wmwibiw Decennium van absurd toneel krijgt waardering COMEDIA DE LA NIOZ IN „AMATEURRACE" Week lang tennissen bij toernooi Deuce Snorkelaars slaagden allen Geslaagd Homerun van David Wolff iilin Tweede onderli zwemwedstrijdEjaj Camera gestolen Gemeentesubsidie voor omroep NRC Orgelbespeling in Doopsgezinde kerk Wielerzege B-poule voor nieuwkomer „Subway" li Marcel Wernand: ambities na tien jaar uit de koelkast? PAGINA 2 TEXELSE COURANT opleiding af. Met acteren als hobby heeft Wernand zich in tien jaar NIOZ echter prima kunnen uitleven. Ambities om toneel op de eerste plaats in zijn leven te zetten, houdt hij (voorlopig! in de ijskast. ,,Die ambities heb ik wel ooit gehad, maar nu ben ik er tien jaar te laat mee. En weet je wat de voordelen van het NlOZ-toneel zijn? Je zoekt samen de stukken uit, en als je weinig tijd hebt of er geen moer voor voelt, dan sla je rustig een beurt over". In het zwembad Molenkoog werd vorige week het eerste snorkel- zwemexamen afgenomen. Dertien kinderen moesten een vrij pittig examen afleggen, in het snorkelen, maar ook in redding zwemmen met maat (buddy), comman- dospringen en uitvoering van diver se opdrachten onder water. Dat dertien geen ongeluksgetal is, blijkt uit het feit dat alle jongens en 1 meisje het examen met succes afleg den. De examencommissie stond on der leiding van Janny de Koning. De geslaagden zijn: Vincent Bakker, Jeroen Spigt, Pascal Spigt, Herko van Heerwaarden, Robert Jan Kuipers, Sjors Takes, Ronald Ridder, Aris van der Vis, Sander Schaatsenberg, San- der van Beek, Remco Oostra, Jordi van Heerwaarden en als bijzondere vermelding de eerste vrouwelijke kandi date Imelde van Heerwaarden. Als extra krijgen de geslaagden een extra les duiken met flessen, i.s.m. duikclub Texel. Nieuwe kandidaten voor de volgende snorkelcursus kunnen zich uiterlijk tot woensdag opgeven bij het zwembad. Mieke Slot is geslaagd voor de cursus receptioniste/informatrice aan het Schroevers Instituut te Den Haag. In de zondag gespeelde honkbal wedstrijd Texla-AIcmaria Victrix 2 sloeg David Wolff In de derde in ning een knappe homerun, mede daardoor kon Texla de wedstrijd met 13—11 op haar naam brengen. Aanvankelijk leek Texla op een eenvou dige overwinning af te gaan. Martin Marinus leidde de verdediging goed, zodat Texla, dat ook aanvallend goed speelde, een ruime voorsprong op kon bouwen: 1-1, 7-11, 11-3, 13-5. Moeilijkheden kwamen er pas tegen het einde van de wedstrijd, toen de concentratie, ook door de hitte, ver flauwde. Relieve-pitcher Erik Schneider kon Alcmaria aan slag weinig proble men voorschotelen, zodat Alcmaria tot 13—11 terugkwam. Al met al hoefde Texla geen gebruik meer te maken van de gelijkmakende slagbeurt, de over winning was binnen. Hoogtepunten uit de wedstrijd waren naast de reeds genoemde homerun, de honkslag en het gescoorde punt van invalster Yvon Vittali en het slaan van Henk Huitema (3 honkslagen uit 3 beurten!. Daarnaast blijft het snelle honklopen, inclusief de buiksliding, van Yvo Zutphen, een attractie op zich zelf. VRIJDAG 10 J lond' Onder zeer goede weersomsti den hield ZPC TX 71 vorige ,L onderlinge zwemwedstrijden.! 6)1 leden deden hieraan mee, wu veel nieuwe leden. De slagen, den gezwommen, waren: den vlinderslag en rugcrawl. De uitslagen waren 25 m vlinderslag, jongens ondar| 1. Henk Pennings 37.1; 2 Coen Zoor, l0'in Ruud van Veen 45.6. 