/m Texvis" lijdt flinke schade loor paling-parasiet Moeder verdronken bij poging kinderen te redden (groen £war&- tOOjaar jong van hart> Sandalen „Labora" en „Buitenzorg" in andere handen Vergulde Kikkert haalt grote dansshow binnen Jongetje verkocht munitie op markt Hissen dijk en duinenrij [rukte tamelijk abiel Fietstoertocht Illegale vangst in beslag genomen DINSDAG 18 AUGUSTUS 1987 ü$t BRIGHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.205 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs H8,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99 17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742, NMB nr. 67 34 60 398 De agrarische bedrijven Labora" en Buitenzorg" nabij De Cocks- dorp zijn compleet met inboedel en vee door de eigenaressen (dochters van de oorspronkelijke eigenaar wijlen Mr. H. Jochemsl verkocht aan de gebroeders Marius en Alewijn van Willigen in Vuren (Geld.). Het gaat om een transaktie van een voor Texel ongekende om vang. Beide bedrijven beslaan sa men een oppervlakte van 111 hec tare en hebben een veestapel van onder meer 150 melkkoeien. Aan het bedrijf is een melkquotum van ruim een miljoen liter per jaar verbonden. Beide bedrijven worden tot dusver ge rund door de heer Bas van der Beek die er als bedrijfsleider aan verbonden is, maar in de praktijk optreedt als zelfstandig ondernemer. Hoe zijn posi tie zal worden in de nieuwe situatie is nog onduidelijk en wat Van Willigen gaat doen met de bedrijven is ook nog niet beslist. De verkoop krijgt half ok tober zijn beslag. De gebroeders Van Willigen hebben in Vuren een groot landbouwbedrijf maar houden zich ook bezig met andere vormen van agrari sche en aanverwante commercie: fok- bedrijf, veehandel, spermahandel en aannemerij in grondwerk en civieltechniek. Bioscoop/Theater De Vergulde Kikkert is erin geslaagd om een zeer opmerke lijke voorstelling naar Texel toe te ha len. Op zondag 8 november is er een showprogramma, waarin dans en tra vestie centraal staan. Het betreft een gedeeelte van de show Hello good bye" van De Golden Rainbows, die in januari ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Carré in het be faamde Amsterdamse theather zal worden opgevoerd. De Vergulde Kik kert is het enige theater in Nederland uitgezonderd Carré, dat de toezegging voor een deel uit genoemde show heeft verkregen. Tijdens de folklore, woensdagochtend in Den Burg, had een 12-jarige jongen uit Den Hoorn de kans aangegrepen om zijn voorraad munitie en aanver wante zaken ter verkoop aan te bie den. Op de Vismarkt, voor de Linde boom, had hij onder meer lege hulzen van diverse kalibers, losse flodders, munitiebanden en diverse onderdelen uitgestald. Dat kon niet door de beu gel aldus de politie, die de jongen sommeerde zijn spullen bijeen te rapen en mee te gaan naar het bureau. De spullen werden in beslag genomen. S - - door Klaas Bonne Ons immer nog roemrijke strandjutter Cor, Wist weer eens het nieuwsblad te halen, En toonde de pers in het hol van de leeuw Zijn nieuwe zoutwatersandalen. Hij is in zijn schik met zijn stappers van leer Kompleet met een gesp en een bandje. Ze zitten perfect en ze doen hem geen zeer Dus heeft hij nu maling aan Mantje. En dat alles dankzij een attente toerist. Die hem er een deel kwam bezorgen. Zo is onze jutter wat schoenen betreft Voor zijn verdere leven geborgen. Maar toch zit hij nog met een ernstig probleem, Al kon het natuurlijk nóg slechter. Want bij iedere gevonden linker sandaal, Heeft hij nog geen passende rechter. Dus heeft hij in wanhoop een ruilbeurs gestart Tot behoud van de watersandalen, En hoopt hij de vinders van links en van rechts, Naar zijn maritiem bolwerk te halen. Maar misschien ligt de juist nog ontbrekende schoen, Bij onze verre Tersche/linger buren. En dan kan de actie, hoe nobel bedoeld Tot in lengte van dagen gaan duren. met het verwijderen van dode paling uit een der 84 produktie- Dlrecteur E.W. Liewes L gevolg van een