Pasar Ma lam" werd ittere tegenvaller eppels organisatiebureau faalde Jet auto de randing in Redding met hindernissen Saldo vreemde auto's daalt Koninklijk bezoek afgelast De toeristische druktepiek is voorbij. Dat mag worden gecon cludeerd uit de afname van het aantal vreemde auto's, zoals be kend de beste graadmeter van de drukte op het eiland. Verble ven donderdagavond nog 7470 autos van niet-ingezetenen op Texel, na het weekend waren dat er nog 7240. Precies een jaar ge leden was het saldo vreemde au to's 7317. Het seizoen 1987 loopt dus nog steeds achter op het vo rige seizoen, al wordt het ver schil kleiner. Het bootverkeer zorgde vrijdag en zaterdag aan beide zijden van het Marsdiep voor wachtende rijen au to's, die één of meer overtochten geduld moesten uitoefenen Het drukst was het vrijdagmiddag aan 't Horntje, toen tussen twee en vier uur 's middags anderhalf twee uur moest worden gewacht. Van half elf tot zeven uur 's avonds traden wachttijden op. De maximale wachttijd in Den Helder bedroeg 's middags één uur. Van Texel naar Den Helder vervoerde Teso vrijdag 2157 vervoerseenheden, in de te genovergestelde richting waren dat er 1971. Zaterdag waren deze aantal len respectievelijk 1796 en 2207 een heden. De maximumwachttijd be droeg toen zowel in Den Helder als op Texel circa een uur. Zondag was er geen sprake van wachttijden. Op die dag ging beduidend meer ver keer van Texel af dan het eiland op kwam: 1447 eenheden richting Den Helder en 992 richting Texel. jg:parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags „eiktijd deze week lot en met dinsdag as.: Harry de Graaf, Pelikaan Abonnementsprijs 119.20 per kwartaal, los 90 cent ge Koog. telefoon 02228 266 Lgtentles, abonnementen, etc. LlT'O^Tl jf00 Cl CW 10TTC1 li C\ f L Bankrelaties Amro Bank nr 46 9917 636 5&0eRoov BV. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, I V r r %/V I J. V f VJ J v Rabobank m 36 25.01 742; NMB nr 67.34.60.398 I0222O1 2741, na 18 00 uur 4881 Pasar Malam" die donderdag en vrijdag op de Groeneplaats in Burg werd gehouden is in deze vorm niet voor herhaling vat- Dit voor het eerst op Texel gehouden evenement zou volgens amfletten, strooibiljetten en artikelen in de krant een tropische narkt zijn met 70 kramen waarin exotische waren aan de man len worden gebracht, streng geselecteerd en van een hoge iteit. Er zou zo weinig mogelijk concurrentie zijn voor plaatselij- tinkeliers. In werkelijkheid was echter sprake van een dood- markt, overheerst door kramen met artikelen die overal elders in gewone winkels te koop zijn. leer deed meer denken aan iiltjesmarkten en fancy fairs ■in het verre oosten en boven- werd het beloofde aantal van amen lang niet gehaald. De ondernemers die voor deze ucht Pasar Malam de afgelo- caanden geld hebben gege- >elen zich dan ook in de genomen. Sommigen willen |«ld terug en eisen dat de or is wegens wanprestatie in ike wordt gesteld, isheid richtte zich in eerste in- op voorzitter Martin Karlas van 43-jarige toerist die in ilrspannen toestand verkeer- ™ging maandagochtend te- 06.00 uur met zijn auto het nd van De Koog op en reed het voertuig het water in ten paal 20 en 21. De auto daar vast in het zwin. de naar ging er vandoor en tij- de vloed werd de onge- twee jaar oude Ford Fiesta poedig door de branding- Ti overspoeld. litie gaf garagehouder/auto- uelaar Ruud Kikkert opdracht into op het droge te trekken, gebeurde om half twaalf toen water voldoende was gezakt, van de strandbewakers van de 3RD maakte een staalkabel de auto vast en met twee idrovers en een lier was de spoedig geborgen. In de d bleek ook een huurfiets te si. De wagen wordt als verlo- beschouwd. De eigenaar stel- nch onder behandeling van irts, die echter geen reden om hem vast te houden of i te verwijzen voor verdere be taling. De man heeft inmid- een nieuwe auto besteld en bij garagebedrijf Kikkert.... Into toont strandwacht Walter den bij het onder water aan de bevestigen van de trekkabel. de Stichting Groeneplaats die het initi atief voor de Pasar Malan had geno men. Karlas heeft de afgelopen maan den zijn benen uit het lijf heeft gelo pen om van allerlei bedrijven duizen den guldens los te krijgen die nodig waren om het evenement van de grond te krijgen. Het bestuur van de stichting is echter meer slachtoffer dan dader. Karlas: ,,Wij zijn ook razend. We hebben vertrouwen gesteld in het organisatiebureau Reinink uit Meppel dat al vaker met dit bijltje heeft gehakt en bij ons hoge verwachtingen had gewekt. Pas donderdagochtend werd ons duidelijk dat die verwachtingen niet werden waargemaakt, erger nog: men kwam harde beloften niet na". Hollandse kramen