lGouverneur" greep met iBollen Truus" de macht renlange radiokolder van NCRV Wolff: combinatie van onderzoeker en manager 'Ofl IN( „Snelliusfilm" op televisie RIN-Texel nam afscheid van kopstuk ste viswedstrijd r zomerstop Bekende winnaars crossloop De Koog Evert Koopman werd superieur kampioen Snorkel-examen Kart-ongeval Loterij Tanzania Schade door rijplaten TEXELSE COURANT PAGINA 5 t van Den 1e- practi B-U 39, JS 77,95 ionderdagmiddag naar Radio I luisterde moet gedacht hebben \exel één groot gekkenhuis was. In het urenlange programma Ipe Soleil" bracht de NCRV een opwindende reportage over wort staatsgreep op het eiland, ondernomen door gouverneur Reclette de Charlatan die bezig was het hele economische \l van het eiland ingrijpend te wijzigen en zich daarbij verzeker en de steun van eilandbewoners. gen. Kentekenplaten van auto's zou den voortaan het bankrekeningnummet van de eigenaar moeten vermelden. Parade Aarzelend ging Ellen akkoord met het voorstel dat hij als vice-gouverneur sa men met de baron en Bollen Truus de op handen zijnde parade van Texelse strijdkrachten zou afnemen. Ellen wilde dat doen onder voorwaarde dat er geen gevaarlijk militair materieel in de stoet zou meerijden en als hoofddeksel wilde hij een rode pet èn de verzeke ring dat het nieuwe gouverneursbe wind in elk geval niet „rechts" zou zijn. Voordat de parade aanbrak werd op de haven nog een gesprek gevoerd met mosselkweker Dirk Slik (die tot minister van visserij werd benoemd! en ook Slik voegde zich bij het gezel schap dat zich vervolgens naar het ka non op de dijk begaf waar de parade zou worden afgenomen. Het startschot werd gegeven met het kanon, het jui chende publiek passeerde in dichte drommen (de geluidseffekten werden verzorgd vanuit de tijdelijke studio in De Lindeboom) en het radiovliegtuig dat voortdurend boven Texel cirkelde om de signalen op te vangen en door te geven, voerde zelfs een echte duik vlucht uit. ilderieke gouverneur was donder- lerkelijk op allerlei plaatsen op land te zien. Het was eindredak- ik Felderhof die zich daartoe had ■en in een indrukwekkend tro- uitgaanstenue van een marineof- Op de voet gevolgd door radio- igever Ronald van Steendelaar zich door de gecamoufleerde re- lewagen rondrijden en stopte af om huldeblijken en geschenken Texelse bevolking in ontvangst iep en om mensen aan te zoe le hij als minister in de regering opnemen Leuk meegedaan uwekul was nogal doorzichtig, er niemand was die het echt ge- maar iedereen speelde het spel- iuk mee. Dat gold vooral voor Witte uit De Veen die een rol kreeg in het ludieke radiospel, den van de bollenkisten op het n haar bedrijf werd zij gevraagd delijk huwelijk aan te gaan met uverneur en hem op zijn verdere over Texel te begeleiden. Truus uitzending „Bollen Truus" ge- ging daar gretig op in, liet evens benoemen tot minister van ouw en kreeg als teken van haar waardigheid een tropenhelm schedel gedrukt. at deze plechtigheid plaatsgreep gouverneur van buurtbewoners elman en zijn vrouw al eieren als mk gehad. En een nietsvermoe- vrouwtje dat in de berm van de erbaasd stond toe te kijken, t spontaan een zak aardbeien. Statenjacht uverneur ging nu met Bollen op zoek naar een „statenjacht", presentatief vaartuig dat hij zou n gebruiken voor het afnemen Brades. Het oog viel op het halve dat Lou Witte in De Waal op aan de Polderweg heeft staan wilde de voormalige Engelse ot graag afstaan. Voor de ande- t verevees hij naar de haven van child, zodat de gouverneur en Truus zich daarheen begaven, weg af en toe stoppend om met udige eilandbewoners een vrien- praatje te maken. In Oudeschild Baron Reclette terecht in het museum, waar Cor Ellen zich dellijk