parasiet lijdt de palingmesterij van Texvis |v. bij Oudeschild aanzienlijke schade. Die schade bestaat t verhoogde sterfte en groeivertraging bij de palingen die or de parasiet zijn aangetast. De toestand is echter aller- linst hopeloos. De parasiet kan goed worden bestreden en lor voortaan parasietvrije pootaal te kopen, kunnen nieuwe Liriettingen worden voorkomen. parasiet komt zeer ongelegen. Tex- verkeert nog in de aanloopfase en jkt nog geen winst. Afgezien van genoemde produktieverlies zit men (filïmet de extra hoge kosten die zijn meid met het aankopen van para ge aal. De vraag daarnaar is veel dan het aanbod en het ziet er naar uit dat het lukt voor betaal- prijzen voldoende pootaal te ko- om de jaarlijkse produktie van 300 te halen, die de Texviskwekerij it kunnen bieden. Texvis, de groot- palingkwekerij van Nedeland, levert nenteel 180 ton paling per jaar, wat omzet betekent van ongeveer f3,5 m. Het was de bedoeling volgend op 240 ton te komen. Consument irde consument is het van belang reten dat een door de parasietaan- iste paling zonder bezwaar kan len gegeten. De parasiet die tart naar de wetenschappenlijke m Anquillicola Crassa houd zich telijk op in de zwemblaas en die dt voordat de paling wordt gerookt ip een andere manier wordt bereid, de overige ingewanden verwij- I. Afgezien daarvan kan de parasiet overgaan op de mens. Aquillicola it sinds 1984 in Nederland voor en lij zeker afkomstig uit het verre ;en. Het dier is al in 1935 door Ja- onderzoekers beschreven. Tien Idertig procent van de in Japanse leren levende palingen zijn erdoor iet, maar de gevolgen zijn niet lig omdat de hier levende paling- wel de top van de toeristische druk- ip Texel achter de rug is, blijft het nog e aantal gasten op peil. Dat blijkt het aantal op Texel verblijvende remde" auto's. Zondagavond waren Ier6451 tegen vorig jaar op herzelfde |stip6217. De door ongunstige vakan- ng en het slechte weer veroor- |kte achterstand herstelt zich dus szins. Nu de belangrijkste vakanties |einde lopen, zijn er echter meer ver- tende dan komende gasten, maar verschil is niet groot. Over het hele slopen weekend vertrokken 250 au- méér dan er kwamen, ïidag moest tussen 9.00 en 14.00 uur len Helder ongeveer een uur worden vacht. Op Texel waren vrijdag en za- g tussen 10.00 en 16.00 uur wacht en tot anderhalf uur. soort (Anguila japonica) er veel min- dewr gevoelig voor is dan de Europee- se paling (Anguila anguila). Tussengastheer Net als veel andere parasieten heeft de palingparasiet een ingewikkelde leven scyclus, waarbij een zg. tussengast heer en essentiële rol speelt. De vrou welijke parasiet die zich in de zwem blaas van de paling bevindt (en zich daar voedt met bloed dat zij uit de wand zuigt) legt eieren waarin reeds een volledig ontwikkelde parasiet-larve zit. De larven gaan via een verbin dingsbuis naar de darmen en komen dan met de uitwerpselen in het water; een deel van de larven dringt ook in de wand van de zwemblaas. In het water aangekomen wordt de larve ge geten door een bepaald soort plank tondiertje dat lijkt op een sterk ver kleinde uitvoering van de bekende cyclus-watervlo. Dit planktondiertje de tussengastheer", wordt gegeten door palingen die daardoor worden besmet. In de zwemblaas groeien de larven langzaam uit tot volwassen parasieten: wormpjes die enkele centimeters lang kunnen worden. Een paling met een of meerdere parasieten vertoont vermin derde eetlust, lusteloosheid, vermage ring en toegenomen gevoeligheid voor ziekten. Er is sprake van bloedarmoe de. De groeisnelheid wordt daardoor geremd en de sterfte is groter. Belang rijk is dat het planktondiertje dat als tussengastheer fungeert niet in zeewa ter kan leven. Daarom zullen palingen die in zeewater worden gemest (zoals in in Texviskwekerij) elkaar niet kunnen besmetten. Alleen dieren die al besmet waren toen ze als pootaal in zoet bin nenwater zijn opgevist, worden ziek. Zoals bekend worden palingen geboren