(jroen £war1j~ lOOjaarjong van narij een voorstellingen Aquacircus op Texel Voltooiing jachthaven weer een maand later ■andweer autoritair gedrag verweten ixels jongetje rdronk bijna Molenkoog Woensdag weer folkloredag nieuwe dee! is nu geheel 7 JU RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.194 VRIJDAG 10 JULI 1987 rtvertenties, abonnementen, etc. ld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 parkstraat 10 of Warmoesstraat 45. Den Burg, telefoon 02220-2741. 'werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.. Harry de Graaf, Pelikaan- 5 De Koog, telefoon 02228 - 266 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs A19.20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties; Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Aquacircus komt niet naar Texel. Als reden hiervoor mt de circusleiding de autoritaire opstelling van de Texel- randweer. In een vooroverleg met de gemeente en ndweer, eind juni, kreeg het circus te verstaan dat twee idwachten van de brandweer tijdens de voorstellingen oogje in het zeil moeten houden. Voor deze diensten )t worden betaald. In alle andere Nederlandse gemeenten voorstellingen plaatsvonden, kon het circus volstaan de eigen brandveiligheidvoorzieningen. Van 30 juli tot en 5 augustus zouden negen voorstellingen worden gege- de lezing van pr-manager de Jong van het Aquacircus, lij het bewuste overleg aanwe ns. Brandweercommandant van Wilsum houdt er een iets ire versie op na. Volgens hem d nog niet vast dat per voor- ng twee brandweerlieden aan- g moeten zijn. Dat was nog nkelijk van de samenstelling iet tentdoek. Aan de hand van ichnische gegevens hierom- zou de mate van brandge- lijkheid kunnen worden vast- eld. Aan dit brandweerverzoek pek werd niet voldaan. l-jarige Dennis Huizinga uit Burg moest dinsdagochtend spoed naar het Gemini- anhuis worden vervoerd, nadat ijdens het spelen in zwembad enkoog bijna was verdronken, jongetje was met zijn rechter- bekneid geraakt tussen de en van een afscheidingshek- k. dat zich bevindt onder de ibrug aan de rand van het die- lad. Zijn toestand was vanmor- nog steeds zorgwekkend. Dngen moet spelenderwijs met zijn i klem zijn komen te zitten en is Dlgens onder water geraakt, om- te half twaalf. Een vriendje ont- e dat er iets loos was en sloeg n. Een in de buurt zijnde badgast lilthoven bevrijdde de jongen uit s positie en bracht hem naar de Eén der twee dienstdoende bad- sters trok het kind uit het water laste direct hartmassage en mond nond-beademing toe. Met as- mtie van twee anderen slaagde de neester erin om hart en ademha- weer op gang te krijgen. Per am- nce werd het slachtoffertje naar Iziekenhuis gebracht, alwaar het I opgenomen op de afdeling inten- care. Daar werd nog geconsta- i dat het rechterbeen was roken. Maatregelen een na het ongeval zijn in het mbad maatregelen getroffen. Op van de gemeente, die Molenkoog Jngang van dit jaar in eigendom h, werd het hekwerk verwijderd, nwijdig aan de loopbrug werd in diepe bad een lijn gespannen om andere zwemmers uit de buurt te iden. Een snel opgeroepen extra as- ent hield toezicht op de loopbrug, hmorgen is het hekwerk weer ge- atst, de spijlen afgedicht met tststof platen zodat nu sprake is 1 een geheel dichte wand. Het hek- 'k was al twaalf jaar onder de loop- 9 bevestigd. Het diende om te "komen dat zwemmers onder de fonnen brug konden komen en, bij- eeld door zich van de bodem af [zetten, met het hoofd in harde aan- ln9 met de onderkant ervan zouden wen komen, met alle gevolgen van n- Er zijn nooit signalen geweest er mogelijk sprake was van een vearlijke situatie. Het