Wandelend over de Groeneplaats wer den de toeristen en Texelaars donder dag en vrijdag geconfronteed met een oud-Hollandse snoepkraam, poffertjes kraam, meerdere kramen waarin spij kerbroeken, t-shirts en vrije tijds kle ding werd verkocht, een boekenkraam van een uitgeverij van nostalgische pu blicaties, een kraam met sieraden, een enorme Heineken biertap, een kraan met Elvis-portretten, foto's, reproduc ties en andere wandversieringen, een gelegenheid waar men voor een gul den kon meedoen aan een spelletje waarmee beertjes en andere poppen konden worden gewonnen en zelfs kramen met uitgesproken rotzooi: „Uitzoeken: drie stuks voor f5,—". Echt tropische verrassingen waren in de minderheid maar ze waren er wel. Zo als de kraam waarin Surinamers „schaafijs" verkochten. Van een blok ijs afkomstig schraapsel werd overgo ten met vruchtenextract. Ook werden Indonesische (althans Aziatische) siera den en beeldjes verkocht en kon men zich in het overdekte gedeelte tegoed doen aan saté en andere lekkernijen uit de gordel van Smaragd. Texels ei gen restaurant Azië leverde zijn bijdra ge aan de exotische sfeer met een stand waarin Chinese beeldjes, waai ers, wijn e.d. werden verkocht. Overmacht Organisator Rienink van het gelijknami ge bureau uit Meppel beroept zich op overmacht. Het bleek moeilijk om vol doende handelaars te interesseren voor de Pasar Malam op het verre Texel, volgens hem vooral omdat er geen overnachtingsmogelijkheid was. Prak tisch alle accommodatie is momenteel door toeristen bezet en voor zover dat niet het geval is willen de verhuurders hun kamer, appartement of huisje niet voor slechts één of twee nachten af staan. Kamperen kon wel, maar daar toe was niét iedereen in staat of be reid. Ook werd concurrentie ondervon den van een grote Pasar Malam in Zuid Limburg waar veel potentiële standhouders liever heengingen. Vol gens Reinink zijn door het een en an der vooral de 'echt' Indische standhou ders weggebleven, waardoor het Hol landse element veel te sterk was verte genwoordigd. Omdat het er naar uit zag dat nog niet de helft van de be schikbare 70 kramen kon worden ver huurd, was iedereen die wél wilde ko men welkom. Enkele dagen tevoren was nog in een landelijk blad een ad vertentie geplaatst waarin werd gewe zen op de mogelijkheid om op Texel ('Met 60.000 toeristen') een kraam op de Pasar Malam te huren. Dat had weinig geholpen. Volgens Reinink was het ook een handicap dat Texel als plaats voor een Pasar Malam bij de In dische mensen weinig enthousiasme oproept. „Voor hen is het een onbe kend en daardoor onbemind begrip. De reis erheen vinden ze te ver, om slachtig en kostbaar. Er waren er zelfs die niet eens wisten dat je met een boot mee moest om op Texel te ko men. Ze dachten dat Texel het winkel centrum van Den Helder was...." Volgens Reinink is het een misverstand dat een Pasar Malam uitsluitend uit 'Indische' kramen en attracties moet bestaan maar hij geeft toe dat het Hollandse element op de Pasar Malam in Den Burg te sterk was vertegenwoordigd. Volk genoeg De burgemeester had blijkbaar nog geen wandeling gemaakt langs de kra men toen hij het evenement donder dagmiddag om twee uur officieel opende, na een inleidend woord van Martin Karlas. Hij verklaarde blij te zijn met het initiatief en vond het leuk dat deze Pasar Malam niet zoals elders ge bruikelijk in een markthal werd gehou den maar in de openlucht en dat geen toegangsprijs werd geheven. De Pasar Malam is niet het enige toeristische evenement dat deze zomer op Texel is te beleven. „Er wordt wat èfgeorgani- seerd in dit landje. Ik vraag me wel eens af of er wel genoeg mensen zijn om al die evenementen te bezoeken", aldus de burgemeester. Hij gaf daarop meteen het bevestigende antwoord: er zitten zo'n 40.000 toeristen op het ei land en dat houdt een garantie in voor voldoende belangstelling. De burgemeester vroeg bijzondere aan vang van de artiesten. Deze manco's werden goed opgevangen door de Texelaars Dick Oudendag en Peter Bakker die in eerste instantie alleen voor het aankondigen van de artiesten zouden zorgen, maar nu ook als im proviserende organisatoren aan het werk moesten. Bakker en Oudendag hadden een opmerkelijk staaltje van offervaardigheid getoond door hun diensten gratis aan te bieden. Ze ver keerden in de veronderstelling dat de baten van de markt geheel of gedeel telijk ten goede zouden komen van de poliobestrijding. Later zagen ze in dat ze zich uitsloofden voor een gewoon commercieel evenement en eisten als nog geld. Het bestuur van de Stichting Groene plaats overweegt gerechtelijke stappen tegen het organisatiebureau. evenwijdig langs de kust naar een