Voortaan betalen voor diensten kustwacht? Oversteek zinker bijna voltooid Gedeputeerde Korv opent Gollards MIMA k BEZUINIGINGEN BLIJVEN DREIGEN Uitgestelde toertocht licul troll mei dac sla Na; PAGINA 6 TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 j In maart dit jaar werd de Texelse kustwacht opgeschrikt door een brief van hun regiohoofd J. Goslinga, waarin stond dat wegens bezuinigingsmaatregelen drie mensen moesten worden „ingeleverd". Dinsdag werden vijf hoofden van de kustwacht (Texel, Terschelling, Kijkduin, Ameland en Schier monnikoog) naar Harlingen geroepen waar ze de voorlopige beslissing hebben vernomen die voortkwam uit het rapport dat Dienst Verkeerskunde de afgelopen maanden heeft ge maakt, na een onderzoek bij alle betrokken kustwachtstations. In Nederland is men al enige tijd bezig alle bestaande organisaties die zich bezighouden met veilig heid en bewaking van de kust sa men te voegen onder één naam: de kustwacht. Een gezamenlijk centrum wordt gevestigd in het ge bouw van Scheveningen Radio te IJmuiden. Dat wordt het landelijke meld- en informatiepunt en van daaruit zullen schepen en vliegtui gen van verschillende overheids diensten worden gecoördineerd. De optimalisering van de kustwacht kreeg een onaangenaam staartje toen bekend werd dat dan meteen zou wor den bezuinigd. De Texelse personeels bezetting zou worden gehalveerd, wat betekende dat wachtlopen overdag niet meer zou kunnen. Zowel de bur gemeester als andere belanghebben den vertolkten ongerustheid over deze ontwikkeling, wat tot gevolg had dat het genoemde onderzoek werd in gesteld door de dienst Verkeerskunde. Dat heeft blijkbaar weinig geholpen want ook nu hangt het zwaard nog als een dun draadje boven het hoofd van de vuurtorenwachters. Burgemeester Alle betrokkenen zijn geïnterviewd, zo wel de kustwachtmensen als de men sen die worden geholpen door de kustwacht. Dat zijn onder meer Rijkspolitie, douane, reddingmaat schappij, zeilverenigingen enz. De kustwacht had daartoe een lijst met belanghebbenden opgesteld. Ook de burgemeester stond op dat lijstje. Het rapport dat is gemaakt van de be vindingen was dinsdag niet ter inzage voor de opgeroepen kustwachthoof- den. Regiodirecteur Goslinga verklaar de overleg te hebben gepleegd met de mensen die het onderzoek hadden ge daan en meende daaruit zijn conclu sies wel te kunnen trekken. Goslinga vond dat de veiligheid van de scheepvaart in het waddengebied kon worden vergroot. Maar dan wel op een andere manier dan nu gebeurt, bijvoorbeeld door preventieve acties. Hij doelde daarmee op voorlichting aan schippers en recreanten. „Dan moeten wij ze dus gaan vragen van: zou je wel weggaan met dit weer, of heb je wel vuurpijlen bij je", aldus Piet Stam, hoofd van de Texelse kust wacht. „Maar Goslinga vond dat dat wel kon worden gedaan door anderen, bijvoorbeeld door havenmeesters". Het afluisteren van radiokanalen vindt Goslinga een taak die ook op afstand kan worden gedaan, in het kustwacht centrum IJmuiden. De kustwachthoof- den waren het daar niet mee eens, want dan wordt in sommige gevallen de afstand voor goede ontvangst te groot. „Als dat allemaal goed draait, is de visuele uitkijk niet meer nodig", zei Goslinga tegen ons. Alleen in be paalde spitsuren. En hij zou laten beta len voor onze hulpverlening, óók al zo'n leuke opmerking", aldus een ver bolgen Stam. Als er nu een redding actie plaatsvindt zijn de geredde perso nen vrij of ze geld willen geven of De aanleg van de drinkwaterzinker zit er voor de helft op. Het werk- ponton Baas Kobus III. waarmee Rohrbau de leiding in de zeebodem legt, is de Texelstroom overgesto ken en ligt nu vlak achter de Prins Hendrikpolder bij het aanlandings- punt. Het is hier zo ondiep dat ver der varen met het twee