(groen £war&-100jaar jong van narij ölgend jaar zekerheid ver kamperen bij boer f Lammerenmarkt verregende Ondernemers moeten creatiever reageren op betaald parkeren Rondvraag raadsvergadering rmr r t.v t /at je ver haalt ekker 'msburgers /2,98 Snelle dief Geslaagd Tl Martini-Jigger night David Bowie Mick Jagger 4 JU isdi ■plCHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.196 VRIJDAG 17 JULI 1987 if/ertenties, abonnementen, etc.. Jhö De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 102220) 2741, na 18 00 uur 4881. parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 Lrktijd deze week tot en met dinsdag a s Harry de Graaf, Pelikaan- De Koog, telefoon 02228 - 266 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr 36 25.01.742; NMB nr. 67.34 60.398 nel het volgende kampeerseizoen is er duidelijkheid over jogelijkheden voor kamperen bij boerderijen en op ande rven in het buitengebied. Dat beloofde wethouder Daan Hing in de raadsvergadering van dinsdag toen de nieuwe peerverordening werd vastgesteld. 11, verre kampeermogelijkheden in litengebied zullen worden gebo- il blijken uit het herziene emingsplan voor het buitenge- ivaarvoor de voorbereidingen in png zijn. De inventarisatie van ;ns, mogelijkheden en wensen flink op. De ideeën van de am- afdeling en het college staan al jier en er moet nog één beleids- lering worden gehouden. In het zullen de voorstellen in de aarheid worden gebracht door ze raadscommissie voor ruimtelijk svestingsbeleid aan de orde te Pleidooien iu vastgestelde kampeerverorde- taat nog niets over kamperen bij maar toch was de verorde- oor verschillende raadsleden ling om nog eens te pleiten voor orm van recreatie op Texel op litgebreide schaal dan thans mo- s. Gerbrand Poster zei dat het n van drie tot vijf eenheden per in concurrentie is voor bestaan- ipeerbedrijven omdat het kampeerders dat op erven wil zich in het geheel niet voelt [rokken tot een normale camping daaraan verbonden onvermijde- rrtier. Poster zag het kamperen en ook als promotie van de boe- nd. De stedeling heeft een on- g en vertekend beeld van de n zijn werk. Als ze bij hem te aan, kunnen ze zelf zien hoe ildig hij omgaat met de natuur, eneerde Poster, die ook de extra sten voor de boer van belang idbouworganisaties van Texel n Inog) geen duidelijk standpunt jmen ten aanzien van kamperen ren, zo kreeg Riet Huitema des- igd van Schilling te horen. Wel «ast dat de verschillende leden er lopend over denken. Er zal straks snde inspraakmogelijkheid zijn ders mening te vernemen. Een g van Poster om wethouder ing uit zijn tent te lokken („Aan el eenheden denkt Schilling?") He. De wethouder verklaarde af- len dat het college nog geen runt heeft bepaald, e kampeerverordening had de «einig moeite. Eén van de gevol- an de verordening is dat alle inde kampeerexploitatievergun- n moeten worden vernieuwd, het nieuwe kampeerseizoen zal in beslag moeten krijgen. Zo'n nning zal moeten worden aange- waarbij allerlei gegevens en reiden dienen te worden getoond. W kunnen bepalen dat sommige ingoed stukje vlees hoeft u ech- zo ver. ainga's specialiteitenslagerij, van eigen slacht een keur aan Iheden, waaronder de tot in alle van ons land beroemde ^gerechten. Parkeert uw auto S8ivoon voor de deur. 'Pecialist in BD levensmiddeler gegevens eventueel niet hoeven te worden verstrekt. Tine Krijnen drong erop aan dat in elk geval wel gegevens moeten worden verstrekt inzake veiligheids- en andere belangrijke voor zieningen van het bedrijf, zoals de sa nitaire voorzieningen. Hoe lang een eenmaal verstrekte vergunning geldig zal blijven, staat nog niet vast. Overbodige frees? Tine Krijnen, Gerbrand Poster en Jan van Asselt van Texels Belang stemden tegen de aankoop van een f33.000,— kostende freesmachine voor de tim merwerkplaats van de gemeente. Deze raadsleden waren van mening dat de machine niet nodig is omdat het frees- werk kan gebeuren bij de sociale werk plaats De Bolder waar men ook over een freesmachine beschikt. Wethouder Klaas Barendregt legde uit dat de aan schaf van een eigen machine echt