Teselaartjes eel vetkuiven, maar ng haar dun gezaaid Eerste geitendag stimulans voor jeugd FAMILIEBERICHTEN VERVOLG VAN PAG. 1 Teso-tarieven Bromfiets uit het verkeer Fiets weg? sch-Roland klaagt over handeling op Texel Verkenners hadden waterweekend" Banden lek TEXELSE verandering van de bootdienst in een dubbeldeksverbinding is een heroriën tatie op de structuur van de organisa tie noodzakelijk geworden. Aan het eind van het jaar is door Van der Torn Buningh ter zake advies uitgebracht. De aanbevelingen - waarbij onder an dere een verbreding van het aan dachtsgebied van de operationele dienst is voorzien - zullen in de eerste helft van 1987 worden geeffecctueerd." Aandeelhouder G. A. Oskam begreep daar niets van en vroeg om een ver klaring van deze .cryptische" zin. Di recteur Hoogerheide legde uit dat de organisatie zodanig is gewijzigd dat de operationele activiteiten van Teso (dus het eigenlijke vervoer) die vroeger vie len onder meerdere afdelingen bij Teso, nu allen horen bij de operationele dienst, waardoor de zaken beter ge coördineerd verlopen. Bult schuld Bij het bestuderen van de cijfers had Jan van der Vis Azn. geconstateerd dat Teso nog een ,,bult" schuld heeft. Hij vond dat de lopende leningen zou den moeten worden ingeruild voor le ningen tegen de huidige veel lagere rente. Maar volgens Bakker en Hoo gerheide was dat onmogelijk. De zake lijke hypotheekovereenkomst op basis van het toenmalige hoge rentepercen tage moet worden nageleefd. Het was Kees Koorn opgevallen dat de algemene beheerskosten" het afgelo pen jaar met maar liefst een miljoen zijn gestegen en hij wilde daarvan een verklaring. Die werd direct gegeven door Hoogerheide: de reclameactie (half miljoen), de bijdrage aan de Stichting WV (f150.000,de kosten die met de reorganisatie gepaard gin gen en een extra hoge bijdrage voor het VUT-fonds. Herkozen Commissaris Klaas Barendregt (38) werd met 115 van de 172 uitgebrachte stemmen herkozen. Zijn medekandi daat Bas van der Beek kreeg 54 stem men en er waren drie blanco briefjes. Naar aanleiding van vragen van Alfons Boom vertelde Hoogerheide dat het fi nanciële nadeel dat ontstaat door het vervallen van de verrekening van de BTW-voorheffing, misschien voor een deel kan worden gecompenseerd door de afschaffing van de BTW op brandstof voor binnenvaartschepen. Die kans is echter niet erg groot. Teso heeft jarenlang de voorheffing kunnen verrekenen (en daardoor het tarief wat lager kunnen hou den) door gebruik te maken van een onvolkomenheid in de wet tekst. In de wet is namelijk be paald dat alleen zeeschepen de voorheffing mogen verrekenen. Omdat de Teso-boten over een zg. zeemeetbrief beschikken konden ze als zeeschepen worden aange merkt, hoewel het hier feitelijk om binnenvaart gaat. Per 1 juni j.l. is de wet echter aangepast en geldt de regeling alleen voor zeeschepen op de internationale vaart. Had Teso er eerst belang bij om als zeevaart" te worden aangemerkt, thans wil men graag profiteren van de gunstiger BTW-voorwaarden die mis schien voor de binnenvaart zullen gel den. „Wij eten graag van twee walle tjes", aldus Hoogerheide. Gerard van der Kooi Fzn. kwam met twee voorstellen: invoering van een vijf retourenkaart met onbeperkte geldig heid, wat zou kunnen door de huidige weekkaart van f20,50 onbeperkt geldig te maken. Voor veel mensen is het be zwaarlijk om in één keer f88,— neer te tellen voor een 15 retourenkaart, wat er toe leidt dat juist die mensen enkele kaartjes gaan kopen en daardbor duur uit zijn. Van der Kooi wilde ook dat de gehan dicapte kinderen die dagelijks in groepsverband naar scholen in Den Helder reizen voortaan meekunnen zonder een kaartje te hoeven kopen. Net als andere scholieren moeten ze het geld nu voorschieten en krijgen ze het later terug, maar het probleem is dat deze kinderen niet goed op