ZOMERS TEXEL IN GREEP VAN DE Nog geen paniek, maar zon moet wel vlug komen i Toeristen niet weg ondanks regenval „Met 'n week vergeten dat het zo nat was... „Vóór nieuwjaar hoeft niet meer te regenen IE' TULPEN ROOIEN IN DE BLUBBER Fruitkweker Leen Huisman: iff Ldag rr PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 31 ju Veriatan strandstoelen en enkele toeristen die de koude wind trotseren Brandweerpompen en dijkwerken tegen de randen van de tenten verjoegen ze niet: de voor Texel zo belangrijke toe risten. De horecagelegenheden beleven gouden tijden, maar bij de strandpaviljoens is het kommer en kwel. Het Recrea tieteam is constant bezig de mensen voor verveling te be hoeden en ook museumbezoek is populair onder de vakan tiegangers. Rijwielverhuurders die het van dagjesmensen moeten hebben, maken slechte tijden door. Ondernemers die ook binnenaccommodatie hebben, zitten daarentegen goed. De campings lopen niet leeg ondanks al het hemelwater. Conclusie: Texel werkt met man en macht om het zijn gasten naar de zin te maken nu het weer het laat afweten. De toeristen op Texel gaan nog niet bij de pakken neerzitten door het hemel water dat hen de afgelopen dagen ten deel is gevallen. Neem bijvoorbeeld de familie Terlingen uit Breda, logerend in een caravan op een camping in de Dennen. ,,We zijn hier nu goed twee weken en we hebben wel een beetje de balen van het weer, maar we hou den toch de moed erin. Naar huis gaan we zeker nog niet. We wandelen en fietsen veel, steeds kleine stukjes, want met zulk wisselvallig weer kun je geen plan voor een hele dag maken. Je moet gewoon op het moment beslissen van: nü is het droog, nü kunnen we weg. Voor het zevende jaar zijn we nu op Texel en we hebben alle musea al bekeken, dus daar gaan we niet meer naartoe. Maar we kun nen onszelf nog steeds best vermaken en de kinderen ook. Ze doen veel spel letjes en er komen ook vriendjes bij ons met weer nieuwe spelletjes. Nee hoor, we hebben nog anderhalve week en gaan zeker niet eerder weg". Rijk Barlo uit Soest staat met de hele familie, wel elf man, op camping 't Woutershok. Verleden week hebben zij actief meegeholpen bij het wegpom pen van al het water dat het terrein onder dreigde te zetten. ,,We zijn er nog steeds, ondanks het weer, dus de stemming is goed. Wandelen en fiet sen en spelletjes met de jongens, dat zijn zo onze activiteiten op het mo ment. Wij zitten onze tijd uit hoor. Kijk, je kunt wel naar huis gaan, maar het is net zo beroerd daar, zo niet be roerder. Dat gedoe met al dat water 's avonds was ergens nog best wel leuk. Een hoop bekijks en je zag best resul taat van je werk. Er zijn toen niet veel mensen weggegaan. Een beetje ver kast, maar verder niet". Familie De Vries uit Utrecht is minder optimistisch. ,,Als het niet gauw ver betert gaan we weg. Ik zit met drie kinderen, waarvan de jongste nog in de luiers en alles is nat. We hebben een riante tent, tenminste bij mooi weer. Nu werken we elkaar zo op de zenuwen. De kinderen worden verve lend en daar word ik dan weer katterig van en mijn man ook. Nee hoor, van mij hoeft het niet zo. Ik wil lekker op het strand kunnen liggen. Volgende week nog regen? Dan wij terug", aldus mevrouw De Vries. Gouden tijden De horecagelegenheden denken anders over het weer. Zij beleven gouden tij den door de grote aantallen mensen die zich vervelen en zich bij hen ko men vermaken of gewoon schuilen. De discotheken zijn avond aan avond goed gevuld en in de café's wordt heel wat anders dan hemelwater genuttigd om de