Overkantse hoogstandjes bij winderig concours UTNI HAC verbeterde Molenkoog-record Leuke slotshow De Blijde Rijders Crossen in de duinen Kortenhoeve/Bakker winnen twee uurscross Nacht van Texel" weer eclatant succes Overtreding sluitings Geslaagden ld PAGINA 2 TEXELSE Het concours-hippique van De Blijde Rijders mocht dan zijn uitgesteld, de kwaliteit heeft er niet onder geleden. Drie we ken na die doornatte tweede pinksterdag was er in een (dit maal winderig) De Koog sprake van een prima paardensport dagje, met een feestelijke slotshow ,,Van de wieg tot het graf". Opvallend was dat vooral de overkantse deelnemers flink uit de goedgevulde ruif meeaten. De show werd gestolen door de voltige-demonstraties van „Zilvia's Hoeve" uit Houten en mini- aanspanningen van de Rijnsburgse familie Haasnoot. Mej. A. Rotte veel uit De Rijp zorgde ervoor dat voor de rubriek Eenspannen ere klasse een nieuwe wisselbeker moet worden vervaardigd; zij vero verde deze definitief. Dankzij deze inbreng van de vaste wal slaagt De Blijde Rijders-organisatie erin een jaarlijks variërend en kwaliteitrijk concours voor te schotelen. Voor de eigen leden een stimulans om het on derste uit de kan te halen om de hoogste prijzen op eigen bodem te houden. Menigmaal lukt dat ook; de Texelse aanspanningen gaan bepaald niet in het geweld ten onder. Maar meer nog is het concours hippique het jaarlijkse hoogtepunt voor de vereni ging. De leden steken zich traditioneel in hun beste kostuum, de paarden worden sierlijk opgetuigd en het koper van de wagens tot blinkens toe ge poetst. Door de show aan het einde van het programma werd zondag extra cachet aan dit verenigingsgebeuren gegeven. Het thema ,,Van de wieg tot het graf" werd door alle leden in een parade van zo'n twintig aanspanningen uitgebeeld. De stoet opende met een kraambed-tafereeltje op een wagen, compleet met baker en krijsende baby. Vervolgens trok het leven van enkele decennia geleden langs de toeschou wers met achterenvolgens spelende kinderen, een schoolklasje en een schoolreisje per paard en wagen. De opgroeiende jeugd werd treffend in beeld gebracht op een boerenkar waarop een tuinwal was aangelegd; in de luwte" ervan lag als vanouds een hevig vrijend jong stel, dat in de erop- volgende voorstelling inmiddels als bruidspaar rondreed. Via het vrolijke getingel van een rijdende arresleecom- binatie (als uiting van vrijetijdsverdrijf) kwam het onvermijdelijke slot: de be grafenis. De imposante lijkkoets van de heer H. Haasnoot, die vorige week op Texel werd gebruikt bij de laatste tocht van J. N. Witte, was voortgetrok ken door zwarte paarden met zwarte kappen een schitterend sluitstuk. Helemaal achteraan kwam de moraal van het verhaal. Een duwkar met de spreuk: Mensen met paarden hebben de hemel op aarde, maar komen ze te sterven dan valt er niets te erven". Drassig Voor het publiek dat tot het eind aan toe was gebleven, een show om zich aan te warmen. De winderinge om standigheden rond het drassige con coursterrein in aanmerking nemend, viel de belangstelling niet tegen. Uren achtereen toekijken was de meesten echter te koud, zodat het verloop vrij groot was. Speaker Henk Spigt tracht te voortdurend de mensen erbij te be trekken en vroeg hen hun favorieten aan te moedigen. ,,AI moet u niet denken dat u de jury kunt beïnvloe den", voegde hij eraan toe. Spigt ver ving de vaste microfonist bij de Texel se concoursen, Loek van Bronkhorst, die met Pinksteren zou presenteren. Voor de drie aanvankelijk uitgenodigde juryleden