Strandexpress" hele zomer De Koog door Oude zuivelfabriek voor grootste deel ontmanteld Bruining raast a/s sneltrein voort nu m Gemeente moet toeristisch belang van Hoornder «j fietspad aantonen BAKKERS IJZERHIl Aantal gegadigden voor overname „WAT IK ZEGGEN WOU.." Laf Westerlaken wint trial Terrastheater Botsing Lammerenmarkt Deuk Valpartij met motorfiets „WAT IK ZEGGEN WOU.." Pech en geluk Papegaai verkoos de vrijheid Geslaagd Geslaagd 5nd ^^INKE^OUDEj Een vakman werkt met BOSCH! PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 14 j( Het eerste deel van het voormalige zuivelfabriek-complex ,,De Eendracht" is verkocht. Timmerman Kees Dros uit Den Burg wil zijn werkplaats vestigen in de loods op het terrein achter de fabriek. Voor wat betreft het eigenlijke fabrieksge bouw is de Melkunie nog steeds in onderhandeling met een aantal gegadigden. Eén van hen heeft belangstelling voor overname van het gehele gebouw, de anderen overwegen een gedeelte aan te kopen. De ontmanteling van de fabrieks- ruimten vordert intussen gestaag; het grootste deel van de inventaris is verkocht en verwijderd. De meeste Texelse kaasmakers zijn inmiddels te werk bij de Melkunie- fabrieken te Opmeer en Lutjewin kel. Vier man zijn momenteel nog bezig met het wegslopen, mooier gezegd, de „ontmanteling". Hoe „schoner" de fabriek wordt opge leverd, hoe hoger de vraagprijs die de Melkunie kan bedingen. De on derhandelingen worden half au gustus weer hervat. „Een zuivelfa briek past niet ieder. Het is een kwestie van tegen de juiste man aanlopen", verklaart een Melkunie woordvoerder de lange duur der onderhandelingen. Met welke po tentiële kopers men in gesprek is, wilde hij niet zeggen. Naar België Met geïnteresseerden voor de fabrieks- inventaris werd sneller concreet zaken gedaan. De kaasmakers die in de fa briek achterbleven om te helpen slo pen, weten zich de eerste week (na Pinksterenl nog goed te herinneren. Er moest toen keihard worden gewerkt, want dagelijks meldde zich een vracht wagen bij het gebouw aan de Schil- derweg, om afgeladen telkens richting België te verdwijnen. Een Belgisch zui- velfabriekje had een groot deel van de installaties gekocht. Het complete ba nenstelsel, persen, bakken, keerders en uitpakkers worden nu gebruikt bij onze zuiderburen. Een kaasboerderij in Kat- woude kocht het hele centrifugelokaal, terwijl de pasteur met leidingen en koeling op Texel bleef, bij Sint Dona- tus. De wei-indampinstallatie ging naar DMV Lampia, een grote zuivelcoöpera- tie in het zuiden des lands, die echter bij een fabriek in Hamburg werd ge plaatst. Veruit de meeste spullen zijn van de hand gedaan. Vier kaasbakken tienduizend liter, kooien waarin de kazen werden gepekeld en zo'n twee duizend planken herinneren er nog aan dat het gebouw zestig jaar lang als zuivelfabriek heeft gefunctioneerd. Ka zen zijn niet meer te bespeuren. Half juni, twee weken ma de laatste werk dag, waren de laatste Texelse produk- BRSVtN VAM LEZERS- BUTEN VEAANTWOOROElUKhE© *AN OE REÖIXTK ten gerijpt en kon het pakhuis worden ontruimd. De loods op het terrein achter de fa briek is dus gekocht door Kees Dros. Het 70 meter lange gebouw is onder verdeeld in vijf compartementen van elk veertien bij vier meter. De voorma lige kantine was in één der ruimtes ge vestigd, maar ook de omkleedruimte, garage en werkplaats. Dros, die mo menteel zijn werk verricht in een schuur bij boerderij Rozenburg aan de Akenbuurt, gaat hiermee in ruimte be hoorlijk vooruit. In eerste instantie zal het onderkomen té ruim