bad voldoet l de normen die zijn gesteld in de °P veiligheid van bad- en zwem- chtingen en wordt gecontroleerd or een speciaal daarmee belaste in- van Provinciale Waterstaat. De Jong van het Aquacircus windt zich op over deze uitleg: ,,lk kan toch zeker geen stukje uit ons tentzeil gaan knippen. Bovendien had dat totaal geen zin. Vorig jaar moesten ook, al leen op Texel, bij het circus Busch- Roland brandwachten van de brand weer aanwezig zijn en de tentzeilen van dat circus zijn van precies dezelfde makelij. Tentzeilen worden standaard gemaakt volgens strenge Duitse wette lijke normen, die hoge eisen stellen aan de brandveiligheid van circussen. Nee, 't is gewoon de overdreven instel ling van de brandweer op Texel." Aquacircus voelt zich de brandwachten dus opgedrongen. Van Wilsum meent dat de brandweer zich wel autoritair móet opstellen. „Veiligheid staat voorop. Als de brand weer vindt dat het noodzakelijk is dat er twee brandwachten aanwezig zijn en waterdruk op de slang staat, dan moet dat. De vraag is dus alleen, of het gemoeten zou hebben. Het is niet zo'n grote tent en als het zeil aan de brandveiligheidsnormen voldoet, zou het eventueel zonder onze brandwacht kunnen. Maar om daarover te kunnen beslissen, hadden we die gegevens over dat tentzeil nodig", aldus Van Wilsum. Het alternatief zou dan het laten lopen van een brandwacht door een orde dienst van het circus zijn. Met dergelij ke eigen ordediensten wordt dit jaar op Texel bij evenementen waarvoor brandwacht vereist is, proefgedraaid. De brandwacht moet bestaan uit vier personen, die door de brandweer zijn geïnstrueerd. Later wordt nog eens ge controleerd of zij hun taken goed ver richten. Ook aan dit alternatief zijn kosten verbonden. Teveel kosten, vol gens de circusleiding. „Wij moeten dan vier mensen inhuren. Daar neem je geen jongetjes van vijftien voor, dat pak je serieus aan. Dan zou het dus nog duurder worden. Dit alternatief is wat ons betreft niet ter zake", aldus woordvoerder De Jong. Raadsbesluit Voor alle duidelijkheid: betaling aan de Texelse brandweer voor verleende diensten die niet direct op brand be trekking hebben, vloeit voort uit een besluit van de gemeenteraad: de zgn. „verhaalkostenregeling". De gemeente subsidieert de brandwachtkosten alleen nog bij activiteiten van niet- commerciële aard. Een circus wordt niet daartoe gerangschikt. Een centen kwestie dus: de vrijwillige brandweer is duur en de gemeente kan dat geld niet allemaal zelf ophoesten. Voor be paalde diensten worden dus sedert enige tijd bijdragen gevraagd. De kosten bedragen f 46,- per persoon per uur. Voor twee brandwachten zou dat in het geval van het Aquacircus neerkomen op f 300, - per voorstel ling. De regeling kost het circus dus een kleine f 3000,- extra. Gevoegd bij de extra transportkosten (bootl, de bekende druppel die de emmer deed overlopen. Wim de Jong: „Texel is een gok. We lopen het risico dat het mooi weer is en dan zitten de mensen 's middags op het strand in plaats van in de tent. Met onze beperkte capaci teit van 500 plaatsen kunnen we dat 's avonds nooit meer goedmaken. De en treeprijzen willen we niet verhogen. Maar op het eiland zitten een hoop mensen, dus is het voor ons aantrek kelijk. Bovendien past het circus daar goed in De Koog en zijn er op Texel goede mogelijkheden om reclame te maken. Texel moet gewoon blij zijn dat zoiets komt. Jammer, want wij hadden ons erop verheugd." Bassin Het Aquacircus, dat dit jaar voor het eerst wordt geëxploiteerd, onder scheidt zich van andere circussen doordat het een bassin heeft in plaats van een piste. In het programma tre den