was vervanging gevonden in het echtpaar Oskamp uit Polsbroek en mevrouw Bergstra uit Leerbroek. Voor de eerste maal in de historie waren hiermee bij de Blijde Rijders dames als ringjurylid actief, traditioneel een man- nenaangelegenheid. Genoemde dames behoren niet tot het korps van officiële juryleden, maar zijn wel op en en top vertrouwd met de tuigpaardensport. Zij verrichtten hun taak vlekkeloos. De coördinatie op het terrein was in han den van ringmeester Piet Verdonck. Riet Huitema-Vos beheerde het wedstrijdsecretariaat en het geluid werd verzorgd door de firma Bakker Geluid uit Den Helder. De terreinver zorging stond onder toezicht van C. Hin en Peggy Kamperman en Henk Heetveld waren verantwoordelijk voor de parcoursbouw voor de pony onderdelen. Achter de schermen was hulp aanwezig van hoefsmid Willem van der Linde uit De Cocksdorp en van de Dierenartsenpraktijk Texel. EHBO De twee dames van de afdeling Texel van het Rode Kruis hadden bij de EHBO-post geen druk middagje, al leek het er éénmaal ernstig uit te zien. Tijdens de finales achtervolging met pony's gleed Tessa Blom in de laatste bocht met haar rijdier in volle ren on deruit. Het dier stond op, maar het meisje bleef gillend van pijn liggen. De verwondingen bleken mee te vallen, het letsel bleef beperkt tot een ge kwetste duim. Met de onderarm stevig in het verband reed Tessa later alweer mee in de slotshow. Geschrokken door het voorval nam de wedstrijdleiding een verstandig besluit. De door de natte terreingesteldheid enigszins ge vaarlijke bochten werden uit het traject geschrapt. De finale werd verder verre den als Tally Ho-wedstrijd: lopen tot het keerpunt, dan draven en na het laatste keerpunt galopperen. Winnares werd Mariët Lohning. De enige andere blessure die de EHBO-dames onder ogen kregen, was afkomstig van één der voltige-turnsters, die een elleboog had bezeerd Zij ging naar een arts voor verdere behandeling. Een manoeuvre met een steigerend paard in de rubriek Grote Limiet liep voor berijder en dier goed af. Letterlijk en figuurlijke hoogstandjes demonstreerde de voltigegroep van ,Zilfia's Hoeve" uit Houten, onder lei ding van de heer Van der Maat. Ne gen jongens en meisjes turnden ver plichte en vrije oefeningen, die zowel met turnen als acrobatiek overeen komsten vertoonden. Een deel van de oefenstof voert de groep ook op tij dens krachtmetingen in Parijs en San Francisco, die voor dit jaar op het pro gramma staan. Vorig jaar eindigde de stal bij het wereldkampioenschap te West-Duitsland op een 15e plaats. Vooral het tweede, meer acrobatisch getinte, optreden van de groep deed vele monden open vallen. Bewonde ring was er ook voor het paard, dat om met speaker Spigt te spreken trouw en eerlijk zijn rondjes galoppeer de aan de lijn van Van der Maat. Mata Hari Vertedering wekten de onaangekondig de opkomsten van Shetlanders combinaties van de familie Haasnoot uit Rijnsburg. De mini-paardjes trokken mini-wagens voort, geleid door jeugdi ge bestuurders, geheel in stijl. Het Victoria-wagentje en de gig waren geen modellen, maar antieke exempla ren die vroeger waarschijnlijk in ge bruik waren voor kinderen van families van stand. De gig was historisch sail lant: ooit was het het bokkenwagentje van naaktdanseres Mata Hari, die tij dens de Eerste Wereldoorlog wegens spionage ter dood werd veroordeeld. De heer Haasnoot heeft het pronkstuk in zijn collectie kunnen krijgen omdat zijn echtgenote familie is van Mata Hari. Het Victoria-wagentje kwam op het laatst met een zesspan het