Qroen Ijwartj- ïOOjaar jong van narij Afdekgrond is geen havenslib iemeentebestuur boos p Waddenvereniging ran 0| Onbemande vlet tegen dijk gedrukt hiHïEi 11 r TONY BOD AR Barry Gibb Plotseling werk voor strandvonderij Lederen sandalen aan juttersvoeten Vogelfilm nu op video verkrijgbaar Politie treedt op tegen „snorscooters" In 1990 viering 575 jaar stad? Veel strandhuisjes opengebroken Gemeente regelt verbouw hal zelf Kadaver stier op „Bol" begraven (richt 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.204 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1987 IL; Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan j De Koog, telefoon 02228 - 266. ■ijvertenties, abonnementen, etc.- ld fj De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, L(02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs H9.20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr 67.34 60.398 i ma jin. en lopatj et-, een elavu d. ït en taat gemeentebestuur is zeer gebelgd over de voorstelling zaken die de Landelijke Vereniging tot behoud van de jdenzee heeft gegeven met betrekking tot de voorgeno- afdekking van de vuilstortplaats met de grond die be- kbaar komt bij het graven van de nieuwe jachthaven, handalig". aldus wethouder Daan Schilling, die vooral was geworden over het door de waddenvereniging ge- eerde persbericht dat de gemeente Texel van plan zou de belt af te dekken met „havenslib". tas een leugen. Havenslib is een hte, vaak giftige substantie die likbaar komt bij het uitbaggeren idustriehavens. Op Texel gaat het met om baggerslib maar om ge- schone grond die afkomstig is roog graafwerk ten behoeve van euwe haven. Omdat het bericht e waddenvereniging landelijke iteit heeft gekregen, onder ande- idat het is gepubliceerd in het teen verenigingsorgaan ,,Het enbulletin" is de gemeente Texel onrechte aan de schandpaal |eld. Burgemeester A. Schipper de raadsvergadering van dinsdag dat tegen deze voorstelling van bij de Waddenvereniging scherp rden geprotesteerd. Verwarring liskleun van de Waddenvereniging n ontsporing van de discussie ig gaande is over de vraag of de m1 grond die de gemeente gekocht om de stortplaats af te in nu wel of niet als „arme" I kan worden beschouwd. De ge- ite heeft laten weten dat uit iters is gebleken dat de grond in- lad voldoende arm is en dat de icie ermee akkoord gaat dat een ran beperkte dikte Ier is nog ver eg over de vraag of die laag 30 vel 50 centimeter mag zijn) als af- ïiddel wordt gebruikt. De Wad- iieniging beweert echter dat het arme grond is en dat de voor- ten verbieden dat de stortplaats leze grond wordt afgedekt. Afwachten W hebben besloten de aan- van de afdekgrond voorlopig eperken tot een hoeveelheid 9000 m', zijnde de hoeveelheid nodig is voor een afdekking 30 centimeter. Deze hoeveel- wordt in depót op de stort- :s gehouden en intussen wordt g het provinciale eindoordeel wacht. aanleiding van de bewering over havenslib" had het college in het ftelijke advies aan de raad opge- tdat de waddenvereniging kenne- et „overhaast" te werk is ge- Er is geen sprake van slib maar jewone grond. Het aanbrengen sn laag van deze grond op de heeft zelfs voordelen boven echt omdat daardoor het uitspoelen de stortplaats wordt tegengegaan, raadsvergadering vroeg Riet ema-Vos van het CDA waar de tidende informatie over dit onder eigenlijk vandaan komt. Ze gaf het antwoord door de waddenver- De Koog De Koog De Koog A.s. maandag de Soundmix Entree ƒ5,— eniging „onzorgvuldigheid" te verwij ten. Wethouder Schilling vond dat veel te aardig uitgedrukt en noemde het een „schandalig staaltje van pro voceren en