meter diep stekende ponton onmogelijk is. De kettingfrees met kabine zal nu worden overgezet op een kleiner ponton met een diepgang van slechts 70 centimeter, waarmee de laatste buis van 400 meter lengte zal worden gelegd. Dan wordt ge draaid en wordt begonnen met de aanleg van de retourleiding. Tegelijk wordt de doorgang door de dijk gemaakt, een onderdeel van het projekt dat binnen enkele weken moet zijn voltooid. Zoals bekend is de zinkeraanleg tot dusver nogal moeizaam verlopen. Er is meer dan vijf weken vertraging ont staan omdat de kettingfrees herhaalde lijk stuitte op obstakels die dan moesten worden opgeruimd. Ook het systeem dan men wilde toepassen om de leiding na het neerlaten met nylon- matten en cement te verzwaren, bleek in de praktijk grote problemen te ge ven, zodat men daar helemaal mee is gestopt. De kunststof waterleiding wordt nu verzwaard door er een stalen kabel tegenaan te binden. Ook in de laatste fase van de heenweg, op korte afstand van de Texelse oostkust, moesten herhaaldelijk duikers naar be neden om kabels en kettingen die de voortgang van de frees belemmerden door te branden. Aangezien dat duik- werk in verband met de sterke stroom alleen bij de kentering van het getij mogelijk was, waren met elke duik ve le vertragende uren gemoeid. Rohrbau is door deze ervaringen zeer wijs ge worden, zodat wordt verwacht dat de aanleg van de retourleiding aanmerke lijk vlotter zal verlopen, hopelijk in drie weken. niet. Goslinga had een idee in gedach ten waarbij kosten werden berekend door het redden van mensen en hun boot. „Komt er dan een vliegtuig of een helicopter bij, dan kan het een heel bedrag worden", aldus Stam. Risico's Goslinga dacht dat publicatie van de prijzen die zouden moeten worden be taald voor een reddingactie de mensen zou afschrikken risico's te nemen en zodoende het aantal mensen dat moet worden gered zou doen dalen. „Min der kapitaalkrachtige mensen kunnen in dit geval dus nooit meer met een bootje gaan varen", concludeerde Stam. „Kijk, een ongeluk is nooit te voorzien. Als het nou echt iemands schuld is en een persoon heeft idiote risico's genomen, dan kan je dat ie mand kwalijk nemen. Maar meestal is het overmacht, plotseling opkomende wind of een aanvaring of zo. Moet je daar dan de mensen aansprakelijk voor stellen?" Goslinga had uit het onderzoek ge haald dat in bepaalde perioden zoals de zomermaanden, pieken in acties waren. In de winter was er naar zijn mening niets te doen. „Wij hebben aangetoond dat dat niet zo is", ver klaart Stam. „Er zijn trouwens veel meer dingen dan reddingen alleen. Neem nou die olievogels afgelopen winter. Het laatste dodelijke ongeluk was hier trouwens in november, dat met het jacht de „Quadra". De Compass-affaire was verleden jaar in januari, dus het is niet alleen zomerwerk" Goslinga stelde voor dat in de zomer tijd zou worden wachtgelopen, van eind mei tot eind augustus en dan in de namiddag en vooravond. „Maar er kan 's ochtends gerust ook wat ge beuren, dus die tijden zijn onzinnig. Hij verlangde van ons dat wij aange ven welke uren het belangrijkst zijn, nou dét hebben we geweigerd. Stel je voor dat wij zeggen: om acht uur slui ten we de tent en om negen uur ver drinkt er iemand, dan krijgen wij de schuld. Daar beginnen we niet aan", aldus Stam. Goslinga concludeerde dat de kust wacht wel kon worden ingekrompen. Dat moet gebeuren zonder gedwongen ontslagen. Maar elders is niet genoeg werk om overplaatsingen te realiseren. De consequenties voor de Texelse kustwacht bleken al gauw: van zes naar drie vaste mensen. De twee uit zendkrachten die in dienst zijn om ver lof en drukte op te vangen zullen waarschijnlijk moeten worden afge schoven. Kustwacht Kijkduin te Den Helder wordt verminderd van zes naar één