Texelaars wilden iets terugdoen voor gasten itiatief Kees Zuidema erde 30ste verjaardag ,,De Kleppertjes" derde op provinciale kampioenschappen Texels folklore 25 jaar geleden herboren Raadsvergadering Kampioenschap ringsteken Kuip wil halve schadevergoeding imerconcert Aanrijding Poging tot diefstal AG 7 AUGUSTUS 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 In de vroege jaren zestig was er voor de toeristen op cultureel ge bied op Texel weinig tot niets te beleven. Enkele vooruitziende Texelaars zagen in dat de gasten aan wie het eiland voor een be langrijk deel z'n welvaart had te danken, iets (gratis) moest worden aangeboden. Deze gedachte, tesamen met het plan om alles wat met Texels eigen volkstraditie te maken had toen herleven, leidde in 1962 tot de eerste folklorewoensdag in Den Burg. „Onder de Burger toren is Texels fol klore herboren", juichte men toen, maar vóór het zover was heeft het heel wat voeten in aarde gehad. Ideeën volop, maar aan pecunia ge brek. Gemeente en VW voelden niets voor subsidies en ook bij de winke liersvereniging kregen de plannenma kers nul op het rekest. Ingezonden stukken in de Texelse Courant ver mochten de eilandbewoners niet over tuigen. Pas op de voorjaarsvergadering van de winkeliersvereniging in 1962 kwam er financiële steun. Om de eerste folkloredag op 1 au gustus 1962 te promoten, liepen op maandag 30 juli tijdens de maandagse markt dames in klederdracht rond met vierduizend pamfletten die onder het publiek werden uitgedeeld. Het restul- taat was dat het woensdag zwart zag van de mensen en de organisatie kreeg van alle kanten lof toegezwaaid. Een groot succes was 's avonds een historische optocht door het met lam pions verlichte Den Burg. De tweede folkloredag, een week later, was zo mogelijk nog drukker. Attractie van die avond was het ringsteken, zoals be kend 25 jaar later nog altijd een popu lair evenement. Dat geldt ook voor de erop volgende woensdagen met respectievelijk een boerenbruiloft en de Pinksterbruid. Op de laatste woensdag van augustus was er een grote slotma nifestatie met volksdansoptredens. Vijf ongekend succesvolle evenemen ten, waaraan bij het publiek een dui delijke behoefte bestond. Het enthou siasme was groot en 1963 bruiste dan ook van de activiteiten. Naast een elf folkloredagen tellend zomerprogram- ma, werden al tijdens het voorjaar di verse uitstapjes ondernomen. Memora bel hoogtepunt was wel het défilé op Soestdijk, waarbij koningin Juliana een Texels lam werd aangeboden. Bij diver se bladen en tijdschriften haalde de folklore-afvaardiging de voorpagina, waarbij boven de foto's stond: „Texel heeft de show gestolen". In de beginjaren trokken de folklore- woensdagen 2000 tot 5000 man en thousiast publiek. Het enthousiasme bij de begunstigers daalde echter, zo dat het werk steeds meer op dezelfde schouders neerkwam. Een euvel dat zich ook in later jaren meermaals zou voordoen. Voor initiatiefnemer Jan Ag- ter sr. was het althans aanleiding om te bedanken als voorzitter en commentator. Bestuurscrisis Wim Albers nam zijn taak over. In 1969 werd die opgevolgd door Frits de Jong, na een zeer ernstige bestuurscri sis in 1968. Het was een zeer pover folklorejaar geweest en het bestuur zag er geen brood meer in. De folklore ter ziele laten gaan, ging velen echter te ver. Een actiecomité ging aan het werk en onder leiding van mevrouw A. Timmer kwam een nieuw bestuur tot stand. Dat ging zeer voortvarend aan de slag; het jaar 1969 bruiste werkelijk van de activiteiten. De dansgroep Ou de Dansen wend opgericht en telde binnen de kortste keren 25 paren en een repertoire van elf dansen. In de jaren zeventig werd deze trend (onder voorzitter Jürgen Kiltz en Doortje van