25 jaar van 20 aar 187 woningen I [fr Champagne voor wijnmaker I PIliiUKIIÜIIlVS Zomeravondconcert door Rose Harmony Singers lichting Bejaardenzorg Texel: h ouw rommeltjesmarkt or opslag spullen rkeersdrempels eemskerckstraat hoog? Seizoenwerkers voor de bollen gevraagd ,T U Zwemdiploma's „King Kong II" en „Room with a view" Vaste data Geen extra geld voor toeristisch actieplan Geen nieuwe scholen op Texel ijpAG 21 AUGUSTUS 1987 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ar; „op 24 augustus 1962 de offi- ,ecte notaris Van Wijland pas je, had de oprichting van de htl'ng Bejaardenzorg Texel al w8t voeten in aarde gehad, ifrfej |t|chting was een bundeling de acht toenmalige „armenka- op Texel, liefdadigheids- dingen die zorgden voor gratis no# voor bloedverwanten van dichter of voor Texelaars die de 0e niet het hoofd konden bie- Da meeste armenkamers en jliehuisjes waren al eeuwen voor zover valt na te gaan da- d, de oudste uit 1473. Na de I ide wereldoorlog kwam, door I6f( „derende opvattingen over de ivoor economisch zwakkeren Ie Invoering van de Bijstands een einde aan het tijdperk deze „instellingen van dadigheid". lijd van de oude Armenwet, toen nog „armlastig" kon worden en „kelijk was van gulheid van ande- aakte voorbij. De Bijstandswet id particuliere bijstand niet langer De besturen („regenten") van de ie armenkamers hadden onderling islijks contact en het initiatief tot werking kwam dan ook van bui- i.van burgemeester C. de Koning. 1957 vond de eerste oriënterende neking plaats en pas meer dan jaar later, na veel beraadslagen, de bundeling een feit. Alle 17 re en uit de oude besturen namen ig in het eerste stichtingsbestuur, zitter was Jac. Keijser, bestuurslid armenkamer aan de Waal- _jt. Het vermogen van de stich- bedroeg niet meer dan enkele ares land en staatsobligaties 3'/z ent, bij een bezit van twintig wo rn: twee in De Koog, twee in Den Ti en zestien in Den Burg. riste instantie richtte de stichting op de exploitatie van deze wonin- ini» i us- nde op de leien htfft and lj,t n hp jeztd an icta Koo} keuka ner 0 in m mojt ■ug Prin- janj- dje NH kerk van Oosterend zaterdag een extra rommelt- larkt gehouden. Na tien jaar mik te hebben gemaakt van schuur op Zevenhuizen, is nu nieuwe opslagruimte nodig, opbrengst van zaterdag zal Is) worden aangewend om de en van de verhuizing te kun- dikken. lommeltjesmarkt vindt plaats op lekende tijdstip (één uur 's mid- I, voorafgegaan door een kinder- énmarkt. De bekende onderdelen verkoop van verse vis, rad van tuur en optreden van de Rom- esmarktkapel, ontbreken ook nu De vier voorgaande markten zijn bezocht en er werd tevens goed eodeld. Slechts éénmaal speelde dgen het traditionele evenement «•Tot maart kan de organisatie bikken over hoeve De Bol van de ie Vlaming in 't Noorden voor de 9 van de spullen. Naar perma- ruimte wordt nog uitgekeken, ^tellenden worden verzocht kt op te nemen met C. Ooster- 1.102223) 605. tor dan de bedoeling was zal toplaag op het wegdek in de toskerckstraat te Oudeschild 'ton aangebracht om de hoogte to verkeersdrempels te vermin- 'o. aldus is door b en W beslo- Dit naar aanleiding van een van de Autobus Onderneming waarin stond dat de bussen todrempel8 te lijden hebben, ""neente merkt nog wel op to reconstructie overleg is ge kt met Vinke van de AOT en !«en problemen ontstaan als tompels met de juiste snelheid ton genomen. [H Srsdi '®*J nskei scheen scha? vooftf* KK.VJJ en bo*1 hf>*- loser m') W lontv* kv gen, als voortzetting van het werk van de armenkamers. Na enige tijd begon het bestuur te denken aan de bouw van nieuwe bejaardenwoningen. Het eerste project was Starkenburgh aan de Thijsselaan. Na wederom een lange voorbereidingsperiode onder voorzitter schap van Gerard Bakker, was realisa tie in 1971 een feit, met 36 bejaarden woningen in twee bouwlagen, zes eenpersoonsflats, een recreatiezaal en een beheerderswoning. In 1973 kwa men zeventig bejaardenwoningen in de buitendorpen