;VJM-kamp voor 25e daar op Texel Voor twee piek en een gratis kopje koffie ilveren feest op „Bloemwijk" Dia-avonden trekken al jaren bomvolle kerk Paardenclubs gaan samen picknicken Aanrijding se briefjes van /IOOt- Politie liet zich niet om de tuin leiden Halve winst Texla tegen koploper Laatste strandloop paal 28 morgen 5TUs, S0AG 18 AUGUSTUS 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 5 :a zomer kom je ze gedurende zes weken overal op Texel n„.*en: jonge Duitsers van de CVJM (Christlicher Verein Jun- (Menschen) uit Siegburg. Deze zomer is het 25 jaar gele ndat de vereniging voor het eerst de tenten opsloeg op tamping van Han en Johanna Witte van hoeve ,,Bloem- k" in Gerristland en zaterdag werd dat op officiële en stelijke wijze gevierd. iwart eeuw geleden kwam de IM Idat betekende toen nog Chr. junger Manner tegenwoordig er ook meisjes bij) met twintig jon- unaar Texel om er te kamperen, nerd een groot succes; de animo dje en nu komt de vereniging al met kinderen in drie leeftijdsgroe- van 7 tot 17 jaar naar het eiland, groep blijft veertien dagen en be daar een vakantie volgens een tevoren uitgekiend programma, naast ontspanning edukatieve en stelijk vormende elementen omvat, onderen die allen afkomstig zijn uit nnen die zijn aangesloten bij de ngelische Kirche, betalen voor die dien dagen M50— alles inbegre- Oaarmee zijn niet alle kosten ge- De exploitatie is sluitend dank zij sgen van de stad Siegburg en de itaat. Geschikt is buitengewoon geschikt voor soort vakanties dat wij organise- vertelde ons CVJM-direkteur (gang Löffler. ,,Het is voor ons ver weg, maar het is toch een p buitenland met een andere taal, •re gewoonten en ander geld. Het oed voor de kinderen om daarmee te maken. Texel biedt voor ons enorme variatie aan mogelijkheden een goed en afwisselend program- n elkaar te zetten: fietsen, wande- strand- en museumbezoek, sport- fening, varen met de kotter en tal andere mogelijkheden. Wij hebben afgelopen jaren uitstekende rela- opgebouwd met de Texelaars en sook in het belang van een neerde organisatie. Daarbij bevalt ons op „Bloemwijk" erg goed. We n hier op een apart gedeelte van amping met een eigen toiletge- w en ontvangen van de familie ie alle service die maar mogelijk lelde is wederzijds. „Tante" Johan na Witte en haar broer houden van or de en rust op hun fraaie kleine cam ping en vinden het gedrag van de jon ge Duitsers voorbeeldig. Er is nooit een wanklank geweest en voor zover bekend hebben de kinderen of hun lei ders ook elders op Texel nooit proble men gegeven, wat niet van alle in groepsverband op Texel kamperende jongeren kan worden gezegd. De aan pak van de Duitsers bij de voorberei ding en uitvoering van de kampeerva- kanties is opmerkelijk „gründlich". Eerst komen enkele kwartiermakers om contacten te hernieuwen en afspraken te maken. Vijf dagen voordat de eerste groep kindedren op het eiland arriveert komen tien leiders en medewerkers (al lemaal vrijwilligers) met een enorme vrachtwagen naar Texel om de grote tienpersoons tenten en enkele centrale tenten op te zetten en om de andere voorbereidingen te treffen. De kinderen komen terecht in een min of meer compleet „dorp" met onder andere een keukenvoorziening (met vijf man personeel) waar menig horecabedrijf jaloers op zou zijn. De kinderen wor den niet overgeleverd aan patat en (fris)drank, maar krijgen een afgewo gen menu voorgezet, samengesteld volgens een „kookplan" dat onder meer de meest gewenste toediening van vitaminen, eiwitten en mineralen garandeert. Inspraak Wie dat allemaal hoort denkt al gauw aan een militaristische organisatie met overdreven discipline, maar dat blijkt mee te vallen. De sfeer is zeer ont spannen en de kinderen hebben in spraak in een belangrijk deel van het programma. Elke ochtend worden de mogelijkheden bekeken die de kamplei ding op een rijtje heeft