25 m. vlinderslag, meisjes ond«r|i 1. Ilona Keijser 30 0; 2 Mariska Daalfr Evelien Zijm en Imme Wassmk beider, 25 m vlinderslag jongens onder 10 1. Dennis Schouwstra 28.0, 2, Edwin 28 7; 3. Marcel Verhagen 32.6. 25 m vlinderslag meisjes onder 10 ja* 1. Tamara den Brok 24.1, 2. Chnstien en Marieke Hut 24.2. 25 m. vlinderslag, jongens onder 1. Edwin van Lubek 22.3, 2. Simon 24.9; 3. Ingmar Veeger 25.0. 25 m. vlinderslag meisjes onder IJ) Patricia den Brok 19.3; 2. Jophry vd, 3 Nienke Baars 21.2. 50 m. vlinderslag jongens onder 14 1. Sander Schouwstra 38.5, 2. Ronni» 49.5; 3. Joerie Eilers 59 0. 50 m. vlinderslag meisjes onder 14) !nve in s >re r 3t n ho De een •dho urm* Cavi jitge it op jlere stig iilin van ag. m ir us ii en t naai bij in 112 jnig ikke ets 1. Esther Hut 44.2, 2. Marleen Keijser Mariska Buren 46 5 50 m. vlinderslag jongens onder 18 heren: 1 Olivier de Koning 45.1 (onder 16) urn 1. Marcel Reihart 30 8; 2. Adriaan Vertj 3. Peter Haker 35.1. 50 m. vlinderslag meisjes onder 16 1. Ingrid van Lubek 42.1, 2 Ariette C« 43.7; 3. Debbie Mosk 43.7 25 m. rugslag jongens onder 8 jaar 1 Henk Pennings 37.2, 2. Ruud vanV^ 3. Coen Zoon 52 8 25 m. rugslag meisjes onder 8 jaar 1. Ilona Keijser 27.2; 2 Mariska Daalds Evelien Zijm 41.1 SC> ew tiet lek iwt R jas: eb ine rtc r b' 50 m. rugslag jongens onder 10 jaar 1 Dennis Schouwstra 1.00.0, 2. Fedor 1.01.4, 3 Edwin de Boer 1.07.0. 50 m. rugslag meisjes onder 10 jaar 1. Tamara den Brok 55.0; 2. Marleki 56.1; 3. Christien Pennings 57.4. 50 m. rugslag jongens onder 12 jaar. 1. Edwin van Lubek 52.2; 2 Simon Di 54.1; 3. Fulco Driehuis 1 03.7. 50 m. rugslag meisjes onder 12 jaar 1. Patricia den Brok 49.6, 2. Jophry vd 53.5; 3. Nienke Baars 54 6 60 m. rugslag jongens onder 14jaarKP9 1. Sander Schouwstra 38.7; 2 RonnieïHhfi 45 8 en 3. Joerie Eilers 55.3 50 m. rugslag meisjes onder 14 jaai 1 Esther Hut 43 6, 2. Mariska Buren 4 Jacqueline Kooiman 51.4. 50 m. rugslag jongens onder 16 enf^ioe 1 Olivier de Koning (onder 16) 1.34.8. Heren: 1. Marcel Reichart 1 16.3; 2 Adr kaart 1.18.7; 3. Norbert Eelman 1.20 7 50 m. rugslag meisjes onder 16 jaar 1 Ingrid van Lubek 1.29.4; 2. Debbie N: 1.31.0; 3. Claudia Buren 1.36,3 w' fli een t< ht Uit een woning in De Koog were vroege ochtenduren van dinsdag filmcamera ter waarde van ƒ200, vreemd. De camera is eigendom een 43-jarige vrouw uit Enschec; waren geen sporen van braak. ,,De uitlaat was zo lek als een gieter, je kreeg pijn in je harses van de gaslucht. En de meesten hadden het zo zwaar na een weekendje jazzen." Een kwartier voor tijd arriveerde het stel. Tijd om zenuwachtig te worden was er dus niet meer; tijd voor grime ren en omkleden ook nauwelijks. Comedia de la NIOZ staat op Texel al jaren garant voor een verras send toneelavondje uit. Dat zich tussen de grijze muren van het onderzoekscentrum nabij 't Horntje een arsenaal aan creatief thea tertalent bevindt, begint langzamerhand ook aan de andere zijde van het Marsdiep door te dringen. Recentelijk werd tijdens het jaarlijkse Eénakterfestival te Schagen de publieksprijs in de wacht gesleept. Erkenning op grote schaal ligt in het verschiet: de groep is hoogstwaarschijnlijk de komende winter op het tv-scherm te be wonderen. Eén amateur-acteur is wellicht zelfs tot tweemaal toe te zien: Marcel Wernand, zowel met de groep als solo. Het programma waar het om gaat is getiteld: „Amateurrace". Een nieuw Vara-programma, opgezet in de vorm van een „spelshow". Niet te