nattigheid te doen vergeten. Toch zijn er nog genoeg andere manie ren om bezig gehouden te worden als de hemelsluizen openstaan. Jitze Beintema van de Texelse Sport raad vertelt dat de buitenactiviteiten die het Recreatieteam door de week op verschillende plaatsen op heel Texel houdt, gewoon doorgaan, mits het verantwoord is. ,,De sfeer onder de toeristen is nog steeds prima en ook de medewerkers van het Recreatieteam zijn enthou siast. Howel er veel wordt geklaagd valt het weer volgens ons wel mee, want als het maar even lijkt droog te blijven is er genoeg animo voor de ac tiviteiten. We hadden bijvoorbeeld dik over de honderd man voor de fietspuz- zeltocht. Dat is een record. Ook de nachthike loopt als een trein. Jongeren in de leeftijd van 16 tot 20 jaar berei ken we anders meestal niet, maar nu zijn er velen die meedoen en we mer ken ook dat mond op mond-reclame positief werkt. De meesten komen niet naar Texel voor activiteiten van het Recreatieteam, maar voor het vermaak op strand en in de kroeg. Maar hele dagen in de kroeg is ook niet alles en omdat het geen echt strandweer is, komen ze naar ons. Leuk toch?" Museumbezoek is bij uitstek geschikt voor als het weer het laat afweten. Bert Koning van het Maritiem- en Jut- tersmuseum vertelt echter dat het aan tal bezoekers niet véél hoger is dan anders. ,,Als het mooi weer is, merk je wel dat de mensen in een betere stemming zijn. ledereen is nu chagrij niger, somberder. Er zijn wel wat meer bezoekers, maar niet zo dat de aantal len de pan uitrijzen. We merken wel dat de exposities die we dit jaar heb ben erg aanslaan. De mensen gaan echt met een voldaan en tevreden ge voel hier weg". Overvallen De strandpaviljoens hebben het rustig. Henk Griffioen van Paal 12 wacht met smart op het mooie weer. ,,We draaien redelijk, maar dat komt ook doordat we die surfschool hier vlak naast heb ben en dat trekt nog wel kijkers. Voor surfers maakt regen niet uit. Als het waait vinden zij het goed weer. Vrij dags houden ze altijd wedstrijden en dan is hier na afloop barbecuen en feest. Dat gaat altijd door. Verleden week stond ik dus te barbecuen, ter wijl hele stralen regen in mijn nek lie pen.... Als het 's morgens regent komt de hele dag zowat geen mens. Alleen als ze tijdens een wande ling worden overvallen door een bui, dan willen ze nog wel eens komen schuilen. Nee, het is pet zo. Hopelijk „Misschien dat we straks wat in tijdnood komen met de leverantie datums. Maar er is nog geen pa niek. Als het weer straks wat knapper wil worden, dan herstelt alles zich snel. Met een week ben je dan weer vergeten dat het zo nat is geweest..." Bollenkweker Willem Veeger van de Grensweg loopt meer dan een week achter op schema, maar is niet somber gestemd. En dat terwijl het ernaar uitziet dat nog meer tijd verloren zal gaan: de kuubs kisten worden meer met modder dan met tulpen gevuld, lekker handig voor de ver dere verwerking.... Na de eerste hevige regenval was hij met zijn helpers vorige week dinsdag weer begonnen. Een dag erna moest echter alweer worden gestopt. Een tractor raakte vast in de zachte boven laag van het land in de PH-polder, toen die even van het spoor afraakte. „De wielen zakten zo diep als het land in de herfst was geploegd." Inmiddels zijn de „droogste" stukken van het land gerooid en zijn de lastigste ge deelten voor het laatst bewaard. Aan de Grensweg ligt echter ook nog twee bunder met late tulpen. Een deel van dat land heeft blank gestaan. Afgelo pen zaterdag was dat. Alle sloten lie pen toen over. Het