IB (groen £wart>- iOOjaar van (wrtj b Wrak uit zestiende eeuw is unieke vondst Drukte nog niet op peil van vorig jaar B7 IER S IJZERHANDEL B.li ep Amsterdammers gde winkeldiefstallen ressieve ébezoeker nielingen :h klopboormachine eze week f159 HÜLKEL vol IDEEËN 1 en afschaffing ristenbelasting or schoolgroepen Joyriding met schade Onder invloed Winkelier door winkeldief gebeten.... Brutaal Uitgelokte vechtpartij Jongen bestal rijwielverhuurder 17 Jl, zeilu spat» U3®drtrten,ies' abonnementen, etc.: Jiskaa Jd& De Rooy B.VPostbus 11, 1790 AA Den Burg. (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. >n in >ude*t éRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.197 DINSDAG 21 JULI 1987 te Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. rtrtitijd deze week tot en met dinsdag as Tessa de Graaff, Pater Wit- 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr 36.25.01 742, NMB nr. 67.34.60.398 :ot 341 groepje uit Amsterdam af- ,tige toeristen heeft zich vrij- liddag schuldig gemaakt aan !9 winkeldiefstallen in Den Uit een leeratelier haalden ze gren broek van ƒ109,— en en leren hesje van f170,— weg. edere winkels ontvreemdden ze meer sportkleding. inwijzing van een der winkeliers |de politie de 11 personen tellende aan in de appartementen waar werd gehouden. Er bleken zes van 15 tot 20 jaar te zijn, waarte- roces verbaal werd opgemaakt. illerende politiemensen kwamen nacht van zaterdag op zondag uitser tegen die een bloedende wond had. Desgevraagd verklaar- man dat hij hardhandig uit een «as gezet nadat hij de vrouw die zich had, had geslagen. Dat ver leek te kloppen toen de politie alf uur later door de betrokken werd benaderd. Toen de man t café werd verwijderd had hij gepleegd, zodat met de portier art handgemeen ontstond, waar- man aan het hoofd werd ld. vakman werkt Bosch met lil® PSB 400 RE bonen, klopboren, links en draaiend, toerental electro- regelbaar. "bieding t/m zaterdag 25 juli. «70 2346 Molenstraat zijn in de nacht van en zondag aan verschillende vernielingen toegebracht. Van gen van een 61-jarige be iter van die straat werd de an- van f60,— vernield. olgroepen die gebruik maken iroepsaccommodaties op Texel overnachting worden niet vrij- Id van toeristenbelasting. Het tur van „GroeT" had daartoe isrzoek ingediend bij de ge- nte met als argument dat een olreis deel uitmaakt van het ichte lesprogramma en dat tn vaak te kampen hebben een beperkt budget. jaren geleden is besloten scho- een schoolreisje op Texel de van de toeristenbelasting terug te in de vorm van een subsidie. Er K) cent per nacht per leerling e logiesverstrekker betaald en in kwam later 40 cent per per per nacht terug. Sinds de verho- ran de toeristenbelasting tot 85 die subsidie zelfs verhoogd tot dan de helft, namelijk 45 cent. meente vraagt zich af in hoever- leerling verplicht kan worden en schoolreis deel te nemen. Als it het geval is, is er ook geen van dat schoolreizen deel uit- van het verplichte lesprogram- verliest het argument van GroeT etekenis. Dat door de gemeente lang wordt gehecht aan deze .loeristen" mag blijken uit de BoudewIJn Goudswaard toont de bronzen kookpotten, koperen emmer en enkele houten gebruiksvoorwerpen die afkomstig zijn uit het zestiende eeuwse scheepswrak. In de Waddenzee zijn de resten ontdekt van en groot, uit de zestiende eeuw afkomstig schip dat door onderwaterarcheo logen van het ministerie van WVC van grote wetenschappe lijke waarde wordt geacht. Zij spreken van een unieke vondst en zijn inmiddels begonnen met een uitgebreid on derzoek vanuit het veldkantoor, dat WVC heeft ingericht bij het Maritiem Museum in Oudeschild. Het wrak, dat een meter of zeven diep ligt in het Scheurrak (ca. 7 mijl ten oosten van Oudeschildl werd al in 1984 ontdekt door Hans Eelman van de duikgroep Philias Fogg". Vorig jaar is een eerste oppervlakkig onder zoek uitgevoerd en onlangs is nadere studie verricht, waarbij het unieke ka rakter duidelijk is geworden. De vondst is bijzonder omdat scheepshout en in ventaris in de zachte zeebodem goed bewaard zijn gebleven en omdat het schip uit de zestiende eeuw komt (de meeste tot dusver onderzochte wrak ken in de Waddenzee dateren uit de 17e en 18e eeuw), een periode waarin de scheepsbouw