Al in de herfst drie man weg bij kustwacht? Negen kanshebbers voor ringsteektitel :ai Badgasten met granaat op sleeptouw Schuur bij „Vredelust" in de as gelegd Andere keuringen op schapenfokdag Eén goede oplossing prijsvraag expositie Veel bezoek bij Tally Ho Langeveld/Van Zon wonnen zeilwedstrijd ,,Snorscooters"i bromfietsen i ePT Uit het politierapport Oude brandweerspuit stal Hoorndershow PAGINA 6 TEXELSE ,,Dit kan niet", was de reactie van Piet Stam, hoofd van de Texelse kustwacht. Uit een krant vernam hij dat de voorgestelde inkrimping van de kustwacht op Texel niet pas in 1990 zou gaan plaatsvinden, maar al in dit najaar. Lichtelijk ver bijsterd belde hij naar de man die verantwoordelijk was voor deze mededeling, de directeur van de Noordelijke kustwacht Goslinga, maar deze was voor een maand voor vakantie vertrokken.... In het Noordhollands Dagblad stond Goslinga's uitspraak dat de kust wachtstations op Texel en Ameland al in de herfst met het gehalveerde aan tal zeeverkeersleiders moest gaan draaien. Stam meende dat een vergis sing in het spel was, er was immers duidelijk gesteld dat de beoogde maat regelen pas in 1990 van kracht zouden worden. Verleden week nog sprak Goslinga op een bijeenkomst van bur gemeesters in Harlingen, waar Texels Zaterdagmiddag vonden toeristen aan de waterlijn op het strand van paal 9 een granaat. Ze bonden een touw rond het 25 centimeter lange en 8 centimeter dikke projektiel en sleepten het naar de strandbewakingspost van het werkkamp van het Utrechts stu dentencorps. De badmeesters waar schuwden de politie en spoedig arri veerden mensen van de Joost Dour- leinkazerne die de granaat in een kistje met zand meenam. Het is duidelijk dat de mensen die de granaat vonden on verstandig hebben gehandeld door er mee te gaan slepen. Dergelijke explo sieven moet met altijd laten liggen, er een stokje of ander merkteken bij plaatsen en de politie waarschuwen. Zaterdagmiddag is een houten schuur achter hoeve .Vredelust" aan de Californiëweg door brand verwoest. De eigenaar van Vrede lust was op korte afstand van het gebouw bezig afval te verbranden. Het door de wind fel oplaaiende vuur sloeg over op de houten wan den van de schuur die spoedig in lichterlaaie stond. In en buiten het met asbest golplaten afgedekte ge bouwtje lag een voorraad van en kele honderden autobanden, die gebruikt werden voor het verzwa ren van de afdekking van de gras- kuil. Die banden gingen meeren- deels in vlammen op waarbij een enorme zwarte rookkolom ont stond die over heel Texel zichtbaar was. De brandweer had het vuur met het waterkanon en meerdere stralen snel onder controle, maar het gebouwtje was toen al verloren. Een grote scha depost is het niet, want het was een oud en bouwvallig opstal en de spul len die erin lagen waren ook van wei nig waarde. De eigenaar vond het niet nodig om de brandweer te laten ko men maar de politie die op de rookko lom was afgekomen dacht daar anders over. De foto, gemaakt nog voordat de brandweer arriveerde, toont de bran dende schuur terwijl de eigenaar en te hulp geschoten voorbijgangers de nog niet brandende banden opzij gooien. De rook trok over de Pontweg en ver oorzaakte daar hinder voor het verkeer. burgemeester Schipper naar de reden van de inkrimping vroeg. Daarop werd toen geen duidelijk antwoord gegeven en de burgemeesters keerden huis waarts in de veronderstelling dat zij deze informatie nog zouden krijgen. Nu worden zij opeens geconfronteerd met een kennelijk vaststaand feit. Burgemeester