gezet en kun nen de kinderen hun voorkeur kenbaar maken. Veel kinderen komen elk jaar weer terug, gestimuleerd door de ou ders die het een geruststellende ge dachte vinden dat ze zich op het toch wel verre Texel onder goede leiding verantwoord vermaken. Veel kinderen die aanvankelijk als deelnemers mee gingen, zijn later medewerker of leider geworden, die jaren achtereen op het eiland komen. Daaruit zijn allerlei per soonlijke relaties voortgevloeid zodat haast niemand zich kan voorstellen dat er ooit een eind komt aan de jaarlijkse CVJM-kampen. Tijdens de zaterdag gehouden herdenkingsplechtigheden in de centrale tent memoreerde CVJM- voorzitter Löffler de geschiedenis van het kamp op Texel, roemde de service van de familie Witte en de medewer king die altijd wordt ondervonden van de Texelse bevolking en de plaatselijke autoriteiten. Zo'n 4000 kinderen en 500 medewerkers zijn de afgelopen 25 jaar op het eiland geweest. Onder die me dewerkers zijn mensen, die hier al voor de tiende keer of nog langer zitten. Trots Burgemeester A. Schipper feliciteerde de CVJM en verklaarde er trots op te zijn dat de vereniging steeds opnieuw naar Texel komt, een bewijs dat het een aantrekkelijk eiland is. Ook werd gesproken door mevrouw Diegeler-Mai, namens de gemeente Siegburg. Zij is voorzitter van de com missie die in het stadsbestuur de jeugdzaken behartigt. Tante Johanna Johanna Witte overhandigt het Bloemwijk-geschenk aan CVJM-directeur LOffier. Witte bleef niet achter en uitte in fraai Duits met een Texels accent haar te vredenheid over de trouwe gasten. Er werden ook geschenken uitgewisseld. De burgemeester en de familie Witte kregen aarden kruikjes, kopieën van in Siegburg vervaardigde potterie uit de dertiende eeuw. Siegburg is al sedert de stichting van de stad in 1064 een centrum van pottenbakkunst. Johanna Witte overhandigde aan het bestuur twee fraaie door haarzelf gemaakte kleurenfoto's in lijst: een vogelvlucht opname van het CVJM-kamp in de zo mer en een winterbeeld van de tot het Bloem wij kconcern behorende „Rovershut". De genodigden maakten vervolgens een wandeling langs de diverse tenten en bekeken foto's die in de loop de ja ren zijn gemaakt van allerlei gebeurte nissen die door het kamp zijn georga niseerd. De burgemeester en politie- commandant J. Moeskops maakten van de gelegenheid gebruik om ook de rest van de Bloemwijk-camping te be kijken, onder leiding van Johanna Wit te. Die legde er echter de nadruk op dat de camping op Bloemwijk nog al tijd bijzaak is. De meeste aandacht vraagt het agrarisch bedrijf dat zich vooral onderscheidt door melkvee met recordproduktie. Wegens de vroeg invallende duisternis heeft de commissie besloten om de geplande avondrit van a.s. zaterdag te wijzigen in een picknickrit op a.s. zon dag voor de leden van de „Vrienden van het Paard" en „De Blijde Rijders". De start is om 12.00 uur bij garage Grisnigt aan de Bernhardlaan. Deelnemers worden verzocht zelf kof fie en lunchpakket mee te nemen. Mocht er twijfel ontstaan over het wel of niet doorgaan van de rit wegens de weersomstandigheden, dan kan tot 11.00 uur worden gebeld naar Nel de Kraker, tel. (02220) 3697. Een toerist uit Purmerend die zaterdag avond op de Pontweg ter hoogte van Den Burg in de richting van de veer haven reed, mertke ter hoogte van het kruispunt Keesomlaan, dat hij verkeerd was gereden en remde af om te keren. Een achteropkomende Ford-bestuurder uit Den Haag was daarop niet bedacht en botste tegen de Lancia van de Pur- merender. Beide wagens werden flink beschadigd; niemand werd gewond. Texel zijn weer enkele valse briefjes honderd gulden opgedoken. In tafé in Den Burg betaalde een met zulke vervalsingen. Eén werd saccepteerd. Het andere briefje verdacht gevonden en daarom tigerd. De betreffende klant ver- surde het daarna. In een super- kt in De Koog werd ook met een briefje