verwarren met spelletjesshow, maar een show waarin wordt gespeeld (geacteerd). Niet-betaalde acteurs tonen hun kunnen in acht shows en een finale. Vandaar „Amateurrace". Hoe de uiteindelij ke formule er precies uitziet, is nog een vraag. Gezelschappen die acteerprestaties le veren op het gebied van tv, toneel of film behoren in elk geval tot de deel nemers. In voorrondes wordt uitge maakt wie van de 200 250 toneel groepen zich aan tv-kijkend Nederland mag presenteren. Comedia de la NIOZ behoort dus tot de categorie die een geslaagde auditie heeft gedaan. Dat gebeurde in het weekend van 13 en 14 juni, op Texel beter bekend als het Jazzweekend. Theatergroep SAAI heeft ook nog een kans; de Texelse groep doet mee aan de laatste voor ronde, eind augustus. Ook toneelvere niging Sint Jan had zich ingeschreven. Vorige week bleek dat de Vara- deskundigen ook de individuele acteer prestaties scherp in de gaten hadden gehouden. Solisten krijgen ook een De gemeente zal f8500,— bijdragen aan een omroepsysteem voor het Natuurrecreatiecentrum in De Koog. De resterende f17.500 wordt gesubsidiëerd door de provincie. Het NRC heeft behoefte aan een omroep-installatie die in alle ruimtes kan worden gehoord en waarbij ge bruik kan worden gemaakt van een draadloze microfoon. Dit laatste is vooral van toepassing bij het voederen van de zeehonden, als door de betrok ken medewerkers voorlichting wordt gegeven aan het publiek. Meestal gaat dit verhaal voor het grootste deel ver loren voor de bezoekers die te ver van de NRC-medewerker zijn verwijderd. Met een draadloze microfoon, combi natie met een goede omroepinstallatie kan een groter deel van de bezoekers op de hoogte worden gehouden van de problematiek van de zeehonden- en vogelopvang. De installatie kan ook worden benut voor mededelingen van algemene aard, zoals aanvangstijd van het voederen van de zeehonden, de vertrektijden van bussen enz. Ook bij congressen en voorlichting aan groe pen is een omroepsysteem van nut. De kosten bedragen f26.000,—, waar van de provincie Noord-Holland f17.500,— zal betalen. De f8500— die daarnaast nog nodig zijn komen uit het krediet voor aankopen voor mu sea, dat op dit moment nog f1400,— bedraagt. kans om in het programma hun op wachting te maken. Wie weet behoort Marcel Wernand daarbij. De 34-jarige assistent fysische oceanografie dient zich op 16 en 17 juli te melden voor proefopnamen. Dat de Vara geen half werk wenst af te leveren, blijkt uit de komst van regisseur Dick Evans naar Texel. Eind deze of begin volgende week zal Evans Wernand voorzien van regie-aanwijzingen voor het stuk dat de Texelaar moet opvoeren. Maandag wist Marcel Wernand nog maar weinig méér dan deze summiere gegevens. Script en videoband moesten nog wor den toegestuurd. Amper een week heeft hij dus de tijd om zich voor te bereiden. De proefopnamen dienen puur om te bekijken hoe de uitgebeel de situaties op beeldband overkomen, en op welke wijze ze eventueel in de programma's zijn in te passen. Aan de hand van het aldus verzamelde materi aal selecteren de programmamakers de solisten die op tv mogen verschijnen. Solist Wernand speelt een gedeelte uit „Tootsie", een succesfilm van Dustin Hoffman. Als tegenspeler fungeert op de 16e en 17e in de Bussemse studio's Comedia-collega Bouwe Kuipers. Tot diens verbazing werd Kuipers boven dien gevraagd om als figurant op te treden in één der scènes die aan het begin