Waterschap heeft toen gemaald en de stuwen verlaagd waardoor het water kon wegstromen. Het land daar is nog steeds drassig, maar toch zal geprobeerd worden om te gaan rooien. Compagnon Cees de Grave is intussen bezig gegaan in de narcissen. Hoewel de grond achter Po mona zandig is, gaat het werk zeer moeizaam. De nu nog in de grond zittende tulpen moeten er snel uit, anders worden ze te rijp en kan de huid gaan scheuren tijdens het drogen. Een voordeel is dat de tulpen in de natte grond niet snel rijpen. Bij Frans Witte in De Veen mag niet worden gemopperd. Juist voor de eerste zware regen was alles wat ge rooid kon worden uit de grond. Alleen een partij late tulpen bleef zitten, maar die ging er van de week ook uit. Alle eerder gerooide tulpen zijn zelfs al ge peld, en dat was heus geen klein bee tje. Bij het wegbrengen van partijen tulpen naar kopers aan de overkant, bemerkte Witte dat het op Texel ei genlijk nog redelijk is meegevallen. Er stond zichtbaar veel water op het land en soms stonden drie tractors voor één rooimachine. De gebroeders Van Heerwaarden die schuren en land bij De Waal hebben, waren de vorige week druk bezig met het graven van voren om het opper vlaktewater snel van hun aardappelvel den te laten wegvloeien. Het water stond in de ruggen tussen de planten in. Kijkend over het land zijn evengoed tal van gelige plekken zichtbaar. Die verkleuring duidt op rot in de aardap pelen. Dick van Heerwaarden: „De pootaardappelen moeten nu eigenlijk dood zijn, maar alles moet nog afster ven. En daarna moet je ze nog een maand laten zitten, dus het wordt erg laat dit jaar voordat ze de grond uit kunnen. Het probleem deze maand was dat de regen in zo'n grote hoe veelheid vlak na elkaar is gevallen. De grond raakte op een gegeven moment verzadigd. Geleidelijke regen is beter, dan heeft de grond telkens tijd om wat te drogen." V Regen, regen en nog eens regen. Gedurende de laatste veertien dagen is zowat geen dag droog geweest. De plotselinge en ongekend hevige natheid is nog immer het gesprek van de dag op Texel. Een groot deel van Eu ropa kampt met hetzelfde euvel en ook in het resterende part is het weer van slag: een hittegolf in Griekenland en omstreken. Met die berichten valt onze situatie aar dig te relativeren, maar niettemin zijn de gevolgen op ons eiland in een aantal gevallen behoorlijk voelbaar. Wij trokken daarom eens de laarzen en regenjas aan en gin gen op pad. De neerslag hiervan is op deze pagina's te zien. Geen compleet overzicht, maar wel een greep in drukken over hoe Texel de natste julimaand sinds tijden beleeft. e m ■erne Willi' 'h m let in Ze\ wordt augustus een mooie maand". Zijn collega van de Zeeaster bij paal 17 is het met hem eens. „Mensen die in een bungalow zitten hebben minder problemen, maar stel |e eens voor, in een tent met een zootje kinderen en dan alles nat, bah. Voor ons is het be paald nog geen hoogseizoen. Als een bui valt, loopt het even vol met wan delaars, maar verder is het niet druk. Maar het is overal elders ook beroerd en in Griekenland vallen ze dood van de hitte. Trouwens, Texel is relatief droog, hier is in verhouding minder langdurige regen geweest". Hanneke Kampstra van paviljoen Westerslag bij paal 15 heeft gemerkt dat de mensen heel verschillend reage ren. „Sommigen gaan naar huis, maar anderen zijn blij dat ze niet in Grieken land zitten. Het is natuurlijk het gesprek van de dag.,Ja, wij hopen ook op een goeie augustusmaand, want anders hoor je om deze tijd een terras vol te hebben en nu zit er nog