een versnelde ont wikkeling doormaakte. Bovendien be treft het een opvallend groot schip, met een lengte van ongeveer 36 meter. Blootgespoeld Het wrak moet lang geheel onder de zeebodem hebben gezeten maar als gevolg van het door stroming verplaat sen van de geulen steekt nu het ach terschip een flink stuk uit het zand. Te zien is dat niet, want het zicht onder water is in dit deel van de Waddenzee buitengewoon slecht. Er wordt op de tast gewerkt en met gebruikmaking van een onlangs geplaatst meet systeem waarbij de belangrijkste con touren van het schip konden worden vastgesteld. Verschillende onderdelen van het schip en van de lading zijn boven water gebracht. Geborgen is onder meer een rolpaard (verrijdbaar onderstel van een kanon) van een bij zondere, driewielige constructie. Ook is een houten pomp boven water ge haald, die vlak naast het wrak lag en verder werden in het wrak enkele hou ten kommen en borden gevonden (die inmiddels zijn geconserveerd en droog bewaard kunnen worden) alsmede bronzen ,,grapen" (kookpotten), enkele plavuizen, een koperen geklonken em mer en een fles van groen glas met tinnen schroefdop, waarin zich enkele kruidnagels bleken te bevinden. Het schip zou rond 1580 gezonken kunnen zijn. Een sterke aanwijzing daarvoor is de vondst van vier mo dieuze linkerschoenen die nog in zeer goede staat waren. Conservator O. Goubitz van de Rijksdienst voor Oud heidkundig bodemonderzoek heeft het zelfde type schoen ontdekt op een schilderij uit 1580 uit de collectie van het Rijksmuseum. Nieuwe taak Het onderzoek van het nieuwe wrak staat onder leiding van aankomend ar cheoloog Boudewijn Goudswaard van de Universiteit van Amsterdam en be tekent een extra activiteit voor de ploeg WVC-archeologen en hun Texel se medewerkers, die zich tot dusver al leen bezig hielden met het meerjarige onderzoek van het bekende wrak in het Molengat. Dat onderzoek onder leiding van Thijs Maarleveld, heeft de afgelopen weken, mede dank zij het gunstige weer uitstekende vorderingen gemaakt. Bij de onderwaterstudie, waarbij drie vaste mensen zijn ingezet, zijn voor twee maanden ook twee Chi nese archeologen betrokken. Ze verblij ven hier in het kader van het cultureel akkoord dat Nederland met de Volksre publiek China heeft gesloten. De „Phi- leas Fogg" van Hans Eelman is vrijwel permanent ingeschakeld bij het onder zoek van beide wrakken met als schip per Arie van der Vis Bzn, omdat Hans Eelman zelf zijn makelaarskantoor niet in de steek kan laten. Gunstig In tegenstelling tot het projekt in het Molengat is het onderzoek aan het nieuwe wrak in het Scheurrak weinig afhankelijk van de weersomstandighe den. Daardoor en ook in verband met de gunstige diepte kan er langdurig aan gewerkt worden. Foto's maken, zoals in het Molengat, is echter onmo gelijk omdat het zich onder water niet verder reikt dan enkele tientallen centi meters. Alle conclusies worden getrok ken uit metingen die met behulp van linten worden uitgevoerd vanaf de pa len die rond het wrak in de bodem zijn gespoten en uit de voorwerpen die bo ven water worden gebracht. Het wrak ligt in de vaarroute. Om het onderzoek ongestoord te kunnen laten verlopen heeft het Loodswezen de ingang van het Scheurrak verplaatst en een wrak- kenboei gelegd, zodat de scheepvaart geen hinder of gevaar kan opleveren voor de onderwaterarcheologen. Omdat het wrak voor een groot deel uit de zeebodem steekt, bestaat het gevaar dat het op een gegeven mo- Zondagavond bevonden zich op Texel 7375 auto's van toe risten. Dat is heel wat meer dan een week geleden, maar het peil van het vergelijkbare moment vorig jaar is daarmee nog niet bereikt. Er zullen nog meer dan duizend auto's bij moeten om dat te evenaren. ment geheel onderspoeld raakt en ver loren gaat. Ook de activiteit van de onderzoekers kan dat ongewenste ver schijnsel bevorderen, zodat is besloten na het algehele inmeetwerk het wrak bij stukjes tegelijk te onderzoeken en de rest te beschermen met plastic, af gedekt met zakken zand. Als besloten wordt tot een totaal en diepgaand on derzoek zal dit meerdere jaren vergen. Mede door de jongste vondst wordt het archeologisch onderzoek vanuit het veldkantoor in Oudeschild steeds interessanter. Oogsttijd ,,Tot