polariseren". Hans Roeper van de PvdA was er ech ter niet van overtuigd dat vast staat dat de havengrond toelaatbaar is voor beltafdekking en vreesde dat de grond straks misschien weer moet worden verwijderd. Ook wees hij erop dat de vraag of 30 dan wel 50 centimeter van deze grond mag worden aangebracht, nog niet is beantwoord en hij vroeg zich af hoe de gemeente Texel eigen lijk met de voorschriften omgaat. Het bitse antwoord van de burgemeester: „Wij gaan met de voorschriften om door ze gewoon uit te voeren". Blusboot Het voornemen van B en W om het schip van de Duikclub Texel in te schakelen bij de brandbestrijding op zee, werd niet door alle raadsleden toegejuicht. Henk Beumkes wees erop dat dit een onpraktisch idee is. Het duikschip ligt een groot deel van de tijd onbemand aan de kade en is dus niet paraat om snel uit te kunnen ruk ken. Beter is het de blustaken toe te vertrouwen aan permanent bemande varende schepen en hij zag dan ook meer in samenwerking met Rijkspolitie te water, offshoreschepen en marine. Uit het antwoord van de burgemeester bleek dat het idee om met de duikclub samen te werken nog maar zeer pril en voorlopig is. Beloofd werd dat het onderwerp in de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid aan de orde zal worden gesteld. Feit is echter dat Texel sinds kort met 40.000 hectare water is uitgebreid en dat de gemeente hier zekere verantwoordelijk heden heeft wat betreft de brandbestrijding. Ouwe ULO De Stichting Ondersteuning Welzijns werk wil van de gemeente ƒ210.000,— lenen ter „nadere" financiering van de uitbreiding en verbouwing van dorps huis d'Ouwe ULO. Volgens de SOW is het extra geld nodig omdat een ver zoek om subsidie bij het Koningin Juli- anafonds is afgewezen. B en W zullen over dit verzoek nog advies uitbrengen aan de raad en er werd dinsdag dan ook nog niet over gesproken. Erna Eelman-van der Kooi van de VVD liet alvast weten dat zij zeer kritisch zal staan tegenover het verzoek. Beloofd is dat de verbouwing van de Ouwe ULO geen kosten voor de gemeente met zich zou meebrengen. Als er geld nodig is gaat de SOW maar naar een gewone bank. Vissarljmotie De rigoureuze maatregelen die de rijks overheid in petto heeft om de visserij te beperken zijn zeer bedreigend voor de bedrijvigheid in de diverse visserij plaatsen langs de Nederlandse kust. Lees verder pagina 2 Cor Ellen: wie de sandaal jut, trekke hem aan Aan de Waddenzeedijk nabij Oost (ter hoogte van het Wagejot) werd woensdagochtend een vlet van ongeveer zeven meter lang aangetroffen. Het bootje, met buitenboordmotor en gestreken zeilen, was kennelijk op drift geraakt en werd door de wind tegen de dijk aangedrukt. De strand vonderij werd ingeschakeld om de vlet naer een veiliger oord te versle pen hetgeen 's avonds nog niet was gelukt. De uiterst verweerd uitziende vlet was 's morgens vroeg gesignaleerd door de altijd oplettende Cor Ellen, toen die op weg was van zijn huis naar het Maritiem- en Juttersmuseum in Oude- schild. Het tegen de dijk bonkende vaartuig was niet bemand constateer de Ellen en dus was het zaak om aan gifte te doen bij de strandvonderij (zo als een goed jutter betaamt?...) Ellen meende het bootje te herkennen, omdat hij het nog niet zo lang geleden al eens had gefotografeerd. Het zou eigendom kunnen zijn van een man uit Den Helder, wiens vlet in december vorig jaar op zekere dag op het Mars diep ronddreef. Een poging om woens dagochtend contact te leggen met de vermoedelijke eigenaar mislukte echter. Vervolgens wilde Ellen de zaak melden bij het hoofd van de strandvonderij op Texel, burgemeester Schipper. De bur gemeester