zijn, verwacht Dros. Hij overweegt daarom tijdelijk een deel van de loods te verhuren. Dros is nu drie jaar zelfstandig bezig en slaat nu dus zijn vleugels wat ver der uit, al blijft het voorlopig een een manszaak. Meer werkgelegenheid in de toekomst sluit hij niet uit. Voorals nog is het de bedoeling dat hij er zijn timmerbedrijf voortzet en de voorraad meubelen uitbreidt. Dros vervaardigt houten tuinameublementen e.d. en wil bekijken hoe de verkoopmogelijkheden zich ontwikkelen. Mocht voor zijn pro- dukten een goede markt blijken te bestaan, dan is het aanleggen van een voorraad interessant. Aan de overname van de loods zit nog wel een „mits" verbonden: de gemeenteraad moet vanavond goedkeuring geven aan de bestemmingswijziging van de voormali ge zuivelfabriek. Onbekende grappenmakers hebben en kele keren 's nachts het hek opengezet van het landje aan de Nikaldel waar mijn inmiddels bekende paard Kornet zeer tijdelijk staat. Laten deze laffe lie den zich realiseren dat het aldus laten ontsnappen van dit paard tot zeer ge vaarlijke toestanden kan leiden als het ongecontroleerd over de nachtelijke wegen van Texel gaat zwerven. Ik hoop dat eventuele getuigen niet werkloos zullen toezien en mij en/of de politie een seintje zullen geven. Hielke Bruining De Koog Met een trialmotor over hindernis sen rijden geeft al problemen, met een crossmotor datzelfde doel is een nog grotere opgave. Het geluk te Danny Westerlaken zondag ech ter de concurrentie, waaronder een heuse trialmotor, af te troeven. Als eerste moesten de deelnemers een gevecht aan het een serie boomstam metjes. Enkelen werden hier gelan ceerd, anderen gingen er fluitend over heen. De daaropvolgende wip was voor niemand een probleem. Nonstop 3 en 4 over het dijkje en tussen de lintjes door gaf bij scherp sturen en een juiste dosering van het gashandle niet al te veel moeilijkheden. Nonstop 5, het door Kees Dros be schikbaar gestelde Dafje, moest van achteren bestegen - en via het dak en de motorkap weer worden verlaten. Met name Hans de Winter de monstreerde hier een spektaculaire ma nier van afstappen. Kees van Liere vond dat geklauter niet nodig en sprong er dan maar overheen. De olie drums waren goed te nemen tenzij ze voor het achterwiel uit gingen rollen. Het venijn zat ook nu weer in de staart, want de laatste nonstop bestond uit een scherpe bocht over een aantal buitenbanden van een ste vig formaat. De geur van smeulend rubber markeerde hier de plaats van handeling. De prijzen werden beschikbaar gesteld door Cees Ran en Willem Boersen. De uitslag na 3 ronden van 7 nonstops: 1. Danny Westerlaken 10 str.pnt; 2. Michael Kor- tenhoeve 13 str.; 3. Peter Daalder 17 str.; 4. Ruud Keijser 18 str 5. Maarten Hoogenbosch 19 str.; 6 Willem Boersen 23 str.; 7 Kees Pol 23 str.; 8. Ron Hin 23 str.; 9. Henk Witte 25 str.; 10. Wim Mets 26 strafpunten. De Engelse acteur, mimespeler, co- mediant Tim Jonas geeft woens dag twee theatervoorstellingen bui ten op het terras van de Vergulde Kikkert. De aanvang is 14.00 en 15.30 uur en het is gratis. Woensdagavond voert toneelvereni ging St. Jan daar het blijspel „Ciao" op, aanvang 20.00 uur, en tree f7,50. Tim Jones heeft veel acteerervaring. Hij heeft deel uitgemaakt van een groep, gespecialiseerd in comedie en clownerie. Nu werkt Jones aan een solocarrière met een „vuurshow" en improvisatie, waarbij het publiek wordt betrokken. Toen een 20-jarige Duitse automobilist op de Pontweg stopte met de bedoe ling het terrein van appartementenho tel Tubantia op te draaien, werd hij