no dig is om het gemeentepersoneel zo efficient en produktief mogelijk te la ten werken. De aan te schaffen machi ne is bovendien van een zeer hoge kwaliteit, waardoor timmerwerk kan worden vervaardigd dat aan de zg. Komo-eisen voldoet (met de Bolder frees is dat niet mogelijk). Dat is voor al belangrijk omdat in de gemeente werkplaats ook timmerwerk voor der den wordt vervaardigd, iz'óals de wo ningbouwvereniging. Door deze exter ne klanten is het mogelijk de werk plaats met een zeker rendement te la ten draaien. Rienstra kreeg desgevraagd te horen dat de oude freesmachine niet wordt ingeruild; die blijft gewoon in gebruik. Rienstra trok uit de aankoop van de frees de conclusie dat de gemeente kennelijk niet al te hard streeft naar privatisering; timmerwerk hoort blijk baar niet tot de taken die men wil afstoten. Terpstra zag gezamenlijk gebruik van de frees door De Bolder en de ge meente niet zitten en vroeg zich af of de Bolder wel bereid is dit werk te doen. Volgens Poster had de Bolder leiding zich in die zin uitgesproken, maar volgens wethouder Piet Zegers kon dat helemaal niet. „Ik vrees met grote vreze dat de frees van de Bolder voor iets heel anders wordt gebruikt dan de frees van gemeentewerken". De tegenstanders lieten zich daardoor echter niet overtuigen. Vuilverwerking Bij de toekomstige vuilverwerking is het nodig het huisvuil gescheiden in te zamelen waardoor met dubbele contai ners moet worden gewerkt inplaats van met de bekende plastic zakken. Medewerking van het publiek is uiter aard nodig. Op de eigen inwoners zal men wel kunnen rekenen als die goed worden voorgelicht, maar met de toe risten zou het wel eens problemen kunnen geven. Het „voorlichtings systeem" zal dan ook onderwerp van studie moeten zijn bij het binnenkort te starten onderzoek dat een antwoord moet geven op de vraag op welke wij ze Texel zijn huisvuil straks gaat afvoe ren of verwerken. Dat werd desgevraagd gezegd door wethouder Barendregt bij de discussie over het beschikbaar stellen van f75.000,— voor het bekostigen van dit onderzoek. Toegezegd werd dat het onderzoek antwoord zal geven op alle vragen zodat geen aanvullend onder- Terwijl een 34-jarige vakantieganger uit Hoofddorp bezig was zijn auto uit te laden op camping Kogerstrand, zag een dief zijn kans schoon. Uit de een moment onbewaakte en niet afgeslo ten auto werd een portemonnee met f100,— en een giropasje ontvreemd. het eens. Den Hoorn is dich- Nen u denkt. «I 252. Aan de Heao, afdeling Economisch- linguïstisch te Amsterdam slaagde Sandra Witte. Jan Willem Beekman uit De Waal slaagde in Leeuwarden aan de hogere landbouwschool. zoek meer nodig is om een verant woorde beslissing te kunnen nemen. Het enige dat volgens Barendregt bij voorbaat vast staat is dat het zakken- systeem verlaten moet worden. Zoals het er nu uitziet zal gescheiden inza meling, gevolgd door plaatselijk com- posteren de voordeligste oplossing zijn van het huisvuilprobleem, maar het onderzoek (waarbij offertes zullen wor den ingewonnen) moet daarover zeker heid verschaffen. Zuivelfabriek Naar aanleiding van het voorberei- dingsbesluit dat door de raad werd ge nomen om aan Kees Dros de mogelijk heid te bieden om in een loods van de voormalige zuivelfabriek een timmerbe drijf te vestigen, vroeg Hans Roeper van de PvdA om een fundamentele planologische discussie om te bepalen wat met de fabriek als geheel moet gebeuren. Het ziet er nu naar uit dat het fabriekscomplex in gedeelten aan diverse gegadigden zal worden ver kocht en dat voor elk der betrokken onderdelen een aparte bestemming zal worden bepaald, aangepast aan de wensen van de eigenaar. Mogelijk met als eindresultaat een ratjetoe van bestemmingen, waar men helemaal niet zo blij mee is. Het moet niet bij voorbaat worden uitgesloten dat de zuivelfabriek helemaal geen nieuwe bestemming krijgt en dat hij uit deze omgeving verdwijnt. En mocht men hier toch bedrijvigheid willen dan zou voor het hele complex een bestem ming kunnen gelden zoals op bedrij venterreinen vlakbij woonbebouwing. Schilling zei dat het college