het geld kunnen passen, waardoor het systeem veel zorg geeft. Het moet mogelijk zijn om deze kleine groep kin deren zó mee te laten gaan, eventueel op vertoon van een pasje. President-commissaris Bakker beloofde dat beide voorstellen bekeken zullen worden, maar durfde geen toezeggin gen te doen. Vooral de altijd geldige weekkaart veroorzaakt financiële consequenties. Tegen het eind van dit jaar of begin volgend jaar zal in de computer het bestand van „Texelse" automobilisten worden vastgelegd. Bij het kopen van een kaartje in Den Helder zal het dan niet meer nodig zijn Texelaarschap met bewijsstukken aan te tonen. De thans in gebruik zijnde automatische kassa's bieden deze mogelijkheid, maar tot dusver was er geen tijd om het om vangrijke programmeerwerk uit te voe ren. Aldus werd meegedeeld naar aan leiding van een vraag van Kees Koorn. Van mevrouw Peters kwam het voor stel om de voorrangskaart voor Texe laars voortaan onbeperkt geldig te ma ken. Het is nu een probleem om de kaart op tijd ,,op" te krijgen. Bakker beloofde er met de overige bestuursle den over te zullen praten. Hulde Het is traditie dat in de aandeelhou dersvergadering van Teso kritische vra gen worden gesteld, maar er komt ook altijd iemand naar voren die het ge voerde beleid met ferme bewoordingen toejuicht en daarmee applaus incas seert. Die rol werd nu vervuld door Joop van der Meer die lof bracht aan directie en medewerkers voor de gang van zaken in het afgelopen jaar. „Be dankt, sterkte en ga zo door!" Een kritische vragensteller was Hielke Bruining die het onbegrijpelijk noemde dat Teso het afgelopen weekend na de „Duitse week" slechts één boot inzet te waardoor de wachttijden op Texel opliepen tot 2Vt uur. Volgens hem was die drukte best te voorzien geweest. Toen Teso zaterdag (toen er wèl een tweede boot voer) merkte dat het niet druk was had men moeten conclude ren dat die drukte „dus" zondag moest komen. Want al die mensen moesten maandag weer op hun werk zijn. Bestuur en directie verhulden niet dat het een misrekening was geweest. Teso zet niet zo gauw een tweede boot in, omdat krachtens afspraken met de bonden moet worden verme den dat het personeel teveel uren maakt; een probleem in deze tijd van weer groeiende vervoerscijfers. Ook in andere opzichten heeft de capaciteit soms tekort geschoten. Veel eerder dan de bedoeling was heeft men in Den Helder de tweede en incidenteel zelfs een derde kassa in gebruik moe ten nemen. Van een 16-jarige inwoonster van Den Burg werd een bromfiets uit het ver keer genomen voor technisch onder zoek, nadat zij op de Pontweg werd aangehouden wegens te hard rijden. Onze hartelijke dank voor de warme belangstelling, betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve man en onze onvergetelijke vader en fijne opa BERTUS KIEWIET Onze speciale dank gaat uit naar dr. Eissen, Verpleeg huis Texel, wijkverpleging en aan dhr. Maat voor de keurige verzorging. G. Kiewiet-van der Wulp kinderen en kleinkinderen Jan Dirkszoord 8, 1791 GP Den Burg. Wij zijn blij met de ge boorte van onze zoon Guus Wim van Raaphorst Mieke Plettenburg 26-6-87 Vloedlijn 38 1791 HJ Den Burg. 02220 - 3091 Belt u even als u langs wilt komen? ledereen bedankt voor al les wat ik gekregen heb tijdens mijn verblijf en na mijn thuiskomst uit het Oogziekenhuis Rotterdam. Tine Eelman-Vonk 't Horntje Voor strikken, ceintuurs of leren sieraden Leerate lier Astrid. Ook voor al uw reparaties. Hoek We- verstr./Warmoesstr. Tel. 5583. J. vr., 23 jr., zoekt een baan voor 20 tot 40 uur per week. Ben bereid alles aan te pakken. In bezit van rij bewijs B.E. Brieven onder nummer 1004 aan bur. Texelse Courant. Tijdens mijn eindsprint Den Hoorn-Den Burg ver loor ik vrijdag j.l. mijn hor loge (aandenken). Jan Vla ming, tel. 3193. Voor een overheerlijke saté en hamburger natuur lijk naar Nachtbar Casino. Woensdag 1 juli a.s. Avro's Toppop in Questi on. Toegang gratis. Te koop aangeboden 1 afz. kap met kastje, 1 set keuk. bovenkastje, 1 enk. bov. keuk. kastje, 1 was bak m. kr. oud model, 1 2-pers. ijzer. ledk. wit 130 br., 1 2-pers. hout. ledk. 120 br., 1 h. bierv. gr. mod., 1 h. bierv. kl. mod., openh. hout, k. stof binn.deuren 83x201.5 1 x 88x200.5, 1 met doorg.luik m.h. en sl.werk, 1 duobloc wit, 2 vl.roost. 