door een achteropkomende 36-jarige automobilist uit Den Haag aangere den. Plaatschade aan beide wagens was het gevolg. De aanvoer van vee voor de lamme renmarkt die tijdens de folklore woens dag in Den Burg wordt gehouden, dient te geschieden via de doorbraak van de Elemert naar de Groeneplaats. Veehouders en ander verkeer worden verzocht hiermee rekening te houden. Een Duitse vakantieganger ontdekte woensdag dat in het spatbord van zijn op het parkeerterrein aan de Emma- laan achtergelaten auto een deuk zat, kennelijk het gevolg van vernielzucht. Een 33-jarige motorrijder uit Huizen verloor zaterdag bij het nemen van de bocht Californiëweg-Ruijslaan de macht over zijn voertuig en viel. Voor hem zelf liep het goed af, maar de motor werd zwaar beschadigd en moest door Van Boven uit Oudeschild worden afgevoerd. Met een treintje van het parkeerterrein naar het strand. Dèt kan vanaf heden de hele zomer in De Koog. Vier ritten per uur, zolang er behoefte aan is, voor een gulden per persoon, kinderen een kwartje. De initiatiefnemer - en dat zal geen Texelaar nog verbazen - is de Koger ondernemer Hielke Bruining, de man die zelf nog het best met een sneltrein is te vergelijken. Bruining raast maar voort; wat hem betreft is dit nog maar het begin van de ontwikkeling van een gebied dat al jaren in afwachting is van een toeristische toekomst, het artikel 11-gebied. De verhalen over het betaald par keren en de overname van het lan delijk bekende politiepaard zijn nog niet verstomd, of Bruining heeft weer iets nieuws. Het treint je, twee overkapte wagens voor tgetrokken door een apart model tractor, is feitelijk een nieuwe ver sie van een oud idee. In De Koog leven al jaren plannen om een ka belbaan te realiseren van het dorp naar het strand. Het kan nog jaren duren voordat deze plannen werke lijkheid worden, als ze dat al ooit worden. Voorlopig heeft De Koog een alterna tief. Tenminste, als B en W hun toestemming geven. Wethouder Klaas Barendregt was als genodigde bij de „maidentrip" gisteravond aanwezig en voorzag weinig problemen. Dat zou dan betekenen dat de Moon light/Gulden Strandexpress", zoals het nieuwe fenomeen is gedoopt, deze zo mer tot half september tussen het par keerterrein aan de Nikadel en het strand bij paal 20 (Badweg) heen en weer zal rijden. Ook zullen avondtoch- ten, bijvoorbeeld in combinatie met een barbecue in De Dennen, worden gemaakt. Niet slechts een nieuw mid del van openbaar vervoer dus, maar ook een nieuwe attractie. Als zich voor de „Moonlight Express" minstens twintig mensen aanmelden BRÏVEN VIM LEZERS - BUTEN VERANTWOORDELWkNEO VAN DE REOWl TC Door toevallige samenloop van om standigheden ben ik in bezit gekomen van een stacaravan op Texel. Na vele zonnige uren en dagen de zoute scho ne lucht opgesnoven te hebben, kwa men er ineens een paar sombere momenten. Pech: Wat gebeurde er: kentekenplaat verlo ren van mijn fietsenrek; portemonnee verloren waarschijnlijk op de boot; sleutelbos en portefeuille samen met de oude kranten in de container van Camping Dennenoord. Geluk: Politie belt op: kentekenplaat gevon den. Na een week aangetekend pakket thuis van politie Den Burg. Hoera portemonnee terug, geheel compleet met inhoud o.a. een paar staatsloten. Jaap van der Berg vindt in de container mijn sleutelbos terug en portefeuille. Zal het toch waar wezen. Ik ben op zondag geboren. Texelaars, ik hou van jullie, bedankt voor alle moeite. Jan de Vries, p/a Camping Dennenoord P.S. Helaas wist de politie niet de naam van de eerlijke vinder van mijn