordt verdeeld. Kortom: een hele waslijst die aantoont dat alles in het werk is gesteld om zo efficiënt moge lijk te spuiten en het gewas zo weinig mogelijk te beschadigen. Zittende in de comfortabele cabine, werpt de vraag zich op of het laten spuiten van een gewas nog wel betaalbaar is met dit neusje van de zalm. De firma Gris nigt zal echter geen hogere prijs bere kenen. Verwacht wordt dat de kwali teit van het afgeleverde werk als dus danig goed zal worden ervaren, dat dit méér werk gaat opleveren. Becijferd is dat ongeveer 2000 hectare per jaar moet worden gespoten. Grisnigt spuit reeds het grootste areaal op Texel, na dat hij in 1963 was begonnen met een spuitje van 12 meter lengte totaal. dor eerste bedrijven in Ne- heeft loonbedrijf fa. J. on Zn. uit Den Burg een inde landbouwspuit van een niouw prototype in bedrijf in. De spuitwagen is door Handelsraad ontworpen. Er us geen tractor aan het 'van gewassen te pas te ko- do wielconstructie is ast. issen worden hierdoor minder '9d dan nu het geval is, en dat S' belangrijkste doelstellingen uitwerpen geweest. Om dit te ■ssren zijn enkele nieuwe tech- neljes ingebouwd. Op één 1 zelfs een wereldoctrooi: de schterwielen zijn alle wend- staan via een pendelconstruc- s'kaar in verbinding. Het draai- widt zich in het midden. De "'rijdende spuiten die tot dus- is ontwikkeld, hadden een 'terwiel en mobiele vooras, net 'e tractor. schterwielen zijn zó op elkaar 'dat bij het maken van boch- "'s één spoor wordt gemaakt, 'korter gemanoeuvreerd wor sts bedraagt de lengte van de ïn aan beide zijden twaalf 1 totaal dus 24, en heeft daar- |9'otere reikwijdte dan de i Grisnigt het laatst in gebruik sister). Op een groot stuk dos ook bespaard op het "sal dat heen en weer moet jjsreden. Omdat ook het volu- tank zeer groot is, driedui- (oftewel gemiddeld tien hec- "Skvulling), hoeft niet telkens vuld en wordt zodoen- Zondag houdt de MAB-club op haar motorcrosscircuit in Eierland een twee uurscross. Dit is een motorcross wedstrijd over twee uur, waaraan wordt deelgenomen door teams van twee rijders. De deelnemers stellen hun eigen team samen, waarbij de ci linderinhoud van de motor geen rol speelt. Tijdens de wedstrijden mogen de teamleden zo vaak wisselen als ze wenselijk achten. Inschrijven kan vanaf 14.00 uur in de kantine. Een KNMV-trainingspas is ver plicht en eventueel nog uit voorraad leverbaar bij de secretaris. Voor de drie snelste teams zijn bekers beschikbaar. De Stichting Teater Retaet is dit jaar de eer te beurt gevallen een schenking te mogen ontvangen van de landelijke Stichting Comité Zomerzegels. Uit handen van me vrouw A. van der Eijk-Bierens van het plaatselijk comité ontving Rob Valkenburg, exploitant van bioscoop-theater De Vergulde Kik kert, dinsdagmiddag een geldbe drag van f3300,—. Het geld zal wor den besteed voor de aanschaf van verlichtingsapparatuur. Het is opvallend dat de laatste jaren telkens een schenking op Texel te rechtkwam. Jaarlijks worden zo'n drie honderd aanvragen door landelijke en duizend door plaatselijke instanties in gediend, om doelen op het terrein van maatschappelijk welzijn te ondersteu nen. De helft van de totale opbrengst van de zomerzegelsactie (die van half mei tot 1 juni heeft geduurd) krijgt een regionale bestemming, veertig procent gaat naar landelijke doelen en de resterende tien procent is voor de An tillen. Kennelijk staat Texel in een goed blaadje bij de commissie die over de verdeling oordeelt. Vooral na de oprichting van de Texelse afdeling in 1982 was het telkens raak. Het Mari tiem Museum, dorpshuis De Wald hoorn, de R.K. kerk van Den Burg en het Agrarisch Wagenmuseum werden achtereenvolgens met een gift verblijd. En nu dan De Vergulde Kikkert. Net als voorgenoemde instanties ook een gelegenheid die met hulp van veel vrij willigers moet draaien. Of dat argu ment bij de toekenning een rol speelt, is onduidelijk en ook mevrouw Van der Eijk kon daar dinsdag geen helderheid over verschaffen. De plaatselijk comi- té's hebben bij de verdeling van de gelden geen invloed op de belsuitvor- ming. „En dat is maar goed ook, want anders zou ik hier nu heel wat minder obiectief bii deze uitreiking aanwezig zijn", verklaarde mevrouw Van der Eijk. Zoals elk jaar hield zij weer een vurig pleidooi om de zomer- zegelactie tot een succes te maken. Op elke verkochte postzegel zit 35 cent toeslag, dus als alle Nederlanders één zegel kopen dan kon jaarlijks 5% miljoen gulden worden verdeeld. Dit jaar zijn op Texel 26 vrijwilligsters ac tief geweest bij de verkoop in mei, die op de postkantoren plaatsvond. De afrekening van de actie is haar nog niet bekend, maar de opbrengst zal in ieder geval lager uitvallen dan vorige jaren het geval was. Weliswaar is de toeslag verhoogd, maar de potentiële kopers hadden nu keus uit nog slechts drie zegels, in plaats van vier. Boven dien blijkt de stadspost een grote con current te zijn. Lovenswaardig Rob Valkenburg toonde zich blij verrast met de toekenning: „Een lovenswaar dig bedrag, waarop wij eigenlijk niet meer hadden gerekend". Drie weken geleden ontving de stichting namelijk een schriftelijke afwijzing van het ver zoek. Anderhalve week geleden werd die echter weer ongedaan gemaakt. Het bedrag werd nog even geheim ge houden. Een verheugde Valkenburg in bijzijn van bestuursleden en medewer kers: „Dit is pas de tweede subsidie die Stichting Retaet krijgt. We worden zo langzamerhand verschrikkelijk moe van al die mensen die zéggen dat wij volledig gesubsidieerd worden. Dit geld is ontzettend welkom, we zitten te springen om apparatuur". In die behoefte wordt nu voorzien. Onlangs werden spots overgenomen voor een zacht prijsje van de Heideree schouwburg De Kampanje, die voor liefst anderhalf jaar de poorten dicht doet wegens een ingrijpende verbou wing. Voor eveneens een relatief klein bedrag (f5000,— kan nu lichtregelap- patuur worden aangeschaft. De nu verkregen schenking zal hiervoor wor den benut. Alleen de geluidsinstallatie behoeft nog verbetering. „Na de zo mer beschikken we eindelijk over een goed geoutilleerd theater", aldus Valkenburg.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5