Schipper zal een pro testbrief sturen. ,,Een teruggang van zes naar drie man is onverantwoord, vooral in de zomer", aldus onze burge meester ,,Het waarom Is mij nog steeds niet duidelijk. Over hoe we dit in het najaar moeten oplossen heb ik nog geen idee. Wij zijn nu bezig argumenten op papier te zetten en hopen de brief nog deze week te versturen. In eerste instantie richten we ons tot Goslinga, maar als dat niet helpt zoeken we het hogerop, bij het ministerie". Piet Stam heeft, nadat hij van zijn ver bazing was bekomen, de publiciteit gezocht. ,,Wat kan ik anders doen op zo'n korte termijn? Ik heb de Vara ge beld en wat kranten, want de mensen moeten er van doordrongen raken wat een ramp dit kan betekenen. Moeten er dan werkelijk eerst een paar mensen verdrinken voordat men doorheeft dat dit een onmogenlijke maatregel is?" In het Vara-radioprogramma Wegens vakantie gesloten", zaterdagmiddag kreeg Stam het woord. Voor reactie had men een beroep gedaan op WD- kamerlid P. 8laauw. Deze verklaarde dat het besluit van Goslinga veel te Het Texels kampioenschap ringste ken 1987 gaat een bijzonder span nende finale tegemoet. Liefst ne gen combinaties maken nog kans over de verovering van de Jan Agter-wisselbokaal. die momenteel nog in handen is van het duo Jo zef Weel/Anneke Eelman-Bakker. De beslissing valt woensdagavond op de Groeneplaats in Den Burg, aanvang 19.30 uur. Het parcour is zoals gereden op 9 au gustus, n.l. opstellen op het parkeer terrein bij garage Kaczor, via Mo lenstraat naar de Zwaanstraat. Er zal gestoken worden op de Groeneplaats en de rijders gaan via de doorbraak Elemert, Pieter van Cuyckstraat, Mo lenstraat, Zwaanstraat. Bedrijven en omwonenden worden verzocht hun medewerking te verlenen het parcours vanaf 18.30 uur autovrij te houden. De uitslag van de zesde en voorlaatste wedstrijd, verreden in Oudeschild, was: De Texelse schapenfokdag die traditio neel op de eerste maandag in septem ber wordt gehouden (deze keer dus op 7 septemberl zal keuringen te zien ge ven die op een wat andere wijze zullen worden georganiseerd. Alle individuele rammen zullen worden gewogen en de dieren zullen in gang en stand worden gekeurd, waarbij eerste de minst goe de dieren worden opgesteld. Verder worden individuele kampioenschappen voor ooien gehouden. De dieren, inge bracht door de fokker zelf, worden los in de ring gelaten; de laatste vijf wor den met halster door de inzender begeleid. voorbarig was en dat het eerst nog in de landelijke politiek moet worden besproken. Men is nog niet zover. Blaauw zei dat hij er niets voor voelde de bewaking langs de Noordkust ver der te verzwakken, vooral met het oog op drugssmokkel. Op korte termijn komt Blauauw met mede-kamerleden Lauxterman en Scherpenhuizen naar Texel en Terschelling. Dan zal ook o.a. worden gesproken over de kustwacht. De Texelse kustwacht heeft zes men sen in vaste dienst, en er zijn twee uitzendhulpen om ziekte en vakantie dagen te kunnen opvangen. Als de bezetting zou teruggaan naar drie per sonen zal de vuurtoren nog maar een paar uur per etmaal worden bemand. Vele tientallen bezoekers van de expo sitie van Lenie Steffen in de raadhuis kelder, hebben een serieuze poging ondernomen om het juiste onderwerp van enkele foto's te raden. Slechts één persoon had het bij het rechte eind: Yvonne Spreekmeester uit Den Burg. Zij mocht als prijs een foto van 30 bij 40 centimeter uitzoeken. Veel inzen ders dachten dat het om kwallen of ijskristallen ging, terwijl ook smeltend ijs meermalen