terrein op. Bijzondere medewerking werd verleend door majoretten, drumband en fanfare van DEK uit Den Hoorn. De muzikale optredens vormden welkome onderbre kingen van het programma en zijn voor herhaling vatbaar. Als een soort rode draad tussen de aangespannen rubrieken door liepen de optredens van ponyclub De Klep- pertjes en rijvereniging De Waddenrui- ters. In totaal 33 ruiters en amazones onder aanvoering van assistent- instructrice Karin Bakker deden een uit eenvoudige figuren bestaande parade en werkten diverse krachtmetingen af, op snelheid (achtervolging) en tech niek (puntenspringen). In vergelijking met drie weken geleden waren er in de aangespannen rubrie ken nogal wat wijzigingen. Er meldden zich niet alleen combinaties af, maar er schreven er ook nieuw in, zodat het aantal deelnemers ongeveer gelijk was gebleven. Tot de nieuwe krachten be hoorde de 75-jarige J. Helder uit Eg- mond aan de Hoef, met diens 25-jarige Oregon-ruin Alfred. Een com binatie die in de loop der jaren voor heel wat successen borgstond. Dit maal moest de eer telkens aan ande ren worden gelaten. In de ereklasse tweespannen ging P. Schuit met de hoogste eer strijken, voor Helder en Texelaar W. Zijm. Bij de eenspannen Kleine Limiet hield G. du Porto de eilandelijke eer hoog, terwijl bij de Grote Limiet B. Tjoelker de Texelaars J. de Graaf en W. Goën- ga aftroefde. Mej. A. Rotteveel prolon geerde in de ereklasse eenspannen haar titel en mocht de wisselprijs defi nitief in haar prijzenkast plaatsen. Een inwoner van Maasland was met zijn rode Buggy zondag aan het cros sen in de duinen tussen de vuurtoren en camping De Robbenjager. Toen de politie arriveerde was hij al verdwenen, maar werd achterhaald. Op zondag werd onder redelijk goede weersomstandigheden op het circuit in Eierland een twee uurscross verreden. Er werd aan deelgenomen door teams van twee rijders (ongeacht leeftijd en cilinde rinhoud), die elkaar afwisselden. Het bleek een zeer vermoeiende strijd, er was hierbij wel een goede conditie vereist. Hierdoor en waarschijnlijk door de vakantieperiode waren er weinig deelnemers wat jammer was, want er waren mooie bekers te verdienen. De crossers die wel meededen, heb ben goed strijd geleverd. Er zat over de gehele twee uur slechts 6 ronden verschil tussen het eerste en het laatste koppel en slechts 1 Vi minuut tussen het 1e en 2e stel. 1. Michael Kortenhoeve-Nico Bakker 78 ronden, 2 Maarten Hoogenbosch - Niels Koorn 78 ron den; 3 Willem Boersen - Frans Boersen 75 ron den; 4 Grisha Kuhlman - Kees Pol 72 ronden. Moe maar voldaan gingen de strijders naar huis en zien elkaar weer op 12 ju li, wanneer de zomertrial wordt gehou den. Deelname hieraan is mogelijk zonder KNMV-pas. Deze mini-aanspanningen veroverden de harten van het publiek. Eigenaar H. Haasnoot geeft uitleg aan de Blijde Rijders-praeses Piet Daalder. Johnny van de Zwaag had met Wendy de beste pony-aanspanning. L. Altena toonde zich de beste dame in het veld van éénspannen, waarin Ans Blom-de Graaf met Zampa de beste Texelse combinatie was en daarvoor de ge meentelijke ereprijs in de wacht sleep te. Het puntenspringen werd gewon nen door Corine Duin met Lady D. Uitslagen: Eénspan tuigpaarden. Kleine limiet: 1. Albert, 5 |r zw, ruin V. Hoogheid, eig./ber. G. du Porto: 2. Eilonka, 3 jr., zw merrie. V. Uni- tas; eig. Th. Steur. ber. D Altena; 3. Zabay, 6 jrvos. ruin. V. Indiaan, eig./ber W Zijm, 4. Aragon, 5 jr vos, merrie. V. Natuur, eig /ber D. Duin. Eénspan tuigpaarden. Grote limiet: 1 Vivaldie, 7 