betaald. Daar herinnerde i zich achteraf dat het afkomstig van iemand uit De Koog. Desge- gd verklaarde die het briefje te ten gehad van het genoemde ca- ïlrijf in Den Burg. Die caféhouder rende dat echter. De politie vindt allemaal nogal merkwaardig, maar t erop dat er dus nog steeds valse terdjes in omloop zijn en dat win- Be.d. er goed aan doen op te let- ils iemand met een biljet van hon- taaalt. De vervalsingen zijn mak- herkenbaar: de kleur wijkt af, het is van slechte (zachte) kwaliteit lel watermerk ontbreekt. Een spin in de morgen geeft kommer en zorgen. Maar een avondspin geeft vreugde in het gezin". Kent u de herkomst van de ze uitdrukking? En wie weet waardoor de pikante smaak van groe ne boerenkaasjes wordt veroorzaakt, dat de N. H. kerk in Den Burg steunt op zwerfkeien, waar het ,,pestpoortje" zich bevindt, hoe tuunwoallen worden gemaakt en wat de oorsprong van de meier- blis is? Wie maandag de dia-avond in de N. H. kerk in De Koog heeft bezocht, weet de antwoorden op deze en nog meer vragen. Maar ook wie ai op de hoogte was, kon een boeiend avondje bele ven. Een bomvolle kerkezaai genoot, en dat voor slechts twee piek en een gratis kopje koffie. Elke maandag is er zo'n dia-avond, van 15 juni tot en met 19 oktober. Zes Texelaars tonen om beurten een selectie van hun privé-collectie dia's. Toeristen worden aan de hand van de lichtbeelden en verha len rondgeleid over hun vakantie eiland. Het eenvoudigste vermaak dat men zich kan indenken, maar al jarenlang een succesvol Initiatief waaraan grote behoefte blijkt te bestaan. Veel mensen blijken graag èlles van Texel te willen weten en worden via zo'n dia-avond letterlijk op weg geholpen. Want steevast klinkt het nadat de allerlaatste dia van het scherm is verdwenen: „Mensen, blijft niet stilzitten, maar trek erop uit. Ga het zélf zien!" De dia-avonden vormen een onderdeel van het Schuilhut-werk, zomerrecrea- tiewerk dat uitgaat van de Raad voor het Zomerwerk, waarin vier Texelse kerken zitting hebben. Centrum van de activiteiten is „De Schuilhut", het ge bouwtje achter de N.H. kerk van De tan anekdotes over menig lljskoud) sterk Texels steeltje, hield Freek Veldwlsch zijn gehoor tijdens de dle-evond ven meendeg In de Koog, hoek Dorpsstraat/Parnassi- astraat. De Schuilhut-werkers be schouwen deze plek in de drukke bad plaats als een rustpunt, „een ontmoe tingsplaats waar mensen terecht kun nen voor een kopje koffie, een gesprek en wat ontspanning". Er is een vast zomerprogramma, waartoe ook de dia avonden behoren. Andere activiteiten waarvoor De Schuilhut begin- of eind punt, ofwel centrum is, zijn: kerk diensten, kerkentochten, avondgebe den en bibliotheek. Over heel Texel verspreid houdt de Raad voor het Zo merwerk gedurende de zomer een elf tal concerten in diverse kerkgebouwen. Het zomerwerk wordt vóór de start van elk seizoen voorbereid door een commissie, waarna de werkzaamheden tijdens de zomer worden gecoördi neerd door een team vrijwilligers, met twee vaste teamleiders: Bram en Maartje Guiljam. De anderen zijn door gaans studenten, van wie de meesten het werk zo aardig vinden dat ze elk jaar van de partij zijn. Tot er weer een nieuwe lichting aan de beurt is en er een oproep moet worden gedaan. Het Schuilhut-werk vult al ruim 25 jaar een gat in de markt. In de „Handrei king", een folder over de zomeractivi- teiten van dit seizoen, staat welk „gat" men probeert op te vullen: „Va kantie komt van het woord dat „leeg zijn" betekent. Dat wil zeggen: afstand nemen van de dagelijkse gang der din gen, een onbekende omgeving verken nen, meer tijd hebben voor ontspan ning en bezinning. Soms is dat ge makkelijker gezegd dan gedaan, vooral in een tijd dat arbeid schaars aan het worden is. Het valt bovendien niet al tijd mee de zorgen van alle dag los te laten. Met onze activiteiten willen de kerken van Texel u tegemoet