man. Goslinga meent dat de mari ne daar alle taken over kan nemen, zo als het binnenpraten en begeleiden van schapen. „Op onze vraag waar die ene man nog voor nodig was die daar dan nog overblijft, wist hij niet goed antwoord te geven. Die woont daar dan een beetje bij die toren en be waakt de sleutel of zo...." Op de vraag hoe Goslinga het zich al lemaal had voorgesteld bij de Texelse kustwacht verklaarde deze dat een rooster denkbaar is, waarbij in de zo mer meer dan veertig uur per week wordt gedraaid en in de wintertijd veel minder om dat overwerk te compense ren. Daarbij gaat hij uit van drie vaste krachten. „Dan heb je in de zomertijd dus nooit een vrije dag meer", aldus Terwijl een p/erensteker op de voorgrond druk bezig is. ligt het werkponton Bees Kobus III roerloos echter de dijk ven de PH Polder. Het wechten is op een kleiner ponton det In het leetste stukje zeer ondiep weter voor het eenlendlngspunt ken opereren. Stam, die zich zeer verbaast over de uitspraken van de regiodirecteur. „Vol gens de CAO mag dat helemaal niet. Overuren moeten opgenomen worden in vrije tijd, maar die heb je dan niet meer en uitbetaald worden ze niet meer. En in de wintertijd, wat je dan doen? Volgens Goslinga hoeven we gaan wacht meer te lopen, dus moe ten we dan maar aan onderhoud gaan werken? Dat is belachelijk met drie man de hele week, want als je één keer door die toren gaat is ie schoon". Komende week is een directieraadver gadering waar Goslinga wil proberen deze voorlopige beslissingen erdoor te krijgen. Daarna worden alle betrokke nen geïnformeerd. Lichtpuntje Als enige lichtpuntje noemde de regio directeur dat de posten die in stand blijven wel met optimale middelen zul len werken. Dat zou voor Texel beteke nen dat er een radar komt. „Dat is een doekje voor het bloeden natuur lijk", aldus Stam. „Als er een radar komt, wat al heel lang op onze ver langlijst staat, wie moet er dan achter zitten? Alleen die paar zomermaand- jes? Dat is een kostbare zaak op niks af". Goslinga wil een proefperiode instellen om te kijken hoe alles zal lopen. De reactie van de aanwezige kustwachters getuigde van verslagenheid. „Ze halen de motivatie weg. De mensen vragen zich al af waarom ze nu 's nachts hun bed nog uitkomen, terwijl het over korte termijn niet meer hoeft. Jongens van Kijkduin zien het ook helemaal niet meer zitten. Waarvoor doen we het nog?", aldus een somber gestem de Stam. „Ik weet nog niet precies wat voor actie we op korte termijn gaan ondernemen. We informeren de pers en ook Vara's Achter het Nieuws, dat indertijd veel aandacht heeft besteed aan de bezuinigingen bij de kustwacht. Ook ga ik een gesprek aanvragen met de burgemeester, die al eerder heeft getoond vierkant achter ons te staan". Onderling is gepraat over een oplos sing die voor alle partijen te aanvaar den zou zijn. „Als alle belanghebben den, zoals de gemeente en de politie, enz. nou eens de koppen bij elkaar staken en zeiden dat ze bereid zijn een bepaald bedrag per jaar te betalen aan die toren en als al de instanties die echt betrokken zijn dat doen, komt er een bepaald bedrag uitrollen, waardoor de veiligheid en ons werk in stand wordt gehouden". Half ei De burgemeester heeft tijdens het in terview met de mensen van de Dienst Verkeerskunde vooral de nadruk gelegd op de veiligheid van de recreatie. „Ik heb er op aan gedrongen dat de visu ele uitkijk in ieder geval moet worden gehandhaafd", aldus burgemeester Schipper. „Er zal bezuinigd moeten worden. Ik ben heel benieuwd hoe het zal functioneren met drie man. Het gaat niet zo zeer om het aantal men sen, maar meer om wat die drie kun nen doen". Goslinga heeft de burgemeesters van de waddeneilanden toegezegd dat half augustus nog een gesprek zal plaats vinden. Schipper