Soms was het vechten oor een hoekje grond" tegent" Joh.Bakker blikt terug en vooruit Voor het weekend maan en hoog water van 22 en 23 augustus 1987 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Rijkspolitie Kustwacht Eierland Brand/ambulance Kerkdiensten Zitting Diëtiste PAG 21 AUGUSTUS 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 6 uldlge bestuur van de Stichting Bejaardenzorg Texel. Zittend: v./.n.r.: J. van Leeuwen, M. Eelman-Hoogenbosch, W.M. Trap-Druif, Bikker, H F. Jansen-Laurs. Staand: v.l.n.r.: M. Daalder. W.S. KeIJzer. A.S. Lap, J. Th. de Porto, H.J. Daalder-Barhorst, D. v Wllsum, di Lugt-Par/evliet. P.A. Zegers ontbreekt fwegens vakantie). was regent in de Molenstraat. Daar stonden zes wonink- die waren gebouwd in 1906, eigendom van de Heilige ad-stichting, de oudste armenkamer op Texel, opgericht H73 als gevolg van een schenking, in een kopie van de ichtingsacte staat dat het bestuur moest worden gevormd •r de drie oudste pastoors van Texel. In die tijd was nog I het eiland katholiek. Wat de hervorming voor invloed de statuten heeft gehad is niet bekend, maar in eik geval het zo dat toen ik regent werd, twee huisjes voor mskathoiieken waren, twee voor doopsgezinden en twee r hervormden. De oorspronkelijke schenker was een par iier; er wordt gesproken over het bezit van een halve lands". De opbrengst van dat land diende dan voor het erhoud van die huisjes en daarnaast kregen de oudjes een beetje turf, later vervangen door een klein bedrag week", herinnert Bakker zich. veranderde door de komst van ijstandswet, dat was toen iets nieuws. Ik weet nog goed dat ik den heb besteed om het aan onze mere uit te leggen. De mensen len voortaan naar de gemeente en dan kregen ze de huur ver- via de sociale dienst, maar ja dat in een hoop mensen niet eens. mige gingen naar de huuradvies- siissie. De huren waren altijd nul test. 1940 was de basis voor de leningen van de huur, maar hon- irocent op nul gulden in 1940 blijft lulden. Daar is toen een willekeu- g voor genomen. Hoe hoger luurbedrag zou zijn, hoe beter het de armenkamers was met het op het onderhoud. De besturen len dan meer inkomsten waarmee at konden doen. Er waren veel «gebouwde woninkjes bij dus dat wel nodig. Door tussenkomst van uuradviescommissie zijn de huur- 'gen toen weer verlaagd, dus len we toen bijna helemaal geen «sten meer. Dat is ook één van Menen geweest dat we zijn sa- an. Dat ging niet altijd met teel enthousiasme. Maar burge- sier De Koning had een belangrij- achter de deur: als we niet len samengaan, dan gingen de be- !9en over naar de gemeente". Woningbehoefte 'n lange voorbereidingsperiode op 24 augustus 1962 de oprich- »an de Stichting Bejaardenzorg 'een feit. Joh. Bakker: ,,ln eerste ntie hield de nieuwe stichting zich o bezig met het beheer van de woningen. Pas een paar jaar la in we ons gaan realiseren dat er bestond aan nieuwe wonin- yoor bejaarden, in algemene zin, Joh. (Han) Bakker maakte alle 25 levensjaren van de Stichting Be jaardenzorg Texel deel uit van het bestuur. Hij is een rasechte repre sentant van het regententijd perk". De bestuurlijke zorg van de toenmalige acht „armenkamers", die de voorlopers vormden van de stichting, lag in handen van re genten. Het moet al zo'n 35, 36 jaar geleden zijn geweest dat Bak ker (nu 63) werd benaderd voor het regentschap bij één van die armenkamers. Met deze bestuur der van vóór het eerste uur en huidige voorzitter hadden wij een openhartig gesprek over een kwart eeuw huisvesting voor ouderen.' 