Oudeschild, Oosterend, Den Hoorn en De Koog tot stand. Een jaar later volgde De Waal (acht wonin gen). Per 1 juli 1977 werd het woning complex van de Bakkerstichting aan de Emmalaan (15 woningen) overgeno men, terwijl in 1978 een aanvang werd gemaakt met de bouw van tien bejaar denwoningen aan de Schoorwal in Den Burg. Dat was in de nabijheid van huize Sint Jan, waarmee een goede samenwerking ontstond. Bewoners van de huisjes konden meeprofiteren van de voorzieningen van Sint Jan en ook het alarmeringsysteem werd cen traal geregeld. Martien Bakker werd voorzitter in dat jaar 1978. Reconstruc tievoornemens van de gemeente be treffende een terrein tussen de Waal- derstraat en de Burgerhoutstraat, op de plaats van de voormalige garage Jan Reij, brachten het inmiddels tot elf personen geslonken bestuur tot snelle actie. Men zag het belang in dat op loopafstand van het centrum be jaardenwoningen zouden worden ge bouwd en wist met een vroeg vervaar digd bouwplan het gemeentebestuur Degenen die momenteel een sei- zoenbaan hebben, maar in de laatste maanden van dit jaar nog graag in de lelies wil len werken, worden verzocht om nu reeds con tact op te nemen met het arbeids bureau. Naar schatting kunnen cir ca zeventig personen bij diverse bloembollenboeren worden geplaatst. Voor veien is hierdoor seizoenverlen ging van twee tot drie maanden mo gelijk. Zowel mannen als vrouwen ko men in aanmerking voor volledige en gedeeltelijke werkdagen. Jaarlijks is het zo dat vanaf eind september veel vraag in de bloembollensector ontstaat naar personen die bij het arbeidsbu reau staan geregistreerd als „mede werkers algemeen". Reageren kan schriftelijk (Arbeidsbureau, Postbus 30, Den Burg) of telefonisch (02220) 4047. Overblijfselen uit het regententijdperk: de zes woninkjes een de Molenstreet te overtuigen. Aan de „Jan Reijstraat" kwamen elf woningen. In 1983 nam Joh. Bakker de voorzittershamer over. Drie jaar „stevig onderhandelen" gin gen vooraf aan de totstandkoming van twintig bejaardenwoningen in de Kra keling aan de Beatrixlaan in 1985. Het bijzondere was dat sprake was van geïntegreerde woningbouw: oud en jong door elkaar. De vier woningen die momenteel in Oosterend worden ge bouwd, zijn op identieke wijze inge past. Het totale woningbestand komt daarmee op 187, waaruit kan worden geconcludeerd dat aan de doelstelling „bejaardenwoningen stichten" is voldaan. Om dieper in te gaan op alle andere aspecten aan het werk van de jubile rende stichting zou op deze plaats te ver voeren. Wie meer wil weten over huurontwikkeling, onderhoud, etc. wordt verwezen naar het jubileumboek dat is samengesteld en waarin een zeer uitgebreid en zorgvuldig overzicht wordt gegeven in woord en beeld. Ge legenheid om het bestuur geluk te wensen is er maandag (de officiële oprichtingsdatum) in De Lindeboom. Belangstellenden zijn welkom op de re ceptie tussen 17.00 en 18.30 uur. Vrijdag is er een feestelijke bijeenkomst waarvoor alle bewoners zijn uitgeno digd, in De Lindeboom vanaf half drie. Vrijdag zijn 30 kinderen geslaagd voor het A-diploma en 25 voor het B- diploma. De namen zijn: Diploma-A:Simon Jager, Jeroen Rouwenhorst, Roel Bakker, Sjoerd van der Zwaag, Bastiaan van der Vis, Mark Keijzer, Sebastiaan Schaat- senberg, Annika Kooger, Evelien Pijlman, Mike de Bruijn, Hans Barhorst, Marcel Keijzer, Joost Hoogenbosch, Martine van Hintum, Jos Bokma, Maarten Brugge, Helene Duinker, Ineke Bremer, Annemieke Moor, Tim Legierse, Sven den Bra ven, Josien wolf, Anneke Witte, Richard van der Vis, Vincent Blom en Sieme Zijm Diploma-B:Mark Kemper, Sjoerd Siebinga, Wil lem van der Heide, Arnold de Vries, Susan Kooi man, Menno Siebinga, Saskia Spigt, Thijs de Boer, Andreia van Karsen, Benno de Boer, An nemieke Ran, Ewoud Bakker, Robert Huisman, Robert van Beek, Liesbeth Lancer, Pascal van der Zwaag, Ivo Lauers, Jaap Knipscheer, Ramon van der Star, Luciano van Karsen, John Boeijen, Jozef Smidt, Saskia van Heerwaarden