werd genoemd. Het ble ken smeltenden ijsschotsen te zijn. 1. Petar Wuis met steekster Petra Dij ker; 2. G. du Porto met steekster mevr. De Kindt-Witte; 3. D. Maas met steekster Mirande Maas. De eerste prijs, de beker van de com missie ringsteken en de zak voer, be schikbaar gesteld door Hippostar, ging naar G. du Porto voor het beste aan gespannen paard en het best verzorg de tuig. Districtstitel Op 5 september zal het kampioen schap ringsteken District West van de N.B.V.A.P. in Leiden verreden worden. De hoogstgeplaatste deelnemers van het kampioenschap Texel kunnen aan deze wedstrijd deelnemen. Opgave dienen vóór 21 augustus binnen te zijn bij de commissie ringsteken p/a de heer G. Coevert, tel. 5118. Het was druk bij de tweede Tally Ho in De Koog zaterdag. In elke rubriek waren drie geldprijzen (f100 f50,— en f25 I en een zak biks als troost prijs. Er waren deelnemers van de ma neges Elzenhof, Zoetelief en Kikkert. Uitslag: Kleine pony's: 1. Hanko met Anne Oeverman; 2. Loes met Sandra Schot ten; 3. Ringrid met Elke Peters. Troost prijs: Nellie met Kirsten Zoetelief. Grote pony's: 1. Karina met Henry Prins; 2. Bram met Chaira Ament; 3. Pattrick met Colette Kikkert. Paarden: 1. Sultan met Alice Kikkert; 2. Amber het Martijn Jansen; 3. Ro meo met Sietske Odolphy. Troostprijs: Rablin met Martina Schmidt. Dagkampioenschap: 1. Sultan met Alice Kikkert; 2. Karina met Henry Prins. 3. Hanko met Anne Oeverman. De zondag gezeilde vierde club wedstrijd van de Cocksdorper Kustzeilvereniging bij Paal 33 be gon met weinig wind. In de loop van de dag nam die toe, zodat de derde manche met wat meer snel heid kon worden gevaren. Hoewel Hermann Boks en Willem Houwing twee manches wonnen, werden ze over het geheel geen winnaar door een diskwalificatie na een protest in de tweede manche. Langeveld en Van Zon profiteerden hiervan. Dertien boten deden mee aan deze vierde clubwedstrijd. De start, altijd een spannend moment als alle boten na het vlag- en toetersignaal tegelijk over dezelfde startlijn willen gaan, ver liep weer niet voor alle zeilers pro bleemloos. Drie combinaties hadden zich verkeken op hun afstand tot de startlijn. Je kunt een boot nou een maal niet verankeren voor de start en dus dreven ze voor het startsignaal was gegeven al over de lijn. Key- zer/Zwikker, Donald Kenbeek en zoon en Leo Saal/Gerard van Uunen jr. moesten een extra rondje varen en op nieuw door de startlijn gaan. Dirk Pool kwam te dicht bij de rubberboot van de wedstrijdcommissie en moest deze met beide handen vastgrijpen om zijn catamaran af te duwen. Dag mag niet en ook hij had een extra ronde moeten maken. Dat deed Pool echter niet, waardoor hij deze manche werd gedis kwalificeerd. De wind had een kracht van 2 3 beaufort. Er werd een drie- hoeksbaan gevaren. Halverwege de wedstrijd moest Hans Zuidema opge ven. Hij had zijn traveller kapot getrok ken. Als eerste kwamen Boks en fok- kemaat Houwing binnen, die een erg goede start hadden gemaakt met hun Tornado. Na omrekening met handicap bleken zij ook winnaar van de manche. Protest Tijdens de start van de tweede man che was er meer wind en dit leek op de gemoederen van de zeilers te wer ken. Bij de start riepen Herman Boks en Bart Boon elkaar over en weer protest toe toen zij bijna een aanvaring had den, waarbij Dirk Pool ook werd ge raakt. Deze wist zich goed te herstel len en werd de winnaar na handicap berekening. Bart Boon met Fred Een hoorn aan de fok kwamen als eerste ibbe iiighi x>r h tevei Inge M 'e oi n. 0 ve in gn