„Opvang van jongeren is razend belangrijk" ii Combinatie Du Porto won ringsteken $80 32 kampeerders tegelijk van camping gezet Zes muzikanten bij zomeravondconcert WAT IK ZEGGEN WOU.." Hervatting repetities Hervatting koorrepetities „Pasar Malam" KTF hervat repetities Expositie Wit, Nieuwenhi en Visser winm wielerkoers ,S®8an'> H Oo Dertiende zwemvierdaagsi Peuterspeelzalen weer van start Zondag laatste Koger crossloop ruc r rr Geen sloopauto Geslaagd Jubileumkrar free lance verslaggever,] PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 21 AUGUüt,, pAfi 2 Jörg, Uwe, Joachim en JOrgen laten zich de macaroni op hun illegale kampeerterreintje goed smaken, maar houden aan hun verblijf op Texel een nare nasmaak over. Van het jongerenterrein op camping Loodsmansduin zijn donderdag maar liefst 32 kampeerders, behorende tot groe pen, tegelijk verwijderd. Tijdens de voorafgaande nacht had den de jongelui zoveel herrie veroorzaakt dat voor de nacht wakers de maat vol was. Navraag bij RST-directeur C. koorn leerde dat de uitzonderlijke maatregel geen uitvloeisel was van een harder beleid ten aanzien van overlast veroorzaken de jongeren. Koorn houdt het op „accumulatie van irritaties over de herrie". Die herrie is deze zomer op Loodsmansduin heviger dan in het verleden. Op Kogerstrand, de andere grote RST-camping, is juist het omgekeerde het geval. ,,Nee hoor, er is wat betreft de jonge ren geen verandering van beleid te ver wachten. De Recreatie Stichting Texel is aangewezen, en ook moreel ver plicht, om zoveel mogelijk jongeren aan te nemen. Zelfs als ze bij alle an dere campings geen toegang krijgen, kunnen de jongeren nog bij ons te recht", licht Koorn toe. Als positief voorbeeld noemt RST-directeur cam ping Kogerstrand, jarenlang het pro bleemkind wat handhaving van de openbare orde 's nachts betreft. Vorig jaar is bij wijze van experiment een vaste beheerder voor het jongerenter rein aangesteld. Meteen al leek verbe tering zichtbaar en dit jaar heeft die positieve tendens zich doorgezet. Koorn: „Opvang is razend belangrijk. De vaste beheerder is over dag op het terrein aanwezig. Hij kent de jongeren en zij kennen hem. Hij vraagt of ze rustig aan zullen doen als ze 's avonds gaan te stappen, gebiedt ze rommel op te ruimen. Tevens fungeert hij als vraagbaak voor de kampeerders. Deze vent moet dus een duizendpoot zijn en ik denk dat minder dan één op de tien personen voor dat baantje geschikt is". Dat laatste was ook het probleem voor Loodsmansduin. Er is naarstig gezocht naar een capabel iemand, maar tever geefs. Mocht de RST voor volgende zomer wel de juiste persoon weten te strikken, dan is de helft van de oplos sing voor het terug dringen van de nachtelijke overlastbereikt. Naast een vaste beheerder (en een vaste vervan ger! is het noodzakelijk om de nacht controleurs langere werktijden te laten maken of het aantal nachtwakers op te voeren. Een combinatie van beide maatregelen is ook mogelijk. In elk ge val heeft de onrust op Loodsmansduin vorige week geleid tot een bijeen- klomst met alle nachtwakers. Voorbeeld stellen Er zijn toen géén verscherpte maatre gelen genomen, stelt Koorn met klem. ,,De uitbarsting van donderdag staat daar los van, maar was een accumula tie van irritatie. Het klinkt misschien cru, maar het was niet zo slecht om eens een fors voorbeeld te stellen". Het lijkt wellicht wat laat in het sei zoen voor het stellen