Sambeek-Schrama) voort gezet met een middag- en avondpro gramma. Eerst speelde 's avonds de boerenkapel, later was het dansen in De Lindeboom. Die dansavonden wer den zeer goed bezocht. De entree was gratis, er was levende muziek en in de „stofhoek" zaten alle Texelaars bijeen en maakten het beregezellig. De slui ting van De Lindeboom in verband met de verbouwing maakte daar een eind aan. Na de heropening in het be gin van de jaren tachtig werd nog ge poogd om de dansavonden nieuw le ven in te blazen, maar de loop was er duidelijk uit. Een ander aspect was dat aan het eind van de jaren zeventig ook in andere dorpen organisaties werden opgericht die toeristische evenementen gingen organiseren. De Koog kreeg de braderie en Den Hoorn de Hoornder Donderdag. Dat betekende concurren tie voor de folklore, want de vakantie gangers gingen een keuze maken. Verdubbeling Het folklorebestuur zag vrij snel in dat men iets extra's moest gaan bieden. Hiervoor zou een verdubbeling van het budget noodzakelijk zijn. Niet bepaald een besluit dat je met een handjevol betrokkenen kan nemen en dus werd de achterban gevraagd om massaal op de vergadering te verschijnen. Als niet minstens de helft van de donateurs op de vergadering aanwezig was, zou ver gaderen geen enkele zin hebben, zo werd gesteld. Er verscheen een paar man te weinig, waarna het bestuur opstapte. Weer hing het voortbestaan van de stichting aan een zijden draad je. Het bestuur van de winkeliersvere niging vond dat een zomerprogramma niet mocht ontbreken en benaderde al le leden persoonlijk. Een nieuwe verga dering, waarbij het oude bestuur on der voorzitterschap van Cor Kossen ook werd uitgenodigd, werd uitge schreven. De zaal zat ditmaal stamp vol. De verdubbeling van de bijdrage werd geaccepteerd en de folklore leef de weer. De folklore-activiteiten wer den voortaan op de Groeneplaats ge concentreerd en gepoogd werd om elk jaar wat nieuws te brengen. Met de themadagen van de laatste twee jaar is dat zelfs wekelijks het geval. Actueel Voor een actuele stand van zaken is het woord aan voorzitter Wies Hen driks. Na afloop van het lopende sei zoen stapt hij op, evenals tante Door en Gert Coevert. Plaatsvervangers heb ben zich nog niet gemeld. Hendriks: „De themadagen zoals we die nu hebben slaan aan, maar er kan nog zoveel méér. We leven nu in een andere tijd, folklore en oude ambach ten zijn inmiddels ingeburgerd. Texel heeft een groot aantal herhalingsbe zoekers, dus is variatie noodzakelijk. De tijd is rijp om de folklore nu in een andere vorm te gieten. Daarmee be doel ik niet dat het folkloristisch ge beuren uit het programma moet ver dwijnen, integendeel. De typisch Texelse traditie moet bewaard blijven. Dat kan bijvoorbeeld als onderdeel van evenementen". Om de vernieuwing gestalte te geven zijn meer middelen nodig en ook meer steun van de donateurs (winkeliers) is van groot belang, aldus Hendriks. Hij ziet wat dat betreft veel heil in één nieuwe evenementenorganisatie voor heel Den Burg, waarvoor tijdens het jongstleden voorjaar stemmen zijn op gegaan Per straat maakt een afge vaardigde deel uit van het organisatie- bestuur. Zij kunnen met Ideeën komen en door de omvang van de organisatie zijn grootschalige evenementen moge lijk. Hendriks denkt aan bijvoorbeeld een Duitse week, waarin een week lang Den Burg in het teken staat van Duitsland. De Texelse folklore kan best een aandeel in zo'n week hebben. In de nieuwe opzet zou de folklorestich- ting in de nieuwe organisatie opgaan. Hendriks hoopt ook dat de gemeente zich soepel zal opstellen als het gaat om de gebruikmaking van faciliteiten zoals dranghekken, of voor wat betreft de vergunning voor bepaalde eenmali ge attracties. Tot slot kan de voorzitter melden dat het bestuur erin is geslaagd een positief exploitatiesaldo te bewerkstelligen, nadat er vorig jaar nog een tekort van f13.000,—. Zijn op volger kan dus met een schone lei beginnen. Dinsdag 11 augustus vergadert de ge meenteraad in het gemeentehuis. De agenda: 1. Opening. 