I (groen jwart)-100jaar jong van Hart) leen geld meer voor Hjgdwerkbegeleider Vernieuwde Bernhardlaan zonder fietspad J amer: ,,lk voel me onrechtvaardig behandeld' :R 'ef r Werkgelegenheid Texel gunstiger dan landelijk Portemonnee uit tent gestolen Ongekeurde auto Projektiel gevonden Geld uit woning „Wat je ver haalt is lekker 1 kg lamsschouderkarbonade Z12,98 1 kilo riblappen /11,98 STuj lERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.206 A«rienties, abonnementen, etc. (d fr De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741 werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Tessa de Graaff, Pater Wit- 1791 DP Den Burg, telefoon 02220 - 5639. VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1987 Postgiro 652 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99 17 636 Rabobank nr. 36 25.01 742; NMB nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /19,20 per kwartaal; los 90 cent iet aan B en W ligt, heeft Texel met ingang van 1 januari geen jeugdwerkbegeleider meer. Het college stelt al- is geen subsidie meer beschikbaar voor deze formatie- ts, wat ontslag welhaast onvermijdelijk maakt. Aldus t te lezen in het gewijzigd ontwerp van het sociaal- ureel programma voor 1988, dat deze week in de open heid kwam. Het college ziet zich hiertoe gedwongen >8^ de verslechterde financiële situatie in de welzijnssector, gnd voorwerp van de kwestie, juegdwerkbegeleider Jan ner, was totaal verrast en stelt dat hij onrechtvaardig it behandeld. wordt verwacht zal het bestuur Stichting Jeugd- en Jongeren- (SJJW) een bezwaarschrift tegen emeentelijke voornemen indienen, ond wordt hierover vergaderd, ief die de stichting maandag van Imeente ontving, kwam als een fc verrassing. Jan Kramer: „Dit fcn we nooit verwacht. We waren In afwachting van een gesprek Burgemeester Schipper en wet- ^Jr Zegers, dat eind augustus/be- ^Bptember zou plaatsvinden. Eind is ons per brief medegedeeld dat st jaarverslag 1986 van de SJJW zou worden besproken", is B en W vormen de door het srie van WVC doorgevoerde kor- op de Rijksbijdrageregeling de ding. Ger Praamstra. chef van de mtelijke afdeling culturele zaken, desgevraagd mee dat in de to- tigdwerksector landelijk gezien rtingen circa 50 procent bedragen de minister voor volgend jaar e bezuinigingen van 9 procent in toruitzicht heeft gesteld. ,,Er is rake van een zogeheten „reallo- oftewel herschikking van gel- lan jeugdwerk naar de basisedu- Het rijk heeft deze keuze ge en dat betekent voor de ge- een bezuiniging voor het rk". De politiek verantwoorde- ithouder Zegers is met vakantie, 'raamstra kon wel vertellen hoe iluitvorming tot stand was geko- ,Voor wat betreft het sociaal- iel jaarplan kregen we te maken fin gat in de begroting, dat worden gedicht. Alle diensten delingen van de gemeente gaan un begrotingen doorlichten en met bezuinigingsvoorstellen, die oor 8 en W worden bekeken. Jen nu al drie jaar de stofkam maar nu is het moment aange- dat er geen stof meer is en we beginnen te snijden. De ram-methode" heeft telkens een tig effect opgeleverd: we zijn erin om al het werk uit te voeren, r dat het aantal talen werd aan- Maar nu was er geen speel- meer om tot een sluitende be te komen en moesten harde rllen worden gedaan". Praamstra: „Het zit 'm in de titel: jeugdwerk-begeleider. Kramers taak is stimulering van activiteiten van vereni gingen, jeugdwerk en begeleiding bij problemen. Maar met de uitvoering (het directe werk dus) is hij niet be last. Voor wat betreft het open jeugd werk in Tasiel is dat de taakvan de jeugdwerker, Andries Huberts. De jeugdwerkbegeleider is algemener be zig en kan worden beschouwd als