Drukke landbouwdag miste een hoogtepunt Organisatie streeft naar nog meer dieren ing talent straalt twaalfuursrace r Boot per ano Friesland door tsing met snorfiets gestolen |en eerlijke vinder Grote mond van Kobus Kippekont Auto op zijn kant Vernieling en diefstal Diefstal autoradio Wasautomaat nu ƒ599,— SAKKER S IJZERHANDEL rusi nSdAG 4 AUGUSTUS 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Boetd van da koalonshow. dia zeer vaal publiek trok Links da keurmeesters Verduin en Brinkman Texelse keurmeesters Kees Kikkert en Piet Kooiman de dieren aan een stren ge doch rechtvaardige blik onderwier pen. Volgens Kistenmaker was de (kleinere) inzending van niet- zwoegervrije schapen van beduidend minder allooi. Deze keuring vond niet plaats bij Commandeur maar op het plein; aan het gescheiden houden van zwoegervrije en niet-zwoegervrije scha pen zijn namelijk zeer strenge eisen verbonden. Onder meer moet de af stand tussen beide categorieën minstens tweehonderd meter bedragen. Kalverenkeuring Ook nieuw was de kalverenkeuring. De keurmeesters van de vaste wal, N. Verduin en J. Brinkman, waren enorm te spreken over de geshowde kwaliteit. Hun waardering werd tot uitdrukking gebracht middels het toekennen van uitsluitend eerste prijzen. Niet alleen werd gelet op type en ontwikkeling van de dieren, tevens beoordelen de keurmeesters wie van de jeugdige be geleiders zijn kalf het beste voorbracht en welk kalf het zorgvuldigst was ge- toiletteerd. Presentatie voor het pu bliek wordt dus belangrijk gevonden. Door het toekennen van deze prijzen voor het „schoonste geheel" wordt de jeugd gestimuleerd om volgende keer nóg meer aandacht aan hun presenta tie te schenken. Deze kalverenkeuring was aantrekkelijke voor het publiek, dat in dichte hagen rondom het voorbreng-terreintje was gedromd. Op hetzelfde land aan de Stolpweg stond tevens een 18-tal koeien op gesteld, geselecteerd door de commis sie van de veeteeltstudieclub. Alle 18 waren topdieren met een fraai exte rieur en hoge melkproduktie. 's Mid dags werden de dieren op het plein aan het publiek geshowd en door de keurmeesters Verduin en Brinkman be oordeeld. De show trok misschien wel het meeste publiek van alle onderde len; rond de showruimte op het plein stond het werkelijk zwart van het volk. Net als verleden jaar met de fokvee- keuring was het Bouwe Dros van „De Propagatie" die de vetste prijs in de wacht sleepte. Bontje 77, dochter van de Amerikaanse superstier Puget Sound Sheik en vorig jaar reservekam pioen (achter Bontje 83 van Dros), werd tot kampioen uitverkoren. Ook de enige nog levende 100.000 literkoe, van het Maatschap H. Tjepkema en Zoon, werd ten behoeve van de toe risten nog eens in het zonnetje gezet. De dwerggeiten op het plein wekten veel vertedering. De diertjes toonden zich al even enthousiast als het (jonge) publiek en klommen tegen de hekken op om te worden geaaid. De Texelse Geitenvereniging hield geen keuring. Tenslotte was die pas nog geweest tij dens de eerste geitendag. Bovendien ging de voorkeur uit naar het houden van leerzame demonstraties, zoals gei ten melken, kaasmaken etc. Zuivelpro- dukten vervaardigd van geitemelk wer den verkocht in een bijbehorende stand van de familie Hoep. De brood jes geitekaas gingen grif van de hand. Hoenders en krielen Uiteraard ontbrak het kleinvee niet. Kleindiersportvereniging Kotex trok weer veel aandacht