wil, na zich te heb ben geörienteerd, kijken en bespreken wat de consequenties van de bezuini gingen in de praktijk zijn. „Ik had natuurlijk liever gehad dat ze 100% bezet waren gebleven, dat wil je altijd. Als er noodgedwongen maar drie overblijven, dan zeg ik, liever een half ei dan een lege dop, maar ik wil wel bespreken wat we kunnen met dat halve ei. Te voren wil ik met Stam tot een soort overzicht en een planning komen en daarmee kan ik bespreking in. Voor mij is het doek nog niet gevallen. Ik vind het verlies aan men sen, vooral in de zomertijd nogal veel", aldus de burgemeester, die verklaard pal achter de Texelse kustwacht te staan. „Ik wil me er bijzonder sterk voor maken dat de bewaking 's zomers in stand blijft. Het recreatieverkeer gaat vanaf het wad steeds meer naar de Noordzee, men gaat steeds meer naar buiten en juist de Eierlandse Gronden zijn erg gevaarlijk". De burgervader gaat er op voorhand vanuit dat de gemeente niet zal bijdra gen in de kosten van de kustwacht. „Ik vind dit een taak van het rijk. Mocht het zo zijn dat de bezuinigingen worden doorgevoerd en er zouden hia ten ontstaan dan komen we wel bij onszelf terecht, want het hele waterge bied hoort bij de gemeente en we zijn verantwoordelijk voor de veiligheid daar. Dan zullen we er over na moeten denken. Maar ik vind dat eerst het rijk zijn uitspraak maar moet doen aan de hand van goede argumenten. Juist op zo'n eiland als dit met veel re creatieverkeer, mag niet worden bezui nigd op de veiligheid. Ik kan niet voor zien of die drie mensen het kunnen redden, maar ik blijf me inzetten voor bewaking overdag". Toerclub Taxi 2000 houdt a.s. zondag de fietstoertocht die zondag j.l. we gens het slechte weer moest worden uitgesteld. Gekozen kan worden uit 30 en 60 kilometer. Starten is mogelijk tussen 10.00 en 14.00 uur bij het club gebouw (Taxi 2000 in de Warmoesstraat). I kil h J. H. Donatz (links! vormt nu samen met mevrouw De Vries de directie van de Gollt^ Gedeputeerde C. Korver zal vrijdag 23 oktober de officiële opening verrichten van het nieuwe Gollards verzorgingstehuis aan de Zes in Den Burg. Bij de plechtigheid zal hij worden geassisteerd door de dames Barhorst-Stolk en Slegh- Dekker, de respectievelijke voorzit ters van de bewonerscommissies van het voormalige Irene en het C. E. Gollards Rustoord. Gedeputeerde Korver heeft een belangrijke rol gespeeld bij de totstandkoming van het nieuwe verzor gingstehuis en het fusieproces dat daaraan vooraf ging. Op 23 november 1985 gaf hij daarom ook het officiële startsein voor de bouw door het ont hullen van het bord met de namen van de aannemers op het toen nog maag delijke bouwterrein aan De Zes. Bouwactiviteit Daarmee is achter de bouwactiviteit van de stichting Samen Eén-Gollards nog geen punt gezet, want op dit mo ment zijn de voorbereidingen aan de gang voor een vrij ingrijpende uitbrei ding van het Verpleeghuis Texel, dat ook onder de stichting ressorteert. Er is toestemming gekregen om het huis met negen bedden uit te breiden en binnenkort wordt begonnen met het opstellen van een programma van ei sen dat de basis zal zijn voor het ont werp. Het is de bedoeling dat bij de verbouwing niet alleen de opnameca paciteit groter wordt, maar dat er ook een scheiding komt tussen psychisch geriatrische patiënten en andere bewo ners en dat in het nieuwe huis meer privacy zal worden geboden in de vorm van meer één- en tweepersoons kamers. Om de uitbreiding te kunnen realiseren zal de gemeente het thans leegstaande Irene tegen boekwaarde 1/258.188,49) aan de stichting Samen Eén overdragen. Het gebouw zal ge heel worden gesloopt om plaats te maken voor een wat kleiner gebouw dat geheel gelijkvloers zal worden uit gevoerd. Aanpassen van het bestaan de gebouw voor het