van voorbeelden, maar qua jeugd blijken Kogerstrand en Loodsmansduin nog uitstekend bezet. Er zijn vrij weinig kampeerders vertrok ken en er zijn er meer voor in de plaats gekomen. In vergelijking met vorig seizoen is de bezetting duidelijk beter, al ligt het seizoenaantal nog al tijd achter. Of het uniforme sluitings uur van twee uur 's nachts in met na me De Koog, gevolgen heeft voor de overlast op de campings is volgens Koorn moeilijk aantoonbaar. Het is hem bekend dat kampeerders met het slechte weer in juli niet op straat ble ven hangen bij het sluiten van de ca fé's, maar - bij gebrek aan „schuil plaats" in de eveneens gesloten nacht- café's - zo snel mogelijk naar hun respectievelijke tentonderkomens trok ken. Menigeen feestte daar dan nog even door. „Maar op Kogerstrand was dat niet te merken. Er is mij geen ech ter overlast bekend", aldus Koorn. Het wegsturen van 32 man tegelijk heeft bij de horeca in De Koog, die qua inkomsten van de betreffende groep jongeren grotendeels afhankelijk is, beroering gewekt. Als zóveel jonge lui tegelijk worden verwijderd, moet er in de organisatie of leiding van de campings iets scheef zitten, is de ver onderstelling. Gevreesd wordt dat sommige campings straks geen jonge ren meer willen aannemen en dat nu ook de RST al stevige maatregelen gaat nemen. De jongeren moeten dan van het eiland af, en dat gaat de niet alleen de exploitanten van café's en discotheken, maar ook supermarkten en andere winkels geld schelen. On dernemer Frits Langeveld: „We willen graag meedenken over hoe de openba re orde op campings in goede banen wordt geleid. Onze belangen zijn in het geding. Want het gaat heus niet alleen om wat herrieschoppers die toch verder niks hebben te besteden". Illegaal Tot de groep waarop Langeveld doelt, behoren vier Duitsers van 23 tot 28 jaar, die donderdag deel uitmaakten van de 32 kampeerders die van Loodsmansduin werden afgezet. Sinds dien verbleven zij illegaal op het erf van een horecazaak in Den Hoorn. Vandaag zijn ze vertrokkens, een week eerder dan de bedoeling was. De 26-jarige Jörg komt al van kindsaf aan met vakantie op Texel, maar na de er varingen van deze keer kon dat wel eens het laatst zijn geweest. Hij verhaalt hoe in vijf minuten tijd hun vakantie behoorlijk werd verpest: „We waren in een café in Den Hoorn geweest die avond, maar waren beslist niet dronken, ledereen was in een pri^, ma stemming en we zongen luidkeels een lied toen we over de camping lie pen. In onze tent zetten we de radio aan, in eerste instantie luid. Vervol gens kwam de nachtwacht langs. We zijn het Nederlands niet goed machtig, maar we begrepen dat we de radio zachter moesten zetten. Maar nog geen minuut laterl, heus langer duurde het niet, kwam hij weer bij onze tent en zei dat het zo niet langer meer ging, dat we waren genoteerd en dat we ons de volgende dag moesten mel den. 's Morgens vertelde de beheerder ons dat de grens was bereikt, en dat hij de nachtwacht moest geloven. Die was al heel lang in dienst en wist wat hij deed". De jongens geloofden hun oren niet toen ze te horen kregen dat ze moesten verdwijnen. Want ook zij hadden zich voorgaande dagen geërgerd aan het lawaai op hun terrein, waaraan volgens hen vier tenten debet waren. Maar die konden al de tijd keurig blij ven staan. Toen de vier Duitsers in een ongeremde bui even met de ande ren meededen werden zij ogenblikkelijk gestraft. Drie