met de grote ren, waarin Nederlandse hangoordwergko nijnen, Franse hangoren en Witte Bar nevelder hoenders met Welshemer krielen een plaatsje hadden gekregen. De krielen waren speciaal voor de Hoornder Landbouwdag en de Dag van het dier van de folklore op woens dag uitgebroed. Kotex-voorzitter Joop Veltkamp vertelde dat voor de dieren altijd veel animo is van kinderen en hun ouders. „Er zijn braderies zat en het merendeel wat daar te doen is, is handel. Hier kunnen de mensen nog lekker ongedwongen rondkijken". Voor een tentoonstelling van vogelver eniging Op Eigen Wieken is het feite lijk nog te vroeg in het jaar. De dieren zitten nog midden in de rui en hebben pas over een maand of twee een mooie verentooi. Niettemin was er sprake van een kleurrijke (en luidruch tige) show. De keuringen vormden de rode draad van een uitgebreid marktprogramma. Naast de van de Hoornder donderdag bekende kraampjes, waren tal van op landbouw gespecialiseerde bedrijven actief. Met het doorbreken van de zon, waren de machines van de loon bedrijven echter van de Landbouwdag verdwenen.... In zijn totaliteit werd een goed overzicht geboden van wat zoal bij het runnen van een modern boerenbedrijf komt kijken. Leerzaam voor toeristen en Texelaars. Een liefst drie uur durend concours hippique was de attractie van de avonduren. De rubrieken tuigpaarden waren van een prima gehalte. Door het kleine aantal deelnemers per ru briek was het geen bezwaar dat het concoursterrein geringe afmetingen had. Muziekkorps DEK gaf een ver zorgd muzikaal intermezzo ten beste. De dag werd afgesloten met de be kendmaking van de dagkampioenen Igebruiks- en hobbyvee) van alle cate gorieën vee. Onder muzikale begelei ding van de DEK-boerenkapel werden alle kampioenen, van het kleine kleur- dwergkonijn blauw marter van W. Rijk tot aan het paard Oberon van Willem Goënga naar voren gehaald. Toevalli gerwijs werden het grootste en het kleinste dier tot dagkampioenen uitge roepen. Hilariteit wekte het toen konijn en paard naast elkaar staand het Wil- uiit Boot uit Oost leverde vorige een bewonderenswaardige utstie door per kano de Elfste- ntocht te voltooien. Zes dagen g waren hij en 170 andere wa- sporters onderweg om het origi- I, traject langs de elf Friese ste- n af te leggen. iovaren is een op Texel nauwelijks idende sport. Naast Boot kunnen Qert van der Meent en Jan Knip te worden genoemd, en daar- i houdt het dan wel op. Boot bezit teekano waarmee hij vaak op de ddenzee tochten onderneemt. Dit ekano bleek uitstekend geschikt ideelname aan de Elfstedentocht, lichte K1 wedstrijdkano bijvoor- ij zonk vanwege de soms zware standigheden en een achttal andere len ®ePen eveneens averij op en "L? esten de strijd staken. eerete etappe, 43 kilometer van lawarden naar Sloten, was direct al beproeving. Op het Slotermeer den golven van een meter hoog. egangsplaatsen op dit traject wa de steden Sneek en IJlst. De deel- ieis moesten in elke stad uit de om in het stadhuis een stempel Ie deelnemers kaart te laten zet- Ook tijdens de andere etappes en de deelnemers het zwaar te zren, met veel regen en harde ,0m zes kilometer per uur ge- eld te halen, moest je flink je best doen. Je moet doorpeddelen, dat clou", aldus een voldane Boot. éxelaar legde de route af in het schap van drie andere kanoërs, ie tocht een stuk jigenaamde. itocht in Leeuwarden, zaterdag- d, was bijzonder feestelijk. De