en Dick van Veen. Van donderdag tot en met maan dag draaien in de Vergulde Kikkert de films „King Kong II (toegang al le leeftijden), aanvang 19.30 uur en „Room with a view" (toegang 16 jaar en ouder), aanvang 22.30 uur. Nadat King Kong werd neergeschoten op het Empire State Building is de ge hele wereld ervan overtuigd dat de reuzegorilla dood is. Maar, enkele art sen hebben kans gezien hem in leven te houden. Hij ligt in coma en er is bloedplasma nodig voor een hart transplantatie. Er is echter geen enkel levend wezen dat hetzelfde bloedtype heeft.. In de jungle vindt een avontu rier echter een reuze-apin. Hij weet haar te vangen en verkoopt haar aan het instituut waar King Kong in coma ligt. Met haar bloed wordt hij gered en samen met de vrouwtjesgorilla ont snapt hij. Het leger wordt ingezet om de apen te vangen. Chaperonne Een jong meisje is in „Room with a view" met haar nicht als chaperonne op reis door Italië. In een pension te Florence krijgen ze niet de beloofde kamers met uitzicht op de rivier de Arno, iets waarover ze erg zijn teleurgesteld. Na veel aandrin- aanvaarden ze de aangeboden ka mers van een man en zijn zoon. Tus sen de zoon en het meisje ontstaat een romance, wat voor de chaperonne de aanleiding is om meteen te vertrek ken. Terug in Engeland gaat het meisje in op het huwelijksaanzoek van iemand waar ze helemaal geen contact mee heeft. Door omstandigheden ontmoet ze haar grote liefde weer. Ze verbreekt haar verloving en vertrekt overhaast weer met haar nicht naar Griekenland. Maar uiteindelijk geeft ze toch toe. De heer Bernhard Schuurman, Vuurtorenweg 41 in De Cocksdorp, is winnaar geworden van de wedstrijd wijnmaken die uitge schreven was door Jaap Dekker van Kooyman's Slijterij. Dat bete kende dat hij woensdagmiddag in de slijterij de hoofdprijs in ont vangst kon nemen: een fles champagne. Twintig Texelse wijnmakers hadden ge hoor gegevens aan de uitnodiging om hun produkten te laten beoordelen door een proefpanel bestaande uit wijnmaker Iwan de Vries en de vinolo gen (wijndeskundigen) Truce Parlevliet van 't Feugelhuus in Den Hoorn en Jaap Dekker zelf. De wijnen werden blind geproefd d.w.z. het proefschema van het Itali aans Wijninstituut te Milaan. Volgens dit systeem kan elke wijn maximaal 100 punten verwerven. Het proefpanel gaf als hoogste waardering 69 punten aan een rozenbottelwijn van de heer Schuurman. Met 68 punten werd de heer P. Bakker, Boogerd 30, tweede en de heer J. Heethuis Keesomlaan 14 veroverde met 66 punten de derde plaats. De proeverij was dus wel span nend. Net onder de top eindigden de heren B. van Onzen uit De Koog, T. Witte uit Den Burg en mevrouw Bak ker, Rozendijk 11. Hoewel de kwaliteit van de wijnen be hoorlijk was, meende het proefpanel toch dat ze over het algemeen een te kort aan fruitigheid hadden en dat vaak te veel „bitter" in de smaak waarneembaar was. Dit kan voorko men worden door snellere vergisting ro een hoorzitting in december Mr kwam de wens naar voren "sdrempels aan te leggen in de Skerckstraat om de snelheid van "keer te verminderen. De situatie is op dit moment inderdaad Wimaal omdat de asfalt-toplaag to' °P de weg is aangebracht, •tor zijn de drempels zo'n dertien toter hoger dan normaal. Omdat vrij flauwe opritten heb reten ze bij de juiste snelheid Wiemen geven voor bussen en e» Jegens. Automobilisten probe- "erkeersdrempels geregeld te 'door over de parallel lopende '*9 te rijden. Gemeentewerken ■Verzoeken of daar iets aan te en vermijding van contact met zuurstof. Ook het maken van grotere hoeveelheden is één keer draagt bij tot kwaliteits-verbetering. De wedstrijd zal volgend jaar worden herhaald. Gehoopt wordt dan op meer deelnemers want er zijn op Texel minstens honderd mensen die als hob by zelf wijn maken. Winnaar B. Schuurman, die zijn brood verdient als schilder bij de Verenigde Schilders Coöperatie, maakt wijn sinds 1982, daarbij uitsluitend gebruik makend van vruchten en groenten