2. Bepaling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raadsverga dering 14 juli 1987. 4. a Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording raadsvragen. 5. Vaststelling meerjarenprogramma restauratie Monumenten. 6. Aanvraag ex. art. 70 van de Wet op het basisonderwijs door de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg. 7. Planningslijsten nieuwbouw, ver bouw en verbetering 1988-1992. 8. Benoeming vervangers voor het subsidie-adviesorgaan. 9. Vertegenwoordigers gemeente bestuur in commissie voor Georgani seerd Overleg. 10. Jaarstukken Keesom Studiefonds 1984/1985. 11. Beslissing op bezwaarschrift van de heer J. G. W. Sieger. 12. Beslissing op bezwaarschrift van de heer M. Segers. 13. Buitenschilderwerk gemeentewerkplaatsen. 14. Verkoop Huize Irene. 15. Begrotingswijziging in verband met grondaankoop van de Stichting Samen Eén-Gollards ten behoeve van re constructieplan Den Burg-centrum. 16. Begroting 1987 Recreatiestichting Texel. 17. Aangaan vaste geldlening 74.000.000,—. 18. Onvoorziene uitgaven. 19. Voorbereidingsbesluit met betrek king tot uitbreiding Maartenhuis. 20. Voorbereidingsbesluit met betrek king tot bouwplan Drijver in De Mars. 21. Rondvraag. De volgende wedstrijd om het kampi oenschap van Texel zal verreden worden op zondag in Den Burg; aanvang 14.00 uur. De deelnemers worden verzocht te verzamelen op het parkeerterrein bij gara ge Kaczor en rijden dan via de Keesom- laan en Molenstraat naar de Zwaanstraat waar gestart zal worden. Er zal gestoken worden op de Groeneplaats, waarna het parcours verder loopt via de doorbraak Elemert, Pieter van Cuyckstraat, Mo lenstraat, Zwaanstraat. De medewerking van de onwonenden wordt verzocht om de Molenstraat en Groeneplaats vanaf 13.00 uur autovrij te houden. Uitslag van de op 26 juli verreden wedstrijd in Den Hoorn: 1. G. du Porto met steekster mevr. Witte-Kindt; 2. R. Eelman met steekster José Eelman-Schaafsma; 3. F. J. Bakker met steekster Emmy Bakker. De extra prijs voor Miss Ring ging naar Emmy Bakker. Groepsfoto ven de foIklorevrljwflllgers uit 1970. Kees Zuidema klaar voor het startschot voor de dikke bendenrace van ..zijn" wielerronde. jmaal in successie het start te nebben gelost voor de jdorper wielerronde, de Ron- Zuidema, gaf initiatiefne- Kees Zuidema dit jaar de buks in handen van zijn jacht- d Ab Dros. Wèl schoot Zuide- sgoedbezette dikke banden- weg en reikte hij de prijzen jus ook bij de dertigste editie rak hij niet. De belangrijkste ging naar Hans Boks uit Den er, die in een massasprint zijn iel als eerste over de streep i. istrums Ronde van Zuidema. nu bijna 71-jarige Kees Zuide- tn moment om even terug te n. Aanleiding vormden de presta- an de Nederlandse wielrenners in eer P. J. Kuip uit De Koog is mening dat hij 750.000,— scha- jdt als gevolg van het inmid- goedgekeurde uitwerkingsplan 'door het recreatieterrein De I kon worden uitgebreid. sns hem heeft het Advocatenkan- Boddaert uit Alkmaar de gemeen- om een dergelijke schadever- ig gevraagd, krachtens artikel 49 Ie Wet op de Ruimtelijke Orde- Volgens de advocaat zou het de ne schadebedrag vastgesteld ifn worden door drie deskundi- mogelijk de personen die door de iiise rechtbank worden ingescha- tij onteigeningszaken. W hebben de raad laten weten n dit geval de gemeentelijke Pro- 'Wrordening planschadevergoe- 1367 van toepassing is. Volgens «ordening moet de raad een King nemen op het verzoek na te hebben ingewonnen bij de ;fog Adviesbureau Onroerende Za- IIRotterdam. Gebruikelijk is dat let Grondbedrijf van de gemeente edviseert. Genoemde stichting is mm advies gevraagd en B en W 'te zijner tijd op de zaak (tanen. 