deelnemende kano's werd ifgegaan door een boot met or- door het centrum van de Friese iet fietspad langs de Pontweg ter |te van Tubantia vond dinsdag een ding plaats tussen een 14-jarige n uit Den Bosch op een snorfiets sn 33-jarige Duitse vrouw op een De jongen probeerde al rijdende irlichting in te schakelen, lette «j niet goed op en reed tegen de ui. Beide vervoermiddelen liepen schade op. De jongen kreeg een iring wegen zijn te jeugdige leef- oor het besturen van een ets. Het gemeentelijk te/apparaat langs de Hoornderweg moet donder dag bijkans op tilt zijn gesprongen, zóveel duizenden belangstellen den trokken naar Den Hoorn. Ver buiten de bebouwde kom ston den de auto's geparkeerd, een inmiddels vertrouwd beeld voor de jaarlijkse landbouwdag. De derde editie was zonder absoluut hoog tepunt, maar kwalitatief en kwantitatief van goed niveau. nachtbar te Den Burg is woens- ht een lichtblauwe spijkerjas ter rj.^rmevan f250,— gestolen van een yge jongen uit Grubbenvorst. 1 portemonnee, die een 19-jarige i uit Leusden had verloren, is op mping bij De Cocksdorp alleen wijs teruggevonden. Vier svan honderd gulden en twintig n aan kleingeld bleven spoorloos. Wellicht het meeste spektakel bood de lezing van EG- topfunctionaris drs. T. Leenders, 's middags in De Waldhoorn. Weinig agrariërs hadden de moeite geno men om zijn actuele inleiding aan te horen, maar de wèl aanwezigen staken hun geringe enthousiasme voor het EG-landbouwbeleid niet onder stoelen of banken. De pitti ge discussie was niet verwonder lijk, want Leenders bracht slecht nieuws: in september zijn nieuwe beperkende maatregelen te ver wachten en gaan de Nederlandse boeren er qua inkomen op achter uit. Een aankondiging die heet van de naald was, want pas in de voor afgaande nacht had Europees mi nister van landbouw Andriessen dit bekend gemaakt. Voor een kort verslag van de discussie in De Waldhoorn wordt naar een artikel elders in deze krant verwezen. Eiste tijdens de Hoornder Landbouw dag van vorig jaar de vierjaarlijkse fok- veekeuring van rundvee nog alle aan dacht op, ditmaal was er niet één on derdeel dat er echt uitsprong. De for mule miste wat spektakel. In plaats van een uitbreiding naar 600 dieren, zoals organisator Willem Goënga in zijn slotwoord aankondigde, zou wel licht beter kunnen worden gestreefd naar één of meer trekpleisters van ni veau. Nu was de Landbouwdag een interessante en omvangrijke presentatie van agrarisch Texel, niet méér maar gelukkig ook niet minder. Bovendien was de opkomst van het publiek groot en het weer voortreffelijk, zodat in z'n totaliteit sprake was van een geslaagde dag. Een nieuw onderdeel dat belangrijk bij droeg tot verhoging van de kwaliteit was de keuring van zwoegervrije scha pen, op het land van Kees Comman deur aan de Stolpweg. Op de twee voorgaande landbouwdagen werden uitsluitend niet-zwoegervrije schapen gekeurd. Desgevraagd vertelde Com mandeur dat de behoefte bestond bij de fokkers om ook een deel van de topdieren te presenteren. Van een vol ledige en officiële keuring die van het Stamboek uitgaat, is geen sprake, maar voor de toeristen en Texelaars wilden de topfokkers ook graag een bijdrage aan de Landbouwdag leveren. Feitelijk is het nog wat vroeg in het seizoen voor keuringen (vandaar dat de Texelse schapenfokveedag begin september wordt gehouden); de dieren zijn nog niet geheel volgroeid. Voorts