die afkomstig zijn uit de natuur of uit eigen biologi sche tuin: rozebottels, rabarber, aard beien, vlierbessen en selderie. Op de foto het echtpaar Schuurman dat de champagne ontvangt uit han den van Jaap Dekker. Rechts jurylid Iwan de Vries. Het bekende koor „The Rose Har mony Singers" onder leiding van Hanny Roos treedt dinsdag 1 sep tember om 20.15 uur op in de NH- kerk te Den Burg. in het kader van de serie concerten die uitgaat van de raad voor het zomerwerk van de gezamenlijke kerken. Het is voor de derde keer dat de Rose Harmony Singers hieraan mee doen. De opkomst was steeds zo enorm dat de NH-kerk te Ooste rend uitpuilde, wat de akoestiek niet ten goede kwam. Daarom wijkt men nu uit naar Den Burg. De Rose Harmony Singers bestaan nu bijna drie jaar. Met leidster Hanny Roos mee telt het koor veertien leden. Dit jaar heeft men een aantal café- en diner-chantants verzorgd bij Klif 23, wat erg aansloeg. Ook was er een uit nodiging concerten te verzorgen op Duitse Waddeneilanden, maar dat is wegens organisatorische problemen uitgesteld tot volgend jaar. Het streven van de Rose Harmony Singers is om per jaar drie vaste copncerten te ge ven, met Kerst, met Pasen en een zomeravonduitvoering. De eerste twee hebben een stemmig karakter. Bij het zomeravondconcert komt ook lichter, populair werk aan de orde. Vorig jaar begon het koor met een „stevig" stuk, de Krönungsmesse van Mozart. Nu zijn het overwegend korte nummers en gaat men halverwe ge al op de lichte toer. Het slot is een ware show met wat grappige dingen erin. De toegang is gratis. Het programma: Duet Laudamus te uit Gloria van Vival di; Solo Koor: Laudate Dominum van Mozart; Aria/rec.: Ah Belinda Peace and I uit Dido and Aenaeas van Purcell Swing low, sweet Chariot, negro spiri tual, bewerkt door Vme Visser; Ruh'n in Frieden alle Seelen; lied en Donderdag 20 augustus De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid heeft een openbare vergadering in het raad huis, aanvang 19.30 uur. Zaterdag 22 augustus Tussen half zeven en zeven uur 's mor gens kan op het veerhaventerrein wor den gestart voor de wandeltocht rond Texel. Zondag 23 augustus De Cockdorper Kustzeilvereniging heeft een inhaalwedstrijd bij paal 33. De start is om 10.00 uur; briefing om 9.30 uur. Maandag 24 augustus De Overkoepeling van Vrouwenorgani saties heeft een vergadering in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg, aanvang 14.00 uur Het subsidie adviesorgaan heeft een openbare vergadering in raadhuis; 19.30 uur In dorpshuis d'Ouwe ULO wordt een informatieavond gehouden voor vol wassenen (dus niet alleen „ouderen") die weer naar school willen: van 19.45 tot 22.00 uur. In zwembad Molenkoog is de eerste dag van de zwemvierdaagse. Voor de overige evenementen wordt verwezen naar de Recreatiekrant. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: Het Groene Kruisgebouw, Wit te Kruislaan 19, Den Burg. Mevrouw drs M. van Dessel-van Leeuwen, tele foon (02220) 5611. Spreekuren college van B en W: bur gemeester Schipper maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wet houder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt op het adres Schilderend 39 in Den Burg spreekuur: maandagochtend 8.30-9.30; dinsdagavond 18.30-19.30 uur; woensdagochtend 8.30-9.30 en vrijdagmiddag 15.30-16.30 uur. Spree kuur Dienst Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (bereikbaar op hetzelfde adres (telefoon (02220) 4185 b.g.g. (02230) 158051 elke donderdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur. Iedere tweede maandag van de maand komt er in het Groene Kruis-gebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg, een praatgroep voor borstkankerpatiënten bijeen. Aanvang van de bijeenkomsten 14.00 uur. Belangstellenden kunnen in lichtingen inwinnen op werkdagen tus sen 16.30 en 17.30 uur: 02220-3241. solo van Schubert; Rosmarinkwartet, van J. Brahms; Matona mia cara (serenade van een landsknecht) van O. di