van de show in beeld zullen worden gebracht. Ook deze scènes worden tijdens de proefopnamen gerepeteerd. Initiatief Het zou voor Marcel Wernand een rui me beloning betekenen voor zijn initia tief om de Comedia de la NIOZ voor „Amateurrace" kandidaat te stellen. Feitelijk was het Wernands moeder die de zaak aan het rollen bracht. In een groot landelijk ochtendblad had zij een oproep gelezen en die uitgeknipt en opgestuurd naar zoon Marcel. Zijn me despelers waren wel voor het plan te porren. Eind mei, 2Ié week voor de eerste voorronde, werd het bericht ontvangen dat de groep welkom was. Een zeer korte tijd dus om wat in te studeren, terwijl notabene driemaal moest worden opgetreden. Op de eerste plaats moesten de deelnemers een scène kiezen uit het eigen reper toire. Ten tweede werd gevraagd om een stukje op te voeren uit een (tv)film naar eigen keuze. De derde opdracht zou pas ter plekke bekend worden: improvisatie. „De overledene" was een logische eerste keuze. Het stuk lag nog vers in het geheugen en was bovendien suc cesvol gebleken in Schagen. Twijfels bleven er evengoed: „We hadden geen idee of het zou pakken in een kwartiertje. Er was maar een man of twaalf in de zaal en de juryleden staan erom bekend dat ze nooit lachen..." Illusionist Voor de tweede opdracht ging de voorkeur in eerste instantie uit naar Freek de Jonge's „De illusionist". De onvergetelijke eetscène met pap kwam het meest voor uitvoering in aanmer king. Helaas, de videoband bleek bij nader inzien niet in voorraad. Ijlings werd een andere film gehuurd: „Abel" van schrijver/regisseur/acteur Alex van Warmendam. Marcel Wernand: „We zochten naar een scène met zoveel mogelijk acteurs tegelijk op de planken. Het maximum in „Abel" was vier personen. We had den natuurlijk maar een korte tijd om alles in te studeren, dus er moest ook niet al te veel tekst inzitten". Een dans- en eetscène met een merkwaar dige dialoog bleek geknipt. „Er vallen veel stiltes in dat stukje. Als je daarop gaat inkorten, werkt het niet. Je moet die stiltes consequent volhouden. We hebben goed gelet op de reacties van de acteurs op de video en verder de tekst letterlijk overgenomen. Die besloeg niet meer dan drie A4-velletjes. Na twee dagen had iede reen de tekst in zijn hoofd zitten en hebben er nog vier, vijf keer op gerepeteerd". Toen het gezelschap, tien personen sterk, zondag 14 juni richting Nieuwe- gein trok, had het geen benul of het met deze twee stukken kans van sla gen zou hebben. Maar daar werd te voren niet zwaar aan getild; zou er niets van terecht komen dan was er nog geen man overboord en was men tenminste een ervaring rijker. De reis was trouwens een theaterstuk op zich. Met tien personen in een oude brand weerbus was het knap benauwd. Lippenstift Wernand en Maarten Mulder werden als eersten door grimeuse Juul Swart- hof onder handen genomen. Zij ver tolkten de twee vrouwenrollen in „De overledene". Na een kwartier vlot doorspelen was het hup de lippenstift af voor Wernand en op voor het vol gende stuk. „Op het schrijven dat we hadden gekregen waren enkele voor beelden genoemd van flms waaruit we een fragment zouden kunnen kiezen. Nou dat kon je merken. Vóór ons en na ons was het „Zeg 'ns AAA" wat de klok sloeg, dus wij sprongen er bij voorbaat al uit", aldus Wernand. Ver volgens steekt hij - nog duidelijk nage nietend - van wal over het „Abel" fragment. „Tijdens het spel begon er langzaam