lichtte Commandeur toe dat het nog steeds goed gaat met het Texels lams vlees, de sterk gedaalde lammerenprij- zen ten spijt. „Het Texels lam staat nog altijd genoteerd als het beste vleeslam. Voor goede kwaliteit wil men nog altijd goed betalen. Inderdaad is er sprake van een prijsterugval, maar dat is een kwestie van een lange adem. Kwaliteit komt dan weer als eerste bovendrijven". Dat het met de kwaliteit bij de zwoe gervrije schapen snor zat, werd be vestigd door inspecteur Kistenmaker van het Noordhollands Schapenstam boek, onder wiens toeziend oog de f, da twaalf uur zitten er bijna op. "ld maar toch vrolijk en vol- Jomdat ze de prestatie hadden zaten de catamaranzei- na twaalf uur het clubgebouw kustzeilvereni- 33, dat voor deze ge- feestelijk was verlicht, •n de daarbijbehorende beschikbaar gesteld |Wljoen Vliezicht, ging naar Dirk en José Pool, >9*n waren vooral ge- derde prijswinnaars, de fB-Jarlge Gijs Bouwman Kenbeek. Twaalf uur zij de slijtageslag vol ze vele ervaren zeilers •traven. De twaalfuursrace van CKZ was oor spronkelijk gepland op zaterdag, maar de wedstrijdcommissie draaide zich nog lekker een keer om in bed toen het KNMI 's ochtend windkracht 6 tot 8 opgaf. Er werd besloten gebruik te maken van de uitwijkdatum, zodat alle deelnemers zondag alweer zeer vroeg uit de veren moesten. De wind was nog steeds vrij krachtig (6 Beaufort), maar nam in de loop van de dag af tot 4 en werd 's avonds zelfs nog minder. Vol goede moed gingen achttien deel nemers met tien boten om 10.00 uur van start voor de twaalf uur durende uitputtingsslag. Dat gold ook voor de wedstrijdleiding, die twaalf uur lang goed op moest letten en iedere ge maakte ronde moest noteren. Er was een driehoek uitgezet van ongeveer zes kilometer. De zeilers waren niet verplicht al die twaalf uur op hun boot te blijven. Het ging om het aantal ge varen rondes, tr mochten geen be manningsleden worden gewisseld. Een kleine uitzondering op die regel werd gemaakt voor Har Voogt, die op zijn gele Tornado twee zeer jeugdige fok- kematen, Kuyon en Ron, afwisselde. Aan de kant Op het strand verzorgden Bieuwke Monen en Lyda Dijt de inwendige mens en veel deelnemers kwamen af en toe naar de kant om daarvan te profiteren. Zo niet echter Jan Schrama en Arie van der Burg. Zij zeilden twaalf uur onafgebroken, zonder ook maar een keer de kant aan te doen. Helaas vergaten ze na de eerste ronde de boei te ronden, waardoor hun to taal op één ronde minder kwam en zij op een vijfde plaats eindigden met hun Stampede. Als een pijl uit een boog vlogen Ge rard en Andreas Monen over het wa ter. Zij lagen praktisch de hele tijd an derhalve ronde voor. Pauzes aan de kant werden zo kort mogelijk gehou den. Donald Kenbeek liep aan de kant te ijsberen. Zijn zoon had met vriendje Gijs zonder „echt" toestemming te hebben gekregen, vaders boot meege nomen. In eerste instantie wekte dat verbolgenheid bij vader, wat al snel omsloeg in enthousiasme toen bleek dat de jongens een prestatie van groot formaat leverden. In een rechtstreeks duel met de ervaren Dirk Pool wisten zij hem zelfs voorbij te gaan en hun voorsprong van zeker vijftig meter te handhaven. Omdat zij wat vaker naar de kant kwamen, moesten ze het uit eindelijk toch afleggen tegen de gerou tineerde Pool. Maar in verhouding was het een huzarenstukje van de twee jonge zeilers, want er komt heel wat kracht en