portemonnee, zodat ik deze niet per soonlijk kan bedanken. Mocht iemand een dezer dagen in de vrije natuur op Texel een papegaai zien, dan zou deze vogel wel eens ei gendom kunnen zijn van mevrouw Van Boven, Houtmanstraat 1 in Oude schild. Zondag ontsnapte haar grijze roodstaartpapegaai en ze hoopt het dier weer te kunnen opvangen. en het mooi weer is, zullen 's avonds tochten naar het bos worden onderno men, Dat gebeurt dan met twee wa gons, in tegenstelling tot de ritjes van en naar het strand overdag. Eén wa gon, die plaats biedt aan maximaal 40 personen, is overdag voldoende, meent Bruining. Die is lekker snel vol, zodat per uur zoveel mogelijk ritjes kunnen worden gemaakt en is boven dien veiliger op de steile Badweg. Parkeerterrein De eerste rit is 's ochtends om half negen. De tochten starten al op het door Bruining gepachte parkeerterrein. Een rondje langs de geparkeerde auto's moet de eerste klanten opleveren. Tot aan de poort kunnen zij gratis meerij den. Vanaf het parkeerterrein wordt een onbepaalde route door het dorp gereden. Eindpunt is de rotonde onderaan de Badweg, bij de hoofdin gang van camping Kogerstrand. Moge lijk kan het „station" nog wat verder worden verschoven, tot aan de strand paviljoens. Bruining heeft de paviljoen houders verzocht om ter plekke platen te plaatsen zodat er kan worden gekeerd. Het treintje is voorzien van een hy draulisch remsysteem („luchtge- remd"), zodat men over de veiligheid niet al te zeer hoeft in te zitten. De to tale lengte van het treintje bedraagt zo'n 25 meter, maar bij het nemen van de bochten levert dat geen buitenge wone problemen op. Als de tractor de bocht goed aansnijdt, blijft het achter stel in het goede spoor. De wagons zijn namelijk uitgerust met meesturen- de achterwielen, zodat precies het spoor van de tractor wordt gevolgd. Bruining zoekt nog een goede chauf feur die het treintje wil besturen. Beekse Bergen Op zoek naar een leuk vervoermiddel Van de Texelse I.M.O. mid denstandsavondschool zijn de vol gende cursisten geslaagd voor hun middenstandsdiploma: Jan Pieter Dros, Lia Koning, Therese Tuinhout-van de Ven, Els van der Meer, Ellie van der Ster-Witte, Mariette Boot, Anita van der Star, Petra Boon, Erica Segers, Niels Collou, Maarten Koorn, George Dekker, Mieke Cupido, Erica Rutten, Peter Jan Kager, Kees van der Kooi, Aafje Tjalsma, Margo Smit, Irene Plaatsman, Lenie Steffen- van Heerwaarden, Christine Schot, Ka ren Zijm, Marjo van Putten, Trudie Koomen, Ronald Keijser en Jolanda Mets. Drie cursisten komen in aanmer king voor een herexamen. De volgende cursus start op dinsdag 25 augustus. Het IVM verzorgt ook nog een aantal opleidingen voor het vakdiploma. Dit betreft de vakdiploma's voor de bran ches: Ijzerwaren en gereedschappen; Sportartikelen; Koffers en lederwaren; Parfumerie en de Doe-het-zelf branche. Aanmeldingen en nadere inlichtingen kunt u verkrijgen bij A. Studulski, Vloedlijn 26, Den Burg, tel. 3323. Na herexamens is Peter Keijser geslaagd voor het LBO-diploma me chanische techniek (C-niveau). De .Guldon Strandexpress" gistorovond bij do eerste officiële stort vonof do Nikadel tussen „zijn" parkeerterrein en het strand, belandde Bruining in recreatie park De Beekse Bergen in Noord- Brabant. „Daar stonden liefst drie van die dingen, begroeid met mos. Voor welk bedrag ik ze naar Texel heb ge haald zeg ik niet, maar voor een scheet en drie knikkers kun je er hier in De Koog wat moois mee beginnen." Bruining heeft het treintje voor twee maanden gehuurd en heeft een optie tot kopen. Het