onder meer krokodillen en zee leeuwen op. Dat, als consequentie van de regeling, het circus nu niet naar het eiland komt, wordt bij de gemeente betreurd. Er zijn nog pogingen ondernomen om een tussenoplossing te vinden. Het Aquacircus kon echter niet wachten op een nieuw overleg in verband met de planning van hun voorstellingen. In de eerste week van augustus zal de tent in een andere gemeente worden opgezet. Texel zal het dit jaar zonder circus moeten stellen. Niet eind augustus, maar vermoedelij'k pas een maand later zal de nieuwe jachthaven in Oudeschild kunnen worden op geleverd. De vertraging komt doordat de asfalteringswerk- zaamheden aan het talud wegens de bouwvak komen stil te liggen. In principe zou deze week met de asfaltering worden gestart, nu de verwijdering van 150.000 kubieke meter grond een feit is en druk wordt gewerkt aan de egalisering van het talud. Dt werkzaamheden In vogelvlucht. Het nieuwe deel is nu geheel ultgegreven. De pijl geeft aan waar da doorbraak komt. De foto werd vorige week gemaakt door J. Nauta. Deze nieuwe vertraging is een tegen valler voor hoofdaannemer Van Noor- denne BV, de gemeente Texel en de watersportvereniging. De gemeente wil graag dat nog dit seizoen de nieuwe jachthaven in gebruik wordt genomen. Dan kan worden gesignaleerd wat eventueel nog aan de geplande opzet schort. Deze kinderziekten zouden dan vóór de start van het volgende wa tersportseizoen kunnen worden verhol pen, zodat men dan meteen volop kan draaien en de aanloopverliezen beperkt blijven. Het lopende seizoen werd al als verloren beschouwd. Van de plan ning om nog vóór de zomer gereed te zijn, moest al vrijwel direct na de gun ning van het werk, eind december, worden afgeweken. Toen Van Noor- denne in de eerste week van januari een begin wilde maken, was het ter rein veranderd in een ijsmassa, waar door pas half februari de eerste vrach ten grond werden afgevoerd. Op een gegeven moment was duidelijk dat de haven pas na de grote zomerdrukte, naar schatting eind augustus, gereed zou kunnen zijn. Van Noordenne ging er daarbij vanuit dat ook tijdens de bouwvak zou kun nen worden doorgewerkt. Dit streven blijkt nu dus niet haalbaar. De hoofd aannemer is namelijk afhankelijk van de asfaltverwerking door de firma Daalder uit Alkmaar. Het asfalt, van een speciale samenstelling, móet ter plaatse, in de asfaltmolen van Daalder op het Oudeschilder haventerrein wor den vervaardigd. Aanvankelijk verkeer de de hoofdaannemer in de veron derstelling dat het asfalt ook in Utrecht zou kunnen worden gedraaid, bij het bedrijf Ewebo. Het eindprodukt zou vervolgens per schip naar Texel worden getransporteerd. Tegen deze methode heeft Bitumarin, een specia listische onderneming op het gebied van waterbouwkundige werken, be zwaar gemaakt. Bitumarin heeft het "asfaltmengsel genaamd Fixtone, ont wikkeld en er patent op gekregen. Het eindprodukt moet van hoogwaardige kwaliteit zijn en bij vervoer per schip wordt „ontmenging" van het asfalt gevreesd. Dat wil zeggen dat de wa- terdoorlatende structuur mogelijk wordt aangetast. Liever laat men het asfalt dus ter plekke draaien, ofschoon de firma Daalder geen ervaring met de produktie ervan heeft. Over ruim een week breekt voor de werknemers van het Alkmaarse bedrijf echter de bouw vak aan. Op 11 augustus gaat men pas weer aan de slag. Er is nog overwogen om in de reste rende dagen vóór de bouwvak alvast een deel van het talud met asfalt te bedekken. Dan zou Daalder dagelijks van drie uur 's middags tot negen uur 's avonds daarmee bezig zijn. Het be drijf heeft de komende dagen op Texel namelijk nóg twee