maar zeker een doordringen de geur van haringen te hangen. We hadden er twaalf op tafel liggen, het toneel was op een gegeven moment van die lucht vergeven. Ik moest er vier opeten, maar ik kon er absoluut niet meer dan drie naar binnen wer ken." Onder regie van de vaste eigen regisseur Maarten van Arkel liep het stuk naar gevoel van Wernand en zijn medespelers Bouwe Kuipers, Aliëtte Schrama en Karin Parlevliet, gesmeerd. Er was echter nog maar tweederde deel volbracht. Vara-medewerkster Lies de Wind wees zes spelers aan die in het diepe zouden worden gegooid om opnieuw te leren zwemmen. Improvi seren dus. Uit zeven situatieschetsen moesten drie gevormde koppels er eentje kiezen en voor de vuist weg ac teren. Rogier Daan, Cinthia Winkel man, Bertus Heerschap en Anneke Bol waren nog niet aan de beurt geweest, en daarnaast werden Aliëtte Schrama en wéér Wernand uitgekozen. Achter de schermen profiteerde technicus Joop Stringer van de luxe faciliteiten die alle deelnemers waren aangebo den. Ook het improviseren verliep niet slecht en daarna was het afwachten geblazen. Op 2 juli kwam het ver wachte telefoontje van het verant woordelijke produktiebureau ID-tv. Het is „praktisch zeker" dat de groep bij de echte tv-opnamen aanwezig zal zijn, zo kregen de Texelaars te horen. Zwart op wit staat het nog niet maar het ziet er in elk geval rooskleurig uit. Tien jaar Voor Comedia de la NIOZ zou het een fraaie opluistering van het 10-jarig bestaan betekenen. Het eerste stuk dateert officieel van 1976, maar een jaar later ging de kern spelers die nu nog de kern van de groep uitmaakt, voor het eerst aan de slag. „Absur distische/morbide" toneelstukken, to taal afwijkend wat er op Texel voor de rest tijdens het winterseizoen aan ama teurtoneel wordt geboden, werden het handelsmerk. In de eerste jaren voor een select gezelschap (alleen NIOZ- personeel), later ook voor groot publiek. Voor Marcel Wernand een soort late vervulling van een oude droom, als je het zo tenminste wil noemen. Veertien jaar geleden volgde hij een opleiding aan een toneelschool. Na een tijdje meende hij dat hij toch maar beter een „echt vak" kon gaan leren, en brak de Voor de derde achtereenvolgende maal houdt tennisclub Deuce het zogeheten „Tesseltoernooi". Zater dag om negen uur 's ochtends gaat het sportevenement van start met 140 deelnemers, waarmee het deelnemersveld flink groter is dan bij de voorgaande editie. Volgende week zondag is de laatste speeldag. Op die dag zullen de laatste finalepar tijen worden afgewerkt, die dan een week lang tennissen en (vermoedelijk) gezelligheid afsluiten. In voorrondes in verschillende categorieën (indeling af hankelijk van speelsterkte) maken 140 deelnemers uit wie zich voor de finales plaatsen. Minder dan de helft, 65 ten nissers, zijn lid van de organiserende vereniging. Verder hebben clubs van de vaste wal ingeschreven en doen slechts enkele badgasten mee. Sportie ve vakantiegangers hebben nog wel een kans op deelname. Op enkele on derdelen is nog ruimte in het speel schema. Opgave zo spoedig mogelijk via telefoon (02220! 