58.5x89 1 m. raamw., 1 vur.koz. 110x104 met raam, 1 vur. koz. 150x108 m. 2 ramen, 1 vur. koz. 200x110 m. 2 ra men, div. palets, 80 staalmand. inh. 30 kg., 2 h. hout, buit. deur met glas 84x200, 1 fit nesstoestel. Tel. (02228) 468 Aangeboden caravan Adria 380 met voortent en luifel, koelkast, kachel en fietstent. f2500,—. Staat op „Woutershok" nr. 85 - Van Galen. Henk Kuip bedankt vrienden en kennissen voor hun belangstelling tij dens zijn verblijf in het zie kenhuis en bij zijn thuiskomst. T.k. Opel Ascona 1.9 1978. Tel. 3107. T.k. Praktica MTL 5 spiegelreflexcamera. Est her, tel. 5177. 30 JUNI 1987 COURANT PAGINA 3 nddezelfde idealen, maar twintig jaar ouder. Veel geiten, veel jeugd en een goede organisatie. Drie elementen die de eerste geitendag van de nog prille Texelse Geitenvereniging kenmerkten. Het erf van de familie P. Bakker van schapenbedrijf ,,De Waddel" aan de Westergeest was zaterdagochtend omgetoverd in een feestelijke beesten boel, waar de keuringen elkaar in rap tempo opvolgden. Als grote jeugdi ge winnaar kwam de 11-jarige Hoornder Otto Goënga uit de strijd. Hij behaalde de eerste plaats bij de jeugdcategorie en sleepte als klap op de vuurpijl met zijn 1-jarige witte geitje Natasja ook de algemeen kampi oenstitel in de wacht. Het was vooral die rubriek 1-jarige wit te geiten die de lof van keurmeester J. B. Bakker uit Zaandam ontving. De Noordhollander met veertig jaar keu ringservaring toonde zich gecharmeerd van de kwaliteit en meent dat hiermee een basis is om mee verder te werken. ,,Nu moet de vereniging er voor zor gen dat goede bokken worden aange kocht. Dat is bepalend voor de toe komstige kwaliteit. Er moet worden uitgegaan van het prototype van het stamboek, dus streven naar witte, kortharige, ongehoornde melkgeiten", aldus Bakker. De keurmeester, in het gezelschap van zijn mogelijke opvolger H. Hoogerheuis uit Wormerveer, be oordeelde zaterdag tevens op verzor ging en presentatie om te stimuleren dat daar bij een volgende gelegenheid door de deelnemers op wordt gelet. De vereniging is inmiddels in het bezit van twee stamboekbokken. Eén ervan, een Toggenburger, was tijdens de gei tendag present. Het imposante dier kan tot de top van Nederland worden gerekend. De witte bok moest ziek op stal blijven. Het is te hopen voor de vereniging dat het dier tijdens het na jaar weer fit is, want dan wacht hem een kudde van witte geitjes die dek king behoeven. De keursmeesters hadden druk werk, want het aantal inzendingen mocht - zeker voor een primeur - fors worden genoemd. Pas na één uur 's middags kon de laatste kampioen worden be kend gemaakt. Het aardige was dat bijzonder veel jeugd de kans had aan gegrepen om hun lievelingsdier te la ten meedingen. In de meeste gevallen onwennig gingen kind en dier rond over het afgebakende keuringsterrein- tje, enthousiast waren de blikken bij het uitreiken van de lintjes. Vooral als de kleur oranje was, want dat beteken de een eerste prijs. Medailles waren er voor hen die het predikaat 1A kregen toebedeeld, voor de beste geit van de rubriek. Presentatie Wie uiteindelijk met de hoogste prijzen gingen strijken was in principe niet zo belangrijk. De essentie van de geiten dag was dat geitenhoudend Texel bij een was en zich tevenover elkaar en anderen presenteerde. De stimulans die van een dergelijke keuringsdag uit gaat, kan zeer belangrijk zijn. Zeker als het evenement zo kundig