was niet aanwezig, waarna de administrateur van de Texelse strandvonderij, de heer C. G. van Es, de zaak afwikkelde. Hulpstrandvonder van de Texelse oostkust Piet Duinker van Nieuweschild moest zorgen dat de vlet in bewaring werd genomen, het geen wil zeggen dat het bootje van de plaats aan de dijk moest worden weg gesleept naar een veilige plaats (de ha ven van Oudeschild). De hulpstrandvonder riep de hulp in van zijn neven Flip, Theo en Martin de Ridder uit Den Burg. Deze bezitten een kruisertje dat in de Oudeschilder haven een ligplaats heeft. Vlottrekken bij hoog water rond het middaguur kon geen doorgang vinden, omdat het water te wild was. Later bij laag water werd de vlet een eindje van de dijk ge trokken en daar verankerd. Daarbij werd geconstateerd dat de romp een flink gat vertoonde. Langs de Noordzeekust zijn vorige week diverse in goede staat verkeren de lederen sandalen aangespoeld. Cor Ellen zou geen echte strandjutter zijn a/s hij niet ogenblikkelijk een stel had weten te bemachtigen en aan zijn voe ten getrokken. Na een zoetwater behandeling en invetten met ledervet, zitten ze als gegoten, aldus Cor. Als gids van het maritiem- en juttersmu seum heeft hij er hierdoor weer een aardige anekdote bij. Niet alleen de sandalen aan zijn voeten zijn te be zichtigen, elders in het museum is nog een elftal exemplaren uitgestald. Vier linker sandalen zijn echter nog op zoek naar hun rechter soortgenoten en één rechtersandaal mist zijn linkerbroertje. Cor Ellen roept daarom iedereen die vorige week sandalen op het strand heeft aangetroffen, op om een soort ruilbeurs tot stand te brengen. Iede reen moet zijn sandalen naar het mu- seum brengen", aldus Ellen. Om welke hoeveelheden het gaat, is onbekend. De jutter/gids was vorige week op het spoor gezet door de op camping Loodsmansduin verblijvende mevrouw Trouwborst. Zij deed haar naam eer aan door in gezelschap van dochter Aafke en zoon Tijmen met een arm vol gevonden sandalen het museum binnen te lopen. Tegen uit reiking van een juttersdiploma aan de kinderen heb ik die aanvaard", vertelt Cor Ellen. De familie Trouwborst had het gloednieuw lijkende schoeisel tus sen de strandpalen 10 en 20 aangetrof fen, vorige week woensdag. Er waren nog meer mensen met sandalen gesig naleerd. Toen Cor Ellen zelf zondag een tocht rond het eiland maakte, vond hij een paar in De Slufter. De rest moet tijdens de ruilbeurs" boven water komen. De film „Texel, een paradijs voor vogels" van de Duitse cineast Wer ner Czarnecki is vanaf heden op vi deo verkrijgbaar. De 45 minuten durende videoband (VHS-systeem) kost ƒ38,50. Naast de originele Duitse film Is nu ook een Neder landstalige versie vervaardigd. De video ligt in de winkels van Nauta, Het Open Boek, Langeveld en de Rooy en Schoorl in Den Burg en is te vens te koop bij Ecomare. Naar ver kooppunten in De Koog wordt nog ge zocht. Ecomare zorgt voor de distribu tie in Nederland. Op Texel is men hier mee woensdag gestart en in de rest van het land zal voor verdere versprei ding worden gezorgd met hulp van Vo gelbescherming en de Waddenvereni ging. Deze instanties zullen de film via hun respectievelijke bulletins bij de le den onder de aandacht brengen. Ook de Stichting VVV Texel Promotie heeft zich achter het uitbrengen van de film op videoband geschaard, waardoor de financiële risico's voor Ecomare kon den worden beperkt. De film verscheen jongstleden voorjaar op de Duitse televisie. Czarnecki had er ongeveer twee jaar aan gewerkt. Het bijzondere is dat de filmer vrijwel alle opnamen vanaf de openbare weg heeft gemaakt. „Hij laat zien wat iedereen met een