8 Mn komt 21 augustus op om 6.32 en 9aat onder om 20.52 uur. isr|: 24 aug. N.M.; 1 sept. E.K. "Wij: 26 aug.; doodtij: 3 sept. water ter rede van Oudeschild: s9 21 augustus 7.09 en 19.44 -22 augustus 8.11 en 20.39 "9 23 augustus 8.59 en 21.24 9 24 augustus 9.38 en 22.02 25 augustus 10.12 en 22.35 '9 26 augustus 10.44 en 23.06 le,dag 27 augustus 11.17 en 23.37 2° augustus 11.50 en 9 29 augustus 0.01 en 12.19 strand is het ongeveer een er boog water. Water valt gemiddeld 6.15 uur na «water. dus niet alleen voor hen die behoeftig waren. Het resultaat daarvan is nu op alle dorpen te zien". Een stormachtige ontwikkeling van twintig oude woningen in 1962 naar 187 anno 1987 heeft zich de afgelopen kwart eeuw voltrokken. De Stichting Bejaardenzorg Texel heeft zich in feite opgeworpen als Woningbouwvereniging voor men sen van 65 jaar en ouder, hoewel die leeftijdsgrens in de loop der ja ren ook steeds hoger is komen te liggen. Gemiddeld zijn de mensen nu 73 jaar oud als zij een woning van de Stichting betrekken. Vóór het ontstaan van de stichting bouwde de woningbouwvereniging Texel al voor bejaarden, nadien liet men deze taak over aan de Stichting Bejaardenzorg. Bakker: „Het eigenaar dige is dat de gemeente toendertijd zelf weinig initiatieven ontplooide voor bejaardenhuisvesting. Je had natuurlijk de bejaardentehuizen en verder heeft de Woningbouwvereniging indertijd Jan Dirkzsoord gebouwd. Een wezen lijk verschil met de Woningbouwvereni ging is dat die leden heeft, die contri butie betalen en daaraan rechten ont lenen. De stichting heeft geen leden maar een bestuur en huurders". Het regententijdperk is inmiddels verle den tijd, van de huidige bestuurders heeft allen Joh. Bakker die periode nog meegemaakt. „Regent is een be laden woord geworden door de op komst van het socialisme", meent libe raal Bakker, „maar ik kan dat niet ne gatief zien. Regent heb ik me nooit gevoeld, dat was maar de naam van het beestje. Ik voelde me altijd bestuurder". Democratisering Niet alleen de woningbouw kwam in een stroomversnelling terecht, ook op bestuurlijk niveau ging de tijd niet on opgemerkt voorbij. Neem bijvoorbeeld het fenomeen inspraak. Iets waartegen Bakker zich heeft verzet, omdat de huidige democratisering zijn inziens van bovenaf wordt afgedwongen: „Vroeger konden de bewoners hun problemen aan ons voorleggen. Het was een vanzelfsprekende zaak dat ze op het bestuur afstapten. Nu zijn dat rechten geworden. Belangen van be woners hebben vaak betrekking op korte termijn, terwijl het bestuur conti nuïteit in de gaten moet houden. Dat kan wel eens een tegenstelling zijn. Ja inderdaad, het feit dat binnenkort twee bewoners in het bestuur zullen plaats nemen, is voor mij een heet hangij- zertje geweest. Want het is een we zenlijk verschil of iemand lid is of een gewone huurder. Aan dat laatste het recht ontlenen om in een bestuur te mogen gaan zitten, ging mij te ver. Ik heb daarom lang gezegd: niet doen. Nu zijn we ertoe gedwongen door Den Haag en kan ik er ook wel vrede mee hebben. Twee man kunnen uiteindelijk de dienst niet uitmaken". Ook in het bestuur onstonden wel eens tegenstellingen over het te voe ren beleid. Maar de meningsverschillen over wel of niet investeren waren nooit zó groot dat stemming nodig was, aldus Bak ker. „Altijd hebben we ons kunnen verenigwn met de plannen. Voor mij was het heel belangrijk dat er harmo nie was in het bestuur. En dat terwijl er vogels van heel diverse pluimage in zitting hebben: PSP'ers, liberalen, strenggelovigen, niet-kerkelijken, enzo voorts. Ja, ik ben blij de zaak zo gestalte te hebben kunnen