plaats waar geen stroom stond en brachten hem behouden aan wal. De man was moe, erg geschrokken maar had verder geen nadeel overgehouden van zijn avontuur. De leiding van de KNBRD-reddingbrigade zal de proble men die ontstonden door de sportvis activiteit in de mui en het defect aan de buitenboordmotor onder de aan dacht van de gemeente brengen. Anneke Grönioh (met pruiken haar zoon in een verrassende act. der succesnummers als 'Surabaja' en 'Brandend zand'. Het was een verras sing dat zij haar 18-jarige zoon Wim Jaap had meegebracht die in de ar tistieke voetsporen van zijn moeder is getreden en zowel alleen als met An neke optrad. Beide avonden werd op het podium een documentaire film over Indonesië vertoond. Dat gaf even problemen om dat het 16 mm film is terwijl een 8 mm projector beschikbaar was. Piet Hoogerheide uit Den Burg bracht red ding door zijn 16 mm apparatuur ter beschikking te stellen. Bij het afwerken van het zang- en dansprogramma op het podium dreig de het vooral de eerste dag af en toe mis te gaan, omdat niet alle gecon tracteerde artiesten op tijd verschenen, terwijl het ook mankeerde aan de op- Buikdanseres Elfira dacht voor de kraam waarin de Rota- ryclub Texel grammofoonplaten en ca- settebandjes van de Reunion Jazz Band verkocht, ten bate van het op Indonesië gerichte project 'Polio de wereld uit'. De Pasar Malam trok veel publiek, al waren het niet de tienduizenden men sen waarop volgens enkele voorpubli caties kon worden gerekend. Beide da gen was het droog maar geen strand weer, zodat er niet alleen 's avonds maar ook beide middagen veel men sen op het evenement afkwamen. De genen die wisten hoe een goede Pasar Malm er moet uitzien, waren teleur gesteld, maar het overgrote deel van het publiek vermaakte zich best. Dat was vooral te danken aan het pro gramma dat bijna nonstop op het po dium werd geboden. Dat was van overwegend goede tot uitstekende kwaliteit. Men kon genieten van het krontjongorkest Rayuan Samudera van Rudi Matulessy, de Indonesische rock zanger Daimy en de Balinese danseres Heddy. Een van de aardigste bijdragen aan het programma kwam donderda gavond van de Antilliaanse dansgroep Los Caribensa. Ook een Oosterse mo deshow met vier mannequins werd ge waardeerd. Dat gold tevens voor de dansgroep 'Orchidee' die vrijdag op trad. Spectaculair was het optreden van de buikdanseres Elfira die met een collectie pythons, waaronder een exemplaar van vijftig kilo, naar Texel was gekomen. Ze speelde met de ge vaarlijk lijkende reptielen en betrok daar ook het publiek bij. Grönioh Et zoon Hoogtepunt vrijdagavond was het op treden van Anneke Grönioh, de al der tig jaar populaire zangeres die met veel overgave een deel van haar bekende repertoire ten gehore bracht, waaron- Strandwachters van de KNBRD hebben gistermiddag een 47-jarige man uit Utrecht gered die bij het zwemmen in ernstige moeilijkhe den was geraakt, omdat hij in een sterke mui-stroom terecht was ge komen en snel afdreef. Het gebeurde ten zuiden van paal 28, nog juist binnen het bewaakte strand- gedeelte. Omstreeks half drie zagen de daar patrouillerende twee strandwach ters Frank Bersch en René Dinkelberg dat de zwemmer problemen had en niet meer in staat was terug te keren. Via de portofoon werd de badhut van paal 28 gewaarschuwd en één van de strandwachten ging het water in met de bedoeling de man, die nog niet ver weg was van de stroom af te leiden en naar de kant te brengen. Die po ging mislukte want de strandwacht raakte verward in vislijnen van di verse hengels die hier door sportvis sers waren uitgezet. Intussen zouden twee andere strandwachten van post 28 de Zodiac rubberboot het water in brengen om daarmee de zwemmer op te pikken. Dat ging ook mis omdat de startinrichting (met een koord) van de 25 pk buitenboordmotor weigerde. De strandwachten Fred Kreuk (19) en Pe ter de Jong (20) gingen toen zonder hulpmiddelen het water in en maakten een zwemtocht van honderden meters om de intussen tot achter de derde zandbank afgedreven badgast te berei ken. Dat lukte. De twee jongens zwommen met de drenkeling een stuk Het werkbezoek van koningin Beatrix aan Texel en Terschelling is definitief afgelast omdat het valt in de periode die minimaal nodig wordt geacht om de koningin van haar ziekte te laten herstellen. Bepaalde andere verplichtin gen zijn overgenomen door andere le den van het koninklijk huis, maar bij het bezoek aan de eilanden werd dat niet mogelijk geacht. Te verwachten is dat het bezoek van de koningin aan Texel opnieuw zal worden georgani seerd, maar dit jaar zal het er niet meer van komen.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1