een randvoorziening. Nu is politiek bepaald dat deze voorziening niet langer in stand kan worden gehouden. Gekozen is om wèl geld uit te blijven trekken voor de jeugdwerkactiviteiten als zodanig". Maar toch: is de noodzaak voor het in dienst hebben van een functionaris als Kramer zoveel geringer dan bij het be gin in 1979? Destijds was het boven alle twijfels verheven dat er een jeugd werkbegeleider moest worden aangesteld. Praamstra: „Mijns inziens manifesteer den de problemen onder de Texelse jeugd zich toen anders, heviger. Hoe wel je natuurlijk ook kunt stellen: een goede arts maakt zichzelf overbo digZeker ook moeten we niet uit vlakken dat er toen ruimere financiële middelen waren voor deze job. Toen kon dat erbij". Volgens Jan Kramer spelen bij de voorgenomen beslissing andere facto ren een rol dan louter de aangevoerde financiële motieven. „Mijn functie en die van Andries Huberts ook is altijd voor honderd procent door de ge meente gefinancierd. Dus als gekort wordt op rijkssubsidies, kan dat niet op mij worden verhaald. Bovendien wordt de minister over de nieuwe be zuinigingen nog aan de tand gevoeld, dus het voorstel van B en W lijkt me voorbarig". Kramer toont een passage uit de gemeentebegroting 1980, waar uit zijn gelijk zou moeten blijken. Vertrouwelijk Over welke andere factoren het dan zou moeten gaan, tast Kramer in het duister. Althans, hij kan zijn vermoe dens niet hard maken. Mogelijkerwijs lukt hem dat wèl als hij inzage mag krijgen in ambtelijke notities over zijn functioneren. Dat was namelijk een onderwerp van gesprek in een „ver trouwelijk overleg" tussen de gemeen te (Praamstra) en het bestuur van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW). Sinds de taakscheidingsopera- tie tussen de gemeente en de voorma lige Welzijnsstichting (nu SOW) in het voorjaar van 1986, was de verhouding tussen beide instanties danig vertroe beld geraakt en via dat bewuste over leg werd geprobeerd om weer nader tot elkaar te komen. Volgens Praamstra zijn de door Kramer bedoelde notities niet meer dan losse aantekeningen van ambtenaren, die voor hem geheugensteuntjes moesten vormen voor het gesprek met het SOW-bestuur. Geen reden om ze naar buiten te brengen, aldus Praamstra. Kramer vindt dat daar wel degelijk alle reden toe is. Hij doet een beroep om de Wet Openbaarheid van bestuur om zijn gelijk te krijgen. Een brief, be zwaarschrift en beroep bij de bezwaar schriftencommissie van de gemeente raad leverden niet het gewenste resul taat op en daarom is hij nog een stap je hoger gegaan. Binnen enkele weken dient bij de Raad van State een kort geding. „Ik wil dat stuk krijgen. Er zouden onjuistheden in staan en ik wil het recht hebben om me daartegen te kunnen verweren. Zeker nu we de brief hebben ontvangen dat mijn func tie wordt opgeheven. Ik kan me ge woon niet aan de indruk onttrekken dat dat stuk of aantekeningen voor mijn part, mede-aanleiding daarvoor is geweest". Jen Kramer: ....overbodig?. „O, zegt Praamstra dat hij niets tegen mij heeft? Hij weigerde anders met mij te praten over dat vertrouwelijke gesprek met het SOW-bestuur. Terwijl mijn functioneren daar is besproken. Van het SOW-bestuur kon ik die infor matie ook niet krijgen. De bestuursle den hadden namelijk van tevoren ge heimhouding opgelegd gekregen. Dat is toch belachelijk. Aan de ene kant wordt geprobeerd om een oplossing te vinden voor de zaken die scheef zitten tussen gemeente en SOW, maar aan de andere kant mogen de dagelijks bestuurleden niet eens de andere bestuursleden en het personeel inlich ten hoe dat moet. Zo tegenstrijdig als het maar zijn kan. Ik voel me onrecht vaardig