van de vier „lawaai- tenten" werd eveneens verder verblijf Het was spannend, woensdaga vond op de Groeneplaats tijdens de laatste wedstrijd om het Texels kampioenschap ringsteken. Jozef Weel en Anneke Eelman maakten al geen kans meer op prolongatie van hun titel en de strijd ging nu tussen Gerard du Porto, Rein Eel man en Jaap de Graaf. De mooi uitgedoste steekster naast Du Por to hield het hoofd koel, waardoor ze met de beker naar huis kon. Gestoken werd op de Groeneplaats voor het raadhuis. Er was veel be langstelling en de favorieten werden enthousiast toegejuicht. Van te voren was via een krantebericht gevraagd het parcours autovrij te houden, maar daar was niet door een ieder gehoor aan gegeven, want in de Zwaanstraat stond een witte auto. De rijders moesten er steeds langs en het liep al lemaal goed af. Eerst werden drie rondes gereden die meetelden voor het Texels kampioen schap. Daarna volgde een ronde met mensen uit het publiek en daarna kwa men de „eigen" steeksters nogmaals aan bod. Dit laatste telde allemaal wel mee voor het dagkampioenschap. Na de eerste drie rondes stonden Rein Eelman en Willie Zijm met hun dames op kop; zij hadden geen ring gemist. De fraai uitgedoste organisatie sloeg aan het rekenen, want nu kon immers al worden bepaald wie Texels kampi oen was geworden. Al gauw bleken twee combinaties gelijk geëindigd en moest worden overgereden. Maar eerst kwamen de toeristen aan bod. Moeilijk Onder de toeschouwers werden num mertjes uitgedeeld van de wagens en degene die zo'n nummer kreeg mocht zijn kunnen tonen met de steekstok. Dat bleek veel moeilijker dan het lijkt, want er was geeneen die alle drie rin gen haalde. De ringen zijn dan ook maar klein en zo'n kar met paard maakt een behoorlijke snelheid en be weegt ook nog. Tijdens deze ronde telde ring 1 voor 1 punt, ring 2 voor 2 en ring 3 voor 3 punten. Daarna mochten de eigenlijke „steeksters" weer plaatsnemen naast hun rijder voor de laatste ronde. Voor het dag kampioenschap eindigden ook weer twee combinaties gelijk, zodat uitein delijk vier moesten overrijden. Dat wa ren Rein Eelman, W.Siebeling, W.Zijm en D.Smit. Alleen de dame van W.Zijm liet zich door de spanning beinvloeden en miste de eerste ring. De uitslag voor het dagkampioenschap werd daardoor: 1.R.Eelman, 2.W.Sie- beling, 3.W.Zijm. De grote beker voor het Texels kampioenschap kwam in handen van de combinatie Du Porto, Dinsdag wordt in de N.H. kerk te Den Hoorn weer een zomeravondconcert gegeven. Deze keer zijn de uitvoeren den: José Jonkers - sopraan; Yntske Zijlstra - alt; Jan Pieter van Eijkelen- borg - blokfluit; Marjolein Harms - blikfluit; Hilbrand Adema - viola da gamba en Frans Visser - kistorgel. Het begint om 20.15 uur en het pro gramma is als volgt: Biagio Marim, 1597-1665 a. La Cornera, Sinfinia a 2 - 2 sopraan- blokfl b.c.; b. La Bocca, Sinfinia a 3 (uit ,,Affetti Musicali, 1617") 2 sopr.blokfl./gamba/b.c. Salamone Rossi, ca 1560-1628: ,,Vo fuggir lontan da te" (uit ,,Madrigaletti, 1628) - sopraan/alt/ 2 sopr.blokfl./b.c. Claudio Monteverdi, 1567-1643. ,.Ecco di dolci raggi" (uit „Scherzi Musicali", 1632) - sopraan/b c. Vmko Jelic, 1596-1636 Ricercar quarto (1622) - altblokfl /tenofblokfl. Claudio Monteverdi: a ,,Lidea spina del mio core" - sopraan/alt/altblokfl b. Dolce miei sospiri" - tenorblokfl./ gamba c. ,,La Pastorella mia spietata (uit „Scherzi Mu- sicalli", 1607) Dario Castello, 