in de Sargossozee in het Caribisch ge bied, waar hun ouders heentrekken om kuit te schieten. De jonge paling trekt als glasaal, een soort larvestadi um de oceaan over en zoekt via rivier mondingen e.d. het binnenwater op. Als ze dan direkt worden gevangen om als pootaal te dienen in kwekerijen zijn ze nog niet besmet. De glasaal wordt gevangen in riviermondingen onder meer in Frankrijk, Noord Spanje en Portugal en wordt dan tot pootaal opgefokt. Slechts twee bedrijven hou den zich in Nederland met de opfok van glasaal bezig: de vraag naar dit produkt is zeer groot en er moet dan ook een hoge prijs voor betaald worden. Bij Texvis is een methode ontwikkeld om reeds aangetaste palingen met anti wormmiddelen te behandelen en daar door de parasieten te doden. Dit in combinatie met het aanschaffen van „zuiver" pootgoed, zal de parasiet binnen een jaar volledig uit de 84 pro- duktiebassins van het bedrijf doen ver dwijnen. Maar voor het zover is, zal een flink verlies zijn geboekt door de extra kosten en de produktieverminde- ring. Voor de palingkwekerij in de zoe te binnenwateren is de situatie veel bedreigender. Hier kan de parasiet zich ongehinderd uitbreiden en is het toe dienen van anti wormmiddelen onmo gelijk. In 1986 was al 40 tot 60% van de IJsselmeerpaling besmet; thans moet dat tussen de 85 en 95% zijn. De effekten in de natuur zijn veel min der eenvoudig waar te nemen dan bij kweek onder gecontroleerde kunstma tige omstandigheden. Als er meer pa lingen doodgaan dan normaal wordt dat niet zo gauw gemerkt omdat de dode vissen al door vogels of andere dieren worden opgegeten. Toekomst Zo op het eerste gezicht lijkt deze gang van zaken gunstig voor de toe komst van palingkwekerijen. In die kwekerijen kan de parasiet worden weggehouden: in de zoete binnenwa teren niet. Directeur Evert W. Liewes van Texvis B.V. wijst er echter op dat door de pa rasiet de kwekerijen toch in problemen kunnen komen want als de „wilde" palingstand sterk afneemt, zullen er ook minder palingen naar de Sargos sozee kunnen trekken om nakomelin gen te verwekken. Dus zuilen ook de hoeveelheden glasaal die voor de kwe kerijen kunnen worden gevangen afne men en het is nu al een enorm pro bleem om aan voldoende pootgoed te komen. Zoals gezegd komt deze pech in een voor Texvis kwetsbare periode. De problemen die het bedrijf heeft met de provincie over de leverantie van het warme afvalwater van de naburige electriciteitscentrale zijn ook nog niet opgelost. Aanpassingen Als de waterfabriek na het gereedko men van de PWN drinkwaterzinker wordt stilgelegd, zal het PEN koelwa- basslns. De consumenten hoeven zich geen zorgen te meken. De door Texvis geleverde pa ling hoort nog steeds tot de besta dia in Nederland verkrijgbaar is. Er zou drie keer zoveel verkocht kunnen worden ais thans wordt geproduceerd. De Texelse palingkwekerij verkeert nog in de opbouwfase. Een van de Jongste verbeteringen Is een nieuw veel efficiënter voe dersysteem. Texvis biedt thans zeven fulltime banen en heeft 12 mensen op de loonlijst staan. ter blijven leveren maar het systeem daarvoor moet worden aangepast wat volgens Liewes alleen al anderhalve ton kost. Verder zal de hoeveelheid energie die in de vorm van verwarmde koelwater wordt toegevoegd, met on geveer de helft afnemen omdat de nieuwe diesels van de centrale efficiën ter werken en dus minder warmte af geven aan het koelwater. Er zal daar om bijverwarmd moeten worden, door De 43-jarige Nora Schuk uit Essen is zaterdagavond bij het strand van De Koog verdronken toen zij een poging deed om haar twee kinde ren die bij het zwemmen in moei lijkheden waren gekomen, te redden. Het gebeurde rond 19.00 uur, dus toen het strand niet meer werd bewaakt. De kinderen waren ter hoogte van paal —nrorter wordt het water uitgedragen, terwijl voortdurend mond op mond-beademing wordt toegepast. 