'eg wordt in de R.K. kerk in Burg weer een concert gege- Deze keer door: Piet Wiersma, i', en Hans Alting, trompet, concert begint om 20.15 uur en P'ogramma is als volgt: irgel ''fo. Air en Gavotte - Samuel foirtpet orgel Mary: largo en allegro - John bss Orgel "Am in C - Joh. Chr. H. Rinck Orgel jtato in g - Arcangelo Corelli %o - Grave; allegro; adagio - al- 'adadio; vivace; allegro; pastora- «jol ^"Pet orgel W in Es - Jan Kf. Neruda moderato; andante; allegretto Orgel *°ver B.A.C.H. - Joh. Ludw. Krebs Oigel '«in E - Michael Festing jjo; allegro; aria - 2 variaties - aria «pet orgel '"Trumpet Voluntary - John "fo; adagio (orgel); andante largo, fo concert wordt gehouden door 'voor het Zomerwerk van de Kerken en is gratis toeganke- de uitgang wordt een collecte 'en ter bestrijding van de de Tour de France. „Woutje Wagt- mans, Wim van Est, Gerrit Voorting. Dat waren de namen toen. Onder ge not van een borrel spraken we er met een man of wat vaak over. Ik opperde toen op een gegeven moment dat we hier ook wel eens zo'n wielerronde konden organiseren. De streep werd getrokken voor hotel De Hoop en dat is dertig jaar zo gebleven", vertelt Zuidema. Traditioneel wordt de ronde gehouden op de laatste zaterdag vóór 6 augustus, Zuidema's verjaardag. Toen in 1957 de eerste ronde van start ging, werden op Texel in de andere dorpen geen wielerwedstrijden gehou den. Racefietsen waren er niet, er werd gestreden op gewone fietsen. De ronde, die direct al Ronde van Zuide ma was gedoopt, werd georganiseerd door een comité waarin naast Kees Zuidema, Ben Dros, meester Zwart, Gerrit Bakker en August Happke zit ting hadden. De eerste editie was een enorm succes. De Kikkertstraat zag zwart van het volk. Deelnemers van heel het eiland trokken naar het hoge noorden. De dikke banden-race was er niet (dat was in feite de Ronde zélf al....) maar wel een race voor vrou wen. Het parcours was precies gelijk aan dat van de ronde anno 1987. In de jaren zeventig namen de wielervereni ging en de dorpscommissie de organi satie over en hoefde Zuidema zich al leen nog te beperken tot het uitreiken van de prijzen en het lossen van het startschot. Tot die tijd was de ronde een „wilde" (niet-officiële) koers. Het risico van aansprakelijkheid in geval van ongeluk begon steeds zwaarder te wegen, zeker omdat de gemeente geen permissie verleende om de we gen tijdelijk af te sluiten, aldus Zuidema. Net als altijd was de Ronde van Zuide ma van dit jaar prima gevuld met pre mies, waarvoor om de ronde door de diverse groepjes fel wel gesprint. De enige uitlooppoging van betekenis kwam op naam van Leen van Elk. En kele ronden voor tijd vatte het voorste peloton, met zoals gebruikelijk veel renners van de vaste wal, de vluchter weer in de kraag. Hans Boks won voor Rob Wassenburg, die ook na de koers van zaterdag eerste bleef in de stand van het Willem Duvekot- klassement dat over de Texelse dor penrondes wordt berekend. Uitslagen: Ronde van Zuidema, 20 ronden 2,5 km: 1. Hans Boks (Den Helder); 2 Rob Wassenburg (Den Helder); 3. Johan de Waal (beste Texe laar); 4 Dirk Vinke (Texel), 5. Eddy Vermeulen; 6. Dee; 7. Harry van der Laan; 8. Martin Beste- leur, 9. Bam Bruin (Texel); 10. Herman Last; 11. Theo Boom (Texel); 12. Leen van Elk (Texel); 13 Edo Kooiman (Texel). Er waren dertig deelnemers. Dikke banden-race, 36 deelnemers: Jeugd t/m 12 jaar: 1. Niels den Braven; 2. Onno Terpstra, 3. Andreas Schraag. Vrouwen 1. Linda Hooischuur, 2. Petra Blind. Heren: 1. Marcel Boertien; 2. Eddy Kiemel; 3. Robert Kemper. Stratenloop: 2.2 km: 1. Eddy Kiel 7.15 min.; 2. Mare Kingma 7.58; 3. Marieke ran 8.15; 4. Mireille v.d. Hoogen 8.50. 