stel werd vorige week naar Texel vervoerd door transportbe drijf Van Maldegem en hier weer op gebouwd. Tiny Bakker-Hopman maak te voor de „locomotief" een kleurrijk ontwerp, in de stijl van de „Houdt het eiland schoon'-beeltenis op de Texelse vuilniswagen, die ook van haar af komstig is. De rest moet nog wat meer worden aangekleed en aange past. Borden met verwijzingen naar haltes op de Beekse Bergen (safari park, kabelbaan, ponypark) moeten nog worden verwijderd en onder meer moet nog een geluidsinstallatie worden gemonteerd. Dat laatste bleek tijdens de e gisteravond. Bruining had metl kenmerkende snelheid een tad personen uitgenodigd. Ongevi helft maakte de ouverture mes. vangst en tussenstop waren in handen van hotel Opduin, dat champagne en hapjes gereed t Tijdens de korte rondrit demo» chauffeur Bruining de mogelij! Q Gezien het enthousiasme bij gasten als voorbijgangers lijktl een goede kans van slagen te Een avondtocht over zanderige bospaadjes met zwiepende tab werkt sterk sfeerverhogend. den we er beslist in", kondigde ning aan. urn het Groter vt Bruining ziet zijn initiatief in gi foo band. Dat het treintje niet I worden gezien van de exploitat het parkeerterrein moge duidejwae maar Bruinings ideeën reiken „Het gaat om de invulling van tikel 11-gebied. Bij de meeste parken is het zo dat er eerst h m t is en daarna het parkeerterrein hier doen we het gewoon andÉit e Het is een kwestie van waterpi aanleggen en ander grondwer elkaar maken. Alles kunnen vr |geb vast neerzetten, behalve gebot Daar heb je helemaal niet zovs voor nodig en het terrein is di ressant voor dagrecreatie. Fin» hebben zo in het eerste jaar al ment. We moeten dit in De Ko men tot stand brengen", roept ning zijn collega-ondernemers iker te Me en En; jsse Zij in I wa: in d felle: Hoowol trekker en oonhongor toiomen oon flinks longto vormen levert de ..trein" In ha sm< geen problemen op, zelfs niet op smalle weggetjes. De aanhangwagens sturen meat ing( daardoor nauwkeurig in het spoor ven de trekker. Als de gemeente aantoont dat het naast de Hoornderweg te leggen fietspad vooral van toeristisch be lang is, wil de provincie overwegen een financiële bijdrage te geven voor dit projekt. Aldus blijkt uit antwoorden die gede puteerde staten hebben gegeven op vragen die over dit onderwerp zijn gesteld door de VVD-ers Hans Boo- gaardt en Drs. R. Groothoff. Beiden namen deel aan het werkbezoek dat de VVD in maart j.l. aan Texel bracht. Laatstgenoemde is inmiddels lid van Gedeputeerde Staten. In hun antwoord noemen GS de ge meente als de instantie die nu een on derzoek moet instellen naar de ver keersintensiteit van de Hoornderweg, waaruit moet blijken dat deze weg niet alleen een locale verbindingsweg voor het verkeer tussen twee dorpen is, maar ook een belangrijke toeristische route. In dat geval zijn er provinciale subsidiemogelijkheden. De provincie heeft al eerder toeristische fietsroutes financieel gesteund, onder andere in Purmerend. Hoeveel geld de provincie zal kunnen steken in het miljoenen kostende Hoornder fietspad is niet precies te zeggen maar het kan tussen de 50 en bijna 100% liggen. Een voor Texel ge lukkige omstandigheid is dat de betref fende provinciale fondsen groter zijn dan het totale bedrag dat meti 0" verse aanvragen is gemoeid. laP „De gemeente is nu aan zet",! jns het statenlid Hans Boogaardt. 1" - os. Bosch decoupeerzaagmaclb type PST 50-2 2 snelheden, zaagdiepte in fi® mm, in staal 3 mm Telefoon 02220 2346

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2