geven als in de afgelopen 25 jaar is gebeurd." Bureaucratie Uit het voorgaande kon al worden ge proefd dat Bakker weinig is gechar meerd van overheidsbemoeienis. In het voorwoord van het jubileumboek dat is vervaardigd en komende week wordt gepresenteerd, is hij daarover zeer dui delijk: „Zorg vervult mij de steeds maar toenemende bureaucratie bij de voorbereiding en financiering van de bouw. Is het werkelijk nodig drie jaar bezig te zijn met planning en bouw? Is het werkelijk nodig dat ten departe- mente in Den Haag minutieuze statu ten worden ontworpen en „dwingend" worden opgelegd?" „Ondanks het streven naar deregulering is er sprake van een bemoeizucht uit Den Haag die in praktijk vaak net andersom uitpakt", is Bakker's ervaring. Als voorbeeld noemt hij de prognoses over de ont wikkeling van de huurstijgingen. „Die kloppen allang niet meer. Het hele dy namische kostprijs-systeem dat achter een bureau is uitgedacht loopt in het honderd. Straks moet driekwart van de huren uit andere bronnen worden opgebracht". Een andere kwestie was dat in ge meentelijke bestemmingsplannen aan vankelijk nimmer bejaardenwoningen werden geprojecteerd. Een voorbeeld hiervan was de bouw aan de Jan Reijstraat. Toen het voormalige garage bedrijf daar verdween ontstond op loopafstand van het centrum de ideale plek om bejaardenwoningen neer te planten. Dat lukte door in een zeer vroeg stadium met bouwtekeningen op de proppen te komen. Bakker: „Soms was het vechten voor een hoekje grond. Maar met het huidige gemeen tebestuur gaat het bijzonder goed. Bij verwezenlijking van de woningen in de Krakeling en nu in Oosterend hebben we veel medewerking ondervonden." Die verstandhouding is wel eens koeler geweest. Op korte termijn heeft de stichting geen bouwplannen. In oktober komen in Oosterend vier woningen gereed, en vermoedelijk is dan Den Burg weer aan de beurt. Ook aan Oudeschild wordt gedacht. Uit de enquête die de Texelse afdeling van de Regionale Stichting Welzijn voor Ouderen (RSWvO) en de Algemene Nederland se Bond voor Ouderen (Anbo) vorige winter onder de Texelaars van zestig jaar en ouder heeft gehouden, werd geconcludeerd dat het reëel is om de komende tijd 35 woningen in de bui tendorpen te gaan bouwen. Het me rendeel van de Texelse ouderen blijft het liefst in het eigen dorp wonen, mits een geschikte woning voorhan den is. Heeft de Stichting Bejaarden zorg Texel de enquête-resultaten niet ter harte genomen? Joh. Bakker „De interpetatie van en quêtes is een eeuwig twistpunt. In de loop van 25 jaar heb ik er al vele mee gemaakt en heb ik geleerd dat je er heel, heel voorzichtig mee moet om springen. De uitkomsten zijn een hulp middel, je moet uitkijken dat daar niet een te absolute betekenis aan wordt gehecht. Kijk, het is vaak vrijblijvend om een bepaald antwoord aan te krui sen. Als puntje bij paaltje komt, spelen irrationele factoren vaak een rol. Neem bijvoorbeeld die boeren die „zeker" in een bejaardenwoning in het naburige dorp zouden gaan wonen. Toen het moment van de overstap aanbrak wil den ze niet weg, „want wat moest dat dan met dat ouwe pèèrd dat dan al leen achter moest blijven". Met de re sultaten van de enquêtes houden we wel rekening, maar je moet goed kij ken hoeveel formulieren er ingevuld zijn teruggestuurd en of de opzet niet op basis van „wishful thinking" is ge beurd. Kijk, wij hebben geen belang dat er een bepaalde uitkomst uit de bus komt, onze taak ia alleen dat we déér bouwen waar de woningen be- wóónd zullen worden". De Cocksdorp „Zo bestaat er een conflict met men sen uit