ook zo heeft gedacht, maar in de praktijk is een dergelijke politiek moeilijk. Een se rieuze gegadigde als Dros wil snel rechtszekerheid en het is niet billijk dat men met het bepalen van een bestem ming wacht tot de wijfelende andere gegadigden een beslissing hebben ge nomen. Gebrek aan rechtszekerheid is ook de reden dat het college niets voelt voor een „gedoogregeling", zoals door Peter Bakker werd voorgesteld. Bakker hoopte dat spoedig een bestemming voor het hele complex wordt bepaald, ook met het oog op de belangen van de omwonenden. „Zeg desnoods wat er NIET kan". Zoveel lammeren passen op een wagen. Door de hevige regen werden de dieren eerder afgevoerd dan in de bedoeling lag. De lammerenmarkt die tijdens de folklorewoensdag in Den Burg werd gehouden, verregende totaal. Omstreeks elf uur toen alle 600 lammeren braaf in de hokken ge reedstonden om te worden verhan deld, leek ergens boven een reuze kraan te worden opengedraaid, die pas na twee uur weer dichtging. Hoewel het plensde en de toeristen hun heil in drogere oorden hadden gezocht, werd evengoed nog flink handel gedreven. Circa 260 dieren verwisselden van eigenaar. De prij zen vielen echter tegen. Waar vorig jaar nog prijzen van rond de tweehonderd gulden vielen te note ren, schommelden die nu tussen de f150— en f180,— volgens het notitie boekje van marktmeester Gert Coe- vert. De markt is overvoerd geraakd: het aanbod van lammeren overtreft de vraag. Bovendien willen de handelaren niet langer zulke grote bedragen neer tellen, omdat achteraf gezien vorig jaar te hoge prijzen tot stand kwamen. In een aantal gevallen kwam het woens dag dan ook niet tot verkoop, omdat vraag en aanbod te veel verschilden. Dat uiteindelijk 21 schapenhouders met lammeren kwamen opdagen, was een meevaller. Dinsdagavond kwamen zelfs nog aanmeldingen binnen. Gert Coevert: „Je moet er echt goed ach teraan zitten, anders komen er een boel niet. We zien wel, wordt er ge zegd. En dat is ook logisch. Als de boeren op het land een knappe prijs kunnen maken voor hun lammeren, dan zouden ze toch gek zijn om de markt af te wachten. Maar ja, als ze eenmaal hier zijn, maken ze er een mooie dag van met z'n allen". Hij wees op De Lindeboom, waar kenne lijk nog heel wat boren een deel van hun pasverdiende centen in borreltjes omzetten. Hoewel het wel een goede zaak wordt gevonden dat de traditie van de alou de lammerenmarkt zo in stand wordt B en W voelen er niets voor om verandering te brengen in de mogelijkheid tot bewaakt en betaald parkeren zoals die sinds twee weken in De Koog wordt geboden op de Nikadel. ,,De afwijzende reacties van de ondernemers in De Koog zijn veel te vroeg", aldus burgemeester A. Schipper in de raads vergadering van dinsdag, waar Erna Eelman-van der Kooi van de VVD en Jan van Asselt van Texels Belang kritische vra gen stelden over dit onderwerp. „Gaat u door met het betaald parke ren in De Koog als dat een chaos blijft geven?", aldus Erna Eelman, die daar mee doelde op het feit dat veel auto mobilisten weigeren hun auto op het betaald parkeerteriein te zetten en bij het zoeken naar een gratis plek hun wagen op alle mogelijke en onmogelij ke plaatsen neerzetten. De burge meester zag dat echter als een aan loopprobleem. Men moet nog wennen aan de nieuwe situatie en hij wilde de zaken dan ook voorlopig aanzien. Hij toonde zich teleurgesteld over de af wijzende reacties uit ondernemerskrin gen. „De huidige oplossing is zeer ac ceptabel, temeer daar de tarieven die voor het bewaakt parkeren wonden ge vraagd zeer redelijk zijn. De automobi listen zijn kennelijk niet bereid deze kleine bijdrage te betalen. De onderne mers zouden een oplossing voor dat probleem kunnen bieden door zich wat creatiever op te stellen". Met de meer creatieve benadering die hij van de ondernemers ver wacht bedoelde de burgemeester dat het bewaakte parkeren op het Nikadelterrein ook gratis zou kun nen zijn, als de Koger ondernemers of de Organisatie De Koog Promo tion dat financieel mogelijk zouden maken en daarover in onderhande ling zouden treden met