niet een kwart van wat er zitten moet. Tja, lekker bruin bakken op het terras is er niet bij nu". Dagjesmensen De rijwielverhuurders, die het van de dagjesmensen moeten hebben, hopen op betere tijden. Dat geldt bijvoor beeld voor Cor Dros bij 't Horntje: „Dagjesmensen gaan pas van huis als het goed weer is en die komen nu dus niet. Als het even droog is komen ze toch wel, maar de stemming is duide lijk gedrukt als ze de hele middag in de regen hebben gefietst. Ik kan het aan de hoeveelheden verhuurde fietsen helaas goed merken". Ook de garnalenkotters hebben weinig toeristen aan boord. Hutjes van de TX .27 vond de stemming onder de vakan tiegangers niet zo vrolijk. „We hebben veel minder volk dan anders, het scheelt wel de helft. Na een dag of tien, twaalf is voor de meeste mensen de vakantie bijna om, en als het dan al die tijd heeft geregend, wordt de stemming wel een beetje gedrukt. Op de kotter staan ze buiten en we kun nen goed merken dat het rotweer is. Gistermorgen gingen we maar met 60 man weg, terwijl er 160 opkunnen, dat is niet zo vrolijk. In augustus hopen we het verlies goed te kunnen maken, want dat er een groot verlies is staat wel vast". Bij kinderboerderij „De Mient" is het druk. „Wij hebben activiteiten binnen en buiten", verklaart een woord- voerdster. „Zes weken is bij ons de kindertheatergroep „Pandemonia" uit Amsterdam in actie, die zowel binnen als buiten voorstellingen geeft, al naar gelang het weer. Ze haken in op het publiek en het slaat erg aan. Het is geen strandweer, dus zoeken vooral mensen met kleine kinderen andere vormen van vermaak. Maar het is ook nooit goed: eerst was het zo heet en klaagde iedereen dat ze zo waren ver brand en nu hebben ze het koud. Je kunt trouwens geen peil trekken op het gedrag van de toeristen, want gisteren stortregende het en wilden ze toch naar buiten. Van echte verveling is geloof ik nog geen sprake. Maar de mensen die hier komen, met kinderen, kunnen zich meestal zelf wel verma ken. Wij zitten goed met dit weer, veel volk". Parachutespringen is er ook niet bij met slecht weer. Toch weten de cur sisten van het Paracentrum Texel zich uitstekend te vermaken. De leiding houdt ze bezig met een slecht weer- programma, waarin bowling, karting en andere binnenactiviteiten zijn opge nomen. „We blijven optimistisch. We hebben een grote groep cursisten waaronder veel buitenlanders en de stemming is heel positief. Maar ze moeten eigenlijk wel even vanmiddag de lucht in. Dat zal wel lukken, want het regent eigenlijk nooit steeds aan één stuk door op Texel". Die voorspel ling kwam uit, want later op de dins dagmiddag was de Eierlandse lucht bevolkt met vele kleurige paraschermen. Op de meeste campings worden din gen georganiseerd om de mensen van verveling te weerhouden. Als de^ gasten het gezellig hebben gaan ze ook niet weg. Bij De Krim zijn drie re creatieleidsters in dienst en zij hebben er een fulltime job aan om de mensen bezig te houden. Er worden allerlei sporttoernooien gehouden, vlieger wedstrijden, tekenen en volksdansen, disco enz. Als het droog is vindt het gebeuren zo veel mogelijk buiten plaats, maar er is ook een grote binnenaccommodatie. „Er is de hele dag actie", aldus EMK-directeur Martin Warnaar. „Natuurlijk bereiken we daar mee lang niet alle gasten, maar er ver trekken toch geen mensen om het weer. We zitten nog steeds zo goed als vol. We proberen de mensen een tevreden gevoel over hun vakantie te laten overhouden, zodat ze terugko men, ook als het geen strandweer is. We boffen dat