gewoon verrekijkertje op Texel óók kan zien", aldus Ecomare-directeur Jan Kuiper. De edu catieve waarde die de film hierdoor heeft, was voor Ecomare aanleiding om een samenwerkingsverband met Czarnecki aan te gaan. De Duitser heeft al meerdere natuurprodukties op zijn naam staan. Woensdagochtend: golven en wind drukken de vlet tegen de Weddemeedijk De politie heeft woensdagmiddag een vijftal op scooters gelijkende bromfiet sen van de weg gehaald omdat ze door een verhuurbedrijf in De Koog als snorfietsen (waarbij geen valhelm ver plicht is) werden verhuurd. De brom fietsen van het merk Benelli waren door de eigenaar iets minder snel af gesteld, maar reden toch nog rond 40 km per uur, terwijl de maximum snel heid van een snorfiets 25 kilometer mag zijn. Verder was het gele plaatje op het platbord vervangen door het voor een snorfiets kenmerkende oranje plaatje. De „snorscooters" werden door de eigenaar vlot verhuurd omdat veel mensen het leuk en aangenaam vinden om zonder valhelm te rijden. De politie had de verhuurder gewaar schuwd en hem de tijd gegeven de voertuigen er alsnog als brommers uit te laten zien en ze te verhuren mèt valhelm, maar daar had hij zich niets van aangetrokken. Na overleg met de officier van justitie werd woensdag be gonnen met optreden Binnen een uur werden er in Den Burg al negen van de weg gehaald In 1990 is Texel 575 jaar stad. Om exact te zijn: op 26 maart 1415 ver leende Willem van Beieren Texel stadsrechten. Over de mogelijke viering van dit historische feit wordt nu reeds nagedacht. Op de afdeling culturele zaken van het raadhuis is men aan het brainstormen geslagen en B en W hebben inmiddels verklaard „niet afwijzend te staan" om voornoemd feit te herdenken. In de ogen van het college is een sobere op zet gewenst. Culturele zaken is aan het werk gezet om met concrete voor stellen op de proppen te komen. In 1964 werd het verkrijgen van de stads rechten voor het eerst uitgebreid her dacht met diverse manifestaties. Destijds werd de nadruk gelegd op de onderlinge samenwerking tussen de dorpen in plaats van rivaliteit. Texel diende zich te presenteren als de staatskundige eenheid die het al 550 jaar was geweest. Welk accent de mo gelijke viering in 1990 zal krijgen, is nog een open vraag. Woensdagochtend werd ontdekt dat op het strand bij paal 9 tientallen strandhuisjes waren opengebroken door het slot te forceren. Dertig van de opengebroken huisjes waren eigen dom van het verhuurbedrijf Vlaming. Het moet 's morgens vroeg zijn ge beurd. Of uit de huisjes ook goederen zijn gestolen moet nog blijken. Het uitwerken van de plannen voor de herinrichting van de hal van het raadhuis, zal de gemeente in eigen hand nemen. Ook het toezicht op het werk, dat door één aannemer dient te worden uitgevoerd, blijft in eigen beheer. B en W zijn al thans deze mening toegedaan. Voornoemde oplossing is aanzienlijk goedkoper dan het laten maken van bestek en tekeningen door een archi tect en een aanbesteding onder meer dere aannemers, zo is becijferd. Voor bereiding en begeleiding van het werk in eigen beheer wordt geraamd op ƒ9250— terwijl volledige of gedeeltelij ke opdracht aan een architect op zijn minst ƒ24.600,— zou vergen. Het kadaver van een stier dat nabij zandplaat de Razende Bol in het zee water wasgesignaleerd, is op de „Bol" begraven. Dat leverde dinsdag een op merkelijk tafereel op. De operatie ge schiedde namelijk met behulp van een graafmachine van aannemingsbedrijf Texel b.v., dat met een L.C.A, landingsvaartuig van de J. Dourlein- kazerne (De Mok) was overgebracht.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1