dusver hielden we ons voorname lijk met voorbereidend technisch werk bezig, maar dit jaar is de tijd van oogsten aangebroken", aldus Thijs Maarleveld. Van het wrak met lading in het Molengat is inmiddels de eerste serie stereofoto's gemaakt. Het zijn geslaagde afbeeldingen geworden van kanonnen, pakken leer, smeedijzeren staven, rollen tin, kisten kanonskogels e.d. Als de bovenstra laag van de lading is verwijderd wordt een nieuwe serie fo to's gemaakt en dat wordt telkens her haald totdat de bodem van het wrak is bereikt en er een uiterst nauwkeurig beeld is ontstaan van schip en lading. In het Maritiem Museum zal binnen kort een vitrine worden ingericht die informatie geeft over werkwijze en re sultaten van het scheepsarcheologisch onderzoek rond het wrak in het Molengat. Een 19-jarige Texelaar heeft het flink bezuurd dat hij zijn bromfiets niet af gesloten had gestald bij een speelauto- matenhal in De Koog. De brommer werd door vermoedelijk twee personen .geleend". Toen het voertuig werd te ruggevonden op camping Kogerstrand, bleken het stuur en de remkabels te zijn vernield en enkele motoronderde len ontvreemd. De schade bedraagt f300,-. Een toerist uit Mijdrecht die vrijdag ochtend om kwart voor drie met op vallend hoge snelheid over de Pont- weg reed, werd op de Badweg in De Koog door de politie staande gehou den, waarbij bleek dat hij gedronken had. Het resultaat van de blaasproef was aanleiding voor een bloedproef. Even later werd op de Nikadel een man uit Pijnacker aangehouden, die ook teveel had gedronken. Ook hij moest zich aan de bloedproef onderwerpen. Voor toeristisch Texel, det erop had gerekend dat met het begin van de vakanties van Nordrhein-Westfalen de absolute druktetop op Texel zou worden bereikt, is dat een beetje teleurstellend. Men troost zich nu met de gedachte dat vooral de kampeerders onder de gasten zich door het slechte weer hebben laten weerhouden. Die kampeerders konden nu zonder moeite worden verwerkt. De nood- camping hoefde niet in gebruik geno men te worden. Als de weersomstan digheden een handje helpen kan de drukte de komende dagen aanmerkelijk toenemen. Dat is in het verleden wel meer gebeurd. Texel met zijn naar ver houding zeer grote aantal kampeer plaatsen ervaart voor de zoveelste keer zijn economische kwetsbaarheid als de weersomstandigheden tegen zitten. Bij Teso was het druk. Vrijdag, zater dag en zondag werd het grootste deel van de tijd met volle boten gevaren. Zaterdagmiddag liepen de wachttijden in Den Helder op tot drie uur. Foute melding Via de radio werd tussen 13.20 en 17.45 uur herhaaldelijk gewaarschuwd voor wachttijden van vier tot vijf uur, wat dus bezijden de waarheid was en algemeen zeer wordt betreurd. Het be richt is aan de verkeerscentrale door gegeven door de Helderse politie die de schatting had gemaakt aan de hand van de rij wachtenden. Kennelijk hield men er geen rekening mee dat tegenwoordig de dubbeldekker volop in gebruik is zodat een rij met een lengte die vroeger vijf uur wachten be tekende, nu in ongeveer de helft van de tijd wordt verwerkt. De Teso- directie zal zijn bezwaren tegen deze onzorgvuldigheid per brief aan de poli tie bekend maken. Vrijdag moest tussen 10.00 en 17.00 uur een half S een uur worden ge wacht. Zaterdagochtend tussen 6.00 en 11.00 uur was dat een tot anderhalf In een schermutseling die ontstond toen hij samen met een collega bezig was een winkeldief te overmeesteren, liep een winkelier in De Koog vrijdag avond een beet in zijn nek op. Twee jongens hadden twee sloffen sigaret ten gestolen. Mensen in de winkel hadden dat gezien en konden de da ders aanwijzen toen die even later aan de overzijde van de straat onder de luifel van een slagerij stonden. De win kelier stapte er op af en wist de jon gens met behulp van de slager in be dwang te houden totdat de politie kwam. Daarbij deed zich de genoemde schermutseling voor. De politie stelde vast dat één van de jongens als dader moet worden beschouwd: een 18-jari- ge inwoner van Almere. Bij het door zoeken van zijn kleding bleek hij hasj bij zich te hebben: meer dan de toege laten hoeveelheid van 30 gram, ver deeld over meerdere zakjes en dus kennelijk bedoeld om te worden door verkocht. Hij werd een