behandeld". Uitholling Of persoonlijke tegenstellingen van in vloed zijn, kan Kramer niet zeggen. Zakelijke tegenstellingen wèl. Tijdens de taakscheidingsoperatie is van ge meentezijde aangegeven hoe het jeugdwerk in de toekomst er uit zou kunnen zien. Kramer: „Een deel van mijn taken zou dan worden uitgevoerd door een functionaris op culrurele za ken. Na de taakscheiding is daar tus sen gemeente en SOW nooit meer overleg over geweest. Maar intussen werden bepaalde taken die ik vóór 1986 voor de gemeente verrichtte in het kader van het voorbereiden van gemeentelijk jeugdbeleid, zoals het bij wonen van landelijke vergaderingen over alcoholproblematiek, jeugdwerk loosheid, sociaal-culturele voorzienin gen, door iemand van culturele zaken gedaan. Over taken die ik daarvoor in de plaats zou moeten krijgen, noch over de specifieke taken van de SJJW, is nooit gesproken. Dat bete kende een uitholling van mijn functie en nu dus zelfs het opheffen ervan". Terugblikkend meent Kramer dat veel bereikt is. Het jeugd- en jongerenwerk is nu goed gestructureerd en er zijn vrij veel activiteiten voor de jeugd, gestimuleerd door overleg dat door Kramer op gang is gebracht. Vooruit blikkend ziet hij dat er nog genoeg werk aan de winkel is voor een jeugd werkbegeleider. „Alcoholpreventie met name, veel lopend werk zoals speeltui nen, ondersteuning clubs moet door gaan, nieuwe vakantieactiviteiten op zetten. We hebben nu een continuïteit in activiteiten bereikt en die mag niet verwateren". Tenslotte: „Er zijn genoeg mensen op Texel die mij een dwarsligger vinden. Maar ik ben altijd recht door zee geweest, heb met open vizier gestreden. De consequentie is dan dat men mij niet aardig vindt, maar ik wil nu eenmaal geen afbreuk doen aan mijn gevoel voor rechtvaardigheid. Ik had èén belang te behartigen en dat was het jeugd- en jongerenwerk. Directe werk w kozen voor het doorstrepen s functie „jeugdwerkbegeleider", keuze tast het directe werk zo nogelijk aan", aldus vermeldt het rpplan. Hoezo? Betekent dat dat »'s baantje weinig of niets om heeft?" Ie Koog - De Koog - De Koog B en W hebben besloten bij de op te knappen Bernhardlaan in Den Burg geen fietspad aan te leggen. Gebleken is dat de aansluiting van een fietspad aan het begin en het eind problemen met zich mee brengt (er moeten oversteken wor den gemaakt) ook liggen aan de laan veel uitritten die het fietspad allemaal zou moeten kruisen en bovendien zou het autoverkeer worden uitgenodigd om hard te rij den als zich helemaal geen fietsers meer op de rijbaan bevinden. Bo vendien wordt de „oversteekleng- te" van de Bernhardlaan groter als er een fietspad naast ligt waardoor het bestaande gevoel van onveilig heid onvoldoende wordt verminderd. De huidige Bernhardlaan is een lange rechtlijnige weg, die uitnodigt tot hard rijden. Daar is niet makkelijk verande ring in te brengen omdat de huizen ter weerszijden het aanleggen van eventu ele bochten verhinderen. De oplossing is daarom gezocht in het telkens laten verspringen van de wegas, om de 150 200 meter. Om deze asversachuivin- gen te accentueren zal een soort vluchtheuvel worden gemaakt, voor zien van verkeerszuiltjes. Door een en ander krijgt de weg een heel ander ka rakter; hij wordt als het ware in stuk ken verdeeld en dat stimuleerd tot rustig rijden. De „visuele versmalling" wordt mede bereikt door de thans zeer lange parkeerstroken veelvoudig te onderbreken. Accoord De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid ging woensdaga vond in grote trekken met deze oplos sing accoord. Ook de buurtbewoners krijgen nog gelegenheid om tijdens een hoorzitting hun mening te geven. De werkzaamheden