binnen. Na de manche werden d prostestformulieren officieel inge maar na het horen van getuigen de protestcommissie Bart Boon gelijk. Voor het begin van de di manche ontdekten de zeilers d dat de wind iets was gedraaid vloed was opgekomen de baanr lonc' keer was te bezeilen, zonder kruf"1 Na het startsignaal verlegde wedstrijdcommissie een boei, m n "f bleek niet afdoende. Omdat er of 181 6 een kruisrak in hoort te zitten dnf8'9" Langeveld en Van Zon met een test, dat later evenwel niet werd diend. Boks en Houwing kwame 88 weer als eerste binnen en waren op handicap winnaars, gevolgd 4 Langevel en Van Zon. Na omrelt en optelling van de diverse mam bleek het duo Arie Langeveld en 1 van Zon een halve punt meer lel Jj™ ben dan Hermann Boks en Wille Houwing. Derde werden vader zoon Kenbeek met hun dart De inhaalwedstrijd die was gepl 27 augustus kan geen doorgang den omdat op die datum kamp» schappen Hobbie 16 worden gek in Egmond, waar enkele CKZ-lede 889 aan meedoen. De inhaalwedstrjJ nu worden gehouden op zondag augustus, briefing 9.30 uur, stad uur. Ook dan wordt er een driet baan gezeild. Uitslag vlarda clubwedstrijd na omiti 1. Langeveld/Van Zon (Tornado); 2. Bobl wing (Tornado); 3. Kenbeek/Kenbeek IM Monen/Monen (Stampede) en Keyser/Kfl (Dart); 6 Schrama/Langeveld (Stamper* Pool/Pool (Dart); 8. Boon/Eenhoorn (34 20) en Saai/Van Uunen (Hobie 16); 10 Ij (Coolcat 15); 11. Keyzer/Zwikker (Hobs J Kuip/Van der Linde (Hobie 16) en 13. 24 (Coolcat 161. De negen, .snorscooters" van ,',l huurbedrijf Bruining uit De Koojl vorige week uit het verkeer waraj nomen, rijden inmiddels weer rej het nu als „bromfiets". De snor tertjes zijn door de eigenaar vanj voorgeschreven gele plaatje voc in plaats van een oranje) ten teW het niet om een snorfiets (maxioj snelheid 25 km/uur) gaat, meat*j lijk gesproken moet worden g88" van bromfietsen. De populaire" wielers, die uitsluitend mét helmj gen worden verhuurd, waren rëj leg met de officier van justitie i*| aan het verhuurbedrijf terugg^'l it in I var Jespe xlsr via t COURANT DINSDAG 18 AUGUSTuiis^6 Met sigaar en jonkie heeft tante Bets ai menig binnenbrandje geblust. vervoer tijdens een regenachtige Hoornder Donderdag. De brandweerspuit uit 1870 was het pronkstuk van de Dag i Van een voor hotel Opduin in De Koog geparkeerde auto van een 52-jarige man uit Arnhem werd woensdagnacht de voorruit vernield. Dezelfde nacht werd de autoradio uit de personenauto van een 21-jarige in woner van Almere gestolen. De auto stond achter de Spar-supermarkt aan de Nikadel. Schade f450,— Een 25-jarige Belg mist sinds woens dagmiddag vier sierdoppen van zijn auto die op het parkeerterrein bij strandslag paal 9 stond geparkeerd. Op de hoek Epelaan/Kamerstraat ver dwenen enkele verkeersborden. woensdagmiddag vloog een toerist met zijn auto uit de bocht op de Rom melpot ter hoogte van Heidehof. De wielophanging werd beschadigd, per soonlijk letsel deed zich niet voor. Bij een loonbedrijf nabij Oosterend wordt een stenenklem vermist. Dit werktuig wordt wel eens geleend, maar nu is onbekend wie de klem heeft meegenomen en mogelijk is diefstal in het spel. Zes jongens werden donderdag aange houden op verdenking van vernieling aan toiletgebouwen op het Kerckeland. Een waterleiding, wc-pot, drie brillen en een stortbak werden vernield. De jongelui gingen wegens gebrek aan bewijs vrij uit. Er was ten tijde van het misdrijf een zeskamp voor camping- gasten aan de gang op het recreatieterrein. De aan de Burgerhoutstraat geparkeer de auto