nacht in de cel gezet en er werd proces verbaal opge maakt wegens mishandeling, diefstal en overtreding van de opiumwet. Een van de gestolen sloffen sigaretten gaf hij terug. De andere had hij reeds doorgegeven aan vrienden en werd door hem vergoed. Een brutale diefstal werd zaterdagmid dag gepleegd op de Nikadel in De Koog. Van een daar geparkeerde mo tor werd de „cockpit" (bedieningspa neel) verwijderd, waarbij twee bouten werden losgedraaid en kabels werden doorgesneden. De schade beloopt f600,—Aangifte werd gedaan door een 33-jarige toerist uit Driel, die de motor van een vriend had geleend. Veel voorbijgangers moeten van deze diefstal getuige zijn geweest. De poli tie hoopt dan ook op tips die tot aan houding van de dader zullen leiden. uur en 's middags liep dat op tot drie uur. Na 19.30 uur hoefde helemaal niet meer te worden gewacht. Ook zondag waren er geen wachttijden. Meer vervoer Het aantal vervoerde auto's in de rich ting Texel was hoger dan in het verge lijkbare weekend (25-27 juli) vorig jaar. Er werden namelijk 5984 auto's naar het eiland gebracht tegen 5578 vorig jaar, een toename van 7.28%. Het aantal vervoerde caravans steeg van 332 naar 354 (7,28%) en het aantal vervoerde aanhangwagens steeg van 367 naar 503 (37,06%). Bij het verwerken van het vervoer deed zich, afgezien van de wachttij den, geen technisch of ander pro bleem voor. Enige uitzondering was het uitvallen van de verkeerslichten bij de veerhaven 't Horntje, mogelijk een gevolg van het onweer. Een zeer kwalijk staaltje van openlijke geweldpleging deed zich in de nacht van zaterdag op zondag voor in de Dorpsstraat in De Koog. Een 19-jarige toerist uit Bornerbroek kreeg daarbij een trap in het gezicht, waarbij ernsti ge schade aan zijn gebit ontstond. De toerist liep met enkele vriendinnen in de Dorpsstraat toen hij enkele uit Den Helder afkomstige jongens van 20 en 21 jaar tegenkwam. Die gedroegen zich handtastelijk tegenover de vrien dinnen, wat leidde tot een boze reactie van de toerist. De jongens uit Den Helder die de vechtpartij kennelijk be wust hadden uitgelokt, vielen daarop aan en deelden onder meer een kara tetrap uit. De 19-jarige zou ook nog met een kapot bierglas zijn bewerkt, als een inwoner van De Koog niet tus senbeide was gekomen en de daders met een mes had bedreigd. De politie nam drie personen mee. Eén werd na verhoor weer weggestuurd; de ande ren bleven de rest van de nacht in de cel en werden de volgende dag in de gelegenheid gesteld het eiland te ver laten nadat proces verbaal was opgemaakt. Dank zij oplettendheid en mede werking van anderen slaagde de politie erin een 19-jarige jongen uit Gouda aan te houden die vrijdag bij rijwielverhuurder Dros op de veerhaven van 't Horntje geld en een cheque met een gezamenlijke waarde van F600,— had ontvreemd. De diefstal werd vrijdagavond ge pleegd vlak voor het vertrek van de laatste boot. Toen Dros even afwezig was, slaagde de jongen erin het geld uit de kassalade te halen en de boot op te gaan. Dros miste het geld en hoorde van mensen dat ze van de diefstal getuige waren geweest. Hij verzocht de Teso-kapitein om nog niet weg te varen. Aan boord was de dief snel gevonden. Hij ontkende echter, ook tegenover de inmiddels gealar meerde politie, die geen geld bij hem aantrof. De politie had onvoldoende reden om de jongen vast te houden en liet hem dus vertrekken. Iemand van het Teso-personeel kwam toen op de gedachte dat de knaap zich aan boord wel eens van het gestolen geld ont daan zou kunnen hebben en door zocht de afvalbakken. Die veron derstelling bleek juist want in een der papierbakken werd en prop bankbiljet ten (f425,— I gevonden, wat reden was om de Helderse politie te verwittigen die de jongen en zijn vriend in de ma- rinestad opwachtte. Beiden werden daar ingesloten maar bleven ontken nen. De volgende dag werden ze naar het eiland teruggestuurd en door de Texelse politie langdurig verhoord. Dat had tenslotte een bekentenis van de 19-jarige jongen uit Gouda als resul taat. De andere kon niet als (medelda- der worden aangemerkt. Het gestolen geld was dus terug. De cheque die er bij zat, was spoorloos en zal door de dader worden vergoed.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1