techniek met het nodige aan doorzettingsvermogen voor kijken om het twaalf uur op een catamaran uit te houden met de toch wel pittige wind van zondag. Rekenwonder Om 22.00 uur precies ging de vlag in de mast en kwamen de boten naar de kant. Een heel gereken volgde om met inbegrip van de handicap van de ver schillende boten de einduitslag te be palen. Mabel Zuidema-Mantje bleek een rekenwonder en om 23.00 uur konden de prijzen worden uitgereikt. Dirk en José Pool hadden hun wissel- beker goed verdedigd en verdienden daarmee tevens een diner beschikbaar gesteld door Hotel Opduin. De overwinning behaalden zij maar nét, want Gerard en Andreas Monen zaten hen op de hielen. Zij hadden weliswaar een grote voorsprong, maar ook een zwaardere handicap en de voorsprong bleek op bijna enkele me ters na niet voldoenda De jongens Bouwman en Kenbeek ein digden als derden. Vierde werden Ge rard van Unen jr. en sr. en vijfde Jan Schrama met fokkemaat Arie van der Burg. Een professionele theatershow voor het hele gezin, zo staat „De grote mond van Kobus Kippekont", een voorstelling voor kinderen van 8 tot 80 jaar door Martin Mens, omschreven. Woensdagavond is om 19.00 uur in theater De Vergulde Kikkert te zien hoe het Kobus Kippekont vergaat. De entree is voor kinderen f5,— en voor volwassenen ƒ10,—. De voorstelling draait om de grote mond en vooral de fantasie van Kobus Kippekont, een toneelknecht die vol verhalen zit. Vanuit zijn hokje naast het toneel ziet hij alle artiesten optre den. Zijn moeder komt hem elke mid dag brood brengen voor tussen de middag. Het wordt gespeeld en is be dacht door Martin Mens, bekend van het Prismatheater. De regie is gedaan door Peter van der Linden, tot voor kort acteur bij De Appel. Aan de Ruijslaan te De Koog werd woensdagnacht een lelijk eendje van een Duitse toerist op zijn kant gezet. helmus dienden aan te horen, waar mee een geslaagde Landbouwdag ten einde was. Uitslagen: Schapen, zwoegervrij: 1A, nr. 187, M. Hin Czn., lepere; 1B nr. 188, C. A Commandeur, Den Hoorn. 1 Yi -jarige rammen IA nr. 193, P Verbeme; 1B nr. 194 C. A. Commandeur; 1C nr. 191, Mts. Tjepkema, De Waal; 1D nr. 195, C A. Commandeur. Kampioen rammen: nr. 187, M Hin; resr kampioen rammen: nr. 193, P. Verbeme. 3-tal oudere ooien. IA, C. A. Commandeur, nrs. 203/205, 1B C. A. Commandeur, nrs. 200/202; IC R. Bakker Azn, Den Hoorn, nrs. 197/199. 3-tal 1%-jarige ooien: 1A, P. Verberne, nrs. 218/220; 1B fa. J. Hin. de Fan. nrs 209/211; 1C. C. A. Commandeur, nrs. 221/223; 1D, Mts. Tjep kema, nrs. 212/214; 1E, M. Hin Czn., nrs. 206/208. Kampioen ooien: ex. van P. Verbeme, 3-tal ram la mme ren: 1A, C. A. Commandeur, nrs. 239/241; 1B, D. Kikkert, 245/247; 1C, Mts Tjep kema, nrs. 233/235. 3-tal ooilammeren: IA, C. A Commandeur, 263/265, (res.-kampioen); IB, Fa. J. Hin, de Fan, nrs. 248/250; 1C, C. A Commandeur, nrs. 260/262; 1D, Mts Tjepkema, nrs 254/256; 1E, D. C. Kikkert, nrs. 266/268. Kalveren: Rubriek 1. IA (kampioen) ria 220. eig. C. J. Wit te, geleider Gideon Boogaard 1B, Regina 58, eig. fa. Th. Witte Zn, geleider Karin Vlaming; 1C Roza 39, eig. P C. Blom, geleider Ronny Blom; ID, Betsie 30, eig P. C. Blom, geleider Tessa Blom; 1E Anna 232, eig. Mts. H. Tjepka- ma Zn gel. Bas Doms; 1F, Ria 245, eig Joh. A. Witte, gel. Sander Witte. Kalveren, rubriek 2: 1A (resrkampioen) Emma 166, eig. fa, J. Rutten Zn., gel. Anja Witte; 1B, Gretha 299, eig. fa. J. C. Hin Zn, gel. Martijn Hin; 1C, Maaike 48, eig M. van Exel, gel. Hans van Exel; 1D, Aagje 38, eig. fa. Th. Wine, gel. Vera Blom; 1E, Dita 23, eig. fa Broekman, gel. Maarten Broekman; 1F, Stientje 1. eig. D. Buitenhuis, gel N. J. Drijver. Schoonste geheel, voorbrengen: Martijn Hin met Gretha 299 Schoonste geheel, toilettering: Roza 39, gel. Ronny Blom. Schapen, niet zwoegervrij: Kampioen rammen, nr. 270, M. Veeger G. Jzn, Rozendijk; res.