wordt geor ganiseerd als zaterdag het geval was. Niet alleen was een keurig programma boekje samengesteld, ook op het erf was van een overzichtelijke indeling sprake. Middelpunt was uiteraard het keuringsveldje. Toelichting werd gege ven door speaker Dirk Eelman, keur meester Bakker en Renske van den Tempel. Een kraampje met broodjes, soep, koffie en andere zaken voor de versterking van de inwendige mens, stond in de buurt opgesteld. De meeste geitjes werden warm en be schut gestald in één der schuren. Ook aan de clubkas was gedacht: daar zorgde een loterij met leuke prijsjes voor. Het was te merken dat het bestuur onder aanvoering van de uit erst actieve Renske van den Tempel, tijdens de Hoornder Landbouwdag en andere dierenevenementen al vaker met dit bijltje had gehakt. De zak wol, één der prijzen van de lo terij, kan worden afgehaald bij de fa milie P. Bakker. Voorts dienen hals nummers die nog niet zijn afgegeven, te worden teruggebracht bij F. van Sambeek in Oosterend. Uitslagen Algemeen kampioen Natasja, eig. W. Goënga, reserve kampioen Mariska eig W Abma (1-jarige Toggenburger), mooiste uier Aagje, fokk./eig F. van Sambeek (2-jarige witte geit); kampi- oenslam: Cato, fokk /eig R. van den Tempel; aanmoedigingsprijs (rubriek overlopers) Bontje, eig. LBO Texel; jeugdprijs Anja van Otto Goënaa Kampioen 1 jarige witte geiten: Natasja, eig. W. Goënga; 1-jarige Toggenburgers: Mandy, eig. W. Abma, 2-jarige witte geiten: Tina, eig. G. Witte; 2- en 3-jarige geiten, diverse kleuren- Anita 2617, eig. fam. Hoep, 3-jarige witte geiten- Toos, eig. fam. Bakker; Wine geiten, 4 jaar en ouder. Jan- ny 9, eig./fokk. R van den Tempel; geiten di verse kleuren, 4 jaar en ouder: Antje, eig W.J. Zijm; overlopers, wit, Toggenburgers en bont: Bont|e, eig. LBO Texel; jeugdrubriek. Anja (Lam), Otto Goënga; witte lammeren, geboren vóór 1 april: Mien, eig./fokk. R. van den Tem pel; lammeren, Toggenburgers Sonjaatje, eig./fokk. J. Noom; lammeren, diverse kleuren: Janneke, eig./fokk fam. Hoep. In de nacht van zaterdag op zondag miste een Texelaar zijn rijwiel dat stond bij de Binnenburg De fiets was meegenomen door een andere Texelaar die verklaarde dat „als grap" te heb ben gedaan. Hij kreeg overigens wel een bekeuring voor fietsen zonder licht. De fiets is aan de eigenaar teruggegeven. Kinderen vertellen Renske van den Tempel welke verzorging zij hun geitjes geven, beeld van de goedbezette jeugdrubriek. |sie van de organisatie dat de mu- pn stijl van de jaren vijftig en vandaag de dag nog springle- zijn, werd bewezen. Tegelijkertijd een andere gedachte, van com- éle aard, bevestigd: de Koger ho- kan met dit muziekfestival het sei- lmet een druk weekend verlen- [Zonder rock 'n' roll zou het zater- jn de badplaats een rustige be- ling zijn geweest. Nu trokken veel Ise jongeren, die anders naar Den zouden zijn gegaan of waren gebleven, de snelle schoenen aan Eng De Koog. Vakantiegangers wa- fr ook, maar in mindere mate en niet speciaal op het festival voor- Een zestal uit Hillegom („zeg del ipen zomer een succesvolle toer- circus Busch-Roland dat de af maakte door Nederland en bij 88 rstellingen 80.000 bezoekers is ontevreden over de behande- die van het Texelse gemeente luur werd ondervonden, blijkt uit een artikel in het blad „De orgaan van de Club van Circus- kien Nederland. Daarin vertelt toer eider en perschef Laurens Thoen en- siast over de medewerking die werd Iragt ,e9en in allerlei plaatsen. Veel ge nten vroegen zelfs geen staangeld at ze blij waren met deze attractie, artikel vervolgt: „Alleen Texel liet •noe steekje vallen. Het Texels gemeente- uur vond dat de bedrijfsbrandweer bet circus Busch onvoldoende de dveiligheid tijdens de voorstellingen waarborgen, omdat een aantal b-brandweerlieden direkt bij de stelling was betrokken. Loco- itaris Stam van Texel