nieuwe doel is onpractisch en naar verhouding te kostbaar gebleken. Tweede directeur Dat men voorlopig nog in de bouwpe- rikelen zit, is een van de redenen ge weest om per 1 augustus a.s. te voor zien in een tweehoofdige directie. Naast mevrouw Wil de Vries-Panthus (55) die zich in het bijzonder met de bewonerszorg zal bezig houden, is de 51-jarige J. H. Donatz benoemd die het beheer en de organisatie voor zijn rekening neemt. Een andere reden voor deze versterking van de top is dat mevrouw De Vries denkt aan opstap pen over ongeveer twee jaar; ze wil dan in de VUT. Te verwachten is dat rond die tijd de uitbreiding van het Donderdag 23 juli De raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technich beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt on der meer over de verkoop van „Irene", de begroting van de RST en het beheer van gemeentegebouwen. Vrijdag 24 juli De Poolse band „Texel" speelt een liedje op de televisie: 22.00 uur, Nederland I. Zaterdag 25 juli Vanaf 11.00 uur worden door Sport school Texel (Schilderweg, Oudeschild) sterkste man- en powerliftwedstrijden gehouden. Zondag 26 juli Kustzeilvereniging Westerslag houdt een clubwedstrijd van en naar de Razende Bol. Briefing om 9.30 uur; start om 10.00 uur. verpleeghuis en de daarmee gaande extra rompslomp achter de is, zodat Donatz dan de zaak weer leen kan runnen en er dus weer directeur is. Extra werk in de komer periode is er ook in de vorm van organiseren van nieuwe vormen bejaardenverzorging, vanuit de Go) lards, zoals dagverzorging e.d. Johan Hendrik Donatz, geboren Leerdam, is sedert 1965 in de gezoa heidszorg werkzaam, altijd in een combineerd tehuis: verpleeghuis verzorgingshuis. Tot dusver was directeur verbonden aan het kloost bejaardenoord „Bosbeek" in Heemfwrtec de, waar hij vier jaar heeft gewerkt Donatz werd door het bestuur van Samen Eén-Gollards gekozen uit veer dertig sollicitanten. aak is 11« vrijdi gevie Este Jochem In ia. Een andere mutatie in het medew kersbestand van de stichting belre (jjd, Jochem Inia die na ruim vijf jaar! functie als hoofd van de verplegii ie|atl dienst van het Verpleeghuis Texel legt, omdat hij is benoemd tot adjunct-directeur van een verzorgt huis in Drachten. Het vertrek van (die ook behoorde tot de bemanm ®uw van de reddingboot) wordt betreu: S9 da omdat hij niet alleen deskundig maar ook een grote mate van soc bewogenheid tentoonspreiddeen! afBeli en nacht voor „zijn" mensen klaarstond. Op donderdag 30 juli! van half drie tot half vijf op infers wijze afscheid van hem worden g! men tijdens een barbecue in de t; van het verpleeghuis in aanwezigh van bewoners, medewerkers, vrijw '"'aai gers, oud-bewoners, familieleden» oud-bewoners en anderen met door zijn functie kontakten ondert Geschenki kH.( tonis Mensen die ter gelegenheid va» rene officiële opening van het Gollai verzorgingshuis een geschenki game den willen geven, worden verzo dit te doen in de vorm van een nanciële bijdrage. Deze zal kuni worden overgemaakt op een ale geschenkenrekening bij de bobank nr. 3625.48.390. Op zaterdag 5 september zal de lards open huis houden. Van M.w 16.00 uur is iedereen welkom om hele gebouw te bekijken. Voor de wielertoertocht van Taxi kan tussen 10.00 en 14.00 uur»»!* gestart in de Warmoesstraat indej ge van Taxi 2000. longs ten telg 1?|3rii ifchi van haa jsae rge Ti In de Gereformeerde kerk in Dan begint om 19.00 uur een Dienstvoor langstellenden met medewerking gospelzangeres Esther Tims. 'kim 11 wa mil ■ïerc In de Hervormde kerk van De Koog ben de gezamenlijke kerken een tij avonddienst; 19.30 uur. Dinsdag 28 juli Tijdens de braderie te De Koog seert Lenie van 't Noordende haar in de Hervormde kerk. ra fysta run

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 6