4.4 km: 1. Marcel Boertien 14.20 min., 2. A J. Kaptein 15.07; 3. Jan Schraa 15.19; 4. Ed win Meerendonk. 7.7 km: 1. Theo Franchim9fv24.51 min.; 2. Wim Timmer 28.34; 3. Koos Boertien 28.58, 4. Martin Schmid 29.13. Totaal: 59 deelnemers. Een 26-jarige Utrechtenaar vergiste zich woensdag in zijn snelheid en reed met zijn auto tegen de wagen van een 27-jarige Duitser die vanaf de Boodt- laan te De Kog linksaf het Mienterglop in wou rijden. Beide auto's liepen plaatschade op. Op de Laagwaalderweg heeft iemand zondagmiddag het portierslot en het raam van een BMW van een 41-jarige man uit Den Helder geforceerd bij een poging om in te breken. De schade is 7180,-. Donderdag deden 13 ponycombina ties mee dan de Provinciale kam pioenschappen van Noord-Holland in Midden-Beemster. Door de vele regen, die in de voorgaande dagen gevallen was, bleef het tot het laatste moment spannend of de wedstrijd wel of niet door zou gaan. Terwijl de pony's en amazo nes al bij de boot van 6.00 uur stonden te wachten, bestond zelfs nog de mogelijkheid dat zij terug geroepen zouden worden. Om half zes 's ochtends werd het ter rein in Midden-Beemster gecontro leerd. Ondanks de regen ging het con cours toch door en werd het om acht uur geopend. De terreingesteldheid was natuurlijk niet optimaal en enkele rubrieken, zo als viertallen en bestgaande rijpony, werden afgelast. De pony's en paarden hadden het duidelijk moeilijk op het zware terrein, maar de strijd om de prijzen was er niet minder op. Toen la ter op de dag de zon doorbrak, werd het een uitstekende wedstrijd met veel deelname 400 paarden en pony's) en publieke belangstelling. Voor het verenigingskampioenschap kwam ponyclub „De Kleppertjes" met 11 combinaties uit in de klasse licht. Dit kampioenschap werd over drie on derdelen verreden, namelijk afdelings- dressuur, individuele dressuur en sprin gen. Het totaal aantal punten van de drie onderdelen bepaalde de einduit slag. Voor de afdelingsdressuur kwam het achttal in de ring. Ondanks een paar galopsprongen in plaats van een middendraf, reden zij een acceptabele proef. De onderlinge afstand tussen de pony's bleef de hele proef keurig ge handhaafd. Ook kreeg de commandan te een compliment van de inspecteren de juryleden voor de verzorging van tuig, kleding en pony's van het acht tal. Op dit onderdeel haalden zij een vierde plaats. Drie combinaties moesten springen voor de vereniging. Dit waren Corrien Duin met Lady D, Bea Timmer met Marina en Hanna Beekman met Red Chrystal. Bea en Hanna reden een foutloos parcours binnen de tijd. Cor rien moest daarentegen vier fouten in casseren voor het eraf gooien van een balk. Voor de individuele dressuur versche nen wederom Bea Timmer met Marina in de ring, samen met Ellis van Eg- mond op Cinderella en Evelien Eelman op Lindy. Zij reden een keurige proef en behaalden 362 punten, dat een der de plaats opleverde. Uiteindelijk om zes uur, tijdens de af sluitende parade met prijsuitreiking, bleek dat de Kleppertjes derde van Noord-Holland in de lichte klasse ge worden waren met 808 punten. Een knappe prestatie, waarop de club trots kan zijn. Individueel Ook werd er deze dag nog individueel gereden. Corrien Duin vervolgde haar succesreeks door ook hier het M- springen te winnen. In de L2-dressuur behaalden twee combinaties een prijs en een winstpunt. Cloë Weel met Storm werd tweede met 122 punten en Ellis van Egmond haalde met Cin derella hetzelfde aantal punten en werd derde. In de M-dressuur werd Evelien Eelman met Lindy zesde met 126 punten.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5