1e helft 17e eeuw Seconda Sonata (uit „Libro Primo", 1629) - 2 altblokfl./b.c. Paola Quagliati, ca. 1555-1628 ,,0 come dolce" (uit ,,La Sfera Armoniosa", 1623) - sopraan/alt/sopr.blokfl b.c John Dowland, 1562-1626: ,,Go nightly cares" (uit ,,A Pilgrimes Solace", geweigerd. Vergeten was hoe ze enke le dagen tevoren nog spoelbakken hadden schoongemaakt omdat het water niet meer wilde weglopen, slechts de vijf rumoerige minuten tel den, vertellen de Duitsers ontstemd. Een gesprek met de nachtwaker kre gen ze niet meer, binnen een half uur moest de tentplaats zijn ontruimd. De borg van ƒ25,— werd niet terugontvan gen. De Duitsers zijn nog kwaad over de manier waarop ze van de camping zijn afgezet en de toon die de beheer der daarbij aansloeg: ,,Op basis van vijf minuten zijuwe als drek behandeld". tEVEN VAN LEZERS BOTTEN VERANTWOOWXlLPLMEO WN DC RCOWTt 1612) - alt/tenorblokfl./gamba en orgel. Alessandro Scarlatti, 1660-1725 ,,Ardo ver per t d'Amore" (cantate) - so- praan/altblokfl /b.c. Richard Meares, 1e helft 18e eeuw Birds (uit „The Bird Fancyer's Delight", 1717) - sopranino/blokfl. Georg Friedrich Hëndel, 1685-1759 „Was betrübst du dich (cantate) - sopraan/alt/2 altblokfl./b.c. Ook dit concert wordt georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse Kerken en is gratis toegan kelijk. Bij de uitgang wordt een collec te gehouden ter bestrijding van de onkosten. Het Texels mannenkoor begint weer met repeteren op vrijdag van 19.30 tot 21.30 uur, onder leiding van nieuwe di rigent Martien de Visser inJret muziek centrum, de voormalige doopsgezinde kerk te Oosterend. Nieuwe leden zijn welkom. Er moet hard worden ge oefend want 3 oktober komt een koor uit het Duitse Biehl op bezoek. Ook de vakantie van The Messengere is voorbij. Zaterdag 22 augustus star ten de repetities weer in ,,De Poort" achter de Gereformeerde kerk in Den Burg. Van 19.00 tot 21.00 uur. Jonge ren vanaf 14 jaar zijn van harte wel kom. Kom kijken, luisteren en meezingen. Wat een leuke „Pasar Malam" had moeten worden, is een grote te leurstelling geworden, afgezien het op treden van artiesten. Het bestuur van de stichting De Groe neplaats heeft gemeend het geld, dat u hiervoor beschikbaar stelde, op een verantwoorde wijze uit te geven. Om dat er echter niet geleverd is wat er gekocht werd, zal de stichting trachten met juridische hulp financiële genoeg doening te krijgen. Intussen zijn er echter financiële ver plichtingen jegens gemeente, De Bol der enz. Het bestuur vraagt daarom diegenen, die het toegezegde bedrag nog niet gestort hebben, dit alsnog te doen. Alleen door toezeggingen kon het bestuur verplichtingen aangaan. Het tekort, dat er toch al is, zal door de bestuursleden zelf worden aangevuld. Mocht er na afwikkeling van een mo gelijk geslaagde procedure geld over blijven, dan zal dit geld gestort worden in een fonds, dat het toerisme wil bevorderen. Het bestuur hoopt U hiermee voldoen de te hebben ingelicht. Stichting Groeneplaats. Alle onderdelen van het Koninklijk Texels Fanfarecorps zullen de ko mende week hun repetities weer hervatten. Het orkest start o.l.v. dirigent Pieter Heertjes op maandag 24 augustus om 19.30 uur in de aula van de Rijksscholengemeenschap. De majorettes met als instructrice Car- la Veeger-Roeper hebben hun eerste repetitie op woensdag 26 augustus in sportzaal De Ferrever, aanvang 17.15 uur. De drumband o.l.v. instructeur Henk Beijert repeteert voor het eerst op vrijdag 28 augustus, aanvang 19.15 uur in het Fanfaregebouw aan de Wit te Kruislaan. Geïnteresseerden die alsnog lid willen worden of eerst eens een repetitie wil len bijwonen zijn van harte welkom. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij C. Veeger-Roeper tel. (02220) 4656 of W. van Sambeek tel. (02220) 3160, W. Huizinga tel. (07720) 4777 of op één van de hierboven genoemde repetitie avonden. op de voet gevolgd door Jaap de Graaf met als steekster Ans Blom-de Graaf. Derde werd de combinatie Rein Eelman. Er was nog een extra prijs, een beker door de ringsteekcommissie beschikbaar gesteld en door het pu bliek toegekend. Men mocht opgeven welke combinatie van paard of pony, wagen en rijders men het mooist vond. Deze prijs ging naar de combi natie W. Bakker. Tijdens de laatste rpn- de kregen alle deelnemers bloemen en een lintje en werd afscheid genomen van het publiek. Joop Noom stal de show doordat hij de kaarslampjes opzij van zijn wagen had aangestoken, wat vele ohhh's en ahhh's bij het publiek deed opklinken. Gevoel voor show en sfeer was er zeker bij dit kampioen schap, waar iedereen met tevredenheid op kan terugkijken. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan, Kogerstraat. Waal- derstraat, Burgerhoutstraat. Bij de jeugd gingen dinsdag» renners van start voor een v<y over 20 ronden. Na tien ronde snapten drie renners die een fg voorsprong wisten op te bou», danks het goede rijden van U(| konden de achtervolgers niet rri rugkomen. In de laatste ronds gastrenner Nieuwenhuis er all,, W'en door en hij finishte met voois^*1'1 Ook in de B-poule starten acht' voor een koers van 45 minuten ronden. Dirk Eelman ontsnapt! maar werd steeds teruggehaald 8uis probeerde het ook eenp^ maar tevergeefs, want alles bfe kaar. Visser drukte zijn wiel als over de lijn. Twaalf renners red A-poule een wedstrijd van een tien ronden. Na 20 minuten pq den verschillende renners te ot pen maar alle pogingen mislukr Halverweg ging Leen van Elk door en Dirk Vinke sloot een ter bij hem aan. Samen bouw een voorsprong op van 30 secs Dat bleek niet afdoende, want, ronden voor het eind werden lopen. De massasprint die toen stond werd gewonnen door T ,-^j eld. wee' r slaat v interna wdag: uur dr tillen; uur de uur de grdag: uur de Dien ei en B-j ining v rrijdag beg ch no£ pi 3605 yanaf 6 Uitslagen: Jeugd: 1. R. Nieuwenhuis, 2. Fr. Wit» Vinke; 4. D van der Slikke en 4 H. V« agavor B-poule: 1. M. Visser; 2. D. Eelman Buis. A-poule: 1. T Wit; 2 H. Broekman; (gast); 4 D. Vinke; 5. P. Roeper en 6 in 0c Texe ïlers vr uur vei maant rn SV >s het dag 16 Dit jaar wordt er voor de dertis maal een zwemvierdaagse op organiseerd. Vanaf maandag 2( gustus t/m vrijdag 28 augustus vier avonden gezwommen wo«É°?BJu sen 17.30 en 19.30 uur, maarc® 1 morgens is er gelegenheid om zwemmen voor deze vierdaagss van 10.00 tot 12.00 uur. De m wordt gebruikt als inhaaldag. i L' men op een van de andere dag kan zwemmen, kan men dit w tot 18.30 uur inhalen. Iedere dt mer krijgt elke avond een vei 19.00 l 10.15 u 18.3C en jc 30 r aatste deling info IbjC Tijdens de braderie dinsdag in De Koog is er een expositie van pastels van Lenie van 't Noordende in de NH- kerk. De peuterspeelzalen die aangesloten zijn bij de Vereniging Kindercentra Texel hebben de vakanties beëidigd. Kinderen vanaf 2 jaar kunnen wor den opgegeven bij de peuterzalen op