kwam het '°°r verschuldigde bedrag van ,- (een gereduceerd tarief overi- I persoonlijk vorderen. De heer „Ik wilde het circus zeker niet te- terken, maar Texel heeft in het ver veel problemen gehad met de be ien van circussen. Voor een vorde- van het circus dat vorig jaar optrad, inmiddels een deurwaarder ichakeld. ■actie van Thoen: „Wij begrijpen de Jaren niet helemaal. Ze zeiden zelf iet goed is dat er eens een attractie formaat naar het eiland komt. Wij ten zelfs 12.000 gulden betaald aan ES0 om op het eiland te komen, komen we op Texel en dan vertrou- te onze brandweer niet. Terwijl die sen een opleiding hebben gehad le „u" tegen zegt". In de andere aenten bleek na een grondige in- Jtie van de interne brandweer van ■ircus Busch-Roland dat het niet no- 'as brandwachtdiensten tijdens de 'tellingen door personeel van de ge- Welijke brandweer te laten lopen. maar uit de buurt van Amsterdam, dat klinkt beter") had in het vakantiebud get geen rekening gehouden met iets dergelijks en probeerde op originele wijze aan passé partouts te komen. Midden op straat hield het stel bewe gingloos halt gelijk etalagepoppen. Eén van hen hield uitnodigend een hoge hoed in de aanslag, waarin geld kon worden gedeponeerd. Voorbijgangers bleven nieuwsgierig staan: een „hap pening" zoals in de jaren zestig? Gek ke reacties en opmerkingen bleven niet uit, muntstukken gelukkig voor de groep ook niet. Of het voldoende was om vóór sluitingstijd de café's te kun nen binnenkomen, mag worden bet wijfeld. Als enige onvervalste muzikale exponent van de roerige jaren zestig trad Armand op. Hij toonde een vol Galjoen nog weinig te zijn veranderd. Gedateerde (protest)songs, menigmaal handelend over zijn geliefde generatie conflict, liedjes over de geneugten van bepaalde verboden genotsprodukten, Armand was duidelijk blijven hangen in „zijn" jaren zestig. Met een pot thee en wat „weed" in zijn kleedka mer is Armand tevreden, onderstreepte exploitant Schuiling desgevraagd. An dere artiesten wier muziek min of meer met de jaren zestig is verbonden, waren Franklin Kennedy (met „luister- werk" van Tom Jones e.a.), Kontiki (The Shadows, dus van vlak voor de beatgolf) en Jimmy James and the Blue Flames (met soulmuziek on dersteund door een ijzersterke blaas- sextie). Al het andere was rock 'n' roll in z'n vele verschijningsvormen. Om dat te benadrukken stond op het ter rein naast De Toekomst een tiental Amerikaanse sleeën geparkeerd, die zó weggereden leken uit Hollywood-films uit de jaren vijftig. Om twee uur 's nachts was de rock around the clock, en is het wachten op volgend jaar. Want dat het festival dan wéér plaats vindt, moge duidelijk zijn. Een groep van twintig verkenners van Scouting Texel beleefde een zeer geslaagd weekend te Aalsmeer. De Texelse jongens waren te gast bij de zgn. „Tiflo-groep", die in maart op winterbivak op Texel verbleven. Het weekend werd doorgebracht op het zomeronderkomen van de Aalsmeer ders, een oude rijnaak, die werd afge meerd midden op een plas. Slechts met kleine zeilbootjes kon de wal wor den bereikt. Voor de verkenners was dit de afsluiting van het seizoen. Van een inwoner van Den Burg wer den dit weekend de autobanden lek- gestoken. Aan zijn auto werden eerder vernielingen aangericht. ig festivalganger had zaterdagavond voldaan aan de wens van rganisatoren van het „Back to the sixties"festival om in aan kleding in De Koog te verschijnen. Vetkuiven, leren jacks, schoenen, petticoats en paardestaarten beheersten het beeld de Dorpsstraat. Hippies en andere exponenten van de jaren g-cultuur waren echter dun gezaaid. „Back to the fifties" dus nlijk. Het mocht de pret allerminst drukken. Het was zaterdag- id niet alleen feest in de kroegen, maar ook op straat. Boven- viel geen wanklank te noteren.,

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 3