jrvos merrie. V. Marconi, eig /ber. B. Tjoelker; 2. Zampa, 15 jr. ruin. V Dakota, eig./ber J de Graaf, 3. Oberon, 14 jr. zw. ruin V. Hoogheid, eig./ber. W. Goënga, 4. Ulaan, 9 jr.. vos ruin V. Marconi: eig R. Edel man, ber. H Boom Eénspan tuigpaarden ereklasse: 1. Uromem, 9 jr. vos, merrie. V. Indiaan, eig./ber mej. A. Rotteveel; 2 Siem, 11 jr., vos merrie V. Mineraal, eig J Maas-Nierop, ber. mevr Maas-Nierop, 3 Melrose, 16 jr zw. ruin V. Graaf Oregon, eig. Th. Steur. ber. P Altena; 4. Woutman, 14 jr vos merrie. V. Hoogheid, eig. J. Helder, ber. B. Steltepool Aangespannen pony rijden: 1 Wendy, 6 jr. isabel merrie, eig./ber. Johnny v.d. Zwaag, 2. Fiona, 8 jr. schimmel merrie, eig /ber. Vera Blom, 3. Droppie, eig Manege Bornrif, ber. Misheeta Barnard; 4 Princes, 10 jr. eig. Brian Bakker schimmel, ber. Tessa Blom. Eénspan tuigpaarden gereden door dames: 1 Melrose, 16 jr. zw. ruin. V. Graaf Oregon, eig. Th. Steur, ber L Altena, 2. Uroniem, 9 jr vos merrie. V. Indiaan, eig /ber. A Rotteveel; 3, Sneeuwkoning, 10 jr. schimmel rum. V. Folio, ei- ug P. Schuit ber. M. Schuit-Schuit, 4. Wout man, 14 jr vos merrie. V. Hoogheid, eig J Hel der, ber mevr. G. Zonneveld-de Hoop Finale achtervolging pony's: 1. Mariet Lohning; 2. Marleen Roeper, 3. Ilse Brommersma. Tweespan tuigpaarden, ereklasse: 1. Sneeuwman, 10 jr. en Octaviaan, 14 jr.; eig./ber. P Schuit; 2. Woutman, 14 jr., en Al fred, 24 jr.; eig./ber. J Helder, 3. Maestro, 13 jreig. G. Coevert, en Zabay, 6 jr, ber./eig. W Zijm, 4, Bastiaan, 4 jr. eig, E. v.d. Bijl, en Sas- kia, 11 jr. eig./ber. J Zonneveld Puntenspringen ,,De Kloppertjes": 1. Corine Duin, met Lady M, 670 pnt; 2. Bea Timmer. Marina, 640 pnt; 3 Masja Roeper, San dy, 580 pnt; 4. Annette Kossen, Martin, 570 pnt. De eigenaar van een café in schild kreeg zondagochtend ces verbaal wegens de overt het sluitingsuur. Om 04.00 uur zaak nog geopend. Hij verklaarrti hij dacht langer open te mogen] omdat een feestje aan de gang Aan de Hogere Zeevaartschool! Helder slaagde Ruud Zoetelief u| Burg voor het diploma H.T.Srna met vaarbevoegdheid als stuurrr) grote handelsvaart Voor de cursus typen van de Rïftrg ook geslaagd: Jolanda van derïLj en Ingeborg Looyer. Aan de MTS Den Helder, afdefi/M^ electronica, is geslaagd Jasper fiig- Inli ng COURANT DINSDAG 30 De zwemmarathon met de opwin dende naam Nacht van Texel" zit er weer op. Van zaterdagavond acht uur tot zondagochtend acht uur legden de 90 deelnemers van de merendeels van het vasteland afkomstige verenigingen gezamen lijk 418 kilometer af in het zwem bad Molenkoog, waar de hele nacht een ware feeststemming heerste. De ploeg van de club HAC uit Castricum/Heiloo legde in die twaalf uur 51350 meter af en dat betekent dat het „Molenkoogre- cord" met 200 meter is gebroken. Overigens is het afleggen van een re cord aantal zwemmeters niet het be langrijkste doel van de jaarlijkse Nacht van Texel". Het gaat in de eerste plaats om een gezellige en spor tieve ontmoeting tussen de verschillen de zwemclubs van de overkant en van het eiland. Een goede prestatie is na tuurlijk wel mooi meegenomen en het zijn dan ook niet de slechtste zwem mers die door de verenigingen naar Texel worden afgevaardigd. Nummer twee werd met 46100 meter de club Watervrienden" uit IJmuiden en de derde plaats werd bezet door het A- van de Texelse club TX '71 met 45400. Dat mag een uitstekende prestatie worden genoemd, vooral als in aan merking wordt genomen dat de over kantse clubs in hun overdekte baden het hele jaar kunnen trainen terwijl