die aan de Bern hardlaan zullen worden uitgevoerd ver gen maar liefst vier ton omdat de on dergrond niet deugt (waardoor de hui dige kuilen zijn ontstaan) en een ge heel nieuwe fundering moet worden gemaakt. Technisch ambtenaar Jan Frederici lichtte woensdagavond het reconstructieplan toe. Hij vertelde on der meer dat door het aan te leggen twee meter brede „middenbermpje" het oversteken veiliger kan gebeuren: De voorrangsregeling bij het kruispunt Bernhardlaan-Waalderstraat zal worden veranderd, waardoor het verkeer uit de richting De Waal het verkeer op de Bernhardlaan voorrang moet geven zo dat niet langer met volle snelheid Den Burg inrijdt. Riet Huitema (CDA)F ging accoord met de voorstellen maar vroeg wel de bomen langs de laan te sparen. Dat werd toegezegd. Enige discussie was er rond het feit dat het aantal parkeer plaatsen langs de Bernhardlaan straks zal slinken van 115 naar 58. Volgens het college kan dat makkelijk omdat de huidige parkeerruimte de vraag ver overtreft. Er staan 's nachts gemiddeld niet meer dan 26 auto's. Obstakel Erna Eelman (WD) had bezwaar tegen het geplande vluchtheuveltje met ver- keerszuilen. Het leek haar een obstakel voor zwaar verkeer. Volgens Frederici zou de rijstrook echter voldoende ruimte te blijven bieden. De zuiltjes zijn echt nodig om het verspringen van de wegas aan te geven. Gedwongen door het verspringen van de wegas zullen de fietsers op de Bernhardlaan telkens moeten bijsturen. Als achterop komende auto's dat niet doen kan dat tot aanrijdingen leiden, zo vreesde Hans Roeper (PvdA). Ook Peter Bak ker (PSP) toonde zich daarvoor be ducht, maar volgens wethouder Daan Schilling zou het wel loslopen omdat de plekken waar de koers wijzigt dui delijk door „verticale elementen" (de zuiltjes) worden aangegeven. Hij zei ervaring te hebben dat de ontwerpen die door de mensen van gemeentewer ken worden gemaakt goed bevallen, zoals recentelijk gebleken is bij de re constructie van de Emmalaan. Ook bij het bespreken van dat ontwerp blijkt de nieuwe weg prima te voldoen. Subsidie voor Slegtenhorst De heer H.H. Slegtenhorst te Oude- schild wil zijn thans aan de Loodssin- gel gevestigde transportbedrijf ver plaatsen naar het industrieterrein. Dat hangt samen met de groei van het be drijf dat thans vier vrachtwagens en twee aanhangwagens omvat. Slegten horst wil op het industrieterrein een stuk van 1000 m2 kopen, maar vindt f 50,— per m2 te duur en heeft daarom om een tegemoetkoming van de ge meente gevraagd. Wat B en W en de meerderheid van de raadscommissie betreft kan hij die krijgen: een bedrag van f5000,Op dit moment geeft het bedrijf aan de Loodssingel nog geen problemen maar in de toekomst kan dat veranderen en op zichzelf is het wenselijk dat eeen dergelijk bedrijf niet in deze woonbuurt blijft zitten. De verplaatsing van het bedrijf wordt dus op zeer harmonieuze wijze geregeld; de gang van zaken steekt wel zeer gunstig af bij de span ningen die zich rond de verplaatsing van het transportbedrijf Koopman in Oosterend voordoen. Erna Eelman noemde het een verstan dige aanpak. De zaken worden in Ou- deschild geregeld vóórdat er klachten zijn. Ze wilde wel de garantie hebben dat de schuur die Slegtenhorst nu ver laat voortaan zodanig wordt gebruikt en bestemd dat er voor de omgeving geen hinder uit kan voortkomen; an ders heeft de gesubsidieerde verplaat sing geen zin. Hans Roeper was tegen het verstrek ken van de tegemoetkoming van f5000,— uit de algemene middelen van de gemeente. Hij vreesde dat een pre- cedant zou worden geschapen en zag liever dat de gemeente iets aan de grondprijs zou doen. Schilling wees dat later van de