Lasso.; Viennese refrain kwartet (Weens Lied) bewerkt door H. Frey; In stiller Nacht, van Joh. Brahms; Terzett uit Die Fledermaus: O je, wie ruhrt moch dies, van Joh. Strauss; Ein Hennlein weiss van Scandellus; A Londonderry air (Iers Volkslied); Kattenduet van Rossini; Paraphrase over The bonny banks of Loch Lomon'; Wait, till I get on my robe; negro spiritual. Voor de derde achtereenvolgende keer heeft het TVO verzocht om verhoging van de gemeentelijke bij drage in de kosten van de opstel ling van het toeristisch actieplan. Het verzoek is weer afgewezen. De vorige keren is eveneens afwijzend gereageerd omdat de gemeente bijdra ge bij raadsbesluit alleen beschikbaar wordt gesteld als het bedrijfsleven minstens het dubbele bijdraagt. De ge meente geeft maximaal maar ƒ14000,—. De opdrachtgever voor het toeristisch actieplan is het TVO, dat de BTW- kosten zou kunnen verrekenen. Meer kosten voor de openstelling komen voor rekening van de opdrachtgever. Nu geeft het TVO aan dat de BTW niet kan worden verrekend en dat het bedrijfsleven daarom haar bijdrage heeft verhoogd met de BTW-kosten over haar aandeel. Het TVO vraagt de gemeente hun deel van ƒ14.000,— te verhogen met 19% tot ƒ16.600,—. Het verzoek werd afgewezen omdat het in gaat tegen het besluit van de raad en de verhoging van de kosten voor reke ning van de opdrachtgever horen te komen. Daar komt nog bij dat voor verhoging van het krediet een extra raadsbesluit nodig zou zijn, wat de kosten aanzienlijk zou doen stijgen. Texel krijgt er geen nieuwe scholen bij. Sinds augustus 1985 heeft Texel zeven openbare basisscholen in de diverse dorpen, waarmee aan de verplichting om te zorgen voor vol doende openbaar onderwijs, is vol daan. Bij het besluit is de eventue le stichting van een Vrije School buiten beschouwing gelaten. leder jaar moet de gemeenteraad vóór 1 oktober een scholenplan vaststellen, waarin het aantal nieuw te stichten openbare en bijzondere basisscholen in de drie achtereenvolgende schooljaren moet worden opgenomen. Het plan moet ook de plaats waar de school zou moeten staan, de omvang en het subsidiëren van het eerste schooljaar vermelden. Voor de stichting van een school is een bepaald aantal leerlingen vereist, afhankelijk van het aantal in woners in de gemeente. Voor Texel is dit aantal 80 leerlingen van 4 tot 12 jaar of 30 leerlingen jonger dan 7 jaar. Afwijking van deze aantallen is moge lijk als binnen een straal van 5 kilome ter geen school van dezelfde richting is en het aantal leerlingen van 4 tot 12 jaar minimaal 50 is of als de stichting van een school noodzakelijk is om aan de verplichting te voldoen om voor voldoende openbaar onderwijs te zor gen. Ook kan het zijn dat de raad de stichting van een bijzondere school noodzakelijk vindt en het aantal leerlin gen voor Texel tenminste 60 is. Er zijn zeven openbare scholen op Texel, waarmede ruimschoots voldoen de gelegenheid voor het volgen van openbaar onderwijs is gegeven. Er zijn geen verzoeken tot schoolstichting bij de gemeente binnengekomen, waar door ook geen reden is een plan voor nieuwe scholen voor de periode 1 au gustus 1988 tot 1 augustus 1991 vast te stellen. De Texelse AA-groep (Anonieme Alco holisten) komt elke dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur bijeen in De Scha kel bij de Hervormde kerk in Den Burg. leder met alcoholproblemen is vrijblijvend welkom voor een of meer dere gespreksbijeenkomsten. De dam- en schaakclub En Passant komt elke maandagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom. Postzegelvereniging „De Postzegel- beurs" houdt iedere tweede donderdag van de maand een ruilavond in ge bouw „De Schakel" aan de Binnen- burg om 20.00 uur. Het orkest Musica Texla oefent elke dinsdagavond vanaf 19.45 uur in de voorspeelruimte van dorpshuis d'Ouwe ULO. Degenen die een instrument bespelen en mee willen doen kunnen contact opnemen met J. Veenbaas, tel. 02220-5180.

Texelsche Courant | 1987 | | pagina 7