de dagen dat deze geopend zijn. U kunt ook vrijblijvend een kijkje gaan nemen. De Waldhoorn, Herenstraat 30, Den Hoorn, open op dinsdag en vrijdag, tel. (02226) 487; De Bijenkorf, Mul derstraat 37, Oosterend, open op maandag, woensdag en vrijdag tel. (02223) 874; „Spelemaer" Schilderend 39, Den Burg, open op maandag, dinsdag, woensdag, donderdag en vrij dagochtend, en op maandag, dinsdag en donderdagmiddag, tel. (02220) 4995; De Kokkeltjes, Klimpstraat 33, De Cocksdorp, open op dinsdag en vrijdag tel. (02220) 3442; Olleke Bolle- ke, Ruyslaan 31, De Koog, open op maandag, woensdag en vrijdag tel. (02220) 4681. Zondagavond werd voor de tiende keer een crossloop gehouden in De Koog. Er waren 179 deelnemers. Er werd voor het laatst gelopen voor het algemeen klassement, ledereen die zeven keer meegelopen heeft wordt opgenomen in het eindklassement. Zondag kan worden gelopen over 114-4-8-12 Km. Deze loop telt nog mee voor de herinneringsstandaard. Na af loop vindt de prijsuitreiking van het eindklassement plaats. Tevens wordt de grote wisseltrofee van het eindklas sement en diverse aanmoedigingsbe- kere, voor degenen die zijn of haar tijd het meest verbeterd heeft ten opzichte van vorig jaar, uitgereikt. De start is om half acht. Uitslag zondag: Mini-jeugd: Dave Dijkstra 6.04, Fedor Eelman 6.24; Joep List 6.32. Snelste meisje Natasja Koopman 6.12. Jeugd: Jan Willem Kraay 18.17; Roald van der Slikke 18.25; Kees Jan de Jager 18.29. Snelste meisje: Nicole Bakker 21,42. Recreanten: Jan Plato 16.29; Rien Brouwer 16.50; Hendrik Plato 17 00. Dames: Magreet Snaterse 19.21; Marijke Stark 20.08; Heide-Marie Ladner 20.19 Heren: Minne Goënga 28.03; Ron Daalder 28.44. Jan Zijm 28 51 Heren Veteranen: Peter Wolf 29.18; Loek van Vliet 30.02; St. Groen 30.26. Kinderen onder de 11 jaar moet t J nimaal 250 m (10 banen) zwem en Vanaf 11 jaar is de afstand mi» 500 m (20 banen). De zwemvierdaagse wordt opga door „randaktiviteiten", zoals back-show, rommeltjesmarkt, atracties en barbecue. Er is oo) survival-race waarvoor zich acht gen hebben opgegeven: De Vr 9 25 Lindenploeg uit De Cocksdorp, ur9 ee Heijn, PEN, Vinke Schoonmaai ders c VEM, Politie, TX '71 en RSG-la Deze ploegen worden maandaj ■d'3- om half acht in het zwembad» '^us wacht voor de voorrondes. 9eln' ddeler aidigf .00 uu rend e< zocht In de veronderstelling met eem ^a|jan auto te maken te hebben, lee1! ,-]-exe twee jeugdige inwoners van Ai (18 en 19 jaar oud) zich woens nacht uit op een op het parks aan de Parnassiastraat staands Van het oude voertuig, eigende de eigenaar van een café in Ds werden enkele ruiten ingeslaga schade is inmiddels onderling f geregeld. Marleen Boon is geslaagd aan^ naire vakschool in Groningen vt diploma Kok-A. Op 15 september verschijnt s zondere uitgave van de Courant ter gelegenheid van 100-jarig bestaan. Met de druktechnische voor! dingen van deze krant is inm< begonnen. Ondernemers die in krant willen adverteren, worden if zocht ervoor te zorgen dat hunt uiterlijk 1 september in ons ba Directie Texelse C» In verband met veel extra wert de komende periode moet verricht voor de Texelse C»j Texeltoerist en andere uitj heeft de redaktie tijdelijk verste» nodig. Wij zijn daarom op zoek naar die in staat is zelfstandig te» en op afroep beschikbaar is. informatie bij de redaktie: Psrks 10, telefoon (02220) 2741. C.r"J h X

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 2