hand. Het zou de ge meentelijke grondprijs (resultaat van een berekening) tot onderwerpen van onderhandeling maken bij transacties met anderen. Peter Bakker ging zonder meer ac coord. Hij zag het op deze wijze voor komen van toekomstige overlast als een taak van de overheid en hoopte dat bepaalde mensen in Oosterend daat lering uit zouden trekken. Zo dacht ook Riet Huitema erover. Rondvraag In de rondvraag werd door Hans Roe per gewezen op de gevaarlijke situatie die ontstaat door het aanbrengen van nieuwe slijtlagen op de wegen. De wegkant wordt dan een hoge rand, waardoor ongelukken kunnen ont staan. Door het aanbrengen van een strook grond moet dat niveauverschil zo snel mogelijk ongedaan worden ge maakt. De wethouder beloofde aan dacht voor deze zaak en zou ook het Waterschap benaderen. Op de thans tot de gemeente Texel behorende zandplaat De Razende Bol wordt wel eens gecampeerd en zelfs wordt er met motoren rondgereden. Desge vraagd kreeg Hans Roeper te horen dat de gemeente met Staatsbosbeheer overleg voert inzake een recreatieveror dening waarin wordt vastgelegd wat op De Razende Bol wel en of niet mag. De werkgelegenheid op Texel be weegt zich nog steeds in een gunstige richting en dat was de af gelopen maand zelfs in tegenstel ling met de landelijke trend. Natio naal steeg de werkloosheid in juli, voornamelijk vanwege het grote aantal schoolverlaters dat zich liet inschrijven bij de arbeldsbureau's. Op Texel was sprake van een da ling van de werkloosheid met 22 personen tot een omvang van 258 mensen zonder werk. Er moet teruggegaan worden tot juli 1981 voor een lagere stand. De werk gelegenheid in de bouw nam echter wel af. Maar dat was het rechtstreekse gevolg van het gereedkomen van een groot bouwproject als de Gollards. Door de aanbrekende bouwvak waren er weinig mogelijkheden op ander werk voor de betreffende groep bouw vakkers. Verwacht wordt deze maand weer nieuwe plaatsingsmogelijkheden ontstaan, door de aanvang van om vangrijke projecten als het zwempara dijs en huisjes in het Krim-gebied. De betrokken aannemers hebben bij het arbeidsbureau geïnformeerd naar het aanbod van Texelse bouwvakkers. Een 22-jarige toerist uit Hengelo deed dinsdag aangifte van diefstal van zijn portemonnee met ƒ300— aan contan ten en een giropas. De portemonee werd weggehaald uit zijn tent op cam ping „Kogerstrand". Woensdag hield de politie op de Watermolenweg bij Den Hoorn de Ci- troën 2CV van een Hoornder aan. Het bleek dat de APK-keuring was verlo pen, dat de wagen al enkele maanden onverzekerd was en dat een spatbord ontbrak. De auto werd voor technisch onderzoek meegenomen. Woensdag werd bij de Muyweg in Ei- erland ee groot projektiel gevonden, waarschijnlijk een anti tankgranaat, met een lengte van bijna een halve meter. Het ding moet daar door men sen van het strand zijn meegenomen om hier achtergelaten. De politie heeft er zich over ontfermd. Uit de aan de Ruijterstraat te Oude- schild staande woning van een 61-jarige vrouw werd een bedrag van f150,— f200,— aan los geld vermist. Het geld zat in een potje in een kast. Er waren geen sporen van braak, zo dat de dader misschien een valse sleu tel heeft gehad. Voor een goed stukje vlees hoeft u ech ter niet zo ver. In Goönga's specialiteitenslagerij, vindt u van eigen slacht een keur aan heerlijkheden, waaronder de tot in alle hoeken van ons land beroemde lamsvleesgerechten. Weekendreclame (donderdag, vrijdag, zaterdag): U parkeert uw auto gewoon voor de deur. Ook specialist in BD levensmiddeler Probeer het eens. Den Hoorn is dich ter bij dan u denkt. Tel. (02226) 252.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 1