klussen, voor de gemeente aan de Heemskerckstraat en voor het Waterschap aan de Ruigen- dijk. Hele werkdagen voortgaan met asfalteren is daardoor niet mogelijk. Na de bouwvak zal echter man en macht worden ingeschakeld, zodat binnen twee weken de benodigde 1100 ton as falt is aangebracht. Toch ligt het werk tijdens de bouwvak niet helemaal stil, zo is de bedoeling. Electriciteitskabels worden gelegd door de berm en ook door het deel dat straks wordt doorgebroken en de ver binding met de huidige jachthaven gaat vormen. Dat is echter onvoldoen de voor drie weken werk. De afgelopen dagen werden de laatste kubieke meters grond weggegraven en afgevoerd. De 250 meter lange en 100 meter brede put heeft nu overal een diepte van 3.50 meter beneden NAP: De put vertoont hier en daar plassen water. Grondwater en kwel. Continu moet worden bemalen, zodat de vrachtwagens hun werk kunnen blijven doen. Zoals bekend wordt de afgegra ven grond verkocht aan particulieren (agrariërs) en ging een deel naar ge meentewerken, waterschap en aanne mersbedrijf De Vries en Van de Wiel, te gebruiken bij diverse projecten op het eiland. Nabij de PEN-centrale is het gronddepot, merkbaar aan de ber gen neergestorte grond. De aluminium steigers van Franse makelij die nadat de nieuwe haven is volgelopen en de doorbraak is gerealiseerd, in de haven worden geplaatst, zullen worden aan gebracht door aannemer Meijert Boon uit De Cocksdorp. Ironisch genoeg, want Boon is niet alleen voorzitter van de Watersportvereniging Texel („be heerder" van de nieuwe jachthaven, die door alle vertragingen van een ver loren zomer mag spreken), maar ook de constructeur van steigers van „drij vend beton", die dit jaar voor het eerst in de haven werden toegepast. Een fi nancieel aantrekkelijke en degelijke constructie zo is gebleken, die echter toen de gemeente over de soort stei ger moest beslissen, nog slechts op papier stonden en nog verder moesten worden uitgewerkt. Woensdag is in Den Burg voortaan weer folkloredag. Deze week startte een seizoen met een zilveren randje, want de Stichting Texelse Folklore bestaat 25 jaar. In klederdracht gesto ken dames en heren met oude trekkers en motoren beten de spits af. Défilé, dorsen en ringsteken trokken veel be kijks. Net als vorig jaar staat één the ma centraal. En voor de rest: veel tra ditie. Het publiek wordt vermaakt met oude dansen en ambachten en kan in de kraampjes voor uiteenlopende koopwaar terecht. Prachtig uitgedost wandelen een ou derwetse burgemeester, een schout (in vroeger tijden het hoofd der politie) en Ada van Holland door de straten. Er zit een verhaal aan de laatste dame vast. Ooit zat zij gevangen in De Lin deboom en werd van daaruit verban nen wegens een erfeniskwestie. De mannelijke leden van haar familie von den het geen pas geven dat zij de eerste in lijn der erfopvolging was en maakten zich zo van haar af. Op de Vismarkt staat een schandpaal op gesteld en een heksenwaag. Wie te licht werd bevonden in vroeger eeu wen hield zich vast bezig met magie en kwam op de brandstapel. Wat de toeristen er niet van weerhield om de aloude gebruiken uit te testen. Tijdens de folklore is niet alles oud wat de klok slaat. Hoewel vrijwel alle maal in klederdracht gestoken, wordt hier en daar gewoon de hedendaagse winkelinventaris voor de deur op een kraampje aangeboden. Toch heeft het sfeer: oude machinerieën, waar ooit echt mee werd gewerkt, vrouwen die wol spinnen of kantklossen, een man die stoelen zit te matten. En wat uiteraard niet mag ontbreken: een hok met Texelse schapen. Aaien

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1