Brutex. Van een dergelijke regeling zou een zeer groot promotioneel effekt uitgaan. Niet terugdraaien De burgemeester vertelde dat Bruining de enige was die reageerde op de ge meentelijke advertentie, waarin het parkeerterrein Nikadel in pacht werd aangeboden. Met hem is een overeen komst gesloten die betrekking heeft op het hele terrein. Alsnog regelen als dat al zou kunnen dat een deel van het terrein voor vrij parkeren wordt opengesteld, zou de doodsteek bete kenen voor de exploitatie van het be waakte deel. Naast het bewaakte Nika- delparkeerterrein is er in De Koog ge noeg vrije parkeergelegenheid, zo zei Schipper na een vraag van Jan van Asselt van Texels Belang, die daar blijkbaar anders over dacht. Grote eve nementen kunnen op het Nikadelter rein gewoon gehouden blijven worden; daarvoor is met de pachter een rege: ling getroffen. De straten van het centrum van Den Bung worden steeds meer gebruikt voor het uitstallen van koopwaar. Het staat er soms zo vol dat het voor hulpverlenend autoverkeer zoals ambu lance en brandweer wel eens heel moeilijk zou kunnen zijn om erdoor te komen. Het was Peter Bakker (PSP) die daarop wees en herinnerde aan het „terrassenbeleid" van de gemeente, dat erop gericht is in de straten een doorrijruimte van tenminste vijf meter te handhaven. Hij stelde voor eens met een dwarsgehouden stok van vijf meter door de Binnenburg en de Ho- gerstraat te lopen en veronderstelde dat men dan al gauw vast zou lopen in uitgestalde bikini's en andere koop waar. Wethouder Schilling erkende dat het lijkt alsof de betrokken onderne mers bezig zijn met landje veroveren; ze nemen telkens meer ruimte in beslag. Hij was bereid op te treden als het echt onveilig wordt, maar wilde toch niet al te rigoureus handelen je gens de ondernemers die in deze tijd van het jaar een belangrijk deel van hun jaarlijkse inkomen moeten verwerven. Containerplaag Bakker klaagde ook over het snel groeiende aantal voormalige scheeps containers, dat op allerlei plaatsen op Texel wordt neergezet als bergruimte e.d. Het zijn bouwwerken in de zin van de wet en er is dus vergunning voor nodig. Veel mensen zetten zo'n ding echter zomaar neer. Als daarte gen niet wordt opgetreden, ontstaat rechtsongelijkheid. Schilling zei dat Lees verder pagina 5 gehouden, hebben de boeren wel een steuntje in de rug nodig. De folklo- restichting geeft een vergoeding voor de aanvoer van lammeren. Bij niet- verkopen is deze vergoeding iets hoger dan bij een geslaagde handel. Irritatie wekte de handelwijze van een Texelse veehouder, die een partij lam meren in commissie doorverkocht. De uiteindelijke koper reed meteen een vrachtwagen voor en laadde de lam meren in. Hierdoor kwamen enkele hokken leeg te staan en dat was tegen de met de deelnemende boeren ge maakte afspraken. Het afvoeren van verkochte dieren was pas toegestaan vanaf een uur of drie. De bedoeling hiervan is uiteraard dat al die volle hokken voor het publiek veel leuker zijn, dan kale hekken en wat stroo. Voor de microfoon en met instem mend geknik van de andere boeren, hekelde Coevert deze manier om door de mazen van het net de glippen en wees de boosdoener terecht. Toen het zo hard begon te regenen, raakte de stemming er begrijpelijker wijs uit en stonden weldra méér hok ken leeg. Het schapenscheren 's mid dags werd afgelast. De natte vachten zouden groot gevaar opleveren voor het scheren met een electrisch appa raat. Ook werd nog overwogen om ook de rest van het folkloreprogramma af te gelasten, maar op het beslissen de tijdstip, twee uur, waren de buien voorbij. Ondanks het slechte weer denkt Coevert dat de folklorestichting er financieel is uitgesprongen. Een schot in de roos is de jubileumloterij, met enveloppen met nummers. Direct kan worden vastgesteld of men prijs heeft en dat is een voordeel. Veel be langstelling was er ook voor de stands met Texelse produkten. De Koog - De Koog - De Koog Zaterdagavond 18 juli Jigger-cocktail met GRATIS ZONNEBRIL f5.- Maandagavond 20 juli De SOUNDMIX Entree f5

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1