op Texel het zwemseizoen eigenlijk nog maar net is begonnen. Vierde werd .Aquarius" uit Schagen met 44800 meter, vijfde EZV uit Enk huizen met 44400 meter, zesde ,,Oude Veer" uit Breezand met 44100 meter; zevende De Stern uit Midwoud met 38450 meter; achtste het N-team van TX '71 met 37300 meter; negende Normerven" uit Hippolytushoef met 36050 meter en tiende de Texelse triathlon-zwemmers van 1987 met 30500 meter. De organisatie van het evenement was weer perfect. Niet alleen zwemclub- voorzitter Dik Haker stond weer op de bekende manier zijn mannetje, maar hij kon ook rekenen op de hulp van een schare hardwerkende mede- zwemfanaten. Welbewust wordt niet elk jaar volgens hetzelfde stramien ge werkt, maar wordt voor variatie ge zorgd. Aan de marathon deden meer dere verenigingen mee die niet eerder actief waren in de Nacht van Texel en de muzikale omlijsting werd deze keer verzorgd door een ensemble van de muziekschool, wat erg leuk was. De weersomstandigheden waren uitste kend. Het was windstil bij een vrij ho ge temperatuur en dank zij het wol- kensdek was er geen onaangename „koudestraling" waardoor de natte le dematen snel verstijven. In het begin van de avond speelt dat niet zo'n rol, maar tegen de ochtend doet de ver moeidheid zich gelden en zijn deze factoren van belang. Stijve, pijnlijke schouders ontstonden er wel tijdens het langdurige zwemmen, waarbij de deelnemers elkaar om het half uur af losten. Daar werd wat aan gedaan door de mensen van het centrum voor fysiotherapie uit Den Burg die in wis- seldienst het nodige massagewerk uit oefenden, wat op de bezoekende vere nigingen een zeer professionele indruk maakte. De Nacht van Texel, gespon sord door J. Maas van de gelijknamige supermarkt en Installatiebureau Schuijl, bood ook aan recreatieve zwemmers de gelegenheid om hun sport te beoefenen. Voor hen was er weer een aparte baan, de zg. geinlijn die een groot deel van de nacht goed was bezet en waar totaal 36500 meter werd afgelegd. Een opmerkelijke prestatie leverde Wil- co Stroet uit Wervershoof van de Enk- huizer club EZV. Deze rolstoeler die sinds zijn vijfde jaar zijn onderlichaam niet meer kan gebruiken is een beken- Dinsdag 30 juni Van 20.00 tot 21.00 uur geeft A| International, afdeling Texel heid om brieven te schrijven voj tieke gevangenen: in de openbt bliotheek in Den Burg en op heil Trompstraat 15 in Oudeschild. Musica Texla heeft een uitvoenrj de Hervormde kerk van Oosten aanvang 20.15 uur. Woensdag 1 juli Om 14.30 uur gaat bij het Tur wandeling door de Dennen vans georganiseerd door de Buuretonl Voor de overige evenementen z| Rekreatiekrant. de figuur in de gehandicaptens?) nam onder andere deel aan sche Spelen voor gehandicaptf co legde voor zijn club ook zijn ret tjes af in het Molenkoog-bad, d: alleen met de armen zwemmend Het raadslid Tine Krijnen-Baysg terdagavond om acht uur het st voor de marathon. Zij was op het fluitje te blazen ome steeds blijk van geeft gegeven zwemsport en het zwembad koog een goed hart toe te dra wil dat het zwembad in stand Den Burg en ook dat het bad meer faciliteiten gaat bieden, koog zou eigenlijk overdekt m zijn. In een korte toespraak blijken en prees de Texelse wegens de buitengewoon a creatieve opstelling, niet alleen bestuur maar van alle leden. olgend Tine Krijnen gaf zaterdagavond het startsein voor de marathon en was de vo. ook present bij de sluiting van het evenement. Een hoogstandje van de voltigegroep Zilfia's Hoeve".

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2