bereid verklaarde om in binet van de gouverneur mi- van justitie te worden. Hij kon- direct belangrijke hervormingen wet op de strandvonderij zou in afgeschaft en iedereen zou ian verplicht zijn alle aangespoel- Jllen in te leveren bij het mari- nuseum. Gevangenisstraf zou n afgeschaft. In plaats daarvan n delinquenten onder de „Mo- worden gekielhaald. Verder en er nog wat andere wijzigin- Zo kwam een eind aan de kolder en ging de NCRV weer op een serieuze toer. De rechtstreekse reportages van de lotgevallen van de gouverneur wa ren telkens onderbroken geweest door muziek en door vraaggesprekjes met mensen op straat in Den Burg, zowel Texelaars als toeristen. Sommigen gre pen de kans om een mooi stukje recla me te maken voor Texel of voor hun eigen bedrijf en daar was blijkbaar geen enkel bezwaar tegen. Ook op het terras van De Lindeboom werden interviews gemaakt, onder an dere met Cor van Heerwaarden, die vertelde over het revue-menu in zijn restaurant Klif 23 en met Jaap Dekker van de VVV. Saskia Eelman zong een lied en het laatste uur van het Coupe Soleil-programma bestond uit een in terview met dichter Kees Stip, beter bekend als Trijntje Fop. 's Morgens vroeg was de NCRV al rechtstreeks vanaf Texel in de lucht ge weest met het programma „Vandaag donderdag" met onder meer een inter view met Jan Stolk en Hans de Leeuw die vertelden over het „Tesselhuus" gevolgd door een aflevering van „Wie weet waar Willem Wever woont" met onder meer informatie over de kustafslag op Texel, waarbij werd gesproken door „ome" Piet Vlaming en G. Cadée. Ervaring Een stunt zoals de gouverneursverto ning op Texel is al vaker door Felder hof uitgehaald tijdens een uitzending op locatie in een bepaalde regio. Zo is hij eens opgetreden als douanier aan de grens tussen Friesland en Drente Dirk Slik. Truus Witte. Cor Ellen. ..gouverneur" Rik Felderhof alsmede technici en belangstellenden tijdens de rechtstreeks uitgezonden parade". en heeft als pastoor" in Brabant al lerlei mensen opgezocht. Gebleken is dat de luisteraars zoiets geboeid vol gen De methode wordt toegepast omdat programma's met veel informa tie over een bepaalde streek al gauw saai en langdradig worden: stereotype praatjes van de burgemeester, de VW- directeur, de boswachter en andere voor de hand liggende figuren zonder veel verrassing. Felderhof was erg te vreden over de medewerking op Texel ,,Het is altijd weer spannend als je aan zoiets begint. De mensen zijn overal anders en zouden best heel agressief kunnen worden als ze met zo'n voor stelling worden geconfronteerd en zich voor de gek gehouden voelen. Maar het ging hier fantastisch. De mensen haakten leuk op het onderwerp in". Niet voor iedereen was het een volsla gen verrassing om door de NCRV- reporters benaderd te worden Het programma was voorbereid door pro ducer Imre Somogyi. Die had Bollen Truus" ontmoet toen hij op Texel op zoek was naar een adres waar zijn zoon in de vakantie zou kunnen bollenpellen. Dinsdag 7 juli om 20.50 uur wordt via Nederland II de film „Het land houdt niet op waar de zee begint" uitgezon den. Het is een reportage van de Snel- lius ll-expeditie in Indonesië. Bij deze wetenschappelijke onderneming speel de het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee een belangrijke rol. atste viswedsttijd voor de zo- lop werd zondag gevist nabij eddingboothuis te De Cocks- Deze wedstrijd bracht veel de kant, in totaal 298 stuks, lort die het meest werd ge en was schar. In de vestiging van het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer nabij 't Horntje werd donderdagmiddag of- ficeel afscheid genomen van dr. W. J. (Wim) Wolff, die 11% jaar op Texel heeft gewerkt. Wolff was