De Cocksdorp, die graag willen dat daar een aantal bejaardenwonin gen wordt bijgebouwd. Door de ont wikkeling van het Krimplan, en daar mee de ontwikkeling van het dorp, zou er meer behoefte zijn bij Cocksdorpers en mensen uit de polder om daar te gaan wonen. Ik denk echter van niet. De helft wil naar Den Burg en ook wil een deel naar Oosterend. Slechts een klein aantal wil het liefst naar De Cocksdorp. We worden er nu van be schuldigd dat we Cocksdorp onrecht aandoen. Maar we hebben daar twaalf woningen en het kost al moeite om die allemaal bewoond te houden. Om ze vol te krijgen zijn al mensen van beneden de zestig en van elders toe gelaten. Op basis van de ervaringen van de afgelopen jaren en een beetje feeling, zeg ik dat we daar niet moe ten bouwen. Of de mensen die bestaande woningen niet mooi genoeg vinden? Ja, dat argument wordt ge noemd, maar dat hebben we alleen in De Cocksdorp gehoord. In de andere dorpen waar precies dezelfde wonin gen zijn gebouwd, horen we niets. Het heeft geen zin om andere woningen bij te bouwen en daarmee de leegstand van de bestaande woningen in de hand te werken". „Tot nu toe zij we er in geslaagd om in de behoefte te voorzien. Het meeste houvast hebben we aan het aantal aanmeldingen voor wonin gen die vrijkomen. Die reacties zijn vaak zeer verschillend, zowel in aantal als in urgentie. Het blijft daardoor me- oilijk om de precieze behoefte vast te stellen". Verandering In 25 jaar is veel veranderd en ook in de toekomst zullen de opvattingen over het betrekken van bejaardenwo ningen aan verandering onderhevig zijn. Bakker verwacht dat velen zo lang mogelijk in hun eigen huis blijven wonen, en eventueel dan rechtstreeks naar het bejaardenhuis gaan. Hij constateert dat in de tijd dat de stich ting bestaat, door particulieren veel is geïnvesteerd in de kwaliteitsverbetering vap woningen. De noodzaak om te verhuizen naar een bejaardenwoning is daardoor kleiner geworden. De gemid delde leeftijd waarop men in een be jaardenwoning gaat wonen is hoger geworden. Dat impliceert dat het aan tal verhuizingen groter is zodat de wo ningen sneller beschikbaar komen. Ook moet er rekening mee worden ge houden dat de „vergrijzing" van de bevolking op Texel hoger is dan in de rest van Nederland; dat scheelt circa twee procent. Ouderen keren na de pensionering naar Texel terug en naar verhouding trekken meer jongeren van het eiland weg. Nog een punt van be lang zijn de financiën. Bakker: „De groep ouderen die net buiten de nor men vallen om in aanmerking te ko men voor huursubsidie, moeten de huurlasten geheel voor eigen rekening nemen. Ik krijg de laatste jaren de in druk dat daardoor mensen besluiten om niet in een bejaardenwoning te gaan". „Wat voor mij de drijfveer is geweest om het zo lang vol te houden? Tja, ik ben erin gerold toen ik nog vrij jong was en daarom zit ik er nu nog. Maar dat is natuurlijk niet de enige reden. Een rol heeft zeker gespeeld de bin ding met het verleden. Mijn familie was reeds honderden jaren op Texel woonachtig en op de één of andere wijze betrokken bij de ouderenzorg. Om in hun voetsporen te treden en de traditie op een moderne wijze voort te zetten vind ik een mooie taak. Wat me daarnaast vooral heeft gebonden is de prettige mannier waarop dit bestuur al tijd heeft gefunctioneerd. In den be ginne had ik nooit verwacht dat we ooit tweehonderd woningen zouden exploiteren. Als vrijwilligers naderen we hiermee echter wel een grens. On danks een goed ingespeelde admi nistratie legt het bestuurswerk veel beslag op tijd en kennis. Maar alles bij elkaar is er sprake geweest van een gelukkige ontwikkeling. Texel is naar verhouding goed voorzien". Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. A. van den Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon (07722) 234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00 - 12.30 uur en van 17.00 - 17.30 uur, zonder afspraak. Dokter A. Waverijn/Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. (02220) 2016. Consult uitsluitend na telefonisch afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. Marlies de Visser, telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het Tanheelkundig Centrum, Witte Kruislaan, Den Burg. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag, zondag en maandag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, tel. (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur en het bureau te De Koog van 8.00 tot 23.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-77777. Zondag, 23 augustus 1987 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur br. A. Breet uit Enkhuizen Den Hoorn 9.30 uur ds. Verbeek De Koog 9.30 uur ds. Woltjer uit Den Helder Tijdens de dienst kinderdienst in De Schuilhut Na afloop koffiedrinken in De Schuilhut. De Waal 11.00 uur ds. Verbeek Oosterend 9.30 uur ds. De Jong 19.30 uur dra. H. Hoekstra, uit Emmen, gezamenlijke zangdienst in de Geref. kerk m.m.v. The Messengere Oudeschild 11.00 uur ds. De Jong De Cocksdorp 9.30 u. ds. Pietereen en J. Bruin, zang 19.30 uur zangdienst, m.m.v. kinderkoor De Waddensingere DEUTSCHE EVANG. KIRCHE De Koog 12.00 uur Pharrer Harald Bredt INTERK. ZOMERAVOND DIENST De Koog 19.30 uur dhr. K. Prins, mmv mandolinegroep Musica Texla, in de Hervormde kerk. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Salakay 19.30 uur dre. Salakay uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 u. dre. H. Hoekstra uit Emmen 19.30 u. gezamenlijke zangdienst in de Geref. kerk o.l.v. dre. H. Hoekstra m.m.v. The Messengere Zowel na de morgen- en na de avonddienst koffie drinken. GEREFORMEERDE GEMEENTE in de Ned. Herv. kerk Oosterend 11.15 uur Dienst 16.30 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogeretr. Den Burg 11,30 uur ds. P. Lok 16.30 uur ds. P. Lok DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. E. Daalder uit Hilversum Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE Camping „Gorteremient" Grensweg 10.00 uur Campingdienst, voorgan ger Student R. Meijer, uit Win schoten In Eben Haëzer, Julianastraat 11 Den Burg 19.15 uur Voorganger Joh. Tensen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur, Dameskoor Uitzending via De Lichtboei zondag 10.45 uur. Herenkoor Tijdens de mis kindercrèche. Oosterend: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 19.00 uur. Deutsche Messen Den Burg: Samstags 18.00 Uhr De Koog: Sonntags 11.00 Uhr Mittwochs 19.30 Uhr Freitags 19.30 Uhr De Cocksdorp: Sonntags 19.30 Uhr Den Hoorn: Sonntags 9.00 Uhr JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30-11.20 uur Openbare lezing: „Hoe zinvol is uw leven?" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Hoe zinvol zijn uw gebeden?". BAHA'I Iedere maandag bestuderen van en lezen uit de Bahé'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Thema: „Gods Verbond met de mensheid" Adres: Hollewal 13, Den Burg. De diëtiste, mevr. S. L. Goote, komt op maandag 24 augustus in het Groe ne Kruis-gebouw van 13.30-15.30 uur. Afspreken via tel. (02220) 3241. In de maand september is er géén zitting.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 5