komen." Rustpunt Een geestelijk rustpunt in vakantietijd dus. In een kwart eeuw is het Schuilhut-werk meegegaan met de tijd, vertelt Bram Guiljam, die zelf acht jaar bij het werk is betrokken. „We proberen ons aan de vraag aan te pas sen. We zijn dit jaar bijvoorbeeld gestopt met de kinderochtenden. Het blijkt namelijk dat op campings steeds meer voor de jeugd wordt georgani seerd, in die behoefte wordt dus voor zien. Daar tegenover is het de laatste jaren een tendens dat we steeds meer voor de Duitsers op het eiland organiseren". De dia-avonden zijn wat dat laatste betreft een treffend voorbeeld. Al vijf tien jaar worden deze georganiseerd, maar pas deze zomer zijn er enkele ge heel Duits gesproken avonden. Dat ge beurde bij wijze van proef. Gezien de enorme belangstelling van de Duitse toeristen een voltreffer, die volgend jaar een vast plaatsje op de agenda moet krijgen. Guiljam noemt het op vallend dat juist de buitenlandse toe risten een overweldigende belangstel ling aan de dag leggen voor alles wat met Texel te maken heeft, historie, na tuur, verhalen, alles. Dia's met interes sante anekdotes komen aan die wens tegemoet. De verteller van maandagavond was Freek Veldwisch, voormalig jeugdher- bergvader in Panorama. Ruim ander half uur wist hij het publiek te boeien. Tegen acht uur was in de kerkbanken geen plaatsje meer vrij en moesten de nieuwkomers naar boven, waar he uit zicht op het scherm wat minder goed is. Rond tachtig personen, jong en oud, gezinnen en einzelgangers, vul den de kerk. Van discogangers geen spoor. Ofschoon de kerk dus behoor lijk vol zat, was het de minstbezochte avond van de laatste weken, werd na afloop verteld! Toen waren telkens liefst 130 bezoekers geteld, van wie een aantal vermoedelijk nauwelijks iets heeft kunnen zien. Mensen stonden en zaten in het gangpad en bovenin was het staande vol. Maar niemand ging weg. Gewiekst Veldwisch blijkt een gewiekst verteller. „Uit principe" geeft hij geen Duitse vertalingen, de oosterburen zullen het moeten doen met een stenciltje met tal van wetenswaardigheden dat bij de ingang verkrijgbaar was. Wie het niet kan volgen of wie het begint te verve len, mag door de achterdeur naar bui ten, zegt Veldwisch voordat hij los barst. „Maar niet als de vierde slee in de projector gaat", zegt hij, „want in die laatste serie laat ik de geboorte van een lammetje en van een veulentje zien". Er zal niemand voortijdig de zaal verlaten. Zelfs de trucjes die Veldwisch heeft ingebouwd om zijn gehoor bij de les te houden en even ontspannen te laten lachen, zijn nauwelijks nodig. In het tempo waarmee geschiedenissen en wetenswaardigheden van het eiland worden voorgeschoteld, krijgt niemand tijd om zich te vervelen. Van de boot gaat het naar het Hogeberggebied, vervolgens naar Oudeschild en het he le eiland rond, tot bij de veerhaven weer afscheid wordt genomen. De se rie bestaat uit zowel zeer belegen dia's (uit de tijd van de ruilverkaveling) als actuele plaatjes. Ook in zijn teksten geeft Veldwisch niet alleen het verle den, maar ook het heden de nodige aandacht. Met oog voor details en niet van humor gespeend. Voor Veldwisch een enorme krachtsinspanning, die hij hevig transpirerend volbrengt. Een leer zame en ontspannen avondje, voor gasten die voor het eerst op Texel ver toeven en ook voor hen die voor de twintigste keer komen. Aan allen één advies: „Texelaars zeggen altijd: 't is overal gelijk nieuwjaar. Oftewel: maak je niet druk, hou lekker vakantie en geniet". In eerste instantie leek het een „gewoon" geval van rijden onder invloed, maar met de man uit Eindhoven die zaterdagochtend omstreeks 3.00 uur op de veerha ven werd aangehouden was iets meer aan de hand: hij maakte zich ook schuldig aan Joyriding want hij was zonder toestemming gaan rij den in een auto van een kennis. Die kennis had hem wel het sleu teltje