één van de grondleggers van de Texelse RIN-vestiging en heeft een voor aanstaande rol gespeeld bij de ont wikkeling ervan. De verscheidene sprekers kenschetsten hem als een alom gerespecteerde persoonlijk heid, die zijn gezag ontleende aan zijn kwaliteiten als onderzoeker in vereniging met managerscapaciteiten. Het is ook door^deze combinatie van onderzoeks- en leidinggevende capaci teiten dat Wim Wolff (46) naar elders vertrekt. Hij treedt nu in dienst als hoofd onderzoek bij de RIN-vestiging in Leersum. Op Texel was hij hoofd van de afdeling estuariene ecologie, die zich bezig houdt met onderzoek aan de Nederlandse kustwateren, in het bijzonder de Waddenzee. De basis voor het werk van deze afdeling is ge legd in de periode 1975-1979, door de activiteiten van de Coördinatiegroep Onderzoek en Beheer van het Wad dengebied (COBW). Coördinator was vanaf het allereerste begin Wim Wolff. De in Eelde geboren Wolff had voor zien naam gemaakt als onderzoeker aan het Delta-instituut te Yerseke. In het begin van de zeventiger jaren bestond er een dringende behoefte om het ecologisch systeem van het Wad dengebied te onderzoeken, om zo doende verantwoorde beheersplannen te kunnen opstellen. De Stichting Veth had toendertijd de beschikking over een legaat van 710.000,— om hieraan te besteden, hetgeen uiteraard veel te weinig was. De actie „Natuur" die in 1974 in Nederland werd gehouden, had een miljoen opgebracht en die kwam uiteindelijk op de bankrekening van de stichting. Wim Wolff werd aan gezocht om het werk op poten te zet ten. Hij kwam in 1975 naar Texel en kreeg onderdak bij het NIOZ, waarmee blijvend nauw zou worden samenge werkt. De werkgroep kreeg meer gestalte door jle komst van de onder zoekers Smit en Dijkstra, even later gevolgd door Dankers. Peter Reijnders, die als zoöloog van het RIN vanaf Texel opereerde, hielp ook een handje mee. Prof. dr. J. J. Zijlstra, directeur van het NIOZ, stak zijn bewondering voor het werk van de groep niet onder stoelen of banken, tijdens Wolff's af scheid. Alle rapportages die waren voorgeno men, werden gerealiseerd, constateer de Zijlstra. Volgens hem was dit vooral te danken aan Wolff, „een harde wer ker, goede schrijver (heel belangrijk) en een man met een bezonken oordeel". Standaardwerken De vergaarde kennis van de onderzoe kers werd uit de doeken gedaan in een aantal boekwerkjes, met bijdragen van meer dan honderd andere onderzoe kers en tenslotte vervat in drie boeken onder eindredactie van Wim Wolff, die nu nog gelden als standaardwerk over het Waddengebied. Vele citaten uit wetenschappelijke publicaties bewijzen het: als je iets over het wad wilt we ten, raadpleeg je eerste de boeken van Wolff (aldus één der sprekers). Toen aan het eind van de jaren zeventig het CBOW-project werd afgesloten, werd het onderzoekswerk voortgezet onder hoede van het RIN. De afdeling estua riene ecologie was een feit. Voor huis vesting was een oplossing gevonden in het vrijgekomen mosselverwatersta- tion van het RIVO. Niet alleen kon het RIN in de gebouwen terecht, ook kon een deel van de Rivo medewerkers daar blijven werken. Onder leiding van Wolff ontwikkelde de afdeling zich ver volgens tot een gezaghebbende instan tie in zowel de wereld van weten schappers als die van beleidsmakers. Sprekers van beide terrreinen waren uitgenodigd om donderdag het woord te voeren. Dat waren dr. A, J. Sepers algemeen directeur van het RIN te Arnhem, prof. dr. J. J. Zijlstra van het NIOZ, Ton Sleijfer secretaris van de (voorlopige) Waddenadviesraad, Jaap de Vlas namens het directoraat Na tuur, Milieu en Faunabeheer, Karei van der Zwiep namens de Landelijke Vere niging tot Behoud van de Waddenzee, A. Drinkwaard (voormalig directeur van het RIVO Texel) en NRC-directeur Jan Kuiper (ook in zijn positie als oud onderzoeker bij TNO). Van hen drukte De Vlas zich het meest kernachtig uit. Hij noemde het RIN het „wetenschappelijk geweten" waarop de beherende instanties altijd met vragen konden terugvallen. „Door deze samenwerking is naar mijn me ning méér goed gedaan met het beleid voor de kustwateren, dan anders goed zou zijn gegaan." Over Wolff: „Wim was de eerste spruit. Later is een boom ontstaan, maar de stam heet nog altijd Wolff. Aan de appels her- c/e, nas J afdeling Jeugd: _*nder Duinker 334 cm, 17 vissen; 2e Jan mmorn Keijser 67 cm, 4 vissen; 3 Stefan Raate- ■D 35, cm, 1 vis. beugi9 senioren. 1 Map v.d. Zwaag 677 cm, 'n, 2. Cor Huisman 646 cm, 34 vissen; 3. togen, 630 cm, 36 vissen. Totaal gevan- 91 meter. enstand van het kampioenschap 1987 is: I Jeugd: 1. Alexander Duinker 2035 cm. Jacob Keijser 1371 cm; 3. Stefan Raate- cm. en 4. Sebastiaan Duinker 0 cm. senioren: 1 Map v.d. Zwaag 3209 cm, Huisman 2980 cm, 3. Theo Buren 2475 Paul Verhagen 2454 cm, 5. Pierre de "45 cm; 6. Kees Bakker 2221 cm; 7. Ad 2173 cm; 8. Willem Verhagen 1961 cm; «flel 1716 cm; 10. Rein Kuyper 1716 cm; «Bos 1350 cm; 12. Willem Moor 1100 •Wim van Aperlo 959 cm; 14. André de cm; 15 Marius Stevens 485 cm; 16. «e Zwart 162 cm; 17. Riet Buren 138 cm; PKrölls 111 cm. Assers hebben tussen de één en wedstrijden meegevist. De lten zijn voor zover als nagegaan ,0rden, nog niet eerder zo groot est. ijgende wedstrijd om het kampi- is op 30 augustus, aanvang bij Paal 17. r'e 9astenwedstrijden begint 7 ju- eindigt op 20 augustus. Deze Men staan open voor iedereen. Wim Wolff, zijn vrouw Ineke en de heer Sepers hebben volle aandacht voor één der sprekers tijdens Wolff's afscheid. kent men de boom. Wel, er zijn bij zonder veel appels afgevallen; veel rap porten dus, bovendien van een hoge kwaliteit. Dat kan op het conto wor den geschreven van Wolff, die het au reool heeft van de objectieve weten schapper die gewoon zegt hoe het echt is. Als hij wat zei, nam je ge woon aan dat het waar was." De diverse sprekers vergaten niet WOlff's echtgenote Ineke bij de lof te betrekken. Namens de medewerkers overhandigde dr. Norbert Dankers haar een fraai boeket. Klantgericht In zijn afscheidswoord noemde Wolff vijf zaken die hij heeft nagestreefd: een goede wetenschappelijke kwaliteit, samenwerking met andere onderzoek sinstellingen, een klantgerichte wer kwijze, zo optimaal mogelijk gebruik van de faciliteiten, en een goede werksfeer. Hij constateerde onder meer dat van het toaal aan RIN-publicaties dat in de loop der jaren in vaktijdschriften ver scheen, een kwart van onderzoekers van de vestiging Texel afkomstig was. De doelstelling om zo open mogelijk te staan voor wensen van anderen, heeft volgens Wolff eveneens vruchten afge worpen. Tientallen instanties uit binnen- en buitenland, maar ook bij voorbeeld een particuliere pierenspitter, kregen antwoord op hun vragen. Voor ts zei Wolff van mening te zijn dat het zien van resultaten, de praktische toe passingen van verricht onderzoek, zeer stimulerend werken op de onderzoe kers, en daarmee het functioneren van het RIN. Een opvolger van Wolff is nog niet be kend, voorlopig neemt Norbert Dan kers de zaken op Texel waar. Zondagavond liepen tijdens de derde crossloop in De Koog 135 atleten en atletes de afstand tussen het start- en finishdoek. Er kwamen deze keer bijna geen verrassende winnaars uit de strijd; voornamelijk veroorzaakt door het geringe aantal deelnemers. Bij de 1 Zi km-atleetjes vierde Dave Dijkstra voor de derde achtereenvol gende keer een triomf. Hetzelfde resul taat boekte M. Goënga bij de 8 kilo meterlopers; J. W. Kraay, I. van Lubek en D. Bakker pakte alledrie een twee de achtereenvolgende zege in hun resp. categorie. Alleen bij de 4 km. recreanten kwam er een nieuwe winnaar uit de bus. R. van de Wetering had weinig tegen stand te duchten van N. Eelman en R. de Beer en zegevierde met een minuut voorsprong. Mini-jeugd D. Dijkstra 5.58 mm.; N Koopman 6.00; F. Eelman 6.03. Jeugd t/m 14 jr: J. W Kraay 17.46 min., D. van der Slikke 18 29; R. Stevens 18 46. Heren. 