van een Duitse vakantieganger werd donderdag licht beschadigd door de auto van een landgenoot, die ver keerd inparkeerde. Een 22-jarige Hogevener kreeg donder dagnacht een rijverbod opgelegd, na dat een bloedproef had uitgewezen dat hij teveel alcohol had genuttigd. De automobilist was aangehouden op de Hoornderweg. De personenbus van het Recreatieteam raakte donderdag betrokken bij een van de vele kleine aanrijdingen van de ze zomer. Het busje kwam in botsing met een auto van de firma Bruining uit De Koog toen het uit de uitrit van camping De Shelter de Boodtlaan opreed. Beide voertuigen raakten licht beschadigd. Een 23-jarige inwoner van Den Burg raakte zijn rode Puch Maxi-bromfiets kwijt, nadat hij die donderdagnacht aan de Pontweg nabij De Koog had gestald. Omwonenden klaagden over de geluid soverlast die zij ondervonden van een kampeerboerderij aan het Molwerk. Het bleek te gaan om een éénmalige disco-avond, die om elf uur alweer was afgelopen. Uit de tent van een 18-jarige inwoner van Hengelo werd donderdagnacht een fototoestel ontvreemd. Dezelfde nacht was er sprake van veel herrie op de Ruijslaan. Er werd ge schopt tegen lantaarnpalen en ver keersborden, groepjes jongeren gingen op straat zitten en staken rotjes af. Van 13 op 14 augustus werden vernie lingen toegebracht aan een BMW per sonenwagen die aan de Ruijslaan stond: lakschade en een deuk in het linkerachterscherm. „Wereldberoemd in Nederland" is ze, „tante" Bets Kortenhagen - Van Til uit Breukelen. Uit haar grote ceollectie rijtuigen was tijdens de „Dag van het vervoer" op de Hoornder Donderdag een fraai exemplaar te aanschouwen: een authentieke brandweerspuit uit 1870. Voortgetrokken door een paard en in gezelschap van een al even historisch uitgedoste brand weerman stal de combinatie don derdag de show. Het betrof een spuit van het type ,,3e verbeterde Jan van der Heijden", aldus de dame die het weten kon. Tante Bets is de acht kruisjes al gepasseerd, maar dat is haar beslist niet aan te zien. Stevig sigarenrokend en in de andere hand een jonkie nam ze met een goedkeurdende blik de „statische show" donderdagavond in ogen schouw. Desgevraagd vertelde ze dat ze in 1960, was begonnen met het verzamelen van oude rijtuigen. Dat was destijds nog een betrekkelijk goedkope aangelegenheid. Past halverwege de jaren zestig het e menverenigingen het levenslicht wilde iedereen een rijtuigje hebbi Van haar oorspronkelijke collect* resteren nog zo'n twintig oude ti gen, de rest is overgedaan aan hof. De brandweerspuit is nog tl Breukelen te bewonderen. De b weerman donderdag was Texelai ter Dros. Hij werd bijgestaan Daalder, die het paard, van vade Daalder, begeleidde. Een andere fraaie bezienswaard^ u"a™ in het regenachtige Den Hoorn» een knalrode melkwagen, volgefe met melkbussen, afkomstig uit) Andere antieke vervoersmiddelen ren en bakkerskar, kinderwagen, motoren, old-timers etc. Organii Piet Evers en Truce Parlevliet had geprobeerd om van zowel heden verleden op het terrein van vervi een indruk te bieden. Dat viel he y( meest op bij de rij tentoongester to's, die varieerden van heel oud modern. Ook het vervoer ter zee niet vergeten; daar zorgden milit van De Mok wel voor, alsmede Zijlstra die met demonstraties wCJij', zelfbouw-hovercraft veel belangt trok. En gesproken over vervoer Texel: uiteraard ontbrak ook de 80-jarige Teso niet met een staretj^ real over lime jen en ai C ig nc -oor mark den odat wilc aan. negt rzaak I

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 6