gegeven, echter alleen om hem in de wagen te laten overnachten. Patrouillerende politie werd zaterdag ochtend op de Pontweg in gehaald door de Eindhovenaar die van zijn drankgebruik blijk gaf door slingerend te rijden. De politie ging er achter aan en zag hoe de man op de veerhaven uitstapte en daarbij vergat de wagen in de versnelling of op de handrem te zetten, zodat de auto op het hellende terrein begon te rollen en tegen een garagedeur botste. De man trachtte te vluchten voor de politie maar werd spoedig gepakt. Meegenomen naar het bureau deed hij opnieuw een ver geefse vluchtpoging, werd onderwor pen aan de bloedproef en gaf -een naar later bleek - valse naam op. Een rij- of kentekenbewijs had hij niet bij zich. Later meldde zich bij de politie de ei genaar van de wagen, een man uit Best. Hij deed aangifte van diefstal en zei geen vermoeden te hebben wie de dader was. De politie vond het alle maal nogal vreemd en hield de eige naar vast voor verhoor. Zaterdagavond bekende hij wel degelijk te weten wie er met de wagen vandoor moest zijn gegaan, omdat hij aan de kennis het sleuteltje had gegeven om hem de ge legenheid te geven om in de auto te slapen. De aangifte van diefstal werd waarschijnlijk gedaan om schade te kunnen claimen bij de verzekering. In twee totaal verschillende wedstrijden hebben de honkballers van Texla koploper Vitesse uit Castricum 2 punten ontfutseld. De eerste wedstrijd ging met 6—1 ver loren, de tweede wedstrijd was met dezelfde cijfers voor Texla 1-6. In de eerste wedstrijd nam Texla een 0—1 voorsprong in de eerste inning. De tegenpartij werd van scoren afge houden mede door een goed uitge voerde „run-down" tussen het tweede en derde honk. Hiermee had Texla echter alle kruit verschoten. Het team toonde te weinig vechtlust en liet zich door de tegenstander overdonderen. Aanvallend stond tweede honkman D. Pietersz van Vitesse Texla duidelijk in de weg en zorgde voor veel nullen. Verdedigend was het veldspel matig mede door een aantal beoordelingsfou ten. Tussenstanden: 0-1, 2—1, 5—1 en 6-1. In de tweede wedstrijd waren de rollen omgekeerd. Texla had de mogelijkhe den op winst gezien en speelde ge concentreerd. Opnieuw werd een 0—1 voorsprong genomen in de eerste in ning en opnieuw dreigde Vitesse de leiding in de tweede inning over te ne men. Met een schitterende vangbal onderbrak Pepijn Wittop Koning echter een squeeze-play wat bovendien een dubbelspel en de derde nul opleverde. Pas in de vierde inning kreeg Texla lo pers op de honken. De werpers van Vitesse waren niet meer in staat de Texelse slagploeg af te stoppen. Pas toen Gooitzen Kedde de zesde punt had aangetekend kon Vitesse met een vangbal diep in het middenveld de laatste nul maken. In de laatste gelijk makende slagbeurt kon Vitesse niets meer terugdoen. Bij de twee nullen kreeg men nog twee mensen op de honken via een rare stuiterbal en een opzettelijke 4-wijd. Daarna maakte Martin Marinus met een degelijke vangbal een einde aan de wedstrijd. De zevende en voorlaatste strandloop bij paal 28 had de volgende resultaten: 4 KM jeugd: Jan Willem Kraai 16.27; Roald van der Slikke 16.44 en Denhard van der Slikke 16.54. 4 KM recreanten: Jan Plato 14.39; Hendrik Plato 14.48 en Norbert Eelman 14.55 4 KM Dames: Marijke Stark 17.48; Anke Graf 19.33 en Wendy Terlaak 19.40 8 KM: Minne Goënga 26.51; Ron Daalder 27.16 en Johan ten Kate 27 25 8 KM Veteranen: Albert Hoven 27,28; Peter Wolf 28.21; Piet Bakelaar 29.55 Morgenavond is de laatste strandloop. Na afloop worden de bekers uitgereikt van het algemeen klassement in het paviljoen van Piet Zijm. Bij de recrean ten is het nog spannend wie tweede of derde wordt. Het gaat daar tussen de gebroeders Plato. Bij de jeugd ook een strijd om de tweede en derde plaats; daar gaat het tussen de broer tjes Van der Slikke.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5