8 km: M. Goënga 27 40 min., J. Smit 28 01, T. Franchimon 28.53 Veteranen 8 km D. Bakker 31.24 min., M Nickmans 31.32; D. Dijker 32.29 Dames: I van Lubek 20.07 min.; M. Visser 21.18; N Bruining 21 22. Recreanten: R. van de Wetering 16.15 mm., N Eelman 17.13, R de Beer 17.29 Op superieure wijze reed Evert Koopman naar de Texelse titel wielrennen. De talentvolle junior presteerde het zaterdag zelfs om het peloton op een ronde te rijden, haalde even adem en demarreerde vervolgens weer. Bij de jeugd fi nishte Frans Witte als eerste. De seniorenwedstrijd op de wielern- baan werd gekenmerkt door het uitval len van enkele favorieten. Edo Kooi man trapte een spaak uit het wiel en moest door deze onzorgvuldigheid de strijd staken. Dirk Vinke kreeg een lek ke band, maar kon geen ronde vergoe ding krijgen, omdat de pech hem min der dan twintig ronden voor tijd over kwam. Eerder in de wedstrijd kampte ook Bas Vaars met materiaalpech. Hij kreeg evenmin een ronde vergoeding, een beslissing van de wedstrijdleiding die door de sterke junior niet in dank werd afgenomen. Niettemin kan niet worden gesteld dat Evert Koopman zijn zege louter aan het wegvallen van zijn concurrenten heeft te danken. In de beginfase was vooral Leen van Elk actief in ontsnappingen. Met Theo Boom nam hij halverwege de wedstrijd eén kleine voorsprong. Van Elk viel la ter terug in het peloton en staakte de strijd, maar zijn rol werd overgenomen door Evert Koopman. Die haalde Boom bij en liet hem ter plekke. Meer dan een ronde achter Koopman werd de pelotonsprint gewonnen door Hans van Osch, terwijl jeugdrenner Henk Broekman zeer verrassend derde werd. Bij de jeugd behaalde Frans Witte het clubkampioenschap. Tweede werd Jor- di Vinke, derde Udo Visser. De deelnemers aan de eerste cur sus snorkelen, die in zwembad Molenkoog werd gegeven, hebben woensdagavond examen. Vanaf acht uur zullen veertien leerlingen worden geëxamineerd. Indien zij slagen volgt volgende week een extra les, waarbij wordt gedoken met zuurstofflessen, in samenwer king met Duikclub Texel. Maandag 6 juli start een nieuwe cur sus. Deze heeft veel weg van een spoedcursus, want na drie weken zal examen kunnen worden afgelegd. Daarvoor moeten de deelnemers per week driemaal komen snorkelen. De cursus kost in totaal ƒ22,50 per per soon. Opgave is mogelijk bij het zwembad, telefoon (02220) 3373. De lessen staan onder leiding van Nico Erwich. Een leerlinge van een school uit Alk maar wist woensdagochtend haar skel ter op de kartingbaan niet op tijd tot stilstand te brengen, waardoor zij twee klasgenootjes raakte die aan de kant stonden. Eén daarvan werd met een hersenschudding en kneuzingen opge nomen in het Geminiziekenhuis te Den Helder, de ander had alleen wat kneu zingen en schaafwonden. Het winnende nummer van de loterij Tanzania was 938, van G. Schraag uit 't Noorden. Bij het oversteken van de kruising Rommelpot/Witteweg in Den Hoorn, liep de auto van een inwoner van die plaats schade op aan de uitlaat, door dat de rijplaat erachter bleef haken. Wegens werkzaamheden aan het kruispunt liggen de platen over de weg. De schade zal met de gemeente worden geregeld.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5