20 achter de eerste zandbank in een muistroom terecht gekomen. Enkele mensen probeerden hen te redden waaronder de moeder die gekleed het water in liep, maar toen in dezelfde muistroom in de problemen raakte, ter wijl de kinderen behouden op het strand terugkwamen. Vanuit een strandpaviljoen werden de politie en de op dat moment in hun logiesgebouw verblijvende strandbewakers van de KNBRD gewaarschuwd. Het toeval wilde dat een der strandbewakers, An dy Scholman uit Utrecht in paviljoen Noordzee zat te eten toen daar iemand om hulp kwam vragen, zodat hij direkt in aktie kon komen. De verdrinkende vrouw werd het eerst bereikt door Jaap Kreuger uit Maartensdijk, spoe dig gevolgd door Scholman en twee andere te hulp geschoten strandbezoe- kers. Dit viertal hield de vrouw boven water terwijl Jaap Kreuger mond op mond beademing toepaste. In de ster ke stroom bleek het echter onmogelijk om de zware vrouw naar de kant te krijgen. Dat lukte wel toen weinige mi nuten later de gealarmeerde KNBRD- strandbewakers op het strand waren aangekomen. Robert Misseier, Hennie de Knegt, Peter Vogel en Rob Rietkerk hadden het voor het leven van de vrouw vechtende groepje snel zwem mend bereikt en met z'n achten werd het slachtoffer het strand opgedragen, op de brancard gelegd en in de Lan drover van strandexpoitant Bart Elzen doorn naar de strandtoegang ge bracht, waar enkele minuten later de ziekenauto arriveerde. Er kon toen worden overgeschakeld op beademing met zuurstofapparatuur. Omdat de vrouw tekenen van leven gaf hadden de redders hoop dat haar leven was gered. Die hoop werd wreed de bo dem ingeslagen, toen later op de avond werd vernomen dat de vrouw was overleden nog voordat de ambu lance de veerboot had bereikt. toepassing van warmte/kracht koppe ling en dat betekent extra kosten die op exploitatie zullen drukken. Texvis is hierover in gesprek met de provincie in de hoop dat van die kant een gebaar wordt gemaakt waardoor deze tegen valler kan worden opgevangen. Er is echter geen enkele zekerheid. Direc teur Liewes hoort dan ook tot de mensen die het helemaal niet erg vin den dat de aanleg van de drinkwater voorziening vertraging heeft opgelopen... Toertocht Taxi 2000 houdt zondag een toertocht over 100 km en 60 km. Er kan worden gestart van 10.00 tot 14.00 uur. Het vertrekpunt is in de War moesstraat bij Taxi 2000. Het inschrijf geld voor de 100 km is ƒ10,—. Voor de 60 km hetzelfde inschrijfgeld als bij de voorgaande tochten. Tegen de schippers/eigenaars van twee kotters is vrijdag proces ver baal opgemaakt wegens illegale aanvoer van kabeljauw. De vissser hadden de wettelijk vastgestelde hoeveelheid van 3000 kilo met 9000 en 8000 overtreden. In de haven van Oudeschild lag in de nacht van donderdag op vrijdag het douaneschip „Zeearend" afgemeerd. De slapende bemanning werd wakker van binnenvarende kotters. Het bleek om één schip uit Wieringen en één uit Den Helder te gaan. Het douaneperso neel zag hoe een lading kabeljauw in een op de kade gereedstaande vracht wagen werd geladen, kennelijk met de bedoeling de vis illegaal te verkopen, zonder tussenkomst van de visafslag. De Texelse politie kreeg een seintje van de douane en ging kijken, waarna de algemeene inspectiedienst (AID) van Landbouw en Visserij werd inge licht. Deze wachtte de vrachtwagen vrijdagmorgen op in Den Helder bij aankomst van de boot. De oplegger bleek inderdaad meer dan de toegesta ne hoeveelheid kabeljauw te bevatten, partijen met een martkwaarde van resp.A25.000,— en A24.000,—Voor bei de vissers volgt een rechtzaak. De ka beljauw is onder toezicht van de AID geveild in Den Helder. De opbrengst van de toegestane 3000 kilo per kotter ging naar de schippers, de opbrengst van de 17.000 kilo „illegale" vis, A49.000,— werd door de AID in beslag genomen. advertenties, abonnementen, etc.- y De Rooy BV., Postbus 11, 1790 AA Den Burg. lijn (02220) 2741, na 18 00 uur 4881. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.Tessa de Graaff, Pater Wit- 3 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1