-kampioen rammen, nr 266, H, Kikkert. Pontweg; 1C, nr. 267, A. G. Boerhorst, Hoornderweg. 3-tal oudere ooien: 1A nr. 355, Jac. Lap; 1B nr. 361, Jac Lap; IC, nr. 278, W. Goénga 3-tal 114-jarige ooien: 1A, H Kikkert, nrs. 281/283; IB, Jac. Lap, nrs. 284/286, IC W. J. Bakker, St. Anna, nrs. 287/289. 3-tal ramlammeren: 1A, A. G Boerhorst, nrs. 296/298; 1B, P. A. Bakker, nrs. 299/301. 3-tal ooilammeren: 1A IJs Kikkert, nrs. 364/366; 1B W Goénga, nrs. 314/316;1C P. A Bakker, nrs. 308/310. Dwerggeiten Kampioen geitlammeren: Hanny v.d. Burght, fokker/eig. A. Pool, res.kampioen geitlammeren: Bamby 8 v.d. Posthoorn, fokker/eig. K. de Ridder. Kampioen jeugdgeiten: Marinka v, Tyeslemore, fokker/eig F. Voskuil; res-kampioen jeugdgeit: Bamby 7 v.d. Posthoorn, fokker/eig. K de Ridder. Kampioen jongere geiten Farinde 5 v. Tyeslemo re, fokker/eig. F. Voskuil; resrkampioen jongere geiten. Farinda 4 van Tyeslemore, fokker/eig. F. Voskuil. Kampioen oudere en veteranen geiten: Vera v. Beniwénfra, eig. A. Pool; res.-kampioen oudere en veteranengeiten: Marieke 7 v.d. Batshoeve, eig. K. de Ridder. Koeienshow: Kampioen: Bontje 77, eig. B B Dros; 2 Nellie 64, eig Gebr. Schraag; 3. Ria 154, eig. C. J. Witte, 4. Heidi, eig. Mts. H. Tjepkema Zn; 5. Zwarte 189, eig. R D. Bakker. Mooiste uier: Zwarte 189, eig. R. D. Bakker. Vogels: Tropische vogels: O.K. Roodk. Gold Amedin, J. Smit, Den Burg. Pluimvee: (Krielhoenders): Orpington Zwart, nr. 12, J. Veltkamp, Den Burg. Konijnen: 1. Kleurdwerg Blauw Marter, W. Rijk; 2. Klein Chincilla, zilver, A W. van Haastrecht; 3. Duitse hangoor bont, A. W. van Haastrecht. Algemeen dagkampioenschap: Hobbyvee: 1. nr. 56, dwergkonijn, W. Rijk; 2. nr. 12, grote hoender, J. Veltkamp; 3, tro pische vogel, J Smit; 4, nr. 10, witte geit, Otto Goénga; 5, nr. 38, dwerggeit. F. Voskuil. Gebruiksvee. 1. Paard, Oberon, eig. W, Goénga; 2. Pony, Fiona, Vera Blom; 3. Kalf, nr. 2, eig. C. J. Witte; 4. koe. Bontje 77, Bouwe Dros; 5. Schaap, nr. 187, Marcel Hin. Concours Hippique: Kleine limiet: Alma, eig ber J. Dijker, grote li miet: Zabay, eig. ber. W. Zijm; open klasse en- kelspan: Oberon, eig. W. Goénga, ber. A. Stig- gelbout; bestgaande rijpony, kleine maat: Fiona, Vera Blom (Texels kampioen); damesrubriek: 1. Oberon, eig W. Goënga, ber. G. Stiggelbout- Witte; bestgaande rijpony, grote maat: Wendy, John van der Zwaag, open klasse, tweespan: Odette en Silvia, ber. A. Brans. Bij een hotel in De Koog zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee vlaggen ontvreemd en werd een zwembadstofzuiger en de haken waar deze mee was bevestigd vernield. Uit de auto van een 19-jarige Duitser uit Gescher werd in de nacht van woensdag op donderdag een autoradio merk Blaupunkt, type Essen, gestolen. De auto stond geparkeerd bij een camping te Den Hoorn. DEZE WEEK VOORDELIG! capaciteit 4.5 kg. Telefoon 02220 2346 mm N WINKEL VOL IPEEEW1

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5