3150, tussen zeven en negen uur 's avonds. In principe zijn elke dag van negen uur 's ochtends tot circa negen uur 's avonds de tennisbanen aan de Emma- laan bezet door toernooideelnemers. De meeste partijen zijn 's middags en in de vooravond gepland. Er wordt gespeeld volgens een afvalsysteem. Naar het zich laat aanzien zullen veel sterke spelers en speelsters acte de présence geven, gqzien de omvang van het deelnemersveld van de C- categorie, na de A- (internationale) en B-categorie (landelijk niveau) het sterkste tennisniveau in Nederland. De C-categorie is evenals de Dl- en D2-categorieën tijdens het Tesseltoer nooi onderverdeeld in klassen voor he ren, dames, gemengde deelname en dubbels. Texelse vertegenwoordigers in de C-categorie zijn Hans van Slooten, Gretha Beijert, Wim Soederhuysen en Theo van Manen. Tweemaal wordt een „Tesselse feest avond" gehouden op het Deuce- terrein. Aanstaande zondag is een vi- savond en vrijdag staat Texels lams vlees op het menu. Die avond (na af loop van de voorrondes dus) wordt muzikaal luister bijgezet door de Texel se band The Sassy Call. Zaterdag wordt in de Doopsgezin de kerk. Kogerstraat, Den Burg, een orgelbespeling verzorgd door de organist van de kerk, de heer Piet Kraijma. Aanvang 20.15 uur. Het concert is gratis toegankelijk. De volgende orgelwerken worden ten gehore gebracht: Meinen Jesum lass ich nicht - Johann Gottfried Walther; Drie orgelkoralen van Johann Sebasti an Bach, t.w. Christus, der ist mein Leben, Jesu, meine Freude en Ich ruf' zu Dir, Herr Jesu Christ; Fantasie in f van J. Hooft; Flute Piece van George Green; Offertoire van Léon Boëllmann; Trio van Johann Ernst Rembt; „Komt als kind'ren van het Licht" van Feike Asma. Op donderdag, zaterdag, zorxfc maandag is in de Vergulde Kikte film „Subway" te zien met indi hoofdrollen Isabelle Adjani en Christophe Lambert, die hiermee Cesar won voor de beste acteur, aanvang is 20.30 uur. Helena heeft een beleefde jonge uitgenodigd haar verjaarsfeestjel wonen. Deze Fred maakt daar er misbruik van door haar safe te p ren en er met haar auto vandoor gaan. Daarna maakt hij per teli beleefd excuses, maar eist wel fr. voor het teruggeven van een sier uit de safe. Helena is totaal van plan hierop in te gaan, it maakt toch een afspraak. Op verzoek vindt dit plaats in de waar hij zijn toevlucht heeft gen Daar heeft hij vrienden gemaakt persoon van de Roller en de blr man. De eerste is een tasjesdief rolschaatsen en de tweede is bloemenmand een spion van de tie. Verder ontmoet hij in de mé lerlei muzikanten met wie hij en sant een groep vormt. Als Helena en Fred elkaar ontrrx ontdekken ze dat ze verliefd zijn kaar, maar daar moet het bij want Helena heeft de politie ingf en Fred heeft het een en ander gelen. Hij slaagt erin zijn groep uitvoering te laten geven in een van de métro die in gereedheid»: gebracht voor een klassiek concet Maar de politie is hem op het si en een volijverige rechercheur hem neer.... Bij de vrijdagavond gehouden wedstrijd op de wielerbaan in Den Burg werd de sprint bij de jeugd ge wonnen door Frans Witte. Hij versloeg Jordy Vinke, terwijl Udo Vinke er vlak achter als derde eindigde. Op enige af stand volgden Jasper Braam en Den- hard v.d. Slikke, gevolgd door Roald v.d. Slikke. Bij de B-rijders was het nieuwkomer Eelke Seepma, die de sprint won van Kees Koopman en Wil Braam. Martin Visser moest wegens materiaalpech voortijdig de wedstrijd staken. In de A-poule bouwden Evert Koop man en Tijmen Wit een voorsprong op van ongeveer een halve ronde. De sprint van de groep werd gewonnen door gastrenner Peter Galle uit Bre men. De vierde plaats ging naar Dirk Vinke, vóór Jan Nico v.d. Ploeg en Willem Trap.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2