we zo'n geschikt terrein hebben dat vele mogelijkheden biedt. Ondanks het vele water is het hele maal niet drassig. Tja, alles is natuur lijk nieuw aangelegd en we zitten op droge duingrond. We proberen de kwaliteit van onze faciliteiten hoog te houden. Als jongelui zich 's att^ veloos zuipen van verveling, vina dat best, maar als ze herrie schoppen op de camping gaan onherroepelijk af. We zijn daar k va- hard in. Moet ook wel, wantai wordt het een zootje. Nee, de zijn bij ons nog steeds vrolijk. W ook niet? Zelfs als de zon niets) zijn nog genoeg leuke dingen te doen". Warnaars collega van 't Wouteij we/'< Ger de Graaf, kijkt nog even ter. de regenperiode waarbij de brat eraan te pas moest komen om li Ie water weg te pompen. „Tien twaalf procent van de mensen t gegaan. Er waren genoeg niei vragen, maar ik heb die plekkenl wust niet meer vol gezet, wantd boel moet eerst maar eens rustig stellen. Het gaat nu goed en weekend zitten we wel weer vol slechte natte plaats laat ik lievei tijdje onbezet, want de goede moet hoog worden gehouden teroverlast kwam niet omdat de nage bij ons niet in orde zou zi( maar we zitten in een ongunstig bied met bosgrond. Trouwens, brandweer erbij kwam was het gebeurd. Eerst verstopte de pi .3 ffii: 11: 12: I 73 17: ■orr en kt steeds door alle meegezogen gs *u'' troep, maar toen hebben we bijl ,var Bolder een oude bollenmand gel en die als een soort filter gebrul lu,'nt ging prima. Ik heb wel 16 S 17u 3en[r m'n benen gestaan toen, wat e»|a')e"1 doe. Het is evengoed nog wel ke verliespost. Ik denk dat het zo'n 500 tot 700 overnachtingen gekost. Het slechte weer zal in ge sectoren op Texel wel worde» gevoeld". „Kijk", wijst fruitkweker Leen Huisman uit De Veen, „daar hangt weer zo'n tros waarvan de helft waardeloos is geworden." Hij schuift de bladeren van één van de duizenden rode bessen-struikjes in zijn boomgaard wat opzij en toont een tros waarvan de helft van de besjes er inderdaad nog florissant rood uitziet, maar de andere helft gescheurd en verschrompeld is. „Door al het regenwater zijn de velletjes gebarsten", luidt de uitleg. „Rode besjes zijn een mooi weer- produkt. Ze moeten regelmatig kunnen drogen als het nat is geweest, anders barst de huid en verschrompelen ze vervolgens. Eén dag regen is niet zo erg, maar meerdere dagen is funest. Als de regen wat verspreid komt, en er dus tijd is om te drogen, is dat minder erg dan een paar natte dagen achter zijn an. ilsof uit» ran b een het ïtten jet er ge in dr it da Jans en, >t w: imen nam leeft 01 es c elijk jur, izen. ter c met kan elkaar. Vorige week is door die n herd de helft van de rode besjes rot", vertelt Leen Huisman. Datt alleen de besjessoort die toen rij: om geplukt te worden. Rijpe bet) zijn het meest gevoelig. In fruith De Veen worden meerdere soorti teeld, die opeenvolgend in zo'nt weken tijd moeten worden geplii Dus slechts een klein deel vandr besjes is verloren gegaan door d: selinge regenval. De iets hogere; zal het verlies aan opbrengst eet niet goedmaken, zo meent Hui: Het andere fruit heeft weinig te gehad. Slechts enkele pruimen hun schil gebarsten en het aantd rotte aardbeien is gestegen. Wal man betreft hoeft het vóór nieut niet meer te regenen, en dat m» hij: „Er zit nu een fikse voorraad dag in de grond. De lucht wordt wttBulpt vochtiger en de nachten kouder.BGrc regen hebben we echt niet nodjprdai jl'o ma Ik d Dt i« ott waardeloos geworden tros rode besjes Een sombere Leen Huisman toont een

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2